Haarlem's Dagblad Oude prijzen handhaven. Eén gulden R.M. 1.50 ORDER van hef opperbevel. Klokken 1 uur 40 minuten vooruitgezet. ZÏLVERBONS. Dagorder van den Opperbevelhebber. Geen vernietiging van wapens enz. Auto- en motorverkeer verboden. BANKBILJETTEN WETTIG BETAALMIDDEL Aan den arbeid Geen zichtbaar licht! ActLkeCen^ 57e Jaargang No. 17455 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuidei Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 16 Hei 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco pet posl 3.55, losse nummei> 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. 'sGRAVENHAGE 15 Mei. Op bevel van den commandant van het Duitsche bezettings leger maken de directie van Handel en Nijver heid en het Rijksbureau voor voedselvoorzie ning in oorlogstijd bekend, dat het voor alle goederen en diensten verboden is de prijzen te verhoogen boven het peil van 9 Mei 1940. Een ieder wien zulks aangaat wordt opge dragen hieraan ten strengste de hand te houden. (A. N. P.) De opperbevelhebber van land- en zeemacht maakt naar het A. N. P. meldt bekend: De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht hecht er aan, als hoogste vertegenwoordiger van het Nederlandsche regeeringsgezag, aan de Ne- derlandsche bevolking dank te brengen voor de treffende wijze, waarop zij in de dagen, voor afgegaan aan en gedurende den oorlog onze troepen heeft ontvangen en geschraagd. Samen hebben leger en bevolking, zoolang het moge lijk was, alles gedaan, wat voor de vrijheid van het land gedaan kon worden. Thans, in de nieuwe zware omstandigheden, is het noodzakelijk, dat ieder, in eigen beroep, werkkring of bedrijf, rustig en ernstig zijft le ven voortzet. Allen, op welke plaats zij hun arbeid ook vinden, moeten er, ongeacht verschil in geloof of overtuiging, toe bijdragen, het maatschappelijk leven in gang te houden. Ook nu mag ons volk niet bij de pakken neer zitten. Het moet toonen, dat het niet alleen den strijd moedig onder de oogen heeft gezien, doch dat het zich eveneens met volle kracht kan zet ten aan den wederopbouw van hetgeen door den oorlog is verloren gegaan en vernietigd. Onderling vereenigd, de gewijzigde omstandig heden dragend, zal het volk dit werk van her stel met energie verrichten. Opnieuw moeten allen toonen, Nederlanders te zijn in den waren zin van het woord, gedach tig aan de oud-vaderlandsche spreuk: „Ik worstel en kom boven". Zoo spoedig dat mogelijk is, zullen nadere richtlijnen voor het maatschappelijke leven worden gegeven. In afwachting daarvan beveel ik, dat elke vijandelijke handeling tegen het Duitsche le ger, zijn personeel, zijn materieel en zijn in richtingen, verboden is en dat rust en orde onvoorwaardelijk moeten worden gehand haafd. De Duitsche commandant heeft medege deeld, dat handelingen hiermede in strijd, naar de Duitsche wetten streng zullen wor den gestraft. Nederlandsche weermacht krijgs gevangen. De opperbevelhebber heeft volgens het A.N.P. de volgende order aan alle troepen commandanten uitgevaardigd: I. de geheele Nederlandsche weermacht moet als krijgsgevangene worden beschouwd. De officieren behouden hun wapens. II. Troepenonderdeelen van het leger moeten ge legerd blijven ter plaatse, waar zij zich thans be vinden. De troepen kunnen buiten de diensturen vrijheid van beweging ontvangen in de kantonne- menten, tenzij een Duitsch commandant ter plaatse anders bepaalt. Vrijstelling van appèls en avond permissie mag niet worden verleend. III. Een lijst van alle troepenonderdeelen tot en met bataljons, afdeelingen en zelfstandige kleinere onderdeelen en hun verblijfplaatsen moet onver wijld bij den naast hoogeren commandant worden ingeleverd. Op deze lijst moet de stgrkte worden vermeld en gesplitst in: a. opperofficieren. b. hoofdofficieren. c. subaltei-ne officieren. d. onderofficieren. e. korporaals en manschappen f. paarden. IV. Op een tweede lijst moet' voor elk der zoo juist genoemde onderdeelen worden vermeld de aantallen voertuigen en wapens, de laatste ge splitst in de verschillende soorten (geweren, lichte mitrailleurs, zware mitrailleurs, mortieren, pant serwagens, kanonnen 6 veld. enz.) Van elk der wa pensoorten moet afzonderlijk worden opgegeven de aantallen beschadigde en onbeschadigde wapens. Op deze lijst moet bovendien voor elk der wapens een opgave van de daarbij aanwezige munitie wor den vermeld. V. Iedere vernieling of beschadiging van wapens, munitie of overig materieel is uitdrukkelijk ver boden. De troepencommandanten worden hiervoor per soonlijk verantwoordelijk gesteld. Het A.N.P. meldde gisteren officieel: Op bevel van het Oppercommando van de Duit sche bezettingstroepen wordt met onmiddellijke in werkingtreding bekendgemaakt, dat tot nader order in geheel Nederland de bevolking dezelfde ver duisteringsmaatregelen moet treffen als reeds ge durende de afgeloopcn dagen van kracht geweest zijn. Teneinde gedurende de volgende dagen de gevol gen van dezen maatregel zoo gering mogelijk te doen zijn wordt verder bepaald dat nog hedennacht om 24 uur in Nederland dezelfde tijd (zomertijd) als in Duitsehland wordt ingevoerd. Daarom moeten alle klokken om 24 uur zóó gezet worden, dat zij 1.40 aanwijzen. Het bovenstaande besluit heeft tegelijkertijd gun stige economische gevolgen, daar bijna twee uren daglicht voor den avond gewonnen worden. Het departement van Financiën maakt bekend, dat zilverbons in omloop worden gebracht ter waar- tde van f 1.en f 2.50. Deze bons zijn wettig be taalmiddel tot elk bedrag. De bons zijn het reeds bekende type. De zilveren guldens, halve guldens en rijksdaalders blijven naast de zilverbons in cir culatie. In de behoefte aan pasmunt wordt voor zien. Postduiven dooden. 's GRAVENHAGE, 15 Mei. Het A. N. P. meldt: De opperbevelhebber van Land- en Zeemacht maakt bekend, dat alle burger- en militaire postduiven on verwijld moeten worden gedood. Van verschillende gebouwen in de hoofdstad wappert de hakenkruisvlag. Het A. N. P. meldt: Het departement van finan ciën maakt in opdracht van den commandant van het Duitsche bezettingsleger bekend, dat de door de Duitsche autoriteiten in betaling gegeven „Reichs- kreditkassenscheine" wettig betaalmiddel zijn, de koers van omrekening bedraagt R.M. 1.50 is één gulden. De Duitsche rijksbankbiljetten dienen tegen den zelfden koers in betaling te worden genomen. Het giroverkeer, mede door middel van bank cheques, dient zooveel mogelijk normaal te worden uitgevoerd. Het z.g. bankmoratorium blijft evenwel, ter voorkoming van ongemotiveerde opvraging van gelden, voorshands van kracht. De Opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft volgens het A. N. P. den volgenden dag order,, gedateerd 15 Mei 1940, uitgegeven: Het is mij nogmaals een behoefte uiting te geven aan de zeer groote erkentelijkheid en be wondering, welke ik gevoel voor de toewijding, trouw en dapperheid, waarvan alle onderdeelen van het Koninklijke Nederlandsche leger en van de Koninklijke Marine hebben blijk gegeven in den strijd, dien wij tenslotte tegen de overmach tige middelen van den tegenstander hebben moeten staken. Ik gedenk hierbij in de allereerste plaats de talrijke Nederlandsche militairen, die in trouw aan de Koningin en Vaderland hun leven heb ben gegeven. Officieren, onderofficieren, korporaals en manschappen van de Nederlandsche weermacht, gij hebt getoond het hoogste over te hebben voor de goede zaak van Nederland. Ik weet, dat gij bereid zoudt zijn geweest den strijd voort te zetten, indien ik zulks had gevergd. Ik heb dit echter niet gevergd, omdat ik mijn troepen niet langer weerloos wilde blootstellen aan vernie tigende bombardementen en mitrailleur-aan vallen uit de lucht en omdat ik onze steden voor totale vernietiging wenschte te behoeden. De offers, welke ons volk heeft gebracht, zijn zeker niet vergeefsch geweest, omdat Nederland aan de wereld heeft getoond voor de hooge waarde van zijn zelfstandigheid goed en bloed veil te hebben. De generaal, opperbevelhebber van land- en zeemacht, H. G. WINKELMAN. Eén Duitsche soldaat als verkeersagent op den Amstelveenscheweg. Het A. N. P. meldt: De opperbevelhebber van Land- en zeemacht maakt bekend: Aangezien de mogelijkheid zou kunnen bestaan, dat het desbetreffende bevel niet alle onderdeelen der weermacht heeft bereikt, gelast de opperbevel hebber van land- en zeemacht nogmaals en thans mede langs dezen weg allen commandanten van de weermacht, behalve die in Zeeland, dat geen wa pens, munitie of materieel onbruikbaar mag worden gemaakt. Alle commandanten, die dit lezen, moeten deze last onvei-wijld aan de naast hoogere en aan de ondergestelde commandanten doorgeven. Rotterdam heeft behoefte aan melk en gereedschappen. ROTTERDAM, 15 Mei. Rotterdam heeft dringend behoefte aan levensmiddelen, voor direct gebruik gereed, vooral ook aan melk. Zendt auto's met levensmiddelen naar het administratiegebouw Electriciteitsbedrijf Ro chussenstraat 200. Voorts zende men aan het zelfde adres verbandartikelen, materiaal voor technische diensten, opruimingsmateriaal, plan ken, balken, spijkers, schoppen, hamers, hou- weelen, enz. (A.N.P.) 'sGRAVENHAGE 15 Mei. De Opperbe velhebber van Land- en Zeemacht beveelt, dat alle verkeer met burgerauto's en motorrijwie len, anders dan voor beroep of bedrijf van dit oogenblik af verboden is (A. N. P.) De intocht van de Duitsche troepen te Amsterdam. AMSTERDAM 15 Mei (A. N. P.). Hedenmid dag te een uur is de intocht van Duitsche troepen eenheden in de Nederlandsche hoofdstad begonnen, een schouwspel, dat door duizenden langs de wegen, die de gemotoriseerde eenheden volgden, met kalmte, rust en groote waardigheid werd gadegeslagen. De Duitsche troepen gedroegen zich zeer correct. Tegen het middaguur had de waarnemende bur gemeester van Amsterdam, wethouder G. C. J. D. Kropman, wien de taak wachtte de Duitsche bezet tingstroepen te begroeten namens het gemeentebe stuur van de hoofdstad, post gevat bij de Duiven- drechtsche brug. Daar waren ook eenige commissa rissen van politie en inspecteurs, die met behulp van een sterke politiemacht het verkeer regelden. Pre cies te één uur verschenen de eerste motorrijders, weldra gevolgd door gemotoriseerde troepen, mi- trailleur-afdeelingen, ammunitiewagens en veld geschut uit de richting Utracht. Bij de brug hadden zich opgesteld de Duitsche consul-generaal de heer F. Benzier en zijn staf. Twee Duitsche hooge offi cieren werden door den consul begroet en voorge steld aan wethouder Kropman, die zich eenigen tijd met de militairen onderhield. De intocht van de voorhoede nam ongeveer drie kwartier in beslag. Onder de toeschouwers bevon den zich vele leden van de Duitsche kolonie, die de troepen toejuichten en bloemen toewierpen. De eerste kolonnes trokken Amsterdam-Zuid via de Berlagebrug binnen om vervolgens door te rijden in de richting Haarlem. In den namiddag was van de bezetting van de hoofdstad nog wginig te be merken, hoewel op enkele punten Duitsche militai ren hadden postgevat. Het eigenlijke bezettingsleger volgde later. De binnentrekkende troepen zagen er, zoowel wat persoon als materiaal en uitrusting betreft, uitste kend verzorgd uit. De stemming onder de troepen was uitstekend. Inundatie wordt opgeheven. Het A. N. P. meldt: De opperbevelhebber van land- en zeemacht bepaalt, dat, voor zoover de daartoe strekkende bevelen de verschillende com mandanten en overige organen nog met hebben bereikt, onverwijld alle maatregelen moeten wor den getroffen voor herstel van den normalen water staatkundigen toestand in de inundatiegebieden. Hiervoor wordt de medewerking van al het wa- terstaatspersoneel mede ingeroepen. Gemeentebesturen moeten werkzaamheden voortzetten. 's GRAVENHAGE 15 Mei. De Opperbevelheb ber van Land- en Zeemacht beveelt, volgens 't A. N. P.: Alle gemeentebesturen moeien hun werkzaam heden voortzetten. De Nederlandsche autoriteiten dragen zorg voor de rust van het land. Postverkeer met het buitenland voorloopig nog gestaakt. Het A.N.P. meldt De brief- en pakketpostverzending naar het bui tenland blijft tot nader order in beide richtingen gestaakt. Eveneens is dit het geval met het postaal geldverkeer met het buitenland. Geïnterneerden in vrijheid. 's GRAVENHAGE 15 Mei. De opperbevel hebber van land- en zeemacht beveelt, dat alle personen, wier inbewaringstelling onder den Staat van Beleg door het militair gezag werd gelast, onmiddellijk uit deze inbewaringstelling moeten worden ontslagen (A. N. P.) zijn en blijven Het A. N. P. meldt: De opperbevelhebber van land- en zeemacht maakt bekend: Nederlandsche bankbiljetten zijn en blijven wettig betaalmiddel. Het in betaling aannemen mag niet worden geweigerd. sGRAVENHAGE 15 Mei. Dc Opperbevelheb ber van Land- en Zeemacht maant de bevolking aan ch zooveel mogelijk aan haar gewonen dagelijk- schen arbeid te begeven. De bevolking onthoude zich van alle uitingen van nieuwsgierigheid ten aanzien van de verrichtingen van de Duitsche troepen. De Opperbevelhebber van Land- en .Zeemacht beveelt daarom allen organen der Rijks- en gemeen- te-polilie alle maatregelen te nemen, opdat aan het hiervoren vermelde gevolg worde gegeven en er in het bijzonder op toe te zien: ten eerste dat het pu bliek niet samengroept bij Duitsche troepenopstel ling en dergelijke; ten tweede dat op de verkeers wegen niet meer publiek vertoeft dan voor normaal verkeer noodzakelijk is. (A. N. P.) Berichten over gesneuvelden en dooden. Het Nederlandsche Roode Kruis verzoekt ons mede te deelen, dat het niet mogelijk is telefonisch inlichtingen omtrent gesneuvelden en dooden te geven. Zij die inlichtingen daaromtrent wenschen moeten zich persoonlijk bij het Ned. Roode Kruis vervoegen. (A.N.P.) Geen schip mag den Waterweg verlaten. De Burgemeester van Rotterdam brengt op last van het Duitsche Commando ter kennis, dat het verboden is dat eenig schip van welke nationali teit ook de Rotterdarr.sche havens of den Waterweg verlaat. Pogingen daartoe zullen met geweld worden tegengegaan. (A.N.P.) 's GRAVENHAGE, 15 Mei. Op bevel van de Duitsche bezettingsoverheid moeten dezelfde ver duisteringsmaatregelen voor geheel Nederland wor den toegepast als tot nu .toe voorgeschreven zijn ge weest door het Nederlandsche militair gezag. (A. N. P.) Binnenlandsch telegraaf verkeer. Het A.N.P. meldt: Binnenlandsche particuliere telegrammen met uitzondering van perstelegrammen, kunnen we der worden aangeboden op die kantoren, welke niet van het telegraafnet zijn afgesneden. Hier over kan men inlichtingen ontvangen bij het kantoor ter plaatse. De telegrammen kunnen alleen worden aangeboden voor binnenlandsche bestemmingen, die bereikbaar zijn. Ook hierover geven de betrokken kantoren inlichtingen. Waarschuwing aan houders van vee. 's GRAVENHAGE, 15 Mei. Op bevel van den commandant van het Duitsche bezettingsleger, maakt het Rijksbureau voor Voedselvoorziening in oorlogstijd bekend, dat degenen die vee van an deren op hun stal of op hun grasland hebben, tot nader order dit vee onder hun beheer moeten houden en voor de verzorging er van verantwoor delijk zijn. Zij zijn tevens verplicht onverwijld volledige op. gave te doen van het bovenbedoelde vee aan den plaatselijken bureauhouder voor hun district, onder vermelding van aantal, soort en indien mogelijk, de nummers van de aangebrachte merken. Een ieder wien zulks,aangaat, wordt opgedragen hieraan ten strengste de hand te houden. AMSTERDAMSCHE VRIJWILLIGE LUCHT BESCHERMING BIEDT HI LP BIJ BRAND IN ROTTERDAM. AMSTERDAM 15 Mei. De brandweer van de Amsterdamsche vrijwillige luchtbescherming heeft zich Woensdagmiddag om half twee volgens het A. N. P. met twaalf motorspuiten en ruim tweehon derd vrijwilligers naar Rotterdam begeven, om daar te helpen bij het blusschingswerk. Fransche divisie bij Namen vernietigd. Van bevoegde Duitsche militaire zijde wordt vol gens het D. N. B. medegedeeld: Bij den gemelden grooten strijd tusschen Duit sche en Fransche gepantserde strijdkrachten ten noordoosten van Namen, waarbij de Franschen ver slagen werden, is volgens verklaringen van gevan genen de gemechaniseerde Fransche divisie, die daaraan heeft deelgenomen, door het gemeenschap pelijke optreden van het Duitsche luchtwapen en de pantserstrijdkrachten uiteengeslagen en vernietigd. HEDEN: 4 PAGINA'S. Een gemotoriseerde afdeeling voor het Paleis op den Dam. ^iiiiiniiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiniiiiiniiiiiiniiiiiiiiiiniiiiiiHi W. v. d. T.: Oude pakhuizen te Am sterdam pag. 3 H. D. Vertelling: Het beeldje. pag. 3 zilveren jj pag. 4 W

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1