JileWismarK Verbod tot aflevering van auto- en motor banden. Tandheelk. Instituut 18 Rijksstraatweg 18 GEHEEL GEBIT Goudkroon, brugwerk Verlof wegens dringende familie-omstandigheden. MAANDAG 20 MEI 1940 HASlEEirS DAGBLAD 3 fhts<nycïxft airfènin?? yccUrrü. daunff iöw JU»c?i ikwdftfeojyet?. i.4«v /-v^t^ïtöaHttns ffn •JtBJ5ndishrcdi8ia®hi ■\f/ A-0409079 's-GRAVENHAGE, 18 Mei (A.N.P.) Het de partement van nijverheid en scheepvaart maakt be kend: 1. Het is verboden motorrijwiel- en auto-banden, zoowel binnen- als buitenbanden, zoowel gebruikte als ongebruikte, af te leveren. 2. Van het verbod bedoeld onder 1 is uitgezonderd het afleveren aan militairen, Duitsche militaire at tachés, leden van het'Duitsche gezantschap en van de Duitsche consulaten, artsen, veeartsen, verlos kundigen, verplegers en verpleegsters, destructor- I bedrijven, brandweer, politie en post. zoomede voor het vervoer van goederen dat door de Duitscne be- zettingsautoriteiten is gelast en voorts voor vervoer van motorbrandstof. I 3. Van het verbod bedoeld onder 1 is eveneens uit gezonderd het afleveren aan autoriteiten welke door den directeur-generaal van handel en nijverheid of door den directeur van het rijksbureau voor rubber met toestemming van den directeur-generaal van handel en nijverheid zijn aangewezen voor het ver krijgen en verbruiken van motorbrandstof. 4. Van het verbod bedoeld onder 1 is eveneens uitgezonderd het afleveren ten gebruike van zieken- verveer, lijkenvervoer en evacuatie. 5. Van het verbod bedoeld onder 1 is eveneens uitgezonderd het afleveren aan hen, die voorzien zijn van een schriftelijke vergunning van een burge meester voor het verkrijgen en verbruiken van mo torbrandstof. Van de afleveringen houdt de verkooper aanteeke- ning in zijn afleveringsregister, waarvan de origi- neelen wekelijks aan het rijksbureau voor rubber moeten worden opgezonden. In de gevallen waarin een schriftelijke vergun ning als bedoeld onder ten vijfde is verstrekt, moet deze den bandenverkooper worden getoond. Deze schrijft in dat geval een R. B. R. 3-formulier uit, waarop een aanteekening van de vergunning wordt gedaan, welk formulier door kooper en verkooper wordt geteekend, terwijl de vereischte zegels wor den geplakt. De aflevering kan dan onmiddellijk plaats vin den, terwijl daarna het R. B. R. 3-formulier aan het rijksbureau voor rubber wordt opgezonden. Deze verordening wordt per radio afgekondigd en treedt onmiddellijk in werking. Verschillende busdiensten mogen blijven rijden. 's-GRAVENHAGE, 18 Mei. Het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat voor een aantal autobusdien sten, welker instandhouding voor het- oogenblik van vitaal belang wordt geacht, ontheffing wordt verleend van het verbod tot het voor deze diensten afleveren en ten behoeve dezer dien sten verbruiken van motorbrandstof. De volgende stadsdiensten hebben ontheffin gen verkregen: Amsterdam. Den Haag, Rotter dam, Utrecht, Groningen, Enschedé, Arnhem, Nijmegen. Noord-Holland: N. V. Autobusonderneming (Maarse en Kroon); te Aalsmeer: Hoofddorp- Amsterdam, Aalsmeer—Amsterdam, Ouderkerk- Amsterdam; N.V. Gooische Tramweg Mij., te Hil versum Hilversum—Laren—Blaricum—Bussum- Amsterdam. N,V. Motoromnibusdienst gem. Hilversum, te I HilversumLarenBussum. N.V. Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Mij., te Haarlem: De Rijp—Purmerend. N.V. N.A.C.O., te Purmerend; Egmond aan Zee—Alkmaar. N.V. H. A. B. O., te Alkmaar; Oud-Karspel - N.V. Autobusdienst ..Noord-Holland" te Alk maar: Den HelderAlkmaar. N.V. W.A.C.O., te Hoorn; Medemblik—Hoorn, EnkhuizenHoorn N.V. Atbonta, te Anna-Paulowna: den Oever- Den Helder. N.V. Algemeene Transport Onderneming, te Utrecht: Alkmaar—Leeuwarden. Er zal slechts een beperkte dienstregeling op deze trajecten onderhouden worden. Den ondernemers wordt opgedragen zich om trent de" te onderhouden dienstregeling in ver binding te stellen met den rijksinspecteur van het verkeer, die namens den inspecteur-generaal van het verkeer beslist, de dienstregeling vast stelt en voorloopige vergunningen, per motorrij tuig afgeeft. De rijksinspecteurs nummeren de ontheffingsbewijzen doorloopend en houden daarvan boek; zoodra' mogelijk lichten zij den inspecteur-generaal van het verkeer in. In afwachting van de door den rijksinspec teur vast te stellen dienstregelingen en de door hem te verleenen ontheffingen is het den ge noemden ondernemers toegestaan motorbrand stof be verbruiken voor het uitvoeren van de be perkte dienstregeling op de genoemde trajecten, zooals zij deze aan den rijksinspecteur zullen voorstellen. Indiening van het voorstel dient onverwijld plaats te vinden, (A.N.P.) De slachtoffers van de krijgs handelingen in Nederland. Enkele cijfers genoemd. 's-GRAVENHAGE. 19 Mei. General-arzt Wissemann heeft in de persconferentie in hotel des Indes hedenavond nadere mededeelingen ge daan over de slachtoffers van de krijgshandelin gen in het gebied ten Noorden van Rijn en Maas. Niet meer dan 300 Nederlanders zijn als gewon den in Duitsche lazaretten (veldhospitalen e.d.) te Arnhem, in de Harskamp, te Emmerik, Bocholt, Gronau en Nordhorn opgenomen behoeven te worden. Uit de vesting Holland zijn de gegevens hieromtrent nog niet volledig binnengekomen, doch blijkens een mededeeling van den inspec teur van den Nederlandschen militair-geneeskun digen dienst, dr. van de Roemer, moet in dat ge bied hel aantal gewonde Nederlandsche militai ren het aantal van duizend niet overschrijden. Te Amsterdam werden ongeveer 1600 Nederlanders in militaire hospitalen behandeld, van wie er on geveer de helft in aanmerking kwamen voor een chirurgische behandeling en daarvan had weder de helft, dus ongeveer 400 personen, verwondin gen van verschillenden aard opgeloopen. Het aantal gewonden is veel minder gebleken dan aanvankelijk vrij algemeen werd aangeno men. Wat Rotterdam betreft is nader komen vast te staan dat 341 burgers in ziekenhuizen moesten worden opgenomen. Het aantal gedooden is nog niet met zekerheid bekend doch men mag aannemen dat niet meer dan 200 personen uit de burgerij te Rotterdam als gevolg van de krijgshandelingen zijn overleden; waarbij dient te worden opgemerkt dat een groot deel hiervan den dood heeft gevonden door de brandcatastrophe die door den heerschenden sterken wind zulk een grooten omvang had ver kregen. Niet bekend is nog het aantal Neder landsche soldaten, dat in den strijd is gesneu veld. doch naar schatting bedraagt dit ongeveer een vierde gedeelte van het aantal gewonden. Postduiven hoeven niet te worden gedood. AMSTERDAM, 18 Mei. Een commjssie, be staande uit de heeren van Vloodorp, Draaisma en Hornstra, Prinsengracht 407, Amsterdam C., is met den Duitschen militairen opperbevelhebber overeengekomen, dat geen postduiven mer gedood behoeven te worden. Elke houder van postduiven is evenwel verplicht alle duiven Welke zich op zijn hok bevinden te registreeren. De lijst moet in het hok worden opgehangen en een afschrift er van dient te worden ingezonden aan den heer Hornstra Prinsengracht 407. Overtredingen hebben tengevolge, dat alle duiven onvoorwaardelijk worden gedood en dat de eigenaars zullen worden gestraft volgens de Duitsche militaire wetten. Duiven met buiten- landsche ringen moeten gedood worden. (A.N.P.) COLLEGES AAN DE VRIJE UNIVERSITEIT WORDEN DINSDAG A.S. HERVAT. AMSTERDAM, 18 Mei. De rector-magnificus der vrije universiteit deelt mede, dat de colleges Dinsdag a.s. 21 Mei zullen worden hervat. Ook examens zullen van nu af aan weer worden afge nomen. (A.N.P.) CORRESPONDENTIE VELDPOST. DEN HAAG, 19 Mei. Wij vernemen het volgende: Correspondentie voor militairen, van wie de legeringsplaats bekend is, behoeft geen veldpost- adres meer te dragen, doch kan voortaan worden voorzien van legeronderdeel en plaats, c.q. straat naam. Den commandanten wordt aanbevolen ge regeld op de naastbijgelegen postinrichtingen te doen informeeren of er post voor hun onderdeel aanwezig is. Het afhalen op de veldpostkantoren blijft daarnaast gehandhafd. De facteurs van troe- penonderdeelen, gelegen in of in de omgeving van Amsterdam, moeten zich vervoegen op het hoofdpostkantoor te Amsterdam. (A.N.P) Uitvoering werkverruimings- objecten gaat door. 's-GRAVENHAGE. 18 Mei (A.N.P.) De di rectie van den Rijksdienst voor de werkverrui ming deelt mede aan alle gemeentebesturen, inspecteurs van dien dienst, uitvoerende licha men en verder allen, die hiermede te maken heb ben. dat het noodzakelijk is. dat alle werkver ruimingsobjecten. welke met loonsubsidie in uit voering waren, met kracht worden voortgezet. Aan de inspecteurs wordt opgedragen in sa menwerking met de daarvoor in aanmerking ko mende autoriteiten eventueele vervoersmoeilijk- heden naar bevind van zaken te regelen. RIJKSSTRAATWEG 16. VERPLAATST naar HAARLEM-NOORD. trekken met verdooving Inbegrepen. Spreekuren iederen morgen van 912 uur, be halve Donderdag. Dinsdag- en Donderd.avond 7-81 (Adv. lngez. Med.) Historische wapens behoeven niet ingeleverd te worden. 's-GRAVENHAGE, 18 Mei, Naar aanleiding van vragen, welke zijn gerezen in verband met de verordening betreffende het inleveren van wapenen, wordt van bevoegde zijde medege deeld, dat hieronder niet vallen eeresabels, In dische krissen, historsche wapenen e.d. De be treffende bepaling wordt met groote soepelheid toegepast. (A.N.P.) Weer hervatting van den bloemen export. NAALDWIJK, 18 Mei. Aan de groote centrale Westlandsche snijbloemenveiling te Honselersdijk, gemeente Naaldwijk, zijn de laatste dagen uit den aard der zaak nagenoeg geen bloemen door de kwee kers aangevoerd. Vandaag werden echter weer bevredigende kwan ta bloemen aangevoerd, waarvoor ook van de zijde van den handel weer belangstelling bleek te be staan. In de kringen van de bloementeelt verwacht men binnenkort een aanmerkelijke stijging van den ex port van Nederlandsche bloemen naar Duitschland. Ook in de vorige maanden zijn nog steeds Westland sche snijbloemen naar Duitschland uitgevoerd. Men verwacht thans dat binnenkort belangrijk grootere hoeveelheden bloemen naar Duitschland zullen kunnen worden verzonden. Hiervoor zouden dan vooral irissen, anjers en lelies in aanmerking komen. UITMALEN VAN ROGGE EN TARWE. 's GRAVENHAGE. 18 Miei. (A.N.P.). Het rijksbureau voedselvoorziening brengt ter kennis van alle bereiders van tarwebloem en rogge bloem, dat met ingang van Maandag 20 Mei 1940 de tarwe moet worden uitgemalen op 85 #/o en de rogge op 12%. •s-GRAVENHAGE, 18 Mei. Uitdrukkelijk wordt er op gewezen, aldus meldt het A. N. P., dat verzoe ken om verlof voor Nederlandsche militairen in verband met dringende familie-omstandigheden, zooals bijwonen van begrafenissen enz., niet moeten worden gericht aan de Duitsche militaire instanties, doch uitsluitend tot de-Nederlandsche militaire auto riteiten Waarschuwing tegen roof en plundering. 's GRAVENHAGE, 18 Mei. De opperbevel hebber van land- en zeemacht waarschuwt* in overleg met den Duitschen militairen bevelheb ber in Nederland, zoowel de bevolking als, waar noodig, Nederlandsche militairen, dat roof èn plundering, onder welke omstandigheden ook gepleegd, met de wapens zal worden gekeerd en ten strengste zal worden gestraft. (A. N. P.) Het Duitsche militaire strafrecht geldt slechts voor bepaalde gevallen. 'sGRAVENHAGE, 18 Mei. (A. N. P.). Het bericht omtrent de invoering van het Duitsche militaire strafrecht heeft verwarring gewekt, zoodat de volgende nadere toelichting hierop wordt gegeven de toepassing hiervan betreft uitsluitend delicten, die vallen onder het oorlogs strafrecht, dus delicten die indruischen tegen Duitsche militaire belangen of Duitsche militaire maatregelen. Het gewone burgerlijke strafrecht blijft voor alle andere delicten van kracht zoo als het tot dusver in Nederland was. VERKLARING VAN MINISTER VAN KLEFFENS TEGENGESPROKEN. BERLIJN, 18 Mei (D.N.B.). De Nederlandsche minister van Buitenlandsche Zaken, Van Klef- fens, heeft tegenover den Parijschen correspon dent van het Joego-Slavische blad Politika be weerd. dat ter voorbereiding van de Duitsche actie tegen Nederland, groote schepen onder Zweedsche vlag de haven van Rotterdam waren binnengeloopen. waarin Duitsche soldaten en artillerie verborgen waren. Het D.N.B. verneemt van bevoegde zijde, dat deze bewering van minis ter Van Kleffens behoort tot de reeks van pogin gen, de bliksemsnelle militaire successen van Duitschland te verkleinen door ze niet te verkla ren met de prestaties van de Duitsche weer macht maar met het gebruik van methoden, welke met het volkenrecht in strijd zijn. Diensten der Volksgezondheid gaan gewoon dóór. Aangifte aan besmettelijke ziekten verplicht. •s-GRAVENHAGE. 18 Mei.. De directeur- generaal van de volksgezondheid maakt be kend: 1. Alle diensten en instellingen op het gebied van de volksgezondheid werken zooveel mogelijk door. 2. Het is dringend noodzakelijk de hand te hou den aan de verplichting tot aangifte van be smettelijke ziekten. 3. Deze aangifte moet voorloopig geschieden in alle gevallen waarin vermoeden van besmette lijke ziekte bestaat, welke aangifte nader moet worden bevestigd, indien de ziekte is vastge steld. 4. Gevallen van besmettelijke ziekte in ce pro vincie Overijsel moeten tot nader bericht ter kennis worden gebracht van den geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid te Gronin gen. 5. De inspecteurs van de Volksgezondheid moe ten zoo spoedig mogelijk aan den betrokken hoofdinspecteur kennis geven van alle feiten, en omstandigheden, waaruit gevaar voor de volksgezondheid kan voortvloeien. 6. Van alle storingen in de drinkwatervoorzie ning moet door de burgemeesters onmiddellijk kennis worden gegeven zoowel aan de betrok ken pharmaceutisch inspecteur van de volksge zondheid als zoo mogelijk aan het rijksbureau voor drinkwatervoorziening. 7. De keuringsdiensten van waren moeten zoo veel eenigszins mogelijk is toezicht uitoefenen ter voorkoming van het gebruik van ondeugdelijke levensmiddelen. 8. De vleeschkeuring blijft Intact: voor destructie van cadavers en afgekeurd vleesch moet zorg worden gedragen. Voor het geval destructoren tijdelijk het materiaal niet kunnen verwerken, kan dit begraven worden op alge meene aanwijzingen, te geven door de veteri- nair-inspecteurs van de volksgezondheid. 9. Op het. rijksinstituut voor de volksgezond heid vonden de werkzaamheden geheel op nor male wijze plaats, zoodat alle aanvragen tot dit instituut op de gewone wijze kunnen worden gedaan. 10. Alle instellingen op het gebied van de volksgezondheid moeten van moeilijkheden bij de uitoefening van den dienst zoo spoedig mo gelijk kennis geven aan den betrokken inspec teur van de volksgezondheid. (A.N.P.) Baiikenmoratorium niet van toepassing op 11a 14 Mei gestorte gelden. 's-GRAVENHAGE, 17 Mei. Ter voorkoming van misverstand wordt onder de aandacht gebracht dat ten aanzien van de uitbetalingen van bedragen die na 14 Mei 1940 in contanten op een rekening zijn of worden gestort het bankenmoratorium niet van toepassing is. Deze bedragen kunnen derhalve weder onbeperkt worden opgenomen. Om technische rede nen geldt het vorenstaande niet voor op een post rekening gestorte bedragen, zoodat in geval van be schikking over het girolegoed per post-ehèque de beperkingen van het moratorium-besluit toepassing blijven vinden ten aanzien van het gcheele tegoed. Wel kunnen na 14 Mei 1940 op een postrekening in contanten gestorte bedragen na overschrijving daar van op een bank bij die bank in contanten worden opgenomen, mits ten genoego van de betrokken bankinstelling wordt aangetoond, dat de oorspron kelijke storting in contanten na 14 Mei 1940 heeft plaats gevonden. (A.N.P.) Matrassen en dekens voor Rotterdam noodig. 's-GRAVENHAGE, 18 Mei. Het centraal depot voor dekking en kleeding te Rotterdam heeft vóór alles matrassen en dekens noodig. Tevens is er groo te behoefte aan werkpakken en werkschoenen. Het adres van toezending is: Erasmiaansch gymnasium, Wijtemaweg 25, Rotterdam.- (A.N.P.) ZUINIGHEID MET DRINKWATER TE ROTTERDAM NOODIG. 's-GRAVENHAGE. 19 Mei. Er wordt bij de bevolking van Rotterdam en omstreken met klem op aangedrongen om uiterst zuinig te zijn met drinkwater. Het gebruik van drinkwater voor het schrobben van puien en stoepen, zoomede voor het spuiten van tuinen is verboden. (A.N.P.) Mr. D. FOCK PROMOVEERDE 60 JAAR GELEDEN. 's-GRAVENHAGE. 19 Mei (A.N.P.). Dinsdag 21 Mei a.s. is het 60 jaar geleden dat mr. D. Fock, Minister van Staat, promoveerde. De heer Fock zal dit feit echter niet herdenken. Hij kan dien dag ook geen bezoeken ontvangen. INLICHTINGEN OVER BINNENVAARTUIGEN. De havenmeester van Rotterdam maakt bekend, dat inlichtingen omtrent den toestand van op varenden van in Rotterdam verblijvende binnen vaartuigen alsmede omtrent de vaartuigen zelve worden verstrekt door het havenkantoor, thans gevestigd in het gebouw van de rivierpolitie aan de Parkhaven, telefoon 35768. (A.N.P.) Een afbeelding van de Duitsche Reichskredit- kassenscheine, het eeni- ge Duitsche betaalmiddel dat in ons land wettig geldig is.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5