Middelburg zwaar door den oorlog geteisterd D&BB&LMj^N Te weinig eetlust? VERORDENING FLITSEN [vrijdag 24 WEI 1940 HAARDE M'S DAGBEAD 3 Het laat-Gothische stadhuis te Middelburg, waarvan slechts brokstukken zijn overgebleven. Zeelands hoofdstad, een van de gaafste oude ste den van ons land, heeft op ontstellende wijze tol aan den oorlog betaald, met tot resultaat, dat de stad, lie vermaard was door haar rijkdom aan geschied kundige, waardevolle gebouwen, met het verre ver leden heeft afgedaan, aldus schrijft het Alg. Hdbld., waaraan we ook het hierna volgende ontleenen. De bekende markt, waar het laat-Gothische stad huis domineerde, biedt een troosteloozen aanblik. Alle panden, die het ruime plein insloten, zijn, op twee of drie na, met den grond gelijk gemaakt. Van het stadhuis staan een stuk van den voorgevel, een gedeelte van den toren, en een paar brokken van de zijmuren nog overeind. De Lange Jan. Middelburgs roemruchte Abdij to ren, die het gansche eiland beheerschte, is niet meer. Kij is onthoofd. Een zielige klomp steen steekt thans boven de puinhoopen uit van het gebouw, dat eens de Koorkerk was. Het aloude Abdij plein is eveneens onherstelbaar verwoest. Slechts aan de resten van enkele gevels kan degene, die het plein eertijds goed heeft gekend, eenigszins zien hoe het vroeger geweest is. Het zijn echter niet slechts de panden van geschiedkun dige waarde, die ten offer zijn gevallen. Twee der voornaamste Middelburgsche winkelstraten, die op de Markt uitkomen, de Lange Delft, en de Korte Burgh. hebben hetzelfde lot gedeeld. In beide straten zijn vele tientallen winkels, hetzij gedurende het luchtbombardement, hetzij door den brand, die daarop volgde, volkomen vernietigd. Mid delburg heeft bijna geen winkels meer. In de Lange Delft gingen Grand hotel Verseput, het bekende restaurant De Gouden Zon, en de prach tige provinciale bibliotheek mede verloren. Als men op de markt staande de Lange Delft in kijkt, ziet tnen ruines links en rechts zoover de blik reikt. PUINHOOPEN! Andere deelen van de stad, die hevig geschonden Werden, zijn de St. Pieterstraat, de Dam, de Rouaan- kaai, de Rotterdamsche kaai, de Lange Noord- straat, de Nieuwstraat, de Segeerstraat. Al deze stra- i, kaden en pleinen liggen vol puinhoopen. In vrij wel alle wijken ontbreken huizen en winkels, En dan spreken we nog niet eens van die wijken, waar de panden slechts glasschade hebben gekregen. Dat het hevige bombardement en de brand, welke laatste nog niet geheel gebluscht is, ook menschen- levens hebben gekost, staat vast. Alleen: men weet nog niet hoeveel, want aan het opruimen der puin hoopen, die de slachtoffers verbergen, is men nog niet toe. Het overgroote meerendeel der bewoners van Mid delburg was overigens gelukkig op een veiligen af- Zaak van den hofmeester K. iii hooger beroep. AMSTERDAM. 23 Mei. (ANP) Naar wij verne tten heeft de officier van justitie mr. L. de Blécourt hooger beroep aangeteekend in de strafzaak tegen den Amsterdamsehen hofmeester K., die door de rechtbank wegens doodslag gepleegd op zijn vrouw, en het verbergen van het lijk met de bedoeling om het te onttrekken aan de opsporing van de justitie, was veroordeeld tot 15 jaar en zes maanden ge vangenisstraf. Het O. M. had wegens moord levenslange gevan- Benisstraf gerequireerd. K. stelde zich, zooals men *eet, op het standpunt dat hij tijdens een ruzie met hjn vrouw kort na zijn terugkomst uit Indië, haar ongeluk tegen de kachelplaat had doen vallen, waardoor zij bewusteloos was geworden. Hij was de overtuiging dat zij dood was en in zijn ver bijstering had hij haar daarna met een mes gestoken. Uit het deskundige onderzoek is echter vast komen k staan, dat de doodelijke steken zijn toegebracht ep een oogenblik, dat de vrouw nog leefde. N'adat het O. M. had geappelleerd is ook verdachte fclf in hooger beroep gegaan. stand. Woensdag en Donderdag hadden n.l. reeds duizenden, op aanraden van het gemeentebestuur, de stad verlaten. Met het weinige, dat zij konden mee nemen, hadden zij onderdak gezocht en gevonden in de dorpen en op de boerderijen op het eiland. Vrij dag namen nogmaals vele duizenden de wijk. Alle plattelandsgemeenten op Walcheren waren overbevolkt, want behalve uit Middelburg, had den talrijke inwoners van Vlissingen en van Souburg hun haardsteden verlaten. Het is bewonderenswaar dig hoe liefderijk de vluchtelingen overal op het platteland ontvangen en verzorgd zijn. Iedereen sloofde zich uit om hen, die have en goed in den steek hadden moeten laten, van het noodige te voor zien. Op sommige boerderijen waren 60 en meer fa milies ondergebracht. ELDERS IN ZEELAND In Vlissingen. dat reeds eenige dagen voor Mid delburg regelmatig uit de lucht werd bestookt, is aanzienlijk minder schade aangericht dan in de Zeeuwsche hoofdstad. Er zijn huizen en gebouwen getroffen, er zijn menschenlevens te betreuren, maai de oorlog heeft daar lang niet in die mate gewoed als in Middelburg. In Goes is nog veel minder schade aangericht. Mr. P. Dieleman, oudste lid van Ged. Staten yan Zeeland, is aangewezen als bewindvoerder der pro- Handelmaatschappij L. I. Akker Alkemadestraat 15 - Rotterdam i Adv Ingez Med.) Engeland onder dictatuur. De nieuwe volmachten der regeering. BERLIJN, 23 Mei De pers schrijft al gemeen dat de gisteren door het Lagerhuis aangenomen volmachtenwet, die alle rechten der persoon en van den eigendom opheft, neerkomt op de „oprichting van een onge breidelde dictatuur" in een land, dat dezen oorlog juist z.g. tegen de dictatuur voert en steeds wilde optreden als het prototype van den liberalen staat in deze wereld. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft o.a.: Om democratie en liberalisme te redder,» hebben de Engelschen den oorlog doen losbreken tegen de „nazi dictatuur". Om democratie en liberalisme te redden schaffen zij nu deze begrippen af en voeren een dictatuur-Churchill in. De heerschen- de klasse in Engeland ziet zich dus thans midden in den oorlog gedwongen om totalitaire hulpcon structies te improviseeren. Dat kan niet meer baten, omdat het te laat is, maar ook omdat de dragers van het politieke leven in Engeland evenals in Frankrijk den ouden demo- cratischen Adam toch niet kunnen afleggen, wat er uit te voorschijn komt, is een reactionnair machtsmisbruik van Churchill en zijn Franschen filiaalhouder Reynaud. Toch is het voor latere historici interessant om te constateeren dat de on bruikbaarheid der democratie thans zelfs duidelijk wordt voor de tegenstanders van Duitschland, die van hun volken verlangen, dat zij voor dit ver molmde „ideaal" den dood in gaan. De „Lokal Anzeiger" schrijft: Bij nuchtere over weging zal men ook in Engeland inzien dat het hier een wanhoopstap betreft, waarboven even als bij de andere Engelsche maatregelen het fatale woord „te laat" staat geschreven. De huishouding van een land laat zich niet in enkele dagen op het hoogste toerental brengen. De voorsprong, dien Duitschland zich in zeven jaar ongehoorden arbeid heeft veroverd, is niet in te halen. Het Hamburger Fremdenblatt" zet uiteen: Het liberale Engeland dat zich voor de geheele wereld beroemt op zijn parlementaire instellingen, heeft zich veranderd in een ongebreidelde dictatuur. Het levert het lot van Engeland uit aan de thans ongeremd regeerende oorlogspartij. Er is niets kenmerkender voor den revolutionnairen omme keer der wereld dan deze crisis der democra tische instellingen. Het mes zit den „grooten democratieën" op de keel. (D.N.B.) VOORSTELLING GAAT NIET DOOR. De voorstelling van „Toontje heeft een paard geteekend" door Jiet Residentietooneel, die oor spronkelijk hedenavond in den Stadsschouwburg zou plaats vinden, gaat niet door. Misschien is het mogelijk de voorstelling nog dit seizoen te doen plaats vinden. betreffende de verduistering. AMSTERDAM, 23 Mei (A.N.P.) De opperbevel hebber der Duitsche legertroepen heeft de vol gende verordening uitgevaardigd: 1. Onmiddellijk van kracht wordt de bepaling van zonsondergang tot zonsopgang te verduiste ren. 2. Alle gebouwen moeten zoo verduisterd wor den» dat geen lichtschijnsel naar buiten dringt. 3. Iedere buitenverlichting moet zoo verduisterd worden, dat uit een hoogte van 500 M. in lood rechte en schuine blikrichting lichtverschijnselen niet meer waargenomen kunen worden. Alle lichtbronnen die gemist kunnen worden, moeten worden uitgeschakeld. Lichtreclames en verlichtingen van étalages moeten worden uitge schakeld. 4. Bij alle verkeersmiddelen (automobielen, spoorwegen, tramwegen, schepen, enz.) moet de binnenverlichting naar buiten volledig verduisterd worden. De schijnwerpers van de rijtuigen moeten zoodanig worden afgedekt, dat slechts een hori zontale spleet die 58 cM. lang en 1.5 cM. breed mag zijn, het licht laat uitkomen. Automobielen rijden op vrije straatwegen met gedempte schijnwerpers en groot licht. Bij tegen- verkeer en in gesloten plaatsen moeten de schijn werpers op klein licht gedempt worden. Achter- en remlichten moeten verduisterd blij ven branden. Richtingwijzers moeten verder worden gebruikt. Parkeerende rijtuigen moeten naar voren en naar achteren door verduisterde lichtbronnen worden aangegeven. 5. Uitschakeling der openbare electriciteits. en gasvoorziening wegens de verduistering is ten strengste verboden. 6.) Overtredingen der voorschriften 15 wor den zwaar gestraft. NIEUWE SERIE No. 4 Een probleem Je vraagt je af, wat je moet doen, wanneer de chef van je man het mooie zilveren potlood, dat hij zoo juist van je heeft geleend, verstrooid in zijn eigen zak steekt. De Opbouw van Rotterdam. Mededeelingen in een persconferentie door het gemeentebestuur. Wij ontleenen aan „De Tijd": In een persconferentie heeft de heer De Groot, lid van het college van B. en W. van Rotterdam, die speciaal met de zorg voor de evacuatie is be last. medegedeeld, dat een gemeentelijke telling heeft uitgewezen, dat er voor 25.067 woningen plaatsvervanging moet worden gevonden. Wie weet, dat men in het algemeen rekent op 3'4 tot 4Vi> bewoner per woning, kan nagaan voor hoeveel menschen in andere plaatsen on derdak moet worden gevonden. Er is een centraal gezag voor de evacuatie in gesteld, aan het hoofd waarvan de heer H. v. Dijk, hoofdcommies bij de afdeeling Onderwijs en Volksontwikkeling ten stadhuize is geplaatst. De heer Van Dijk is door B. en W. aangesteld als evacuatie-commissaris en heeft zijn bureau gekregen aan den Stadhoudersweg no. 153, tel. 46656. Deze verricht zijn taak in samenwerking met een gedelegeerde der provincie Zuid-Hol land, het lid van Ged. Staten P. de Bruin. De leiders der posten en een aantal patroons uit groote ondernemingen hebben de organisa tie van den evacuatiedienst geregeld. Deze pa troons hebben 150 a 200 man personeel, wier salaris ze voor eigen rekening nemen, ter be schikking van dezen evacuatiedienst gesteld. Op eiken post zitten nu één of meer ambtena ren. GOEDE GEZONDHEIDSTOESTAND. Dr. J. E. Feisser, directeur van den gemeen telijken geneeskundigen- en gezondheidsdienst in de Maasstad, heeft verklaard, dat de ge zondheidstoestand van de Rotterdamsche in gezetenen goed kan worden genoemd. Aangeraden wordt met klem om zich zoo spoedig mogelijk tegen typhus te laten inenten Dit is een veiligheids- en voorzorgsmaatregel De kans op besmetting en eventueele uitbrei ding is n.l. thans grooter. dan onder normale omstandigheden, want velen zullen waarschijn lijk bij gebrek aan leidingwater ander water, dat wellicht niet deugdelijk was, hebben gedron ken. Vandaar deze prop'nylactische maatregel. Wat het Rotterdamsche drinkwater betreft, deelde de directeur van den G.G. en G.D. mede. dat het water te Rotterdam uitstekend is. GROOTE INNERLIJKE KALMTE Men vreesde aanvankelijk dat zich bij psy chose-patiënten schrikreacties zouden voordoen, welke in schuilkelders en dergelijke plaatsen, waar veel publiek bijeen was, paniekstemmin gen zouden kunnen verwekken. Dit is, aldus dr. Feisser, wel zeer meegevallen. Waarschijn lijk, aldus verklaarde hij dit, zijn de menschen. die zeer getroffen werden, als 't ware door schrik verlamd geweest, waardoor een paniek stemming zich niet van hen meester heeft kun nen maken. De realiteit van de omstandighe den het zorgen voor reddingswerk etc. hield de menschen daarna zoo bezig, dat zij vólkomen er door in beslag werden genomen. De Rotterdamsche bevolking heeft zich doen kennen als een die wordt gedragen door een groote innerlijke kalmte. Q DOBBELMAn n.V.. NIJMEGEN <Adv ingez. Med.) Bosch- en zeehuizen van het Centraal Genootschap gaan weer open. AMSTERDAM. 23 Mei. Het Centraal Genoot schap voor kinderherstellings- en vacantiekolonies deelt mede, dat de kinderen die in de kolonie, huizen waren door afdeelingen en ouders grooten- deels zijn teruggehaald en voor zoover zij in de koloniehuizen gebleven zijn, in goede conditie ver- keeren. Het bestuur van het Centraal Genootschap besloot de boschhuizen in Drente en Gelderland en voorloopig ook de zeehuizen in Egmond aan Zee weder voor de verpleging open te stellen, op dat zwakke kinderen, die daarvoor door de medici aangewezen zijn, zoo spoedig mogelijk voor her stel van gezondheid weer naar buiten kunnen. Den afdeelingsbesturen wordt verzocht zich ter zake tot den directeur in Amsterdam te wenden (A.N.P.) Voorlichting van oud-Indisch gasten. AMSTERDAM, 23 Mei. De koninklijke vereeni- ging „Oost en West" heeft besloten de in de Indische club-Amsterdam begonnen beweging om voorlich ting te verschaffen aan oud Indisch-gasien en aan hen. wier familiebetrekkingen zich in Nederlandsch- Indië. Suriname en Curagao bevinden, zoo krachtig mogelijk te steunen. In een bijeenkomst' van verte genwoordigers van het hoofdbestuur der Kon. ver. „Oost en West" afdeeling Amsterdam, de Indische club-Amsterdam en het „Koloniaal Instituut" is een voorloopig werkprogramma opgemaakt. De afdeelingen van „Oost en West" in het geheele land worden bij circulaire van het hoofdbestuur uit- genoodigd de noodige gegevens omtrent hen. die tengevolge van de huidige omstandigheden in moei lijkheden verkeeren, te verzamelen. Betrokkenen kunnen zich reeds thans tot de afdeelingsbesturen wenden. Wat Amsterdam betreft is het plaatselijk bureau gevestigd in het gebouw van he: „Koloniaal Instituut", Mauritskade 63, kamer 81 (telef. 52600) waar men zich kan aanmelden. (A.N.P.) Nederlandseh Olympisch Comité. 's-GRAVENHAGE (A.N.P.» Het Neder- landsch Olympisch Comité heeft aan de bij dit lichaam aangesloten bonden een circulaire ge zonden van den volgenden inhoud: „Het is in het belang van een goeden gang van zaken, dat het normale leven zoo spoedig moge lijk zijn loop hervat. In verband hiermede verzoeken wy aan alle bij ons aangesloten bonden, voor zoover zulks nog niet geschied is, hun gewone werkzaamheden weder op te nemen. Het bestuur van het Neder- landsch olympisch Comité zal gaarne het mo gelijke doen om de bonden voor zooveel noodig van voorlichting te dienen". BROCKWAYBISSEN RIJDEN WEER. De directie van de Brockwaybus Maatschappij te Haarlem deelt ons mede dat zij van de autori teiten toestémming heeft gekregen om met ingang van heden een beperkten dienst met de lijnen 1 en 3 te onderhouden op het traject Muiderslot. wegStation. Neem dan brood van VAN DER LINDEN, dat bevordert den eetlust door zijn heer lijken smaak. VftWOfR tlNPjgfr BAKENESSERGRACHT 71 TELEF. 13882 HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) Berichten van onze militairen. De commandant van de 3e compagnie van het 14e depotbataljon, de reservekapitein J. A. C. H. van Welzenes, deelt mede, dat zijn onderdeel zich momenteel bevindt te Rijswijk, school a.d. Broek- slootkade. Allen bevinden zich in goeden wel- stand*Aan de naaste familieleden der gesneu velden en gewonden werd reeds bericht gezon den. Het personeel van de eerste compagnie van het derde bataljon van het regiment grenadiers be vindt zich, behoudens twee gesneuvelden en acht gewonden, wier familie bericht is gezonden, in goeden welstand, evenals het personeel van de eerste zelfstandige sectie zoeklichten tegen luchtdoelen te Anna Paulowna. De sergeant van Oosten, commandant detache ment Ypenburg. 1ste compagnie, lste bataljon luchtvaarttroepen, deelt mede, dat allen zich in goeden welstand bevinden. Dc commandant van de 2e compagnie 5e autobataljon meldt, dat zijn compagnie te Nieuwveen gelegerd is. Allen zijn in goeden welstand. Vermist worden: P. Wille, C. Lever, B. van Straten, L. van Witzenhausen, J. C. D. Blom, N. van der Puyl, A. Postma, J. A. van So meren en E. J. Stegehuis. INBRAAK TE ROTTERDAM BERECHT. Het A.N.P. meldt: ROTTERDAM» 23 Mei. De Rotterdamsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van den 63-jarigen kleermaker B. N. J. de R. en den 42-jarigen klinker M. v. d. O. beiden zonder vaste- woonplaats, die veertien dagen geleden terecht moesten staan wegens inbraak in de villa van mr. H. C. Hintzen aan de Groene Wetering te Rotter dam. Beide mannen hadden in den nacht van het vorige jaar een groote hoeveelheid zilveren voor werpen uit deze villa weggenomen en te Amster dam aan den man gebracht. De rechtbank achtte de schuld van de ver dachten bewezen en veroordeelde beiden tot drie jaar gevangenisstraf, terwijl de R. daarna ter be schikking van de regeering zal moeten worden ge steld. Fransche Admiraliteit geeft verliezen toe. Een duikboot, een torpedobootjager en een ravitailleeringsschip. Het D. N. B. meldt: De Fransche Admiraliteit maakt bekend: Tijdens de operaties op de Noordzee, aan de kust der Ne- derlandsche eilanden en van Vlaanderen, heeft de Fransche marine de duikboot ..Doris", den torpedo jager „Le Droit" en het ravitailleeringsschip „Le Niger" verloren. Gevluchte Noren mogen naar hun land terugkeeren. Hun aantal wordt op 2500 geschat. HET D.N.B. bericht uit Oslo dat de Duitsche autoriteiten toestemming hebben gegeven dat de Noren, die vrijwillig naar Zweden zijn gevlucht, terug mogen keeren. Vermoedelijk zullen zij van 25 Mei af met speciale treinen via Kongsvinger terug worden gebracht. Vrouwen en kinderen zul len zoo de grens kunnen passeeren. Mannelijke personen tuschen 18 en 55 jaar zullen een pas of andere legitimatie moeten hebben. Het aantal vluchtelingen wordt op 2500 geraamd.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5