flitsen dekens Het leger keert huiswaarts M A A N D A G 27 AI E I 1940 H A'S REE M'S D A G B E A T5 NIEUWE SERIE No. 6 ÏSCKVIIÖ Cadavers en ondeugdelijk vleesch Efficiency en wederopbouw. 1. Beseft midden in den nacht dat het dek hem te warm is. 3- Beseft al gauw dat hij bij vergissing beide dekens heeft weggedaan, waardoor het nu te koud is. 5. trekt bij vergissing aan de bovenste zoodat de onderste in een onaangename prop op zijn voeten ligt. 7. Gaat weer liggen en ontdekt, dat hij alles heeft los getrokken en zijn voeten bloot liggen. 2. Verzamelt na een lange worsteling genoeg wilskracht, om er een deken af te doen. 4. Verzamelt weer zijn wilskracht om er een terug te nemen. 6. Gooit met foovenmensehelijke ener gie de bovenste weg en trekt de onder ste op. 8. Probeert half in slaap er nog wat aan te doen. raakt hopeloos verward en valt van uitputting in slaap. Exploitatiesaldo van Rott. Lloyd daalde. Overzicht over het jaar 1939. Aan het verslag van den Rotterdamschen Lloyd over het jaar 1939 ontleenen we, dat het saldo van de exploitatierekening f8.197.554 bedraagt tegen f 9.220.059 over 1938. Hierbij komt: interest en dividenden f462.124 (422.254), te zamen f 8.659.678 (9.737.694), welk bedrag als volgt wordt aange wend: afschrijving op de vloot f 6.082.445 (6.005.000), afschrijving op etablissementen te Rotterdam enz. f 73.700 (269.839), afschrijving op deelnemingen in ar.dere ondernemingen f 96.000 (onv.), bijdrage aan do N.V. Ned. Scheepv. Unie f 49.848 (50.108), reserve voor afschrijving f400.000 (1.300.000), commissa rissen f 12.500 (onv.), reserve voor belastingen ,f 145.000 (204.247), saldo winst naar 1940 f 184, totaal f 6.859.678, blijft f 1.800.000, hetwelk voor gesteld wordt aan te wenden voor een uitdeeling van 6 pet (onv.) over het kapitaal. Aan het jaarverslag over 1939 ontleenen wij voorts nog: De eerste maanden van het verslagjaar vóór het uitbreken van het conflict tusschen Groot-Brittannië en Frankrijk eenerzijds en Duitschland anderzijds, kenmerken zich door een levendig verkeer, zoowel tusschen Europa en Nederlandsch-Indië als tus schen de Vereenigde Staten van Noord-Amerika en Nederlandsch-Indië. Het vrachtenpeil handhaafde zich op het niveau van het vorige jaar, met uitzondering van dat op het traject van Nederlandsch-Indië naar Europa, Wij waren genoodzaakt hier belangrijke offers te brengen, welke zich afspiegelen in de behaalde resultaten. Het passagiersvervoer was gedurende de eerste 8 maanden bevredigend; de resultaten waren beter dan die van het vorige jaar. De politieke omstandigheden in Europa hebben het vervoer van pelgrims naar Djeddah ongunstig beïnvloed, zoodat dit beneden onze verwachtingen bleef. Bij het uitbreken van den oorlog ontstonden on middellijk ernstige stagnaties in onze Europeesche diensten. Aangezien het in het begin van September niet duidelijk was of het conflict zich naar de Mid- dellandsche Zee zou uitbreiden, besloten wij de pas sagiersschepen van en naar Nederland de route via Kaap de Goede Hoop te laten volgen. Drie uitreizen en twee thuisreizen werden langs die route vol bracht. De verdere ontwikkeling der gebeurtenissen veroorloofde ons terug te gaai* naar onze gebruike lijke route via Suez, doch instede van Marseille werd Napels aangeloopen, ten einde passagiers in de gelegenheid te stellen, de reis over land te ma- ekn. Het eenige schip, dat Napels aanliep, was op 7 December de op uitreis zijnde „Sibajak". De toenemende onveiligheid in de Noordzee en het Kanaal deed ons kort daarna besluiten, met onze kostbare passagiersschepen en talrijke opvarenden dat gebied voortaan te vermijden. Sindsdien onder houden wij een dienst tusschen Genua en Neder- landsch-Indic, terwijl de Rotterdam Lloyd Rapide zorgt voor het vervoer van passagiers tusschen Genua en Nederland. De Baloeran bevond zich toen wij dat besluit namen, te Rotterdam. Het schip is daarom sinds 10 November aldaar opgelegd. VERVOER INDIë—V. S. Het vervoer tusschen Nederlandsch-Indië en Amerika bleef in beide richtingen zeer groot. In samenwerking met de N. V. Stoomvaart Maatschap pij „Nederland" werden ter versterking van onze vloot de motorschepen Bloemfontein, Boschfontein, Jagersfontein en Klipfontein, van de N. V. Vereenig de Nederlandsche Scheepvaartmaatschappij in tijd- charter genomen voor dc Java-Pacific Lijnen. De vraag naar ruimte op deze lijnen nam toe, terwijl gezien de omstandigheden in Europa de moge lijkheid van uitbreiding van het passagiersverkeer op den Pacific bestond. De motorschepen Bantam en Japara werden resp. in Maart 1939 en April 1939 aan de vloot toegevoegd. Zij voldoen aan de gestelde verwachtingen. De verdere vervanging van onze vloot blijft onze ernstige aandacht behouden. JAARVERGADERING NEDERLANDSCHE VEREENIGING TOT BESCHERMING VAN VOGELS. AMSTERDAM, 26 Mei. De jaarvergadering van de Nederlandsche Vereeniging tot bescher ming van vogels, welke op 31 Mei te Vlissingen zou worden gehouden .alsmede de daaraan ver bonden excursie naar Zeeuwsch-Vlaanderen, gaan niet door. (A. N. P.) Na acht maanden Vrijdagavond begon het, Zaterdag duurde het voort, zoo goed als Zondag en zoo zal het de eerste dagen wel blijven gaan. Ons leger keert naar huis. Het werk in de kazernes, te velde en aan de grens is gedaan en nieuwe arbeid wacht, zoo vertrouwen wij, in de burgermaatschappij. De laatste maanden was de soldaat en de troep deel van het stadsbeeld geworden. We waren er aan gewend geraakt, op ieder oogenblik van den dag het veldgrijs in de straten en op de wegen te zien. Des morgens, op weg naar den arbeid, kwam men het bataljon tegen, dat er, weer of geen weer en het was in den afgeloopen winter dikwijls „geen weer" op uittrok. In den donkeren winteravond was het dikwijls nachtoefening en menigeen heeft, als het vroor of sneeuwde, meewarig den troep na gekeken, die de duinen in trok of over de landwegen voortschoof, voorop de kapitein, zooals het liedje zei èn de man met het roode licht in de achterhoede. En we hebben naar de mate van ons vermogen gepoogd, het moeilijke soldatenleven een weinig te verlichten door een weinig afwisseling en verstrooiing te bren gen in de kazerne en op den eenzamen post. En nu, na dagen van zware beproeving en dagen van wachten en onzekerheid, hebben we het slot tafereel gezien Het Nederlandsche leger keert naar huis en weer zijn de straten gevuld geweest met duizenden soldaten, die in formatie voortgingen, voor het laatst na acht maanden mobilisatie. Wat te zeggen over den terugkeer, de stemming, de houding? Zooeven heeft de kapitein zijn jongens (een kapitein heeft geen soldaten, maar „jongens" al zijn het mannen met baarden) toegesproken en in bewoordingen, die in dit oogenblik misschien niet altijd even gemakkelijk over zijn lippen wilden, ge- v. aagd van den dank, die het vaderland den troepen, om 't even waar en van welk wapen, verschuldigd is. Voor menigeen zullen ze een onuitwischbare herinnering blijven Dan een laatste, kort bevel. De troep trekt uit. Het handkoffertje vormt de geheele uitrusting. De laatste marsch duurt kort. Het station is spoedig bereikt. Het laatste bevel: Op de plaats rust Ingerukt.... marsch Het verband is verbroken. Er worden handdruk ken gewisseld. Veel, dat in dit oogenblik een brok in de keel dreigt te brengen wordt weggelachen. Voor het laatst wordt een herinnering opgehaald, een afspraak gemaakt, een belofte herhaald.- Dan komt de trein en brengt de Nederlandsche soldaten huiswaarts. Aan het station is het druk. Wie thuis komt kijkt uit naar verwanten. Straks zal de Zondag worden gevierd in het burgerpak. En morgen wacht weer de arbeid. De opbouw. Het nieuwe begin. moeten vernietigd worden. 's-GRAVENHAGE, 25 Mei (A.N.P.) Het departement van handel, nijverheid en scheep vaart brengt met nadruk onder de aandacht van de burgemeesters, dat aan den dienst der destructoren alle mogelijke hulp moet worden verleend. Het is dringend noodzakelijk dat ca davers en ondeugdelijk vleesch vernietigd wor den, opdat gevaarlijke ziekten voor mensch en dier voo/komen en bestreden kunnen worden. Aan destructoren moet derhalve benzine, olie, diesoline, steenkolen en andere hulpstoffen worden afgeleverd ten behoeve van dezen dienst. Meisje te Hushoven vermoord. WEERT, 25 Mei (A.N.P.) In een café te Hus hoven heeft zich een drama afgespeeld, dat de 15- jarige'T. H., dochter van een caféhouder aldaar, en den 25-jarigen M. J.. eveneens afkomstig uit Hus hoven, het leven heeft gekost. Het meisje had tot 's avonds circa 10 uur in het caie geholpen met het bedienen van de klanten. Zij begaf zich daarna naar buiten en is daar van het leven beroofd. Familieleden van het slachtoffer vonden het lijk eenigen tijd later. De vermoedelijke dader, de 25-jarige M. J., was gezien toen hij zich per rijwiel van Hushoven naar Weert begaf. Onder weg is hij in de Zuid-Willemsvaart gesprongen, waarin hij is verdronken. De aanleiding tot deze ontstellende daad moet waarschijnlijk gezocht worden in het feit dat de man omgang zocht met het meisje, waartegen haar ouders uch in verband met den jeugdigen leeftijd verzetten. HET DRINKWATER VAN ROTTERDAM. 'S-GRAVENHAGE, 26 Mei. (A.N.P.). De burgemeester van Rotterdam maakt bekend, dat het°noodig wordt geacht dat het drinkwater in het deel der gemeente, begrensd door de Cein tuurbaan. den spoorweg naar Schiedam, den Goudschen Singel, den boezem en de Westzijde van den Kralingschen Plas. wordt gekookt. peze mededeeling behoeft geen ongerustheid te verwekken, doch moet slechts opgevat wor den als preventieve maatregel. EXAMENS. STUURLIEDEN. 's GRAVENHAGE, 25 Mei. Geslaagd voor het examen van len stuurman groote handels vaart dc heer J. Winter, voor 2en stuurman groote handelsvaart: A. Kreukniet en voor derden stuurman groote handelsvaart de heeren: W. F. Boddeus en J. J. Poppe. Mgr. F. J. H. Evers overleden. 'S-GRAVENHAGE, 26 Mei (A.N.P.) In 72- Jarigen ouderdom is vrij onverwacht te zijnen huize overleden mgr. F. J. H. Evers, oud-hoofd aalmoezenier van leger en vloot. Fredericus Joannes Henricus Evers werd ge boren te Amsterdam op 5 September 1867. Hij volgde het gymnasium te Katwijk, studeerde aan de seminaria Hageveld en Warmond en was daarna als kapelaan werkzaam te Uitgeest, Rot terdam, Haarlem en Weesp. Nog voor hij eigen lijk aan de beurt was, werd hij toen rector in Amsterdam reeds benoemd tot pastoor in Dui- vendrecht. Zijn erkend gezag op marinegebied - hij had een speciale studie van onze vloot ge maakt waarvan hij de resultaten neergelegd had in zijn in 1899 uitgegeven „De Nederlandsche Marine", en in „Oorlogsschepen", hetwelk in 1902 verscheen, was oorzaak dat hij benoemd werd tot lid van den raad van defensie en in 1914 werd pastoor Evers geroepen om de Katho lieke geestelijke verzorging te organiseeren bij leger en vloot hier te lande, welken arbeid hij In 19241925 in Indië met evenveel succes voortzette. In 1930 werd mgr. Evers benoemd tot hoofd-aalmoezeniër, welke functie hij eenige maanden later neerlegde. Bij die gelegenheid en ook bij zijn 40-jarig priesterjubileum zijn mgr. Evers en uit militairen en maritiemen en uit ci- vielen kring zeer vele blijken van grooten op rechte waar deer ing geworden. Ook genoot de overledene groote bekendheid als voorzitter van de vereeniging „Onze Vloot". Mgr. Huibers. bisschop van Haarlem, zal den uitvaartdienst Woensdagmorgen bijwonen. Demobilisatie geldt ook krijgs- Voorjaar in de Haagsche Diergaarde. De drie jonge leeuwtjes koesteren zich in het warme zonnetje. Stempelen voorloopig gestaakt. Nadere mededeelingen. 's-GRAVENHAGE, 25 Mei. De secretaris-ge neraal, waarnemend hoofd van het departement van sociale zaken, heeft aan de gemeentebesturen een rondschrijven gezonden, waarin hij bericht dat hij heeft besloten, dat het stempelen der ingevolge de steunregeling gesteunde werkloozen tot nadere aan kondiging niet meer zal plaats hebben.Hij heeft deze beslissing genomen in het vertrouwen dat de ge meentebesturen overigens alle controlemaatregelen zoo volledig mogelijk zullen toepassen. (A.N.P.) Verboden gebieden. Betreding zonder vergunning strafbaar. 's GRAVENHAGE, 25 Mei. De Opperbevel hebber van Land- en Zeemacht maakt in de Staats, courant bekend dat de toegang tot en het verkeer binnen de volgende gebieden verboden is: a. die, waarop door de Nederlandsche weermacht stel lingen, in welken vorm ook, zijn aangelegd; b. die, waarin als gevolg van oorlogshandelingen ver woestingen zijn aangericht. Onder stellingen wordt onder meer verstaan de strook grond, gelegen binnen een afstand van 390 M. rondom: a. gevechtsopstellingen voor alle wapens, b. schuilplaatsen, hindernissen waar onder begrepen mijnenvelden c. munitieberg- en opslagplaatsen, alsmede de bijbehoorende; d. lege ringsruimten; e. barakken; f. naderingsloopgraven. Het gedeelte van het verwoeste gebied, dat als verboden geldt, woi'dt door den burgemester van de betrokken gemeente aangeduid. Van het verbod kan door den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht of, namens dezen, door den militairen commandant, belast met de opruiming in eenig gebied, op daartoe gedaan verzoek schrifte lijk ontheffing worden verleend. Aan een ont heffing kunnen voorwaarden worden verbonden. Een verleende ontheffing kan zonder opgaven van redenen worden ingetrokken. Ontheffing wordt geacht van rechtswege te zijn verleend aan: a. personen, die zich uit hoofde van hun ambt, be roep of bedrijf in meerbedoelde gebieden moeten ophouden, b. personen, die hun woonplaats hebben in vermelde gebieden. Overtreding van eenige bepaling dezer verorde ning waaronder mede te verstaan eenig han delen of nalaten in strijd met eenige aan een even- tueele ontheffing verbonden voorwaarde wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste drie maan den. Met de handhaving en met de zorg voor de na leving van deze verordening, alsmede met de op sporing van de strafbare feiten, zijn belast: a. de ambtenaren, genoemd en bedoeld in artikel 141 van het Wetboek van Strafvordering, b. het perso neel der Koninklijke Marechaussee: c. het perso neel der Politietroepèn; d. het personeel der Rijks- en Gemeentepolitie: e. de met wacht. ei. patrouille- dienst belaste militairen. Deze verordening is in werking getreden on middellijk na haar afkondiging. 's-GRAVENHAGE, 25 Mei. Men schrijft ons: Het bedrijfsleven ziet zich omringd door tal van moeilijkheden, welke alleen door taaie volharding met inspanning van alle krachten kunnen worden overwonnen. Het ligt voor de hand, dat de organisatie van het herstel zoo efficient mogelijk dient te geschie den. Hier vangt een nieuwe periode aan, waarin het Nederlandsch instituut voor efficiency een taak heeft te vervullen. Deze door de overheid gesubsidieerde i rstelling tracht reeds sedert haar oprichting in 1926 door ervaringsuitwisseling tusschen de leden onderling, het organiseeren van congressen (de jaarlijksche efficiency-dagen), het houden en bevorderen van tentoonstellingen op bedrijfsorganisatorisch gebied en vooral door de uitgave van een vaktijdschrift, de toepassing van zoo doelmatig mogelijke be- drijfsmethoden meer en meer ingang in Nederland te doen vinden. Juist in de onderlinge ervaringsuitwisseling tus- sohen overheidslichamen en particuliere bedrij ven is in deze tijden de mogelijkheid geboden elkan der voor 'bedrijfsorganisatorische misstappen te be hoeden en door onderling overleg van practici van bedrijfsleiders tot oplossing van gemeen schappelijke problemen te komen. In het Nederlandsch Instituut voor efficiency zijn practisch alle Nederlandsche deskundigen op het gebied der bedrijfsorganisatie geconcentreerd en in bedrijfsstudiegroepen en commissies ver- eenigd. De waardevolle kennis en het uitgebreide erva ringsmateriaal worden voor zoover het in aan merking komt gaarne ter beschikking van den nationalen wederopbouw gesteld. Het bureau verleent zijn tusschenkomst zoowel voor het verstrekken van reeds vastgelegde ge gevens als voor het in contact brengen van des kundigen eenerzijds en belanghebbende overheids organen en particulieren anderzijds. (A.N.P.) Distributie van veevoeder. 's GRAVENHAGE, 25 Mei. (A.N.P.) Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogs tijd maakt het volgende bekend: Onder de aandacht der plaatselijke autoriteiten wordt gebracht, dat de regeling der veevoeder distributie thans wederom ter hand is genomen door het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd en de daaraan verbonden provinciale voedselcommissarissen en plaatselijken bureau- houders. Andere autoriteiten, die tijdelijke voorzienin gen hebben getroffen, wordt derhalve verzocht hun bemoeiingen ten aanzien van de veevoederdistri. butie onverwijld te beëindigen. Voor de afwikkeling van loopende zaken dienen zij zich met den provincialen voedeselcommissaris te verstaan VEEVOEDER VOOR BIJZONDERE DIERGROEPEN. 's GRAVENHAGE, 25 Mei. In aansluiting op het bericht, waarbij alle aflevering van vee voeder aan veehouders werd verboden, maakt het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogs tijd bekend, dat dit verbod niet geldt voor afleve ring tegen inneming van bestelbonnen, afgegeven door de sectie bijzondere diergroepen te Beekber gen. Deze bonnen blijven dus geldig, echter met* dien verstande, dat op bonnen, welker geldigheid aanvangt op 21 Mei of eerder, slechts de helft van de daarop vermelde hoevelheid mag worden afge leverd. Op bonnen, welker geldigheid aanvangt op 22 Mei of later, mag dus de volledige hoeveelheid wordenafgeleverd. (A.N.P.) FELLE BRAND TE AARLANDERVEEN. ALPHEN a.d. RIJN. 26 Mei. Doordat kin deren met vuur speelden is hedenmiddag de ka pitale boerderij van den heer D. de Jong, in het Zuideinde te Aarlanderveen in brand geraakt en tot den grond toe afgebrand. Met de in deze plaats gestationneerde motor spuit trachtte men het vuur te bestrijden, doch toen men water wilde geven, bleek tot overmaat van ramp de pomp te weigeren. Onmiddellijk werd daarop de brandweer van Alphen a.d. Rijn gealarmeerd, welke echter niet meer kon verhin deren. dat woonhuis en stallen geheel afbrand den. Van inboedel en inventaris kon vrijwel niets in veiligheid worden gebracht. De eigenaar is verzekerd. (A.N.P.) Ds. KLINKENBERG EN DE HERSTELD EVANGELISCH LUTHERSCHE KERK. gevangenen. 's-GRAVENHAGE, 25 Mei. Naar aanleiding van de vraag, die bij velen gerezen is, of de militai ren, die tijdens de krijgsverrichtingen gevangen ge nomen zijn, mede bij de demobilisatie zijn inbegre pen, kan worden medegedeeld dat in de eerste plaats de bedoelde militairen meerendeels niet buiten Ne derland vertoeven en dat zij ook bij de demobilisatie zijn inbegrepen. (A.N.P.) De verduisteringen te Doornspijk. Merkwaardige vondst van kolenwerker. AMSTERDAM, 25 Mei. (A.N.P.) Gisteravond vischte een kolenwerker uit het water van de Re guliersgracht een pakje op. Bij nader onderzoek bleek het pakje te bestaan uit op de helft doorge sneden bankbiljetten, en wel Nederlandsche bank biljetten voor een totaal van 53.000 gulden, verder nog 6900 dollars en 390 Engelsche ponden. De her komst van deze halve bankbiljetten kon nog niet worden' vastgesteld. AMSTERDAM, 26 Mei. De kerkeraad der Her steld Evangelisch Luthersche Kerk te Amsterdam bericht, dat de band tusschen ds. A. Klinkenberg J.Azn. en de gemeente tot wederzijdsch leedwezen op een daartoe door hem gedaan verzoek is losge maakt. In verband hiermede kan worden medegedeeld dat dit ontslag natuurlijk geenerlei verband houdt met politieke of kerkelijke verhoudingen, maar uit sluitend met particuliere omstandigheden van den predikant. Een afscheidsrede zal door ds. Klinken berg, die zich metterwoon elders gaat vestigen, niet worden gehouden. (A.N.P.) Twee en een half jaar geëischt tegen gemeente-ontvanger. ZWOLLE, 25 Mei (A.N.P.) Door de recht bank alhier is de zaak tegen den gewezen, ge meente-ontvanger te Doornspijk behandeld, wien malversaties ten nadeele van die gemeente en van de Boerenleenbank te Doornspijk, waarvan ver dachte kassier was, ten laste was gelegd. Het vooronderzoek in deze zaak had verschei dene maanden in beslag genomen, als gevolg van het feit, dat steeds nieuwe onregelmatigheden, als mede blijken van valschheid in geschrifte, ontdekt Werden. De officier van Justitie had een uitvoerige dag vaarding samengesteld, waarin o.m ten laste was gelegd verduistering van gelden der gemeente Doornspijk in het tijdvak van 15 Maart 1927 tot 1 Maart 1939 en wederrechtelijke toeëigening van gelden van de Boerenleenbank te Doornspijk gedurende het tijdvak van 1 October 1927 tot 1 Maart 1939, alsmede vijf gevallen van valschheid in geschrifte. Verdachte gaf op een desbetreffende vraag van den president der rechtbank de hem ten laste ge legde feiten toe. Het bleek, dat de gemeente-secre taris, die nauw bij deze zaak betrokken is, ver- dachtes raadsman was geweest, althans van de handelingen van verdachte op de hoogte was. De officier van justitie zeide in zijn requisitoir, dat het hem niet onaannemelijk voorkwam, dat verdachte veel aan den gemeente-secretaris had overgelaten. Een behoorlijke controle was nooit uitgeoefend. Op grond hiervan meende spr., die ia den secretaris de eigenlijke, schuldige ziet, vrij- zpraok van de tenlaste gelegde verduisteringen ten nadeele van de gemeente te moeten eischen. Voor de handelingen ten aanzien van de boerenleen bank gepleegd, achtte de olficier van justitie ech ter geen verontschuldigingen aanwezig. Hiervoor eischte hij een gevangenisstraf voor den tijd van twee jaar en zes maanden, met aftrek van het, Voorarrest. De restauratiewerkzaamheden aan de uit 1762 dateerende Begijnhofbrug te Delft zijn weer ter hand genomen

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5