FLITSEN Knoop,„ Weer periodieke verloven. De belasting-aanslag voor 1940/1941. let ingang van 1 Juni. Twee derde der gage VRIJDAG 31 MEI 1940 HAAR HEM'S DSGBEAD 3 NIEUWE SERIE No 10 1. Verzamelt zijn in- koopen en (begint zijn jas dicht te knoopen terwijl hij op wisselgeld wacht. 2. Houdt een knoop over en beseft dat hij niet goed begonnen is. 6. Slaagt eindelijk, neemt zijn pakjes op en moet weer alle knoopen losmaken om zijn wis selgeld op te bergen. 3. Maakt knoopen weer los en begint nu onder aan. Spoorwegen hebben wederom treinen ingelegd. 5. Beseft dat je, om een overjas dicht te knoopen beide handen noodig hebt en legt zijn pakjes neer. Op de algemeene osgraafplaals .Crooswijk te Rotterdam is een plechtigheid gehouden ter nagedachtenis van de militairen van 4. Ontdekt dat hij bij vergissing een knoop heeft vastgemaakt aan een knoopsgat van zijn colbert. Personeel der politietroepen. 's GRAVENHAGE, 30 Mei. De opperbevel hebber van land. en zeemacht gelast, in overleg met den Duitschen bevelhebber in Nederland: het personeel der politietroepen, dat zich thuis bevindt of elders en nog niet in een organiek verband van de politietroepen is opgenomen, zich onverwijld te begeven naar het depót politietroepen te Nieuwer- sluis. Uitrusting en militaire kleeding moeten worden medegebracht. Georganiseerde compagniën en detachementen politietroepen volgen de bevelen van de comman danten, waaraan zij zijn toegevoegd. (A.N.P.) Schadeloosstelling voor geïnterneerden. 's-GRAVENHAGE, 30 Mei. (A.N.P.) De op perbevelhebber van land- en zeemacht brengt in overleg met den Duitschen bevelhebber in Neder land ter algemeene kennis, dat alle verzoeken tot schadeloosstelling, in verband staande met de interneering van personen, welke interneerin- gen ln de eerste dageh van den oorlog door som mige troepencommandanten zijn bevolen in gevolge artikel 33 der oorlogswet schriftelijk die nen te worden ingediend bij de adviescommissie vorderingen. gevestigd Alexanderstraat 15, 's-Gravenhage. De verzoeken moeten vermelden den naam en de voornamen alsmede het juiste adres i gemeente, straat en huisnummer! van dengene. die in bewaring was gesteld, de plaats waar zulks is geschied en zoo mogelijk door wien zij heeft plaats gehad. Het verzoek dient tevens een algemeene opgave van de geleden schade te bevatten. De verzoeken moeten vóór 1 Juli a.s. zijn ge daan ten einde de rechtvaardigheid en den om vang der schade zoo goed mogelijk te kunnen beoordeelen. MEDEDEELING VAN HET KNMI. INZAKE AARD APPELZIEKTE. UTRECHT. 30 Mei (A.N.P.Het Kon. Ned. Meteor. Instituut deelt mede: In het etmaal van 's avonds 27 tot 's avonds 28 Mei is de weersgesteldheid tusschen Hoorn en Enkhuizen kritiek geweest voor het optreden van aardap pelziekte^ behoudens iets te geringe bewolking. Arbeiders voor Duitschland. De drukte voor de gemeentelijke Arbeidsbeurs te Amsterdam, waar vele gegadigden zich komen melden, om in Duitschland te werk te worden gesteld dat in de gemeente ernstige geruchten de ronde deden ten aanzien van den directeur van ge meentereiniging en plantsoenen, den heer Maas. Het college van B. en W. schorste aanvankelijk naar aanleiding van deze geruchten den heer Maas uit zijn f unctie en ging een week later over tot inhouding van zijn salaris. Tegen deze getroffen maatregelen, gebaseerd op niet bewezen geruchten, verzette de heer Maas zich. Hij ging ln beroep bij het ambtenaren gerecht, dat hem in het gelijk stelde. Het college van B. en W. ging daarop in be roep bij den Centrale Raad van beroep te Utrecht. In zijn uitspraak van gistermorgen bevestigde de Centrale Raad van Beroep het vonnis van het ambtenarengerecht, daarbij opmerkende dat door de beslissingen van het college van B. en W. in den Helder d.d. 8 en 15 December, de heer Maas in zijn rechten werd geschonden. BEKNOPTE BELASTINGGIDS. In de aankondiging in ons nummer van Woens dag j.l. van de „Beknopte Belastinggids" is door een zetfout als de naam van een der schrijvers dr. M. J. H. Smets vermeld. Dit had moeten zijn dr. M. J. H. Smeets. LANGS DE STRAAT Nederland op klompen? Wij hebben allen de bekendmaking gelezen: er mag nu uitsluitend leerloos schoeisel verkocht wor den. Leerloos schoeisel. Het lijkt een contradictio in terminis. Er is een tijd geweest dat ons volk niet zoo heel veel gaf om elegant schoeisel: het was tevreden met een paar flinke, degelijke schoenen, die niet te wijd en niet te nauw waren. Maar met model of sierlijkheid nam men het zoo nauw niet. Lange jaren geleden bracht de komst van tal van vluchte lingen in ons land hierin verandering. Deze men- schen waren in h^asi en wanorde over de grens ge vlucht en het was dus waarlijk geen wonder, dat zij er niet bijzonder verzorgd uitzagen. Doch wat wèl verzorgd was dat was hun voetbekleeding. Vooral de vrouwen droegen bijna allen keurig, elegant schoeisel. Het mag misschien niet Hollandsch-dege- lijk zijn geweest, maar aan uiterlijk en vorm was blijkbaar meer aandacht besteed, dan wij dat over het algemeen in ons goede land gewoon waren. Dat pakte natuurlijk in de eerste plaats onze Ne- derlandsche vrouwen en sedert dien tijd wonnen dan ook onze schoenen aan uiterlijk en elegantie. Er kwam meer luxe in. En dat bleef zoo. Gelukkig ook voor ons mannen, want ziet u, geachte lezers, niet liever een aardig meisje op sierlijke schoentjes trippelen dan op groote schoenen, al zijn die dan nóg zoo stevig en degelijk? En nu komt daar die mededeeling over leerloos schoeisel. Hoe zal het nu gaan? Welk materiaal zal het leer gaan vervangen? Het is bekend, dat er nog steeds heel wat buiten landers zijn die, al komen ook jaarlijks duizenden Nederlanders hun land bezoeken met keurige schoe nen aan de voeten, aan het idéé blijven vasthouden (of willen vasthouden) dat wij Nederlanders tot het genus ..klompendragers" behooren, die wijders ge kleed zijn in Volendamsch costuum. Als ik daaraan denk en ik lees van leerloos schoeisel dan slaat mij de schrik om het hart. Want ik heb wel hooren spreken van linnen schoenen met houten zoien. En dat zal er in den zomer, als die tenminste een echte ouderwetsche zomer is, met veel mooi, warm weer, ermee door kunnen al lijkt mi; het geklepper van die houten zolen op het pla veisel onzer steden niet bepaald streelend voor het gehoor. Maar in de natte regen- en sneeuwdagen van herfst en winter? Ik ben bang. Bang, dat dan inderdaad die eeuwige Amerikanen, die een paar „wooden shoes" als souvenir uit Holland naar hun land plegen mee te nemen, de waarheid zullen zeggen als zij verklaren: „In Holland loopen alle menschen op klompen!" Als dan tenminste de periode van „leerloos schoeisel" nog niet voorbij is. Laat ons hopen dat zij kórt zal duren. Want al mag nu een kwiek danseresje, dat op een tooneel een aardigen klompendans ten beste geeft, een oog. bekorend schouwpsel opleveren, met heel Neder land op klompen zal dit zeker niet het geval zijn. Neen, dat mag niet- Al was het alleen maar, afgezien van het aesthe- tische, om het buitenland te kunnen blijven tegen spreken, als het weer eens begint over die klompen van de Hollanders. J. C. E. •s-GRAVENHAGE, 30 Mei. (A.N.P.) Met ingang van 1 Juni a.s. kunnen voor de Neder- landsche weermacht wederom periodieke ver loven worden verleend op den voet van nor maal 2 etmalen verlof per 14 dagen, echter met in achtneming van het volgende: le. Voorhands wordt uitsluitend verlof verleend aan hen, die stellig op den avond van den reisdag voor het invallen van de duisternis hun haard steden kunnen bereiken. Aan hen, voor wie dit niet het geval is, kan tegelegenertijd, zoodra de vervoersomstandigheden verbeterd zijn, een even redig langer verlof worden toegekend. 2e. Met verlof kan worden vertrokken des mor gens na het morgenappel van den reisdag (d.i. de dag voorafgaande aan den eersten verlofdag). Het vertrek met verlof per trein moet door de be irokken commandanten zoodanig worden geregeid, dat het vervoer over zooveel mogelijk treinen van de gewone dienstregeling wordt verdeeld, aangezien extra militaire treinen niet kunnen worden beschik baar gesteld. Dienstregelingen van het wederom in gebruik gestelde gedeelte van het spoorwegnet zijn op de stations verkrijgbaar. 3e. Van verlof mdet worden teruggekeerd op zoodanig tijdstip, dat in den avond van den twee den verlofdag het kantonnement vóór het invallen \an de duisternis moet zijn bereikt. 4e. Rekening houdende met het gestelde onder le moeten gehuwden het eerst voor periodiek ver lof in aanmerking worden gebracht. 5e. Het aantal militairen, dat dagelijks bij de cnderdeelen met periodiek verlof afwezig is, dient ongeveer gelijk te zijn. 6e. De kantonnements- en garnizoenscomman danten dienen zorg te dragen voor de handhaving van de orde op de stations, daar behoudens een enkele uitzondering geen stationscommandanten en stationswachten aanwezig zijn. Zij treden zoo toodig in overleg met den betrokken stationschef ten aanzien van de vervoermogelijkheden. Uitstel van betaling kan voorloopig worden verleend. 's-GRAVENHAGE, 30 Mei. Voor de heffing van de belastingen naar het inkomen en het vermogen over het belastingjaar 1940/41 kent de wet een groote beteekenis toe aan den toestand van 1 Mei 1940.'De gebeurtenissen der laatste weken zullen echter oorzaak zijn, dat aanslagen, op dien toestand gegrond, dikwijls het bedrag, dat de belastingplich tige bij zijn tegenwoordigen financieelen toestand kan opbrengen, zullen overtreffen. Te dien opzichte bestaat evenwel met betrekking tot verschillende deelen deg lands en verschillende belastingplichtigen allerminst gelijkheid, terwijl ook nog niet kan wor den overzien, wat de toekomst zal brengen. Staat dus eenerzijds vast, dat volledige uitvoering van de te genwoordige wettelijke voorschriften niet geraden is, anderzijds blijkt dat voorshands hun werking tlechts kan worden getemperd door maatregelen die een voorloopig karakter dragen. Deze overwegingen leiden er toe, dat in beginsel de bepalingen der wet toepassing blijven erlangen, doch dat voorloopig door middel van een renteloos uitstel van beta ling, gegrond op artikel 17 der wet op de invordering van 's rijks belastingen, het op te brengen bedrag met den gewijzigden financieelen toestand van den belastingplichtige in overeenstemming wordt ge bracht. De inspecteurs zijn daarom aangeschreven om de voorbereiding van de aanslagregeling niet alleen te richten op het verkrijgen van gegevens, noodig voor een strikte toepassing van de wet, doch tevens op het verkrijgen van gegevens ter vaststelling van het bedrag dat redelijkerwijs geacht kan worden bij den gewijzigden toestand te passen. Bij het vast- itellen van den voorloopigen of definitieven aanslag tal dan voor het verschil uitstel van betaling wor den verleend, waarvoor op het aanslagbiljet een lanteekening zal worden geplaatst, luidende: Voorloopig uitstel voor f Doch ook nadat een voorloopige of definitieve lanslag reeds is vastgesteld, kan de inspecteur, het- tij ambtshalve, hetzij op verzoek van den belang hebbende, nog uitstel van betaling verleenen of het bedrag waarvoor uitstel is verleend, verhoogen, an derzijds kan het uiteraard ook gerechtvaardigd zijn, dat een reeds verleend uitstel geheel of ten deele wordt ingetrokken. (ANP) 7e. Naar plaatsen in het buitenland en buiten het bezette gebied in Nederland kan geen verlof worden verleend. 8e. Aan hen, die gebruik moeten maken van openbare middelen van vervoer moeten de voorge schreven ver voer bewijzen worden verstrekt. Voor het overige blijven van kracht de bepalin gen in de punten 2, 4, 5, 6, 10, 11, 14, 16 en 17 van legerorder 1940 no. 38. Om anderhalf millioen aan Successierechten. Vordering tot nietig-verklaring van den aanslag afgewezen. 's-GRAVENHAGE, 30 Mei (A.N.P.) De rechtbank deed heden uitspraak in een civiele procedure tusschen den staat en de erfgenamen van den heer M. die in 1938 in het buitenland is overleden, maar die volgens den ontvanger der successie rechten hier te lande een woonplaats heeft gehad. De erfgenamen zijn deswege aan gesproken anderhalf millioen gulden fean suc cessierechten te betalen. Het gaat hier om de toe passing van art. 3 der Sucessiewet. waarin staat, dat een Nederlander, die ingezetene des rijks is geweest en binnen 10 jaar. nadat hij het rijk metterwoon heeft verlaten, is overleden, geacht wordt ten tijde van zijn overlijden ingezetene des rijks geweest te zijn. De heer M. had de laatste 10 jaren van zijn leven meermalen Ne derland bezocht. De erfgenamen betoogden, dat de heer M. ner gens een vaste woonplaats had en dus ook het land niet metterwoon had verlaten. Daarentegen beriep de Staat zich op de bepa ling, dat de woonplaats van iemand, die geen hoofdverblijf heeft, de plaats is, waar hij zich in werkelijkheid bevindt. De Rechtbank heeft thans de vordering der erfgenamen tot nietigverklaring van den aanslag afgewezen. Hoe te handelen bij oorlogsschade. 's GRAVENHAGE, 30 Mei. (ANP) De commissie oorlogsschade deelt mede, dat eigenaren, wier be bouwde eigendommen door oorlogsschade zijn ge troffen, zich vóór 2 Juni a.s. dienen te wenden tot: a. den notaris, die de laatste hypotheekacte gepas seerd heeft, wanneer zij van een particulier hypo theek hebben gekregen; b. tot de desbetreffende hypotheekbank, levens verzekeringsmaatschappij of pensioenfonds, indien zij van een dezer instellingen hypotheek hebben ge kregen; c. tot den burgemeester hunner gemeente, indien zij op hun getroffen eigendommen geen hypotheek hebben. Twee mannen onder zand bedolven. OLDENZAAL, 30 Mei. Vanmorgen was een aan tal werklieden bezig met zandgraven nabijeOlden- zaal. Er ontstond een zandverschuiving met het noodlottig gevolg, dat twee mannen onder de neer stortende massa werden bedolven. Een hunner, de 30-jarige H. N., werd levenloos onder het zand te voorschijn gehaald. Het tweede slachtoffer, G. S„ werd met een gebroken been en gebroken ribben naar het ziekenhuis te Oldenzaal vervoerd. (ANP) Slagers steunen elkaar. 's-GRAVENHAGE. 30 Mei. Op de heden gehouden ledenvergadering van de 's-Graven- "naagsche Slagerspatroonsvereeniging werd met algemeene stemmen besloten een som van dui zend gulden ter beschikking te stellen ten bate van de in moeilijkheden verkeerende collega's in Nederland. (A.N.P.) BURGEMEESTER R. DIJKSTRA VAN STAPHORST PLOTSELING OVERLEDEN STAPHORST, 30 Mei. Woensdagmiddag is de heer R. Dijkstra, sedert 15 Juni 1938 burgemeester der gemeente Staphorst, waarschijnlijk tengevolge van een hartkramp in zijn woning overleden. Des morgens had de overledene nog een B. en W. ver gadering geleid. De overledene was lid van de anti-revolutïonnaire partij. Men was Woensdag in Staphorst zeer onder den indruk van dit plotseling verscheiden. (ANP) UTRECHT, 30 Mei. Hedenmiddag is supplement vier van de beperkte dienstregeling van de Neder- landsche spoorwegen uitgekomen. Daaruit zien wij. dat wederom vele plaatsen en dorpen in ons land per trein bereikbaar zijn. Wij publiceeren een uit treksel uit het overzicht der tabellen, zooals deze op dit supplement voorkomt. Allereerst is een verbinding tot stand gebracht tusschen Roosendaal en Bergen op Zoom en terug. Van Roosendaal loopen per dag vier treinen naar Bergen op Zoom, t.w. om acht uur 's morgens en vervolgens om 9.40, 13.40 en 17.40. Geldermalsen is door een uurdienst met Waar denburg verbonden van 's morgens 7.38 tot 's avonds 20.38 (van Waardenburg uit vertrekken de treinen naar Geldermalsen van 's morgens 8.02 tot 21.02) Er is een lijn ingelegd van Zutphen via Deventer naar Zwolle en terug. Er gaan vier treinen per dag van Zwolle en wel om 7.25, 10.25, 15.25 en 18.25. Zwolle is weer met Groningen verbonden en om gekeerd. Er gaan van Zwolle uit vier treinen per dag, om 7.09, 10.59, 14.59 en 20.00. Van Groningen af gaan de treinen om 7.00, 10.25, 14.15 en 18.15. Deze treinen stoppen op alle aan dit traject gelegen stations. Verder is er een volledige éénuursdienst van Arnhem over Velp en de Steeg naar Dieren- Doesburg ingelegd. In Arnhem vertrekken de treinen om 7.30 tot 21.30 en van Dieren-Doesburg uit gaan de treinen 7.15 tot 21.25. Kleef (Duitschland) is weer te bereiken van de reeds gemelde punten in ons land af met als laat ste verbinding de lijn Sliedrecht. Geldermalsen, Kes- teren en Nijmegen. Het is van Sliedrecht af een tweeuursdienst en begint des morgens om 6.35 tot des avonds 20.35. Deventer en Bentheim zijn weer met elkaar ver bonden. Van Deventer af te beginnen 's morgens 8.20 9.20 en 15.20, terwijl er van Bentheim uit naar De venter ook drie treinen per dag loopen. Dan gaan er vier treinen van Zwolle naar Almelo en terug en wel uit Zwolle achtereenvolgens om 8.07, 12.07, 15.07 en 20.07 en van Almelo uit om 10.15, 13.25. 18.25 en 21.45. De lijn Zutphen-Goor is in deze nieuwe dienstre geling met een tweeuursdienst opgenomen. Ook de verbinding Almelo-Zwolle via Marienberg naar Nieuw-Amsterdam is door middel van twee treinen per dag weer tot stand gebracht. De Groningers kunnen van morgen af naar Nieuwe Schans en te rug want er is een drieuursdienst in gereedheid ge bracht, van 16.28 af tot 21.15. Groningen en Delfzijl zijn eveneens weer per trein met elkaar verbonden door middel van een tweeuursdienst. Tenslotte is de lijn Hoorn-Medemblik weer vrij gekomen en wel van Hoorn af te beginnen des morgens om 7.20 en vervolgens om 11.40, 15.40 en 19.40. Van Medemblik vertrekken de treinen naar Hoorn om 9.00, 13.00, 17.00 en 21.00. Het spreekt vanzelf, dat in deze dienstregeling nieuwe lijnen zijn opge nomen, die de plaatsen met elkaar verbinden, dus vrijwel alle daartusschen gelegen stations zullen aandoen. (ANP) HENDRIK DE MAN BLEEF KONING LEOPOLD TROUW. 's GRAVENHAGE, 30 Mei. Naar wij uit Bel gische kringen in Nederland vernemen, staat het vast, dat de bekende socialistische leider, Hendrik de Man. mede tot de minderheid behoort van den Belgischen ministerraad en zijn Koning trouw ter zijde heeft gestaan in de tragische uren waarin het lot van een groot deel van het Belgische land eh het Vlaamsche volk beslist werd. (A.N.P.) De inlevering van Reichsmarknote. Termijn verlengd. 's-GRAVENHAGE. 30 Mei. De secretaris generaal. wnd. hoofd van het departement van Financiën, deelt in overleg met den Rijkscom missaris voor de bezette Nederlandsche gebie den mede, dat de bij het besluit van den opper bevelhebber van land- en zeemacht van 25 Mei j.l. vastgestelde termijn voor de inlevering van .iteichmarknote" tot 8 Juni 1940 des middags om 12 uur is verlengd. (A.N.P.) Nederlandsche krijgsgevangenen keeren uit Duitschland terug. HEERLEN, 30 Mei. (ANP) Naar de veldcomman- dant voor Limburg major von Bartenwerffer, op de gisteren te Heerlen gehouden bijeenkomst van bur gemeesters uit Zuid-Limburg mededeelde, zijn gis teren de eerste Nederlandsche soldaten, die in Duitschland als krijgsgevangenen vertoefden, naar huis teruggekeerd. Van welingelichte zijde verna men wij nog, dat het in de bedoeling lag alle krijgs gevangenen zoo spoedig mogelijk te laten terug- keeren. voor gezinnen van afwezige of vermiste militairen. 's GRAVENHAGE, 30 Mei. (A.N.P.) De opperbevelhebber van land- en zeemacht heft bes'oten, dat, op daartoe gedaan verzoek van de hier te lande verblijvende gezinnen van militairen van land- en zeemacht, die zich niet hier te lande bevinden of wier verblijfplaats onbekend is, mede ook ingeval onzekerheid bestaat of z(j nog in leven zijn, maandelijks, te beginnen met de maand Juni 1940, een voorschot op de bezoldiging kan worden uit betaald ten bedrage van 2/3 gedeelte van het maandelijksch bedrag der bezoldiging, met in begrip van alle vaste toelagen alsmede de kindertoelage, zooals dit was volgens den laat stelijk betaalbaar gestelden tractementsstaat of een darmede overeenkomend betalingsstuk, zulks tot een maximum van f 600 per maand. Door de uitbetaling van zu'k voorschot zal een gelijk bedrag van de bezoldiging der betrok ken militairen zijn gekweten. Voor zooveel de militairen der zeemacht betreft, wordt onder „bezoldiging" verstaan de bezoldiging voor plaatsing aan wal buiten de keerkringen. HET ONTSLAG VAN DEN DIRECTEUR VAN GEMEENTEREINIGING EN PLANTSOENEN TE DEN HELDER. UTRECHT, 31 Mei. (A.N.P.) Gistermorgen deed de Centrale Raad van Beroep te Utrecht uitspraak inzake het beroep van het college van B. en W. van de gemeente Den Helder ingesteld tegen de beslissing van het ambtenarengerecht, waarbij het schorsingsbesluit van het college van B. en W. van 8 resp. 15 December j.l. ten aan zien van den directeur van gemeentereiniging en plantsoenen in Den Helder ongeldig werd verklaard. Dit ontslag was gebaseerd op het feit,

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5