DAMRUBRIEK m De Haringbuis. WAGENS BAKFIETS DEKZEILEN Jac.v/d Noord Net Werkmeisje gevraagd H. W. Vrolijk Vertrouwensopdrachten MAANDAG 20 MEI 1940 HAAREE M'S DAGBLAD 9 Regelen voor de hervatting van het onderwijs. Waardige nationale geest. 'S-GRAVENHAGE, 18 Mei. De secretaris generaal, waarnemend hooid van het departe ment van Onderwijs enz., maakt het volgende bekend I. bij de hervatting van het onderwijs sta op den voorgrond a. onderwijs worde gegeven in waardigen nationalen geest b. bij alle onderwijs worde gewezen op de noodzakelijkheid tot strikte inachtneming van onze plichten tegenover de bezettende overheid, in het bijzonder worde tegen alle uitingen van nieuwsgierigheid gewaakt; c. bij alle onderwijs worde op het overwegend belang van het zorgvuldig nakomen der eischen van de hygiëne gewezen. II. Het wordt op prijs gesteld en ten sterkste aanbevolen dat alle nog met afgedane geschillen over de uitvoering der onderwijswetten door par tijen in der minne worden geregeld. Van de in trekking van bij de kroon aanhangige geschillen worde de mededeeling ingezonden aan het de partement van onderwijs, kunsten en weten schappen te 's-Gravenhage. m. Voor zoover niet ter plaatse bevoegde autoriteiten anders hebben bepaald, wordt het onderwijs, zij het voorloopig zoo eenvoudig mo gelijk, hervat. IV. Waar geen bruikbare localiteit is, kan eenig onderwijs worden gegeven in de vrije natuur. Aan oudere leerlingen kunnen taken worden op gegeven die thuis of op enkele centrale plaatsen worden gemaakt. V. Waar de leden daarvan bereikbaar zijn, worde zooveel mogelijk gehandeld in overleg met het schooltoezicht. Om met het onderwijs te be ginnen, kan van goedgekeurde leerplannen en les roosters worden afgeweken. Op het verleenen van een noodige ontheffing van wettelijke voor schriften behoeft niet te worden gewacht. VI. De leden van het rijksschooltoezicht be houden hun wettelijke bevoegdheden. VII. Waar gebrek aan arbeidskrachten dat noodig maakt, kan verlof worden gegeven tot schoolverzuim. Waar noodig en mogelijk kunnen schoolklassen in haar geheel bepaalde hulp ver leenen. Vooral voor wat betreft de nijverheids scholen dient aan een dergelijk optreden plaat selijk overleg op korten termijn vooraf te gaan. VIII. De eind-examens van scholen voor voor bereidend Hooger en Middelbaar Onderwijs, van middelbare nijverheidsscholen en de kweek school-eindexamens moeten zoo eenigszins mo gelijk voortgang hebben. Voor eerstgenoemde scholen is het centrale examenwerk beschikbaar. Voor zoover de toe zending daarvan niet tijdig kan geschieden, wordt door directeur en leeraren zoo mogelijk in overleg met den inspecteur werk voor de eigen school vastgesteld. Dit werk wordt geacht wettig te zijn vastgesteld of goedgekeurd7 noeming van deskundigen en gecommitteerden heeft plaats gehad. Voor zoover deze op de examendagen niet beschikbaar zijn. wijst de di recteur uit de beschikbare personen, zoo moge lijk in overleg met den inspecteur, deskundigen of gecommitteerden aan. Dezen worden geacht wettig te zijn benoemd. Voor het vaststellen van den examenuitslag gelden de gewone regelen. Bij de beoordeeling van het werk en de antwoor den worde rekening gehouden met de omstan digheden, waaronder de voorbereiding voor het exam^v plaats vond en het examen wordt af genomen. IX. Het hooger onderwijs en de arbeid in de laboratoria wordt vólgens aanwijzingen van curatoren geleidelijk hervat. (A. N. P.) EXAMENS RADIOTELEGRAFIST EN -TELEFONIST. 'S-GRAVENHAGE, 18 Mei. (A. N. P.). De sedert 10 Mei j.l. opgeschorte examens voor radiotelegrafist en -telefonist zullen op 22 Mei a.s. worden hervat. Aan de candidaten zal een nieuwe oproeping worden toegezonden. Zij, die in of in de nabijheid van 's-Gravenhage wonen, zullen het eerst worden opgeroepen. POLITIE MAG PISTOLEN DRAGEN. 's-GRAVENHAGE. 18 Mei. Naar aanleiding van met het Dui'sche opperbevel gemaakte over eenkomsten wordt bepaald, dat voor de rijks politie (marechaussee en rij ksveldwacht) toege staan, is dat zij voor bewakingsdoeleinden en het handhaven van orde en rust ook verder mogen worden bewapend met pistolen. Voor de ge meentepolitie gelden dienovereenkomstige be palingen. (A.N.P.) WRAK VAN GROOT TRANSPORTSCHIP VOOR VLISSINGEN. VLISSINGEN, 19 Mei. (D.N.B.) Voor de haven van Vlissingen ligt het wrak van een groot transportschip (25000 tot 28000 ton), dat door midden is gebroken. Waarschijnlijk is het schip op een mijn geloopen. Daarmede is een be wijs gegeven voor de doeltreffendheid der Duit sche afweermaatregelen aan de Nederlandsche westkust. Aan herstel telefoonverbindingen wordt met kracht gewerkt. 'S-GRAVENHAGE, 19 Mei (A.N.P.) Naar wij Van oberst-leut-nant Stenzei ter persconferentie Vernamen, mag worden verwacht dat in de vol gende dagen een volledig herstel van de tele graaf- en telefoonverbindingen in de vesting Holland zal worden bereikt. Prof. dr. ir. Koomans. chef van het Rijks ra dio-laboratorium der P. T. T. is met de verant woordelijkheid voor het met spoed weder in or de brengen van de Nederlandsche zenders voor omroep en commercieel verkeer belast welke ar beid inmiddèls door de Duitsche technische auto riteiten werd voorbereid. Te Jaarsveld waren voor de Nozema twee nieuwe zenders in aan bouw en dit werk wordt nu met kracht voortgezet- Zoo snel mogelijk zullen ook de verkeerszenders te Kootwijk en enkele andere stations van den radiodienst in orde worden gebracht. 's-GRAVENHAGE, 18 Mei (A.N.P.) De opper bevelhebber van land- en zeemacht deelt, in over eenstemming met den Duitschen opperbevelhebber in Nederland, langs dezen weg mede, dat de telefo nische verbindingen in een groot gedeelte van het land zijn gestoord. Thans worden van militaire zijde telefonische Verbindingen met behulp van veldkabel tot stand gebracht ten behoeve van bevelvoering en rege- van te verleenen hulp aan gewonde militai ren en geëvacueerde bevolking De opperbevelhebber van land- en zeemacht be veelt, dat deze verbindingen onder geen voorwaar door militairen of burgers mogen worden ge stoord of verbroken. Indien een dergelijke verbinding door een on- ge\al defect is geraakt, moeten de daarbij be trokken militairen of burgers zulks zoo spoedig mogelijk melden aan de naastbijzijnde militaire of burgrelijke autoriteiten. Westland hoopt op opleving in den tuinbouw. Weer grooter uitvoer naar Duitschland? NAALDWIJK, 18 Mei (A.N.P.) In tuinders kringen begint men thans de toekomst wat hoop voller in te zien. Men verwacht binnenkort een ver grooting van den export van Nederlandsche tuin bouwproducten naar Duitschland. Hierdoor zullen de kwanta groenten en fruit, die anders vernietigd moeten worden, naar men meent tegen een bevredigenden prijs verhandeld kunnen worden. Nu Engeland als klant is uitgeschakeld, zal de tuinbouw nagenoeg geheel voor zijn afzet op Ne derland en de Duitsche gebieden zijn aangewezen De tuinbouworganisaties verwachten een alge- heele wijziging in het verkoopssysteem, dat waar schijnlijk in min of meerdere mate gecentraliseerd zal worden. Ook in vroegere jaren was Duitschland altijd de grootste klant van den Nederlandschen tuinbouw. Zoo werd in het jaar 1929 naar Duitschland 394.759.000 kg. aan tuinbouwproducten uitgevoerd, tegen een waarde van ruim 49 millioen gulden. Hieruit blijkt wel overduidelijk welk een belang rijke afnemer het Duitsche rijk vroeger beteekende voor onze agrarische bedrijfstakken. In de laatste jaren is de uitvoer naar Duitschland echter aanzienlijk teruggeloopen, daar tal van be lemmerende bepalingen den export in den weg ston den. Zoo bedroeg in 1938 de uitvoer van tuinbouw producten naar Duitschland slechts 135.030.000 kg.. tegen een waarde van 16.227.000. De export is dus geweldig teruggeloopen, al bleef Duitschland nog altijd een der voornaamste afne mers der Nederlandsche tuinbouwproducten. Troepen die in veiligheid zijn. (Zie ook elders in dit nummer). Het personeel van de volgende legeronderdeelen bevindt zich in goeden welstand. Munitiecolonne 2-15-R.A. Militair pharmaceu- tische dienst te Amsterdam. 4 c. pioniers, gesneu veld Albert Hilberdink te Heerlen. 2e sectie 4e zoeklichtafdeeling te Abcoude. 2-1 17 R.I. te Leer dam. 21e depot bataljon te Schoorl. Ie sectie 2e comp. 15e depot bataljon te Leiden. Ie sectie le comp. 15e depot bataljon te Leiden. 3e com pagnie torpedisten grondmijnenversperring nr. 3; nr. 5 te Gorinchem, grondmijnenversperring nr. 6 worden 30 man vermist, waaromtrent geen onrust behoeft le bestaan. Vernieuwingsdetachement van het zevende compagnie pioniers te Zwolle. 45e reserve grenscompagnie te Breezand. Staf 45 R.I. te Breezand. Sectie mortieren 1-1 g.b. te Anna Paulowna. Vermist worden de soldaten Dols tra. Bot, ten Cate, Johannes en Sloot. 3e bataljon 9e R.I. 2e sectie, 9e compagnie mor tieren, 3e sectie 9e comp. te Delft. 1-1-2 R.I. be nevens de hierbij ingedeelde t.p. te Beest (Betuwe) 155e batterij L. A. te Meerkerk. 2e comp. 29e depotbataljon voorheen 4e comp. te Laren thans te Willeskop. Staf 2e afd. 2 R.A. te Delft, gesneuveld 2e lt. Schwabel. le batterij 2e afd. 2e R.A. 2e bat terij 2e afdeeling 2 R.A. en de 3e batterij 2e af- deeling 2 R.A. gesneuveld soldaat Peters (Rotter dam) allen te Delft. 1-1 wielrijders te Alblasser- dam gesneuveld vaandrig Huibers. 2e, 5e, en 7e compagnie 9e depot bataljon evenals de staf te Alkmaar. 4e depotbataljon te Alkmaar. 3-2-9 R.I. vermist dpi. De Jong. 2e bataljon 6e R.I. te Zijde veld bij Leerdam. 1-1 43 R.I. te Kamerik bij Woerden. Detachement luchtvaartdienst Leeuwar den, thans te Slootdorp. Staf 3e depot 2e b.a. te Voorburg. Detachement afvoerstation voor paar den, voorheen te Hilversum thans te Ouderkerk aan den Amstel. De mitrailleurs compagnie van het le bataljon van het 4e R.I. is behouden. Eupen en Mahnedv bij Duitschland ingelijfd. Ingedeeld bij de Rijnprovincie. De Führer heeft, naar het D.N.B. meldt, op den 18den Mei 1940 het volgende decreet uitgevaardigd: De krachtens het dictaat van Ver sailles van het Duitsche Rijk afge scheiden en bij België ingelijfde gebieden zijn wederom in Duitsch bezit. Innerlijk zijn zij steeds met Duitschland verbonden gebleven. Zij zullen daarom ook niet voor bijgaand beschouwd en behandeld worden als bezet vijandelijk gebied. Ik bepaal dien tengevolge reeds thans: 1. De in het dictaat van Versailles van het Duitsche rijk afgescheiden gebieden Eupen, Malmedy en Moresnet vormen weer een be standdeel van het Duitsche rijk. 2. De genoemde gebieden worden ingedeeld bij de Rijnprovincie (regeeringsdistrict Aken). 3. Bepalingen over de uitvoering van dit decreet behoud ik mij voor. „OUD ONRECHT UIT DEN WEG GERUIMD". BERLIJN, 19 Mei. (D.N.B.) De Duitsche pers hecht hedenochtend veel aandacht aan het Duit sche legerbericht van gisteren, waarin melding werd gemaakt van het gevargen nemen van 110.000 vijandelijke soldaten in Frankrijk en België, het neerschieten van 147 vijandelijke vliegtuigen, als mede aan het weder hereenigen van Eupen en Malmedy met het Rijk. Omtrent dit laatste schrijft de „Völkische Be- obachter" dat de Führer een oud onrecht uit den weg heeft geruimd, dat te Versailles Duitscnland •erd aangedaar. Op de conferentie van Parijs in 1919 heeft België dit met de meest weerzinwek kende motiveering weten los te krijgen en deze roof werd door het dictaat van Versailles beves tigd. Reeds eerder hadden de Belgen zich te Eupen, Malmedy en Sankt Vith genesteld en de bevolking geterroriseerd. Deze bevolking zou. overeenkom stig de bepalingen van het verdrag, het recht heb ben hun wensch te kernen te geven tot welken staat zij wilde behooren. In plaats van een eerlijke stemming, welke, zooals steeds is gebleken, uit de verkiezingen voor parlement en gemeenteraden, een grootc meerderheid voor terugkeer tot Duitsch land zou hebben uitgewezen, legden de Belgen openbare lijsten aan en wie het waagde hierop in te teekenen, kon er zeker van zijn dat hij binnen korten tijd uit het land werd verwijderd. België is nooit zeker van dit bezit geweest en het heeft nooit aan stemmen ortbroken, die aanraadden het gebied terug te geven, doch toen de Belgische regeering eens geneigd scheen hiertoe over te gaan werd zij door Parijs hierin gehinderd, aangezien Frankrijk wenschte dat dit deel van den Eifel een Belgisch bolwerk tegen Duitschland zou zijn. De Belgen hebben zich hieraan gehouden. Toch werd dit voor. veld van de vesting Luik snel veroverd. De echt Duitsche bevolking van dit gebied, groot 1036 vierkante kilometer met 62000 inwoners, heeft zich nooit accoord verklaard met de overweldiging an 1920 en steeds verlangd naar het Rijk terug te keeren. De Duitsche troepen werden op 10 Mei met groote vreugde ontvangen. Moresnet telt slechts enkele vierkante kilometers. Een deel hiervan werd bij het vaststellen van de grenzen van 1815 vergeten en werd later neutraal gebied verklaard. Thans is het ook by het RijX gevoegd. Het Duitsche legerbericht van Zaterdag. Het opperbevel van het Duitsche leger deelde Z:.terdag mede: In Nederland wordt de zuivering van de Zeeuwsche eilanden snel voortgezet. Slechts ten oosten van Vlissingen op het eiland Walche ren werd gisteren nog gestreden. De Nederland sche commandant heeft thans de capitulatie aangeboden. Op de eilanden Schouwen en Zuid- Beveland werddn meer dan 2000 Nederlanders en Franschen gevangen genomen. Deelen van de Nederlandsche oorlogsmarine, voor zoover deze in de havens lagen, werden in bezit genomen. Ook de Nederlandsche kustbat- lerijen werden bezet. In het Noorden van België zijn de Duitsche troe pen erin geslaagd op twee plaatsen door de vesting gordel van Antwerpen te breken. Zooals reeds gis teren in speciale mededeeling werd bekend gemaakt, zijn Mechelen en Leuven na feilen strijd genomen, Brussel werd daarentegen door den burgemeester zonder strijd aan de Duitsche troepen overgegeven. De uit de Dyle-stelling terugtrekkende vijand wordt achtervolgd. Ten zuiden van Maubeuge zijn Duitsche pantser- afdeelingen door de Fransche grensvestingen heen- gestooten. Twee vijandelijke divisies werden ver slagen en de wijkende vijand werd over den bo venloop van de Sambre naar het zuiden achtervolgd tot aan den bovenloop van de Oise. In geforceerde marschen volgen de infanteriedivisies op den voet. Talrijke Franschen werden krijgsgevangen gemaakt en de buit is zeer groot. Ook ten zuiden van Sedan wonnen onze troepen naar het zuiden terrein. Het luchtwapen greep hoofdzakelijk in tegen de ach ter waar tsche verbindingen en de wegen waar langs de vijand in Frankrijk en België in dichte ko- lonnes terugtrok. Onder invloed hiervan trok de vijand op vele plaatsen vluchtend terug. Bij de gewapende verkenning langs de Neder landsche en Belgische kust is een vijandelijke tor pedojager tot zinken gebracht. Op zee voor Narvik werd opgetreden tegen de- barkeerende troepen. Zware treffers werden ge plaatst op een zwaren kruiser en op een groot trans portschip. In den loop van den dag verloor de vijand 108 vliegtuigen, waarvan 53 in den strijd in de lucht, elf door optreden van de luchtdoelartillerie. De rest werd op den grond vernield. 26 eigen vliegtuigen worden vermist. Vijandelijke aanvallen uit de lucht keerden zich vooral tegen steden in het kustgebied van Noord- Duitschland, vooral Hamburg en Bremen, en tegen West-Duitschland. In alle gevallen werden, afgezien van een kazerne, alleen niet-militaire doeleinden zonder reden aangevallen. Het opperbevel van de weermacht stelt dit nadrukkelijk vast, in verband met de gevolgen welke hieruit zullen voortvloeien. Eenheden van de Duitsche marine hebben voor de havens van Zuid Afrika en welke tot steunpunt dienen voor de vijandelijke zeestrydkrachten, mij nen gelegd. DE STRIJD IN ZEELAND GEëINDIGD. Het frontbericht van het D.NH. vermeldde Zaterdag het volgende: Door de capitulatie der Zeeuwsche eilan den is de strijd aldaar ten einde gekomen. De zuivering der eilanden zal nog eenigen tijd in beslag nemen, evenals het uitzoeken der gevangenen. Opvallend is, dat de Engelschen zich aan ge vangenneming in hoofdzaak door ijlings op de vlucht te slaan onttrokken hebben. Bij de Ne derlandsche troepen, die zich ondanks het hopelooze van den strijd, dapper geweerd heb ben. heerscht de grootste verbittering over de houding der Engelschen. De eerste militaire hulp der Britten bestond daarin, dat zij 700 man op de eilanden zetten en petroleumtawks verniel den. Afgezien van de schade welke zij den Ne derlanders hiermede berokkend hebben, hebben zij daarmede te kennen gegeven, dat de toe stand hun van het begin af aan zonder uitzicht toescheen. In Nederland ontwikkelt het leven zich inmiddels weer normaal. De verhouding tus- schen de bevolking en de Duitsche troer>en is goed. De Nederlandsche soldaten hebben zich terstond na de capitulatie ter beschik king gesteld voor het herstel van die deelen des lands, die onder de gevechtshandelingen geleden hebben. HET BINNENRUKKEN IN BRUSSEL. In het middelpunt van de succesen welke de Duitsche weermacht gisteren in België heeft be haald. staat de bezetting van Brussel. Voor waarde hiervan was. dat de doorbraak door de Dyle-stelling was uitgebreid en dat de tegen stander gevoelig geslagen was Inderdaad konden de Duitsche troepen zonder striid Brussel binnen rukken nadat de vijand verder teruggeworpen was. De verwoede gevechten om Mechelen en Leuven, die stevig in Duitsche handen zijn. heb- mben den vijand zware verliezen bezorgd, terwijl aan Duitsche zijde de verliezen in verhou ding tot de reusachtige successen als betrek kelijk gering kunnen worden beschouwd. DE SNELHEID DER DUITSCHE PANTSERTROEPEN. Het legerbericht van Zaterdag licht den sluier op over de doorbraak van de Fransche grensve- tingen ten westen van de Maas. Heele pantser- corpsen zijn daar gebruikt en bereikten zonder tegenstand de Sambre en Oise. Ook op dezen vleugel handhaven de Duitsche troepen het tempo van den opmarsch in België. Tal van namen uit den vorigen oorlog worden weer ge noemd, doch trekken aanzienlijk sneller voorbij dan in den strijd van 19141918. De snelheid waarmede de Duitsche pantsertroepen optrek ken. heeft algemeen verrassing gewekt Daar zij in veel grooter aantal aanwezig waren dan die van den vijand en veel moderner waren, was elke tegenstand nutteloos. Nog opmerkelijker echter dan de opmarsch der gemotoriseerde een heden is het feit dat de Duitsche infanterie de aansluiting op de vooruitstormende spits niet verloren heeft Waar de pantserwagens door braken. daar volgden vlak erachter, de Duitsche infanteristen. DUITSCHr LUCHTMACHT BEHEERSCIIT DE LUCHT. Het Duitsche luchtwapen beheerscht reeds na enkele gevechtsdagen bijna volledig het lucht ruim. De groote superioriteit der Duitsche bom menwerpers maakt het mogelijk de Fransch- Britsche steunpunten te vernielen, die ten deele waren vooruitgeschoven tot ln het Belgische voorterrein. De snelle Duitsche jagers schoten dagelijks tientallen vijandelijke vliegtuigen neer. Reeds thans blijkt, dat Frankrijk en Engeland niets gelijkwaardigs tegenover het Duitsche luchtwapen kunnen plaatsen. Orders voor de Amerikaansche wapenindustrie. WASHINGTON. 20 Mei (D.N.B.) De totale waarde van het in April door buitenlandsche mogendheden bestelde, doch neg niet uitge voerde oorlogsmaterieel bedraagt 40 millioen dollar. De totale uitvoer van oorlogstuig in April heeft een waarde van 17.5 millioen dollar. In de eerste vier maanden van 1940 hebben de Ver- eenigde Staten voor 78.7 millioen dollar oorlogs- matcrieel uitgevoerd. Finland heeft in April voor 2.8 millioen besteld, Frankrijk voor 21.9 millioen. Engeland voor 11.1 millioen. Nederlandsch-lndië voor 1,5 millioen. De uitvoer is voornamelijk naar Frankrijk (12.7 mil lioen) en Engeland (2.7 millioen) gegaan. Alle correspondentie, deze rubriek betreffende, te zenden aan den damredacteur, J. W. van Dartelen, Koediefslaan 42. Heemstede. Overname zonder bronvermelding verboden. VOOR ONZE PROBLEEMVRIENDEN Hieronder geven wij ter oplossing een compositie van P. J. Meijer te Visvliet. Probleem Nr. 2669. Auteur: P. J. Meijer, Visvliet. Eerste publicatie. Zwart: m m m a m m a m m B mm a m Sf 0 Vri 'M Pi 9 mr Wit: Stand in cijfers: Zwart 11 schijven op. 4, 9, 10, 11, 12, 15, 17, 21, 22, 31 en 36. Wit 11 schijven op: 13, 19, 24, 25, 29, 34, 42, 43, 44. 47 en 50. Wit speelt en wint. Oplossingen van probleem Nr. 2669 worden gaar ne ingewacht tot uiterlijk binnen veertien dagen na verschijning dezer rubriek. OPLOSSINGEN Nr. 2660 Auteur: P. J. Hof, Nieuw-Amsterdam (Dr.) Wit: 26—21 (11:22) 21—17 (22:11) 31—26 (42:22) 29—24 (20:27) 48—43 (22:44) 43:16 (30:39) 45—40 (44—49 gedwongen) 36—31 (35:44) 31—27 (49:21) 16:30 (25:34) 50:30 en wint. PARTIJ Nr. 2670 gespeeld in den wedstrijd om het persoonlijk kam pioenschap van Nederland 1940 tusschen B. Dukel (IJmuiden) met Wit en P. J. van Dartelen (Zand- voorl) met Zwart. 1. 33—29. 17—22. 3. 44—39. 6—11 2. 39—33. 11—17. 4. 31—26 Een weinig voorkomende opening. Het blijkt, dat beide spelers er weinig voor gevoelen om de ge baande wegen der theorie te bewandelen. Reeds in de opening trachten zij elkander voor lastige vraag stukken te plaatsen. 16Zl. Zwart verplicht Wit hiermede zich te verklaren. Er dreigt 2127 en 2228. waardoor Wit een slecht ontwikkelde rechtervleugel zou krijgen. Voorts zou Zwart combinatiemogelijkheden krijgen op schijf 26. 5. 32—28. 19—23. 10. 37—32. 19:30. 6. 28 19. 14 23. 11. 32—28. 23 32. 7. 50—44. 10—14. 12. 38 16. 30—35. 8. 35—30. 20—25. 13. 29—24. 1—6. 9. 30—24. 14—19. Zwart wil 2419, 2621 en 3329 niet toelaten waardoor een aanvalsobject tegen zijn rechtervleu gel zou ontstaan. 14. 41—37. 5—10. 16. 33:22. 17:28. 15. 42—38. 22—28. Een sterke uitruil! De vooruitgedrongen schij loopt geen gevaar en vergt van Wit al zijn aandacn: 17. 38—33. 12—17. 19. 35—31. 11—17. 18. 33 22. 17 28. Verhindert 3127. 20. 47—41 8—12 22. 42—38 7—11 21. 48—42 3—8 23. 16:7 2:11 Terugslaan met 12 1 gaat niet wegens 2621. 24—19, 34—29, 37 48, 41 5. 24. 31—27 11—16 Dreigt 28—32 en 17—21. 25. 37—32 28 37 27. 26 17 12 21 26. 41 32 17—21 Zwart gaat een aanval ontwikkelen op Wit's lin kervleugel. 28. 39—33 6—11 30. 49:40 18—22 29. 44—39 35 44 Zwart 1117 gaat niet wegens 2419, 2722 en 38—32. 31. 27 18 13 22 33. 41—37 11—17 32. 46—41 21—26 34. 34—29 17—21 Deze zet is niet sterk. 812 was beter. 35. 32—28 10—14 43. 39 30 27—32 36. 28:18 21 12 44. 37:28 26—31 37. 29—23 8—13 45. 43—39 31—37 38. 33—29 16—21 46 39—34 14—20 39. 40—24 13—19 47 28—22 18:27 40. 2413 9:18 48. 23—18 12 23 41. 28—33 21—27 49. 29:18 3712 42. 3430 25:34 50. 18—12 Na eenige zetten remise gegeven. Zwart had berekend, dat (4147 3025 (47 7) 2y 14 (7:40) 45:34 (15—20)^14:25 op tempo remise was. Analyse: P. J. van Dartelen. CORRESPONDENTIE. J. H. te Haarlem. Het clublokaal der Haarlem- sche Damclub is gevestigd in de bovenzalen van Restaurant Munniks, Groote Markt 10. Clubavond Maandag's van 19.45 tot 24.00 uur. UIT DE OUDE DOOS. Onderstaand standaard-eindspel is van een der stichters van de Nederlandsche dambeweging, wij len meester Constant Stam?. Zelfs thans na vijftig jaren heeft deze stan daardwinst voor het practische spel nog steeds groo te waarde. Minder geoefende spelers moeten dan ook niet verzuimen hiervan studie te maken. EINDSPEL No. 2671. Auteur: Wijlen Constant Stams, Rotterdam. Stand in cijfers: Zwart een dam op 48. Wit drie dammen op 14, 32 en 41. Wit wint op de volgende wyze: 1. 1425! (48—26). Op (4842) wint Wit onmid dellijk door 4147. Op (48—31) wint Wit door 41—36 (31—26 ge dwongen) 253! Op (4837) is de winst voor Wit al zeer een voudig. 2. 25—48! (26—17). 3. 32—21 (17:26). 4. 41—37 (26 42) 5. 48 37 en wint. Probleem No. 2658 werd correct opgelost door W. Versteeg en N. Walet, allen te Haarlem; J. Piek, A- Russ en J. F. van de Woestijne, allen te Heemstede, Wie de Zandvoortsche laan langs komt vindt, ter rechter zijde van den weg, even voor den Aerden- hcutschen viersprong een plattelandswoning met een fraai geproportioneerd geveltje, dat blijkbaar daar al een paar eeuwen gestaar moet hebben. Dat is inderdaad zoo, maar het thans zoo vreed zaam liggend huisje moet destijds veel vertier ge kend hebben. Immers, men had hier de herberg „De Haringbuis", eertijds „Het gulden Klaverblad" genaamd, waarover wij hier het volgende mogen vertellen: Die latere naam was tamelijk oneigelijk. want het huis stond aan den ingang van den Aerdenhout.. in een streek waar nog nooit een haringbuis was afge varen. Ten tijde van Loosjes de bekende Haarlem- sche schrijver, die anderhalve eeuw geleden leef de, was de herberg ook nog niet onder dien naam bekend; hij voerde zijne wandelaars naar dit punt om hun het gedenkteeken van den hertog van Lan- geveld te laten zien. Daarmee bedoelde hij de her innering aan het bezoek van dien hertog, geschre ven op rijm en in een lijstje gevat, dat tegen den muur van de gelagkamer was opgehangen. Het vers luidde: Als men zestienhonderd agt en twintig schreeven, Was de Hertog van Langeveld in 't fleur van syn leven. Kwam in den Aardenhout in 't Guide Klaverblad, Heeft een maaltijd gedaan van twee uuren, en at Dees nabeschreeven spys, soo ons de Waard vertelde, Die hem de spys en drank met syne hand Acht Ponden Roggebrood en vier Terwebollen fyn, Thien pond Soetemelks Kaas en Haring een dosyn; Nog liet hij metter haast ook door het keelgat snappen Iet goed Acht Guldens Bier omtrent de veertien flappen. De Waard reekent het Gelag. Hier wel ter deeg op let: 't Beliep de Gulden vier en nog vyf stuivers net. „Foei die schrokkende kaerel"laat de oude schrijver zijn wandelaar hier uitroepen. „Waardoor blijft niet de nagedachtenis van een mensch in wezen!" De Haringhuis diende vroeger, behalve tot her berg, tot tolgaarderswoning; het klaphek, dat op dit punt den weg afsloot, komt nog op oude teekenin- gen voor. Het huis heeft zijne vroegere ouderwetsche pl.ysionomie behouden, maar zijne bestemming ge lijk in de dagen van den hertog van Langeveld ver leren. En de omgeving is door den nieuwerwetschen villa-bouw en aanleg van plantsoenen sterk ver anderd; het landelijk aspect is sedert lang wegge- rooid en weggetimmerd. Want Aerdenhout werd meer en meer een voorpost van Haarlem naar den kant van de zee, eene „halfwegstatie" tusschen Haarlem en Zandvoort, en de straatweg, ofschoon door de electrische tram naar de badplaats voor een deel van het verkeer ontlast, wordt des zomers te druk begaan en bereden, dan dat een klaphek en een tol met de eischen van het moderne verkeer bestaanbaar zouden zijn. Door een ontzettend noodlot is onze lieve Man, Zoon, Schoonzoon, Broeder en Zwager Martinus Wilhelmus Willemse in den leeftijd van 24 jaar. tijdens de uitoefening van zijn militairen plicht, op 12 Mei te Culemborg gedood en begraven. Uit aller naam: JOH. WILLEMSE DE LAAT Haarlem, 19 Mei 1940 Van 't Hoffstraat 124 Geen bezoek. Op 14 Mei sneuvelde voor zijn Vaderland onze innig geliefde Zoon, Broeder, Be- huwdbroeder en Oom Willem Johan Kenninck in den ouderdom van 29 jaar. Uit aller naam: W. P. KENNINCK Zaanenlaan 88 Wij bouwen zeer vlug alle soor ten rollend materiaal, in hout en staal. Ook carrierbakken. A. J. CHRISTIAANSE, L. Hee- renstr. 36-38, Haarlem, teL 14371 In volle verzekerdheid des geloofs is van ons heenge gaan op 82-jarigen leeftijd, onze beste Vader Evert Willem Lindeyer op 17 Mei te Dordrecht. Ir. M. WAARDENBURG- LINDEYER Ds. G. J. WAARDENBURG Haarlem, Wilhelminapark 26 Liever geen bezoek Door omstandigheden geen kaarten. Flinke Dienstbode of Dagmeid gezocht, zelfst. kunn. koken en werken, niet onder 25 jaar, per eerste of 15 Juni. Alléón prima referenties. In 2 pers. huishou ding. Goede behand., goed loon. Harmens, Madelicvenlaan 12, Aerdenhout. I. G. H. LUYTJES- VAN DER SLEEN Spec. Arts voor Rheumatische Ziekten Westerhoutpark 16, Tel. 17350 Alle Behandelingen worden weer normaal gegeven. (alle maten) SPAARNE SO ZEILMAKERIJ TOUWHANDEL Wegens ziekte 7 p. w. Zondags vrij. Gr. Hout straat 4, Lunchroom Franken. GEVRAAGD EN AANGEBODEN vr. Dienstpersoneel o.m. Keuken werkmeisjes, 2de, alleen, werk sters en dagmeisjes, v. g. g. v.z. Adres te vern. Boogaard's Plaat- singburcau, Jansstraat 56, Haarl., tel. 14170. Enige HUIZEN te koop gevraagd voor geldbelegging. Makelaar - Taxateur. HEUSSENSS?RAAT 16 Tel. 23695, Haarlem. op het krachtigste reclame-middel: Caucante need ante f

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 3