Haarlem's Dagblad Duitsche opmarsch in Noord-Frankrijk. Aan het Werk. Nederlandsche verliezen niet zeer groot St. Quentin gevallen. BERICHTEN OMTRENT LEGERONDERDEELEN §7e Jaargang Nö. T7458 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant. Uitgaven en Algem. Drukkerij N V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuidet Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 20 Mei 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35 Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15 Groentjes zie rubriek. Een stille, maar stralende lente-Zondag heeft de meesten onzer naar buiten gevoerd om van den vrede en de schoonheid der natuur te genieten. En ook om een stevige dosis gezondheid, een injectie met levenskracht op te doen. Daar is stevig bij ge wandeld en wel bij gefietst ook. Wie zich sneller verplaatsen wil dan te voet, wie meer wil zien en afdoen moet er in deze dagen wel eens aan gedacht hebben dat die merkwaardige Hollandsche fiets- verknochtheid, die in de wereld schier evenveel be kendheid heeft verworven als onze polders, onze molens en onze kazen, in tijden als deze een kost baar bezit voor ons is. Dat blijkt trouwens niet voor de eerste maal. Het is nog maar enkele maanden ge leden, al moge het langer schijnen, dat de reeks benzine-looze Zondagen zoovele duizenden onzer, die hun fiets alleen nog maar voor hun werk plach ten te bezigen, ertoe bracht „het nationale vehikel" weer voor uitstapjes te gaan gebruiken. En dat be viel toen al wonderwel. Onze sportredacteur stelt in dit nummer met be grijpelijke voldoening vast, dat de Zondag ook al veel sportieve hervatting heeft opgeleverd buiten de activiteit van fietsers en wandelaars. En dat is nog maar een begin; spoedig zullen de wedstrijd- programma's wel weer verschijnen. Vandaag is het werk hervat, met de toewijding die het verdient Dat is een nog betere gezondheidskuur vcor lichaam en geest dan de ontspanning van den vrije dag en wij voelen nu allen weer eens heel duidelijk hoeveel goed die ons doet. Het is prettig, na de stilte van den Zondag, zich weer in de bijen korf van den dagelijkschen arbeid te voelen: niet alleen in eigen woning, kantoor of fabriek of op het land, maar overal om ons heen. De groote mensche- lijke mierenhoop een ander beeld is weer in haar bewegelijke, rustelooze werkzaamheid geko men en ieder voelt: het leven gaat voort, het heeft ons zijn taak opgelegd, het eischt dat wij onzen werkplicht doen. Er zoo eventjes tusschendoor ver namen we met belangstelling dat de schilderijen tentoonstelling in het Frans Hals Museum alweer heropend is. En ook dat is een bewijs van hervatting, dat zegt: ge kunt weer gaan genieten van de ar- beidsresultaten van medemenschen, die door hun gaven iets bijzonders tot ons te zeggen hebben. De krant is, zooals u ziet, vandaag alweer in omvang toegenomen. Wij zijn verleden week met heel beperkte edities uitgekomen, evenals de andere dagbladen. Daartoe noodzaakten ons de omstandigheden. Het kon niet anders. Dë krant is een raadje in de groote, ingewikkelde machine van de menschelijke samenleving en den mensche- lijken ai'beid en als die weer op volle toeren be gint te draaien volgt de rotatiemachine dat tempo. Dat is een eenvoudige verklaring van het weer stijgende aantal pagina's. R. P. De economische spionnagezaak te Haarlem. A. F. in vrijheid gesteld. Het A.N.P. meldt: AMSTERDAM, 18 Mei. Na een nauwkeurig onderzoek van de zijde der politie en de justitie, waarbij talrijke getuigen werden gehoord, is komen vast te staan, dat de beschuldigingen in dit ver band tegen den arrestant A. F. geuit, geheel ongegrond zijn. Dientengevolge heeft de Arrondissement Recht bank te Haarlem op 14 Mei j.l. de vervolging tegen A. F. gestaakt en zijn onmiddellijke invrijheidstel ling gelast. Voordien was de onjuistheid van de den anderen verdachten ten laste gelegde feiten reeds gebleken en waren deze verdachten in vrijheid gesteld. De 110.000 krijgsgevangenen. Enkele duizenden Engelschen bevinden zich onder hen. Het D.N.B. meldt: In verband met het bericht van het opper- comando der weermacht, dat tot dusverre 110.000 gevangenen zijn gemaakt men zie het Duit- sche legerbericht van Zondag verneemt het D.N.B. nader dat zich onder deze gevangenen slechts enkele duizenden Engelschen bevinden. Deze getallen zijn voor het verloop van de ge vechten tot dusverre zeer ophelderend. Zij be wijzen dat de Engelschen ook op het westelijk oorlogstooneel den strijd niet in gelijke mate hebben gezocht als hun bondgenooten. Duitscliers slaan aanval bij Brussel af. Twintig vijandelijke pantserwagens vernield. BERLIJN, 19 Mei. Ten zuidwesten van Brussel werd. naar van bevoegde zijde wordt meegedeeld, Zaterdagavond een aanval van vijandelijke pantser wagens afgeslagen. De in den eindstrijd gebruikte artillerie vernietigde hierbij alleen twintig pantser wagens. (D.N.B.) Na don val van St. Quentin. De reactie in Engeland. LONDEN, 20 Mei. (D.N.B.) De bezetting van Saint Quentin door de Duitsche troepen heeft hier veel onrust verwekt. De „Daily Express" merkt op dat de Duilsehers voor het eerst ver klaren de Somme, 130 K.M. ten noordoosten van Parijs, te hebben bereikt. Uit dezen stoot blijkt, dat de Duitschers pogen het gat; dat in de Fran- sche verdedigingslinie is gemaakt, te vergrooten. GROOTE OPBRENGST VOOR DE ROODE KRUIS-COLLECTE IN BERLIJN. De openbare collecte voor het Duitsche Roode Kruis heeft, volgens het D.NB in Berlijn het geweldige bedrag van twee millioen rijksmark opgebracht, bijna het dubbele van de opbrengst der eerste collecte voor het Duitsche Roode Kruis. Nederland thans geheel in Duitsche handen. Hoofdkwartier van den Fiihrer, 19 Mei (D.N.B.) Het opperbevel van het Duit sche leger deelt mede: Na het einde van den laatsten tegenstand op het eiland Walcheren is geheel Nederland met alle eilanden in Duitsche handen. In het noorden van België hebben onze troepen, na de reeds door speciale mede- deelingen bekend gemaakten val van Ant werpen, den strijdend terugtrekkenden vijand, verder naar het westen gedrongen. Ten westen van Antwerpen werd de Schelde overschreden en ten westen van Brussel is de Dender-sector bereikt. Tusschen Maubeuge en La Fère wordt de aanval voortgezet. Sambre en Oise zijn overschreden, Le Cateau en St. Quentin zijn in Duitsche handen. Op den zuidelijken vleugel hebben wij met sterke krachten de streek benoorden Laon en de Aisne bij Rethel bereikt. Bij den strijd ten noordwesten van Montmédy is in de Maginot-linie het sterke pantserwerk 505 genomen. Hierbij heeft zich de eerste luite nant van de genie Gemier bijzonder onderschei den. De aantallen gevangenen en buit stijgen. Tot nu toe zijn 110.000 gevangenen gemaakt, waarbij niet wordt gerekend het Nederlandsche leger. Talrijke stukken geschut tot een kaliber van 28 c.M. zijn buit gemaakt. De luchtmacht heeft krachtig het oprukken van het leger gesteund. Het zwaartepunt van haar optreden lag op de achterwaartsche ver bindingen, verkeerswegen en terugtochtwegen van den vijand. Bombardementen op talrijke vliegvelden hebben hangars, startbanen en op den grond staande toestellen vernield. Voor de Fransch-Belgische kust werd en koop vaardijschip van 6000 ton door een bom tot Mededeelingen namens het Duitsche opperbevel. 's GRAVENHAGE, 19 Mei (AA1.P.) In de Zaterdag namens het Duitsche Opperbevel ge houden persbijeenkomst zijn nogmaals de door de Nederlandsche weermacht geleden verliezen ter sprake gekomen. De woordvoerder legde er den nadruk op, dat nog geen cijfers beschikbaar zijn, maar dat stellig kan worden vastgesteld, dat deze verliezen relatief zeer gering zijn. Dit is van alle zijden bevestigd. Ook op plaatsen, waar het hef- stigst gevochten is, zijn geen massa-verliezen voor. gekomen. De hooge cijfers, die genoemd zijn, zijn te wijten aan de velen, wier lot onbekend is, doch die krijgsgevangen zijn gemaakt. De woordvoerder schetste voorts de prestaties van de valschermtroepen als bewonderenswaardig. Hun werk is uiterst moeilijk. Nogmaals sprak hij met klem tegen, dat de troepen gekleed waren in andere dan hun speciale uniformen. Het is gevaar lijk om zulke geruchten te verspreiden. Die ge ruchten zullen verspreid zijn door Engelsche of ficieren, van wie bewezen is, dat zij in Den Haag waren vóór den Duitschen aanval. De Engelschen hebben namelijk groote angst voor de parachutis ten. Nu zegt men wel, dat het verkleed zijn van deze soldaten in het officieele Nederlandsche leger bericht is bevestigd, doch daarmede is alleen ge zegd, dat ook generaal Winkelman aanvankelijk geloof hechtte aan deze geruchten. In Berlijn is de juiste uniform dezer troepen eenige keeren bij parades aan de geheele wereld getoond. -Wanneer parachutetroepen neerkomen, is het een eerste vereischte, dat de soldaten elkander direct herkennen en dit kan alleen indien zij de vaste uniform der troepen dragen en niet gekleed zijn in verschillende soorten kleding, zooals zij zouden hebben gedragen volgens de geruchten. Wat de toekomstige positie der Nederlandsche soldaten betreft, deze is nog niet vastgesteld. Ter toelichting van het Duitsche legerbericht van Zondag heeft hauptmann Frank in de persconfe rentie medegedeeld dat opnieuw is gebleken dat de Engelsche vliegtuigen hun bomaanvallen bij nacht hebben gedaan en dat zij daarbij geen mili taire doelen hebben getroffen. In verband hiermede herinnerde de her Frank eraan dat Duitschland al leen overdag zijn bommenwerpers laat opereeren omdat men dan het doel kan zien. Engeland daarentegen laat doelloos bommen werpen. Uit mededeelingen van Nederlandsche soldaten is gebleken dat slechts weinig Engelsche militairen te Amsterdam zijn geweest. De Engelsche landing heeft inderdaad niet de minste hulp voor Neder land beteekent. De Duitsche troepen die thans in België de tweede hoofdlinie hebben genomen, hebben, even als in Holland ervaren dat de soldaten van het land waarin zij streden, zich tot het uiterste heb ben verdedigd maar dat de Engelsche en Fransche militairen, voor zoover zij aan het gevecht hadden deelgenomen, reeds tijdig waren gevlucht, met achterlating van de Belgische troepen aan eigen lot. Kapitein Frank heeft ook een toelichting gegeven op het Duitsche legerbericht waarin vermeld wordt dat Antwerpen is gevallen en dat de Duitsche troe pen door de Fransche grensvestingen zijn heen- gestooten. Kapitein Frank wees er op, dat door het af slaan van den Franschen tegenaanval het gat in de Maginotlinie een feit geworden is. De strijd is thans in een tweede stadium ge. komen, hetgeen blijkt uit het legerbericht, dat voor het eerst spreekt van achtervolging van den vijand. Voorts schilderde de woordvoerder hetgeen hij heeft aangetroffen aan resten van het Engelsche landingsleger in Hoek van Holland. Uit al hetgeen zij hebben achtergelaten blijkt, dat zij niet het plan hadden er zich te vestigen. Groote stapels uniformen, geweren, munitie en zelfs radio-apparaten hebben de Engelschen achter gelaten. Uit de houding van deze Engelsche troe pen en uit het feit. dat de Engelsche elite-krachter aan de zijde van de Franschen in België geen suc ces kunnen boeken, is af te leiden, dat de Duitsche weermacht haar overwicht ook op de Engelsche troepen wel bewezen heeft. 'zinken gebracht, een torpedojager werd zwaar beschadigd. De verliezen van den vijand bedroegen 147 vliegtuigen, waarvan 47 in luchtgevechten en dertien door het vuur van de luchtdoel-artillerie. De rest werd op den grond vernield. 27 eigen vliegtuigen worden vermist. In Noorwegen strijd de bezetting van Narvik, door de luchtmacht ondersteund, nog steeds fel tegen de aanvallen. Hier werden een koopvardij- schip van 1500 ton en een transportschip van 6000 ton tot zinken gebracht. Een vijandelijke vliegboot werd in een lucht gevecht omlaag geschoten. Vijandelijke vlieg tuigen hebben wederom aanvallen gedaan op verscheidene steden aan de Noordduitsche kust en in West-Duitschland. Militaire doelen werden niet geraakt. DUITSCHE LINIES VERDER VERLEGD. BERLIJN 19 Mei. Het frontbericht van het D. N. B. luidt als volgt: Onder den indruk van de nederlaag, welke de tegenstanders de laatste dagen moesten incasseeren, trekken de Belgen, Engelschen en Franschen verder terug. Overeenkomstig de afwijkende politieke be langen trachten de Engelschen daarbij de richting naar het Noordwesten te houden, terwijl de Fran schen meer naar het zuidwesten opdringen. Tus schen deze beide richtingen staan de Belgen, die bedacht zijn op redding van het eigen land. De laat ste dagen hebben getoond dat deze zorg zich niet alleen uitstrekt over de snel optrekkepde Duitsche troepen. Veeleer hebben de Engelschen bewezen zeer gevaarlijke bondgenooten te zijn, daar zij op hun terugtocht plunderen en vernielen. Zoo is b.v. de stad Leuven door de aldaar liggende Engelschen bij hun aftocht volkomen leeggeplunderd. Doch ook het vernielingswerk der Britten, die blijkbaar ge- looven in een vreemd land geen bijzondere reke ning behoeven te houden met de burgerbevolking, vermag de onophoudelijke achtervolging van den tegenstander door de Duitsche troeepn niet tegen te houden. Eiken dag wordt de Duitsche linie weer erder gelegd in de richting van de naar Engeland wijzende Belgische kust. AAN DEN BOVENLOOP DER SOMME Evenwijdig daarmede rukt het Duitsche leger in Frankrijk eveneens steeds verder naar het westen op. Binnen enkele dagen is de opmarsch verricht van de Maas tot over de Oise en den bovenloop van de Somme tot aan St. Quentin. Groote oorlogskerk hoven uit den vorigen oorlog, welke de toenmalige slagvelden omzoomen, herinneren aan de zware ver liezen, welke toen op dezen zoo veelomstreden bo dem geleden zijn, toen om elke stelling wekenlang met trommelvuur gestreden werd. Thans, nu ook de sterkste hindernissen overwonnen worden, zijn de verliezen bij de Duitsche troepen betrekkelijk zeer gering. Op enkele brandpunten mogen grootere of fers noodig geweest zijn, over het algemeen echter vallen alleen bij den tegenstander groote verliezen waar te nemen, vooral daar, waar in zijn terugtrek kende colonnes pantsereenheden drongen en lucht strijdkrachten hun bommen uitwierpen, en daar door zeer zware verliezen verwekten. In de Maginotlinie bij Montmédy gelukte het, naar het opperbevel van de weermacht meldde, een zwaar gepantserde stelling te nemen. Het betrof hier een der sterkste forten, dat ondanks hevig verzet dank zij het volle gewicht van de aanvallende troep werd ingenomen. MIJNEN VOOR DE ZUID- AFRIKAANSCHE KUST Het leggen van mijnen voor de kust van Zuid- Afrika is een dappere zeemansdaad van de oorlogs marine, welke speciale omzichtigheid vereischte. omdat de Britten met behulp van de Zuid Afrikaan- sche luchtmacht in staat zijn, een groot gebied naar zee te bewaken. Zooals bekend heeft de hulpkruiser „Wolf" in de tweede helft van den wereldoorlog or.der bevel van den fregattenkapitein Nerger de Britsche oorlogsvoering ter zee door het leggen van een versperring in de buurt van de Kaap gedwon gen tot buitengewone veiligheidsmaatregelen in alle havens, welke tot dusver als volkomen veilig hadden gegolden. Het optreden van Duitsche zee- strijdkrachten voor Zuid-Afrika toont aan, dat ook op dit gebied van den oorlog ter zee het initiatief bij Duitschland blijft. EEN OVERZICHT VAN DE SITUATIE IN HET WESTEN. De toestand zooals deze in het legerbe richt van het opperbevel der weermacht van Zondag wordt weergegeven, wordt door be voegde militaire zijde als volgt geschilderd. Men kan thans vaststellen: 1. De Geallieerden zijn in België en Noord-Frankrijk volkomen op den terug tocht. 2. De Duitsche troepen dringen overal in scherpe achtervolging van den vijand naar het westen door. Daar de terugtrekkende bewegingen der ge allieerden uit Midden België, duidelijk deels naar het noordwesten en deels naar het zuid westen gericht zijn kan men aannemen dat de Engelschen hun troepen in de richting van de havens aan het Kanaal terugtrekken, terwijl de Franschen er natuurlijk op bedacht moeten zijn hun noordelijke flank en daarmede hun hoofd stad Parijs te dekken, welke door de lucht nog slechts 120 kilometer van het thans reeds bezet gemelde St. Quentin verwijderd is. Er moet dus op gerekend worden dat ter ontlasting van de uit België terugtrekkende troepen, getracht wordt uit Midden-Frankrijk op te dringen naar het noord-oosten. De Duitsche leiding is dienover eenkomstig voorbereid. In Nederland zijn nadat het laatste verzet od het eiland Walcheren was gebroken de Zeeuw- sche eilanden volkomen in Duitsche handen. Daarmede controleeren Duitsche troepen thans onbetwist de monding van den Rijn en van de Schelde. Bovendien echter biedt de nog onlangs door de Engelschen bezette haven Vlissingen een waardevol steunpunt voorde controle van het zuidelijke deel van de Noordzee en van den ingang van het Kanaal, alsmede van den toe gang tot de groote haven van Antwerpen. Het laatste hoofdstuk over de inbezitneming van Ne derland is hiermede afgesloten. REUZEN-TRANSFORMATOR IN FINSCHF. HAVEN Te Abo in Finland is een transformator voor d( Zuid-Finsche electrische centrale aangekomen, al dus het D. N. B. Het gevaarte weegt 70.000 ton en de grootste, welke tot nu toe in een Finsche haven is aangekomen. De transformator is door Duitschland geleverd. BOODSCHAP VAN ROOSEVELT. Liberale handelspolitiek noodig om oorlog in de toekomst te voorkomen. GEEN WELVAART IN DE VER. STATEN ZONDER BUITENLANDSCHE MARKTEN. WASHINGTON. 20 Mei (D.N.B.i in ver band met de „week voor den buitenlandschen handel" heeft de minister van buitenland- sche zaken. Cordell Huil, voor de radio een boodschap van president Roosevelt voorge lezen. waarin deze in de eerste plaats ver klaarde dat een liberale handelspolitiek noodzakelijk is om een oorlog in de toekomst te vermijden en in de tweede plaats zeide dat de Vereenigde Staten geen duurzamen welstand kunnen genieten, wanneer niet in het buitenland markten zijn, waar de staten het overschot van hun producten kunnen af zetten en wanneer de invoer van hetgeen noodzakelijk is, wordt gehinderd door on gunstige ontwikkeling van de gebeurtenissen in binnen- of buitenland. Slechts door een liberale handelspolitiek kunnen de Ver eenigde Staten na het einde van den oorlog bijdragen in den economischen wederopbouw van de wereld. Cordell Huil zelf voegde hieraan nog toe dat de gevolgen van den geweldigen strijd in twee werelddeelen grooten invloed zullen hebben op de toekomst van de Vereenigde Staten en van alle andere landen, Reeds nu worden handel en scheepvaart van de Vereenigde Staten zwaar ge- trof fen.Terwijl enkele takken der productie tij delijk veel vraag hebben, hebben andere te lij den van het verminderen van opdrachten uit het buitenland. Het totaal van den uitvoer van de Vereenigde Staten is weliswaar gestegen doch vele industrieën hebben zwaar te lijden onder de omstandigheden. Ook de invoer is voor nieuwe vraagstukken gesteld, aangezien vele binnenlandsche takken van industrie ingesteld zijn op een verscherpte concurrentie van het buitenland, afgezien nog van het feit. dat som mige waren, welke steeds in de Vereenigde Staten werden ingevoerd, schaarsch zijn geworden. In ieder geval hebben de gebeurtenissen van de laatste maanden duidelijk getoond, welke be- teekenls de buitenlandsche handel voor de Ver eenigde Staten heeft. Een voortdurende wel vaart is alleen mogelijk in een wereld, welke in vrede leeft. Eischen om buitenlandsche waren uit te sluiten zijn even kortzichtig en onjuist geweest, als de hooge tolmuren van de republi keinen na den wereldoorlog. De Vereenigde Sta ten staan thans voor een tweeledige taak: ver sterking van hun verdediging en steeds bereid te staan voor constructief medewerken aan den wederopbouw van den wereldhandel door een systeem van verdragen. Elders in dit blad publiceeren wij een groot aantal berichten omtrent legeronderdeelen, die zich in goeden welstand bevinden. Militaire chefs in liet Verre Oosten confereeren. Uit Sjanghai: Naar verluidt heeft de chef van het Amerikaansche eskader in Azië, besprekin gen gevoerd met de commandanten van de Euro- peesche troepen in Midden-China. Deze hebben zich, in het kader van hun bevoegdheid, bereid ver klaard, den huidigen vreedzamen status-quo tus schen hun troepen in het geval van een verdere uitbreiding der vijandelijkheden in Europa te handhaven. Dergelijke afspraken zijn ook gemaakt voor de Europeesche troepen in Noord-China. De sterkste eenheid der Italiaansche troepen in China staat in Sjanghai, waar Italiaansche mari niers in den Italiaanschen verdedigingssector der intérnationale concessie staan. De Italiaansche mi litairen, die m de Fransche concessie van Sjanghai wonen, maken zich gereed om naar een ander stadsdeel te vertrekken (D.N.B.) Drie Engelsche graafschappen gedeeltelijk ontruimd. De Londensche correspondent van „Aftonbladet" meldt dat de graafschappen Kent, Essex en Suf folk gedeeltelijk ontruimd worden, daar zij al te dicht aan de kust liggen. Het Zweedsche blad „Dagens Nyheler" bericht uit Londen dat het Engelsche publiek bevangen is door den angst voor parachutetroepen. Sinds eenige dagen zijn op alle verkeerpunten strenge maatregelen genomen. De persoonlijke bewegings vrijheid wordt steeds meer ingekrompen. Langs de Engelsche Oost- en Zuid-Oost kust mogen de be woners hun huizen na des avonds acht uur niet meer verlaten. Kenteekenend is het feit dat als eerste vreemdeling een Franschman is bestraft, die in vertrouwen op de hartelijke verhouding tus. schen de westelijke mogendheden een danslokaal in een der kustplaatsen bezocht. In totaal zijn thans 77.000 personen, grootendeels emigranten uit Duitschland en Oostenrijk, geïnterneerd. Op grond van het verbod van openbare betoogin gen heeft de politie Zaterdagavond talrijke woord voerders van de communistische partij, aanhangers ivan Mosley en van de pacifistische beweging gear resteerd, die in de volkrijke streken van Engeland bijeenkomsten wilden houden. De gearresteerden zullen voor speciale rechtbanken verschijnen. (D.N.B.) SCOTLAND YARD IN VOLLE ACTIE LONDEN, 19 Mei. (D.N.B.) Naar vernomen wordt /uilen rechercheurs van Scotland Yard naar alle vliegtuigfabrieken en munitiefabrieken en naar de voornaamste centra van de oorlogsindustrie worden gezonden om lijsten van verdachte personen aan te leggen. Reeds is een controle ingesteld in de arsena len van Woolwich en de munitiefabrieken van Walt- ham-Abbey en de Ford-fabrieken. In de beide eerst genoemde fabrieken hebben zich in het begin van het jaar ontploffingen voorgedaan. In een vlieg tuig-fabriek is een persoon gearresteerd. Alle verloven van Scotland Yard ziin ingetrokken en in Whitehall zijn maatregelen tegen sabotage ge nomen, schildwachten met bajonet op het geweer staan voor het ministerie van marine opgesteld. Auto's mogen de ministeries eerst naderen, nadat zij een strenge controle zijn gepasseerd. Het woord is aan Seneca Geen dag is lang voor iemand die werkt. Tentoonstelling in Frans Hals Museum weer geopend. De tentoonstelling van Haarlemsche schilders in het Frans Hals Museum, die Vrijdag 3 Mei j.l. door den burgemeester dr. J. E. baron de Vos van Steen- wijk was geopend, doch die wegens de omstandig heden weer moest worden gesloten, is thans van heden af weer voor het publiek opengesteld. Het bezoek aan deze interessante tentoonstelling waarover onze medewerker de heer J. H. de Bois uitvoerig heeft geschreven, was reeds in de eerste dagen na de opening zeer groot. De expositie geeft een verblijdend teeken zoo schreef de heer De Bois, van wat er vandaag den dag aan picturale waarden leeft en werkt in de Spaarnestad. Elke dag van 104 uur is de expositie te be zichtigen. Turkscli legerclief naar Syrië. De chef van den Turkschen gencralen staf, maarschalk Tsjkmak is, naar, volgens het D.N.B. officieel te Istanboel gemeld wordt, vergezeld van verscheidene hooge officieren naar Beiroet vertrokken. Voor het vertrek had president Inonö in aanwezigheid van den minister-presi dent een onderhoud met den maarschalk. Naar in dit verband verluidt was de reis van den maarschalk reeds sinds lang voorbereid ter be antwoording van de veelvuldige bezoeken van generaal Weygand en andere geallieerde gene raals aan Ankara, doch verscheidene malen uit gesteld wegens den algemeenen toestand. Californië door aardbeving geteisterd. NEW-YORK. 19 Mei. Een hevige aardbeving heeft de gebieden van de Imperial Valley in Californië verwoest. Ongeveer honderd personen werden volgens de tot dusverre bekende gegevens gewond, acht personen werden gedood. (Stefani). Duitschland en Denemarken sluiten een handelsovereenkomst. Het D. N. B. meldt: De Duitsch-Deensche regee- ringscommissies hebben in Berlijn in den tijd van 9 tot. 18 Mei diepgaande beraadslaagd over de ont wikkeling van het Duitsch-Deensche goederenver keer, in het bijzonder over de verzorging van Dene marken. De besprekingen hebben op la lvan gebieden, zoo als steenkool, cokes, kunstmet, chemicalëin, textiel- waren, enz.tot een overeenkomst geleid.Op andere ge bieden, waartoe nog nadere onderzoekingen noodig zijn, zullen de onderhandelingen binnenkort in Ko penhagen worden voortgezet. Ons Geïllustreerd Zondagsblad. De abonnés op ons Geïllustreerd Zondagsblad, dat niet door ons zelf wordt gedrukt, hebben de vorige week geen aflevering ontvangen. Wij hopen het bedoelde exemplaar In den loop van deze week te kunnen leveren, doch in elk geval zal één wekelijksche aflevering door deze op schuiving moeten vervallen. In verband daar mede wordt bij weekabonnés voor de thans be gonnen week geen abonnementsgeld voor het Geïllustreerd Zondagsblad geïnd, ook al staat dit op de abonnementskwitanties vermeld. Voor maand- en kwartaalabonnés op deze uitgave wordt het vervallen van deze aflevering bij de eerstvolgende abonnementskwitantie verrekend. Stopgezette aiitohuslijnen. Gegevens over Haarlem en omgeving. Elders in dit nummer deelen wij mede, dat het de partement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart heeft bekend gemaakt, dat voor een aantal autobus diensten welke instandhouding voor het oogenblik van vitaal belang wordt geacht ontheffing ver leend wordt van het verbod benzine te gebruiken. Een groot aantal autobus-ondernemingen in Haarlem en omgeving kreeg geen vergunning Daaronder zijn ook dc stadsautobuslijnen te Haarlem zoowel van de Brockway als van de N.Z.H. De N. Z. H. deelde ons evenwel mede, dat zij voorloopig van het gemeentebestuur toestemming gekregen heeft te blijven rijden, maar het bedrijf is ongeveer 50 pet. ingekrompen. Op lijn A wordt een kwartierdienst gereden, op de lijnen B. en C. een halfuurdienst. De lijn Overveen-Zandvoort is stop gezet, evenzoo de lijn Halfweg-Zwanenburg. Èr wordt gehoopt dat voor deze beperkte diensten als nog de definitieve goedkeuring wordt verkregen. De Brockway verklaarde ons ook beperkingen te hebben ingevoerd en verlof verkregen te hebben voorloopig tot 25 Mei te blijven rijden. Er wordt ook door haar nog onderhandeld over de voortzet ting. Ook is geen vergunning gegeven aan de autobus lijnen: HaarlemIJmuiden HaarlemBeverwijk HaarlemAlkmaar HaarlemHoofddorp De N.V. Maarse en Kroon kreeg wel vergunning voor de lijnen HoofddorpAmsterdam en Amster damAalsmeer. De N. Z. H. kreeg vergunning voor de autobuslijn De RijpPurmerend. Belangrijke opgravingen in Turkije. Romeinsch graf uit den tijd van Julius Caesar blootgelegd. ISTANBOEL, 20 Mei (Stefani).— Bij opgra vingen in de omgeving van Iesarca, heeft men een Romeinsch graf uit den tijd van Julius Caesar blootgelegd. Hierin bevonden zich tal rijke vrouowelijke kleedingstukken. zilveren en gouden armbanden en ringen, een agaten hals snoer en andere edelsteenen. HEDEN: 10 PAGINA'S.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1