WANDGEDIERTE AGENDA. I iLii de Omsfiekeit j MAANDAG 20 MEI 1940 HAAR EE M'S DAGBCAB 2 GEGARANDEERD TOTALE UITROEIING. Fa. H. v. LOON - TELEF. 23037 MARNIXSTRAAT No. 116 HAARLEM. Zuiveraar van Rijks- en Gemeentegebouwen. (Adv Ingez. CVled.) Bekendmaking aan hoofden van politie. Onverwijlde vrijlating van geïnterneerden. Militairen moeten zicli bij hun legeronderdeel melden. Het A. N. P. meldt: 's GRAVENHAGE 20 Mei. De opperbevelheb ber van land- en zeemacht verzoekt in overeen stemming met den Duitschen opperbevelhebber in Nederlandsche militairen die op of na 15 Mei om in hun gemeenten te doen bekendmaken dat Nederlandsche militairen die zich op of na 15 Mei j.l. op last van eenigen commandant dan wel op geruchte dat zulks bevolen is naar hun haard steden zijn teruggekeerd, zich weder onverwijld bij hun onderdeel of indien dit niet mogelijk is bij het meest nabijzijnde Nederlandsche onderdeel moeten aanmelden. SCHOLEN WEER BEGONNEN. Vandaag zijn in Haarlemmermeer de openbare lagere scholen weer begonnen. EXAMENS. EINDEXAMENS. Elders in dit nummer vermelden wij de data, waarop de eindexamens van een aantal onder wijsinrichtingen te Haarlem en Omstreken zul len worden gehouden. Hieraan kan worden toe gevoegd, dat de volgende data zijn vastgesteld voor de eindexamens aan de hieronder volgende Hoogere Burgerscholen en de volgende deskun digen zijn benoemd: Gem. Hoogere Burgerschool A te Haarlem op 20. 21. 22. 24. 25. 26 en 27 Juni. Deskundigen: prof. mr. dr. N. W. Posthumus te Amsterdam. H. J. v. d. Schroeff te Amsterdam en mej. E. L. Deuschle te Amsterdam. (Eerste commissie), mr. H. G. L. Wiessing te Blaricum. dr. E. J. Tobi te 's-Gravenhage. mr. A. J. L. Liesker te Haar lem (tweede commissie). Ie Gem. H. B. s. te Haarlem op 20, 21, 22. 24, 25. 26, 27, 28. 29 Juni en 1 en 2 Juli. Deskundigen: mevr. c. FaberGouwentak te Amsterdam, dr. W. P. Jorissen te Leiden, mevr. H. Ph. OvereynderMesenig, Leiden. 2e Gem. H. B. S. te Leiden op 27 28 en 29 Juni en 1. 2. 3. 4, 5. 6, 8, en 9 Juli. Deskundigen: dr. W. L. Wolff te Heemstede, mej. dr. A. G. Vorstman" te Amsterdam en dr. A. Hulshof te Utrecht. Rijks H.B.S. te Velsen op 1, 2, 3 en 4 Juli. Des kundigen: prof. dr. H. Th. Fischer te Utrecht, W. F. Zuurdeeg te Bilthoven en R. Klaver Azn. te Haarlem. ORGELBESPELING. Het programma der orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 21 Mei a.s. 's avonds van 8.159.15 uur, door den heer George Robert, bevat werken van G. F. Handel (1685—1759), n.l. 1. Concert F gr. t. 2. a. Gavotte. b. Menuet. c. Air. 3. Concert D gr. t. 4. Largo. 5. Concert F gr. t. (koekoek en nachtegaal). Bewijs van medeleven. Zooals bekend, bestaat er geen postbestelling op Zondag. Daarom moet het ten zeerste gewaardeerd worden. dat de bestellers zich Zondag vrijwillig beschikbaar hebben gesteld om be richten over de militairen dien dag tóch bij familie leden te Haarlem te bezorgen. Een bewijs van medeleven dat door de betrokkenen op hoogen prijs werd gesteld. ZORG VOOR DE GEZONDHEID Nu van overheidswege is gewaarschuwd tegen het gebruik van rauwe melk hebben wij den Directeur van den Gem. Keuringsdienst te Haarlem gevraagd, of er aanleiding bestaat, speciale maatregelen aan te bevelen bij het gebruiken van andere voedingsmid delen als ongekookte groenten, vruchten e.d. De directeur achtte het voorshands zoolang een waarschuwing van hooger hand niet gegeven is, niet noodig,, bepaalde voorschriften aan te bevelen. Iedereen weet natuurlijk, dat het onder alle omstan digheden geboden is, rauwe groenten en vruchten voor gebruik ter dege af te spoelen en te reinigen. Wel doet men er goed aan, te bedenken, dat ook room en karnemelk, rauw gebruikt, gevaar voor be smetting medebrengen. Sociale verzekeringen gaan normaal door. Rijksverzekeringsbank, Raden van Arbeid, Centraal Beheer, en Federatie van Bedrijfs- vereenigingen maken bekend, dat uitvoering van Ongevallenwetten. Ziektewet, Invaliditeits wet en Vrijwillige Ouderdomsverzekering zoo veel mogelijk gewoon wordt voortgezet. "Drin gend wordt verzocht zooveel mogelijk premie verplichtingen na te komen, opdat deze organen hunnerzijds hun taak kunnen vervullen. ROTTERDAM HEEFT VRACHTAUTO'S NOODIG. Rotterdam heeft voor opruimingswerk drin gend behoefte aan een groot aantal, bijvoorbeeld 400. kipvrachtauto's van 3 a 4 ton. Werktijd 7 tot 6 uur. Chauffeurs kunnen zich met wagen mel den; Sonmansstraat 150, Rotterdam. (A.N.P.). Op de Botermarkt. Een normale Maandagmarkt. 1 We zijn een gemoedelijk slag van menschen. Ge lukkig. Wie er aan twijfelt had vanmorgen een kuiertje over de Botermarkt 'te Haarlem moeten maken. Minder omdat er iets dan wel omdat er niets bijzonders was, dat de Botermarkt van vandaag onderscheidde van de Botermarkt, zooals we die sinds menschenheugenis hebben gekend. De ko nijntjes snuffelden met hun brandneusjes en de scheerzeep vloog als altijd door de lucht de ge bruikelijke wijze ter plaatse om iets aan een klant te overhandigen en liefhebbers van haring, fruit en zoetigheid vonden er allemansgading. Op de Gedempte Oude Gracht was het normale gedrentel en gekijk, geloof en gebied tusschen en aan de kramen met textielgoederen. „Hoe loopen de zaken, koopman?" „Gewoon, meneer, gewoon, ik zou zeggen een tikje meer vraag naar wollen goe deren, maar voor de rest het oude gedoente. De dames moeten toch een zomerjurk hebben en aan den overkant ziet u wel hoe de hoedjes wegvliegen Als ik het goed zie zijn er mindei kijkers dan ge woonlijk maar meer koopers en dat mag ik wel en laat me nu even door, want die dame heeft kousen noodig. Ja, alles gewoon. Een normale markt met niet meer en niet minder kramen dan gewoonlijk en een rr.arktstemming met al de opgewektheid en al hel variabele, dat 'n Maandagmarkt kenmerkt. We zijn gemoedelijk en raken zeker op de Maandagmarkt niet licht van de kook. En dat is 't beste Heden: MAANDAG 20 MEI Wilhelminastraat 51: Dirk van der Stam over de Negende Symphonic van Beethoven, 8.30 uur. Rembrandt Theater: „Hollywood Cavalcade", 2.30 7 en 9.15 uur. Palace: „M'n Prinses wordt geschaakt." 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De drie verliefde vrijgezel len". 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Ninotchka", 2,30, 7 en 9.15 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 3—5 en van 79 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. DINSDAG 21 MEI Groote Kerk: Orgelbespeling van 8.15 tot 9.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. Palestina Dioroma's. Sehotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken Van Haarlemsche schilders. 104 uur. Het onderwijs te Haarlem. Bijna geheel hervat. Gelukkig kan worden medegedeeld dat het on derwijs te Haarlem weer bijna geheel hervat is. Aan de Ambachtsschool wordt onderwijs ge geven aan eenige klassen: metaalbewerkers II B en II C, timmerlieden I B en alle schilders. De andere klassen volgen zoo spoedig mogelijk. In de Midd. Techn. School begint Dinsdag a.s. het onderwijs alleen voor het oudste jaar. Over de andere studiejaren kon nog niets worden mede gedeeld. Het R.K. Lyceum is weer geheel aan den gang: ook aan het Chr. Lyceum is het onderwijs nor maal hervat; van a.s. Donderdag af zal dit ook aan het Kennemer Lyceum te Overveen het geval zijn. Te Haarlem is het onderwijs aan de le en de 2e H.B.S. B en de Middelbare Meisjesschool weer gewoon aan den gang. De leerlingen van de H.B.S. A ontvangen des middags onderwijs in het Gym nasium, waar de gymnasiasten des morgens les krijgen. Voor deze beide inrichtingen blijft deze toestand waarschijnlijk voorloopig nog deze week gehandhaafd. Misschien komen in het eind van de week Gymnasium en H.B.S. A nog geheel voor de eigen leerlingen beschikbaar. Wat het 'agcr onderwijs te Haarlem betreft: op bijna alle lagere scholen wordt nog halve dagen onderwijs gegeven. DIENSTMEISJE VAN HET DAK GEVALLEN Zaterdagmiddag liep een 23-jarige dienstbode op onvoorzichtige wijze over het plat dak van een per ceel aan de Groote Houtstraat te Haarlem. Zij ver loor het evenwicht en viel door een dakraam van 3,80 M. hoogte in de keuken. Zij kreeg wondjes aan het hoofd en een kneuzing aari den schouder. Door leden van den Ongevallendienst werd zij verbon den; vervolgens is zij naar Jiet St. Elisabeths Gast huis vervoerd, waar zij ter verpleging is opgenomen. Er bestaat geen levensgevaar. VOORSTELLINGEN CINEMA PALACE. De avondvoorstellingen in het Cinema Palace zullen voortaan iederen avond te 7 en 9.15 uur plaats vinden. Er wordt dus geen avondvoorstelling van 8.15 tot 11.15 uur meer gegeven. HET A.V.R.O.-PROGRAMMA VOOR DINSDAG 21 MEI. 8.00 Berichten A. N. P. 8.10 Gramofoonplaten. 8.30 Orgelspel. 8.50 Gramofoonplaten. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Omroep orkest. 11.00 Keukenpraatje. 11.20 Omroeporkest en solisten. 12.15 Gramofoonplaten. 12.45 Berichten A. N. P. 1.00 Pianovoordracht, gramofoonplaten. 1.30 Da Capo orkest. 2.15 Zang. 2.50 Gramofoonpla ten. 3.20 Lyra trio. 4.00 Elzard's Cepheiden (opna men). 4.30 Zang. 5.00 Amusementsorkest en soliste. 5.45 Gramofoonplaten. 6.00 Aeolianorkest en solis ten. 7.00 Kinderkoor. 7.30 Reportage. 8.00 Berich ten A.'N. P. 8.15 Omroeporkest en solisten. 9.40 Gramofoonplaten. 10.30 A.V.R.O.-dansorkest. 11.00 Berichten A. N. P., gramofoonplaten. 11.4012.00 Concertgebouworkest (opnamen). GEWOON EN UITGEBREID LAGER ONDERWIJS IN 1939. Aan de mededeelingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek (afd. Cultureele Statistiek) be treffende het gewoon en uitgebreid lager onder wijs in Nederland in 1939 is het volgende ontleend. Het aantal scholen voor gewoon L.O. bedroeg öp 31 December 1939: 7011. Tegenover het vorig jaar beteekent dit een vermindering met 10 scholen, welke is ontstaan uit een afneming van het aan tal openbare scholen met 34 en een toeneming van het aar.tal bijzondere scholen met 24. Het aantal leerlingen bedroeg op genoemden datum 1.144.388. Vergeleken met het vorig jaar be teekent dit een stijging met 1207 leerlingen. Bij het openbaar onderwijs verminderde het aantal leerlingen met 5289, het aantal leerlingen bij het bijzonder onderwijs steeg met 6496. Het aantal kweekelingen met akte, aan wie de leiding van een klasse was opgedragen, bedroeg op 31 December 1939 2995, dit is 1198 minder dan een jaar tevoren. Ongetwijfeld wordt deze sterke vermindering voornamelijk veroorzaakt door mo bilisatie van mannelijke kweekelingen, resp. door hun aanstelling als plaatsvervangers voor gemobi liseerde hoofden en onderwijzers. Bij het U L O. was het aantal scholen op 31 December 1939: 800. Vergeleken met 1938 beduidt dit een vermeerdering met 9 scholen. Het aantal leerlingen bedroeg op genoemden datum 99.749. Tegenover het vorig jaar is het met 152 gestegen. Bij het openbaar U.L.O. verminderde het aantal leerlingen met 964, terwijl het bijz. U.L.O. steeg met 1116. Het aantal kweekelingen met akte bij het U.L.O., aan wie de zelfstandige leiding van een klasse was toevertrouwd, was op 31 December 1939: 222, dit is 48 minder dan in 1938. DE ZWEMINRICHTINGEN. De gemeentelijke zweminrichtingen aan de Hout vaart en aan de Delft te Haarlem zijn weer ge opend. Er wordt, hoewel er nog steeds een koude Oostenwind waait, al vrij druk gezwommen en ge baad. REPETITIES HERVAT. Ons wordt medegedeeld dat het Dubbel Man- nenkwartet „Inter Nos", Haarlem's A Cappella Koor het het Mannenkoor „Caecilia", alle te Haarlem, deze week weer hun repetities zullen beginnen. Veel Zondagswandelaars. Het is Zondag een echte wandel-Zondag ge worden. Wel waren er ook veel fietsers maar het accent viel ditmaal toch op de wandelaars. In groepjes of alleen trok men erop uit om door een wandeling in het heerlijke Mei-weer de zorgen van den dag eens even te vergeten. Zoo was het. in Groenendaal en in den Hout vooral des middags bijzonder druk. Van de vervoer gelegenheden werd door velen gebruik gemaakt om familie of Nederlandsche soldaten te bezoeken. Verbod van vee vervoer. Het A.N.P. rneUdt: 's GRAVENHAGE 20 Mei. Door het rijksbureau voedselvoorziening wordt ter algemeene kennis ge bracht, dat het vervoer van runderen in de provin cies Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en Gelder land bewesten de lijn HarderwijkArnhemNij megen verboden is, tenzij op vertoon van een bewijs van den provincialen voedselcommissaris of diens plaatselijke bureauhouders. Dit bewijs moet inhouden den naam van den ver voerder, het tijdstip van het vervoer en de plaatsen vanwaar en waarheen het vee vervoerd wordt. Vee, van welk soort ook. dat bij de ontruiming werd afgevoerd en thans elders is ondergebracht, mag uitsluitend vervoerd worden op last van den provincialen voedselcommissaris of het bureau ontruiming op vertoon van een bewijs door deze instanties af te geven. 's GRAVENHAGE, 20 Mei. De opperbevelheb ber van land- en zeemacht vestigt de aandacht van alle hoofden van politie op het volgende: 1. Indien nog in eenige gemeente op grond van art. 33 van de oorlogswet aangehouden Nederlan ders of vreemdelingen mochten worden vastge houden, is dit ten onrechte: reeds meermalen is op de noodzaak van onverwijlde vrijlating gewezen. 2. Dergelijke personen dienen als onverwijld in de gelegenheid te worden gesteld naar hun woon plaatsen terug te keeren en indien noodig daartoe eenige fïnancieele ondersteuning te ontvangen. Wanneer geen openbare middelen van vervoer voor de terugreis beschikbaar zijn, is het gewenscht dat de politie zooveel mogelijk voor die terugreis middelen of hulp verschaft. 3. De kosten kunnen worden voorgeschoten uit gemeentelijke kassen. De betrekkelijke declaraties kunnen worden ingezonden bij het algemeen hoofdkwartier. 4. Het vorenstaande geldt uiteraard niet voor personen, die op andere gronden gedetineerd zijn, zooals: a. van misdrijf verdachte personen. b. de Nederlandsche in bewaring gestelde mili tairen. Deze moeten terstond worden overge geven aan de Nederlandsche militaire autoriteiten tegen afgifte van een behoorlijk schriftelijk bewijs stuk. 5. Duitsche krijgsgevangenen, die zich nog in bewaring mochten bevinden, moeten terstond wor den overgegeven aan de Duitsche militaire autori teiten tegen afgifte van een behoorlijk schriftelijk bewijsstuk. (A.N.P.) Maatregelen van liet Haarlemsche Gemeentebestuur. Om de arbeiders aan het werk te honden. Naar wij vernemen stelt het gemeentebestuur van Haarlem pogingen in het werk te bereiken dat de werkloosheid te Haarlem zooveel mogelijk beperkt zal worden. Er wordt naar gestreefd te bereiken, dat de arbeiders die werk hebben aan het werk blijven, terwijl daarnaast nog getracht wordt voor de werk- loozen ook werk te verkrijgen. Generaal Weygand generalissimus. Generaal Weygand. Het D. N. B. meldt: Generaal Weygand is bij decreet van den Franschen president benoemd tot chef van den generalen staf der landsverdediging en tot bevelvoerend chef van alle operaties. Tot deze benoeming is besloten in den loop van een beraadslaging, waaraan werd deelge nomen door Reynaud, maarschalk Pétain en generaal Weygand. De Fransehe Staatscourant publiceert heden twee verordeningen Van het ministerie van oorlog en landsverdediging, n.l. ten eerste: het opperbevel van de strijdkrachten te land wordt opgeheven: ten tweede: generaal Weygand wordt benoemd tot chef van den generalen staf van de landsverdediging, in de plaats van generaal Gamelin en bovendien wordt hij benoemd tot opperbevelhebber voor alle deelen van het oorlogstooneeL CHARLES ROUX VOLGT LEGER OP. De vroegere Fransehe ambassadeur bij het Vati- caan, Charles Roux, is volgens het D. N. B. be noemd tot secretaris-generaal van het Fransehe ministerie van buitenlandsche zaken in plaats van Alexis Leger. Bezoek aan gevangenen. STOCKHOLM, 20 Mei (D.N.B.) Een ver slaggever van de „Stockholm Tidningen" geeft in zijn blad een reportage over een bezoek aan een bezoek aan een Duitsch gevangenkamp, waar hij gesproken heeft met Nederlandsche, Belgische, Britsche, Fransehe en Poolsche ge vangenen. De versdaggever legt er den nadruk op dat alle gevangenen diep onder den indruk wa ren van de Duitsche wijze van oorlogvoeren. De krijgsgevangenen ontvingen dezelfde verzorging als de Duitsche burgerbevolking en Franschen verklaarden hem dat, de krijgsgevangenen te vreden waren over de behandeling in het kamp. jié ^''lllllllllJI!lllllll!l!lj!IIUIllU!ll!Ullllllllll!li!lllllllllllll§ll!lllllllMJillllWiillllliy!llllllUIIIIJ)llllillllllll'^ VELSEN Het afhalen van distributiekoekjes. Niet in School J, maar in het gebouw van het Leger des Heils. De Burgemeester van Velsen maakt bekend aan de bewoners van IJmuiden (oud en West), dat de distributie-bonboekjes in het tijdvak van 20 t.ra. 23 Mei a.s. moeten worden afgehaald, niet in school J. aan de Hadleijstraat, maar in het ge bouw van het Leger des Heils. hoofdingang aan de Edisonstraat. Een ieder wordt dringend aangeraden om de bonboekjes af te halen op den dag en tusschen de uren, aangegeven op de oproepingskaart. De Burgemeester, M. M. KWINT. Marktberichten en besommingen. (Versche visch). IJmuiden 20 Mei 1940. Groote schol f 36 per 50 K.G. Middel schol f 31 per 50 K.G. Zetschol f 32 per 50 K.G. Kleinsehol f 31—f 12 per 50 K.G. Schar f 15—f 8 per 50 K.G. Besommingen: Deensche kotter FN 283 f 1523. Hollandsche kotter: UK 41 f 552. (restant la ding). AUTOBÜSDIEXSTEN OP HAARLEM EN BEVERMlJK STOPGEZET. Ingevolge een door het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart getroffen regeling zullen een aantal busdiensten zich van motor brandstof kunnen voorzien. De diensten van IJmuiden op Beverwijk en Haarlem vallen buiten deze regeling, zoodat deze diensten worden stopgezet. Lyceum zullen a.s. Dinsdag voor het onderwijs geopend worden. Het hoofdgebouw van het Ken- nemer Lyceum zal a.s. Donderdag de deuren openen. HAARLEMMERMEER GEVONDEN. Een handtaschje, een belastingplaatje, een auto- wiel, een horloge, een paar handschoenen, een heerenharidschoen, een vulpotlood. ZANDVOORT WANDELPARK KOSTVERLOREN. J Vooral in dezen tijd van het jaar. nu het op het strand nog eenigszins kil is. biedt het Kost- I verloren Wandelpark een prachtige gelegen heid om de kinderen vermaak en bezigheid in de buitenlucht te verschaffen en om zelf rustig i van de natuur te genieten. Tusschen het teere, jonge voorjaarsgroen zijn hier tientallen wind- 1 beschutte plekjes te vinden, waar het een genot 1 is te zitten peinzen of lezen, terwijl de vogels i rondom hun hoogste lied zingen. Wil men zijn kinderen medenemen, dan kan men deze aan de zorgen van den opzichter Bol toevertrouwen. Het geheele park is afgesloten, zoodat afdwalen van de kinderen naar de dui- nen onmogelijk is. Er is trouwens zooveel te zien en te beleven in het Wandelpark, dat geen enkel kind het in zijn hoofd zou krijgen het Wandel- park te verlaten. De apenkooi alleen is al in staat de kinderen den geheelen middag te boeien. Dan zijn er de verschillende volières met allerhande groote en kleine vogels, fazanten en pauwen en de moederkip met haar donzige kui- kentjes. Direct bij den ingang is reeds de goudvis- sohenvijver met brag, die bij het binnenkomen meestal slechts vluchtig wordt bekeken, doch een rustige beschouwing zeker waard is. j EEN MOOIE ZONDAG. j De Zondag ontwaakte onder een strak blauwen hemel, die een mooien dag beloofde. De Noord oostenwind was in den morgen nog wat kil. doch j met het klimmen van de zon verminderde de J wind in kracht en werd allengs minder hinder- lijk. Voor Zandvoort had het een dag kunnen worden met zeer druk bezoek. Door de omstan- digheden is het wel iets anders geloopen. Dui zenden gingen op zoek of bezoek naar hun man of zoon. Anderen schenen van meening te zijn, dat de toegang tot het strand verboden was. Dit j was echter niet het geval. Het strand mocht vrij worden betreden. Evenals vroeger groeven de 1 kinderen kuilen en maakten ze bergen, terwijl de ouderen of medehielpen of in een stoel liggend zich door het zonnetje lieten blakeren. De vorige week werden de stoelen en tenten voor een groot deel van het strand verwijderd. Dit materiaal is nog wel niet geheel terugge- bracht, doch voorloopig zijn er voor de liefheb- bers ruim voldoende stoelen aanwezig. Het groo- te nadeel voor de badplaats is dat er geen auto's mogen rijden. De bezoekers waren aangewezen op trein, tram en fiets. Extra diensten werden niet ingelasoht, doch de lengte van de treinen werd belangrijk vergroot. Het overgroote deel j der bezoekers kwam evenwel per fiets of per tandem. Het Noorderbad ondervond door zijn ligging buiten de kom der gemeente wel het meeste nadeel van het beperkte autoverkeer en 1 toch waren de terrassen in den namiddag be hoorlijk bezet. Niet alleen werd er druk „gezon- 1 nebad", ook werd er reeds gezwommen in het I bassin. De directie van het Noorderbad is van plan, pogingen in het werk te stellen een vervoerge- i legenheid in het leven te roepen met paarden en rijtuigen of karren om de gasten van het Noor derbad te vervoeren van en naar het station van trein en tram. In dien dit gelukt, zal dus de oude tijd herleven en zal men op Zondagen weer de Jan Pleizier met vroolijke gezelschappen door de badplaats zien trekken. ERNSTIGE VAL. Zaterdagmorgen reed een viertal jongelui uit Zandvoort in de richting Haarlem. Even voor Elswout passeerden zij een tweetal andere wiel rijders. Door een nog niet opgehelderde oorzaak kwam een van deze wielrijders, een heer van middelbaren leeftijd in aanraking met een der passeerende fietsen, waardoor hij zoodanig viel, dat hij met een lichte hersenschudding naar zijn woning te Haarlem vervoerd moest worden. HEEMSTEDE Men wake tegen lichtuitstraling. Overtreding wordt streng gestraft. Het hoofd van den luchtbeschermingsdienst te Heemstede vestigt er de aandacht op dat de ver duistering nog steeds stipt moet worden uitge voerd. Helaas zijn er nog vele bewoners die dit niet met de noodige nauwkeurigheid toepassen. Zij worden gewaarschuwd; tegen iedere uitstraling van licht zal de politie met gestrengheid optreden. Voorts wordt door het hoofd van den luchtbe schermingsdienst aan alle vrijwilligers, die eenig materiaal van dezen dienst in hun bezit hebben, en die zich op de appèls niet meer gemeld hebben, in hun eigen belang aangeraden zich aan het bu reau van politie afdeeling luchtbescherming met hun materiaal te melden. DE BRONSTEESCHOOL Het gemeentebestuur van Heemstede verzocht ons, mede te deelen dat de leerlingen der Bronsteeschool met ingang van morgen, Dinsdag 21 Mei. onderwijs rullen ontvangen in de Dreefschool, Julianaplein. De leerlingen van de le en 2e klas ontvangen les des middags van 1.15 tot 5.15 uur; voor de 3e en 4e klassen gelden de gewone schooluren. EERSTE PLECHTIGE MTS VAN DEN WELEERW. HEER P. VAN BAKEL. Zondagmorgen droeg dc WelEerw. heer P. van Bakel, een zoon van een Heemsteedsche familie, zijn eerste plechtige II. Mis op in de parochie kerk van O. L. Vr. Hemelvaart aan het Valken burgerplein. Daar de wijding Dinsdag 14 Mei vrij plotse ling door den bisschop van Haarlem mgr. Huibers in het theologicum te Warmond was verricht, konden door de parochianen niet die voorberei dingen getroffen worden als men bij een ge beurtenis als een entree in de parochie en bij zonder feestelijkheden in de kerk gewend is. Toch is de dag van Zondag voor den neomist niet onopgemerkt voorbij gegaan. Om half 10 was het ruime kerkgebouw bijna geheel gevuld met parochianen en vrienden van den neomist. Voorafgegaan door bruidjes betrad de neo mist het kerkgebouw. Bij de mis werd hij ge assisteerd door pater dr. C. A. Evers als diaken en kap. A. Rikkers als sub diaken, terwijl de pater V. Noort als Presbijter-assistens fungeert. Op het priesterkoor was aanwezig mgr. Taskin, oud-president van het Theologicum van War mond. Des avonds celebreerde de neomist een plech tig Lof. dat besloten werd met een Te Deum. Des middags was er in de pastorie receptie. Amerika dreigt geen gevaar, zegt Lindbergh. WASHINGTON, 20 Mei (D.N.B.) De bekende Oceaanvlieger Charles Lindbergh heeft zich in een radiorede gericht tot de bevolking van de Vereenigde Staten en haar aangespoord zich niet van de wijs te laten brengen door het „hysteri sche geklets" van dreigend onheil en een moge lijken inval, dat den laatsten tijd zoo veelvuldig is geworden. Plet gevaar dat Amerika dreigt komt van binnen uit. De bevolking behoeft niet te vreezen voor een vreemden inval, wanneer de Vereenigde Staten zich niet mengen in de Euro- peesche aangelegenheden. Lindbergh zeide verder, dat voor een mogelijke oorlogsverwikkeling van Amerika zekere mach tige elementen in de Vereenigde Staten verant woordelijk zijn, welke verlangen dat de Staten deel zullen nemen aan den oorlog en welke, niettegenstaande hun afnemend aantal, toch een groot deel van de staatsmachine en van de propaganda beheerschen. Zij grijpen iedere gelegenheid aan om Amerika dichter bij den af grond van den oorlog te dringen. Amerika kan en moet een sterke luchtmacht scheppen, doch kracht in de lucht eischt in de eerste plaats het voeren van een verstandige politiek. Een van de voornaamste lessen uit den Europeeschen oorlog is, dat een land inwendig sterk moet zijn. Wie een modernen oorlog wil winnen moet zich jaren tevoren voorbereiden en reeds daarom bestaat voor de Vereenigde Staten niet meer de mogelijkheid met succes in te grij pen in den Europeeschen oorlog. Lindbergh viel vervolgens de buitenlandsche politiek van de Vereenigde Staten aan, aangezien deze kracht noch vriendschap noch vrede heeft gebracht, doch ongeacht het resultaat van den >trijd, haat van winnaar en verliezer. Achteruitgang in Engeland's levensmiddelen voorziening. WASHINGTON 19 Mei. (D.N.B.) Een door het Amerikaansche ministerie voor econo mische zaken uitgegeven bericht verduidelijkt de buitengewoon gevoelige consequenties, die voor Engeland ontstaan door het wegvallen van de Nederlandsche en Belgische leveranties van levensmiddelen. Het bericht wijst er op dat met name Nederland een groot aandeel had in de voorziening van Groot Brittannië, zoodat een belangrijke achteruitgang van den Britschen ravitailleeringstoestand. vooral door het toene mend schaarscher worden van melk, boter, eie ren en peulvruchten, onvermijdelijk is. Parijs zonder vermaak. De dancings gesloten. PARIJS. 20 Mei (Stefani).— On last van den minister van binnenlandsche zaken heeft de prefect van politie te Parijs met in gang van heden de sluiting van alle dansge legenheden gelast. WEER VISCH AAN DEN AFSLAG. Er was heden weer een geringe aanvoer aan visch o.a. afkomstig van een Deensche kotter, welke f 1520 besomde. Er werden over het algemeen hooge prijzen besteed. Voorts was er een kleine hoeveelheid koelhuis- visch o.a. kleine schelvisch en makreel in de markt gezet. Deze visch werd echter opgehouden tegen ongeveer resp. f 14 en f 10 de kist van 50 K.G. Tal van vischhandelaren in het binnenland wa ren met hurne auto's naar IJmuiden gekomen. Voor zoover zij er in slaagden iets te bemachtigen hebben zij flinke prijzen moeten besteden. De aan voer uit zee bestaat hoofdzakelijk uit schar. BLOEMENDAAL MEN BELLE DEN BURGEMEESTER NIET AAN ZIJN WONING OP. De burgemeester van Bloemendaal verzoekt dringend, hem voor dienstaangelegenheden niet aan zijn woning op te bellen. Gedurende de kantooruren is hij telefonisch op het Raadhuis te bereiken; op andere uren gelieve men zich te wenden tot den diensldoenden hoofd agent van politie, Politiebureau te Overveen. OPROEPING AAN DE BURGERIJ VAN BLOEMENDAAL. Alhier heeft zich een comité gevormd tot leniging van den nood in Rotterdam voor het inzamelen van kleeren, dekens, matrassen en blikken melk. De gemeente is verdeeld in onderstaande wijken waar aan de volgende adressen gaarne zoo spoedig mogelijk vermelde artikelen in ontvangst zullen worden genomen. Bloemendaal: Militair Tehuis, Zomerzorger- laan. Overveen: Gemeentehuis. Aerdenhout: Zwarteweg 2. Vogelenzang: R.-K. Pastorie. A. C. den TexBentinck, Potgieterweg 3. Bloemendaal. HULP VOOR ROTTERDAM. Op initiatief van het Gemeentebestuur heeft de evacuat.iecommissie eeri inzameling gehouden voor de dakloozen van Rotterdam. Huis aan huis werd om medewerking gevraagd en in de kerken werd het verzoek van den kansel voorgelezen. Duidelijk is gebleken, hoe groot de offervaar digheid in Bloemendaal is. Zaterdag en Zondag stroomden de goederen binnen voor kleeding en dekking en werden zoo noodig gehaald door Pa-dvinders.AUes werd gesor teerd en verscheidene vrachtwagens vertrokken naar Rotterdam. De burgemeester kwam zich persoonlijk op de hoogte stellen en mevrouw Den Tex nam zelf een werkzaam aandeel in dit werk der barmhartig heid OPENING SCHOLEN. Met man en macht is men van Gemeentewege bezig, om de Openbare School voor U.L.O. de Hartenlustsc'nool voor het onderwijs in gereed heid te brengen en de verwachting is. dat de school a.s. Woensdag geopend zal worden. De Chr. school heeft hedenmorgen de lessen hervat op „De Rijp". De bijgebouwen van het Kennemer

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2