"AKKERTJES' Treindiensten uitgebreid MAANDAG 27 MEI 1940 HXA'R'CEM'S DAGBEAD 7 ÏIU de Ontsttekw HEEMSTEDE De uitbreiding der begraafplaats. Bezwaren van omwonenden. De heer W. J. de Vries zendt ons, mede namens een 16-tal andere omwonenden, onderstaande be schouwing over de uitbreiding der begraafplaats. In uw blad van 21 dezer worden bijzonderheden medegedeeld over de voorgenomen uitbreiding van de begraafplaats te Heemstede met 8000 M2. Als een der hoofdmotieven ter aanbeveling van het werk wordt tenslotte naar voren gebracht, dat gedurende vier achtereenvolgende weken op toer beurt werkloozen voor uitvoering van grondwer ken het gangbare loon zullen ontvangen. Het onbelangrijke van dit werk voor de werk verschaffing wordt met deze omschrijving al vol doende gekwalificeerd. Dit argument voor deze uit breiding kan zonder meer wel ter zijde gesteld worden. Bij aanleg van een begraafplaats elders komt er eveneens werkgelegenheid Naar de meening van den inzenders is dit werk jn strijd met alle begrip van hygiène en aesthetica en van een weloverwogen plan van uitbreiding der Gemeente in de toekomst. Het is ook in strijd met het goede recht van degenen, die in de om geving ValkenburgGroenendaal „villa-terreinen" van de gemeente kochten, waarbij niet werd ge. wezen op een uitbreiding van de begraafplaats. j uitvoering zullen zelfs deze perceelen in plaats van een vrij uitzicht op Groenendaal en de herten kamp, tegen een twee meter hooge grafheuvel mo gen aanzien. Er blijkt, dat in ongeveer 1912 een Raadsbesluit is genomen tot uitbreiding van de toenmaals kleine begraafplaats. In 1915 is daaraan ten deele uit voering gegeven. Tegelijker tijd zijn verderop aan den Glipperweg zwemvijvers aangelegd. De aanleg van deze zwemvijvers mag wel worden aangeno men als een bewijs, dat men van verdere uitbrei ding van de begraafplaats in die richting had af gezien. De gemeente had toen nog maar circa 8000 in woners en van een bebouwing van Valkenburg en omgeving was nog geen sprake. Thans heeft de gemeente ruim 20.000 inwoners Het kerkhof ligt nu geheel in den bebouwden kom. De omstandigheden hebben zich dus gewijzigd- Volgens verkregen inlichtingen is het plan nu de begraafplaats uit te breiden eerst langs de Herfst- laan en later langs den Glipperweg tot over de zwemvijvers. Mettertijd zal er dus een grooter kerkhof komen in den bebouwden kom van Heemstede. Waarom wil men deze begraafplaats uitbreiden in plaats van tijdig over te gaan tot den aanleg van een nieuw kerkhof op een daarvoor meer ge schikte plaats? Gebrek aan passend terrein? Bij een ernstig onderzoek zal dit zeker gevon den worden. Financieele bezwaren? De gemeentekas zal zeker gebaat worden door het inperken van deze begraafplaats, die dan in afzienbaren tijd Kan worden gesloten en door ver koop van de omliggende terreinen als bouwter rein. Het zal een fraai gedeelte der gemeente kun nen worden liggende aan den rand van het wandel park Groenendaal. Het gelclt hier een algemeen Heemsteedsch be lang en de bedoeling van dit artikel is de belang stelling van de Heemstedenaren te vestigen op een zaak, die in dezen veel bewogen tijd aan veler aan dacht zal ontsnappen, maar die niettemin voor de gemeente in de toekomst ernstige gevolgen zou kunnen hebben Aan den Raad zal worden gevraagd het oude besluit van 1912 te niet te doen. althans voor zoo ver het betreft de verdere uitbreiding van deze begraafplaats, opdat de zaak nader kan worden be zien in het licht van de huidige omstandigheden en een besluit kan worden genomen, dat meer in- overeenstemming is met de tegenwoordige en toe komstige belangen der gemeente. HET OPHALEN VAN VUILNIS. De directeur van Openbare Werken deelt mede, dat nu het ophalen van vuilnis geheel met paard en wagen moet geschieden, dit werk nu over den geheelen dag zal plaats hebben, terwijl vermoede lijk wel eens afgeweken zal worden van den dag, waarop vroeger het vuilnis in de verschillende Wijken werd opgehaald. HAARLEMMERMEER LANDBOUWPRODUCTEN STAAN MOOI. fiij een rondrit door de Haarlemmermeer over vrijwel alle lengte- en dwarswegen treft het, hoe flink en gezond de landbouwgewassen er voor slaan Hoe somber waren de gedachten tijdens den strengen winter en hoe is alles nog mcegeloopen. Het koolzaad is grootendeels omgeploegd, van de Wintertarwe slechts kleine gedeelten. De groei van dit vrijwel belangrijkste product van dezen polder, is wel iets tegengehouden, doch het gewas heeft den strijd tegen de kou goed doorstaan en staat thans zelfs heel goed. De zomertarwe doet zijn best dit gewas in te halen. De karwijvelden, die nu volop in bloei slaan, bie den een vroolijken aanblik. De landbouwers hebben in de onrustige dagen van den laatsten tijd hun koelbloedigheid bewaard en hebben hun werk ver richt, waar dat noodig was. De harde opgedroogde grond werd tijdig 'losgewerkt. Talrijke wieders zui veren den bodem van onkruid en geven de plant daardoor gelegenheid zich beter te ontwikkelen en zich te handhaven als voornaamste vertegenwoordi ger van de schermbloemige familie, in welk gezin dit bij uitstek Nederlandsch product het meest olie rijk is. Hoewel de strenge winter lang niet alle insecten heeft kunnen verdelgen ,dit jaar heeft de karwij weinig hinder van insecten of larven. Het vlas, dat hier niet zoo veelvuldig voorkomt, staat er schraal bij. Het is een product, dat nu wel geen hooge eischen stelt, doch zoowel koelheid als vocht zijn het onthouden. En daar bovendien nog van den grond op fijne zwammen de nog jonge plan ter, aantasten, blijft dit gewas laag en ineen gedrongen. Nu ziet men hier ook groote aardappelvelden, die gezien hun goeden stand flinke opbrengsten doen verwachten. Door het loswerken van den bodem, ontwikkelen zich mooie ronde „stoelen". Ook hier doen wieders him arbeid. De suikerbieten zijn in keurig rechte rijen te voorschijn gekomen en worden, na door den schof fel te*zijn bewerkt, op den vereischten afstand ge plaatst door het wegnemen, van de overtollige plantjes. Dit uitdunnen wordt gedaan door mannen, vrouwen en somtijds zelfs door kinderen. Zoo is de polder nu een groote werkende levens gemeenschap, waar allen druk doende zijn voor de Voedselvoorziening voor de komende dagen. LAGER ONDERWIJS. B. en W. van Haarlemmermeer maken bekend dat door den raad dezer gemeente besloten is mede werking te verleenen voor de aanschaffing van 75 nieuwe schoolbanken voor de Geref. School te Nieuw Vennep en 30 nieuwe schoolbanken voor de R.K. School te Nieuw-Venncp en voor het stichten van een school voor gewoon lager onder wijs met 5 klasselokalen en een gymnastieklokaal door het R.K. Kerkbestuur te Badhoevedorp. (Adv. Ingez. Med.) NOODGELD. Nu er weer voldoende betalingsmiddelen beschik baar zijn, is de uitgifte van noodgeld gestaakt. Wie in het bezit is van noodgeld, kan dit inwisselen ten kantore van den gemeente-ontvanger te Hoofd dorp, HILLECOM RIETSCHELF VERBRAND. Zondagmiddag brak door onbekende oorzaak brand uit in een rietschelf van den heer Beukers aan de Beeklaan. Daar het gevaar voor overslaan op de in de nabijheid staande woningen niet denk beeldig was werd het vuur door de brandweer krachtig aangepakt, zoodat het gevaar spoedig ge weken was. Al het riet werd een prooi der vlam men. Hoofdpijn Handelmaatschappij L. I. Akker Alkemadestraat 15 - Rotterdam (Adv- Ingez Med.) IJMUIDEN Noodlottig ongeval bij de spoorwegtimnels. Jongen van 14 jaar door vrachtauto overreden en gedood. Zaterdagmiddag omstreeks half drie vond op den Stationsweg nabij de spoorwegtunnels een droevig ongeluk plaats, waarbij de 14-jarige J. Quaars, wonende Koekoekstraat, IJmuiden-Oost den dood vond. De jongen stak plotseling den rijweg over, vlak voor een zwaren vrachtauto. Hij geraakte onder den auto en bleef hevig gewond liggen. Doktershulp was spoedig ter plaatse, doch de geneesheer kon slechts den dood constateeren. Den bestuurder van den vrachtauto treft geen schuld. Laros dainkampioen van Kennemerland. Hij won de beslissingsmatch van B. Dukei. In het in April gespeelde damtournooi om 't kam pioenschap van Kennemerland waren de spelers La- ros en Dukel gelijk op de eerste en tweede plaats geëindigd. Een beslissirigsmatch was noodzakelijk, waarvan de eerste twee partijen in remise eindigden, De Zaterdagmiddag gespeelde derde partij is door Laros gewonnen waardoor deze jeugdige speler den kampioenstitel van district Kennemerland heeft ge wonnen. Op afdoende wijze heeft Laros zich in deze match de meerdere van Dukel getoond, zoodat inderdaad de sterkste speler het tournooi heeft gewonnen. Dukel behaalde den tweeden prijs. Thans rest nog het tournooi om het kampioen schap van Noord-Holland waarvoor H. de Boer, H. Laros en B. Dukel uit zullen komen. Marktberichten en besommingen. Versche visch). IJmuiden, 27 Mei 1930 (A.N.P.) Tarbot 91—90 ct. per K.G. Kleinschol f 24—20 t>er 50 K.G. Schar f 18—12 per 50 K.G. Poontjes f 9—7.50 per 50 K.G. Wijting f 15.50—13.50 per 50 K.G. Elie Chenevière IJM. 161 f 401. Reiger, IJM. 106 f 178. Jennv Elsa. IJM. 88 f 295. Loggers: SCH. 130 f 467, KW. 73 f 128. Alles gedeeltelijke lading. Voor werkloozenkassen moet gestempeld worden. Een circulaire van het Ministerie van Sociale Zaken. Dezer dagen werd in de bladen gemeld, dat werk loozen zijn vrijgesteld van de verplichting tot stem pelen. Dit bericht is in vele kringen aldus uitge legd, dat nu alle arbeiders, die steun genieten, nie' meer behooren te stempelen. De onjuistheid van deze veronderstelling blijkt uit een circulaire, die in verband met deze aan gelegenheid door het Ministerie van Sociale Zaken, geteekend door den secretaris-generaal, waarne mend hoofd van genoemd departement: is gezonden aan de besturen der gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas. „Hierbij deel ik u mede, dat de bepalingen, die in de reglementen der werkloozen kassen voorkomen inzake het teekenen van aanmel- dingslijsten onverzwakt moeten worden gehand haafd, zoodat geen uitkeeringen mogen worden ge daan aan personen, die de aanmeldingslijst niet op de reglementaire wijze hebben geteekend. In strijd met de bedoeling is in het bericht omtrent uitstel van stempelen in de bladen ook van de werkloozen- verzekering gesproken. Zooals u begrijpen zult is het in de huidige om standigheden minder dan ooit gewenscht, dat als gevolg van het teekenen der aanmeldingslijsten zich groepen van werkloozen 'oijeenbevinden en ik ver zoek u dus, de aanmelding zoo te organiseeren, hetgeen vooral voor de groote steden van belang is dat niet alle werklooze leden tegelijkertijd op dezelfde plaats komen, maar de aanmelding zooveel mogelijk verdeeld wordt en dat aan de leden ver boden wordt zich zonder noodzaak bij het aanmel dingslokaal op te houden. Door een goede organisatie van de aanmelding kan worden bereikt, dat zoo min mogelijk samen- groepen van werkloozen voorkomt en ik ver trouw, dat zoowel de kasbesturen als de leden zul len inzien, hoezeer het in de huidige omstandig heden noodig is, aan deze maatregelen van orde mede te werken." SCHEEPVAART OP In afwijking van de de Burgemeester van dal de scheepvaart op toegestaan bij dag en zijkanaal A tot en met van de kruithaven te HET NOORDZEEKANAAL gedane bekendmaking brengt Velsen ter algemeene kennis, het Noordzeekanaal weder is op eigen risico, van en met Amsterdam, met uitzondering Buitenhuizen. BEVERWIJK De uitreiking van broodbonboekjes. Op Dinsdag 28 Mei worden aan het Distributie kantoor, Breestraat 41 de broodbonboekjes uitge reikt aan de bewoners van de volgende straten en wegen: Boeweg, Boogaardlaan, Brandsteeg, Bi eestraat, Carel Hendrik Moensstraat, Cornells Amsestraat, Cornells Matenveg, Creutzberglaan, Deken Waare straat, Dierluststraat, Duinwijklaan, Galgenweg, Gladiolenlaan, Graafwijk straat, Grensstraat en Groenelaan. De uitreiking geschiedt op vertoon van de dis tributiestamkaarten van v.m. 912, 25 en 79 aur n.m. Tot intentie van de gesneuvelden. Zondagmorgen werd in de R.-K. kerk van de H. Agatha een H. Mis gecelebreerd tot intentie van de in den oorlog gesneuvelden. Hedenmorgen ge schiedde dit in de kapel van het St. Jozef Rust oord in de Peperstraat. Dinsdagmorgen zal in de beide R.-K. kerken een gezongen Requiem-mis worden opgedragen voor dezelfde intentie. De spieren worden weer gestaald. De Christelijke Gymnastiekvereniging „Hercu les" en de R.-K. Gymnastiekvereniging S.S.S. hebben met ingang van heden de lessen volledig hervat. Aangezien de zaal nog niet beschikbaar is worden de lessen van Hercules in het Gemeen telijk Sportpark gegeven. De kleuterafdeeling zal nog geduld moeten oefenen tot weer een zaal be schikbaar is. „Nieuw Leven" werkt rustig voort. Het bestuur van de Geheelonthouders-tooneel- vereeniging „Nieuw Leven" deelt ons mede, dat de wekelijksche samenkomsten van de werkende le den op de normale wijze voortgang vinden. Ook de contributiebetaling door de leden van het eigen tooneelfonds wordt op denzelfden voet voortgezet. Alle krachten worden ingespannen om in het volgende seizoen den talrijken leden weer een drietal goede tooneelvoorstellingen te verze keren. Herdenking van de gevallenen. Gistermorgen werd na den dienst in de Ned. Hervormde kerk, op verzoek van de Algemeene Synode, een herdenking gehouden van de gesneu velden en gewonden in den oorlog. Ds. De Vries sprak onder doodsche stilte een korte herdenkingsrede uit, die door de gemeente werd beantwoord met het zingen van Gez. 209:3. Vrouwenvereeniging hervat haar arbeid. De wekelij'ksche bijeenkomst van de Hervorm de Vrouwenvereeniging Maria-Martha", die wegens de tijdsomstandigheden gestaakt waren, zullen Dinsdag a.s. op den gewonen tijd we derom aanvangen. Ook de meisjesvereeniging „Ora et Labora" heeft haar werkzaamheden hervat. Zendingswerk vindt voortgang. Bij velen heerschte de meening. dat de twee cents-actie, welke ten bate van de zendingscorpo ratie in Oegstgeest gehouden wordt, gestaakt zou worden. Van het bestuur vernamen wij ech ter dat dit niet het geval is en dat de actie op normale wijze zal worden voortgezet. VELSEN HET WEGBRENGEN VAN HUISVUIL. In een bericht in ons blad van j.l. Zaterdag staat., dat men huisvuil enz. zelf naar de belt kan brengen. De directeur van den Gemeentelijken Reinigings- en Ontsmettingsdienst maakt ons er opmerkzaam op. dat het geenszins de bedoeling is, dat particu lieren huisvuil naar de belt in Velsen brengen. Dit geldt alleen voor winkeliers, die op dagen dat zij veel papierafval, doozen enz. hebben, dit afval naar Velsen kunnen laten brengen. AFSCHEID MANSCHAPPEN 12 R. I. Zaterdagmorgen is de helft van de in onze ge meente gelegerde manschappen van het 12e regi ment infanterie „afgezwaaid". Het afscheid vond met eenige plechtigheid plaats in Velserbeek. Overste G. Sturm, vergezeld van ma joor Van Dijk en een groot aantal andere officieren namen voor de troep afscheid van hun vertrekken de manschappen. Allereerst feliciteerde overste Sturm onderofficieren en manschappen met hun be houden terugkomst in het kampement en dankte hij hen voor hetgeen zij in de oorlogsdagen hebben ver- •icht. Voorts herdacht hij hen die gevallen zijn voor het Vaderland. Zij hebben de eer van het 12e regi ment hoog gehouden. Op verzoek van spreker brach ten allen ter eere hunner nagedachtenis het militair saluut onder een plechtige stilte. Daarna sprak ma joor van Dijk eenige woorden. Hij herinnerde er aan dat hij acht maanden lang het bataljon heeft mogen commandeeren. In dezen tijd heeft men elkander leeren kennen en had de oorlog langer geduurd dan zou men elkaar ongetwijfeld nog beter hebben lee ren kennen. Gelukkig is de toestand anders gewor den, zoodat hij de manschappen met hun behouden terugkomst kon gelukwenschen. Nu naar huis te rug. Vele moeilijkheden zullen komen. Spreker deed een beroep op alle burgers, om de gedemobiliseerden zooveel mogelijk aan arbeid te helpen. Met allen nogmaals te hebben bedankt voor hun plichtsge trouwheid besloot majoor Van Dijk zijn toespraak met een driewerf hoera voor het Vaderland. SANTPOORT ZILVEREN ZAKEN JUBILEUM. Zaterdag a.s. herdenkt de heer C. Butter den dag. waarop hij zich vóór 25 jaar alhier als slagers- patroon vestigde, pakte de zaken flink aan. Dit laatste heeft tot gevolg gehad, dat hij zijn slagers- bedrijf tot een flinke hoogte heeft opgewerkt. VOOR ROTTERDAM. Hoewel bij de collecte langs de huizen onze in woners zich reeds van een zeer goede zijde hadden laten kennen, werd ook gisteren aan het einde van de godsdienstoefening in de verschillende kerken nog met een goed resultaat gecollecteerd voor onze zwaar getroffen landgenooten in de Rotte-stad. ..SANTPOORT-S BLOEI". De op 10 Mei j.i. uitgestelde ledenvergadering van .Santpoot's Bloei" wordt nu op Maandag 3 Juni in .Zomerlust" gehouden. HEEMSKERK BURGERLIJKE STAND. Geboren: Theodorus Johannes z. van P. Wei- boren en A. K. Montforts; Hendricus Petrus, z. van Corn. Castrioum en Joh. H. A. Kesteloo; Gaugurica Catharina. d. van Jac. Weel en El. A. Blankendaal, Maria d. van E. van Rookhuizen en Ant. Kossen; Pieternella Trijntje, d. van H. J. van Someren en A. Wilms; Gerard us Jaco bus. z, van Joh. A. Peekei en Corn, de Ruijter; Jacobus Petrus z. van P. G. Fatels en Petr. M. Admiraal; Guurtje Anna Elisabeth, d. van Gijsb. W. R. Michel en A. E. Krijgsman. Overleden: Ger. J. Peekei 2 dagen. Ondertrouwd: Corn. H. Schoonenberg te Be verwijk en Corn. G. Adrichem. alhier; Joh. C. Twisk. te Castricum en B. M. Beentjes, alhier; Hendr. Korthouwer te Heiloo en A. J. de Roode alhier; Th. C. Lief ting, te Beverwijk en Cath. M. van Hooff. alhierO. B. de Witt en Corn. Beentjes, beiden alhier; Pancr. J. Zonne veld en Wilh. M. Diemeer, beiden alhier. Gehuwd: Corn. A. Veldt te Beverwijk en G. J. R. van Zanten, alhier; Joh. Duin en M. K. Bleijendaal, beiden alhier; H. W. M. Welsing te Amsterdam en joh. E. Hoogewerf, alhier; Lamb, de Ruijter, alhier en M. H. Jansen te Be verwijk; Abr. de Bie, alhier en Herm. Bergers te Zaandam. ZANDVOORT DE ZEEMEEUW EN. Het bestuur van de Z.V.V. „De Zeemeeuwen" heeft besloten geen enkelen voetbalwedstrijd meer te spelen vóór September. Ook de competitiewed strijden, die door verscheidene elftallen nog ge speeld moeten worden, zullen dus niet doorgaan. Het bestuur heeft dit besluit moeten nemen in ver band met den slechten toestand van het terrein, dat verleden jaar bij de auto- en motorraces als parkeerterrein werd gebruikt. Wil men het veld voor het a.s. seizoen weer in orde hebben, dan zal onmiddellijk begonnen moe ten worden met de noodzakelijke werkzaamheden, zooals het los maken van den grond, het opnieuw zaaien.van gras enz. LOOS ALARM. Zondagavond ongeveer zeven uur zagen enkele wandelaars op vrij grooten afstand in zee een lang, donker voorwerp drijven. Spoedig werden van alle zijden kijkers op het voorwerp gericht, doch het was niet met zekerheid uit te maken wat het was. Het meest geleek het op een omgeslagen kano. Daar het mogelijk geacht werd, dat de kano vaarders zich nog aan de omgeslagen boot vast klemden, staken twee kano's in zee om ter plaatse een onderzoek in te stelen. Intusschen groeide het aantal nieuwsgierigen op den Noordboulevard tot een duizendkoppige menigte, die in spanning de bewegingen van de twee kano's volgde. Van den wal af werd duidelijk waargenomen, dat de eerste kano het donker voorwerp dicht naderde en'zonder hieraan verdere belangstelling te wijden, terug keerde. Hieruit werd reeds afgeleid, dat het vreemde voorwerp geen omgeslagen kano was. Veronder steld werd dat het een dood paard, of een stuk van een vliegmachine of een mijn zou zijn. Nog voor de kanovaarders waren teruggekeerd spoelde het voorwerp, dat de belangstelling van zoo velen gedurende meer dan een uur gespannen had gehouden, op het Noorderstrand bij het Noor- derbad aan. Het bleek toen niet anders dan een stuk boomstam te zijn. ONTSPANNING VAN MILITAIREN IN HET LEIDSCHE KWARTIER. De Commissie voor ontspanning van militairen in het Leidschevaartkwartier te Haarlem, heeft in haar vergadering van 23 Mei j.l. besloten haar taak als geëindigd te beschouwen. Dank wordt betuigd aan alle medewerkers. Het nog aanwezige kasgeld ten bedrage van 172.06 is overgemaakt aan het Roode Kruis voor hulp aan de in ons land gevallen slachtoffers. ORGELBESPELING. De orgelbespeling van George Robert, zal met het oog op de omstandigheden van 8 tot 9 uur Sn de Groote of St.-Bavokerk te Haarlem plaats vinden. Het programma voor Dinsdag 28 Mei as. luidt: 1. Wenn wir in höchsten Nöthen sein (Koraal en 2 bewerkingen) J. S. Bach. 2. Preludium en Fuga G. gr. t. J. S. Bach. 3. Sonate VI, F. Mendelssohn-Bartholdy. Koraalvariaties Cover „Onze Vader") Fuga. Finale. 4. a. Ick wil mi gaen vertroosten; b. Noi syt wellecome, Jesu, lieven Heer, Flor Peeters. 5. Adoratio et Vox Angelica, Th. Dubois. 6. Marche op een thema van Handel, A. Guil- mant. I\IE71ME\ /TUKKEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactu zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet ge plaatst, wordt de kopij den inzender niet terug gegeven. HET BROKKENHUIS Mogen we nog eens aan het Brokkenhuis herinne ren? In deze droevige tijden hebben we geen uit- deeling minder gehad, we hebben onze gezinnen verder geholpen. Er werd den laatsten tijd veel ge collecteerd voor buitenlandsche armen, er werd veel en vriendelijk gegeven, maarzouden we nu niet eens aan eigen armen denken, aan de vele werk loozen, de arme gezinnen en de noodlijdende eigen bevolking? Toe Haarlemmers en bewoners van de omgeving, strijkt over uw hart en stuurt ons iets. Wat dan ook: alles is welkom, huisraad, meubelen, beddenboel, kleeren. Stuurt ons oude lakens en tafelkleeden, we maken er luiers van, molton om doeken in de wieg te leggen, oude witte kousen (we maken er truitjes van), gordijnen om de wiegen te bekleeden, stoffen voor kleedingstukken. Alles is welkom. Ver. „Het Brokkenhuis", Donkere Spaarne 34 Tel. 13242, Giro 147245, Haarlem. LAAT/IE BERICHTEN GEVOLGEN VAN DE BEZETTING DER FRANSCHE KANAALHAVENS Duitsch zeefront van Eems tot Som me-in onding LONDEN AFGESNEDEN VAN HET WERELD-SCHEEPVAARTVERKEER. BERLIJN. 26 Mei. (D.N.B.) Onder het opschrift „Wij staan aan het Kanaal", trekt Fregattenkapitan A. D. Pochhammer in de „National Zeitiing" de eerste conclusies, die voor de Duitsche legerleiding uit de verove ring van de Kanaalhavens voortvloeien. Hij schrijft o.a.: „Met de bezetting van de kust van het vaste land van Het Kanaal door de Duitsche weer macht is het Duitsche zeefront tegen onzen voornaamsten vijand, Engeland, aanzienlijk verlengd. Dit front bedraagt van de Eems tot aan de monding van de Somme rond 300 zee mijlen of 540 kilometers. Hiermede is nu ook de Zuidelijke uitgang van de Noordzee naar den Atlantischen Oceaan, het „Engelsche Ka naal". practisch in onze handen gekomen. Van de vijftig tot honderdvijftig meter hooge steile Frnnsche kust bij Kaap Gris Nez af naar de krijtrotsen van Dover bedraagt de afstand on geveer 36 kilometer en naar de oorlogshaven Sheemess en Chatham iets meer aan het dub bele. Zij liggen dus binnen het bereik van het vèrdragende geschut. In zulke nauwe wateren is voor groote slagsche pen niet veel uit te richten, zooals de ervaringen van de Engelschen voor de Noorsche kust opnieuw hebben aangetoond. Maar -onze kleine strijdmid delen: mijnen, snelle booten, onderzeebooten en torpedobootjagers en daarbij het luchtwapen, be- heerschen het zeegebied. Het Kanaal, de hoofdverkeersweg van de Brit- sche eilanden voor de scheepvaartverbindingen met de rest van de wereld ligt voor onzen aanval open. Londen, do grootste haven ter wereld, de voornaamste invoerhaven van Engeland, is van het wereldscheepvaartverkeer afgesneden, want ook de toegang uit het Noorden, die tot nu toe onder de bescherming van de Britsche afsluiting van de Noordzee nog bevaren kon worden, wordt van Noorwegen uit beheerscht. Londen is ook de grootste opslaghaven voor de distributie van de goederen over hgi land. Het ge- heele spoorwegnet is daarop aangelegd. Reeds in den wereldoorlog veroorzaakte de tijdelijke zeer krachtige insnoering van den aanvoer via Londen een toenemende verwarring in het binnenlandsche goederenverkeer. Wat nu nog van buiten af moet binnenkomen, moet via de havens aan de Engel sche Westkust worden aangevoerd, waarvoor in zonderheid Liverpool en Glasgow in aanmerking komen, want ook de havens, die ten Westen van Dover aan het Kanaal liggen, bovenal Southamp ton, zullen wel bij het verdere opdringen van onze weermacht langs de Fransche kust van het Kanaal nauwelijks nog toegankelijk zijn. Maar ook de Iersche Zee, waarvoor aan de Noordelijke en Zuidelijke toegangen onze onder zeebooten liggen, en daarmede Ierland zelf, is reeds lang binnen het bereik van onze gevechts vliegtuigen. De omsingeling, die men ons had toegedacht, legt zich met een schrikbarend snel tempo om geheel Engeland. Verbindingen in het Zuiden en Noorden UTRECHT, 27 Mei. Naar wij vernemen is de dienstregeling van de Nederlandsehe Spoorwegen opnieuw uitgebreid met verschillende verbindingen op de trajecten, gelegen buiten het middennet. O.a. Lage Zwaluwe's-Hertogenbosch, vertrek den Bosch 7.53, 11.53, 15.53 en 19.53. Vertrek Lage Zwaluwe: 9.32, 13.32, 17.32 en 21.32. Deze treinen stoppen op alle tusschenliggende stations. 's-HertogenboschEindhoven vertrek 's-Herto genbosch 6.48. 10.48. 14.48 en 18.48. Vertrek Eind hoven 6.51, 10.51, 14.51 en 18.51. 's-HertogenboschBredaRoosendaal, vertrek 's-Hertogenbosch 7.56, 11.56, 15.56 en 19.56. Vertrek Roosendaal 6.08, 9.08, 13.08 en 17.08. KesterenLent: Vertrek Kesteren 8.10, verder een twee-uursdienst tot en met 20.10, vertrek Lent 8.57 en verder een tweeuursdienst tot en met 20.57. ZwolleDeventerZutphen: vertrek Zwolle 8.08, 11 08 16 08 en 19.08. Vertrek Zutphen 7.25, 11.25, 15.25 en 18.25. ZwolleGroningen vertrek Zwolle: 7.09, 10.59 en 14.59. Vertrek Groningen: 10.25, 14.15 en 18.15. LeeuwardenSteenwijk. Vertrek Leeuwarden 8.30, 12.30, 16 30 en 20.30. Vertrek Steenwijk: 6.27, 10.27, 14.27 en 18.27. DoetinchemWinterswijk. Vertrek Doetinchem: 10 uur, 13.00, 18.00 en 20.30 uur. Vertrek Winterswijk: 8.35, 11.35, 16.35 en 19.35. DeventerBentheim vertrek Deventer: 8.26 en 15.26. Vertrek Bentheim: 8.45 en 20.10. DeventerHengelo vertrek Deventer 8.26, 9.26, 11.26, 14.26, 15.26, 18.26 en 20.26. Vertrek Hengelo 6.50, 7.50, 9.50, 11.50, 12.50, 13.50, 15.50, 17.50 en 21.15. HengeloEnschedé, vertrek Hengelo: 7.17, 9.42, 10.37, 12.37, 14 37, 15.37, 16.42, 19.37 en 21.37. Vertrek Enschedé: 6.40, 7.40, 9.18, 11.40, 13.40, 15.40, 17.40 en 20.48. ZutphenWinterswijk, vertrek Zutphen 7.30, 10.30, 15.30 en 18.30. Vertrek Winterswijk 9.00. 12.00, 17.00 en 20.00. ZwolleAlmelo: vertrek Zwolle: 8.07, 12.07, 15.07 en 20.07. Vertrek Almelo: 10.25, 13,25, 18.16 en 21.45. ZutfenGoor: vertrek Zutfen: 8.05, 10.05, 12.05, 16.05, 18.05 en 20.45. Vertrek Goor: 8.50, 10.50, 12.50, 16.50, 18.50 en 20.50. GroningenAssenStadskanaalVeendam: ver trek Groningen 5.44, 7.44 en 14.44. Vertrek. Veen- dam 9.15. 11.15 en 18.10. Deze treinen stoppen op alle tusschenliggende stations. GroningenNieuwe Schans: vertrek Groningen: 6.28, 10.30, 13.50, 17.50 en 21.50. Vertrek Nieuwe Schans: 7.16, 8.26, 12.26, 16.00 en 19.40. GroningenLeeuwardenHarlingenvertrek Groningen: 6.08, 10.08, 14.08 en 17.50. Vertrek Har lingen 6.56, 10.49, 14.49 en 18.49. EnkhuizenStavorenLeeuwarden: vertrek Enk huizen 8.01, 12.01 en 16.01. Vertrek Leeuwarden: 8.00, 12.00, 16.00. (A. N. P.). WOL- EN KATOENVOORRADEN MOETEN IN ITALIë WORDEN AANGEGEVEN. ROME, 26 Mei (D.N.B.) Alle wol- en katoen- voorraden moeten volgens een in de staatscourant gepubliceerde verordening binnen twee weken aangegeven worden.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 3