De Duitsche valschermjagers. VRIJDAG 24 MEI 1940 HÏÏSEEM'S DAGBEA'D 5 Verplichte arbeidsdienst in Italië. Voor niet-gemobiliseerde Italianen van 19 tot 70 jaar. Onder voorzitterschap van den Italiaanschen minister van Justitie, Grandi, hebben de wet gevende commissies van het ministerie der weer macht en dat van binnenlandsohe zaken zich bezig gehouden met een wetsontwerp betref fende de taken der niet gemobiliseerde staats burgers, zoo meldt het D.N.B. Deze wet be paalt dat alle mannen in den leeftijd van 19 tot 70 jaar, voor zoover zij geen dienst doen in de weermacht, in geval van oorlog verplicht zijn tot arbeidsdienst. Ook vrouwen en kinderen zul len onder bepaalde voorwaarden opgenomen worden in dezen arbeidsdienst. Barricades en loopgraven te Londen. Mitrailleurposten op vele plaatsen in de stad. Het DH3. meldt: Op de groote, van het oosten naar het westen loopende wegen in Londen zijn op bepaalde af standen van elkaar prikkeldraadversperringen en barricades opgericht, welke een snel opruk- kenden vijand tegen moeten houden. Het verkeer der autobussen is voor zoover het nog bestaat, langs zijwegen omgeleid. Op alle strategische wegkruisingen zijn mitrailleurposten opgesteld en in de groote parken, vooral die in de omgeving van het Buckingham Palace, worden loopgraven gemaakt, Op de daken van het Paleis en de mi nisteries zijn vlechtwerken van draad aange bracht om het parachute springers onmogelijk te maken op de daken te landen. Mijnengevaar aan de Zuid- Af rikaansclie kust. Verscheidene Britsche schepen vergaan. LOURENCO MARQUES, 23 Mei. Aan de Zuid-Afrikaansche kust zijn tot dusverre acht Engelsche schepen, uit Karatsji en Singapore komende, op Duitsche mijnen geloopen en ge zonken. Slechts in drie gevallen kon de beman ning in de booten gaan. Het zoeken der mijnen Is moeilijk en gevaarlijk gebleken. Reeds twee mijnenvegers zijn ten offer gevallen aan de Duitsche mijnen. In de Walvischbaai zijn drie uit Engeland verwachte schepen tien tot veer tien dagen over tijd. Uit Pretoria wordt gemeld dat men aan Engelsche zijde door deze ge beurtenissen zeer getroffen is en bovendien sterk verontrust over de stemming der inheemsche bevolking (D.N.B.) VORMING VAN VROUWELIJK HULPCORPS IN FRANKRIJK FRANSCH-ZWITSERSCHE GRENS, 23 Mei (D. N. B.) De Fransche regeering heeft bevel gegeven tot de oprichting van een vrouwelijk hulpcorps. De leden van dit corps verplichten zich voor minstens een jaar. In bepaalde gevallen zullen zij een uni form dragen. Het nieuwe corps laat leden toe lus- schen 21 en 55 jaar en zal gebruikt worden of wel voor hulpdiensten in het binnenland, ofwel in 'de z.g. legerzóne tot hulpverleening bij de staven of bij de troepenonderdeelen alsmede bij de intendance en de verpleging. WEGENS MOORD OP DUITSCHEN AMBTENAAR VEROORDEELD NEW YORK, 23 Mei (D.N.B.) De Canadeesche burger Ernest Kehler is door een rechtbank alhier wegens moord op den Duitschen consulairen secre taris dr. Engelberg tot tien jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Italiaansclie studenten willen strijden voor hun land. Boodschap tot den Duce. Btefani meldt: De Italiaansche bladen vestigen de aandacht op een boodschap, die door 13.000 studenten dei- universiteit te Rome is gericht aan Mussolini en waarin zij verklaren bereid te zijn te strijden voor de bevrijding van de Middellandsche Zee en de onafhankelijkheid van het rijk. De ge voelens en de wil, die tot uitdrukking zijn ge bracht in een boodschap getuigen eens te meer van de vaderlandsliefde, het vertrouwen en den moed, waarvan de Italiaansche studeerende jeugd bewijs heeft afgelegd tijdens den strijd van het „risorgimento" en waarvan ook een be vestiging is gegeven in de recentte ondernemin gen in Afrika en Spanje. De Romeinsche stu denten, die tevens de gevoelens van hun kame raden aan alle andere Italiaansche universitei ten vertolken, bieden zich aan als vrijwilligers om den nieuwen oorlog te strijden tegen het bui tenland, dat de pretentie heeft Italië gevangen te zetten in de zee, die zijn nationale en impe riale gebieden vereenigt. De situatie van den „verloren troep" Zij die den eersten stoot opvangen. BERLIJN, 24 Meis (D.N.B.) Ten tijde van de legers der landsknechten noemde men die af- deelingen welke bij den aanval den eersten ver twijfelden stoot moesten opvangen en zich bij den terugtocht moesten opofferen, den „verloren troep", die van het begin af aan ten doode was opgeschreven. In deze positie, zoo schrijft de „Berliner Börsen- zeitung" bevinden zich alle volkeren, die tot dus ver door Engeland in den strijd zijn geworpen. Zoo had Finland tezamen met de andere Scandi navische landen tot taak de zaak van Engeland te voeren op een verloren post. Door het inzicht van zijn regeering en de staatkundige gematigdheid van de Sovjet Unie is Finland aan dit lot ontkomen. Kort daarop gelukte het met behulp van de Noor- sche regeering, het Noorsche volk tot den voL genden „verloren troep" van Engeland te maken. Vervolgens was het de beurt van Nederland en België. Toen het Nederlandsche leger op den vijf den dag de wapens neerlegde, verklaarde Londen dat Nederland niet tevergeefs gevallen was,want dat de vertraging van de Duitsche weermacht met vijf dagen „een belangrijke strategische winst voor de geallieerden" zou kunnen opleveren. Dus weer de situatie van den verloren troep. In deze dagen wordt ook aan België het lot van den „verloren troep" voltrokken. Echter kan dit maal het Britsche expeditiecorps zelf zulk een lot moeten deelen. Het blad besluit: Er vallen reeds groote verschijnselen waar te nemen: het Fransche leger, geheel Frankrijk moet thans de eigenlijke „verloren troep" van de Britten worden. Wat de Fransche staats- en legerleiding om eiken prijs heeft willen voorkomen, n.I. het ontzettende bloed verlies van het uit den wereldoorlog nog verzwakte Fransche volkslïchaam, is in vollen gang. Het Fransche leger draagt den last van den dag. De Fransche soldaat sterft, opdat Engeland zich kan redden en leven. Het zeilseizoen werd door de Amsterdamsche jeugd op onotficieele wijze ingezet met wedstrijden op den vijver bij het Van Heutz-monument Gevechten aan de Fransche kust. Om Boulogne wordt heftig gestreden. In het Engelsche Lagerhuis heeft Churchill gisteren de gevechten aan de Fransche kust uiterst ernstig genoemd. Hij bevestigde dat Abbeville in Duitsche handen is en verklaarde dat in en om Boulogne „zwaar gevochten" werd. De Britsche minister van voorlichting, Duff Cooper, zeide aan een lunch dat de Duitsche troepen ver zijn opgerukt en Boulogne aanvielen. De Britsche troepen strijden hier tegen een over macht. Het was heel goed mogelijk dat ook Calais ge vaar liep, zoo voegde hij hieraan toe. De toestand was evenwel volgens spreker in het geheel niet hopeloos. Het Britsche leger is nog in goede orde en de verliezen hiervan zijn niet groot. Wij weten, dat wanneer wij dezen slag ver liezen, onze eilanden nog niet aangetast zijn en dat wij onze overmacht op zee nog hebben (D.N.B.) Nieuwe politieke richtsnoeren voor Japan aanbevolen. Advies van de „Kokoenim Sjimboen". TOKIO, 23 Mei (D.N.B.) Het blad „Kokoe- min Sjimboen" eischt heden, in verband met den nieuwen toestand in Europa, dat Japan zijn politiek van niet-inmenging in den Europeeschen oorlog zal herzien en nieuwe politieke richtsnoeren zal vast stellen op grond van het feit, dat de Europeesche oorlog verbonden is met de nieuwe ordening in Oost-Azië. Met China mag geen gedeeltelijke» doch uitsluitend een totale vrede gesloten worden en daarom moet het kabinet Yonai zijn afwachtende houding opgeven ten gunste van een positieve poli tiek, teneinde een permanente oplossing mogelijk te maken van den oorlog in China. Goering's Italiaansche onder scheiding. Telegram aan Mussolini. Generaal-veldmaarschak Goering zoo mfeldt het D.N.B. heeft gelukwenschen van Mussolini met zijn onderscheiding door de verleening van de orde der Annunziata beantwoord met een telegram van den volgenden inhoud: „Voor de vriendschappelijke gelukwenschen, die gij mij ter gelegenheid van de verleening der onderscheidingsteekenen der Annunziata orde door Z.M. den Koning en Keizer hebt doen geworden, zeg ik u hartelijk dank. Uw kameraadschappelijke gelukwenschen zijn mij niet alleen een groote vreugde, ik zie er ook de uitdrukking in van onze onverbrekelijke vriendschap en van de verbonden heid van onze landen". Sir Oswald Mosley gearresteerd. Ook het Lagerhuislid Ramsay in arrest. Sir Oswald Mosley. Sir Oswald Mosley, de leider der fascistische partij in Groot-Brittannië is gisteren, naar het D.N.B. meldt, te Londen gearresteerd en door de politie naar het hoofdbureau van politie over gebracht. Onder de leiders der fascisten zijn nog zeven verdere arrestaties verricht, o.a. werd een vrouw in arrest gesteld. Verder is het Lagerhuislid Captain Ramsay Donderdagmorgen gearresteerd en in de gevan genis van Brixton ingesloten. Bij den aanvang van de Lagerhuiszitting heeft de speaker mede- deeling gedaan van deze arrestatie, die door den minister van binnenlandsche zaken was gelast. Ramsay is lid van de conservatieve partij, voor Peebles in Schotland zat hij in het Lagerhuis Hij is op grond van de nieuwe wet op de ver dediging gearresteerd, welke de regeering de be voegdheid geeft op te treden tegen personen, die in contact staan met bepaalde organisaties. Corps, dat uit de elite der Duitsche jeugd gevormd werd. Hun optreden in Nederland en België. BERLIJN, 24 Mei. D. N. B. Üit een be schouwing welke het D.N.B. van bevoegde mili taire zijde ontvangen heeft blijkt welk groot en beslissend aandeel de valschermtroepen en lan dings afdeelingen uit de luoht aan het bliksem snelle opdringen van de Duitsche troepen in Nederland en België gehad hebiben. Op den lOden Mei, vier weken, na het begin van de actie in Noorwegen, toen de vijand via Bel gië en Nederland het Duitsche rijksgebied dreigde binnen te vallen, ging het er om de Ne derlanden snel in bezit te nemen en door de Bel gische vestinglinies heen te breken. Volgens pro gram gelukte het deze taak bliksemsnel uit te voeren. Hoe werden zulke snelle successen behaald? De in Noord-Frankrijk optrekkende Fransche en Belgische legers waren toch in het geheel niet als zwak of laf te beschouwen. In alle stilte maar met de grootste energie richtte generaal veldmaarschalk Goering een afdeeling op, bestaande uit de élite van -.de Duitsche jeugd, die tot strijder werden van een heel bijzonder soort, t.w. het corps van de „valschermjagers" en van soldaten die uit de lucht neerkomen. Soldaten die er zich vari bewust zijn dat zij alleen door hun volle persoonlijkheid te gebruiken, beslissend kunnen bijdragen tot het gelukken van een operatie, soldaten die er trosch op zijn op rechtstreeksch bevel van hun opperbevelhebber in het vijandelijke achterland, zonder acht te slaan op veelvuldig verzet, een taak over te nemen, welke voor het eerst in de oorlogsgeschiedenis genoemd wordt. Met de modernste strijdmiddelen uitgerust stooten deze stormtroepen rechtstreeks uit de lucht op het hart van den vijand af. Strategisch zeer belangrijke punten vormen hun doelwit. Om hun taak te vervullen hebben zij nooaig een doldrieste moed, de grootste offervaardigheid en ijzeren zenuwen. Op zich zelf aangewezen, mid den in het vijandelijk land, moeten zij niet al leen strijden, doch ook andere belangrijke ge vechtshandelingen verrichten, als bijv. de bevei liging van overgangen, de handhaving van ver bindingen, enz. Deze troep was het, die onderverdeeld in talrijke afzonderlijke stoottroepen, bij het ochtendgloren van den lOen Mei vertrok, onder leiding van den generaal der vliegers Student. Gebruik makend van het oogenblik der verrassing openden deze storm afdeelingen van het luchtwapen door hun krachtig optreden van het Duitsche leger de poorten tot de vestingwerken in Nederland en België. Geland in den rug van den vijand, be zetten zij de voornaamste Maasbruggen, verhin derden hief het opblazen door den vijand en namen de beveiliging op zich van de bruggen tot de aankomst van de eerste legeronderdeelen. Bliksemsnel bezetten zij den Ardennenweg en maakten zoo alles gereed vóór den soepelen opmarsch. Zij drongen in het fort Eben-Emael, dat als de krachtigste hoeksteen van de ves ting Luik alle overgangen over de Maas be- heerscht. Op dezelfde wijze namen zij bezit van de voor naamste vliegvelden in Nederland en maakten Fransche overheid treedt op tegen „onwaarschijnlijke geruchten". Zware straffen voor verspreiders. Het D.N.B. meldt: De Fransche regeering heeft maatregelen ge nomen om er voor te zorgen dat het opdringen van de Duitsche troepen en de situatie, waarin zich de geallieerde legers bevinden, aan het pu bliek slechts in zooverre bekend wordt als de be voegde Fransche autoriteiten dit voor geschikt achten. Het feit, dat de bezetting van Abbeville door de Duitschers bij geruchte reeds eenige uren later in Parijs bekend was en de stemming der bevolking ongunstig beïnvloedde, is voor de Fransche militaire overheid aanleiding geworden een verordening uit te vaardigen, waarbij elkeen met de zwaarste straffen bedreigd wordt, die „on waarschijnlijke" geruchten over den opmarsch van den vijand verspreidt. In het bijzonder moet de Fransche regeering hierdoor de mogelijkheid in handen krijgen om ook in gevallen dat het ver lies van bepaalde plaatsen niet meer kan worden stil gehouden, er op te wijzen dat deze optrek kende Duitsche troepen slechts ..bepaalde gemo toriseerde eenheden" zijn. Men gelooft door deze rantsocneering van de voor het publiek bestemde berichten de stemming der bevolking beter onder bedwang te kunnen houden. het mogelijk dat reeds op den ochtend van den 12den Mei Duitsche vliegtuigen in Nederland konden landen. In nauwe samenwerking met troependeelen onder leiding van den luitenant- generaal graaf Spon eek, voortreffelijk ge steund door Duitsche gevechtsvliegtuigen, be hielden de parachute- en landingstroepen hun veroverde stellingen. Alleen zoo was het mogelijk geworden dat Nederland in den kortst moge lijken tijd de capitulatie aanbood en dat het Duische leger door het Belgische verdedigings stelsel kon heenbreken. Deze in haar soort en uitvoering eenige oorlogs handeling zal met gouden letters in het boek dei- oorlogsgeschiedenis worden opgeschreven. Het Duitsche luchtwapen heeft door het dappere gebruik van alle ter beschikking staande strijd middelen aangetoond, dat het niet alleen uit de lucht door bommen en machinegeweren den vijand dood en verderf kan brengen, doch dat het ook bliksemsnel gebieden kan bezetten, welke binnen het bereik van zijn langen arm liggen. De Duitsche luchtmacht beschikt aldus over voldoende middelen om het verloop van den oor log Qp beslissende wijze te beïnvloeden. Bermuda, Trinidad en Jamaica bij de Ver. Staten? I Versterking der Amerikaansche defensieve positie. WASHINGTON, 24 Mei. (D.N.B.) De gouver neur van Portorico, admiraal Leahy, die van daag de gast is van President Roosevelt, heeft volgens Associated Press in een interview ver klaard dat een op vriendschappelijke manier verkrijgen van de Britsche eilanden Bermuda, Trinidad en Jamaica door de Vereenigde Staten het verdedigingssysteem zoowel ven Noord- als van Zuid-Amerika zeer zou versterken. Over het verkrijgen van de drie eilanden zou tegelijkertijd met de regeling van de oorlogs schulden onderhandeld kunnen worden, waar bij men Engeland nog aanzienlijke aanvullende credieten zou kunnen verleenen. ARCHAEOLOGISCHE OPGRAVINGEN IN NOORWEGEN. OSLO, 23 Mei. De opgravingswerkzaamheden in den bekenden grafheuvel der Noorsche konin gen uit den tijd van de volksverhuizing in Raknehaugen, in het Noord-Oosten der Noorsche hoofdstad, zijn hervat. Men verwacht over onge veer twee maanden de berging van belangrijke historische vondsten. Italië's deelneming aan den wereldoorlog. ROME, 24 Mei. (D.N.B.) De diplomatieke medewerker van Stefani schrijft o.a. het volgende over den verjaardag van Italië's deelneming aan den wereldoorlog: men kan niet aan den 24en Mei 1915 denken, zonder te herinneren aan de on rechtvaardigheid van Versailles in 1919, aan de sancties van 1935 36. aan het „nooit" van 1938. aan het anti-Italiaansche en anti-Duitsche om singelingsplan van 1939 en aan de thans nog aan den gang zijnde zeerooverij. Ruim twintig jaar hebben de Italianen op hun weg altijd dezelfde vijanden aangetroffen. Zooals graaf Ciano on langs in Milaan vei-klaarde wil Italië zijn rechten als souvereine staat te land. in de lucht en te water verdedigen en zijn natuurlijke aspiraties verwezenlijken, die rechtvaardig en onontbeer lijk zijn voor het nationale leven. Italië wil zijn prestige als werkzame, strijdbare en fascistische groote mogendheid zuiver bewaren en aan zijn verplichtingen en zijn lot getrouw blijven. RADIO-PROGRAMMA VOOR ZATERDAG verzorgd door de A.V.R.O. 8.00 berichten A.N.P., gramofoonplaten; 10.00 Morgenwijding, 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Om roeporkest. 11.30 Lyra-trio, 12.10 Gramofoonplaten. 12.45 Berichten A.N.P., 1.00 A.V.R.O.-amusements orkest, solist en gramofoonplaten. 2.10 Verkorte opera „Euryar.the" (opnamen); 3.30 Regeeringsbc- richten; 4.00 Orgelspel: 4.30 A.V.R.O-dansorkest, 5.00 Omroeporkest. 5.45 Ensemble Bartho Decker. 6.30 Gramofoonplaten, 7.30 Regeeringsberichter 8.00 Berichten A.N.P.. 8.15 A.V.R.O.-amusements orkest. solist en A.V RO.-girls: 9.00 Reportage: 9.f0 Gevarieerd programma. 10.00 Reportage. 10.10 Gramofoonplaten: 10.30 Berichten A N P., hierna operetteconcert (opnamen), 11.3012.00 Gramo foonplaten. LANGS DE STRAAT De les. Kees liep door de straat. Op de trottoirs was het druk. voor de winkels groepten de menschen samen. Ze keken naar vele dingen voor de ramen, dingen om te eten, dingen om te dragen, schoenen, een overhemd, een das. Kees keek ook. Naar een das met roode slippen, een hoed met een elegante deuk, een overhemd met coquette streepjes. Hij wist wel dat hij aan andere dingen moest denken, aan men schen, die vervuld zijn van droefheid, aan menschen, die vervuld zijn van den drang tot wederopbouw. Ons kleine landje, in het zweet ons aanschijns ge wonnen uit de zee, zal ook dat, wat de stortvloed an den oorlog heeft weggenomen, weten te her winnen. Dat vond Kees ook. daar wilde hij aan mee werken. En toch was het in zijn oogen geen zonde om een poosje te verliezen met te kijken naar een overhemd met streepjes, en verderop in een winkel, naar een vloeiblad met aardige randjes, dat hij best voor zijn bureau zou kunnen gebruiken, en nog wat verder eert spoortreintje op rails en met seinpalen. Winkelen deed hem goed. Hij had er nooit aan wil len gelooven. aan dat geslenter door de straten en dat hangen voor die winkels, zooals hij 't minach tend noemde, maar in deze dagen ontdekte hij dat de straat niet alleen bestaat uit het asfaltdek, waarop hij haastig placht te loopen, maar dat er huizen langs slaan, waarin een wereld van dingen uitgestald is. Vervuld van groote dingen keek Kees naar kleine dingen. Toen schoot het hem te binnen dat hij op den dag van zijn eindexamen, een gewichtigen dag, op het oogenblik dat hij de kluts kwijt raakte, ook aan die kleinigheden dacht, om in het spoor te komen; hij keek naar zijn potlood, ontdekte hoe het van binnen werkte, bestudeerde de kleur van het vloeipapier, liet er een inktklodder op vallen om te zien hoe of dat ding grooter werd. telde de streepjes van zijn overhemd en bedacht dat zijn meisje de kleur ervan uitgezocht had. En daarna wist hij de eindexamenopgaven weer op te lossen. Hij kwam er door. Nu dacht hij aan dat examen. Het was niet zijn eenige examen, daar kwam hij achter. En ook niet het moeilijkste. Het leven is immers één groote les, en je moet in dat leven een boel klassen door en een hoop examens doen wil je slagen. Voor zoo'n examen zit ik nu ook weer, dacht Kees. Een examen van de school van 't leven. En ik wil erdoor komen, vond Kees. En daarom keek hij naar de streepjes van het overhemd in de etalage. De uitersten raken elkaar, wanneer je gedachten naar groote dingen uitgaan, wijzen kleine dingen vaak den weg. Zelfs den dag, waarop je het hoogste pres teert, dat je in je leven verricht, begin je met je tandenborstel. Daarom, neem het Kees niet kwalijk dat hij winkelt in de stad; dat is geen ijdelheid, dat komt niet omdat hij alleen aan zichzelf denkt, aan een nieuw paar schoenen, een nieuw overhemd om mee te geuren, of een vernieuwing van zijn kan toorspullen of wat al niet meer. Kees denkt aan de anderen, aan het leven en de wereld. Aan de droe fenis van velen, aan den schoonen drang tot weder opbouw. Daarom kijkt hij naai' die streepjes van een overhemd. Dat is geen egoisme. Daar zit iets in van dat wonderlijke in 't leven dat de groote dingen de kleine raken. U kent immers ook dat oogensehijnlijk zoo onbe langrijke maar liefdevol door de Hollandsche huis vrouw geserveerde kopje thee of koffie, dat menige belangrijke gedachtenwisseling van de heeren des huizes doet slagen? Welnu dan Geen economische motieven voor den bliksem-oorlog. Dc meening van de „Dienst aus Deutschland". Het D.N.B. meldt: De „Dienst aus Deutschland" keert zich tegen de bewering dat de bliksem-oorlog, welke Duitsch- land thans ook in het Westen voert, om econo- misch-politieke redenen zou zijn ingezet. Een dergelijke bewering geeft blijk van weinig inzicht in de economische omstandigheden in Nederland, België en Noord-Frankrijk, vooral aangezien men er rekening mede moest houden dat de te rugtrekkende vijand de meeste voorraden zou vernielen. Evenmin als het grootspraak is geweest dat de Duitsche soldaten en wapenen de beste ter wereld waren, was het grootspraak dat de voor raden in Duitschland gunstig waren, zooals in het najaar van 1939 werd verklaard. In de negen maanden van den oorlog heeft men nog geen enkele maal de verstrekte hoeveelheid levensmid delen in Duitschland behoeven te verminderen, hetgeen in Engeland wel het geval is geweest. De Duitsche leiding heeft er zelfs rekening mede gehouden dat de verbindingen met 't zuid oosten van Europa afgesloten zouden worden en ook heeft zij niet gerekend op de arbeidskracht van de 800.000 Polen die gevangen zijn genomen, terwijl de uitwisseling van goederen tusschen de Sovjet-Unie en Duitschland sneller in goede banen komt als zelfs optimisten durfden ver wachten. „Engeland moet zich harden". Radiorede van Duff Cooper. De vroegere Engelsche minister van oorlog, Duff Cooper, thans minister van voorlichting, verklaar de in een radiorede volgens het D. N. B. dat Enge land zich vooral moet weren tegen „het onzichtbare wapen van het défaitisme en van de geruchten." De spits van den Duitschen opmarsch door Noordoost- Frankrijk reikt inderdaad reeds tot het Kanaal. Daardoor is het Fransche front in twee deelen ge splitst. In het zuiden ligt het grootste deel van de trijdkrachten, In het noorden staat het Britsche ex peditiecorps gereed. Zijn moreel is zeer goed. De Duitsche successen hebben voor de Duitschers groote gevaren meegebracht. Het Britsche luchtwapen ver vult zijn taak met grooten moed. Niettemin is de toestand ernstig, wellicht ernstiger dan in 1914/1918. Dat beteekent echter niet dat de nederlaag reeds voor de deur staat. Ook niet, aldus de minister, in dien wij dezen slag verliezen. Engeland moet zich harden. Vele Engelschen zouden het bijna begroe ten, wanneer de eerste bom op Engeland viel, want dan zouden zij het gevoel hebben, dat ook zij aan het lot van de troepen deel hebhen. De overwinning zal tenslotte bereikt worden. Het is geruststellend te zien, hoe bijv. de Canadeezen aan den strijd deelnemen. Volledige controle op alle Britsche onderdanen en eigendommen. Mobiliseering der hulpbronhen. LONDEN, 23 Mei. Minister Attlee heeft voor dc radio gesproken en o.a. verklaard: Engeland moet thans al zijn hulpbronnen mo- biliseeren en de grootst mogelijke prestaties ver richten. Daartoe moet de regeering de mogelijk heid hebben controle uit te oefenen over per sonen en eigendommen. Elkeen moet zijn werk voortzetten, doch de regeering moet het recht hebben eikeen daar te plaatsen waar het staats belang zulks vereischt en bedrijven, handels ondernemingen, industrieën en banken aan con trole te onderwerpen. De productie van munitie en oorlogsmateriaal wordt aan een speciale con trole onderworpen. Zooals aangekondigd zal Greenwood het voorzitterschap op zich nemen van den productieraad. (D.N.B.)

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7