7 Italië kan niet terzijde staan. Duitsche troepen in Antwerpen. NIEUWS IN 'T KORT. MAANDAG 20 MEI 1940 HAARLEM'S DAGBLAD FRANSCH KABINET GEREORGANISEERD. Reynaud neemt de porte feuille van defensie, Dala dier die van buitenland- sche zaken. PESSIMISTISCHE STEMMING IN DE FRANSCIIE HOOFDSTAD. Naar Stefani meldt 'is de Fransche regee ring Zaterdag gereorganiseerd. Reynaud heeft de portefeuille van buitenlandsche zaken overgedragen aan Daladier en zich .belast met de landsverdediging. Pétain is benoemd tot vice-premier. Mandel is minis ter van binnenlandsche zaken geworden en Rollin van koloniën. Rarety werd minister van handel. Intusschen zoo vervolgt Stefani gaat men voort met het nemen van maatregelen voor de binnenlandsche veiligheid en de ontwikkeling van de Fransche bewapening. Alle vliegtuigfa brieken zullen twaalf uur per dag moeten wer ken en den wekelijkschen rustdag moeten af schaffen. Vreemdelingen, die in het Parijsche ge bied wonen, zullen niet meer per auto kunnen rondrijden zonder vrijgeleide en niet meer zonder vergunning der militaire autoriteiten naar an dere gebieden mogen vertrekken. De Fransche bladen blijven de bevolking tot kalmte aanma nen en trachten een optimistisch beeld van den militairen toestand op te hangen, ondanks den voortdurenden Duitschen opmarsch. Het D.N.B. zegt in een bericht uit Stockholm, dat de Zweedsche bladen in hun eigen berichten uit Parijs eenstemmig melden dat de stemming in de Fransche hoofdstad zeer slecht is. De stem ming in Parijs werd iets beter toen Reynaud per radio had medegedeeld dat de regeering er niet aan dacht de hoofdstad te verlaten. Voorts wordt gemeld dat de Parijsche politie uitgebreide razzia's heeft ondernomen en tal rijke vreemdelingen en ongewenschte elementen heeft gearresteerd. Parijs staat vol wachtposten en de politie is zwaar bewapend. De Fransche minister van voorlichting heeft den president der republiek, naar het „Journal" meldt, een rapport voorgelegd, krachtens het welk een decreet wordt uitgevaardigd, waarin de bewapening wordt bevolen van het personeel der Fransche radiozenders. De Parijsche correspondent van het Italiaansche blad „Messagero" schrijft: De Fransche hoofdstad is aangegrepen door een zelfde paniekstemming als in 1870'"71 en in het na jaar van 1914. De bevolking is er zich thans van be wust geworden, zoo vervolgt de correspondent, dat de Duitsche opmarsch, welke de Fransche hoofdstad bedreigt, den oorlog brengt tot voor de poorten van Parijs. Reeds zijn barricades opgericht, hulpgroepen georganiseerd en zijn alle lazaretten in gereedheid gebracht voor de opneming van tienduizenden ge wonden. Vele levensmiddelenzaken zijn gesloten. De Parijsche bevolking, zoo besluit de correspondent, die reeds zwaar beproefd is door de mislukte expe ditie in Noorwegen en door de capitulatie van Ne derland, staat voor een volledige ineenstorting. Uit Sofia verneemt het D. N. B.: Tijdens de re ceptie, die de Fransche gezant alhier heeft gegeven naar aanleiding van de tentoonstelling van Fransche moderne kunst, heerschte algemeen een gedrukte stemming. Politieke problemen werden vermeden. Van Fransche zijde werd klaarblijkelijk gepoogd de meening te verspreiden dat het Fransche front nog slechts veertien dagen moest volhouden, dan zou het besluit der Vereenigde Staten afkomen. Verder is èen gerucht opgedoken, volgens hetwelk generaal Gamelin zich het leven zou hebben benomen. De Fransche „Temps" schreef Zondag: Frankrijk beleeft zware uren en niemand denkt er aan zich te verhelen, dat het land op dit oogenblik op een der meest dramatische keerpunten staat van zijn lange geschiedenis. Nu of nooit moet men zijn ze nuwen beheerschen en zich wapenen tegen alarm geruchten. In de sociaal democratische „Populaire" schrijft de voormalige minister van binnenlandsche zaken, Dormoy o.m.: de strijd is hard en speelt zich af met een ongehoorde verbittering. Frankrijk vecht om zijn bestaan. Men mag zich aan geen enkel pessi misme overgeven. Vertrek der Fransche regeering in voorbereiding? Uit Irun (Spaansch-Fransche grens) ver neemt het D.N.B. De stille landelijke stad Bordeaux is, naar hier aankomende reizigers melden, van den eenen dag op den anderen veranderd in een mierenhoop. Alles wordt voorbereid voor het vertrek van de Fransche regeering naar Bordeaux, dat zooals men weet. reeds in 1914 het toevluchtsoord der staatsleiding was. Bijna alle openbare gebouwen der stad, scho len en kazernes, worden voor het onderbren gen der ministeries in orde gebracht. De wei nige hotels zijn overvol goed gesitueerde lie den uit Noord-Frankrijk, die de laatste dagen zijn aangekomen en die de verdere ontwikkeling in het bereik van de Spaansche grens willen af wachten, Een Engelsch stoomschip is Vrijdag met 600 Fransche en buitenlandsche vluchte lingen aan boord met onbepaald doel in zee ge stoken. Naar gezegd wordt bevond zich aan boord, behalve talrijke vluchtgoederen, een groote goudzending van de Fransche Bank, die bestemd was voor New-York: Radiorede van Reynaud. Zaterdagavond heeft minister-president Rey naud een radio-redevoering uitgesproken. Hij zeide volgens het D.N.B.: Het is den Duitschers gelukt ten zuiden van de Maas een groote wig naar voren te schuiven. Deze is naar het westen toe verbreed. De situatie is ernstig, maar geens zins vertwijfeld. De overwinnaar van Verdun, wier. Frankrijk het dankt dat het 'Duitsche of fensief niet slaagde, maarschalk Pétain. zal van heden af aan de zijde van den premier als vice- president van den ministerraad en daarmede als plaatsvervangend ministerpresident zijn geheele intelligentie en kracht In dienst van het land stellen. Hij zal tot aan de overwinning op dien post blijven. Onder de huidige omstandigheden is het bovendien noodzakelijk geweest dat het hoofd der regeering de leiding van het ministprie van oorlog op zich neemt. Ook een diplomatieke reorganisatie zal uitgevoerd worden. Alle tak ken van bestuur in Frankrijk moeten zich aan den oorlog aanpassen. Het is noodzakelijk dat krijgsgeest in de bureaux komt. Iedere fout zal terstond gestraft worden. Iedere Franschman, zij het bij het leger, zij het in het binnenland, moet hedenavond den plechtigen eed zweren te over winnen. Egypte beveiligt zijn kunstschatten. VAN DE EGYPTISCHE GRENS, IS Mei. Als voorzorgsmaatregel voor eventueele toekomstige gebeurtenissen hebben de Egyptische autoriteiten den schat uil he' graf van Toetankhamen op een geheime plaats verborgen. Ook de voorwerpen van het Egyptische Museum zijn in luchtbe schermingslokalen ondergebracht. (D.N.B.) Graaf Ciano: Stefani meldt uit Milaan: De minister van bui tenlandsche zaken, graaf Ciano, is uit Cremona, waar hij gistermorgen de tentoonstelling van den Prijs van Cremona geopend heeft, per auto in Milaan aangekomen, waar hij door geestdriftige betoo gingen en toejuichingen voor den Duce werd ont vangen. Voor een ontzaglijke menigte zwarthemden en publiek sprak de minister de volgende rede uit: Deze plechtige bijeenkomst, die in naam van den Duce (geroep: leve de Duce) thans in Milaan ge houden wordt, krijgt een beteekenis en waarde, die niemand zal kunnen ontgaan. Zij voltrekt zich, ter wijl gebeurtenissen van bijzondere grootte, uur na uur, het nieuwe lot van Europa en de wereld in het leven roepen. Het Milaneesche fascisme/waakzaam en uiterst gevoelig in zijn oude, roemrijke gelederen, evenals in de zeer jonge lichtingen, weet dat het Italië van den oorlog en de Italiaansche revolu tie, van de Abessijnsche heldendaden en de overwinningen in Spanje niet terzijde kan gaan staan van gebeurtenissen in het Europeesche leven, waarin Rome zijn woord moet zeggen en zal zeggen, (toejuichingen). In dien geest, een geest van geloof, maakt het Ita liaansche volk zich gereed de nieuwe taken onder de oogen te zien, waartoe het zal kunnen worden ge roepen. Welke deze taken ook zijn, gij weet het even goed als ik: zij worden ingegeven door de verdedi ging van onze rechten van souvereinen staat te land, ter zee en in de lucht, door de noodzakelijkheid om tenslotte onze oogmerken te verwezenlijken, die na tuurlijk zijn omdat zij billijk zijn en onmisbaar voor het leven zelve van het land, door den wensch om hét prestige hoog en zuiver te houden van Italië als groote, arbeidende, krijgshaftige en fascistische mo gendheid, die den wil heeft om trouw te blijven aan zijn verbintenissen en daarmede aan zijn hoogste lot (Zeer levendige toejuichingen voor den Duce). Ik ben er zeker van dat niemand uwer denkt dat ik thans andere dingen kan zeggen. Wanneer hij zijn besluit genomen zal hebben zal de Duce ons het wachtwoord doen geworden. (Toejuichingen). Het zal komen van hem, die onze eenige leider is in vre de en in oorlog: het zal komen van den man wiens naam door twintig jaar van strijd en verovering sy noniem is geworden met zekerheid, overwinning en roem. Indien hij het bevel zal geven, zal het edel moedige Milaan, het Milaan der koenheid, het hoog fascistische Milaan eens te meer opspringen, we derom zijn post in de voorhoede opeischen en bewij zen zooals steeds door de feiten, dat het gereed is: gereed in de wapenen, gereed vooral in de harten. Geestdriftige toejuichingen en geroep voor'den Duce begroetten het einde der redevoering. Het D.N.B. teekent bij het bovenstaande aan dat deze redevoering gehouden werd tijdens een groote betooging ter gelegenheid van den eersten verjaar dag van de onderteekening van het Duitsch-Italiaan- sche bondgenootschapsverdrag. De betoogingen. MILAAN, 19 Mei (D.N.B.) Voor den minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, zijn Zon. dag in Milaan door de zwarthemden en de stads bevolking geestdriftige betoogingen gehouden. Op het Domplein en in de hoofdstraten der stad was een reusachtige menigte saamgestroomd, die borden droeg met de opschriften: „Evviva Mus solini, Evviva 1' Italia" en boi'den met. het op schrift „Heil Hitier" en „Evviva la Germania". Ook de winkels waren feestelijk versierd met wim pels en vanen in de kleuren der beide bevriende staten en met opschriften „Evviva il Duce" en „Heil Hitier". Graaf Ciano bracht allereerst een bezoek aan het eerste redactievertrek van de Popoio d'Italia, waar Mussolini in den gevechtstijd van de fascis tische beweging zijn revolutieblad leidde. Naast de Italiaansche driekleur wapperde een groote haken- kruisvlag van de gedenkwaardige plaats der fascis tische beweging, waarvoor duizenden jonge fascis ten en kinderen der Balilla den minister toejuich ten. Van de Piazza San Sepolcro, waar de strijd- fasci opgericht werden, trok graaf Ciano aan het hoofd der oude strijders der beweging en der leden van de strijdorganisaties naar het Domplein, waar hij de reeds gemelde redevoering uitsprak. Een storm van bijval sloeg op. toen Ciano zijn rede had geëindigd. De honderdduizenden, die hadden deelgenomen aan de betooging, trokken vervolgens onder hei zingen van oorlogs- en revolutieliederen en onder hoerageroep voor Italië, den Duce en het bevriende Duitschland door de straten der stad. waar aan de gevels op vele plaatsen vlugschriften waren geplakt met de Italiaansche eischen betref fende Malta, Tunis en Corsica. Amerikaansclie studenten betoogen. Amerika blijve buiten den oorlog. Ruim duizend studenten van de universiteit Dartmouth aldus een D.N.B.-bericht uit New- York hebben het voorbeeld gevolgd van hun collega's van de universiteit Harvard en een ver zoekschrift gericht tot president Roosevelt, waarin zij zich uitspreken tegen elke deelneming van de Vereenigde Staten aan den Europeeschen oorlog en verzoeken liever de door den oorlog ge- vaarloopende cultureele waarden in het eigen land zooveel mogelijk te bevorderen. Afschrif ten van dit verzoekschrift werden gezonden aan talrijke andere universiteiten in het geheele land", waar soortgelijke verklaringen der studen ten zullen worden opgesteld. ENGELSCHE LEGER HEEFT MEER WAPENS EN MUNITIE NOODIG. Radiorede van Churchill „HET IS BETER IN DEN SLAG TE STERVEN DAN ZICH TE ONDERWERPEN." LONDEN, 19 Mei. Churchill heeft hedenavond een radioredevoering uitgesproken, welke ook naar de Vereenigde Staten is uitgezonden. Hij zeide dat hij voor de eerste maal als premier sprak op een ernstig oogenblik in het leven van het Imperium. Een vreeselijke slag woedt in Frankrijk en in Vlaanderen. De Duitschers zijn tengevolge van de opmerkelijke samenwerking tusschen bombarde mentsvliegtuigen en de zwaarste tanks door de Fransche verdedigingslinie ten noorden van de Ma- ginotlinie heen gebroken. Sterke afdeelingen hunner pantserwagens bevinden zich in streken van Frankrijk, die één of twee dagen zonder verdediging zijn geweest. Het zou dwaas zijn zich illusies te ma ken over den ernst van den toestand. Men behoeft echter niet den moed te verliezen. Een goed uitge rust leger als het Engelsche kan niet in één storm loop onder den voet worden geloopen. Engeland moet het leger meer dan tot dusverre voorzien van munitie, kanonnen en vliegtuigen en wel in ver sneld tempo. Het komt er voor Engeland op aan niet alleen den slag, maar den geheelen oorlog te winnen, ....want na Frankrijk zal het eigen land aan de beurt zijn. Er mag derhalve niet gedraald worden met het nemen van de meest drastische maatrege len. Alles dient uit het Engelsche volk gehaald te worden. Spreker had van Reynaud de allerheilig ste verzekering gekregen dat Frankrijk bereid is tot het einde te strijden. Engeland's eenige taak kon alleen daarin bestaan dezen oorlog te winnen. Chur chill besloot met de woorden: „Het is beter in den slag te sterven dan zich te onderwerpen". Churchill zal Dinsdag, als het Lagerhuis van recès terugkeert, een verklaring afleggen over de jongste ontwikkeling aan het Westelijk front. (D.N.B.). BERLIJN, 18 Mei (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: Door een snellen aanval is het vestingfront van Antwerpen doorbroken. Duitsche troe pen zijn lot in het stadscentrum doorge drongen. De Duitsche oorlogsvlag wappert van het raadhuis van Antwerpen, DE AMEUIKAANSCHE SCHEEPVAART IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. WASHINGTON, 18 Mei. De minister van buitenlandsche zaken Cordel Huil heeft ontkend dat de schepen der Vereenigde Staten gewaar schuwd zijn, de Middellandsc'ne Zee aan te doen. Evenmin is aan den Amerikaanschen gezant te Rome instructie gegeven tot het verbranden van docu menten in cijfercode. (A.N.P.) Admiraal Rader op inspectie in Noorwegen. Bezoek aan de kustverdediging. De opperbevelhebber van de Duitsche marine, admiraal Rader heeft van 15 tot 17 Mei, met vice- admiraal Schniewind een bezoek aan Noorwegen gebracht. Hij heeft hier, naar het D.N.B. meldt, de vestingwerken, welke langs de kust worden gebouwd, geïnspecteerd en besprekingen gevoerd met den in Noorwegen bevelvoerenden admiraal Böhn. Admiraal Rader heeft ook een bezoek ge bracht aan rijkscommissaris Terboven en den op perbevelhebber van de Duitsche troepen in Noor wegen, generaal von Falkenhorst. Bommen op niet-militaire doelen in Duitschland. Dooden en gewonden te Hamburg en Bremen. Het D.N.B. meldt: Sinds den lOdcn Mei hebben vijandelijke bommenwerpers bommen, soms van het zwaarste kaliber, geworpen op Duitsch rijksge bied. Dit geschiedde volkomen naar willekeur. Slechts in enkele gev allen werden rechtstreeksche aanvallen gedaan op militaire of belangrijke stra tegische objecten. In vele plaatsen zijn burgers, waaronder ook kinderen, het slachtoffer geworden van deze willekeur welke met het volkenrecht volkomen in strijd is. Naar de Duitsche bladen melden werden Vrijdagnacht bij den vijandelijken luchtaanval op Hamburg 29 burgers gedood en 51 gewond. Een reeks huizen en bouwwerken is beschadigd. Over den Engelschen bomaanval op Bremen wordt gemeld, dat ook deze vijandelijke lucht- operatie in den nacht ondernomen is en wel m den nacht van 17 op 18 Mei, even voor 1 uur. Elf burgers werden gedood en 63 gewond Nader meldt het D. N. B.: In den nacht op Zondag tegen één uur is wederom een vijandelijke bom aanval op Bremen ondernomen. Een huis werd ver nield. Eenige andere huizen werden beschadigd. Daarbij werden twee personen zwaar gewond. De vijandelijke vliegers werden door luchtafweerge schut verdreven. De Hamburgsche bladen melden dat in denzelf den nacht een vijandelijke luchtaanval op Hamburg met succes is afgeslagen. De vijand kon slechts drie bommen uitwerpen, die gelukkig slechts lichte scha de aanrichtten. Niemand werd getroffen. Een vijan delijk vliegtuig werd neergehaald. Roode Kruis-delegaties bezoeken krijgsgevangenen. Actie voor uitwisseling van gewonden. GENèVE, 18 Mei. Naar het Internationale Comité van het Roode Kruis mededeelt vertoe ven op het oogenblik de doctoren Marcel Junod en Roland Marti als gedelegeerden van het co mité in Duitschland. waar zij de kampen voor de krijgsgevangenen en geïnterneerde burgers be zoeken. Zij zullen zich ook naar Polen en het bezette Noorwegen begeven. Voor hetzelfde doel beeft het Roode Kruis onlangs vertegenwoordi gers naar Frankrijk gezonden. Zijn vertegen woordiger in Engeland zal eerlang de kampen van krijgsgevangenen en geïnterneerden aldaar bezoeken. De inlichtingencentrale voor krijgsgevangenen in Genève heeft haar activiteit thans ook uitge strekt tot personen van Nederlandsche, Belgi sche en Luxemburgsche nationaliteit. Reeds heeft zij uit Berlijn de eerste telegrafische in lichtingen over Belgische en Nederlandsche krijgsgevangenen ontvangen. Tevens heeft het Internationale Comité van het Roode Kruis zich in verbinding gesteld met de oorlogvoerenden om via Zwitserland de uitwis seling: te bewerkstelligen van ernstige gewonden en zieken, en om krijgsgevangenen, die onge schikt zijn geworden voor den dienst en bij zondere verzorging noodig hebben, in Zwitser land onder te brengen. (D.N.B.) Italië en de blokkade. De Berliner Börsen Zeitung „Geduld van Italië ten einde." BERLIJN 18 Mei (D. N. B.). De diplomatieke medewerker van de „Berliner Börsen-Zeitung" schrijft dat het geduld van het Italiaansche volk en zijn regeering ten einde raakt, nu zij acht maan den lang de onwettige Fransch-Britsche blokkade maatregelen hebben verdragen. Wanneer Italië thans zegt tot hier toe en niet verder, dan verdedigt het hiermede niet alleen eigen recht en belang, doch ook het recht van de benadeelde volken en wordt het hiermede de voorvechter voor het herstel van een onaantastbaar internationaal recht en een ordening, waarin een dergelijk verachten van het volkenrecht niet meer mogelijk is. Dit geeft zijn argumenten en optreden een moreele kracht, welke veel verder gaat dan de eigen zaak. Italië kan op treden in naam van de menschheid en van de kleine volken, want eerst nadat Engeland het laffe wapen van den honger- en economischen oorlog heeft inge voerd is de oorlogvoering zoodanig geworden, dat ook de fundamenten van kleine mogendheden in de lucht worden geblazen. Geen eerlijk en krachtig volk zal dulden dat deze laffe strijd tegen zijn Vrouwen en kinderen wordt gevoerd, zonder de uiterste middelen tot afweer te gebruiken. Geen groote mogendheid zal evenwel ook op den duur een gedwongen ordening in de wereld op politiek en economisch gebied van een of twee andere mogend heden aanvaarden, welke deze door middel van economischen oorlog en onvrijheid ter zee pogen op te leggen. Deze ondragelijke toestand is in de afge- loopen acht maanden opgelegd aan alle onterfde of anti-kapitalistische mogendheden, Duitschland heeft de consequenties hieruit getrokken en is be sloten de Britsch-Fransche terreur te breken en het begrijpt zeer goed, dat ook voor Italië de tijd zal komen, waarop zijn geduld ten einde is. Het herstel van de vrijheid ter zee voor allen is een taak, welke alle volken ten goede zal komen. De versterking van het Amerikaansclie leger. WASHINGTON 18 Mei (D. N. B.). De subcom missie van de militaire commissie van den Senaat heeft gisteren een voorstel aangenomen om 1.C94 millioen dollar ter beschikking te stellen voor ver sterking van het leger. Dit is het hoogste bedrag, dat ooit voor militaire doeleinden in vredestijd is beschikbaar gesteld. De Vereenigde Staten zijn thans in staat een vol ledig uitgerust leger van 280.000 man op de been te brengen, 25.000 man meer, dan Roosevelt heeft voorgesteld. Doodstraf voor vergrijpen tegen de landsverdediging in Engeland. Het D.N.B. meldt: Het parlement zal nog Woensdag een wetsvoorstel ontvangen, waarin de doodstraf wordt gesteld op zware vergrij pen tegen de landsverdediging. De tekst van de wet is zoo vaag gesteld, dat daaronder zoowel behulpzaamheid voor den vijand als voor defai tistische propaganda valt Amerikanen keeren naar hun land terug. Twee passagiersschepen vertrekken deze week. GENUA. 18 Mei. De laatste 24 uur zijn honder den Amerikanen uit Zwitserland en den Balkan in Genua aangekomen om samen met een groep in Ita' lië wonende Amerikanen naar de Ver. Staten terug te keeren. De terugreis zal geschieden met het Ame> rikaansche s.s. „Washington", dat Dinsdag a.s. ver trekt, of met het Italiaansche s.s. „Rex", dat eenige dagen later vertrekt. De Turksche pers deelt mede dat de ambassadeur van de Vereenigde Staten de in Turkije levende Amei ikaansche staatsburgers heeft aangespoord Turkije te verlaten, in verband met de mogelijkheid van een uitbreiding van den oorlog naar andere ge bieden. (D. N. B.) De vliegtuigleveranties aan de geallieerden. Tot einde Mei werden 770 toestellen geleverd. Naar de „New-York Post" uit Washington meldt hebben Engeland en Frankrijk In den tijd van 1 September 1939 tot eind Maart 1940 In totaal slechts 770 militaire vliegtuigen uit de Vereenigde Staten gekregen. De vliegtuigen wa ren alle reeds voor het uitbreken van den oorlog besteld. Het ministerie van oorlog geeft volgens het genoemde blad toe dat met massa zendingen van vliegtuigen voor de Westelijke mogendheden waarschijnlijk niet. begonnen kan worden voor nog een jaar is verstreken (D.N.B.) Honuaarsche ministerraad bespreekt economische problemen. Bevolking moet zuinig zijn met de grondstoffen. De Hongaarsche ministerraad heeft zich bezig ge houden met belangrijke economische problemen, meldt het D. N. B. Dringend werd het probleem der grondstoffenvoorziening besproken, waarbij de noodzakelijkheid werd besproken om de bevolking aan te manen tot de grootste spaarzaamheid. Binnen het kader van de behandeling der laatste ontwikkelingsphase van den buitenlandsehen poli- tieken toestand verklaarde de minister van buiten landsche zaken, graaf Csaky. met het oog op de bui tengewone tijden de voortzetting van de parlements- zittingen voor overbodig. Men verwacht derhalve dat het Huis van afgevaardigden Dinsdag a.s. tot nader order verdaagd zal worden. Noorsche trbepen trekken op Mo terug. Duitsche mijnen in de Rombakfjord. Uit Riga: Volgens te „Jaunakaszinas" van de Zweedsch-Noorsche grens ontvangen berichten zou de druk der Duitsche troepen de Noorsche en ge allieerde strijdkrachten hebben gedwongen Fineida te ontruimen en zich terug te trekken op Mo, waar heen de weg thans geheel in de macht der Duit schers is. Andere berichten bevestigen dat de Duit schers mijnen hebben gelegd in het binnendeel van de Rombakfjord, waardoor de toegang tot de haven van Narvik is gesloten. (Stefani). KRUISER OP EEN KLIP GELOOPEN. BERLIJN, 19 Mei (D.N.B.) De Duitsche ver kenning in het zeegebied voor Narvik heeft heden bij BodÖ. naar van Duitsche' militaire zijde wordt medegedeeld, een zware kruiser waargenomen, die met zware slagzij op een klip geloopen is. Hij wordt door vijandelijke vliegers en een vijandelijken torpedobootjager bewaakt. w. I m 1 De Duitsche bevelhebber in Nederland, luitenant-generaal Hansen. De Neder landsche bevolking heeft uit de tot nu toe door den Duitschen bevelhebber genomen maatregelen kunnen co<v stateeren, dat het zijn uiterste streven is, een atmosfeer van wederzijdsch vertrouwen te scheppen. Daar het dank zij zijn persoonlijk ingrijpen gelukt is, terstond na het staken der vijandelijk heden de rust volkomen te herstellen, ziet de bevolking met vertrouwen zijn verdere maatregelen tegemoet Jongemannen op Cyprus gemobiliseerd. Voor bewaking van strategische punten. De autoriteitén van Cyprus hebben volgens de „Giornale d'Italia" jongemannen onder de 20 jaar gemobiliseerd voor de bewaking van de strategi sche punten op het eiland. Daardoor moeten de tot dusverre met deze dienst belaste politiemannen voor andere takken vrijgemaakt worden. De rant soeneering van levensmiddelen en benzine is op Cyprus in voorbereiding. Voor de havens Limassol, Larnaea en Famagusta liggen talrijke eenheden der geallieerde oorlogsvloot (D.N.B.) Volkenbondsdocumenten verlaten Genève. ROME, 18 Mei (Stefani). Vernomen wordt, dat vele vrachtwagens met Volkenbondscocu- menten uit Genève vertrokken zijn op vveg naar Frankrijk. Italië verheugd over Duitsche successen. Beide landen hebben dezelfde vijanden, zegt èle „Regime Fascista". Het Italiaansche blad „Regime Fascista" schrijft: Italië volgt de Duitsche overwinningen met de grootste vreugde. Duitschland is de bondgenoot van Italië. Voor het fascisme is dit woord heilig en daarom is het lot van Italië verbonden aan dat van Duitschland, evenals het nationaal-socialis- tische Duitschland sedert de donkere dagen der sancties aan de zijde van Italië stond. De Duitsche overwinning is ook op elk politiek, sociaal en militair gebied een overwinning van een totalitair bewind tegen het bewind van plutocra tische parlementsaanhangers. Duitschland zwijgt en handelt, terwijl het zich schaart rondom zijn Führer. De Duitsche overwinning is de overwin ning van een volk, dat zijn bevrijding wil. Italië streeft eveneens naar zijn vrijheid, door tegen dezelfde vijanden te strijden. (D.N.B.) De Mexieaansche ambassadeur in Washington heeft aan de Sinclair Oil Cy. 1 millioen dollar uit betaald als eerste schadeloosstelling voor de ont eigende eigendommen der maatschappij in Mexico. - „Aftonbladet" meldt uit Moskou dat in dc thans gevoerde handelsbesprekingen der Zweedsche dele gatie te Moskou vooral de kwestie besproken is van het ijzererts. Rusland wenscht groote hoeveelheden ijzererts van Zweden te koopen. - In Vaticaansche kringen worden de in het bui tenland verspreide geruchten tegengesproken, vol gens welke de Paus en de Curie het voornemen zouden hebben hun zetel naar een ander land te verplaatsen. In een Duitsche stad in het Westen, 18 Mei: De rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Rib- bentrop, heeft Zaterdag den nieuwen Itallaanschen ambassadeur Dino Alfieri ontvangen. In aansluiting daarop vond in kleinen kring een noenmaal plaats bij den rijksminister van buitenlandsche zaken. - De Zwitsersche autoriteiten deelen mede dat geen evacuatie van grensgebieden is bevolen. Men wil echter dengenen, die vrijwillig willen vertrek ken. geen moeilijkheden bereiden. De kantons zijn gemachtigd de bewegingsvrijheid van de vreemde lingen in Zwitserland te beperken. In de laatste dagen is geheel Roemenië door hevigen regenval geteisterd. Vooral in het Noorden en Noord-Oosten is de temperatuur sterk gedaald en n de bergen van de Boekowina is een dikke sneeuwlaag gevallen. - Verscheidene Zwitsersche. Fransche en Engel sche bladen werden Zaterdag bij aankomst te Bel grado en Agram door de politie in beslag genomen, daar de inhoud onrust en verwarring onder de Joego Slavische bevolking zou kunnen wekken. De Hongaarsche minister president graaf Teleki heeft den staatssecretaris voor mindcrhcirisproble- men. Paraky, ontvangen en met hem beraadslaagd over de autonomie, die zal worden verleend aan het herworven Karpathengebied. Officieel verluidt, dat de Zwitsersche Bonds raad thans ook de bescherming der Duitsche be langen in Nederlandsch Indië op zich heeft genomen. De Italiaansche commissies voor binnenland sche aangelegenheden, justitie en weermacht, heb ben onder voorzitterschap van den vice-voorzitter van den senaat wetten aangenomen over de orga nisatie van het land voor den oorlog alsmede over de taak van de opperste verdedigingscommissie. De bevolking van Engeland wordt opgeroepen om zuinig te zijn met papier, aangezien dit noodza kelijk is voor de fabricage van munitie. - Te Londen is Zaterdag de eerste trein met ge wonden uit Frankrijk aangekomen. Hitler heeft de geloofsbrieven van den Ita- liaansehen ambassadeur, Dino Alfieri, in het hoofd kwartier van den Führer in ontvangst genomen. Churchill heeft den grootzegelbewaarder en vroegeren leider der Oppositie Attlee, verzocht, hem in geval van „dringende gebeurtenissen" te ontlas ten van de leiding in het Lagerhuis. (D.N.BA

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9