r BOUVY KEUKENZOUT,DOOR HIT ÏRI-PROCÉDÉ, 13 cf.p kllopzz/c IN/T INI UITEREN Het afgeloopen Tooneelseizoen. De Dilettanten. AGENDA. VRIJDAG 24 MEI 1940 HAARLEM'S DAGBLAD '2 Bij het begin van het seizoen hébben vele be sturen van Haarlemsche dilettanten-tooneelvereeni- gingen zich de vraag gesteld, of het mogelijk zou zijn te blijven doorspelen. Zoo groot was echter de liefde voor hun vereeniging en het tooneelspel. dat alle clubs met uitzondering van „Herman Heijer- mans" hun uitvoeringen dank zij ook de trouw hunner leden hebben kunnen geven. Wanneer er moeilijkheden waren bij enkele ver- eeniginger,, lag dit minder aan de zware tijdsom standigheden dan aan andere redenen. Veel hebben de tooneeldilettanten dit seizoen gedaan voor de gemobiliseerde militairen. Vooral Cremer heeft zich in dat opzicht zeer verdienste lijk gemaakt en niet minder dan 25 voorstellingen voor O. en O. te Haarlem en daar buiten gegeven. Voorts stelden vele dilettanten-clubs hierbij fi nancieel gesteund door het Haarlemsche Comité van O. en O. de militairen in de gelegenheid de voorstellingen voor de leden bij te wonen, zoodat zij ook buiten den eigen kring voortreffelijk werk hebben gedaan. De Koninklijk Letterlievende Vereeniging Cre mer heeft in dit seizoen wel het minst geleden en het aantal opvoeringen voor de leden was dan ook gelijk aan andere jaren. Drie van de gespeelde stukken 'n Wespennest, Uw wil geschiede en Vrijdag, de 13de waren van den artistieken leider, den heer Henk Bakker, het vierde stuk Mijn en Dijn was van Jo van Ammers-Küller. Dat deze oude Haarlemsche Vereeniging een kern van uitstekende geheel op elkaar ingespeelde leden bezit, bleek weer uit elke opvoering. Weinige amateursvereenigingen in ons land zullen in staat zijn een klucht als „Vrijdag, de 13de", zoo vlot, levendig en werkelijk komisch te spelen als Cremer. Maar ook in het" veel zwaarder eischen stellende, ernstiger tooneelspel „Mijn en Dijn" liet deze club zich van haar beste zijde kennen. De Haarlemsche Tooneelclub heeft onder regie van Wim Paauw eveneens uitstekend werk ver richt. Zij gaf als elk jaar slechts twee op voeringen, maar die waren beide dan ook zoo voortreffelijk verzorgd, dat men soms bijna het peil van het goed beroepstoonel mocht bereiken. In „Komediespelen" van Broedelet waren het me vrouw Tijsseling en de heeren Wijt en Van der Mandele. die een nauwsluitend trio vormden, in ,»Drie dagen onder de levenden", was het vooral de heer Mr. M. Wijt, die in de rol van den dood dc aandacht trok door zijn sterk expressief spel en rake, scherpe dictie. De Geheel Onthoudersvereeniging „Nieuw Leven" kan ook op een zeer goed en vruchtbaar seizoen terugzien. „Vacantiespoken", van A. Bro- met, waarmee men opende, bleek een minder ge lukkige keuze te zijn. maar „Op 't kantje af", van J. Fabricius, dat Nieuw Leven hier intro duceerde, was boeiend tooneel en werd gaaf ten tooneele gebracht. Niet minder geslaagd was ook de opvoering van het bekende blijspel „Polly Per kins", waarin vooral Rie van Esch uitblonk en de slot voorstelling van »,De Koekoek" bracht de hul diging van den regisseur Kick Vosshard, die 25 jaar lid dér vereeniging was en in de rol van dokter Jan Glystra weer de bewijzen gaf van een voor een amateur opmerkelijk sterk speeltalent te bezitten. De R.K. Tooneelvereeniging Thalia is de eenige dilettanten-club te Haarlem, welke nog steeds van elk stuk twee opvoeringen voor volle zalen kan geven. De club gaf dit jaar enkel werken van Henk Bakker en wel de blijspelen „Vrijdag de 13de" en „Adel in Livrei" en het ernstiger tooneelspel „Wes- terman en Co.". Met dit laatste stuk mocht Thalia dank zij vooral de zeer goede uitbeelding van de hoofdrol Martha Westerman door mej. Rie Koning een artistiek succes behalen. Alberdingk Thijm, de oudste onder de R.K. Haar lemsche amateurs-vereenigingen. gaf de première van Gerard Nielen's „Démasqué", dat niet een der sterkste stukken van onzen stadgenoot bleek te zijn. De ..bonte avond" die Thijm later ook voor de militairen gaf sloeg beter in en zeer grooten bij val oogstte deze club met „De Parochie van Eiken- d?m" van Rcné Bos, waarmee zij het seizoen' sloot. Ludamus liet voor haar eerste opvoering in verband met de vele gemobiliseerde leden ver stek gaan, maar kwam in Februari met een zeer verdienstelijke opvoering van het bekende detec tive-stuk „De Wrekende God". „De Dorpspoët" van Jan Ballings, dat in April door Ludamus werd ge speeld, heb ik zelf niet kunnen zien, maar de opvoering moet zooals men mij meedeelde zeer goede kwaliteiten hebben gehad. Haarlem's Tooneel heeft de laatste jaren met groote moeilijkheden te kampen gehad, maar het bestuur is niet bij de pakken neer gaan zitten. Met jonge, nieuwe krachten heeft H. T. onder leiding van den heer H. de Wilde twee opvoeringen gegeven in den Stadsschouwburg en wel van „De Eeuw der Jeugd" en „Daar liegen wij ons uit". De eerste van deze twee voorstellingen was verreweg de beste en heeft goede verwachtingen voor de toekomst ge wekt. Ook „Jacob van Lennep" heeft het dit jaar niet gemakkelijk gehad, maar de vereeniging heeft zich kranig door de moeilijkheden heengeslagen, zoodat zij op 9 Mei den avond, voordat de oorlog uit brak met voornamelijk nieuwe werkende leden in den Stadsschouwburg onder regie van Jan van Dongen een zeer vlotte vertooning van de klucht „Haar andere Man" heeft kunnen brengen. Eenige maanden te voren zagen wij van deze bekende Haarlemsche club „Voor de derde Maal", een op voering, die op minder hoog niveau stond dan de slotvoorstelling. De oudste Haarlemsche rederijkerskamer „Door Inspanning Uitspanning" gaf hier de première van Fabricius „Loods aan Boord". Het stuk heb ik min der kunnen waardeeren, maar de opvoering had goede kwaliteiten. Met het Amerikaansche blijspel „Petroleum" mocht D.I.U. een daverend lachsuc ces behalen en de eenacter-avond was vol afwisse ling en muntte uit door vlot tempo. „Vooruitgang" opende met een opvoering van De Erfgenamen van Rabourdin en gaf in de tweede helft van het seizoen een opmerkelijk experiment met ce voorstelling van „De Brug" van Cor Zwart, een stuk, dat artistiek wel niet geheel geslaagd kan worden genoemd, maar toch van een eigen visie en fantasie blijk gaf. Heden: VRIJDAG 24 MEI Rembrandt Theater: „Meine TanteDeine Tante" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Ninotchka", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De 9 Vrijgezellen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Spookhuis", 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. Palestina Diorama's. Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. ZATERDAG 25 MEI Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 3—5 en van 79 uur. :o N.V. J. J. BOUVY ZOON - MUIDEN. (Adv. Ingez. Med.) Van V.Z.O.D. mochten wij „Een Moeder" van Cor Hermus en „Als Stad en Land elkaar ontmoe ten" van Zoetmulder zien, opvoeringen die vooral van Een Moeder van ernstige studie en goede voorbereiding de bewijzen gaven. Aerdenhout's Tooneel-Ensemble gaf niet minder dan drie voorstellingen 'n Partijtje Poker, A-del in Livrei en Onder één Dak in onzen Stads schouwburg. van welke opvoeringen die van „On der één Dak" verreweg den besten indruk heeft gemaakt. Voor het eerst zagen wij dit jaar „Droste's Too neelvereeniging". die Adel in Livrei en De Ebben houten Olifant speelde. Deze club maakt lang geen slecht figuur onder de Haarlemsche dilettanten- vereenigingen. Vooral de opvoering van De Ebben houten Olifant, waarin Eki Bouwer zoo voortreffe lijk de Amsterdamsche hospita speelde, had bij het publiek veel succes. De Friesche vereeniging Gysbert Japicx, die dit seizoen zoo veel voor de manschappen van het Friesche regiment heeft gedaan, speelde voor de leden „Kammeraten", een kernachtig boerenstuk, en gaf in Maart ter herdenking van de Halberlsma's een zeer bijzondere en uitstekende vertooning van „De Reis naar de Jichtmasters", een der beste voor stellingen, die wij ooit van Gysbert Japicx hebben gezien. Van goed Friesch tooneel hebben wij dit seizoen trouwens herhaaldelijk mogen genieten. Zoo gaf It Ny Frysk Toaniel uit Leeuwarden voor de Friesche soldaten een zeer sterke opvoering van „De Mos- keflap" en zagen wij later van It Lyts Frysk Toa niel een vertooning van „It Sloof", welke voor die der Leeuwarders niet onderdeed. Gruno gaf een speciaal Groningschen avond met de opvoering van „Zoo waor as ik Jan Diekstra hait", die zich eveneens onderscheidde door de goede kwaliteiten van provinciaal tooneel. Ik mag dit overzicht niet sluiten zonder nog melding te hebben gemaakt van de alleraardigste en uitstekend verzorgde voorstellingen ten bate van O. en O. door Het Leidsch Studenten-Tooneel van „Het Avontuur van Ambrose Applejohn", op voeringen, die zoowel bij het gewone publiek als bij de militanten zeer in den smaak zijn gevallen. Zoo hebben de dilettanten dus in dit seizoen be wezen, dat zij voor groote moeilijkheden niet op zij gaan. Laten wij hopen en vertrouwen, dat dit ook in de toekomst zoo steeds zal blijven. J. B. SCHUIL. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smede- straat te Haarlem, uitsluitend tusschen 11 en 13 u. Armband, v. d. Weegh, Schoterweg 48; Auto ped, Lasschuit, Amsterdamstraat 84; Heerenarm bandhorloge» v. d. Hoek, Soendastraat 34; Fox- terrier, Kuipers, Wagenweg 16; Militaire eetketel, Leisïng, Ged. Oude Gracht 111 rood; Portemon. naie m. i. v. Vlamen, Obistraat 31; idem idem Steenman, Prinsessekade 14; idem idem Laan, Vergierdeweg 219, Ringetje, Smit, Schrevelius- straat 32; Rozenkrans, v. Steijnen, Spaarnhoven- straat 63; Sportbroek, Smits, Zuidenbuitenspaarne 130; 5 balen stroo, Akersloot, Hooimarkt 28; Kin- dertaschje m. i. Bureau van Politie Smedestraat; idem idem, Vermeulen Byzantiumstraat 71; Dames- vest, Meyboom, Vergierdeweg 144. Bril; de Vos, Ted. v. Berkhoutstraat 21; Bank biljet, Pieterse, Oost-Indiëstraat 120; Doosje met filmstrookjes, Verberne, Engelstraat 14; Doos met dameskleeding, Wijfjes. Papentoren- vest 24; Geld, Göttgens, Dr. Bakkerlaan 57; Dameshandschoenen; Bijster, Nagtzaamstraat 2 rood; Koffer met inhoud. Winkelman, Schag- chelstraat 38 rood; Nummerbewijs, Bureau v. Politie, Smedestraat. Portemonnaie m.i.. Klooster Bentveldscheweg 126, Aerdenhout; Pakje met boeken Bureau van Politie, Smedestraat; Rozen krans v. d. Klugt, v. Berensteynstraat 16; Rij wielplaatje, v. Brugge, Edisonstraat 32; Rijwiel plaatje, Drunne. Vrouwehekstraat 23; Rijwiel plaatje, Bureau van Politie, Smedestraat; Hee renrijwiel, Kroonsberg, Ged. Raamgracht 29. Armband, Munsterman, Reitzstraat 5, Beursje m.i. Jelsemsj Ged. Schalkburgergracht; idem idem Jacobs, KI. Houtweg 23, na 5 uur; Kinderfiets, de Wijs, Gasthuislaan 166; Hond, v. Meurs, Pijnboom straat 75; Handdoek met kousen en blouse, Ran, Rozemarijnsteeg 12; Pakje met babygoed, Vroom en Dreesmann. Gr. Houtstraat; Tennisracket, v. d. Vlugt, Rijksstraatweg 287; Rijwielplaatje, Panne keet, Schreveliusstraat 70; Tasch met 3 schoenen, Neeven, Bisschop Ottostraat 14; Vulpen, Eeltjes Zijlstraat 60, Rozenkrans, Lensing, Spaanschevaart- straat 68. Bril, snoer met stekkers, Bureau van Politie, Smedestraat; bankpapier. Uhlenbroek, Prinses- sestraat 3; dameshandschoen, Rasmussens, Saen- redamstraat 124; kistje met ledige flesschen, Bakker, Berckheijdestraat 31 zw.; regenmantel, Hoenderdos, Kinderhuissingel 2; kinderporte- monnaie m.i., Overbeek, Kinderhuissingel 22; gymnastiekschoenen, v. Thienen, Zwaardstraat 16; vulpotlood, Holwerda, Midden Tuindorp laan 4. „ONDERLING GENOEGEN". De Zang- en St. Nicolaas Vereeniging „Onder ling Genoegen" te Haarlem gaat de repetities voor de kinderen a.s. Dinsdag hervatten. JUBILEUM OP DE CENTRALE WERKPLAATS. Op 31 Mei hoopt de heer G. Koster, Paus Leo- straat 9 te Haarlem, rangeerder bij de Nederland- sche Spoorwegen, zijn zilveren jubileum op de Centrale Werkplaats te vieren. STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. Aanwinsten op het Prinsenhof. Algemeene werken. Bolitho. Twelve against the Gods. 1939. Godsdienst. Balduinus. De heiligheid der kerk. 1939. Pius XI (Paus). Casti connubii; encycliek van 31 December 1930 over het Christelijk huwe lijk. 1939. Teïxeira de Pascoaes. Hiëronymus, de dich ter der vriendschap. 1939. Exacte Wetenschappen. Mathematica. 1938. jrg. 7. Jeans. De wereld van het geluid. 1938. Jeans. Het heelal; 3e herz. dr. 1936. Folklore. Graft, van de. Palmzondag. 1938. Land- en volkenkunde. Chapman. Across Lapland with sledge an reindeer. 1939. Lynden, van. Op zoek naar Suriname's Zuidgrens. 1939. Nitsche. R. Waar helden met reuzen strij den. 1939. Geschiedenis. Mulder. Geschiedenis van Oranje. 1938. O'Faolain's. De Valera. 1939. Warnsinck. De zeeoorlog van Holland en Zeeland tegen de Wendische steden der Duit- sche Hanze: 1438—1441. 1939. Nederl. en i.h. Nederl. vert. romans. Eerbeek, van (Ps. van Boss). De Doeve. 1938 Elert. Twee vrouwen en een schip. 1924. Kastner. Drie mannen in de sneeuw. 1934. Oversteeg. Mij eie outjles. 1939. Duitsche romans. Mann. Lotte in Weimar. 1939. Koemeensche reservisten opgeroepen. Verloven ingetrokken. Het D.N.B. meldt: In een Woensdag gepubli ceerde bekendmaking van den Roemeenschen generalen staf is per 23 Mei wederom een groot deel der Roemeensche reservisten voor de op leiding opgeroepen en wel zoowel manschappen als ook officieren en onderofficieren. Er wordt den nadruk op gelegd dat daarmede ook de ver leende verloven ingetrokken worden. De opgeroe- penen moeten zich binnen 24 uur bij hun troepen- deel melden. Uitgezonderd blijft slechts het per soneel der belangrijkste ministeries, der staats- sporwegen, der P.T.T. en verder die reservisten, die werkzaam zijn bij fortificatiewerken, den aan leg van spoorwegen en tramlijnen en tenslotte met speciale goedkeuring van den generalen staf, het personeel der steenkolenmijnen, petroleummaat- schappijen en suikerbieten verbouwende boeren. VERBETERING. In het artikeltje over de muurschilderingen in de Groote- of Sint Bavokerk wordt opgemerkt, dat voor 't schoonmaken der kerk in 1438 de uit gave van 10 „cromstaerten" noodig bleek. De ver onderstelling werd geuit, dat hiermede schoon maakmateriaal werd bedoeld. Van geachte zijde maakt men ons opmerk zaam, dat „cromstaerten" zilveren munten wa ren, die in dien tijd in omloop waren. I Smet en SaeC j WIELRIJDEN ACHILLES. We vernemen dat de Haarlemsche wielrenners club „Achilles" a.s. Zondag in ploegverband naar de Boschbaanwielerwedstrijden gaat. om de leden van deze club. die aan genoemde wedstrijden deelnemen, aan te moedigen. Het gezelschap vertrekt te half twaalf van de Amsterdamsche Poort. „RONDOM DE BOSCHBAAN" Gaat in ieder geval door. Het A. N. P. meldt: In een persconferentie heeft het bestuur van de Amsterdamsche Sportclub „Olympia" bij zonderheden medegedeeld over het op 26 Mei a.s. voor de derde maai te houden wielercriterium van Amsterdam „Rondom de Boschibaan". Het bestuur heeft alles gedaan wat in zijn vermogen lag daarin ten volle gesteund dooi de Duitsche en Nederlandsche autoriteiten om den wedstrijd te kunnen laten doorgaan. Het stelt zich op het standpunt, dat het publiek juist nu afleiding noodig heeft en dat het tot de taak der sportvereenigingen behoort, tenvolle mede te werken aan het leven zoo snel mogelijk zijn ge wone aanzien te geven. Reeds ingeschreven voor den wedstrijd voor beroepsrijders (24 ronden van vijf kilometer) (waren o.a. Schulte, Van Amsterdam, Boeyen, Groenewegen, Middelkamp (de winnaar van het vorige jaar), Demmenie, Gommers. Motke en De Hoog; voor den amateurswedstrijd (80 kilometer) o.a. P. van der Heyden, Cor de Best. C. J. Mooi- man, Leen Verdonk. H. Kyzer. Matthieu Jan- sens. Moeke. Segaar en Piet Smits. Het bestuur van de organiseerende vereeniging vertrouwt er op, dat de renners, indien zij daar toe ook maar even in de gelegenheid zijn, dezen eersten wedstrijd na den oorlog niet zullen wil len missen. De inschrijving voor de groepen be roepsrenners en onafhankelijiken is nog open. LAWNTENTUIS Kon. Ned. Lawntennisbond. De Competitie kan weer beginnen! Ook het sportleven zet er alles op om alles weer in het normale verkeer terug te brengen. Daarom heeft het bestuur van den K.N.L.T.B. aan alle aangesloten vereenigingen bericht, dat het op prijs gesteld zal worden als Zondag a.s. de competitie-wedstrijden weer beginnen, zonder dit evenwel nog dwingend voor te schrijven. Door onderling overleg 'der clubs zal getracht moeten worden, het competitierad weer aan het draaien te krijgen. Bij informatie vernamen wij, dat de H.L.T.C., spelende op de banen aan de Spanjaardslaan, ge reed en bereid is om Zondag te spelen. Op het programma staat de thuiswedstrijd tegen Thor, doch van deze club was Donderdagavond nog geen bericht gekomen of zij Zondag aanwezig zal zijn. Komt Thor echter naar Haarlem, dan wordt aan de Spanjaardslaan competitie gespeeld. De plaatselijke ontmoeting in de overgangs klasse. T.C.G.—T.C.H., te spelen op de banen van Jatiloo te Bentveld, zal echter niet door gaan. Beide clubbesturen hebben na rijp over leg dit besluit genomen, mede omdat nog vele leden onder de wapenen zijn, zoodat men beslo ten heeft, dezen Zondag nog geen competitie te spelen en het voorloopig nog een week uit te stellen. Van de tweede klasse teams is nog weinig be kend. doch volledigheidshalve vermelden wij het complete officiëele programma voor Zondag 26 Mei, hopende dat vele teams wel de mogelijkheid en de ambitie vinden, te willen spelen. Eerste ldasse: HaarlemThor. Tweede klasse A-Z.W.: T.C.H. 2—T.C.G. 2. Shell—Beverwijk. Festin a 2Westrust. Tweede klasse B-N.W.: HeemstedeRood Zwart. DeuceHaarlem 2. Ready 1928-T.C.G. 3. Westrust 2Game and Set. Beverwijk 2Score. Derde klasse A-N.W.: DuinlustRedcover. Shell 2Ruïne. DashRuïne 2. Westrust 3Wimbledon. Beverwijk 3Joy 2. Ruïne 3Kg. Zaandijk 3. Derde klasse B-N.W.: K.N.S.M.—T.C.G. 4. T.C.G.. 5Thomas 2. S.M.N. 2—T C H. 3. Wimbledon 2Pinokkio. Enkhuizen 2—Westrust 4. BakkumDuinlust 2. TossHeemstede 2. ZaandamWimbledon 3. Redcover 3—Beverwijk 4. ATHLETIEK. NATIONALE WEDSTRIJDEN TE AMSTERDAM. AMSTERDAM, 23 Mei. (A.N.P.) Teneinde de athletiekbeoefening en het wedstrijdwezen in het bijzonder weder in normale banen te leiden, heeft de Kon. Ned. Athletiek Unie besloten, op 9 Juni te Amsterdam groote nationale althletiek- wedstrijden te organiseeren. Het programma om vat nummers voor dames en heeren (A-, B- en C-klasse), voor juniores en voor meisjes. VELSEN Vluchtelingen uit Rotterdam. Moeten zich spoedig aanmelden. De burgemeester van Velsen brengt ter alge meene kennis, dat alle uit Rotterdam gevluchte personen, ongeacht of zij aldaar hun vaste woonplaats hadden dan wel tijdelijk in die ge meente verbleven en ongeacht of zij eigener be weging te Velsen onderdak hebben gezocht, dan wel door bemiddeling van anderen zijn onderge bracht, zich vóór 26 Mei a.s. ter gemeente secretarie 3e afdeeling moeten aanmelden, tus schen 9 uur v.m-. en l uur n.m. BEVERWIJK De uilreiking der broodbonboekjes. Regeling vastgesteld. Met uitzondering van het dorp Wijk aan Zee zal in de gemeente Beverwijk worden overgegaan tot uitreiking van broodbonboekjes. De uitreiking zal geschieden in het Distibutiekantoor aan de Breestraat van Maandag 27 tot en met Vrijdag 31 Mei, dagelijks van 912, 25 en 79 uur n.m. De uitreiking geschiedt straatsgewijze. De indeeling zal in ons blad van a.s. Zaterdag per advertentie worden bekend gemaakt. Voor iederen houder van een distributiestamkaart zal één broodbonboekje worden afgegeven. Men behoeft niet zelf de broodbonboekjes af te halen; één der gezinsleden of een ander mag dit doen, doch deze moet dan van alle gezinsleden de distributiestamkaart meebrengen. Huishoudschool hervat liaarlessen. Officieel kan thans worden medegedeeld, dat aan de Gemeentelijke Huishoud- en Industrieschool op Maandag 27 Mei de lessen in alle afdeelingen zullen worden hervat. Alle leerlingen worden verzocht op dien dag op tijd aan de school aan wezig te zijn. IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. (Versche visch) Kleinschol 18.50—16 per 50 KG. Schar 15 idem. Wijting 16.50 idem. Geconsigneerde elft 0.370.31 per KG. Logger (gedeeltelijke lading) KW 73 258. HAARLEMMERMEER •Burgerlijke Stand. Opgaven van 1723 Mei. Geboren: Jelle z. v. J. Hoekstra en C. G. Ouwe jan; Rinskje, d. v. W. J. Kroese en M. Stormme- sand; Jeike Hendrika Theodora, d. v. D. E. Deeren- berg en J. C. van der Mik; Johanna Catharina Maria d. v. J. Blijleven en M. P. van Velsen; Cor nelia, d. v. P. van Hijningen en A. Zegstroo. Cor nelia Neeltje d. v. C. H. van der Spek en J. van 't Oever; Geertruida Maria, d? v. S. Berkhout en G. M. de Koning. Geertje, d. v. J. Wittekoek en A. G. Bax; Hendrika Alberdina, d. v. G. W. Bloemen- daal en H. J. G. Goudkuil; Suzanna Johanna, d. v. A. H. Korsuize en L. Bouterse; Maaike, d. v. C. A. Offringa en A. M. Esselink; Maartje Jasprina, d. v. M. Th. Veer en J. D. de Rade; Wilhelmus Theodorus Maria, z. v. Th. J. de Boer en J. W. Verhaar, wonende te Hillegom. Petrus Antonius, z. v. N. Gorter en J. M. Pijlman. Janna Arendina, d. v. A. C. Nieuwenhuis en A. ten Bolscher. Trijntje, d. v. G. Markus en T. Balk, wonende te Amsterdam. Gerardus Petrus Franciscus, z. v. F. G. Arrachart en M. J. van Bezu. Ondertrouwd: Cornells de Groot, 28 jaar en Trijntje van der Sluijs, 21 jaar. Gerrit Snijders, 26 jaar en Elizabeth Johanna van Slochteren, 24 jaar. Getrouwd: Johannes Olijerhoek, 28 jaar en Maria van Kuijk, 19 jaar. Cornelis Augustinus Schaafs. ma, 25 jaar en Antonia Selis, 23 jaar; Arie Bogaard 24 jaar en Laurina van der Linden, 20 jaar. Cor- stiaan van der Lip, 26 jaar en Paulina de Mqn. 28 jaar. Overleden: Jozeph van Tienderen, 75 jaar, echtg. van H. Postma: Gerardus Maria Appelman 11 maanden z. v. J. Appelman. Anna Brigitta Es, 48 jaar, echtg v. H. Harding. Cornelis Ver hoeve 48 jaar, echtg. v. H. E. van der Steeg. Jo hanna Catharina Schoorl, 3 maanden d. v. D. J. Schoorl. Maatje de Jonge, 50 jaar, echtg. van J. A. van Dijke. Jan Frans Donker, 49 jaar, echtg. van H. G. Esser, Johanna Bon 65 jaar, wed. van C. Bus. Gerardus Christiaan Goddijn, 59 jaar, echtg. v. A. C. de Vletter. Johanna Maria Spin, 66 jaar, echtg. v. H. Huisintveld. Adam Jansen, 79 j„ wed. v. A. Ambachtsheer. ZANDVOORT GARNALENVISSCHERS WEER AAN HET WERK Ondanks de gevaren van de zee hebben de gar- nalenvisschers hun bedrijf weer bervat. Iederen dag trekken de bemanningen met de kleine scheepjes er op uit om te probeeren hun .dagelijksch brood te verdienen. Groot waren de vangsten in de vorige dagen nog niet» doch ze worden iederen dag grooter. Voor de kleine garnalenkruisers.die er alleer met hun net op uit gaan en soms uren achtereen tot hun middel in het ijskoude water loopen, was het werk in het begin van deze week nog abso luut niet loonend. Sommigen kruiden twee uur achtereen en vin gen in dien tijd nauwelijks een kilo garnalen Thans is de toestand zoo, dat zij in dien tijd on geveer een emmer vol vangen. Voor den handel heeft dit zeer weinig te beteekenen, doch voor eigen gebruik vormen deze garnalen een zeer wel kome en smakelijke aanvulling van het dagelijk- sche menu. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jan, zoon van J. van den Bos en H. A. Kramer, Hoogeweg 65 rd.; Maria Margaretha, dochter van B. M. Schneiders en M. S. Schelvis, Helmersstraat 11; Mechtilde, dochter van W. Koper en M. J. Jakomeit, Const. Huygensstraat 24; Elizabeth Maria Clasina, dochter van G. Terol en E. C. Sas, Jan SLecnstraat 4; Sytske Johanna Cornelia Berber, dochter van C. A. F. W. Pape en M. Monsma, Dr. J. Mezgerstraat 130. Ondertrouwd: J. F. van Kampen en E. M. Al- brechczynschi, Zeestraat 28; R. Voorn en J. H. Feldkamp, Groote Krocht 36a. Getrouwd: A. L. C. van Esveld en A. van Ee, Stationsstraat 1; L. Vermeulen en A. M. Groene- veld, Ouwerkerkerdijk 40, Amsterdam; J. Spie- rieus en H. A. Kromhout, Oostenburgergracht 5 III, Amsterdam. Overleden: Jacob Koper, oud 54 jaren. Koning straat 54; G. W. van Toonbergen, oud 61 j.. Boul. de Favauge 42; R. Gertenbach, oud 60 jaren, Haarlemmerstraat 20; E. Groeneveld. oud 64 ja ren. Van Ostadestraat 11; Jb. Molenaar, oud 89 jaren, Nieuwstraat 10. HILLECOM HET WERK DER VRIJW. VROUWEN ORGANISATIE. De Vrijw. Vrouwen Organisatie heeft in over leg met het bestuur der E.H.B.O.. besloten de tot noodziekenhuis ingerichte villa „Delta" als zoo danig op te heffen. De groote massa ingekomen goederen, welke was afgestaan is per vrachtauto naar Rotterdam gezonden om aldaar nuttig te worden gebruikt. Het eigen gebouw der E.H.B.O. blijft als nood ziekenhuis ingericht. De ingestelde inlichtingendienst vond ook veel belangstelling, met veel succes zijn overal inlich tingen omtrent familieleden ingewonnen en nog geregeld komen de antwoorden van alle zijden binnen, zoodat ook hier zeer nuttig werk werd en nog wordt verricht. De dienst is nog steeds werk zaam en gevestigd in villa „Delta". BLOEMENDAAL BEPERKING VERKOOP SCHOENEN. Het Gemeentelijk Distributiebureau te Bloemen- daal maakt bekend, dat bonnen voor aankoop va schoenen kunnen worden afgegeven doch uitslui- tijd aan hen, die kunnen aantonen dat zij over geen enkel paar bruikbaar te achten schoenen beschik ken. HULPVERLEENTNG AAN ROTTERDAM. 0 Het comité te Bloemendaal schrijft ons: Aan den oproep tot hulpverleening aan de zwaar getroffen inwoners van Rotterdam, heeft Bloemendaal op ruime schaal gehoor gegeven. Dank zij de medewerking van het gemeente bestuur en van tal van ingezetenen, waaronder padvinders, was het mogelijk bij de inzameling van matrassen, kussens, dekens, kleeding en huisraad het volgende te bereiken: Op Zaterdag' 18 Mei j.l. kon reeds een zending van de gemeente vervoerd worden, bestaande uit vijf vrachtauto's met nieuwe wollen dekens (600), stroozakken (434). kussens (504) en balen stroo (132), oorspronkelijk bestemd voor de evacuatie. Op Zondag 19 Mei j.l. volgde een tweede zending van de inwoners van Bloemendaal, bestaande uit twee verhuiswagens met beddegoed, huisraad en kleeding. Op Maandag 20 Mei j.l. konden vier verhuis wagens volgeladen naar Rotterdam vertrekken, afkomstig van Bloemendaal, Overveen en Aer denhout, alsmede een vrachtauto uit Vogelenzang. En ook Dinsdag 21 Mei j.l. en Woensdag 22 Mei j.l. werd nog" zooveel te Overveen en Aerden hout ingezameld, dat op elk dezer dagen een vrachtauto kon worden volgeladen, bestemd voor het; geteisterd Rotterdam. Nog zal voor andere gebieden een nieuw beroep op de bevolking gedaan worden. Voorshands kan het kleine comité met zijn vele helpers met dankbaarheid op de gevolgen van zijn oproep terugzien. AANIVIELDEN VAN VREEMDELINGEN. De Commissaris van Politie te Bloemendaal, zulks in opdracht van den Opperbevelhebber van Land en Zeemacht, beveelt: 1. dat alle vreemdelingen van Belgische, Engel- sche of Fransche nationaliteit, respectievelijk af komstig van de Belgische, Engelsche of Fransche legers, welke binnen de gemeente Bloemendaal ver toeven, zich onverwijld moeten aanmelden aan het bureau van politie te Overveen; 2. dat een ieder, die een of meer vreemdelingen als bovenbedoeld in zijn woning of in eenig onder zijn beheer staand gebouw heeft opgenomen, ver plicht is daarvan onmiddellijk kennis te geven aan het bureau van politie; waarschuwt belanghebbenden, dat tegen het niet- nakomen van bovenstaand bevel strenge straffen zijn bedreigd. UITREIKING BROODBONBOEKJES De hoofden van gezinnen en de afzonderlijk le vende personen worden per dienstbriefkaart per soonlijk opgeroepen om de voor hen bestemde broodbonboekjes in ontvangst te nemen. Op deze dienstbriefkaart staat duidelijk aangegeven, wat vóór de uitreiking der broodbonboekjes gec moet worden. Voorafgaande volledige invulling vooral ook van de machtiging, indien betrokkenen de voor hen bestemde broodbonboekjes niet zelf in ontvangst komen nemen bespoedigt de uitreiking. Het is in het belang van het publiek zelf. als de achterzijde van de oproepingskaart, bij de aahbieding Jaarvan volledig en met de uiterste nauwkeurigheid is inge vuld. De bureaux van uitgifte zijn geopend van 9-13 en van 14-18 uur. LISSE COÖPERATIEVE VEILING ILB.G. TE LISSE. Naar men ons mededeelt gaat de coöperatieve veiling H.BG. (G-A) te Lisse, na de betaling van 80 pet., thans op de geveilde artikelen nog 6 pet. uitbetalen. Met deze uitbetaling van 6 pet. wordt a.s. Maan dag een begin gemaakt, zoodat daarna 86 pet. der geveilde artikelen uitbetaald zal zijn. HEEMSTEDE GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Tei'ug te ontvangen bij: Tummers, Binnenweg 133, autoped; Lammerse, J. v. Goyenstraat no. 10, bont (Marter); Oudshoorn. Kerklaan 2, blazer; Bureau van politie, paardedeken; W. Roozen, Kle verlaan 154, bankbiljet; v. Steyn, Wieckenplein no. 8; Polle, Binnenweg 87, hoofddoek; mevr. v. d. Linde, Rijnstraat 17. hond: Mouw, Havenstraat 20, tuinhark; Cray er esters ingel H, kano: v. d. Burg Seminarie, kano; E. J. Strengers, Iepenlaan 11, muts; Frans Schubertlaan 45, kindermuts: Endt, Cesar Franeklaan 34, portemonnaie met inhoud; D. Mantel, Camphuizerlaan 8, zilver potlood: G. Westerveld, Res Novaplein 10, portemonnaie. War merdam, Binnenweg 58. regenkapje. Slager, Lom bokstraat 11, jas en rijwielbelastingmerk, Bartels, Vijfheerenstraat 58. rijwielbelastingmerk; Smit, Zancvoortschelaan 22. rijwielbelastingmerk: Hos- man. Binnenweg 132, sleutel; v. Strien. Ant Mau vestraat 2, bos sleutels, R. G. de Boer, Ritzema Boskade 2. vulpen; v. d. Ende, Overboschlaan 9, reservewiel van een auto.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2