OUYY Laatste Bedekten Vermijd knagende rugpijn BURGERLIJKE STAND V R TJ D A G 10 MET !9W H "A A R T; E M'S D A G B E A D 5 Wist U, dat een lepel-met-kop gewóón zout gelijk staat met een afgestreken lepel Bouvy zout? Vraag voortaan dus Bouvy Zout, het is Ncder- landsch zout, veilig, gezond J EN voordcelig. ^•Ijgiir*' KEUKENZOUT DOOR HET TRI-PROCÉDÉ! N.V. J. BOUV1 ZOON'S ZOUTZIEDERIJ „DE PAAUW", AMSTERDAM—MUIDEN. Adv. Ingez. Med.) Amcrikaansch beroep op Duitschland. Bombardeert geen open steden WASHINGTON, 10 Mei (Reuter) De regeering der Vereenigde Staten heeft het beroep op Duitsch land gedaan geen open steden te bombardeeren. Maatregelen van het departement van finaneiën. 's-GRAVENHAGE, 10 Mei. In verband met de doelmatige voorziening in de behoefte aan de viezen, is het noodzakelijk geblèken eenige conser vatoire maatregelen te treffen. Bij Kon. besluit van 10 Mei 1940 is daarom af gekondigd een deviezennoodrnaatregel. In gevolge de bepalingen van dit Kon. besluit zijn practisch alle buitenlandsche valuta-transac ties verboden. In verband met de tegenwoordige buitengewone omstandigheden is heden een Kon. besluit afge kondigd, bekend als „besluit bankenmoratorium" tereinde de vrije beschikking over de bij banken en soortgelijke instellingen uitstaande gelden voor- loopig aan zekere beperkingen te onderwerpen. Ten gevolge hiervan wordt de vrije beschikking over deze gelden beperkt tot drie procent per. maand van het totaal van hun met ingang van 10 Mei 1940 opeischbaar tegoed of over tenminste vijftig gulden per week. Deze beperkingen zyn niet van toepassing op de navolgende betalingen: betaling van looren, salarissen, pensioenen e.d. huren, pachten, belastingen en andere betalingen aan publiekrechtelijke lichamen, alsmede verzeke ringspremies. De bevolking in de Vesting Holland. 's-GRAVENHAGE. 10 Mei. Ter openbare kennis wordt gebracht dat op last van het mili tair gezag het der bevolking verboden is van heden af de gemeenten, gelegen in het gebied van het oostfront van de Vesting Holland m westelijke richting eigenmachtig te verlaten. De bevolking wordt aangemaand tot volstrek te kalmte en wordt gewezen op het gevaar, waaraan zij zich blootstelt indien zij niet ver trouwt op de voor de veiligheid getroffen voor bereidingen. Engelsche oorlogskabinet bijeen. Chefs der generale staven woonden de vergadering bij. LONDEN 10 Mei (Reuter). Het oorlogskabinet is hedenochtend bijeengeweest. Alle leden van het kabinet waren aanwezig, alsmede de chefs der ge nerale staven van marine, oorlog en luchtvaart. Tijdens de vergadering vertrok generaal Ironside maar het departement van oorlog. Toen Churchill vertrok, verklaarde hij aan de pers: „U zult wel be grijpen, dat er vannacht veel gebeurd is en dat er vandaag iets gaat gebeuren." De eerste Zeelord, Sir Dudley Pound, zeide voor hij Downingstreet binnenging: „Wel het is einde lijk begonnen". Vernomen wordt dat Chamberlain vandaag een bezoek zal brengen aan den koning in het Bucking ham Paleis. Fransclie officieren van verlof teruggeroepen. Onmiddellijk terug naar hun posten. PARIJS, 10 Mei (Havas). Het ministerie van nationale verdediging en oorlog en de opperbevel hebber hebben alle met verlof zijnde officieren ge last terstond op hun posten terug te keeren. Ook het ministerie van luchtvaart en de operbevel- hebber van de luchtstrijdkrachten hebben aan alle met verlof zijnde officieren opgedragen terstond op hun posten terug te keeren. Opstaan 's nachts, rheumatische pijnen, verlies van energie, gezwollen voeten, blazen ondsr do oogen, spit, pijn in de beenen. Zorg. <nn do afvoerkanalen goed werKen Ala Vloeibare afvalstoffen onvoldoende uit het lichaam verwijderd worden. hooDen xuurglftan zien 00, dia uw gezondheid benadeelen Vermijd kwade kaneen. Oe zuurgiften moeten uit het geetel verwijderd worden. Haal nog heden een flacon Foster's RugDljr» Nieren Pillen, het middel dnt «oecleal 00 de betreffende organen werkt. Duizenden menechen. die aan dergelijke vereohljn eeien laden, getuigen, dat hun goede baat geschonken werd door POSTER'S RUGPIJN NIEREN PILLEN Olt modern. wetfnsch>pptll|k middel Is ver- krljgbur In drie verpakkingen if I.., f 1.75 en f 3.-. (Adv. Ingez. Med.) HAARLEM 10 Mei 1940. Bevallen: 8 Mei, J. E. HandgraafWalker, z.; C E. van der BlomVisser, z.; M. A. ColinKool, z.; C. J. A. M. van den BronkHuijg, d.; 9 Mei, A. VergersRump, z.; M. E. Zeepvat—Bouckaert, z. N. Bos—Vis, d.: A. H. W. Kroese—Jacobszoon, d.: J. C. VorstBodegraven, d.; G. M. A. KroftZand vliet, z.; IJ. van Lunenburgvan Koperen, z.; E. Brouwervan der Veek, d.; 10 Mei C. M. Hoog- akker—Dekker, d. Overleden: 6 Mei, K. C. EbbingVisser, 64 j., Lin- schotenstraat; 8 Mei, J. A. AppelStaal, 69 j., Ged Schalkburgergracht; 9 Mei: M. van Dijkede Jonge, 50 j., Kamperlaan; 10 Mei, G. L. van Beek, 80 j Soutmanstraat. Ondertrouwd 10 Mei: R. de Goede en N. J. Dikke- boom. Amsterdam en Den Haag verduisterd De luchtbeschermingsdienst Amsterdam deelt mede, dat vanavond de openbare verlichting niet zal worden ontstoken. De ingezetenen van de hoofdstad moeten er voor zorgen dat hun lichten voldoende afgeschermd zijn. Wij vernemen voorts dat op last van den burge meester van 's-Gravenhage deze stad voorloopig des avonds verduisterd zal zijn. Effectenbeurs heden gesloten. De effectenbeurs zal heden gesloten zijn. De reeds vastgestelde sluiting op Zaterdag en de Pinksterdagen blijft gehandhaafd. Omtrent de beurs op Dinsdag 14 dezer zullen nadere mededeelingen worden gedaan. Ont vangen en leveren zal heden, 10 Mei, op normale wijze plaats hebben. Jubileum H. Zuurendonk. Donderdagmiddag is de heer H. Zuurendonk, die den dag herdacht dat hij veertig jaar geleden bij de N.V. Electrische Luxe Broodfabrieken H. Franken Jr. in dienst trad, door directie en personeel gehul digd. De jubileerende bedrijfsleider werd met zijn vrouw per auto van zijn woning gehaald en naar een feestelijk versierd lokaal in het gebouw van de Haarl. Jongemannenvereeniging aan de Lange Mar- garethastraat gebracht. Hier waren aanwezig de heeren van de directie en leidende persoonlijkheden van het personeel. De oudste directeur, de heer H. Franken Jr., sprak den jubilaris op zeer waardee- rende wijze toe en overhandigde hem namens de onderneming een geschenk in couvert. Aan zijn vrouw werd een bloemstuk aangeboden. Vervolgens had een huldiging door het personeel plaats. De boekhouder, de heer D. Groenendaal, complimenteerde hem en overhandigde hem namens het personeel een fraai rookstel en een vaas. Namens de Personeelvereeniging werd den jubi laris door den heer J. Rotteveel het eerelidmaat schap aangeboden. De heer Zuurendonk dankte voor de hem ge brachte hulde en geschenken. De hierna volgende receptie werd druk bezocht. De jubilaris ging toen weer naar zijn woning, waar intusschen ook een groot aantal bloemstukken was bezorgd. In Haarlem. Overal was er kalmte. Ook in de verdere morgenuren en in de eerste middaguren bleef het in de stad kalm. Van eenige paniekstemming was in het geheel geen sprake. Op enkele drukke punten in de stad groepten de men- schen samen om de gebeurtenissen van den dag te bespreken. In enkele openbare gebouwen waar nog kunst werken aanwezig waren, werden maatregelen ge nomen om die naar veiliger plaatsen over te brengen. De winkelstraten kregen een oorlogsaanzien om dat de meeste winkeliers papieren strooken over de etalage-ramen plakken in verband met lucht- gevaar. Ook werd in vele winkels door ingezetenen die nog geen voldoende maatregelen genomen had den verduisteringspapier gekocht. Alles is ook hier ter stede paraat. Ook wat de maatregelen voor de luchtbescherming betreft. Alle maatregelen zijn genomen om als het noodig is hulp te verleenen. Brandweer en geneeskundige dienst hebben vol ledige maatregelen genomen. Alle wijkposten zijn bezet. Groote auto's met brancards zijn beschik baar. Ook in de ziekenhuizen zijn alie maatregelen voor hulpverleening genomen. De N. Z. H. bleef door de stad rijden. De diensten in de richting Leiden reden tot 's middags niet ver der dan Hillegom. Er werd een halfuurdienst onder houden. Van Haarlem naar Hillegom 17 en 47 mi nuten na elk heel uur, van Hillegom naar Haar lem elke 26 en 56 min. na het uur. Rede van Mr. Van Schaik in de Tweede Kamer. 's GRAVENHAGE 10 Mei. De Tweede Kamer is hedenmiddag te een fiur slechts enkele minuten in vergadering bijeen geweest, tijdens welke samen komst alleen de voorzitter, mr. J. R. H. van Schaik. enkele woorden heeft gesproken. Ministers waren niet aanwezig en een groot aan tal leden was er evenmin. Het viel op, dat alle na- ticnaal-socialistische en communistische leden ont braken. De gereserveerde en de publieke tribune waren ledig, alleen de journalisten waren op de perstri bune op hun post. Slechts de voorzitter, de griffier en de kamerbewaarder droegen de gebruikelijke zwarte kleeding. Precies te een uur nam de voorzitter, terwijl allen zich van hun zetels verhieven, het woord. Spreker zeide: Geachte medeleden. Wij staan voor de afschuwelijke werkelijkheid van den oorlog. Nederland, alom bekend als vredelievende en den vrede bevorderende natie, is desondanks met mee- doogenloos geweld overvallen. Wij, vertegenwoordigers van het volk, protestee ren uit het diepst van ons hart en met de meeste felheid tegen de gruweldaad aan ons land en zijne inwoners bedreven. Leger en vloot zullen echter in onverschrokken moed en in edele zelfopoffering den vijand met de wapenen weten te weerstaan. In een roemvol verleden zullen wij de kracht vin den onze onafhankelijkheid tegen den overweldigd te verdedigen. Onze bevolking zal in waardigheid en kalmte, maar tevens in fierheid haar plicht vervullen. In deze ure van nood en gevaar scharen wij ons eensgezind en vol vertrouwen om onze geliefde Vorstin en bidden wij Hare Majesteits regeering kracht en sterkte toe. God sta ons bij in deze beproeving en spare ons dierbare vaderland". Hierna deelde de voorzitter mede dat In verband met de omstandigheden geen beraadslagingen zou den worden gehouden. Te 1.02 uur werd de vergadering voor onbepaal- den tijd verdaagd. het merk: (Adv Ingez Med.) Zestien dooden bij aanval op Nancy. LONDEN, 10 Mei (Reuter). Volgens te Londen van de Britsche ambassade te Parijs ontvangen berichten zijn verscheiden Fransche steden gebombardeerd. Bij een aanval op Nan cy werden zestien personen gedood en dertig gewond. Het waren voor het meerendeel bur gers. Te Parijs werd om 4 uur 25 vanochtend lucht alarm gemaakt. Er zijn bommen geworpen op het vliegveld Bron (Lyon). Een vijandelijk vliegtuig werd omlaag gescho ten. Om zes uur 45 kwam het signaal, dat het luchtgevaar geweken was. Ambassadeur der Ver. Staten bij Ciano. ROME, 10 Mei (Havas) De ambassadeur der Vereenigde Staten, Philipps, werd met spoed naar het Chigi-paleis ontboden, waar hij een onderhoud heeft gehad met Ciano. Er wordt over en weer hierover de meest strikte discretie in acht genomen. Krankzinnigengesticht in België getroffen. ANTWERPEN, 10 Mei (Reuter) Ten ge volge van het luchtbombardement is het krank zinnigengesticht te Mortsel in brand geraakt. Amerika en de nieuwe situatie in Europa. WASHINGTON, 10 Mei (Reuter) President Roosevelt heeft vannacht twee telefoongesprekken gevoerd met den Amerikaanschen ambassadeur in België, Cudahy. Welingelichte diplomatieke kringen voorzien verstrekkende vraagstukken voor de Ver eenigde Staten in de Oriënt en in het westelijke halfrond alsmede in Europa, als gevolg van de uit breiding van den oorlog. Men zeide in deze Kringen, dat de Vereenigde Staten waarschijnlijk de andere Amerikaansche republieken zullen raadplegen om vast te stellen, of eenige stappen genomen dienen te worden tot garandeering van den status-quo der Nederlandsche bezittingen in het westelijk hallrond. Ambtenaren in Washington beschouwen de in vasie in Nederland als een der belangrijkste econo mische ontwikkelingen waarbij de Vereenigde Sta ten betrokken zijn. De totale handel van de Ver eenigde Staten met Nederland en de Nederlandsche bezittingen bedroeg in 1939 ruim 300 miliioen dollars. Nederland alleen, zonder zijn overzeesche bezittingen, was de 6e beste afnemer van de Ver eenigde Staten. PERSONEEL ARTILLERIE-INRICHTINGEN HEMBRUG. AMSTERDAM 10 Mei. Aan het personeel wordt bekend gemaakt, dat heden, 10 Mei, de tus- schenploegen van het drie ploegenètelsel en de nachtploegen niet naar de fabriek aan de Hemburg moeten komen. Voorts wordt medegedeeld, dat op Zaterdag, 11 Mei de volledige dagploeg zich melden moet aan de fabriek aan de Hemburg voor den aanvang van den normalen werktijd. Vervoer zooveel mogelijk per rijwiel. Verder per booten van de Alkmaar Packet, steiger nummer 12, De Ruyterkade. Vertrek te 6.50 uur. Morgen, 11 Mei moet tevens het personeel van het drieploegenstelsel en van de gewone nachtploeg zich op dezelfde wijze en hetzelfde uur melden aan de fabriek Hembrug voor de uitbetaling van loon. BLOEMPJESDAG GAAT NIET DOOR. De Bloempjesdag die Zaterdag gehouden zou worden voor Meer en Bosch en Bethesda Sarepta gaat niet door. OUD-STADGENOOTEN ONDERSCHEIDEN. Onze vroegere stadgenoote de eerw. zuster Auxilia, (in de wereld mej. Jos. Gez. Beelen, Kruisstraat 15), die in 1928 naar de missie in Bel gisch Congo vertrok is door den Koning van België benoemd tot Ridder in de Orde van Leopold II. Deze hooge onderscheiding valt onze oud-stadge- noote reeds op 35-iarigen leeftijd ten deel. Mei Beelen werd op 3 Maart 1905 te Haarlem geboren Na haar opleiding te hebben voltooid aan de kweek school voor onderwijzeressen van de Zusters Franciscanessen trad zy onder den naam van zustei Auxilia in de orde van deze Missiezusters. SCHOOLGELDVERORDENING HANDELS- EN NIJVERHEIDSAVOND- ONDERWIJS. B. en W. schrijven o.a. aan den Raad: De in uw vergadering van 18 October j.l. vast gestelde schoolgeldverordening Handels- en Nijver- heidsavondonderwijs heeft bij den Minister van Binnenlandsche Zaken bezwaren ontmoet. De met den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen te dien aanzien gevoerde correspondentie en de door het lid van ons college, den heer D. J A. Westerveld ten departemente gevoerde bespre kingen hebben er toe geleid, dat eerstgenoemde minister zijn bedenkingen meerendeels heeft terug genomen. Evenwel handhaaft deze minister zijn bezwaar met betrekking tot de schoolgeldregeling voor het nijverheidsavondonderwijs. Voor dit on derwijs wenscht de minister naar luid van den brief d.d. 8 Februari j.l. van genoemden vorzitter op neming van een hooger tarief, volgens hetwelk bij een gemengde hoofdsom van f 2 per leerling ver schuldigd is f 2.40 vermeerderd met f 1.20 voor elk tweetal guldens, waarmede de gemengde hoofd som f 2 te boven gaat, tot een bepaald maximum Aangezien onzes inziens verdere pogingen om der minister af te brengen van zijn standpunt nopen - verhooging van het schoolgeld in quaestïe tot het door hem aangegeven peil, vruchteloos zullen blijven, stellen wij u voor alsnog aan het verlangen van den minister te voldoen. SYNAGOGEDIENSTEN. Nederl. Israël. Gemeente. Sabath: Vrijdagavonddienst te 7 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 8.34 uur. Werkdagen: Ochtenddienst te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Middagdienst te 8 uur. Avonddienst bij het invallen van „nacht". Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. Werkdagen tusschen den Middag- en den Avondidlenst. De middag- en de avonddienst op de Werk dagen. alsmede Talmoed Torah worden verricht in het Gemeentegebouw, Lange Wijngaardstraat 14. De overige diensten vinden plaats ter Syna goge, Lange Begijnestraat 11. HAARLEMMERMEER Vergadering van den Raad van deze gemeente op Donderdag j.l. Afwezig de heer Blom. Voorzitter de burgemeester mr. A. Slob. Tot lid van de commissie van toezicht op de Christelijke iandbouwwinterschoolte Hoofd dorp wordt benoemd de heer N. J. Blom. Tot lid van de plaatselijke schoolcommissie wordt benoemd de heer J. M. Roodenburg, in plaats van den heer P H. van Veen, die ais zoo danig beeft bedankt. Besloten wordt om de huur van het opslag terrein gelegen langs den Zwanenburgerdijk nabij de Domineeslaan in het dorp Zwanenburg voor drie jaren te verlengen alsmede om eveneens te continueeren het opstalrecht van een perceel dijkgrond. gelegen langs den Zwanenburgerdijk nabij den IJweg. Na eenige bespreking wordt besloten dat aan den hoofdopzichter van gemeentewerken, den heer J. F. R. Gevers zal worden verleend de titel van directeur van gemeentewerken en hem zal worden toegekend een salaris ad f 4500 alsmede dat wordt ingesteld de functie van adjunct-di- rec'eur van go^T'entewerken op een aanvang- saïaris van f 3700, Goedgekeurd wordt een wijziging van de va- cantieregeling voor de gemeenteambtenaren welke in het vervolg zal bedragen voor de onder scheidene categorieën resp. 14. 16. 18 en 21 dienst- dagen. In het geldende ambtenarenreglement wordt pen wiizising aangebracht, dat de ongehuwde ambtenaren, die niet als eenige kostwinner zijn te beschouwen, 70 pCt. van hun bezoldiging 'uien onfvangen. ingeval zij onder de tegenwoor dige tijdsomstandigheden in den werkelijken militairen dienst mochten zijn opgeroepen. Toegestaan wordt een crediet van hoogstens f 900 voor aankoon van een motorgrasmaaima- chine: een crediet ad f 4500 voor aankoop van steenen voor bestrating van het Marktplein te Hoofddorp en reparatie van den rijweg langs het voormalige kerkgebouw aldaar. Een breide bespreking werd gehouden over het voorstel van B en W. om f 9000 beschikbaar te stellen voor verbetering van de J. C. Beetslaan te Hoofddorp, met dit resultaat dat dit voor- stel met een kleine meerderheid werd verwor pen. B" de 9-ebruikelijke rondvraag kwamen ver schillende zaken ter sprake. De heer D o e 1 e m a n besprak de wenschelijk- heid om in te trekken de verordening, waarbii het sluitingsuur gedurende den zomertijd met een uur is verlengd; ook drong hij aan op een «moedig verbetering van de vuilnisbelt te Nieuw- Vennep. De heer Faas- meende dat enkele arbeiders woningen op de gemeentewerf of onbewoonbaar moesten worden verklaard, opgeruimd of belang rijk verbeterd. De heer Van Delden beklaagdp zich dat er met het bouwen van verschillende arbeiders woningen niet meer haast werd betracht. Tenslotte deelde de voorzitter nog mede dat, tijdens de vergadering was binnengebracht een portret van wijlen den heer N. J. Rinkel die gedurende vele jaren secretaris van de gemeente Haarlemmermeer is geweest, welk portret door meente ten geschenke wordt aangeboden, mevr. de wed. Rinkel uit Alkmaar aan de ge meente ten geschenke wordt aangeboden. Spr. stelde voor dit geschenk met dankbaar heid te aanvaarden, daarvan mededeeling te doen aan mevr. de wed. Rinkel en haar toe te zeggen dat dit portret een waardige plaats zal worden ingeruimd in de collegekamer van het raadhuis. Hierop besloten vergadering. GESLIPT. De heer J. E. uit Hoofddorp maakte met zijn vrouw een ritje op een motor Op de Concours laan nabij het gemeentelijk sportterein slipte de motorfiets. Mevr. E. brak de knieschijf. Op last van dr. B uit Hoofddorp werd zij naar een ziekenhuis te Haarlem vervoerd. BEVERWIJK Het alcoholvraagstuk in dezen tijd. Lezing voor de Blauwe Week. Gisteravond werd in gebouw Adrichem ter ge legenheid van de Blauwe week een propaganda- avond gehouden, waarvoor een bevredigende belangstelling bestond. De secretaris van het comité de heer Hartingius heette in zijn ope ningswoord de aanwezigen welkom waarna een spreek koor uit de leden van den Jongelieden Ge heelonthouders Bond en den Jeugdbond voor ont houding een stukje getiteld „wij wachten" voor droeg. Nadat de J. G.O.B. een liedje ten gehoore had gebracht, volgde declamatie door mevrouw Kroos wat bij de aanwezigen en in het bijzon der bij de jeugd zeer in den smaak viel. Vervol gens hield de heer Hartingius een propaganda- '•ede Spreker stelde de vraag of het in het aan gezicht van de groote gebeurtenissen der laatste tijden niet belachelijk is om nog over het drank- vraagstuk te spreken dat al grootendeels opge lost schijnt te zijn. Wel is het waar dat het al coholgebruik belangrijk verminderd is, maar het is nog niet geheel verdwenen en de alcohol heeft nog altijd een grooten invloed op de menschen. Onderzoekingen hebben uitgewezen, dat aan een groot percentage van de jeugd op bepaalde tij den en hoogtijdagen het alcoholgebruik wordt toegestaan. Hierdoor bestaat het gevaar, dat zoo ongemerkt het alcoholisme onder de jeugd gekweekt wordt. In den strijd om den vrede mag het alcohol vraagstuk niet vergeten worden. Wanneer de oorlog voorbij is zal het er om gaan een volk te zijn, dat lichamelijk en geestelijk voldoende ener gie heeft om het door den oorlog ontwrichte le ven weer op te bouwen. En dit zal niet kunnen, wanneer de volkskracht door den alcohol gebro ken is. Hierom blijft het alcoholvraagstuk op het eerste plan en moeten ten volle alle krachten aan de drankbestrijding worden gegeven. Spre ker riep de jeugd op om aan dit groote opbou wende werk mede te helpen. Na de pauze bracht een trio van de Amster- damsche afdeeling van den J. G. O. B. eenige muzieknummers ten gehoore, waarna de avond met een leekenspel besloten werd. Jaaravond van Hoogoven Staten. Volkszang verhoogde de stemming. Donderdagavond werd ln het Kennemer Thea ter de jaarvergadering van Hoogoven Staten ge houden. Dat de belangsteling voor deze gewoon lijk toch druk bezochte bijeenkomst niet grooter twas meende de voorzitter in zijn openingswoord mede te moeten toeschrijven aan de bijzondere tijdsomstandigheden. Spr. vond het zeer onpret tig te moeten mededeelen, dat de dansvergun- ning voor dezen avond was ingetrokken. Pogin gen om hierin alsnog wiiziging te krijgen waren mislukt. S.pr. hoopte dat de goede stemming onder dezen tegenslag niet te lijden zou hebben. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat de directie als compensatie voor het niet doorgaan van de stichting van een eigen gebouw aan Hoog oven Staten toch een eigen tehuis heeft aange boden. In de Zeestraat is namelijk een pand ge huurd, dat onder den naam .Statenhuis" het centrum zal worden van het. clubleven. Vooral de zang- en de schaakafdeelingen zullen met dit clubgebouw zeer gebaat zijn. Spr. dankte de direcHe van Hoogovens voor dpze sympathieke geste. Tenslotte sprak de voor zitter nog een kort propagandawoord voor de zangafdeeling D.Z.T.V.. die noodig versterking behoeft. Na het zingen van het Statenlled heeft de heer Demmers een kernachtige aansporing tot de aan wezigen gericht om mede te arbeiden aan den hernieuwden bloei van het verenigingsleven in Hoogoven-Staten. Nu het eigen Statenhuis wel dra zal worden geopend had spr hiervan grooti verwachtingen. Het programma, dat voor dezen avond wa> vastgesteld werd hierna in vlot tempo afge werkt. De zangvereeyiglng D.Z.T.V opende onder leiding van den heer Leo Pielage de rij mede werkenden met een tweetal a capella gezongen composiMes, die zeer welluidend klonken. D. Z T. V. heeft vervolgens niet weinig tot de gezellig» en gemoedelijke sfeer, die dezen avonden zoo eigen zijn, bijgedragen door volkszangliedjes t» brengen. Dat geschiedde met begeleiding van een aardig orkestje. Het publiek liet zich niet lang nooden om deze mooie liedjes mee te zin- een en het ging uitstekend. Het „schoone" lied ..Prikkeldraad" viel eigen lijk wel wat buiter. het kader, maar voor de oefening van de stembanden was het natuurlijk een prachtnummer, Een viertal vlot gespeeld» tooneelschetsen waaraan de dames Jo Groen en Nolda van Pel en de heeren Cor v. d. Plas. Huib Gravemaker en Jan Wijker medewerking ver verleenden. zorgden voor de vroolijke noot in het programma. De uitgevoerde dansen, waaronder een aardig revue-dansje van de dames van S.S.H. onder leiding van den heer H. van Wijnen vormden een zèer op prijs gestelde afwisseling. Zoo werd het een prettige avond, die dank zij de vlotte af werking van het programma toch nog met een dansje kon worden besloten. VacantiebezipJiPilen voor school kinderen. Talrijke aanvragen voor uitzending. Onder vorzitterschap van den heer G. Visser vergaderde Donderdagavond in het Ned. Herv. Ver- eenigingsgebouw het bestuur van de Christelijke Vereeniging „Vacantiebezigheden voor schoolkin deren. Allereerst werd den heer B. Lotman dank ge bracht voor diens bereidwilligheid om het secreta riaat waar te nemen zoolang de heer G. Kamphuis in militairen dienst is. Uievoerig werd van gedachten gewisseld over de vraag op welke wijze in het komende zomer seizoen aan de talrijke aanvragen voor de uitzen ding naar Wijk aan Zee zal kunnenworden vol daan. In verband met de onzekere tijdsomstandigheden zal er geen sprake van kunnen zijn de zoozeer ge- wensche verbetering van het strandgebouw ter hand te nemen. Het kan zelfs niet uitblijven, dat de kosten voor deelneming aan de uitzending iets zul len moeten worden verhoogd in verband met de prijsstijgingen op verschillend gebied Besloten werd. dat kinderen van leden, die reeds eerder aan de uitzending hebben deelgenomen, voorrang zullen genieten. Kinderen van nieuwe leden zullen slechts in aanmerking komen voor zoo ver de plaatsruimte in het strandgebouw dat toe laat. Nadat de voorzitter den wensch had uitgespro ken. dat de door de militaire overheid getroffen en eventueel nog te treffen maatregelen niet al te veel belemmering in het werk der vereeniging zouden veroorzaken, sloot de heer L. Baas de bij eenkomst met dankgebed. HEEMSTEDE CURSUSSEN VOOR HELPSTERS BIJ DE WIJKVERPLEGING. Woensdag had in het Gezondheidshuis alhier de opening plaats van de cursussen voor de opleiding van dames voor helpsters bij de Wijkverpleging in tijden van oorlog, evacuatie en epidemieën, welke gegeven worden onder auspiciën van het Witte Kruis, het Wit-Gele Kruis en de Wijkverpleging. De vice-voorzifter van het Witte Kruis, oud-wet houder dr. E. A. M. Droog, zeide o.a. het zeer te waardeeren dat behalve voor de luchtbescherming en het Roode Kruis vele dames zich ook voor dit doel hadden opgegeven. Vervolgens deelde spr. mede, dat in totaal 45 da mes zish hadden opgegeven om aan den cursus deel te nemen en nu 2 cursussen zullen gegeven worden. Aanvankelijk was het de bedoeling cursussen te geven voor huishoudelijke ziekenverpleging. Dit is echter gewijzigd in een eenvoudiger cursus. Nu zul len in hoofdzaak voor wat de zorg der patiënten betreft, aanwijzingen gegeven worden hoe de leek op het gebied van ziekenverpleging te handelen heeft bij verbedden van zieken, het transporteeren, temperatuur opnemen e. d. De oefeningen worden gehouden in de garage van het Gezondheidshuis. De cursus wordt gegeven in 10 lessen, elke week 2 lessen voor iedere groep, deeerste groep lederen Woensdag- en Zaterdagmiddag, de andere groep iederen Woensdag- en Zaterdagavond, zoodat de volledige cursus in 5 weken is volbracht.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10