De sport weer beoefend Een beschrijving van de nieuwe zilverbons. BURGERLIJKE STAND MS AND AG 20 MEI 1940 HAARLEM'S DAGBLAD' De dag van gisteren is wel uitermate geschikt geweest om het bittere leed van den oorlog voor een wijle te vergeten. Het was de prachtigste lentedag, dien men zich denken kan. Duizenden en nog eens duizenden hebben er van genoten. Die hebben de aansporig (ook in ons nummer van Zaterdag geuit), om de sport weer te gaan beoefenen, ter harte genomen. De sport is te Haarlem en omgeving in vele vormen beoefend. Om te beginnen door de jeugd, die gelukkig van den ernst van den toestand niet doordron gen is. Bekijkt u bovenstaand plaatje maar eens! Dat zijn eenige van gezondheid en levenslust blakende kinderen in de Pernambucolaan te Bloemendaal, die van de gelegenheid, dat de auto's niet over het gladde asphaltdek mochten suizen, profiteerden om de zoo geliefd gewor den rolschaatsensport te beoefenen. En dit ge schiedde niet alleen in de prachtige lanen van Bloemendaal, maar ook op den Heerenweg en de Heemsteedsche Dreef te Heemstede, op de Am- sterdamsche Vaart, den Rijksstraatweg in Haar lem-Noord enz. Op den Heerenweg zwierden zelfs lange slierten aan een stok mooi rythmisch van den eenen naar den anderen kant van den wegAlsof het op de ijsvlakte was. Verder werd door ontelbare scharen nog een andere tak van sport beoefend: misschien wel de gezondste en de goedkoopste; een sport waar van iedereen, van jong tot oud, genieten kan, namelijk de wandelsport. Wie zal het wagen het getal te schatten van de wandelaars, die de stad ontvluchtten om bui ten verpoozing te zoeken en te vinden? En zoo ging het ook met de wielrijders. Ons land staat reeds lang bekend als het land, waar misschien wel het meest gefietst wordt. Dit is gisteren weer duidelijk gebleken. Onophoudelijk ■bewogen de files zich in de richting van Zand- voort. Bloemendaal, Vogelenzang, Noordwijk, enz. Verkwikt van het verblijf in de bos- schen en langs de weilanden keerden zij Zon dagavond huiswaarts. De liefhebbers van de lawntennissport zijn waarlijk ook niet thuis gebleven. Alle banen in AMSTERDAM, 18 Mei. De nieuwe rijksdaalder bons hebben een grootte van ongeveer 12.9 bij 7.3 en zijn gedrukt op papier, waarin een roode en een blauwe vezel zijn verwerkt. De voorzijde vertoont een guilloche-rand in blauw, vermengd met licht bruin, waarin aan de linkerzijde in het midden en in den rechter benedenhoek 2.50 is vermeld. Het middenvak vertoont in den ondergrond in licht blauw „2.50", waarover heen de navolgende tekst is gedrukt: Serie No Wettig betaalmiddel Koninkrijk der Nederlanden Zilver bon groot twee en een halve gulden. Wordt ter betaling aangenomen door de Ne- derlandsche Bank en aan alle Rijkskantoren. Inwisselbaar in zilver na aankondiging. Geregistreerd; 19 De agent van het ministerie van financiën. De minister van financiën. Behalve serie, nummer en de handteekeningen, al hetwelk in zwart is gedrukt, verschijnt de tekst in blauw. De achterzijde heeft eveneens een guilloche- rand in blauw en bruin, waarbinnen een groot vierkant, geflankeerd door twee gelijke blanco- vlakken. Dit groote vierkant, bijna geheel geguillocheerd, heeft in de vier hoeken uitgespaard 2.50. heeft voorts over de geheele oppervlakte een dubbele cirkel in bruin, waarbinnen in blauw voorkomt „Koninkrijk der Nederlanden, wettig betaalmid del" en in dien cirkel de strafbepaling wegens het namaken of vervalschen. GULDENBONS. De bons hebben een grootte van ongeveer 12.9 bij 7.3 c.M. en zijn gedrukt op papier, waarin een groene vezel is verwerkt. De voorzijde vertoont een guilloche-rand In bruin vermengd met zwart, 'waarin zich aan de achterzijde in een medaillon de beeltenis van H.M. de Koningin vertoont, terwijl in den rech ter boven- en onderhoek 1.— is uitgespaard. Het middenvak vertoont in den ondergrond in zwart „een gulden" waar overheen de navolgen de tekst is gedrukt: Serie No Wettig betaalmiddel Koninkrijk der Nederlanden Zilver bon groot een gulden. Wordt ter betaling aangenomen door de Ne- derlandsche Bank en aan alle Rijkskantoren. Inwisselbaar in zilver na aankondiging. Geregistreerd; 19 Dc agent van het ministerie van financiën. De minister van financiën. De tekst van „wettig betaalmiddel" af tot het woord „aankondiging" staat in bruin, het overige evenals de datum en de handteekeningen in zwart. De achterzijde heeft eveneens een guilloche- rand in bruin en groen, waarin in de vier hoeken is uitgespaard 1.—. Deze waarde-aanduïding is omlijst door een rand. waarvan de beide boven ste en de beide onderste aan elkaar gelijk zijn. Het middenvak is versierd door het Neder- landsche wapen, met in den linker bovenhoek de woorden „wettig betaalmiddel" en in den rech terbovenhoek „Koninkrijk der Nederlanden", ter wijl onder het wapen de strafbepaling wegens het namaken of vervalschen is opgenomen. Het middenvak is geheel in groen gehouden. (A.N.P.) Haarlem en omgeving en dat zijn er heel wat waren den ganschen dag in gebruik. En wie niet aan de beurt waren, namen op de rust banken aan den kant een zonnebad. Bij het clubhuis van de Roei- en Zeilvereeni- ging „Het Spaarne" werd dezelfde drukte waar genomen van eiken fraaien zomer-Zondag. Niet alleen de leden dezer vereeniging, maar ook vele militairen werden in de gelegenheid ge steld, de heerlijke roeisport te beoefenen. En op het Noorder Buitenspaarne zag men weer den schitterenden aanblik van de vele boo ten met hun blanke zeilen van de leden der Haarlemsche Jachtclub en Haarlemsche Zeil- vereeniging; wat waren zij verheugd, niet alleen over den heerlijken zonneschijn, maar ook over de stevige bries, die de zeilen bolde en een flin- ken golfslag veroorzaakte. Inderdaad, ontelbaren hebben gisteren nieuwe krachten opgedaan om het gewone leven weer voort te zetten'. En dat is gelukkig. We moeten weer vooruit! LAWNTENNIS OM DEN DONAUBEKER. Uit Zagreb: Te Zagreb is de landen wedstrijd tus- schen Zuid Slavië en Italië om den Donaubeker begonnen. Op den eersten dag werden de twee enkelspelen gespeeld, welke beide in het voordeel van Italië eindigden. Op den tweeden dag slaagden Puncec en Pallada er in, het dubbelspel voor hun land te winnen, zoodat de stand thans 21 voor de Italianen is. De uitslagen luiden: Enkelspel: Puncec (Zuid-Slavië) verl. van Cucelli (Italië) 10—8, 2—6, 6—1, 1—6, 1—6. Pallada (Zuid-Slavië) verl. van Romanoni (Italië) 4—6, 7—5, 4—6, 5—7. Dubbelspel: Puncec en Pallada (Z. S.) sl. Cucelli en Del Bello (I.) 8—6, 6—3, 6—1. VOETBAL Nog voetbalwedstrijden? Nu van lieverlede het leven weer zijn gewo nen gang gaat en ook de gedachten weer naar aangename dingen uitgaan, wordt de vraag geop perd, of de noodcompetities van den K.N.V.B. en van den Haarl. Voetbalbond nog zullen worden uitgespeeld. Er zijn er, die dit gaarne willen, maar er zijn even zoo velen, die er afkeerig van zijn, omdat het inmiddels al 20 Mei geworden is. We hebben het in de eerste plaats gevraagd aan den heer A. C a s s e, den secretaris van Afdeeling I. Hij deelde ons mede. in de laatste veertien dagen geen contact, noch telefonisch, noch telegrafisch, nog schriftelijk met het be stuur van den K.N.V.B. te hebben gehad. Dr. C. S p o e 1 d e r, voorzitter van H. F. C., deelde ons mede. vernomen te hebben, dat de rest van het programma wel afgelast zou wor den en dit achtte hij eigenlijk maar het beste. „Laten we nu maar gaan cricketen en tennis sen!", zoo oordeelde hij. De heer J. P.van Balen Blanken, voor- zntter van „Haarlem", vertelde ons, dat het be stuur van zijn club de velden aan den Schoter- weg weer voor de sportbeoefening had openge steld. Afgewacht dient te worden, hoe de defini tieve beslissing van het bestuur van den K. N. V. B. zal zijn. Nu het in de avonduren zoo lang licht is geworden, zal overwogen dienen te wor den of er geen wedstrijden op de avonden in de week gespeeld kunnen worden. Zooals onze le zers weten staat de wedstrijd HaarlemAjax nog op het programma. De heer A. van der Aart, voorzitter van den Haarl. Voetbalbond, was verheugd, dat het. verlangen om te spelen langzamerhand weer geconstateerd wordt. Toch vreesde hij, dat de competitie wel niet uitgespeeld zou kunnen wor den. Het bestuur zal zich hierover zoo spoedig mogelijk beraden. GYMNASTIEK „TURNLUST" EN „BATO". De Haarlemsche gymnastiekverenigingen „Turn- lust" en „Bato" hebben de lessen hervat. De lessen van de Chr. Gymnastiek Vereeniging „Kracht en Vriendschap" zijn tot nader aankon diging stopgezet. „Concordia" gaat haar lessen hervatten. MACHTIGING TOT UITGEVEN VAN NOODGELD INGETROKKEN Het Departement van Binnenlandsche Zaken heeft de machtiging aan gemeenten tot het uitgeven van noodgeld ingetrokken. (A.N.P.) UNIVERSITEIT VAN AMSTERDAM. AMSTERDAM, 18 Mei. (A.NP.) De rector magnificus der universiteit van Amsterdam brengt te algemeener kennis, dat het onderwijs aan de gemeentelijke universiteit Dinsdag 21 Mei a.s. in vollen omvang wordt hervat. N.V. Haarlemsche Machinefabriek. Dividend 7 In de Zaterdag gehouden algemeene vergade ring van aandeelhouders der N.V. Haarlemsche Machinefabriek voorheen Gebr. Figee, werden de balans en verlies- en winstrekening over 1939 goedgekeurd en het dividend op 7 pCt, be paald. Het tijdstip waarop het dividend betaalbaar wordt gesteld, zal nader worden bekend ge maakt. De aftredende commissaris, de heer C. G. Vattier Kraane werd herkozen. In het jaarverslag zegt de directeur, ir. P. J. van Zwieten o.a. het volgende: In het afgeloopen jaar kon de bedrijfsbezet ting ten opzichte van 1938 worden verhoogd, ter wijl tevens het bedrag, dat wij in 1939 aan orders mochten boeken, hooger was dan in het voor gaande jaar. Ook voor den eerstvolgenden tijd zou de bezetting voldoende zijn geweest, indien niet het uitbreken van den oorlog "aan alle be rekening een einde had gemaakt. Aangaande het terrein der Vennootschap kun nen wij mededeelen. dat de gemeente intusschen is begonnen met het graven van een haven, waar voor wij ter verkrijging van een doelmatigen ha venmond een ruiling van grond met de gemeen te hebben aangegaan, zooals in het verslag over het drie en veertigste boekjaar is toegelicht. Tot de in 1939 afgeleverde werken behooren o.a.: een 90-tons blokkentransportinrichting in opdracht van de Ned, Mij. voor Havenwerken gebouwd ten dienste van de haven van Lissabon, een drijvende grijperwïpkraan ten dienste van de indijking van den N.O. polder in opdracht van de N.V. C. J. van der Hoeven te Den Haag, kranen met groot hefvermogen voor de N.V. De Rotterdamsche Droogdok Mij., drie dokkranen voor de Amsterdamsche Droogdok Mij. N.V.. een benzine-grijper-wipkraan op rupsbanden voor de N.V. De Bataafsche Petroleum Mij., de dek- werktuigen voor het ms. „Tjitjalengka" der Java-China-Japan Lijn in opdracht van de Ned. Scheepsbouw Mij., voor de „Klipfontein" en „Oranjefontein" der V.N.S.M. in opdracht van de N.V. Machinefabriek en Scheepswerf van P, Smit Jr., voor de ms. ..Castor" en ..Hector" der K.N.S.M. in opdracht van de N.V. Nederl. Dok Mij en de N.V. Scheepsbouwwerf Gebr. Pot, alsmede verdere kranen voor gemeenten en fa brieken. Van de nog onderhanden zijnde of intusschen in 1940 opgeleverde werktuigen noemen wij o.a de Vuiloverlaadinrichting voor den Gem. Ver voer- en Motordienst. Reinigingsdienst en Ont- smettingsdienst te Rotterdam, een beulkraan voor de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken, 3 portaal-wipkranen voor de gemeente Rotter dam, 2 portaal-wipkranen voor de N.V. Blaauw- hoedenveem-Vriesseveem te Rotterdam, elec- trische loopkranen voor Nederlandsch-Indië, loopkranen voor Werkspoor Amsterdam en verdere bedrijven, de ankermachine en kaap- standen voor het nieuwe mailschip van de Rot terdamsche Lloyd, in aanbouw bij de Konink lijke Maatschappij „De Schelde", de dewerk- tuigen voor het ms. „Tjikim" der J. C. J. L. in opdracht van de Nederlandsche Scheeps bouw Maatschappij en voor de bij de verschillende werven in aanbouw zijnde K.P.M. schepen, voor de nieuwe Kerkschepen der V.N.S.M.. voor de in aanbouw zijnde schepen der Stoomvaart Mij. ..Nederland", voor de K.N.S.M. schepen, lieren voor het Departement van Koloniën, e.a. Op den post terreinen, gebouwen en gereed schappen. blijkt een afschrijving te hebben plaats gehad van 233.776.73. De post Incourante Fondsen werd verhoogd van f 5304 tot 33000. Uit de balans en verlies- en winstrekening blijkt een saldo van 184.078.97. Wij stellen voor. een dividend van 7 pCt. op de aandeelen uit te keeren. De verkorte verlies- en winstrekening per 31 December 1939 vertoont het volgende beeld: Verlies: Afschrijvingenn 69.000.-- Reserveering voor diverse belangen 38.578.97 Aandeelhouders 7 pCt. dividend 59.500. Reservefonds en tantièmes 16.992. Onverdeeld saldo 8. 107.578.97 76.500.— 184.078.97 Winst: Winst op werken enz. 184.078.97 Aantrekkelijk dierenleven in Artis. Condor-paar broedt weer. AMSTERDAM, 17 Mei. In „Artis" moet men nu eens gaan zien naar het wonderlijk gedrag van de pinguins op hun gestyleerd rotseiland. Drie paren zitten door te broeden, zwartvoetpin- guins van het Dasseneïland bij Kaap de Goe de Hoop en Humboldt's pinguins van de Chileen- sche kust. Het onderling uitleven van allerlei vreemdsoortige „ontboezemingen" en het na ijverig verdedigen en bewerken van eigen broed- erf geeft, als men er een poos bij blijft staan toe zien. de meest vermakelijke en opmerkelijke ta fereeltjes uit het intieme leven dezer zonderlin ge. vogels uit het verre Zuiden te aanschouwen, de door vele bezoekers blijkbaar nog altijd niet voor vogels worden gehouden. In de wol venper- ken heeft een wolvin aan de voorzijde, vlak bij het hek. haar natuurlijk hol gegraven, waarin nu vier wolfsjongen, die er aanvankelijk nog als grauwzwarte. dikkoppige hondjes uitzien, worden gezoogd en grootgebracht. Bijzonder merkwaardig is verder ook het ge drag der hun broederf verzorgende hanen van den nandoe of pampa-struis op het grasveld tusschen de giraffenperken en het marmotten- huisje „Dora-hoeve". Een van hen is al aan het broeden op de groote geelachtig-witte eieren, waai-van het wijfje vrijwel om den dag. en meestal tegen of na den middag, er een ei komt bijleggen. De haan heeft de geheele broedver- zorging voor zijn rekening. Hij zit op het nest,, dicht bij welks rand de hen haar ei deponeert, dat daarop door den haan met uitgestrekten en vervolgens gekromden kop en hals naar binnen in de nestkom wordt gerold. Ook het condor-paar van den Cordilleras de Los Andes een geschenk van de vereeniging „Artisfonds" heeft weer zijn eenig ei. Beide ouders broeden om beurten en wel op den bega- nen grond, eenvoudig weg op het zand. Aanleg tot nestelen in den zin van het „bouwen" van een horst ontbreekt dezen grootsten aller roofvo gels. Dit is de tweede maal, dat condors in „Ar tis" tot broedverzorging zijn overgegaan. Het kuiken van het vorige jaar. dat nu de volwassen grootte heeft, maakt in zijn éénjarig jeugdkleed een kolossalen indruk. Men heeft het van de ouders moeten wegnemen en in een andere roof vogelvolière onderbrengen, aangezien de vader in het begin der broedperiode van dit jaar het jong van verleden jaar niet langer als ..kind" maar als „nestgevaar" bejegende en zelfs te lijf ging. Het Dines F. VAN AMSTEL. „Ik zie er verschrikkelijk tegen op", verklaarde mevrouw Van Essen. „Zeker", beaamde Van Essen goedig en hij legde het avondblad ter zijde, „daar kan ik wel inkomen, 't Is altijd een drukke dag". „Zwijg er van. Het wordt nu welgeteld de zesde keer dat we ze hier den Zondag na je verjaardag krijgen. Het zijn hartelijke menschen, maar om nu weer het j aarlij ksche programma af te werken's morgens de koffieboel, 's middags de rit door de bollenvelden, 's avonds na het eten de kamer vol visite, zoodat je doodmoe naar bed gaat „Je moet ook aan de kinderen denken", over woog Van Essen. „Precies. Wat hebben de schapen .aan dien dag? En inplaats dat we knus kunnen doen en laten wat we willen zitten we opgescheept met de Pieter- sens, enkel en alleen omdat we zeven jaar geleden in Valkenburg kennis met ze gemaakt hebben" „Stil maar", suste Van Essen. „We zullen het dit jaar anders aanleggen". „Je meent het?" „Zeker. Om te beginnen zal ik de Pietersens vanavond nog schrijven, dat het feest van het jaar niet doorgaat. En verder Het verdere liet Van Essen in het midden, want hij vouwde het avondblad weer open en begon tegen zijn gewoonte in de advertenties te snuffelen Zijn vrouw schonk de thee op en maakte zich ge reed, Marietje met haar huiswerk te helpen, Maar toen de kinderen naar bed waren her vatte Van Essen het gesprek. „Ik heb een plannetje" „O ja?" „Ja. Zondagmiddag gaan we wandelen". „Komaan!" zei mevrouw, die begreep, dat de verrassing nog moest komen. „Nu ja, zoo'n kuiertje, leuk, met Boy en Ma- rietje. En dan gaan we hier of daar wat zitten „Aardig". „En dan gaan we naar huis om te eten „Dat zal wel". „Ja, maar nu moet je luisteren. Hier, lees die advertentie eens van Braadmans, die nieuwe ko kerij. Kijk, daar staat het: „Feestdiner 1.20 per persoon". „Wil je dan. „Ja. zeker, dat wil ik. Ik wil, dat jij ook eens voor één keer niet aan dat kokerellen hoeft te denken, maar het eten kant en klaar op tafel ziet verschijnen, zonder dat je je er anderhalf uur op afgebeuld hebt „Nou, nou...." Mevrouw Van Essen lachte een beetje om dat afbeulen, maar waardeerde niette min de goede bedoeling. „En dan tafelen we een beetje lang en 's avonds houden we met z'n viertjes een Mah-*jong tour- nooi met thee en een taartje". „Wat een smulgast!" lachte zij. „Ja, lach maar. Wat zeg je er van?" „'t Is mij best. Hè, wat een v/eelde, een dag kook-vacantie! Zou 't lekker zijn?" „Reken maar. Zoo'n man doet zijn best, om er in te komen, vat je?" „Dat kan best. Wat zullen de kinderen opkijken als we eten van den kok.... Toch wel sneu, dat de Pietersens er nu niet zullen zijn „Dat went wel!" verklaarde Van Essen. Het een warme Zondag én de wandeling was niet meegevallen. De Mei-zon brandde al onge makkelijk en de auto's joegen het stof over den weg. Meneer Van Essen was geen wandelaar en zijn vrouw kwam, zoodra ze haar voeten begon te voelen, in een prikkelbare stemming. Boy en Marietje verveelde het, twee uur lang als zoete kinderen voor hun ouders uit te moeten loopen en de heele familie zegende bijgevolg het oogen- blik, waarop Van Essen den sleutel weer in het slot van de huisdeur stak. „Geef jij eens vuur, als een meid", vroeg Van Essen tien minuten later aan zijn dochtertje en hij liet zijn pantoffel op zijn grooten teen wippen. Het dochtertje gehoorzaamde en toen even latei- mevrouw Van Essen met een koelen dronk ver scheen daalde een milde stemming in de voorkamer van den huize-Van Essen. „Wil je gelooven", zeide de vrouw des huizes, dat ik ieder oogenblik wil opstaan om naar de keuken te loopen?" „Doe het dan maar!" zei meneer grappig. „Plaaggeest! Zie je, daar hebben jullie nu geen flauw begrip van, wat een weldaad zooiets voor een huisvrouw is, één dag maar geen zorg voor je middagmaal te hoeven hebben.... hoe laat komt het?" „Nou, tegen zessen en het is nu half. Zoo lang zal het niet meer duren". „En wat krijgen we?" vroeg moeder, die de familie nog eens inschonk. „Geheim. Diep geheim, 't Eenige wat ik weet is, dat hij me verzekerde, dat we tevreden zouden zijn". Men filosofeerde. Mevrouw Van Essen calcu leerde, wat je alzoo voor één gulden twintig kon verwachten als de kok zijn vak kende en geen afzetter was. „Zou er ijs zijn?" vlaste Marietje. „Ik zou er maar niet op rekenen", zei haar moe der bedenkelijk. Het zal wel met een puddinkje bekeken zijn. Maar dat is óók lekker!" „Daar heb je hem!" Meneer veerde uit zijn stoel in den erker omhoog .Zijn vrouw en kroost schoten toe en keken naar het Fordje, waarvan een deur openklapte. Er stapte een jongen uit met aan iedere hand een etensbus. Van Essen deed zelf open. „Hier was het, meneer", zei de jongen, iets overbodig. „Zet maar neer, kerel". De knaap verdween en keerde terug met een zelfde paar bussen. Van Essen deed er het zwijgen toe, maar keek toch wat verbaasd, toen er nog twee groote doozen volgden. Opnieuw dook de bediende in den wagen en keerde terug met een mandje vruchten. „Dank je, vriend. Hier, dat 's voor jou". Van Essen was anders niet scheutig met kwartjes, fooien, maar meende dit kleine geschenk aan zijn fatsoen verplicht te zijn. De deur viel dicht en mevrouw en de kinderen stormden de vestibule in. „Wat een vracht!" zei Boy. „Is dat allemaal voor één keer?" Van Essen grinnikte, maar zijn vrouw keek hem onderzoekend aan. „Wou je me wijsmaken, dat je dat voor drie gulden zestig hebt?" „Geen cent meer. Drie diners. Dat maakt drie gulden twaalf stuivers". Marietje had het deksel van een der doozen opgelicht „Een taartkijk eens wat prachtig Boy had de andere doos onder handen. „En ijs „Man dan toch. „Reclame, poes! Die man is aan de weet ge komen, dat ik veel kennissen hebzooiets animeert, je vertelt het verderen daar moet ie het van hebben!" ,,'t Is mogelijk. Help me die dingen eens naar de keuken brengen". „Met genoegen. Vooruit, jullie tweeën dekken de tafel. En netjes, hoor!" Er was een lichte hors d'oeuvre. Er was een kostelijk soepje. De tranen schoten meneer in de oogen, toen hij zijn portie knooptong met room saus op zijn bord kreeg, die herinnering wekte aan zijn jonggezellentijd en de ossenhaas met doppertjes' leek haast afgezaagd na het eerste deel van de smulpartij. Mevrouw stond op. Keerde terug met een half t'leschje Grave, dat eigenlijk voor geval van ziekte in huis was. Het gulden vocht klukte in de glazen, Meneer stelde een heildronk in. „Op Braadmans en zijn kookkunst. Lang zal ie leven!" Hij stootte jolig met zijn vrouw aan en stak er, studentikoos, een sigaret bij op. „Is 't niet te veel?" vroeg mevrouw, toen drie malsche piepkuikens op tafel verschenen, geflan keerd door een schaal compote van reine claudes en perziken. En ze vertelde maar niet eens, dat ze in de keuken vlug van ieder gerecht een stille reserve had afgezonderd. „Dat spoelen we door", verklaarde Van Essen, die zijn neus weer in zijn glas duwde. Marietje gniffelde en liet de helft van een perzik zalig naar binnen glijden. Langzaam ver liep de tafel. Men genoot van het koningsmaal De taart werd, als zijnde tè veel van het goede, in de vliegenkast gezet, maar het ijs bracht de hoog noodige verkoeling. Het fruit kwam op. Mevrouw had voor meneer een kleintje koffie gezet en Van Essen stak er een sigaar bij op. „Een peer, Boy?" Er werd gescheld. Men keek elkaar aan. Ma rietje ging naar de voordeur. „Een heer, Pa". Van Essen ging naar boven en trof een nerveus uitziend man aan. Hij herkende hem, maar zijn bezoeker achtte het noodig, voor ialle zekerheid zich voor te stellen. „Ik ben Braadmans, meneer en ik hoop, dat u het me niet kwalijk neemt, maar 't is een stom miteit van mijn bediende.... ikhet is mijn schuld ook niet, meneer.... maar door de drukte. U begrijpt „Wat moet ik begrijpen, m'n goede heer?" „Ik krijg daar net een telefoontje, meneer, van Jonkheer Rooswinkel.... mijn bediende heeft bij vergissing het diner voor de familie bij u af gegeven en het uwe bij hem en „Meneer Braadmans", zei Van Essen, „stel u gerust. Vergissen is menschelijk. We zijn tevreden. Werkelijk, ieder excuus is overbodig. Laten we zeggen: vei'geten er. vergeven. Ik herhaal: we zijn tevreden. Zéér tevreden Inlichtingen over militairen. 's-GRAVENHAGE. 18 Mei. De opperbevelheb ber van land- en zeemacht maakt in overeen stemming met den Duitschen bevelhebber in Nederland nog het volgende bekend. Teneinde zoo spoedig mogelijk familieleden van overleden, gewonde of vermiste militairen te kunnen inlichten, wordt onafhankelijk van de opgaven omtrent de tegenwoordige sterkte der onderdeelen. die schriftelijk moeten worden op gezonden aan het centraal registratiebureau, Alexanderplein 10 te 's-Gravenhage, en onaf hankelijk van de inzending per post van de kaarten uit de oorlogszakboekjes aan het infor matie-bureau van het Nederlandsche Roode Kruis te 's-Gravenhage. aan alle commandan ten van legeronderdeelen opgedragen aan een der hiertoe opgerichte bureaux troepenmeldin gen behoorende tot het algemeen hoofdkwartier en gevestigd te Amsterdam rijkstelegraafkantoor kamer 130 telefoon 45200 dan wel te 's-Graven hage rijks telegraaf kantoor kamer 11 telefoon 112051 per snelst beschikbaar communicatiemid del als telefoon, telegraaf, expressebrief of mo torordonnans voor zoover mogelijk opgave te doen van geslachtsnaam, voornamen, rang, lich ting, geboortedatum en geboorteplaats van de op den lOden Mei tot hun onderdeel behoord hebbende militairen, die sedert 2ijn overleden, gewond of vermist. (A.N.P.) EXAMENS. ACADEMISCHE OPLEIDING. Bevorderd aan 'de Gem. Universiteit te Am sterdam tot arts mej. G. W. v. d. Wal en de hee- ren: A. J. E. Hurkens, J. A. Oosterbaan, C. Wes terbeek, G. M. Bleeker, J. A. v. d. Hoeven, H. W. M. de Jong, W. B. J. Gerrits, W. A. H. van Wij lick, A. M. Juten, G. P. Bauer, N. H. Wepster, G. J. H. Hoftekoesveld en A. H. Ankum, en geslaagd voor het eerste gedeelte van het artsexamen me juffrouw C. A. Otto en de heeren: K. Brandsma, D. J. van Bosveld Heinsius, K. van Walbeek, A. L. T. M. Hamers, N. J. H. F. van Beek, J. J. van Loghem, A. W. W. Suys, C. Jonkman, A. F. W. van Meurs, M. Ziekenoppasser, E. E. M. Geelen, C. F. Brenkman en D. H. Kranendonk. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld: „Schotwonden in de 16de eeuw" de heer F. Croes, geb. te Amsterdam. Ge slaagd voor het cand. examen rechten mej. S. Vleeschhouwer en de heer Ed. J. Gerzon. BRUSSEL. De beroemde kathedraal van Sinte Gocdele. HAARLEM, 18 Mei 1940. Bevallen: 15 Mei, E. G. K. KoopsCroppen, z., 16 Mei, H. den Hertog—Bosman. z„ M. A. H. Goe- demansde Rooij, z.. 17 Mei, M. P. van Rossum— Vizee, d. Overleden: 16 Mei, E. F. van Veenendaal— Nijenhuis, 36 j., Faradaystraat, K. R. Ero—Kok, 38 j., Kamperlaan, 17 Mei. K. W. Nieuwenhui2en. 24 j., Nachtegaalstraat. P. van Luipen, 41 j„ Dieze- straat, A. H. Stiphout, 67 j„ Parklaan. T. Slot boom—van Brakel, 82 j.. Pretoriaplein, J. C. Bom- hott, 31 j-, Ben vil j oenstraat.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8