Haarlem's Dagblad De Nederlandsche Dagbladen Een vredige plek m den Haarlemmerhout. Uiterste beperking van gebruik motorbrandstoffen. Hervatting. Ook na donker weer op straat. Prijsverordening. Alle melk moet goed gekookt worden. Millioenslag in België nadert eindstadium Actikeietv- 57e Jaargang No. 17456 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuidet Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, '14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 17 Mei 194Ö Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, lossa nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regeli ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. De bladen, belioorende tot de Nederlandsche dagbladpers, zullen tijdens den duur der bezetting door de militaire autoriteiten verschijnen, zonder dat op deze bladen een voor-censuur wordt uitgeoefend. Deze tegemoetkomende houding veronderstelt natuurlijk een absoluut loyale houding van uitgevers en redacteuren. Het normale leven wordt thans zoowel ïn par ticulieren als in maatschappelijken zin hervat. Uit de maatregelen door het Duitsche militaire gezag genomen, blijkt dat dit daartoe de grootste bereid heid toont en vertrouwen stelt in de bereidwillig heid der Nederlanders tot handhaving van orde en rust. Inderdaad is die duidelijk gebleken; men treedt ook in dit district zeer rustig en correct op en de arbeid wordt overal hervat. Dit district, waarmee dan Haarlem en de onmiddellijke omge ving van de stad wordt bedoeld, is gespaard geble ven voor alle verwoesting van den oorlog. Laat ons daar dankbaar voor zijn, evenals wij dankbaar zijn voor de schoonheid der natuur in deze ondanks alles prachtige lente. En evenals wij dankbaar zijn voor het vele goede en schoone dat in ons persoon lijk leven is gebleven. Het feit dat het oorlogsge weld hier geen vernietiging heeft veroorzaakt brengt mee dat de hervatting van het normale le ven inderdaad snel geschieden kan. Alier vlotte medewerking daartoe is natuurlijk noodig en wij gelooven dat het daaraan niet zal ontbreken. Een zware taak rust op het Haarlemsche ge meentebestuur, dat tal van nieuwe maatregelen ten uitvoer moet brengen, ettelijke vragen beantwoor den en allerlei moeilijkheden oplossen. Er wordt zeer hard gewerkt en dat geschiedt steeds onder de persoonlijke leiding van burgemeester De Vos van Steenwijk, wiens onvermoeibare activiteit, groote bereidwilligheid en helder inzicht de be wondering opwekken van allen die met hem in contact komen. In dezen zeer moeilijken tijd blijkt duidelijker dan ooit welk een voortreffelijken bur gemeester Haarlem in hem verworven heeft. De zon straalt, de lente bloeit. Buiten ons land jvoëdt de oorlog voort. Die is nu ver van ons. Maar een hartelijk woord van diepe deelneming en me degevoel zij hier gericht tot hen, die dierbare paasten verloren hebben. Moge de vriendschap en sympathie van zoovelen hen helpen om hun ver lies te dragen als sterke menschep. Bemoediging hebben ook die zeer velen noodig, die nog in on zekerheid omtrent het lot der hunnen verkeeren. Daar zijn er natuurlijk veel voor wie die onzeker heid tenslotte in vreugde en bevrijding van vrees verkeeren zal. Mogen zij allen moed houden. Wij kunnen ons verheugen in de blijdschap der Jonge kinderen, die gelukkig de zorg en het leed van dezen zwaren tijd niet ervaren kunnen zooals wij volwassenen, en die als altijd van hun spel en van de lente genieten. Laten onze zorgen hun levens vreugde niet verduisteren; laten wij allen pogen blij te zijn met hen. En daar is ook de vertroosting die de Kunst muziek, schilderkunst, litteratuur ons schenken kan en die, als wij haar schoonheid beleven, is als een balsem. Daar is de vreugde in ons gezinsleven. De taak der vrouw en moeder in dezen tijd is groot. En zij beseft dit en weet die te vervul len met een toewijding en een begrip dat de man nen tot eerbied en dankbaarheid stemt. Als Holland later aan dezen tijd terugdenkt zal het met ontroe ring verwijlen bij hetgeen de Hollandsche vrouwen, niet alleen in maatschappelijk opzicht maar ook en vooral in haar gezinnen en vaak in haar ganschen kring hebben gedaan. DEN HAAG, 16 Mei. (Officieel) De Duitsche Militaire Bevelhebber in Holland maakt bekend: Ónder onmiddellijke opheffing van alle anders luidende beslissingen, tot nu toe genomen, wordt bepaald, dat de burgerbevolking ook na intreden van de duisternis haar volle bewe gingsvrijheid behoudt. Voor restaurants, koffiehuizen en cafés gelden slechts nog dezelfde beperkingen die reeds van kracht waren vóór het tijdstip, waarop Holland in oorlog was. Dit beteekent dus. dat restaurants en derge lijke weer tot het gebruikelijke sluitingsuur ge opend mogen zijn en dat ook het verkoopver bod voor alcoholische dranken weer wordt op geheven. Slechts de uitvoering van verduisteringsmaat regelen, welke reeds Woensdag waren aange kondigd, blijft van kracht tot nadere intrek king. Hierbij spreekt het vanzelf, dat van de burgerbevolking wordt verwacht, dat zij in het algemeen in haar optreden een bijzondere re serve aan den dag legt, welke geheel in over eenstemming is met het vertrouwen, dat de Duitsche militaire autoriteiten in haar stellen en daarom alles vermijdt, hetgeen het thans be reikte herstel van normale verhoudingen nog achteraf min of meer twijfelachtig zou maken. Belgische geïnterneerden naar Frankrijk. Onder hen bevindt zich Léon Degrelle. GENèVE, 16 Mei. (D. N. B.) Uit Rijssel wordt ge meld, dat gisteren 78 civiele gevangenen uit de Bel gische gevangenis te Brugge in een autobus van Duinkerken Rijssel zijn gepasseerd. Onder hen be vond zich de leider van de rexisten. Léon Degrelle, alsmede twee andere Belgische Kamerleden, die in den middag verder zijn gebracht naar „ergens in frankrijk.'' Op bevel van den commandant van het Duitsche bezettingsleger maken dc directie van handel en nijverheid en het rijksbureau voor voedselvoorziening in oorlogstijd bekend, dat het voor alle goederen en diensten verboden is de prijzen te verhoogen boven het peil van 9 Mei 1940. Een ieder wien zulks aangaat wordt opgedra gen hieraan ten strengste de hand te houden. Berichten over Nederlandsche militairen. De Nederlandsche radio geeft thans uitzen dingen waarbij mededeelingen worden gedaan over dc Nederlandsche militairen. Deze uitzen dingen vinden vandaag te vier en acht uur plaats. Op bevel van den Duitsclicn Militairen Be velhebber in Nederland maakt het Rijksbureau voor Voedselvoorziening in oorlogstijd be kend. dat in verband met het feit, dat door den loop van omstandigheden verschillende melklnrichtingsbedrijven, die gewoon waren gepasteuriseerde melk af te leveren, hiertoe thans ten deele of geheel niet meer in staat zijn, terwijl ook winning en vervoer van de melk uiteraard met grootere dan normale be zwaren gepaard gaan, de bevolking ernstig wordt aangeraden, alle melk, met uitzondering van de gepasteuriseerde melk. verpakt in fles- schen, te koken en na het koken terstond af te koelen. Ten einde zekerheid te hebben, dat de melk inderdaad goed gekookt is, verdient het aan beveling deze twee- of driemaal zoogenaamd te laten opkomen. Indien zulks zou worden" nagelaten, is het ge vaar voor het optreden van typhus-epidemieën in ernstige mate aanwezig. Een ieder, wien zulks aangaat, wordt opge dragen hieraan ten strengste de hand te hou den. Inlichtingen over soldaten Alleen voor de vesting Holland. 's-GRAVENHAGE, 16 Mei. De persdienst van het Ned. Roode Kruis deelt mede. dat bij het informatiebureau van het Ned. Roode Kruis, Zwai teweg 75, Den Haag, nog géén inlichtingen zijn ingekomen omtrent, deelen van het veld leger welke geopereerd hebben in Brabant, Drente, Friesland, Gelderland. Groningen, Lim burg, Overijsel, Utrecht, Zeeland en de stelling Den Helder. De berichten zijn beperkt tot de vesting Hol land. Ieder wordt dus dringend aangeraden, geen pogingen aan te wenden persoonlijk nadere in lichtingen in te winnen. Verder wordt het publiek er op attent ge maakt, dat inzamelingen van geld en goederen voor het Ned. Roode Kruis, zonder vertoon van een schriftelijke lastgeving van het hoofdbe stuur moeten worden gewantrouwd. Hierboven geven wij een paar illustraties, die voor een oogenblik de aandacht mogen afleiden van de nooden en moeilijkheden dezer dagen en het besef ver levendigen van een bezit, dat ons in weerwil van veel en groot verlies bespaard is gebleven. De witte zwanen in een waterpartij in den Haarlemmer Hout een plekje in hetzelfde bosch, dat noodt tot een oogenblik van rust en vredig mijmeren Goddank, er is nog veel, dat ons kan verzoenen met het leven. Neen, wij kunnen het oog niet sluiten voor de beproevingen dezer dagen, maar God geve, dat elk het oor moge blijven leenen aan stemmen, die toch altijd blijven spreken van opgang en behoud. Daarvan gewagen de tafereelen, hierbij afgebeeld. Leven, groei en bloei zoo het getijde ons het niet deed ver staan, innerlijk weten wij het met zekerheid een eeuwige groeikracht manifesteert zich in het leven, buiten ons en in ons, een groeikracht, die ons verheugt in tijden van opgang en die ons bemoedigen moge in tijden van neer slag. Is dit geen troost, i zwaarste beproeving? Voorraden moeten ter beschikking worden gehouden. Bestelling per auto van goederen verboden. DEN HAAG. 16 Mei (A.N.P.) Het departement van Handel, Nijverheid en Vervoer maakt het vol gende bekend: Het is verboden motorbrandstof, waaronder te verstaan benzine, motorbenzol, alsmede gas- olie voor snelle dieselmotoren af te leverén of te verbruiken. Van dit verbod is uitgezonderd het afleveren aan of het verbruiken door militairen. Duitsche militaire attachés, leden van het Duitsche Gezant schap en van de Duitsche consulaten, artsen, vee artsen, verloskundigen, verplegers, verpleegsters, destructorbedrijven, brandweer, politie en post en het vervoer van goederen, dat door de Duitsche bezettïngsautoriteiten is gelast. Van het verbod is eveneens uitgezonderd het afleveren aan of het verbruiken door autoriteiten, welke door den directeur-generaal van Handel en Nijvei'heid of door den directeur van het rijksbu reau voor aardolieproducten met machtiging van den directeur-generaal van Handel en Nijverheid worden aangewezen; en eveneens is uitgezonderd het afleveren aan of het verbruiken ten behoeve van zïekenvervoer, lijkenvervoer en evacuatie of door hen, die voorzien zijn van een schriftelijke vergunning van den burgemeester. ENKELE VERGUNNINGEN. De burgemeesters zullen zulk een vergunning slechts afgeven bij uiterste noodzaak ten behoeve van het vervoer van levensmiddelen, genees- en verbandmiddelen en eventueel andere goederen waarvan het onmiddellijke vervoer geboden is, en ten behoeve van begrafenissen, reparaties aan gas-, waterleiding, electriciteit, telefoon en telegraaf en ten behoeve van het afleveren aan één bepaalden pomphouder in gemeenten in welke geen groote opslagplaats van motorbrandstof is gevestigd. Deze maatregelen hebben ten doel, dat de mo torbrandstoffen slechts worden verbruikt bij uiter ste noodzaak, zoodat artsen, veeai-tsen, verloskun digen, verplegers en verpleegsters zooveel moge lijk van ar.dere vervoermiddelen gebruik dienen te maken en oordeelkundige wijkindeeling nood zakelijk is. Hetzelfde geldt voor het goederenver voer. Het vervoer en de aflevering van alle goede ren aan pai'ticulieren per motorrijtuig is dan ook ten eenenmale verboden. De voorraad motorbrandstof aanwezig in de tanks van motoriTijtuigen waarvan de hou- dei-s niet onder de bovengenoemde uitzonde ring woi-den vermeld, alsmede de zich elders De Italiaansche pers: Duitsche troepen uit Nederland terversterking opgerukt ROME, 17 Mei (Stefani). De bladen berich ten, dat enkele millioenen menschen betrokken zijn in den geweldigen veldslag, welke wordt gestreden tusschen Antwerpen en Sedan en welke zijn einde nadert. Men wijst op de wan hopige pogingen van de geallieei-den om den opmarsch van de Duitsche pantserafdeelingen over de Maas tegen te houden en op de ern stige bedreiging voor den oostelijken vleugel van het Belgische front door de troepen, wel ke uit Nedei-land komen. De Popoio di Roma" schrijft dat de Duitschers steeds hun initiatief bewaren en hun superioriteit in de lucht handhaven. De „Popoio d'Italia" is van meening dat het Duitsche offensief in België thans heel anders verloopt dan in 1914, want Duitsch- land heeft thans in het Westen zijn geheele macht verzameld, terwijl door het Duitsch-Italiaansche verdi-ag de geallieerden gedwongen zijn ongeveer een millioen man te bewaren aan het front van de Alpen en op andere punten aan de Middel la ndsche Zee. Het blad wijst verder op de mogelijkheid voor Duitschland om dank zij zijn ontegenzeggelijke su perioriteit naar het hart van Frankrijk op te ruk ken en tegelijkertijd Engeland te verslaan. Het blad trekt de conclusie dat Duitschland thans vele vruch ten plukt van de ernstige fout van de geallieerden om de neutrale mogendheden in den oorlog te be trekken. Bommen op Keulen. Eén doode en één gewonde; geringe materieele schade. KEULEN 17 Mei (D. N. B.). De Keulsche kranten deelen mede dat in den nacht van 15 op 16 Mei vijandelijke vliegtuigen boven Keulen zijn verschenen en bommen omlaag hebben ge worpen. Een bom kwam neer in de onmiddel lijke omgeving van een boerderij. Hierbij werd een man gedood en een ander gewond. Enkele huizen werden beschadigd. De meeste bomVnen kwamen buiten de stad in het vrije veld terecht, de materieele schade is gering. Door onmid dellijk optreden van de luchtdoelartillerie wer den de toestellen verdreven. Vreemdelingen in Joego-SIavië. Allen moeten zich bij de politie melden. In Joego-SIavië moeten alle buitenlanders zich bij de politie melden om hun verblijfsvergunning te laten verlengen. (D.N.B.) bevindende voorraad motorbrandstof, voor zoo ver niet dienende tot aflevering aan verbrui kers, aan wie volgens bovenstaande regeling mag worden afgeleverd, zal ter beschikking moeten worden gehouden. Er zijn maatregelen in voorbereiding om de zen voorraad te vorderen. Deze vordering wordt per radio afgekondigd en treedt onmid dellijk in werking. Oproep van den Duitschen Opperbevelhebber. Aan het Nederlandsche volk. De Duitsche opperbevelhebber heeft te volgende oproep tot het Nederlandsche volk gericht: Engeland eix Frankrijk hebben het Duitsche volk een oorlog opgedrongen met de bedoeling Duitsch land te vernielen en te verdeelen. Daarom voert het Duitsche volk een beslissende strijd voor zijn be staan en zijn vrijheid. Daarbij probeerden de macht hebbers in Londen en Parijs andere neutrale landen in dezen oorlog te betrekken. Zij waren van plan, Noorwegen te bezetten en dan hier in den flank van het rijk binnen te vallen. Duitschland is deze poging voor geweest en verzekerde Noorwegen en Dene marken den vi-ede en de neutraliteit. Nadat het plan in Scandinavië mislukt was. besloten Engeland en Frankrijk tot een inval in Nederland en België om op deze wijze een inval in het Ruhrgebied te kunnen doen. Het is te betreuren, dat Nederland en België deze pogingen hebben goedgekeurd en ondersteund. Deze feiten, die door de Duitsche regeering in een memorandum van 9 Mei zijn opgesomd en bewezen, zijn de oorzaak geworden, dat Duitsche troepen op 10 Mei 1940 in Nederland en België binnengerukt zijn teneinde met militaire middelen de neutraliteit dezer landen te verzekeren. Hierbij werd de uitdruk kelijke verzekering gegeven, dat de souvereiniteit van Nedex-land gerespecteerd zou worden, wanneer geen tegenweer zou worden geboden. Hiertegenover heeft de Nederlandsche regeering, die inmiddels naar Londen is gegaan, tegenweer bevolen. Het Nederlandsche leger heeft dapper en moedig zijn plicht gedaan. Het heeft in alle eer tegen een machtiger tegenstander den strijd verloren. In het door hen bezette gebied zullen de Duitsche troepen de orde en rust bewaren. Wie zich loyaal gedraagt kan rustig zijn gewone werk verrichten. Het Duit sche bestuur doet stappen om alle tot werken in staat zijnde Nederlanders van arbeid te voorzien. Als dc Nedei'landsche officieren bereid zijn, samen to werken, mogen zij hun werk blijven verrichten. Wie tegenstand biedt wordt naar de oorlogswetten gestraft. Bewaar' de rust. U dient hiermede het best uw volk. (A. N. P.) Zilverbons voor loonbetaling. De firma Guépin en Van der Vlugt, Spaarne 56, Haarlem, agentschap van de Nederlandsche Bank, deelt ons mede dat zij thans zooveel mo gelijk aan werkgevers zilverbons van f 1 en f 2.50 tegen inruil van bankpapier kan leveren voor de uitbetaling van loonen. Werkgevers moeten daar toe hun bewijsstukken (loonlijsten) toonen. Het kantoor is geopend van 912 v.m. op Zaterdag en van 912 v.m. en 2 tot 3.30 n.m. op andere werkdagen. Ruim 700 millioen voor liet Amerikaansclic leger gevraagd. Voorstel bij het Huis van Afgevaardigden ingediend. (Men zie ook elders in dit nummer). WASHINGTON 17 Mei (D. N. B.) Kort nadat Roosevelt zijn boodschap betreffende militaire cre- dieten in het Congres had voorgelezen diende de commissie voor militaire aangelegenheden van het Huis van Afgevaardigden een voorstel in, dat 726 millioen dollar voor het uitbreidingsprogram van het leger vraagt. Dit program omvat de volgende punten: aankoop van verder luchtafweergeschut, moderniseei-en van de gevechtsvliegtuigen, oplei ding van 15.000 man nieuwe troepen, verbetering van de defensie-installaties in de Panamakanaal- zene, inrichting van een luchthaven in Anchorage (Alaska), benevens opvoering van de munitie productie. Revnaud spreekt in de Franschc Kamer. De Fransche Kamer kwam gistermiddag onder voorzitterschap van Herriot bijeen om een verkla ring aan te hooi-en van Reynaud over den militai ren toestand. Reynaud verklaarde volgens het D. N.B. o.a.: „Hitier wil in twee maanden winnen. Hij wil niet inzien dat hij al verloren heeft en hij heeft het risico op zich genomen. Wij zijn volko men gereed voor het gevaar. Wij moeten onze zie len van staal maken. Wij zijn vol hoop". HEDEN: 6 PAGINA'S HiirenHiniiiniiiifflniiiTOBiinBHnnBniiffliuiHHingtniiïïünniHiiiHiiiHiHHWiiw: R. P.: Hervatting. pap. I Filmschouw pap. 2 H. D. Vertelling: De oplossing. pap. 2 J. S. Visser: Een raadselachtige steen. pap. 3 Van onzen reizenden redacteur: Van Frisco naar Cui'acao. pap. 5 Litteraire Kantteekeningen. pap. 5

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1