liet JOcevit m Jxut Oliebol. Oudheidkundige opgravingen te Santpoort. De eerste proefsleuf. VRIJDAG 24 MEI 1940 HA" A RE EM'S DAGBEAD Ingevolge het verzoek van de Stichting: „Vrien den van Oud-Santpoort" aan Z. Exc. den mi nister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschap pen, om steun te willen verleenen voor het ver richten van oudheidkundige opgravingen is de heer Dr. W. C. Braat, conservator aan hot Rijks museum van Oudheden te Leiden met zijn werk zaamheden aangevangen op het terrein „ergens in Santpoort". Aangezien slechts zeer weinigen in den lande in de gelegenheid zijn een dergelijk onderzoek met eigen oogen te aanschouwen, wil ik trachten verslag uit te brengen van het maken van de eerste proefsleuf. Zeer tot haar spijt was het werkterrein in een veldje, dat een ijverige werklooze jongeman met enorm veel moeite van waardelooze wildernis tot tuingrond had ontgonnen. Tijdens het diepspit- ten stuitte hij bij het omwerken van een be trekkelijk diepe droge sloot op scherven van aardewerk, zooals hij bij de opgravingen van de Stichting van een Middeleeuwsohe nederzetting nog niet had gezien. Onze vriend die met nog een paar andere werklooze gratis zijn hulp Dij die Middeleeuwsche nederzetting aan de Stich ting had verleend. (De nog maar pas opgerichte Stichting was niet kapitaalkrachtig genoeg om loon uit te keeren) was zoo attent de gevonden scherven te verzamelen en bracht ze ter beoor deeling aan een der bestuursleden. Het valt niet onder woorden te brengen wie van beiden het meest enthousiast was, het bestuurslid dat bij den eersten oogopslag de scherven als bijzonder mooi Friesch Bataafsch aardewerk herkende, of de vinder, die tot de ontdekking kwam dat hij inderdaad iets van belang had opgegraven. De Stichting heeft toen zeer voorzichtig op de-vind plaats een hoekje nader onderzocht en vond in de bovenlaag van ongeveer l meter beneden het maaiveld aardewerk van omstreeks het begin onzer jaartelling. Op omstreeks 1.50 M. diepte werden oudere scherven gevonden, terwijl de alleroudste scherven van 1600 tot 2000 voor voor Christus op ongeveer 1.80 M. werden bloot gelegd. Ter gelegener tijd hoop ik van dit aarde werk iets meer te vertellen, en wil nu iets zeg gen over het onderzoek onder de deskundige lei ding hierboven genoemd. Maandagmorgen 6 Mei arriveerde het Leid- sche personeel bestaande uit Dr. Braat, conser vator, een amanuensis en de vakman-voorgraver Scholte. die reeds sinds jaar en dag telkens voor belangrijk graafwerk van zijn boerderijtje op de Veluwe wordt opgeroepen Het graversperso- neel, bestaande uit 6 werkloozen, die reeds voor heen aan de Stichting hun gratis hulp hadden verleend waren door de medewerking van de be voegde autoriteiten voor het werk uitgekozen. Direct na aankomst werd de lastwagen van het Museum ontladen en de werktent in elkaar gezet. Natuurlijk werd die tent onmiddellijk bekroond met onze Hollandsche driekleur. Binnen 1 uur tijds werd met graven aangevangen. De voor man begon met de lijnen uit te zetten die de richting en de breedte van de eerste sleuf be paalden. Deze sleuf die 3 meter breed moest wor den, werd met zorg tot op 50 cM. afgegraven en de grond aan de eene zijde der sleuf opgewor pen waardoor de waardevolle teelaarde afzonder lijk werd gehouden. De diepere grondlagen kwamen aan de andere zijde van de sleuf te lig gen. Nadat de bovenlaag was verwijderd werd met grooter voorzichtigheid de grond beneden de 50 c.M. weggegraven. Geen volle spitten werden meer opgenomen doch telkens voelend en tastend de spade tot op halve diepte ingestoken, terwijl te gelijkertijd opdracht werd gegeven om telkens als men de aanraking met een steen voelde of hoorde, niet door te spitten doch voor zichtig het aardewerk bloot te halen. Elke graver had zijn eigen gedeelte van de sleuf waarbij een mandje behoorde voor het verzamelen van de scherven. Met argusoogen controleerde Scholte de grondverkleuringen op den bodem der sleuf en niet lang duurde het of de opracht werd gegeven om niet dieper te graven. Nu kwam het werk van den vakman. De schop van Scholte was vlijmscherp. Het graafblad was plat met licht opgebogen kant randen terwijl ook de achterzijde iets was omhoog gezet. De steel van de schop was dusdanig aangebracht, dat bij de gewone stand van den werkman het graafblad plat op den grond kwam te liggen. Laagje na laagje, telkens ongeveer een c.M. dik werd afgeroomd en terzij de geworpen, waarna de bijbehoorende werk man dezen lossen grond uit den kuil verwijder de. De bodem kwam ten slotte te voorschijn zui ver waterpas en vlak als een kolfbaan. Wij, lee- ken, waren in de wolken. Scholte had uit den warwinkel van den ondergrond een tiental in schuine richting over den bodem loopende stre pen te voorschijn getooverd. Elke streep liep evenwijdig aan zijn voorganger. De afstand der strepen was ongeveer 80 c.M. Wij groeven toen pp 70 c.M. diepte. Voordat wij, ik zeg nogmaals „leeken" een oplossing voor deze seijie prachtige grondsporen hadden gevonden, werd ons door de heeren van Leiden met aan het hoofd de heer Scholte de domper op onze fantasieën gezet. „Het was niets en het had in het. geheel niets met oude geschiedenis te maken". Verrassend was de scherpzinnige oplossing, die op het eerste gezicht totaal In strijd was met de logica. Mijne heeren, merkte Scholte op: „wij zitten hier op de uiter ste diepte van de zanderij. Wat u hier ziet zijn de ribben van het smalspoor dat gebruikt is voor de afgraving van het duin. Aan de regelmatige afstanden kunt u zien dat de rails telkens even veel zijn verplaatst, zoodat het duin over die breedte was afgegraven". Scholte had reeds lang gezien dat de grond reeds voorheen bewerkt was geweest. Tal van meer of minder kleine verkleu ringen in den bodem hadden hem reeds gezegd dat deze laag reeds was omgezet en verwerkt. Tusschen de ribben was bij het vullen van de kipkarren telkens weer zand gevallen totdat ze opgevuld waren en zelfs vermoedelijk met een extra laag los zand waren overdekt. Hoe ongelooflijk het ook moge schijnen wij za gen hier voor onze oogen dat ondanks de helm beplanting en ondanks begroeiing, het zand tot een dikte van ongeveer 70 c.M. den bodem van de voormalige zanderij had overstoven. Voelend en tastend ging het personeel weer die per met halfvolle spadesteken. Niet lang duurde het of de eerste restanten aardewerk werden ge vonden. Nu eens bleken het stukjes Romeinsch te zijn en dan weer Germaansch. De stemming die door de kipkarsporen ernstig was gedaald ging met sprongen omhoog. Groot was het resul taat nog niet, maar wij wisten allen dat wij in de goede richting vorderden. Niet lang duurde het of verschillende van onze grondwerkers bootsten den voorman na. Gespit werd bijna niet meer. Allen begonnen met meer of minder succes te roomen. De grondlaag bleef vrijwel vlak en schoon, totdat wederom de opdracht kwam om te eindigen. Scholte had opnieuw kenteekenen gezien, die hem een resultaat deden vermoeden. Het gele zand, hier en daar door ijzeroer diep bruin verkleurd vertoonde grijze vlekken, grijs blauwe strepen en grijsblauwe onregelmatighe den. Geen der ongeschoolden zagen er iets bij zonders in. Wederom begon Scholte met zijn mimitieuse verwijdering van het bovenlaag je. Verschillende verkleuringen verliepen van plaats, andere waren verdwenen. Sommige vertoonden een scherpe snede met scherpe hoeken en nog weer anderen begonnen op tamelijk ronde vlek ken te gelijken. Nog een laagje werd hier of daar verwijderd. Tal van verkleuringen bleken de be langstelling van Scholte niet te trekken. Het was toch niets volgens zijn zeggen. Van meer belang belang bleken echter de rondachtige vlekken, op gemiddeld 80 c.M. onder het maaiveld vonden wij de sporen van het leven onzer voorouders van omstreeks 2000 jaren geleden. Wij betraden den bodem die het leven en streven der Germa nen had aanschouwd. Paalgat naast paalgat tee- kende zich af. Aanvankelijk konden deze ronde vlekken ons nog weinig zeggen, doch toen het rechte maatlint langs de zijde van de sleuf werd uitgelegd en de deskundigen op een cM. nauw keurig elk paalpunt in teekenïng hadden ge bracht met weglating van alle nietszeggende verkleuringen, toen werd het gevondene bijna een open boek. In de smalle sleuf van nog geen 3 meter bodemibreedte zagen wij een rechte lijn van een 8-tal paalgaten en daarmede in aanslui ting een zwak haaksche bocht van nog een drie tal gaten. Uit een en ander viel gemakkelijk te concludeeren dat wij het geluk hadden gehad het grondvlak bloot te leggen van een Bataaf- sche woning. Hoe groot de woonvertrekken wa ren hebben wij nog niet kunnen vaststellen, om dat de andere zijden buiten onze eerste sleuf vielen. Met vrij groote zekerheid kan worden aangenomen, dat de rechtopstaande palen ver geleken kunnen worden met de zwaardere recht opstaande takken van een mand. Tusschen die palen is waarschijnlijk van dunnere takken een vlechtwerk gemaakt zooals men tegenwoordig op enkele boerderijen van den achterhoek meer kan aantreffen. De afdichting heeft misschien uit een kleiachtige substantie bestaan, welke in den loop der eeuwen de aanleiding is geweest van de grijsblauwe verkleuring, die als een breede streep de paalgaten heeft bedekt. Veel mag ik hier over nog niet zeggen, omdat het ernstig weten schappelijk onderzoek in Leiden moet plaats vin den. J. S. VISSER. Santpoort. Men belaste de post niet al te zwaar. 's-GRAVENHAGE, 23 Mei. De opperbevel hebber van land- en zeemacht deelt in overleg met den Duitschen bevelhebber in Nederland mede dat, hoewel het postverkeer in alle onder deden in geheel Nederland met uitzondering van Zeeland weder is hersteld, het verkeer niet temin nog groote moeilijkheden ondervindt, omdat het met veelal gebrekkige middelen en langs allerlei omwegen moet werken. Het pu bliek wordt daarom verzocht de post niet over te belasten en vooral veel ruimte innemende zendingen zooals postpaketten voorloopig tot het allernoodzakelijkste te beperken. (A. N. P.) NATUURBAD „VELSEREND" GAAT WEER OPEN. Het natuurbad Velserend te Santpoort, tegen over de Ruïne van Brederode zal Zaterdagmor gen 25 Mei voor het publiek worden geopend. Algemeen informatiebureau Ned. Roode Kruis. 's-GRAVENHAGE, 23 Mei. Reeds meerdere malen werd gewezen op het enorme werk, dat bij het algemeen informatiebureau van het Roode Kruis moet worden verzet. Dagelijks komen de gegevens binnen van 25.000 a 30.000 militairen, die in het kaartsysteem moeten worden gevoegd. In de uren, waarop het bureau is geopend, is in verband met de tallooze vragen om inlichtingen, het kaartsysteem voortdurend in gebruik voor het naslaan van reeds ingevoegde kaarten. Het gevolg is, dat niet tegelijkertijd invoeging van nieuw ont vangen kaarten kan plaats hebben, waardoor een achterstand dreigt te ontstaan en het gever, van juiste inlichtingen wordt vertraagd. In het belang van een zoo volledig mogelijke in lichting van het publiek is het noodzakelijk ge bleken eiken dag gedurende eenfge uren niets an ders te doen dan het invoegen van nieuw ontvan gen kaarten. De uren voor het vragen van inlichtingen moe ten dan echter worden beperkt. In den vervolge zal derhalve het bureau voor het vragen van mon dei ingen en telefonische inlichtingen geopend zijn van 8.0018.00 telefoon: 301111 (A.N.P.) NIEUWE COMMISSARIS VAN POLITIE TE HOORN 's GRAVENHAGE, 23 Mei. In het algemeen po litieblad wordt medegedeeld, dat met ingang van den datum van indiensttreding benoemd is tol com missaris van politie te Hoorn W. J. Gorter, thans inspecteur van politie te Leeuwarden. (ANP). WEERMACHTSINDUSTRIE-VERLOVEN. 's-GRAVENHAGE, 23 Mei (A.N.P.) De opper bevelhebber van land- en zeemacht bepaalt in overleg met den Duitschen bevelhebber in Neder land, dat de weermachtsindustrieverlofgangers in de bedrijven moeten blijven, voorzoover zij daar op 14 Mei 1940 aanwezig waren. Huwelijken van personen in militairen dienst. Het A.N.P. meldt: 's GRAVENHAGE, 22 Mei. Verschenen is een besluit van den opperbevelhebber van land- en zeemacht van 21 dezer, houdende voorzieningen betreffende huwelijken van personen, die in mili tairen dienst zijn. Daarin wordt bepaald, dat voor de toepassing van de artt. 105 en 131 van het Bur gerlijk Wetboek (resp. inzake de aangifte en de voltrekking van het huwelijk) met betrekking tot personen in militairen dienst onder „woonplaats" mede wordt verstaan de plaats des werkelijken ver- bJijfs. Indien ingevolge het vorengenoemde een huwe lijksaangifte heeft plaats gehad in de gemeente, waar dé aanstaande echtgenoot zijn werkelijk ver blijf houdt, geschiedt huwelijksafkondiging uitslui tend in die gemeente. Voorloopig geen goedkoope retours bij de spoorwegen. Abonnementen kunnen worden ingeleverd. UTRECHT, 23 Mei. De directie- der Neder- landsche Spoorwegen deelt mede, dat in verband met de gewijzigde omstandigheden de invoering van de zoogenaamde goedkoope retours, die van 19 Mei af in de bepaalde treinen overdag geldig zouden zijn, voor onbepaalden tijd is uitgesteld. Bovendien heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen besloten, diegenen, die een abonne ment hebben, doch die daarvan door de omstandig heden geen gebruik kunnen maken, tegemoet te komen. Op de stations zal tot 28 Mei 1940 ge legenheid worden geboden deze abonnementen in te leveren. De houders van deze abonnementen hebben dan tot 1 September 1940 gelegenheid gratis een nieuw abonnement aan te vragen voor den zelfden tijdsduur, welken het oude ingeleverde abonnement nog geldig was. (A.N.P.) Binnenlandsche beurtvaart. 's GRAVENHAGE» 23 Mei (A.N.P.) De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft blijkens de Nederl. Staatscourant no. 98 van 23 Mei besloten, dat het deelnemen aan de binnen landsche beurtvaart slechts veroorloofd is, wan neer de nodernemer lid is van de vereenigingen aangesloten bij het Nederlands he Binnenvaart Bureau. Er zal franco worden vervoerd, tenzij de omstandigheden zulks niet toelaten, in welk geval vooruitbetaling kan worden gevorderd! Voor de vrachtprijzen gelden de richtlijnen aan gegeven in de prijsverordennig van 15 Mei 1940. Verder wordt een commissie ingesteld voor het bevorderen van een juiste behandeling van beurt vaart-aangelegenheden. Beslissingen dezer com missie behoeven de goedkeuring van de regeerings- commissaris voor den wederopbouw. Deze verorde ning treedt 24 Mei 1940 in werking. De moord in de Vijzelstraat te Amsterdam. Tien jaar gevangenisstraf gcrequireerd. AMSTERDAM, 23 Mei. (A.N.P.) In den och tend van den 27sten December van het vorige jaar speelde zich in een winkel in de Vijzelstraat een liefdesdrama af, waarbij een dienstbode het leven liet. Het meisje was eenigen tijd verloofd geweest met een 37-jarigen expediteur. Zij verbrak de ver loving, doch de expediteur stelde alles in het werk om den omgang te herstellen. Zij weigerde echter pertinent zich langer met den man in te laten. Herhaaldelijk bedreigde hij haar en op den Zater dag voor Kerstmis kwam hij het meisje op straat tegen. Hij hield haar staande en liet haar een groot, scherp dolkmes zien. geheel overstuur kwam het meisje thuis en zij vertelde aan haar mevrouw, wat er gebeurd was. Deze gaf haar den raad extra voorzichtig te zijn en goed op te let ten. Dienzelfden avond kwam de man aan de winkelzaak, maar het meisje was er niet.. Op den ochtend van den 27en December zette de dienstbode de vuilnisbakken buiten en van die ge legenheid maakte de afgewezen minnaar gebruik om de winkel binnen te dringen. Toen het meisje weer binnen was, viel hij haar onmiddellijk met het dolkmes aan. Hevig bloedende en luid gillende vluchtte zij de straat op, achtervolgd door den nian. Op straat zakte zij ineen en enkele oogenblikken later overleed zij. De dader was intusschen» ge grepen door werklieden van de stadsreiniging. Geen oogenblik bood hij tegenweer: „laat me maar los, ik loop toch niet weg", had hij gezegd. Vandaag stond de expediteur terecht, verdacht van moord. Subsidiair had de officier van justitie mr. L. de Blécourt doodslag tep laste gelegd. De man gaf in feite het tenlaste gelegde toe: hij was met het meisje verloofd geweest, tot zijn woede had zij den omgang verbroken» hij had een dolkmes gekocht om haar angst aan te jagen. Voor zoover hij zich herinnerde, had hij haar slechts één steek, n.l. in den hals toegebracht. Dr. S. P. Tammenoms Bakker stelde een onder zoek in naar de geestvermogens van den man. Ver dachte heeft psychopathische trekken, doch desk. heeft niet zulk een mate van gebrekkige ontwik keling of stoornis in de geestvermogens geconsta teerd, dat daarbij in het vonnis rekening moet wor den gehouden. Van gebrekkige ontwikkeling der geestvermogens is geen sprake, de man is geen nsychopaath. Dokter J. Th. C. A. Leusden, die de sectie had verricht, verklaarde, dat het meisje was overleden tengevolge van verbloeding, ontstaan door de beide messteken. De eerste steek was reeds doodelijk ge weest. Een paar getuigen décharge verklaarden, dat het meisje niet altijd even gemakkelijk in den om gang was geweest, zij plaagde haar verloofde dik- ijls. De bejaarde vader van den expediteur zeide, dat zijn zoon geen slecht mensch was, wel had getuige zich herhaaldelijk afgevraagd, of zijn zoon wel nor maal was. Hij had dikwijls hevige driftbuien en wist dan niet meer wat hij deed Bij het slotverhoor houdt verd. vol, dat hij niet de bedoeling heeft gehad het meisje te dooden. „Ik heb haar alleen maar willen dreigen, om.haar bij mij terug te krijgen"» zeide hij. Requisitoir. De officier van justitie noemde de zaak zeer eenvoudig. De verdachte is een egoïst, die een vermeend onrecht wilde wreken. Het is duidelijk dat deze man de bedoeling had de vrouw te dooden Eenige dagen tevoren had hij haar immers nog ge zegd: „als je niet bij me terug komt, ga je er aan". Spr. achtte den moord bewezen en requireerde een gevangenisstraf voor den tijd van tien jaar. De verdediger mr. F. Pauwels besprak uitvoerig de psyche van den verdachte: een opvliegende domme, egocentrische man, verwend in zijn jeugd en gewend zijn zin te krijgen. PI. bestreed, dat verd. het plan had het meisje te dooden. Door zware dreigementen hoopte hij haar over te halen bij hem terug te komen. PI. was voorts van oordeel dat niet alleen het kalm beraad en het rustig overleg, doch ook de opzet om te dooden ontbrak. Hier heeft men te maken met een liefdesdrama. PI. riep de uiterste clementie van de rechtbank in. VOOR DE KINDEREN Onwillig nam meneer Citroen plaats, niet begrijpend wat ze van hem wilden. Hoe vindt U dat beestje? vroeg de Dikke, op de papegaai wijzend. Meneer Citroen boog zich over de kooi en bekeek den vogel aandachtig. Dag, lorre, hoorde dfe man opeens, en hij keek glimlachend om naar den Dikke. Verdraaid aardig dier, sprak hij, het is altijd mijn wensch geweest om zoo'n dier te bezitten. Zijn ze erg duur? Nou.... nog al, zei de Dikke. VEEL KILOMETERS OP WEINIG BENZINE Tien wenken der K. N. A. C. voor zuinig rijden. Voor degenen, die van de desbetreffende over heidsinstanties verlof tot 't in bedrijf houden van een automobiel hebben gekregen, is het van groot be lang, met de hun toegewezen hoeveelheid benzine een zoo groot mogelijk aantal kilometers te kunnen afleggen. In verband daarmede meent de Konink lijke Nederlandsche Automobiel Club dezen automo bilisten, hetzij personenauto-, hetzij bedrijfsauto- houders, met een handleiding voor zuinig rijden in onderstaanden, gecondenseerden vorm van dienst te kunnen zijn. In de eerste plaats geve men er zich rekenschap van, dat, afgezien van betrekkelijk ingrijpende en practiseh moeilijk uit te voeren of kostbare wijzigin gen, door kunstgrepen aan de motor-afstelling als regel minder brandstof kan worden bespaard dan door een consequente en systematische afstemming der rijmethoden op een zoo laag mogelijk verbruik. Daartoe behoort: 1. Vermijden van hooge snelheden en optrek- „spurts" soepel rijden in matig en vooral ook gelijk matig tempo, zonder felle acceleratie of bruuske vertraging. Afhankelijk van motor-formaat en -type moet, voor personenauto's, het snelheidsgebied tus schen 40 en 60, soms 70 km. per uur als het meest economische worden beschouwd. 2. Lage versnellingen zoo weinig, en een „over drive" of „Schnellgang" zoo veel mogelijk gebruiken. 3. Motor niet onnoodig stationnair laten loopen. Contact afzetten tijdens verkeersoponthoud van eenigen duur. 4. Carburator-choke of soortgelijke, niet-automa- tische koud-start-inrichting zoo weinig en zoo kort mogelijk gebruiken. Voorts is voor de bedrijfszuinigheid het volgende punt van groot belang: 5. Motor goed warm rijden (koelwatertemperatuur tusschen 75 gr. en 85 gr. C. houden; radiatorvlak daartoe zoo noodig ten deele afdekken), en afkoeling gedurende perioden van stilstand zoo veel mogelijk tegengaan (plaid, radiatorhoes). 6. Organen van ontsteking en carburatie in prima staat brengen'. Zoo noodig kleppen laten inslijpen (compressiedruk meten). Ontsteking iets vroeger af stellen dan normaal: carburator zuiniger afstellen voor zoover dit goed doenlijk is zonder den motor onhandelbaar te maken, of in verband met de ver branding van een te arm gasmengsel de kans op storingen te scheppen. Ieder geval dient op zichzelf te worden beoordeeld, waarbij deskundige voorlich ting onontbeerlijk is, en experimenteeren veelal noodig zal zijn. Ter vermindering, resp. vermijding van wrijvings ver liezen: 7. Dunne olie in motor, gangwissel, en aandrijf asbuis gebruiken. 8. Wielen controleeren op juiste sparing, en licht loopen (lagers, remmen). 9. Banden 10 a 15 pet. harder oppompen dan vol gens voorschrift. En tenslotte: 10. Geen goed geld weggooien aan zoogenaamde benzinebesparingsmiddelen voor menging door de benzine of montage op den carburator. met capucho Voor dit babyjasje, waar we een baby en ze! een kind van een jaar, handig in kunnen wikkele bij zijn tocht door huis of naar buiten, hebben gebruikt'. 250 gr. lichtblauwe, 4-draads wol ir, zijden draad, en 2 pennen no. 3. VOORPAND. Voor een van de voorpanden zetten we op 60 st. en breien eerst 8 pennen reeh: Daarna zetten we het werk voort met één pen recL' één pen averecht, en nemen later de averechtscb kant voor den goeden kant. Aan een kant van he werk breien we telkens 4 st. recht, zoodat we dss een randje van ribbels krijgen. Aan den andere kant breien we om de 15 pennen 2 tezamen, we boven den onderrand 105 pennen gebreid heb ben. Dan kanten we aan den kant, waar we minderd hebben 10 st. af voor het armsgat en wé 4321. Nu nog 24 pennen breien en dan vo« den hals eerst 6 st. afkanten en dan nog 4x5 st. ft rest, 18 st., blijven staan voor den schouder. Het andere voorpand is een spiegelbeeld van hc eerste. RUG. Voor den rug zetten we 105 st. op es breien ook weer eerst 8 pennen recht; daarna wee een pen recht, een pen averecht. Net als bij he: voorpand, minderen we weer om de 15 pennen en nu links en rechts. Nu weer evenals bij het voor pand na 105 pennen boven den rand het armsgat afkanten, maar hier 8 st. (332). We breien no; 15 pennen en breien dan in het midden van de per 10 keer 2 st. te zamen. We houden nu nog 67 s: over. die we 10 keer opbreien, waarna we 22 st. het midden stevig afkanten voor den hals, en df schouders worden nu met de schouders van he: voorpand samen gebreid. Denk er om recht en ver keerd! MOUW. Aan den kop te beginnen, zetten wt 20 st. op, en meerderen dan om de pen voor et achter een steek tot 40 st. Dan in één keer voor en achter 6 st. bijmaken. Nu breien we om de 10 pen nen voor en achter 2 st. tezamen, tot er nog 40 st' over zijn. Na 64 pennen van den korten kant van de mouw af breien we nog 8 pennen recht en kan ten dan af. CAPUCHON. We zetten 100 st. op en breien eerst 12 pennen recht en vervolgens één pen rech:, één pen averecht. Na 60 pennen boven den rand, kanten we af, en naaien daarna de kap dubbel. De rand van ribbels slaan we om. OPMAAK. Het jasje wordt onder een voch- tigen doek gestreken en op de machine in elkaar ge- stikt. Bij het opnaaien van de kap rimpelen we de hals voor een weinig in. Op taille-hoogte en daar waar de kap op het jasje genaaid is, stikken we aan den binnenkant twee lichtblauwe zijden biezen Daarna draaien we van de overgebleven wol eea dik koord voor 't middel, één minder dik voor den hals, en rijgen dit er door. Willen we het heel mooi maken, dan voeren we de capuchon met lichtblauwe zijde. SP.—TH. Verloren gegane giroboekjes. 's-GRAVENHAGE, 21 Mei Rekeninghou ders, die door de bijzondere omstandigheden de beschikking over hun postchèqueboekjes en postgiroboekjes hebben verloren, wordt verzocht zich ter verkrijging van nieuwe boekjes tot hei postkantoor van de plaats van hun inwoning of tijdelijk verblijf te wenden. Aan deze aanvragen zal door den postehèque- en girodienst met den grootst mogelijken spoed worden voldaan, zoodat zij binnen enkele dagen na de aanvraag over nieuwe boekjes kunnen be schikken. (A.N.P.) VAART MET MOTORJACHTEN VERBODEN. AMSTERDAM, 23 Mei. Namens den burge meester brengt de havenmeester van Amsterdam onder de aandacht van eigenaars van motor jachten, dat het van heden af verboden is te varen. Onder geen beding mag benzine, gasolie. enz. voor pleziervaart gebezigd worden. Het niet nakomen van dit verbod kan voor de eigenaars verstrekkende gevolgen hebben. (A.N.P.) OPSPORING GEVRAAGD. •s-GRAVENHAGE. 22 Mei. (A.N.P.) De op perbevelhebber van land- en zeemacht gelast, in overleg met den Duitschen bevelhebber in Neder land, opsporing van: 1. sergeant van Buul en de chauffeurs Teulings, Spreng en Bouwland sedert 15 Mei 1940 verdwe nen met militaire vrachtauto's 84 en open Chevro let vrachtwagen van Jetten te Heumen; 2. Sergeanten Aarnouts en Vossenberg sedert 19 Mei 1940 verdwenen met roodbruinen personen wagen uit Gelderland. Al deze auto's behooren tot 1-26 R.I. MARKTBERICHTEN VAN BARNEVELD Donderdag. Oude kippen per kg. f 0.440.50, oude hanen f 0.350.80, jonge hanen f 0.250.75, idem per kg- f 0.400.50, N.H. Blauwen per kg. f 0.600.90, dui ven, per paar f 0.200.30, tamme eenden f 0.150.40 ganzen f 1.602.50, kalkoenen per kg. f 0.500.60t tamme konijnen f 0.751.50, wilde konijnen f 0.30— 0.40, piepkuikens f 0.030.10. Aanvoer 10.600. Handel onzeker. Eiermarkt. Witte eieren f 3.203.40, gemengdl eieren f 3.303.40, bruine f 3.303.60. Aanvoer 2.800.000. Handel onzeker.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6