EEN VIOOL VERDWEEN.... Capitulatie van het Nederlandsche leger DONDERDAG 16 MEI 194Ö HAARLEM'S DA G B E A D S Oude pakhuizen te Amsterdam. Nu het lente is geworden is het net of de Amster- damsche pakhuizen mooier zijn dan ooit. De pak huizen van Amsterdam, dat is een chapiter op zichzelf, want ik geloof niet dat veel steden zoo veel oude pakhuizen hebben als Amsterdam. Er zijn er ook zooveel goed bewaard gebleven, in alle hoeken en gaten van de oude stad, en ze zijn zelfs vaak nog in gebruik. Wel een teeken, dat ze solide en degelijk gebouwd werden en dat ze behalve bouwkunstig schoon ook doelmatig waren, want anders had men ze iheusah niet tot bijna halverwege de twintigste eeuw behouden. Misschien zijn er menschen, die in Amsterdam komen en de pakhuizen nog nooit bewust hebben beschouwd. Al zijn ze natuurlijk vaak genoeg langs zoo'n pakhuis of zoo'n complex pakhuizen, bijvoor beeld aan de Prinsengracht of Keizersgracht, ge komen. Of, om het nog meer in het centrum te kiezen wie kent er niet het mooie maar dat is dan ook wel één van de mooiste stadswapen huis aan het Singel, niet ver van ihet Koningsplein? Het staat er statig en tegelijk sierlijk, weerspiegelt zioh met zijn lichtgele baksteen en bruinroode verf in het water en laat het stadsgewoel langs zich heen gaan met al de rust en bedaardheid, waar over zoo'n oud gebouw, dat dan bovendien eeuwen lang de niet geringe functie van stadswapenhuis heeft vervuld, beschikken kan. Evenwel het stadswapenhuis is niet het prototype van het zes tiende en zeventien eeuwsche Amsterdamsehe pak huis van de gewone pakhuizen is vrijwel geen architect bekend, ze werden alle gebouwd door handwerkslieden, die weliswaar hun vak uitste kend verstaan moeten hebben, maar wier namen verloren zijn gegaan, terwijl het stadswapenhuïs toch vermoedelijk wel onder leiding van een ar chitect is gebouwd. De gewone pakhuizen zijn be trekkelijk onopvallende bouwsels, behalve dan, dat wie ze eenmaal bewust heeft bekeken, nooit meer dat eenvoudige, oer-degelijke en intens mooie samenstel van kloeke, strakke lijnen en eenvoudige strenge kleuren vergeet En nu het voorjaar Am sterdam weer doet ontwaken, komen ook de pak- i huizen weer tot nieuw leven, er wordt gelost en geladen, ze worden gevuld en geleegd, men kan overal er om en er bij menschen aan het werk zien, de zolders staan open en er is een groote bedrij vigheid gaande. Het oudst bekende pakhuis van Amsterdam, dat al lang niet meer bestaat dateerde uit de 16e eeuw, het was het oude turf en provisiehuis van het Huis- zittenhuis aan de Oude Zijde en er is slechts van bekend dat het in 1548 al bouwvallig was. De groote opkomst van de Amsterdamsehe pakhuizen vond plaats in den tijd, waarin in Amsterdam Ide zee handel tot bloei kwam, dus in den tijd van de Com- pagniën en (daarna. Het kon ook wel bijna niet eer der zijn, want alle Amsterdamsehe pakhuizen zijn uit Steen opgetrokken, en daar voor 1621 lin de hoofdstad alleen met hout gebouwd werd en daar na pas het bouwen imet baksteen begon, moest het wel bijna de tweede helft van de zestiende eeuw worden, voor de kloeke, sterk gebouwde hooge baksteenen bouwsels van de Amsterdamsehe pak huizen in zoo grooten getale konden ontstaan. Want overal, langs de drie hoofdgrachten, de Hee rengracht, de Prinsengracht en de Keizersgracht, I maar vooral ook langs de kleinere grachten, de I Groenburgwal, en de Grimburgwal, de Oude Zijds- Voorburgwal en de Brouwersgracht, en. niet te vergeten, op de Prinseneilanden schuin achter het station, treft men zestiende en zeventiende eeuw sche pakhuizen in hun volle fleur aan, nog steeds centra van bedrijvigheid, vooral in het voorjaar, nu er schuiten voor liggen, die lading aangevoerd hebben en gelost worden en men achter alle open zolderdeuren menschen druk aan het werk ziet. Festijnen van kleur zijn dat. de donkere pakhuizen de baksteen werd en wordt vaak herhaalde malen met lijnolie bestreken, en daardoor ont stond de eigenaardige zwartachtige kleur van zoo veel oude gebouwen met de groen geschilderde deuren met hun sobere versiering van wat wit of lichtgeel, daarvoor in het water zoo'n groote boot met veel wit, en rood en groen, en daarboven de blauwe lucht, die zich onder de weerspiegeling van de schuiten ook weer voortzet in het grachten water, met wolken en al. Daar komt bovendien bij, dat tal van die pak huizen nog hun oude namen hebben behouden, na men, die vaak heel typisch zijn en herinneren aan de dagen, waarin de handel in Amsterdam levendi ger was dan zij ooit te voren geweest was men heeft de pakhuizen Groenland en Spitsbergen, die door Paul Schott 25 Hij had uitsluitend tot Lena gesproken, die di rect op vroolijken toon antwoordde: „Goeden morgen markies! Natuurlijk moogt U dat vragen. Mijnheer Apt en ik hadden het in ons hoofd gezet, de viool te vinden, en daar de naam SalLmbeni vanmorgen vroeg in de krant stond, wilden wij den graaf ondervragen, maar he laas schijnt hij niets te weten. Fillipepi lachte hoonend, zoo ongeveer als de roover in de komische opera: „U zult moeten toegeven dat het eenigszins wonderlijk is betrekkingen te hebben met iemand. wiens naam door een moordenaar genoemd is „Daar wij de viool zochten, helaas met even weinig resultaat als de politie, is het heelemaal niet zoo wonderlijk", lachte Lena en Apt schrok van de wraakgierige uitdrukking op het gezicht van den markies. „Salimbeni heeft zoojuist bekend", deelde hij triomfantelijk mede. „Dat hij de viool heeft?" vroeg Lena opgewon den. „Bijna, dat hij Cavalcanti gekend heeft, hetgeen wij ook reeds door het verhoor van diens secreta resse konden vaststellen." Toen plotseling tegen Lena uitvallend: ,,U was de laatste persoon, die de viool in zijn bezit had. U is blijkbaar zoo vlug bedwelmd ge worden. dat U den dief niet heeft kunnen zien, een zeldzaam geval in de geschiedenis der misdaad, j de herinnering wakker houden aan de Walvisch- vaarders, men heeft het Oost-Indisch Magazijn, men heeft nog veel meer pakhuizen met bena mingen van jaren en eeuwen her. Ik vraag me wel eens af of men wel beseft, hoe wonderlijk het toch is, dat in een groote, moderne, twïntïgste-eeuwsche stad als Amsterdam zoo onge- loofelijk veel uit de zestiende en zeventiende eeuw niet alleen bewaard en behouden is gebleven, maar ook werkelijk nog in gebruik is, bijna zooals het drie en vier eeuwen geleden was. Als men zoo'n pakhuis ziet, waarin en waaromheen druk gewerkt wordt, dan krijgt men dat gevoel wel heel sterk, want en dat is heusch iets wonderlijks, dat ook maar niet zoo gauw tot je doordringt zoo'n pakhuis, met zoo'n boot ervoor en wat menschen in blauwe of bruingrijze kielen erbij aan het werk, en daarom heen de gracht, die daar twee eeuwen geleden ook al zoo lag daar is nu eigenlijk niets twintigste- eeuwsch aan. Dat is precies zooals het in de zestien de en de zeventiende eeuw was W. v. d. T. Luchtbeschermingsdiensten blijven in functie. 'S-GRAVENHAGE, 15 Mei. Aan den burgemeester wordt medegedeeld, dat de opperbevelhebber van land- en zeemacht wensclit, dat de luchtbeschermingsdiensten ge heel in functie blijven, zooals sedert 10 Mei j.l. Ten overvloede wordt het volgende bepaald: Ten eerste: ingaande hedenavond zal alge- heele lichtdooving moeten plaatsvinden en zal het verbod van lichtuitstraling moeten worden gehandhaafd. Ten tweede: alle bepalingen van de openbare bekendmakingen van de burgemeesters blijven van kracht. Ten derde: de luchtbeschermingsdienst blijft alzoo Volledig in dienst en dient elk oogenblik tot optreden. gereed te zijn. (A. N. P.) Amerikaansche gezant te Den Haag blijft op zijn post. WASHINGTON, 15 Mei (D.N.B.) De minister van buitenlandsche zaken, Huil, heeft heden ver klaard dat de ambassadeur der Vereenigde Staten in Brussel en de Amerikaansche gezant in Den Haag tot nader order op hun post zullen blijven. Diensten over het IJsehneer worden hervat. AmsterdamLemmer en AmsterdamKampen. Het A.N.P. deelt mede, dat met ingang van Vrij dag 17 Mei a.s. de dienst AmsterdamLemmer en AmsterdamKamper: op werkdagen van 's mor gens 8 uur zal worden hervat. De schepen zullen 's middags om 3 uur uit Lemmer en Kampen te- rugkeeren. NIEUWE AANVALSWAPENS IN DEN STRIJD. Keerpunt in de krijgskunde". DE VAL VAN HET FORT EBEN EMAEL. Het D.N.B. meldt: Van deskundige Duitsche militaire zijde werd he den naar aanleiding van een buitenlandsdhe vraag ingegaan op het in de „Deutsche Allgemeine Zei- tung" verschenen artikel, „De groote operatie", uit de pen van overste dr. Hesse, die zich in den staf van den opperbevelhebber van het leger, generaal von Brauchitsch, aan het Westfront midden in het strijdtooneel bevindt. In dit artikel staat in een alinea woordelijk: De inneming van het fort Eben Emael zal waarschijn lijk eers als een keerpunt in de ontwikkeling van de krijgskunde gekenmerkt worden. Men moet dit vestingcomplex met eigen oogen gezien hebben, om 't succes juist te kunnen waar- deeren. Hier zijn de nieuwe Duitsche strijdmidde len beproefd. Leger en luchtwapen hebben op prachtige wijze samengewerkt. De duikbommen werper heeft den pionier en den infanterist den weg bereid. De meer dan 20 afzonderlijke verster kingen, waarvan de meeste van geschut voorzien waren en vaak als geschutstorens met eenige schiet gaten waren aangelegd, moesten zich na een strijd van minder dan 24 uur overgeven. Gevangenen, die ik gesproken heb, verklaarden, dat allen ver lamd van ontzetting waren over de uitwerking der Duitsche wapens. ,.We waren niet in staat ons ge schut en onze mitrailleurs te bedienen", zei een ge wonde Belgische officier. Een onderofficier verklaarde: We moesten con- stateeren, dat onze kanonnen plotseling weigerden. Speciaal op dezen laatsten zin had de buiten landsche vraag betrekking. De deskundige mili taire instantie verklaarde: Het is bekend, dat de Duitsche weermacht over nieuwe aanvalswapens beschikt. Over hun werking en aard kan op het oogenblik niets gezegd worden. Wij hebben U eenige dagen laten nagaan U heeft zich door de politie de namen van alle Salimbeni's laten geven. Waarom?" Lena was nu werkelijk bleek geworden en keek Apt aan. Deze antwoordde: „Een toeval, ik was bij den antiquiteitenhandelaar Bozzi en hoorde daar. hoe Bozzi tegen zgn vrouw de namen Salim beni en Cavalcanti noemde, natuurlijk zonder eenig verband met de viool, maar wg dachten De markies onderbrak hem, weder tot Lena ge wend: „En U heeft er ook geen idéé van, wie de dief kan zijn?" Lena haalde de schouders op: „Neen, misschien iemand van de bemanning van de „Van Houten". „Die U bedwelmde? En die de viool aan een kleinen handelaar verkocht?" Lena keek op. „Zoodat een onbekende haar dan later terug kon koopen? Zeer slim!" Plotseling schreeuwend: „Maar mij maakt men niets wijs!" Apt trad haastig naar voren en riep boos: „U wilt toch niet beweren, dat wrj de viool terug kochten. Dat is ongehoord. Ik ben algemeen ver tegenwoordiger van de grootste Zwitsersche ver zekeringsmaatschappij, markies, ik zal mg tot mijn consulaat wenden." Fillipepi antwoordde zoetsappig: „Met u heb ik niet gesproken, mijnheer Apt, U bent waarschijn lijk zelf een slachtoffer van deze vrouw „Maar dat is waanzin!" schreeuwde Apt en de Zwitser zag er ineens heel anders uit. Zijn gezicht had het kinderlijke, ronde jongensachtige verloren, ,,Ik sta borg voor juffrouw Plischmuth, zg treedt op voor de belangen van den, violist Grangg." „Ik zeg U, dat U zelf een slachtoffer van deze geraffineerde bende bent. Of Salimbeni er ook bij hoort weten we nog niet. De moordenaar zal zeker vandaag nog gevat worden. Wg zullen hem met de juffrouw confronteeren. wg zullen deze zelfver zekerde jongedame met Bozzi confronteeren, wg zullenHij zwaaide steeds weer met zijn han den voor Lena's gezicht, dat aschgrauw was ge worden. „Mg'n theorie is zeer eenvoudig: een jon gen heeft ir. opdracht van de bende de viool ge stolen, piiflchxnutch.....w" Te Berlijn onderteekend. BERLIJN, 15 Mei (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De capitulatie van het Nederlandsche leger is heden elf uur door den Duitschen opperbe velhebber en den opperbevelhebber van het Ne- derlandsohe leger en de marine onderteekend. Gevecht voor de Maginotlinie. Duitschers namen twaalf steunpunten. Hoe het Duitschen infanteristen is gelukt, in het voorterrein van de Maginot-linie twaalf sterke Fransche steunpunten na een harden strijd te ver overen en daarbij 92 Marokkanen gevangen te nemen blijkt uit een in de Duitsche pers gepubli ceerd ooggetuigeverslag, waarin aldus het D. N B. wordt verteld: De opdracht luidde door een twee kilometer breed terrein te stooten en talrijke Fransche nesten van verzet te vernietigen. De Duitsche soldaten wisten dat zij tegenover 'n sterken vijand zouden komen te staan. Een hevige strijd was te wachten. Daar het terrein in zijn geheele breedte door den vijand werd waargenomen, was het zaak de morgensche mering te benutten om met deze bescherming zoover mogelijk vooruit te komen. Precies om 10 uur was de met de artillerie afgesproken uitgangs stelling bereikt. Om 10 uur 5 brak een helsch lawaai los. Over de hoofden van de Duitsche infanteris ten heen, donderde het op de Franschen neer. De soldaten bliezen intusschen uit, tot hun oogen blik was gekomen: Even plotseling als het begon nen was verstomde het gedonder van het geschut. Onder de werking van de Duitsche artillerie waren de Franschen in vlucht uit de mitrailleurnes- ten aan den woudrand naar hun woudversterkingen teruggesneld. Nu volgde de volle inzet der compag nieën., die in het dichte kreupelhout slechts moei zaam voorwaarts kwamen. Een wirwar van prik keldraad moest overwonnen worden de uniformen kregen scheuren en de huid werd op vele plaatsen opengereten. Toen de eerste draadscharen gingen knippen, kwam Fransche geweersalvo's den aan vallers te gemoet. Met handgranaten sloegen de Duitschers een gat in de draadversperring. Met behulp van machinepistolen en goed gemikte hand granaten werd het vuur van de eerste Fransche nesten tot zwijgen gebracht. Op alle hoeken van het woud, dat meer versterkt was dan men aan genomen had, woedde thans de strijd. Wel is waar werden de eerste dicht bij elkaar liggende steL lingen na harden strijd genomen, maar later moes ten andere wapens er aan te pas komen.. De Franschman bewees een moeilijk te overwinnen tegenstander te zijn. Urenlang woedde de strijd. De Fransche artilllerie loste spervuur. Maar de Duitschers drongen zonder ophouden naar voren Na een harden strijd veroverden zij twaalf sterke vijandelijke steunpunten. Twee en negentig Marok kanen en twee Fransche officieren geraakten in Duitsche gevangenschap. De vijand telde talrijke dooden en gewonden. De opdracht werd zonder mankeeren vervuld. Het versterkte woud werd van den vijand gezuiverd en de Duitsche stellingen in het voorterrein kwamen eenige kilometers meer naar voren. Duitschers beschouwen Brussel niet langer als „open stad". Militaire werken en transporten geconstateerd. BERLIJN, 15 Mei. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: De Belgische regeering heeft op 10 Mei door haar minister van buitenlandsche zaken te Brussel en tevens door bemiddeling van de Vereenigde Staten, die haar belangen in Berlijn waarnemen, verklaard dat Brussel een open stad is, dat zich geen troepen in Brussel bevinden en ook geen troe pen door de stad vervoerd worden. Deze verklaring der Belgische regeering is niet in overeenstemming met de feiten. De Duitsche luchtverkenning heeft gedurende de laatste dagen onomstootelijk het doortrekken van militaire colon nes van allerlei aard door Brussel en militaire transporten door dit spoorwegknooppunt geconsta teerd. Het Duitsche opperbevel der weermacht kan daarom Brussel niet langer als onverdedigde stad erkennen. Indien de Belgische regeering het met het sparen der stad Brussel voor de verschrikking van den oorlog werkelijk ernstig meent, moeten onverwijld alle militaire transporten en marseh- bewegingen door de stad gestaakt worden en verster- kingswerken uitblijven. De aanvallen der Duitsche luchtmacht zijn in overeenstemming met de ver klaring der rijksregeering uitsluitend op militaire doelwitten gericht. Indien van thans af aan nog militaire doelwitten te Brussel geconstateerd zouden worden, dan zullen zij door de Duitsche lucht macht aangevallen worden. Alle gevolgen, komen ten laste van hen, die in strijd met de ver klaring der Belgische regeering hun stad voor militaire doeleinden misbruiken. „Juffrouw Plischmuth!" brulde Apt, geheel bui ten zichzelf. „De pianiste van den violist behoort of tot de bende, of zij is omgekocht. Zij heeft de viool terug laten koopen door Salimbeni, of het misschien, als man verkleed, zelf gedaan." Hier moet Lena even lachen, maar werd dadelijk weer ernstig en nog bleeker als eerst. Haar blauwe oogen waren bgna zonder kleur. Woedend besloot de markies, terwijl hij met beide handen in zijn baard woelde: „Waar schijnlijk heeft ook Cavalcanti zich laten verleiden, hij heeft zijn bemiddeling verleend bij den verkoop naar Amerika, hg wist teveel van de bende en men heeft hem onschadelijk gemaakt." Apt slikte eenige keeren, keek lang naar Lena en zei toen: „Err ik hoor dus niet bg de bende?" „Jij, beste jongen!" riep Lena, „je bent toch mijn slachtoffer zooals je gehoord hebt? Ik moest jou en je speurzin onschadelijk maken. De theorie van mijnheer de markies, is zooals trouwens iedere theorie van de politie, volmaakt. Dat zul je over een paar uur wel in de kranten kunnen lezen." „Zwijg. U bent gearresteerd!" krijschte Fillipepi en liet Lena wegvoeren, terwijl zg Apt nog toeriep dat hij direct naar den consul moest gaan en dat ze 's avonds nog vrij zou zijn. „U mijnheer Apt hebt zich voorloopig ter be schikking van de politie te houden. U kunt nu gaan", briesphte de markies. Abt kuchte eenige malen ,voor hij zijn toon weer meester was en zeidë „Deze arrestatie zal U berouwen, markies!" Toen ging hij naar buiten, nam een auto en reed naar het Duitsche consulaat. De confronteeringen, waarvan de markies ge sproken had, bleven geheel zonder resultaat. Eerst bracht hij den jongen Modena bg Salimbeni. Daar die beiden elkaar nooit gezien hadden, konden zij ook niets anders zeggen. Evenzoo ging het met Lena en den jongen Modena, daar zij hem. nu hij geen hoed droeg niet meer herkende of wilde her kennen. En bij Bozzi was ze niet zelf geweest, maar Apt. Toen liet de markies. Salimbeni en Bozzi tezamen brengen. Maar de oude handelaar was zoo sluw, direct uit te roepent Engeland van de Nederlandsche kust uit bedreigd. Italiaansche pers over de nieuwe situatie. ROME 15 Mei (Stefani). De capitulatie van Nederland is het voornaamste onderwerp van de Italiaansche pers. De bladen wijzen er op dat de ver dediging van het land, niettegenstaande de befaam de waterlinie, slechts vijf dagen heeft geduurd en wederom zijn de Engelschen te laat gekomen. De „Popoio di Roma" merkt op dat nu van het Nederlandsche rijk nog slechts Indië over is. Het is duidelijk dat dit rijk zonder hoofd niet levensvat baar meer is. Het blad voegt hieraan toe dat het zelfde ook met Engeland kan geschieden. De „Messaggero" vestigt de aandacht cr op dat van de Nederlandsche en Belgische kust Engeland onmiddellijk wordt bedreigd. Het is mogelijk dat terwijl een geweldige slag wordt geleverd tusschen de Duitsche en geallieerde legers aan de Maas, Duitschland door de lucht een aanval zal doen op net hart van Engeland. Het „Giornale d' Italia" houdt zich naar het D. N. B. meldt bezig met de capitulatie van Nederland en wijst er op dat Duitschland van militair standpunt een enorme prestatie heeft verricht, door in vijf dagen het geheele verdedigingsstelsel, opgebouwd uit cement of inundatiën, te overwinnen. Thans treedt duidelijk aan het licht, dat Engeland en Frankrijk den oorlog zijn ingegaan zonder de meest elemen taire politieke en militaire berekeningen gemaakt te hebben over de werkelijke macht van Duitschland en zonder acht te slaan op het geheele politieke en militaire systeem in Europa. Duitschland, dat over een ongehoorde macht be schikt, heeft thans gereageerd en heeft de dynamiek van den waren oorlog gesteld tegenover de sta- tiek van den valschen oorlog, t. w. de blokkade. Te zamen met de door de bezetting van Neder land ontstane alarmstemming zoo gaat het blad voort zal te Londen en Parijs nu ook de eerste gewetensvroeging opkomen over de huidige poli tiek en de militaire situatie, die beide imperieele democratiën in het jaar 1919 met haar geweldpoli- tiek tegen Duitschland en ook tegen Italië geschapen hebben. De geschiedenis zorgt voor gerechtigheid. Een groot deel van de Engelsche continentale grenzen zijn, naar de „Tribuna" verklaart, met de in vijf dagen geschiede liquidatie van het Neder landsche leger in handen der Duitschers gevallen. Het JEngelsche gebied is losgerukt uit zijn positie van eiland. De bezetting van Nederland beteekent een nederlaag van Engeland waarvan de gevolgen nog niet te overzien zijn, Daarbij rest den nog op Nederlandsche gebied achtergebleven Engelschen troependeelen niets an ders dan zich te onderwerpen aan de moeilijke taak. zich opnieuw „met succes en zonder verliezen naar huis in te schepen." Met de bezetting van Sedan en verdere vestingwerken van de Maas hebben de Duit schers het defensiesysteem van den linkervleugel der Maginotlinie doorbroken. De „Corriere della Sera" bericht uit Londen, dat de ineenstorting van de Nederlandsche verdediging tot gevolg heeft, dat men te Londen zijn hoofd kwijt is. Men had geloofd, dat de Nederlandsche strijdkrachten nog eenige dagen verzet zouden bie den om het terugwijken van den Belgischen linker vleugel te verlichten, die nu in een zeer moeilijke situatie is gekomen. Nu staat het Duitsche leger aan de Nederlandsche stranden tegenover de kusten van Engeland. Nu is die eventualiteit tot werkelijkheid geworden, die Londen gevreesd had en met alle middelen trachtte te vermijden. Een nieuw hoofd stuk opent zich in dit snelle verloop van den oorlog. Duitschland dichter bij het hart van Engeland. Nieuwe steunpunten der luchtmacht. BERLIJN, 15 Mei (D.N.B.) In het frontberieht van het D.N.B. wordt o.a. gezegd: Onder den druk der Duitsche wapenen heeft de Nederlandsche weermacht gecapituleerd. Zelfs wan. neer Engeland werkelijk in ernst de Nederlanders had willen helpen zou een militaire hulpverleening niet doeltreffend geweest zijn, daar snelle Duitsche troepen en de luchtmacht den toegang naar Neder land van België en van de zeezijde zeer snel ver sperden. In strategisch opzicht beteekent de mogelijkheid tot beschikking over de Nederlandsche kust dat het Duitsche luchtwapen naast Noorwegen thans andere gunstig gelegen steunpunten tegen Engeland bezit. De Nederlandsche kust is nog dichter bij het hart van Engeland dan het Noorsche kustgebied. Men kan aannemen, dat de tot dusver door de Duitsche troepen behaalde successen worden uitgebreid in de richting van de Belgische kust. Het doorbreken van de Maginotlinie door de Duitsche troepen be wijst opnieuw dat ook moderne vestingwerken niets vermogen tegen een goed geschoolden en doelmatig uitgerusten tegenstander. Vuurwapenen inleveren. 's GRAVENHAGE, 15 Mei. Op bevel van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht moeten alle vuurwapenen met munitie door de burgerlijke bevolking onmiddellijk worden afgeleverd bij den burgemeester, die voor de bewaring zorgdraagt, zoodanig dat deze wape nen en munitie t.z.t. aan de eigenaren kunnen worden teruggegeven. Onbezoldigde Rijksveldwachters, niet behoo- rende tot de gemeentepolitie moeten eveneens hun vuurwapenen inleveren. (A. N. P.) „Contéhoe komt u hier? Ik heb u in min stens zes maanden niet gezien! Niet, sedert u hier was met die Faience!" Salimbeni, die, toen hij Bozzi zag, wel zestig ge leken had, werd zienderoogen jonger, hij was on geveer vijf en dertig toen lig zei: „Ik word ervan beschuldigd, deze riool gekocht, of verkocht te hebben." Bozzi stak met een keizerlijk gebaar twee bruine vingers in een verbluffend wit vest. en zei: „Maar Marchese!" Hij glimlachte vertrou welijk en vervolgde: „Neemt u me niet kwalgk, maar Conté Salimbeni ken ik reeds jaren a's een eerlijk man. Telg uit een oud adelijk geslacht, hij zou zich zeker nooit leenen voor een zaak, waai een luchtje aan zat!" Fillipepi onderbrak hem met de woorden: „Daar zijn meer voorbeelden van. U beweert dus. dat Conté Salimbeni niets met die riool heeit uit te staan, meneer Bozzi. Waarom heeft de moordenaar dan zgn naam genoemd?" Bozzi dacht tra Mag ik u mijn theorie mededeelen? Ik ben slechts eer. leek!" De markies stemde met een handbeweging toe. „De moordenaar heeft reeds eerder met Caval canti gewerkt. Wellicht heeft hij daar den naam Salimbeni gehoord, de graaf heeft namelijk meer dere malen den commendatore zaken aangebracnL. misschien is het ook een onbekende geweest, de een of andere makelaarDe Marchese knikte, terwgl hij ijverig noteerde, plotseling viel hg uit: „Ik waarschuw u niet te liegen! Ik neem in het proces verbaal op, dat u beweert, dat Salimbeni niet die onbekende zgn kan." „Maar Marchese, wat zou de Conté met die riool moeten doen?" Bozzi lachte raadselachtig. „Hij heeft toch geen geld en bovendien... u wist toch ook niet, dat het eeir Stradivarius was!" „Natuurlijk niet, anders had ik hem zelf wel aan Cavalcanti verkocht, of aan een anderen bekenden verzamelaar aangeboden." De markies greep met zgn beide handen naar zijn hoofd, het gesprek verwarde hem, en zonder verder iets te zeggen. Het hij Salimbeni wegvoe ren, en nam afscheid van Bozzi Toen bleef hij eemge oogenbljkken op de lijst staren, waarop nog Duitseliland's belangen in de Westelijke mogendheden. Hoe de vertegenwoordiging geregeld is. Het D.N.B. meldt: De Duitsche belangen in het vijandelijke buitenland zullen door de volgende mogendheden worden behartigd: In Frankrijk, en zijn bezittingen, met uitzonde ring van Marokko, Tanger, Syrië en Libanon, als mede in Egypte, door Zweden. In Marokko en Tanger, in de Unie van Zuid- Afrika, in Noord- en Zuid-Rhodesia in Palestina en Transjordanië, alsmede in België door Spanje. In Syrië, de Libanon, in Nederland, in het Brit- sche rijk, behalve de genoemde gebieden, door Zwitserland. De gezant van Iran behartigt de Duitsche belan gen in Irak. De behartiging van de belangen der vijande lijke mogendheden in Duitschland worden ver zorgd door de Vereenigde Staten voor Frankrijk, Engeland en België, met uitzondering van de Unie van Zuid-Afrika. Zweden zorgt voor de belangen van de Unie van Zuid-Afrika en Nederland. De be langen van Egypte worden behartigd door Iran, die van Irak door Afghanistan en die van Noor wegen door Denemarken. Engelsche torpedojager verloren. Tijdens Duitsche luchtaanvallen aan de Nederlandsche kust. Het officieele communiqué, dat Woensdag door de Britsche Admiraliteit is uitgegeven, meldt, dat de torpedobootjager „Valentine" tijdens de Duitsche luchtaanvallen van giste ren op Engelsche scheepseenheden aan de Ne derlandsche kust geheel verloren is gegaan. Wegwijzers hersteld. 's GRAVENHAGE, 15 Mei. De opperbevel hebber van Land- en Zeemacht bericht aan alle burgemeesters, dat zij onmiddellijk moeten overgaan tot het opstellen in hun ouden vorm en op hun oude plaats van alle wegwijzers, naam- en verkeersregelingsborden. De A.N.W.B. deelt in verband met vorenver- meld bevel mede, dat de burgemeesters zich voor zoover noodig kunnen wenden tot den wegendienst van dien bond. (A.N.P.) Amerikanen krijgen den raad Europa te verlaten. WASHINGTON. 16 Mei. (D.N.B.) Het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken heeft gisteren avond de Amerikaansche burgers in de Westelijke en Zuidelijke landen aangespoord naar de Ver eenigde Staten terug te keeren. Weer evacuatie in Londen. Duizenden gezinnen vertrokken. STOCKHOLM 15 Mei (D.N.B.) Het bericht over de capitulatie der Nederlanders heeft in Lon den een volkomen sombere stemming gewekt, zoo wordt uit de Engelsche hoofdstad aan „Nya Dag- ligt Allehanda" gemeld. Algemeen verwacht men, aldus het blad verder, een directen aanval op Engeland. Aftonbladet meldt uit Londen dat de stad thans weer wordt geëvacueerd. Duizenden gezinnen zijn uit Londen vertrokken. Alle openbare gelegenheden zijn vroeg in den avond gesloten. Het telegrafisch verkeer. Te bereiken plaatsen. (A. N. P.) Het Rijkstelegraafbureau deelt mede, dat thans (Donderdagmiddag half 2) weder tele grafisch te bereiken zijn, Aalsmeer, Alkmaar, Al phen, Baarn, Bussum, Driebergen, Doorn, Delft, Gouda. Gorkum, Hilversum, Hoek van Holland, Koog aan de Zaan, Limmen, Laren, Maarssen, Overschie, Pernis, Rotterdam, Utrecht, Wormerveer, Weesp. Zaandam, en de Zuid-Hollandsche eilanden. DE TOESTAND TE ROTTERDAM. Ook hulp uit Haarlem. Van de zijde der Haarlemsche Brandweer ver namen wij, dat Woensdagavond zeven uur uit Haar lem een motorbrandspuit met volledige bemanning naar Rotterdam is gegaan om daar ook terstond aan liet blusschingswerk in het zoo zwaar geteisterde Rotterdam deel te nemen. Den geheelen nacht en ook vanmorgen hebben de Haarlemsche spuitgas ten doorgewerkt en toen men van oordeel was, dat het meeste gevaar voor uitbreiding geweken was, zijn de Haarlemmers met hun spuit weer huiswaarts gegaan. Hedenmiddag één uur keerden zij in de Brandweerkazerne aan de Ged. Oude Gracht terug. verschillende confrontaties stonden, die afgewerkt moesten worden: Apt met Bo~ Bozzi met de ge zelschapsdame, Cavalcanti's bediende met Vpt, enz. Toen sprong hij op, belde, en gaf orders voor een groote razzia in het havenkwartier, dien avond. Toen verliet hg het bureau, en begaf zich naar een kroegje, waar hg zich over gaf aan zgn hartstocht, het biljartspel, waarbg hg liever geen toeschouwers had. Toen hg tegen den avond weer op zijn bureau kwam. vond hg daar een dringend telegram uit Vincenca; verneem zoojuist mijn be geleidster gearresteerd stop wensch ongelimiteerd borg te stellen, daar onschuldig stop verzoeke onmiddellijk vrij laten. Valentin Grangg. De markies harkte met alle tien zgn vingers in zijn baard. Daar was hem een nieuwe theorie te binnen geschoten! Grangg was in geldverlegen heid. en had de viool zelf... neen. dat ging ook niet. Jammer! Maar als het hem eens om dc ver zekering te doen geweest was? Als Apt eens zijn medeplichtige was? Uitgesloten was het niet. De marchese Fillipepi verzonk in gedachten- combinaties, waaruit hij ontwaakte door de mede- deeling, dat de bediende van Cavalcanti, die aan de razzia deel zou nemen, aangekomen was. HOOFDSTUK XII. Faustina zat dien avond op het terras van de villa, dat door citroen- en sinaasappelboompjes In tonnen afgesloten werd, en staarde zwaarmoedig naar de groene heuvels, die steil uit zee oprezen. Hoog boven haar beschreef een zeearend groote kringen door de diepblauwe avondlucht. De bloe men verspreidden een zoeten, doordringenden geur, die aan feestelijkheden herinnerde, Het meisje werd er slechts treuriger door gestemd. Nu ha'd men den dikken Cavalcanti, dien zü goed kende, daar zij dikwijls met haar oom in zijn winkel ge weest was vermoord. Waarom had men dat ge daan? Ook haar oom wist hiervoor geen verkla ring. De theorie van de politie, dat een bende hem uit den weg geruimd had, omdat hij van de viool afwist, kwam hem onwaarschijnlijk voor. £Wordt vervolgd},

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 3