Haarlem's Dagblad Calais door de Duitschers genomen Bruine boonen voor uitzaai nog te verkrijgen Een Nieuwe Werkdag'. Attikeieu- 57e Jaargang No. 17464 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 27 Mei 1910 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regelt ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35 Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15 Groentjes zie rubriek. O Vandaag is voor vele duizenden Nederlanders een nieuwe werkdag in een oude taak. Want zij zijn gedemobiliseerd; het leger trekt huiswaarts en al diegenen die hun maatschappelijke taak kunnen hervatten doen dat met vreugde. De tijding yan het intreden der demobilisatie is blij en met erkente lijkheid ontvangen. Natuurlijk is zij vandaag nog niet voltrokken, maar een groot deel heeft de beken de levenstaak toch al hervat. Het is bekend dat in sommige bedrijfstakken dit op moeilijkheden stuit, dat, om maar een voorbeeld te noemen, in de scheep vaart vele menschen niet aan het werk kunnen gaan. En dat er ook bedrijven zijn waarin men door de omstandigheden of door onzekerheid minder ar beidskrachten, minder personeel aan het werk kan zetten dan in normale tijden het geval is. Ook de zerzijds worde de hoop en verwachting uitgesproken dat werkgevers zooveel menschen aan den arbeid zullen zetten als zij maar eenigszins kunnen. Daar leeft de gedachte in van samenwerking, van „helpt elkander" en die is gelukkig sterk gegroeid in de tijden die wij beleven. Men is blij de mannen die in het leger waren gezond terug te zien en dat is men niet alleen in him familiekring maar ook in het be drijf waartoe zij behoorden. En het is een voldoening te kunnen zeggen: uw werk heeft op u gewacht, daar is het, pak het weer aan! Het zijn menschen van velerlei leeftijden, variee- rend van twintig tot in de veertig, die vandaag hun werk in het burgerleven weer opnemen. De meesten zijn natuurlijk jongeren. Maar er is een nog jongere categorie die zooiets als een nieuwen werkdag be leeft. En dan nog wel een die grooter spanning brengt. Want vandaag zijn ook de schriftelijke eind examens van alle H.B.S.'en in Nederland begonnen. Duizenden jongens en meisjes hebben weer gebogen gezeten over de moeilijke taak die moet voeren tot de verovering van het begeerde diploma, dat zoo'n belangrijke mijlpaal is in de maatschappelijke loop baan. De periode die vanouds bekend is als „de tijd waarin de eene helft van het Nederlandsche volk de andere helft examineert" is weer aangebroken. Ditmaal hebben de candidaten het nog moeilijker dan hun voorgangers in vroeger jaren. Want de rustige voorbereidingstijd, waarop die voorgangers konden rekenen en waarop voor zoo'n geestelijke krachtproef toch ook aanspraak gemaakt mag wor den, is hun niet ten deel gevallen. De schooljeugd heeft, omdat zij jeugd is, de gebeurtenissen gemak kelijker kunnen verwerken dan de volwassenen. Zij hebben de kinderen veel minder aangegrepen. Maar van een rustige voorbereiding van eindexamens in oorlogsdagen kon toch moeilijk sprake zijn. Er is dus wel alle aanleiding voor een bemoedi gend woord aan het adres der eind-examinandi. En dat moge eenigen vasten steun vinden in de „regelen voor de hervatting van het onderwijs", die de secre taris-generaal, waarnemend hoofd van het Departe ment van Onderwijs, een week geleden bekend maakte. Want daar kwam onder punt 8, betreffend de eindexamens, een zin in voor die moed gaf. Daar stond: „Bij de beoordeeling van het werk en de ant woorden worde rekening gehouden met de omstan digheden, waaronder de voorbereiding voor het examen plaats vond en het examen wordt afgeno men". Dat beteekent natuurlijk niet dat het nu ineens een lichte taak wordt. Neende inspanning zal niet geringer zijn dan vorige jaren en de twijfel allicht grooter. Maar: er wordt rekening gehouden. En met dat besef zullen de eindexaminandi, met de landen opeen en de hersenen knarsend, met den wil en de concentratie die dergelijke beproevingen ten allen tijde vereïscht hebben, het even ver kunnen "brengen als hun voorgangers. Tenslotte zij hier nog iets gezegd over oude menschen: menschen wier arbeidstaak in de maat schappij is afgeloopen en die vaak eenzaam zijn en bij de huidige schaarschte van vervoermiddelen minder gelegenheid hebben dan tevoren om naar buiten te gaan, in de schoone natuur. Daar zijn er veel bij die dezen tijd in angst en beklemming doormaken; daar zijn er bij die volstrekt niet be vroeden kunnen wat er toch allemaal gebeurt en wat hun en de hunnen wel te wachten kan staan. Voor hen daagt geen nieuwe werkdag die de ge nezende verkwikking van den arbeid brengt. Een hunner, een oud man, heeft mij een langen brief geschreven waarin hij een eenvoudig beroep doet op de menschen die wel in het volle leven staan en wel arbeid hebben. Hij richt zich eigenlijk tot al diegenen die van middelbaren leeftijd zijn en zegt: laat dc oude menschen niet alleen. Zoek hen eens op, praat eens met hen over vroeger tijden, over hun kinderen die gij gekend hebt, over jaren waar in ge bij hen aan huis kwaamt. Verschaf hun daar mee afleiding en geef hun daarmee hartelijkheid. Zij hebben er zulk een behoefte aan en zullen er zoo dankbaar voor zijn. In dien trant schrijft mij deze lezer. Hij pleit niet voor zichzelf: hij voegt erbij dat hijzelf gelukkig niet eenzaam is en geen reden heeft zich te beklagen. Hij neemt het alleen op voor velen van zijn tijdge- nooten. En zijn aansporing zij hierbij overgebracht in de hoop dat zij verstaan zal worden en haar goede uitwerking hebben. Dat moet ook wel juist nu, nu zoovelen weer eens beter dan ooit be seffen hoeveel waarde de arbeid voor hen zelf heeft en hoe ontzaglijk veel het beteekent, niet eenzaam te zijn. R. P. De operaties in het Westen na zestien dagen offensief. Doorbraak door modern vestingsysteem. Zondag berichtte het D.N.B.: Het is van daag de zestiende dag der groote operatie in het Westen. Het Duitsche leger is reeds op gerukt voorbij vele punten, waar de Duit sche opmarsch in den wereldoorlog tot staan gekomen was en waarom verbitterd werd ge streden. Een vijandelijk leger, dat samen gesteld is uit talrijke Fransche élitedivisies, het Engelsche vastelandleger en de massa van het Belgische leger, is ingesloten. De ring wordt van dag tot dag nauwer. Het Duitsche leger is reeds in het bezit van de belangrijkste Fransche Kanaalhavens. In een overzicht over den toestand constateert Dberstleutnant dr. Hesse in de „Völkischer Beo- bachter" o.m. het volgende: 1. Aan de Duitsche leiding is gelukt hetgeen volgens de tot dusver bestaande opvatting van bijna alle militaire deskundigen van vreemde legers niet voor mogelijk werd gehouden: de doorbraak door een modern vestingsysteem. Veld heerskunst heeft tot stand gebracht dat de massa van het Fransch-Engelsch-Belgische leger tot den strijd werd gebracht. Dit is gelukt in een ongehoord koene operatie, die wel altijd in de krijgsgeschie denis gerekend moet worden tot de schitterendste wapenfeiten. 2. Wij teekenen niet slechts het feit op dat de tegenstander onder ongunstige omstandigheden strijd moet leveren, d.w.z. niet in permanente ver sterkingen genesteld, maar wij zien hem aan alle drie kanten omsloten en met de zee in den rug. Hij bevindt zich in een vierhoek, die reeds thans als het grootste slagveld van de twintigste eeuw kan worden aangeduid. 3. Aan de doorbraak in het midden en daar. mede aan het effectief worden van sterke strijd krachten, in het bijzonder snelle troepen, voor de operatie in het noorden moet de grootste be- teekenis worden gehecht.'•Bij het in bezit nemen van de Sommelinie tot aan de zee en den op marsch naar Boulogne en Calais, gaat het hierbij het naar voren brengen van sterke deelen van het Duitsche leger. De stoot is zoowel gericht op de Zuidelijke flank der in het Westen van België en in het Noorden van Frankrijk, dus ongeveer in het gebied om Rijssel 'staande strijdkrachten, als ook op het verbreken der verbindingen in den rug. DE PASTORALE TAAK VAN DEN OUDERLING. Prof. Dr. S. F. H. J. Berkelbach v. d. Sprenkel heeft verleden jaar op de jaarvergadering van de Vereeniging van Ouderlingen een referaat gehou den over de pastorale taak van den Ouderling. Deze rede is thans door de zorg van „Hervormd Neder land" te Amsterdam in druk verschenen. De schrijver zet uiteen, wat belijdenis en kerke lijke reglementen zeggen over plaats en taak van den ouderling. Daarna wijdt hij speciaal aandacht aan het pastorale deel van de taak en aan de vol voering daarvan. Een belangrijk onderdeel van het pastorale werk is het huisbezoek, waarover schrij ver allerlei behartigenswaardige opmerkingen maakt. Daarnaast is van groote beteekems de mede verantwoordelijkheid van den ouderling voor den dienst der verkondiging. BERLIJN, 26 Mei. (D. N. B.) Het opperbevel van de weermacht dee!t mede Nadat de Duitsche troepen hun opmarsch tot Grevelingen hadden voortgezet, is vandaag na feilen strijd ook Calais in Duitsche handen gevallen. (De Duitsche legerberichten zijn elders in dit nummer opgenomen.) In den nazomer vertrokken - in den voorzomer weer thuis Huistoe Het beeld van den dag allerwege in Nederland 4. De verbinding van deze vijandelijke strijd krachten met het centrum van Parijs kan als opgeheven worden beschouwd. Maar ook de ver zorging der Britsche troepen uit het moederland is uiterst zwaar gestoord. Het Duitsche luchtwapen neemt in zekeren zin de insluiting van de vierde zijde op zich. 5. De Duitsche operatie is van haar kant aan den linkerkant zoowel door sterke legerdeelen, alsook door uitmuntende natuurlijke hindernis sen beschermd. 6. Aan de in onvermoeide marschen oprukkende infanterie is het overal gelukt ter hoogte van het pantserwapen te komen. 7. Des te verwonderlijker is het, dat men, wan neer men bijv. van Keulen, Bonn of Koblenz op één der groote naar België en Luxemburg en verder Frankrijk in leidende wegen per auto rijdt, overal nog niet in gevecht zijnde divisies aantreft. Deze vaststelling werpt licht op de buitengewone kracht der huidige Duitsche operatie. 8. Steeds weer moet er de aandacht op ge vestigd worden met wat voor buitengewoon in zicht, in het groote zoowel als in het kleine, de troepen in den strijd worden gebracht. Men wil voor zoover dat maar mogelijk is, nuttelooze offers sparen. Men heeft dit ook zoo goed als overal bereikt. Onze verliezen bedragen een onderdeel van hetgeen wij in 1914 hebben verloren. 9. Des te zwaarder wegen de verliezen van onze tegenstanders. Zij hebben zoowel aan dooden als gewonden groote verliezen geleden, evenals aan den anderen kant verliezen door krijgsgevan genen. 10. Groote aandacht verdienen ook de buiten gewone groote materieele verliezen. 11. De in de legerberichten medegedeelde ge tallen over eigen en vijandelijke verliezen aan vliegtuigen doen ondubbelzinnig de geweldige su perioriteit van het Duitsche luchtwapen zien. 12. Bijzondere waardeering verdient de Duitsche nazending van versterkingen. Rekende men aan den kant van onze tegenstanders er op dat de groote vrnieling aan wegen, spoorlijnen en bruggen den Duitschen opmarsch belangrijk vertragen en voo'r- al de verzorging van dit ver Frankrijk in stootende leger onmogelijk konden maken, dan heeft men zich daarin volledig vërgist. Alle troepen, ook die in de voorste linie, zijn op het oogenblik uitstekend voorzien van munitie, strijdmiddelen van allerlei aard, verzorgingsmid delen en in het bijzonder ook van brandstof. De toestand van op den zestienden dag der groote operatie kan dus beschouwd worden als uit stekend voor de Duitsche leiding. Zij heeft het heft in handen. Zij beschikt, over een geweldig, eerst voor een gering deel in den strijd geworpen in strument. Zij beschikt over het belangrijkste, zij heeft evenals, zooals iedere minste soldaat, den door niets te schokken wil om te overwinnen. Gedeeltelijke demobilisatie Wel jongens, deze taak is afgeloopen, Je hebt haar, dat weet ieder, flink verricht, De deur naar 't burgerleven staat weer open En daar wacht jullie weer een andre plicht. Het zal onwennig zijn de eerste dagen, Maar ga met goeden moed weer aan den gang, Het zal weer spoedig net als vroeger slagen, Met wat volharding en wat zelfbedwang. Al moet je van je vaardigheid wat derven, Dat leer je in een dag of wat weer aan, Je mocht daarnaast een manlijkheid verwerven Die je in 't verder leven bij zal staan. Collega's zullen je verheugd begroeten, 't Verblijdt ons allen, dat je bleef gespaard, Je zult veel warme sympathie ontmoeten, Uit zware dagen in ons hart bewaard. Het leven stelt ons andere problemen, Dan nu welhaast drie verreljaar gelee, Je moet je partje daarvan op je nemen. Werk met ons aan het nieuwe bouwen mee. Want inderdaad, vóór alles is het bouwen, Dat onze taak is, toegewijd en goed, Dus nu weer: handen uit de burgermouwen, Met ongebroken levenslust en moed. P. GASUS. Vechtpartij in de Barre voetestraat. Om een meisje. Zaterdagavond heeft in de Barrevoetestraat te Hcarlem een vechtpartij plaats gehad tusschen twee Amsterdamsche jongens. Eén hunner, de 19-jarige L., wilde zich wreken op den 20-jarigen V., die te veel attentie aan het meisje van eerstgenoemde be wees. Toen L. zijn medeminnaar ontmoette, ont stond eerst een heftige woordenwisseling, die wel dra in een vechtpartij ontaardde. L. trok een dolk mes en ging er V. mee te lijf. Terwijl zij over de straat rolden, liep V. eenige steekwonden aan de handen op. Ook L. kwam er- niet zonder letsel af: zijn tegenstander, die zich geducht weerde, gaf hem een gevoeligen trap tegen het oog, dat geblesseerd werd. De kleeren weiden eveneens beschadigd. De vechtenden werden tenslotte, voordat er erger dingen gebeurden, van elkaar gescheiden. V. werd naar het St. Elisabeths Gasthuis vervoerd, waar hy verbonden werd; daarna kort hij huiswaarts keeren. De messentrekker is in arrest gesteld. De Haarlemsche markt. Veel belangstelling voor manufacturen. De Maandagmarkt te Haarlem was heden zeer druk. De kooplieden waren vrijwel allemaal opge komen, zoodat slechts weinig kramen onbezet ble ven. Maar ook de koopers, in het bijzonder de koop sters, lieten niet op zich wachten. Op de Ged. Oude Gracht, waar de nieuwe artike len verkocht worden, trokken in het bijzonder de kramen met manufacturen de aandacht. Anders is er moeite om koopers te vinden, maar nu be hoefd men niet veel overredingskunst aan te wen den. Integendeel wij hoorden een koopman tegen een klant zeggen: u kunt het koopen, maar ik heb' liever dat u het mij laat houden!" Het verschijnsel dat in manufacturen veel om gaat bepaalt zich niet tot het marktterrein. Ook in de winkels is dit zoo. Zaterdagmiddag waren er manufacturen-winkels die 5 minuten de deuren openden om klanten binnen te laten en dan 2 uur sloten om aan de binnen-gelatenen gelegenheid te geven tot koopen. Op de Botermarkt waar in hoofdzaak tweede hands artikelen te koop zijn was hedenmorgen ook veel belangstelling. In de te koop geboden artikelen weerspiegelden zich in zeker opzicht de tijdsomstandigheden. Nu in de schoenwinkels geen schoenen meer verkocht mogen worden zonder bon, was er op de markt veel belangstelling voor tweede hands schoenen. Ook was er een handelaar die van oude schoenen nog bruikbare zolen had afge trokken en die nu te koop bood voor reparatie. Even van hem verwijderd werd evenwel het nieuwe leer voor reparatie van schoenen als van ouds ver kocht. Het Haarlemsche gemeente- personeel. Volle uitbetaling der salarissen. Het Haarlemsche gemeentepersoneel dat per week zijn loon ontvangt heeft op de gewone wijze steeds uitbetaling gekregen. Half Mei hebben dc ambtenaren, dte per maand hun salaris halen, in verband met de onzekere omstandigheden di-j toen heerschten, reeds betaling gekregen van een halve maand. Nu aan het einde van de-maand krij gen zij de andere helft. Oplichter te Amsterdam aangehouden. Gaf zich uit voor agent van de Duitsche geheime politie. AMERSFOORT, 27 Mei. Bij een winkelier te dezer stede vervoegde zich Zaterdag een persoon, die voorgaf van de Duitsche geheime politie te zijn. Hij deelde den winkelier mede ervan op de hoogte tc zijn dat hij goederen onder zijn beheer had. welke van diefstal afkomstig waren. Wanneer de winkelier driehonderd gulden wilde storten zou hiervan volgens den man geen aan gifte bij de Duitsche autoriteiten worden gedaan. De winkelier, die inderdaad dergelijke goederen bezat, doch bewijzen kon dat hij daarvan reeds aangifte bij de politie had gedaan, betaalde den man niettemin een bedrag van 240 gulden. De oplichter is gisteren in Amsterdam aange houden en wordt ter beschikking van de justitie gesteld. (A.NP.) WANDGEDIERTE. ABSOLUTE VERDELGING onder geheimhouding en schriftelijke garantie. Zuivering Onderneming „R A D I C A A L" Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11657. Waar anderen faalden, slaagden wij. (Adv. Ingez. Med.) Zaaizaadhandel beschikt echter niet over voldoende voorraden 's-GRAVENHAGE. 25 Mei. Het rijksbureau voor voedselvoorziening in oorlogstijd maakt het volgende bekend: Vele land- en tuinbouwers willen thans nog tot den uitzaai van bruine boonen overgaan. Dc zaaizaadhandel beschikt echter niet over vol doenden voorraad om aan alle aanvragen te voldoen. Om hieraan tegemoet te komen stelt de Ne derlandsche Akkerbouw Centrale een hoeveel heid bruine boonen voor den uitzaai beschik baar. Aangezien deze boonen echter oorspronke lijk voor menschelijke consumptie bestemd wa ren, kan genoemde centrale geen verantwoorde lijkheid aanvaarden voor kiemkracht, soort echtheid en dergelijke eigenschappen. Bloembollentelers, die bruine boonen willen gaan verbouwen, kunnen zaaiboonen betrekken via de Algemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur, Krelagehuis te "Haarlem. Andefe be langhebbenden kunnen zaaiboonen verkrijgen van de erkende handelaren in zaaigranen en zaaipeulvruchten. Zij moeten daartoe bij den handelaar inleveren een bestelbon, afgegeven door den plaatselüken bureauhouder. Handelaren kunnen hun bestellingen opgeven bij dc afdceling verkoop van de Rotterdamsche Korenbeurs, lijdelijk adres: M. Teekens, Hcnc- gouwerlaan 48, Rotterdam, telefoon 33740. In geen geval kunnen zy meer betrekken dan de hoeveelheid, vermeld op cvengenoemde bestel bonnen. De aankoopprijs voor den handel bedraagt 23.per 100 kg. af pakhuis van den door de Nederlandsche Akkerbouwcentrale aan te wij zen bewaarnemer. De maximum-verkoopprijs van den handelaar bedraagt 26.per 100 kg., afgehaald bij den handelaar. (A.N.P.) BESCHERMING TEGEN LUCHT AANVALLEN. Alle maatregelen blijven van kracht. De Commissaris van Politie te Haarlem, hoofd van den Luchtbeschermingsdienst, verzoekt ons de aandacht van de ingezetenen er op te vesti gen, dat alle maatregelen, genomen in verband met eventueel te verwachten gevaren uit de lucht, onverminderd van kracht blijven. Het is niet alleen voldoende, er voor te zorgen dat er 's avonds geen licht naar buiten uitstraalt; alle andere voorschriften, die genoemd zijn in het bekende boekje met wenken, door den Luchtbe schermingsdienst onder de ingezetenen van Haarlem verspreid en ook herhaaldelijk in ons blad gepubliceerd, moeten worden nagekomen. In genoemd boekje staat in Hoofdstuk II op bladzijde 20 welke maatregelen de ingezetenen moeten nemen voor bescherming o.a. tegen bri santbommen. die hevige trillingen veroorzaken. Daarom is het gewenscht, de ruiten aan den bin nenkant met strooken papier te beplakken. De heer Tenckinck heeft geconstateerd dat verscheidene ingezetenen er toe over zijn ge gaan deze papieren te verwijderen. Hij beveelt dringend aan. deze papieren op de ramen te la ten zitten. Dagorder voor de Burgerwacht. Dank van den burgemeester. Nu de burgerwacht dank zij den terugkeer tot eenigszins geregelder toestanden, haar actieven dienst voorloopig heeft kunnen beëindigen, wensch ik allen, commandant, ondercoanman- danten en manschappen, mijn bijeonderen dank te betuigen voor de kranige wijze waarop zij er toe hebben bijgedragen, de orde en rust in Haarlem te handhaven en de zware taak van de politic te verlichten. Deze dank betreft zoowel de leden van dc vrij willige burgerwacht als de talrijke oud-dienst plichtigen, waarmede ik gedurende enkele dagen genoodzaakt was, dit corps te versterken. Het is voor de geheele Haarlemsche burgerij een geruststellend gevoel, dat in tijden van nood zoovelen uit haar midden klaar staan om de belangen der gemeenschap te dienen Voor de wijze waarop inspecteur Meinema, als ondercommandant van de hulppolitie-afdee- ling, de organisatie van het geheel heeft voor bereid en de uitvoering heeft geleid, heb ik niets dan lof. De Burgemeester van Haarlem. J. E. DE VOS VAN STEENWUK. Concert voor dc Nederlandsche Militairen in de Groote Kerk. Op Donderdag 30 Mei om 7 uur 30 zal in de Groote Kerk hiervoor ter beschikking gesteld door het College van Kerkvoogden een concert worden gegeven voor de te Haarlem gelegerde Nederlandsche militairen, voor welk concert wel willende medewerking hebben toegezegd de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap", directeur de heer Frits Schuurman, de dames Jo Vincent, so praan en Annie Woud, alt en de heer George Robert, organist. Op het programma staan o.a. „Ecce quo modo moritur" van J. Hand'l te zingen door Zang en Vriendschap en „Litanei" van Schubert door Annie Woud, ter herdenking van de in den strijd geval len kameraden. Een openingswoord tot geestelijke opwekking zal worden gesproken door den veld prediker, het slotwoord door den aalmoezenier. Japanners bombardeerden Tsjoengking. Bij Tsaojang zijn Japansche troepen omsingeld. Het D.N.B. verneemt uit Tsjoengking: Voor het eerst sedert langen tijd zijn wederom Japansche vliegtuigen boven de stad verschenen. De buitenwij ken werden zwaar gebombardeerd. Verder wordt van Chineesche zijde medegedeeld dat in de afgeloo pen week in het noordwesten van de provincie Hoepeh verbitterd wordt gestreden. De resten van het in Mei verslagen Japansche leger hebben ver sterking ontvangen uit Nanking en zijn opnieuw tot den aanval overgegaan. De Chineezen hebben even wel een flankaanval gedaan en bij Tsaojang zijn de Japansche troepen omsingeld. HEDEN: 8 PAGINA'S. Zooveel mogelijk rechts rijden! Weer 45 personen bekeurd. In ons nummer van Zaterdag hebben we me degedeeld. dat Vrijdag te Haarlem, niettegen staande een ernstige waarschuwing van de po litie, 24 personen waren bekeurd, omdat zij in de binnenstad en op de drukke verkeerswegen niet zooveel mogelijk met hun rijwielen rechts hadden gereden. Ook déze mededeeling heeft blijkbaar niet geholpen, want Zaterdag werd wegens dezelfde overtreding tegen 33 en Zondag tegen 12 wielrijders procesverbaal opgemaakt. Met het voldoen aan de bevelen der politie be spaart men zich veel narigheid. R. P.: Een nieuwe werkdag, pag. 1 Van een specialen verslaggever: Wonderen der techniek in Lopik, waar twee nieuwe zenders komen. pag. 2 Flitsen: Dekens. pag. 3 Het leger keert huiswaarts. pag. 3 H. D. Vertelling. pag. 2 Laatste Berichten op pagina 7 V--,-— r*- V

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1