Haarlem's Dagblad Dr. Seyss-Inquart rijkscommissaris voor ons land Verkoop van textielproducten beperkt Functie heden aanvaard Oorlogsbrood. Duitsche vorderingen in Noord-Frankrijk 57e Jaargang No. 17466 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37 Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuidet Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082 Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 29 Hei 1910 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35 Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. 's-GRAVENHAGE, 29 Mei. (A. N. P.) Hedenmiddag om 12 uur aanvaardde de rijkscommissaris voor de bezette Nederl andsche gebieden, rijksminister Seyss- Inquart („der Reichskommissar für die besetzten Niederlandischen Gebiete Reich- minister Seyss-Inquart") in de Ridderzaal te 's-Gravenhage het civiel gezag over Nederland. Bij deze gelegenheid vaardigde de rijkscommis saris de volgende proclamatie uit. Proclamatie. Met ingang van heden heb ik het hoogste regee- ringsgezag in burgerlijke aangelegenheden in Ne derland op mij genomen. De grootmoedigheid van den Führer en de kracht van de Duitsche weermacht hebben het mogelijk gemaakt dat reeds weinige dagen na de catastrophe, welke door het vroegere bewind van Nederland veroorzaakt is, weder een ordening van het open bare leven tot stand wordt gebracht, welke in den bestaanden gang van zaken slechts in zooverre zal ingrijpen, als de gegeven bijzondere omstandighe den noodzakelijk maken. Als rijkscommissaris zal ik het hoogste regee- ringsgezag in burgerlijke aangelegenheden in de onder de bescherming der Duitsche troepen staande Nederlandsche gebieden uitoefenen, om de open bare orde te verzekeren en het openbare leven te beveiligen. Ik zal alle maatregelen ook van wet- gevenden aard treffen, welke noodig zijn om deze opdracht te vervullen. Ik ben voornemens hierbij het tot dusver geldende Nederlandsche recht zoo veel mogelijk van kracht te laten blijven, bij de uitoefening van het bestuur gebruik te maken van de Nederlandsche autoriteiten en de onafhanke lijkheid van de rechtspraak te waarborgen. Daar tegenover verwacht ik, dat alle in actieven dienst zijnde Nederlandsche rechters, ambtenaren en be ambten, mijn verordeningen, welke tot dit doel worden uitgevaardigd, nauwgezet zullen nakomen en dat het Nederlandsche volk met begrip en zelf- beheersching deze leiding volgt. De Nederlandsche soldaten hebben zich in den strijd goed gehouden. De Nederlandsche burger bevolking heeft zich tegenover de strijdende troepen fatsoenlijk gedragen. Er is niets, wat ons zou kun nen verhinderen elkaar met achting tegemoet te treden. Het Duitsche volk voert onder zijn Führer den beslissenden strijd om zijn of niet zijn, den strijd welke haat en nijd zijner vijanden het hebben op gedrongen. Deze strijd dwingt het Duitsche volk alle beschikbare krachten te gebruiken en geeft het volk het recht alle binnen zijn bereik liggende middelen aan te grijpen. Deze noodzaak en dit recht van den nood zal ook op het leven van het Nederlandsche volk en zijn economie inwerken. Ik zal er echter daarom naar streven, dat het Nederlandsche volk. dat met het Duitsche volk naar den bloede verwant is, niet in ongunstiger levensomstandigheden komt te verkeeren dan noodzakelijk is door de gegeven lotsverbondenheid der beide volken en den vernie- tigingswil onzer vijanden. Ik moet als rijkscommissaris de rijksbelangen in de Nederlandsche gebieden, welke onder de bescher ming van de-Duitsche troepen staan, behartigen en ik zal ze behartigen. Het Nederlandsche volk zal door de vervulling van de taak, die uit het gemeen schappelijk lot voortvloeit, in staat zijn zijn land en zijn vrijheid voor de toekomst te verzekeren. SEYSS-INQUART. De origineele Duitsche tekst luidt als volgt: Aufruf. Mit dem heutigen Tage habe ich die oberste Re- gierungsgewalt im zivilen Bereich in den Nieder- landen übernommen. Die Grossmut des Fiihrers und die Kraft der Deut- schen Wehrmaeht machten es möglich, dass schon wenige Tage nach der durch die friihere Führung der Niederlande heraufbeschworenen Katastrophc eine Ordnung des öffentlichen Lebens wieder herge- stellt wird, die in den gewohnten Gang der Dinge nu sowet eingreifen wird, als die besonderen obwal- tenden Verhaltnisse dies erfordern. Als Reichskommissar werde ich die oberste Re- gierungsgewalt im zivilen Bereich in den unter dem Schutz der Deutschen Trappen stehenden Niederlan dischen Gebieten ausüben, um die öffentliche Ord nung und das öffentliche Leben sicherzustellen. Ich Werde alle Massnahmen, auch gesetzgeberischer Art treffen, die notwendig sind. um diesen Auftrag zu erftillen. Es ist mein Wille, hierbei das bisher gelten- de Niederlandische Recht möglichst in Kraft zu be lassen, zur Ausübung der Verwaltung die Niederlan dischen Behörden heranzuziehen und die Unabhan- figkeit der Rechtssprechung zu wahren. Ich erwarte hingegen, dass alle im aktiven Dienst stehenden Niederlandischen Richter, öffentliche Beamte und Angestellte meine diesen Zwecken die nende Anordnungen gewissenhaft befolgen werden und das Niederlandische Volk mit Verstandnis und Beherrschung dieser Führung folgt. Die Niederlandischen Soldaten haben sich in Kampf gut geschlagen. Die Niederlandische Zivil bevölkerung hat sich den kampfenden Trappen gegenüber ordentlich benommen. Es liegt nichts vor, was uns hindern könnte, einander mit Achtung zu begegnen. Das Deutsche Volk ficht unter seinem Führer den Entscheidungskampf um Sein oder Nichtsein aus, den ihm der Hass und Neid seiner Fiende aufge- zwungen hat. Dieser Kampf gebietet dem Deutschen Volk, alle seine Krafte einzusetzer und gibt ihm das Recht, alle ihm erreichbaren Uittel heran- zuholen. Dieses Gebot und Recht der Not wird auch auf die Lebensführung des Niederlandischen Volkes •ad seiner Wirtschaft einwirken. Ich werde aber Dr. SEYSS-INQUART. darum besorgt sein, dass das dem Deutschen Volk blutsnahe Niederlandische Volk nicht in ungünsti- gere Lebensbèdingungen verfallt, als es die gegebene Schicksalsgemeischaft und der Vernichtungswille unserer Feinde in dieser Zeit nötig machen. Ich habe als Reichskommissar die Reichsinteres- sen in den unter dem Schutz deu Deutschen Trap pen stehenden Niederlandischen Gebieten zu wahren und ich werde sie wahren. Das Niederlan dische volk wird in Erfüllung der Aufgaben, die sich aus dem gemeinsamen Schicltsal ergeben, sein Land und seine Freiheit für die Zulcunft zu sichern vermogen. SEYSS-INQUART. Arthur Seyss-Inquart, op 22 Juli 1892 te Stam- mern geboren, bezocht het gymnasium te Olmütz, waarvan zijn vader directeur was. Als scholier maakte hij reeds in de nationale jeugdbeweging den strijd tusschen de Duitsche en Tsjechische nationaliteiten mee. Na de promotie in de juridische faculteit van de Universiteit te Weenen streed dr. Seyss-Inquart in den wereldoorlog bij de Tiroler Kaiserjager in Rusland, Italië en Roemenië. Hij werd gewond en is viermaal onderscheiden. In 1921 vestigde dr. Seyss-Inquart zich als ad vocaat te Weenen. Hij interesseerde zich vooral voor arbeidsrecht en was lid van de codificatie commissie voor het Oostenrijksche Arbeidsrecht. Van de stichting van den OostenrijkschDuitschen Volksbond (1925), welke er naar streefde de eco nomische en cultureele betrekkingen tusschen Oos tenrijk en 't Rijk te ontwikkelen, maakte dr. Seyss- Inquart deel uit van het bestuur. Dr. Seyss-Inquart is ook lid geweest van den Heimatschütz in Stier marken, welke in 1933, tegelijk met de N.S.D.A.P. in Oostenrijk werd verboden. In 1937 werd dr. Seyss Inquart benoemd tot Staatsraad en was verbindingsman tusschen de na tionale oppositie en de Bondsregeering. Daardoor werd hij de belangrijkste middelaar tusschen Ber lijn en Weenen. Hij bereidde den weg voor tot de wijziging van het Oostenrijksche kabinet op 16 Februari 1938 en werd minister van binnenlandsche zaken en openbare veiligheid. Op 17 Februari 1938 had dr. Seyss-Inquart te Berlijn een onderhoud van verscheidene uren met den Führer en Rijkskanselier, verder met de mi- (Door toevoeging van zemelen wordt het z.g. uitmalingspercentage van het brood verhoogd, hetgeen kleur en smaak wat beinvloedt, maar de voedingswaarde niet.) Een oorlogsbrood komt op den disch, Dat in zijn kleur wat bruiner is En ook in smaak wat anders, Dan het vertrouwde wittebrood, Waarvan het huisgezin genoot Van alle Nederlanders. Er gaat dus wat voor 't oog teloor. En het wordt ook wat minder voor De tong en het verhemelt'; Want met het deeg dat wordt bereid Voor deze nieuwe kwaliteit Wordt wel wat meer gezemeld. Iets dat je jammer vinden kunt, Maar er is een voornamer punt, Dat wij betreuren zouden: Daarvan zegt" men met nadruk nog, Het blijft en dat 's de hoofdzaak toch, Zijn voedingswaarde houden. t Welaan, dit antwoord op een vraag, Die in ons opwelt uit de maag, Kan ons vertrouwen wekken; Zoo blijke bij dit nieuw begin, Dat bruin, in dezen andren zin, Nog veel vermag te trekken. nisters Hess, Himmler, Von Ribbentrop en dr. Frick. In het kader van de politieke veranderingen in Oostenrijk, welke met wijzigingen in het Vader- landsche Front gepaard gingen, werd dr. Seyss- Inquart benoemd tot leider van het „Volkspolitische Referat". Toen hij zijn ambt aanvaardde, werd een algemeene politieke amnestie gelast. Nadat de toenmalige Oostenrijksche bondskan selier Schuschnigg in Maart 1938 aftrad, bleef dr. Seyss-Inquart aan het bewind en vormde een nat.- soc. ministerie. Twee dagen na den intocht van Adolf Hitler te Lenz werd dr Seyss-Inquart tot Rijkskanselier van Oostenrijk benoemd. Na de nieuwe Ostmark-wet van 1 Mei 1939, waardoor het ambt van Rijksstadhouder ophield te bestaan, werd dr. Seyss-Inquart benoemd tot Rijksminister ter beschikking. Dr. Seyss-Inquart is lid van het Rijkskabinet en een bijzondere vertrouweling van den Führer en Rijkskanselier. Geneeskundige Dienst te Haarlem. Dr. W. B. Smit heeft weer de leiding. Dr. W. B. Smit, directeur van den Gem. Ge neeskundigen Dienst te Haaxlem. was door zijn mobilisatie, langen tijd verhinderd dezen tak van dienst te leiden. Maandagmiddag is hij te Haarlem teruggekeerd en hedenmorgen was hij weer in het gebouw aan de Nieuwe Gracht aanwezig om daar zijn werk weer op te vat ten. De Haarlemsche financiën. Minder winst nit gas en electriciteit. Naar wij vernemen ondervinden de gemeente besturen in ons land geen buitengewone finan- cieele moeilijkheden die een gevolg zijn van de veranderde omstandigheden. Er zijn maatregelen genomen dat de gemeentebesturen de beschikking kunnen krijgen over de noodige kasmiddelen, zoo dat alle betalingen en voorzieningen ongestoord voortgang kunnen vinden. Natuurlijk zullen de gemeentefinanciën wel de gevolgen ondervinden van de oorlogstoestanden. De inwoners moeten immers het gebruik van gas en electriciteit belangrijk beperken, terwijl de pro ductiekosten van di artikelen (o.a. door de stijging van de steenkolenprijzen) zullen stijgen. Het is dus wel zeker dat de winsten uit die bedrijven zullen dalen. Ook Haarlem, dat belangrijke baten uit die bedrijven trekt, zal dit ondervinden. Bovendien zullen in den eersten tijd de uitgaven voor werkloosheid en armenzorg stijgen, daar ten gevolge van den oorlog het aantal werkloozen ge stegen is. Wel wordt door het gemeentebestuur er naar gestreefd om de werkloosheid zooveel i gelijk te beperken, maar met de uitwerking der plannen is natuurlijk tijd gemoeid. Aflevering alleen op vertoon van stamkaart 's-GRAVENHAGE, 28 Mei. (A.N.P.) Het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat het van he den af aan alle verkoopers aan particulieren verboden is textielproducten af te leveren an ders dan op vertoon door den klant van distri butie-stamkaarten. Op één stamkaart mag slechts van elk artikel de kleinste hoeveel heid voor dagelijksch gebruik afgeleverd wor den. b.v. één paar kousen of sokken, één stel onderkleeding. éen jas of costuum, voldoende tof voor één japon. enz. Voor deze leveringen moet de verkooper een bon in duplo uitschrijven, waarop de naam van den klant, nummer en serieletter van de stamkaart en de gekochte goederen vermeld staan. Het origineel van deze bon moet aan den klant worden afgegeven, die deze min stens 3 maanden dient te bewaren. De klant nag in dezelfde kalendcrweck gelijksoortige rtikclen niet nogmaals aan hetzelfde adres of elders koopen. In noodgevallen, ter beoordeeling van Roode- Kruis-afdeelingen. vluchtelingen-con.lés, artsen en verder zoo noodig door burgemeesters ter plaat se, kan schriftelijk door deze instanties eer. ver gunning worden afgegeven voor afleveringen van grootere hoeveelheden. Ook voor deze afleveringen dient een bon in duplo te worden uitgeschreven, waarvan het origineel wordt afgegeven aan de in stantie. die de vergunning heeft verstrekt. Om later te kunnen controleeren of het publiek en de verkoopers zich naar deze regels hebben ge dragen, moet de verkooper de duplicaten van de bonnen bewaren en kunnen vertoonen bij inspec tie door het rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel. Door vergelij king zal kunnen worden vastgesteld of ieder zich aan de regels heeft gehouden. Met inachtneming van dit voorschrift kan de verkoop voorloopig vrij doorgaan. Ter voorkoming van misverstanden wordt een ieder er op gewezen, dat onder dit verbod tot verkoop en'oi aflevering niet vallen aankoopen of vorderingen door of namens de Duitsche of Ne derlandsche militaire autoriteiten en ook niet aan koopen door Duitsche militairen. Men kan Ie Zandvoort weer kampeeren. Tegen elk licht dient echter te worden gewaakt. Door de besturen van de kampeervereeni- gingen Amsterdam en Helios zijn pogingen ge daan van de Duitsche militaire avitoriteiten toe stemming te krijgen op het strand te Zand voort te mogen kampeeren. Deze pogingen zijn met succes bekroond. Aan het verleenen van de toestemming zijn geen bijzondere voorwaarden verbonden. Alleen zal zeer streng toegezien worden op de bepaling dat er tusschen zonsondergang en zonsopgang geen licht, in welken vorm ook, op het strand gemaakt zal worden. Overtreders hiervan zullen ongeacht het tijd stip waarop zij licht maken, onherroepelijk di rect van het strand worden verwijderd. Engelsclie verdedigingswerken op Belgisch gebied. BERLIJN, 29 Mei (D.N.B.) Lang voordat België tot oorlogstooneel werd hebben de Engel- schen aan de overzijde van de Schelde op Belgisch gebied, alle beweerde neutraliteit van het land ten spijt, verdedigingswerken cn artilleriestellingen aangelegd. Een door het D.N.B. ontvangen front- bericht beschrijft deze stellingen, die tijdens de ge vechten in Duitsche handen gevallen zijn. Het buitengewoon goed gerichte artillerievuur van de Engelschen bij den overgang van de Schelde tijdens den strijd van de vorige week en vele andere factoren wezen erop dat de vijand zijn voorbereidingen tot den strijd bijzonder zorgvul dig getroffen had. Ook uit deze stellingen zijn de Engelschen ge vlucht; zij hebben o.a. waardevol kaartenmate- riaal achtergelaten. Zij waren, dat staat met abso lute zekerheid vast, reeds vóór den lOen Mei voor bereid. De toebereidselen moeten reeds zes of acht weken tevoren getroffen zijn, in een tijd dus, toen België nog z.g. neuti-aal was. Engelsche genie-officieren haddep hier reeds nauwkeurige voorbereidingen gemaakt voor den stellingen-oorlog, terwijl irften zich in de Belgische pers nog uitputte in betuigingen van neutrali teit. Leeftijdgrens der Zweedsche dienstplichtigen verhoogd. STOCKHOLM, 29 Mei (D.N.B.) De Zweed sche regeering heeft bij den Rijksdag een wets ontwerp ingediend, waarbij de leeftijdsgrens voor dienstplichtigen, van 45 tot 46 jaar wordt verhoogd. Bovendien zullen een aantal bepalin gen betreffende vrijstelling van militairen dienst om familieredenen voortaan ook in vre destijd komen te vervallen. Het woord is aan C. de Jong van Beek en Donk: Kunst moet vóór alles eigen diepste emotie zijn. Het verkeer te Haarlem. Dinsdag zijn 52 wielrijders bekeurd. De Haarlemsche politie gaat nog steeds voort met het bekeuren van wielrijders, die in de bin nenstad en op de drukke verkeerswegen niet vol doende rechts houden. Dinsdag werd wegens dit euvel tegen niet minder dan 52 wielrijders proces verbaal opgemaakt. Dit geschiedde ook tegen eeni- ge fietsers, die aan den linkerkant van groepen van drie reden en tegen hen, die vluchtheuvels links passeerden. Vreemdelingen moeten zich aangeven. De Commissaris van Politie te Haarlem, Hoofd van plaatselijke politie; Gezien artikel 4 van het Vreemdelingenrcgle- ment; Vordert, dat alle vreemdelingen van Belgische, Engelsche daaronder begrepen alle onderdanen van het Britsche imperium Fransche en Poolsehe nationaliteit, zich ten spoedigste melden aan zijn bureau, afdeeling Vreemdelingendienst, Lange Wijn gaardstraat 22rood te Haarlem, tusschen 9 uur voor middag en 8 uur namiddag. Een goedgelijkénde pasfoto moet worden mede gebracht. Haarlem, 29 Mei 1940. De Commissaris van Politie voornoemd, E. H. TENCKINCK. HEDEN: 8 PAGINA'S. ActikeCen^ E. E. J.P.: De denkende huisvrouw pag. 2 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daarbuiten. pag. 3 Langs de Straat: Weer gewoon pag. 3 Flitsen: Lectuur pag. 3 H. D. Vertelling: De garage, pag. 4 miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiij Aanvallen der geallieerden aan de Somme afgeslagen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 28 Mei (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: De groote slag in Vlaanderen en in Artois heeft zijn hoogtepunt bereikt. In krachtige aanvallen braken onze troepen het deels felle verzet en drongen zij de ingesloten vijandelijke legers op een steeds nauwer gebied terug, waarin ook het luchtwapen met sterke krach ten vernietigend werkte. Tegen het Belgische leger wonnen wij, na hardnekkige gevechten, snel terrein en thans staan wij tien kilometer voor Brugge en Thourout. Thielt werd gepasseerd en een stormaanval werd ondernomen op de vijan delijke artillerie-groep welke zich aldaar be vindt. Het hopelooze van dezen toestand inziende heeft het Belgische leger, zooals reeds in een afzonderlijk bericht is bekend gemaakt, onder leiding van zijn koning, ter sterkte van onge veer 400.000 tot 500.000 man de wapens neer gelegd. Tegen de omsingelde Engelschen en Fran- schen wordt de strijd voortgezet. Ten noorden van Valenciennes zijn onze troepen op een breed- front door de sterke Fransche grensvestingen heengebroken. Ten westen van Valenciennes zijn zij het Schelde- kanaal gepasseerd. Orchies en Douai zijn in genomen. Een groot aandeel in het succes heeft de com mandant van een bataljon infanterie, majoor Böhme. Ook van het westen uit werd de vijand over het geheele front teruggeslagen. La Bassée, Merville, Hazebrouck en Bourbourg-ville zijn in Duitsche hand. Het luchtwapen bestookte de naar Zeebrugge, Nicuwpoort, Oostende en Duinkerken leidende straten en spoorlijnen met bommen, alsmede de havenwerken en de in de havens liggende schepen. In Duinkerken is de brug over de haven vernield. Tusschen Calais en Dover kreeg een vijandelijke torpedojager een zwaren treffer. Aan het zuidelijke front werden afzonderlijke, onder leiding van pantserwagens ondernomen vij andelijke aanvallen aan den benedenloop van de Somme afgeslagen. Daarbij werden dertig vij andelijke pantserwagens vernietigd, waarvan negen alleen door den schutter Bringforth. Ten zuiden van Carignan werden onze stellingen verbeterd cn sterke vijandelijke tegenaanvallen afgeslagen. De verliezen van den vijand in de lucht bedroe gen gisteren in totaal 91 vliegtuigen. Daarvan wer den er in luchtgevechten 63 en door luchtdoelartil lerie elf neergeschoten. Op een vliegveld werden 15 vliegtuigen op den grond vernield. 23 Duitsche vliegtuigen worden vermist. Ook in het noordelijke deel van Noorwegen greep het luchtwapen met succes in. In Bodö werd een zender vernield en werd een andere zender zwaar beschadigd. Twee vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Duitsche „Schnellboote" vernietigden voor de Belgische kust, zooals reeds in een afzonderlijk bericht is bekend gemaakt, een Britschen torpedo jager en een vijandelijke duikboot. In den nacht op 28 Mei gelukte het een „Schnellboot" ook nog een zwaar beladen transportvaartuig van 3.000 ton tot zinken te brengen. z Het Engelsche luchtwapen zette zijn lukrake ►aanvallen op niet-militaire objecten in Noord- en Douai genomen. West-Duitschland voort; verscheidene burgers wer den gedood. SLOTSTREEP ONDER DEN ENGELSCHEN OORLOG IN BELGIë. Het gisteren uitgegeven frontbericht. van het D.N.B. luidt als volgt: De capitulatie, die door den koning der Bel gen gisteren is aangeboden en waarin de ge- eischte onvoorwaardelijke overgave werd aan genomen, trekt de slotstreep onder den En gelschen oorlog op Belgischen bodem. De En gelschen hadden gehoopt de beslissing op het Belgisch-Nederlandsche voorterrein tot stand te brengen, padat hun voornemen om van daar een aanval op het Duitsche Roergebied te ondernemen door den bliksemsnellen Duit schen slag terug verijdeld was. Een beslissing is gevallen, maar zij brengt het tegendeel van datgene, wat de Britten hoopten. Zelfs met hulp van de bondgenooten is het hun niet gelukt de Duitsche troepen belangrijk op te houden. Veeleer werden de Engelschen volkomen verslagen. De Britsche troepen, die over het Kanaal naar Engeland terug gebracht konden worden, zijn voor het grootste deel hals- over kop en met achterla ting van hun wapens ingescheept. Tijdens de Noor* sche onderneming hebben de Engelschen het begrip der „succesvolle wederinscheping" een stempel ge geven. Voor de houding der Engelsche troepen be staat echter alleen het woord „vlucht". Op het vasteland laten zij, evenals in Noorwegen, behalve duizenden gevangenen, wapens en gereed schap, alleen gemengde gevoelens achter bij de troepen, die zij aan zij met hen moesten strijden, en bij de bevolking, die getuige moest zijn van de machtelooze vernielingswoede der naar de insche pingshavens stroomende Britsche colonnes. De strijd tot den laatsten Belg heeft den Engel schen gcenerlei nut gebracht. Het was de hoogst* tijd dat de Belgen er van af zagen zich volledig op te offeren voor de Westelijke mogendheden. De Belgische troepen hebben dapper gestreden, in het algemeen gezien zelfs het dapperste van de inge sloten legers. De overwinning heeft van Duitsche zijde volledige krachtsinspanning gekost. Steeds weer heeft de Duitsche infanterie aangevallen, tot de sterkste stellingen doorbroken en de vertwijfel de afweer bedwongen was. De korte constateering van het legerbericht van vandaag dat Duitsche infanteristen acht vijandelijke batterijen hebben bestormd en in een strijd van r.abij genomen heb ben. werpt een indrukwekkend licht op den h«- roieken strijd, dien de Duitsche infanteristen niet doodsverachting tot aan de overwinning hebben doorstaan. In de Noord-Fransch-Belgische ruimte neemt de ontwikkeling van den militairen toestand thans een snel tempo aan De gebeurtenissen volgen elkander snel op. de Duitsche troepen dringen op een breed front den tegenstander bijeen, het laat ste bedrijf van deze worstelirg zal wel spoedig ten einde zijn. Zonder effect blijven de pogingen der Franschen om door aanvallen op het zuidelijke front hun in gesloten landslieden verlichting te brengen Deze aanvaller., waaruit geen groot opgezet plan blijkt, werden volkomen afgeslagen. Met de vernietiging van 30 vijandelijke pantserwagen* door weinige stuks afweergeschut is het vonnis geveld over de vijandelijke pantserwagens.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1