Spwdin't Coster's huis. IfjgHflRPIK VRIJDKG 31" MEI 194Ö H'AXREEM'S d a g bead s Wat er na vijf eeuwen van overbleef. Onder de vele gedenkteekenen, die in Haarlerr aan Lourens Janszoon Coster herinneren, behoor, een klein borstbeeld, dat de meeste Haarlemmers zelfs als de stad verduisterd is. nog wel zouden kun nen vinden: Het is geplaatst in het bovendeel van den gevel van het z.g. Costerhuis op de Groote Markt tusschen de Smede- en de Jansstraat en op een zwart gepolijste plaat er onder staat in het Latijn en in het Nederlandsch vermeld, dat dit Coster's woning is. De heer Von der Möhlen, die samen met de be kende Rederijkerskamer De Wijngaardranken de plaatsing van borstbeeld en gedenkplaat in 1851 bezorgde, heeft het zeker goed bedoeld, maar vol komen historisch juist was hij niet Want wat hij kende als Coster's huis is niet dan slechts een derde gedeelte van het perceel, dat onze roem ruchte stadgenoot destijds bewoond heeft. Willen niet zeggen, dat kosters in onzen tijd over het algemeen klein behuisd zijn, maar zoo royaal als Coster het in de 15e eeuw blijkbaar kon doen zijn toch maar weinig twintigste-eeuwsche kos tershuizen. Men bedenke intusschen, dat in de eerste helft van de vijftiende eeuw men op een beetje woonruimte niet behoefde te zien en wellicht zijn er in het huis, waar onze Haarlemsche koster-typograaf woonde, ook vertrekken gereser veerd geweest voor werkzaamheden, die met 's mans broodwinning verband hielden. Overigens mochten de vensters aan den voorkant het uitzicht geven op het vertier op de Groote Markt, het Sand, zooals het toen heette, aan den Oostkant van het huis lag het kerkhof en zooiets is altijd een naar geestige nabuurschap, al woont men dan in een ruim huis. Coster zal wel in zijn eigen huis gewoond heb ben, althans zijn nakroost tot in het vierde ge slacht was er nog gevestigd in 1560. Toen toch woonde er Gerard Thomaszoon, Rentmeester der Stadsgebouwen, Schepen en Kerkmester en als een goed nazaat van zijn overgrootvader bewaarde hij nog de tinnen kannen, die bij het opbreken van de drukkerij tot een gedachtenis aan Lourens Cos- ter uit de versleten tinnen letters gegoten waren. Intusschen schijnt het huis toen wel zijn tijd te hebben gehad, want het werd op het einde der 16e eeuw geheel en al verbouwd en zooals Scriverius mededeelt, „gesmaldeeld en aan drie verscheijde Meesters gebragt". i feit: Bf, "J Het eene huis waren er dus drie geworden en het middelste dezer drie, gebouwd ter paatse waar Coster vermoedelijk meer bepaald zijn gewoon verblijf heeft gehouden is dan het ons bekende „Costerhuis" met het borstbeeld en de gedenk plaat. Het heeft er evenwel niet altijd in den vorm gestaan, dien het tegenwoordig heeft. Integendeel, het gebouw heeft zoo het een en ander meeege- maakt. Naar de gewoonte dier tijden ontving het huis een naam en wel „De gulden druyf". Het be hoorde toe aan den Haarlemschen rechtsgeleerde Mr. Cornells Dobbius en werd bewoond door een boekbinder. Bleef de typografie er dus gediend, ook van buiten bewaarde met perceel de herinnering aan den voormaligen bewoner. De gevel prijkte namelijk met een groot schilderstuk In olieverf op paneel en een opschrift in het latijn verkondigde iedereen, dat dc drukkunst hier ter plaatse het levenslicht had gezien. Wel werd het schilderstuk herhaaldelijk bijgeschilderd, doch twee eeuwen hield het stand. Van de geschiedenis der woning in de zeventiende eeuw is niet zoo heel veel bekend. Op het eind er van moet er in het sindsdien met een luifel getooide perceel een kaaskooper gewoond hebben, doch in 't eerste kwart van de achttiende eeuw kreeg het huis z'n oude bestemming terug: Mozes v. Hulkenroy een lid van dit drukkersgeslacht van vermaardheid bracht er zijn kasten en persen heen en menig werkje uit die dagen draagt de vermelding: Ge drukt bij Mozes van Hulkenroy Boekdrukker aan de Markt, in Laurens Coster, Uitvinder van de Boekdrukkunst. Van Hulkenroy deed de affaire over aan een an deren drukker en boekverkooper en tot het einde van den Fransc'nen tijd bleef er een drukkerij an nex boekwinkel in gevestigd. Doch in 1810 vestigde zekere Hendrik de Wolf er een schoenmakerij in, veranderde van affaire en maakte er een tapperij van, die den naam droeg van „Het Bo(s)che Kof f ij huis", dat helaas weldra in zoo'n kwaden reuk kwam te staan, dat men van „Het booze koffiehuis" ging spreken. De nering verliep dan ook en Wolf zag zich genoodzaakt, de deur te slui ten. Toch scheen de nering voor iemand, die op zijn zaken paste, wel een broodwinning op te leveren, want zekere Willem van Dalom, wiens schoonvader het huis gekocht had en die voortaan de affaire leidde, deed dit met zooveel succes, dat een ver bouw van het huis noodig werd om het vertrek, dat tot ontvangst der gasten was bestemd, te ver ruimen. Maar een onverwachte ramp had plaats. Het schijnt, dat bij den verbouw de noodige voor zorgen onvoldoende zijn getroffen en op 13 Mei 1818 stortte de zware voorgevel met donderend geraas in elkaar en sleepte een goed deel van het pand in zijn val mede. De man ontkwam., doordat hij zich toevallig in het achtergedeelte van het huis bevond. De vrouw, die zich met haar kind in het voorhuis bevond scheen verloren, maar op het oogenblik van de ramp had zij de tegenwoordigheid van geest, den kleine in een mand te werpen, deze onder een toonbank te schuiven en er zelf eveneens onder weg te duiken. Dat was haar redding, want de toonbank bleek bestand tegen den last van het neerstortende puin en moeder en kind kwamen ongedeerd te voorschijn. De eigenaar was dus verplicht, een zoo goed a!s nieuw huis op te trekken en ded dat inderdaad, 4och zijn middelen lieten niet toe, er veel kosten aan1 Voor den wederopbouw van Rotterdam. De werklieden, belast met het opruimingswerk, komen zich melden op den Coolsingel, om hun taak toegewezen te krijgen te besteden, met het gevolg, dat er een perceel ver rees, heel wat minder aanzienlijk dan het vorige. Ruim een kwart eeuw bleef het huis er staan en de tappersnering werd er met wisselende uit komst in uitgeoefend, totdat het in 1850 aan den heer C. J. A. von der Möhlen, kwam, die 't noodig had voor uitbreiding van zijn manufacturenhandel. Hij liet het huis tot den grond sloopen en een nieuw, fraai winkelhuis verrees, dat de geheele ruimte besloeg van dne vroeger op zich zelf staan de huizen n.l. twee derden van Coster's voormalige woning (het midden, en linker zijpand) benevens het huis, dat er aan de linkerzijde naast had ge staan. En daarmede was ook het laatste wat aan de beroemde woning herinnerde, verdwenen, had niet in het jaar 1851 de heer von der Möhlen in samenwerking met „De Wijngaarddranken" de reeds hierboven vermelde gedenkteekenen laten aanbrengen. Menig Haarlemmer zal zich den winkel van Von der Möhlen nog herinneren als een der meest gerenommeerde Haarlemsche manufacturenzaken, voordat hier-ter stede de zooveel grootere zaken verrezen, die ook in dit ^opzicht gansch andere toestanden schiepen. En zoo verviel dit stukje Groote Markt stilaan weer tot zijn oude bestem ming, te weten tot een plaats, waar men wat ver strooiing zoekt, hetzij in het koffiehuis, het zij bij de film. De 21 geïnterneerden zouden zich in veiligheid bevinden. 's GRAVENHAGE 30 Mei. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, zouden de 21 ge- interneerden van Ooltgensplaat onder wie waar schijnlijk ook het Tweede Kamerlid mr. M. M. Rost van Tonningen, in Calais door de Duitsche troepen zijn bevrijd en zich in veiligheid bevinden. Voor zoover het plan bestond om deze Nederlan ders naar Engeland te transporteeren, zou dus thans geconstateerd kunnen worden dat dit definitief mislukt is. Na de verklaring van den opperbevelhebber over de N.S.B., dat er van die zijde geen enkel bewijs van verraad was gevonden, zal het voor alle weldenkende Nederlanders een opluchting zijn te vernemen, dat hierdoor eenige landge- nooten, tegen wie geen bewijs van schuld be stond, een langdurige ballingschap zijn ont komen. _(A. N. P.). EXAMENS. ACADEMISCHE OPLEIDING. Bevorderd aan de Gem. Universiteit van Am sterdam tot apotheker: mej. J. M. A. ten Broeke, mej. P. E. Langereis, mej. I. Westerhof, mej. H. G. C. Bouwer en de heeren H. de Vries, F. J. Beynon, A. Kret en D. A. Wittop Koning. Geslaagd voor het doet. examen pharmacie mej. S. Beyerman, mej N. J. Poulie, mej. M. S. Cornelissen, mej. E. S. Ver- haegh, mej. L. H. M. de Braconier, mej. M. G. Lam- mers en de heeren P. M. Playler, A. Munnikes, P. Graf, E. H. Cohen en W. C. F. M. Römkens. Ge slaagd voor het doet. examen de heer A. V. M. Leesberg. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift, getiteld: „Het onderzoek van de hart- functie", de heer G. C. Hylkema, geb. te Haarlem. BOUWKUNDIG OPZICHTER. Voor het diploma bouwkundig opzichter B.N.A. zijn geslaagd de heeren KI. de Reus, te Velsen en J. H. Steenkist te Haarlem. Het opruimingswerk te R'dam is m vollen gang Drie Engelsche torpedojagers verloren. Mededeeling van de Britsche Admiraliteit. LONDEN, 30 Mei (D.X.B.) De Admirali teit deelt mede dat de torpedobootjagers „Grafton" (1335 ton), .Grenade" (1335 ton), en „Wakeful" (1100 ton) en een aantal kleinere hulpschepen verloren gegaan zün. Bommen op niet-militaire objecten. Het D.N.B. bericht: In verband met hetgeen in de practijk ervaren werd verklaart men van be voegde Duitsche zijde dat het bericht, dat door Reuter op 29 Mei werd gepubliceerd en volgens hetwelk de Britsche regeering nog steeds hield aan haar door het departement van buitenlandsche zaken bekendgemaakte politiek en niet 't voornemen had om niet-militaire doelen te bombardeeren slechts leege woorden behelsde. Men wijst van Duitsche zijde op de volgende recente gebeurtenis sen: bij het bombardeeren van Neuss door vijande lijke vliegtuigen in den nacht van 28 op 29 Mei vielen drie bommen op een hospitaal. Een zieken verpleegster werd zwaar, een ander licht gewond, twee bommen vernielden een huis en nog tien bommen werden geworpen op een aanplantïngs- terrein aan den rand van de stad. Op het reserve hospitaal Richrath ten noorden van Opladen is eveneens een bom geworpen, waardoor een barak zwaar beschadigd werd. Juist de laatste dagen zijn weer talrijke burgers ten offer gevallen aan Britsche bomaanvallen. De Duitsche bladen melden verder dat vijande lijke vliegers in den nacht van 27 op 28 Mei bommen op Düsseldorf hebben geworpen. Er zijn twee slachtoffers te betreuren. Het waren wederom burgers. Verscheidene andere burgers werden ge wond. De materieele schade is gering. Naar de „Gelsenkirchener Allgemeine Zeitung" bericht zijn in den nacht van 27 op 28 Mei op een woonwijk te Gelsenkirchen-Bür drie bommen ge worpen. Helaas zijn ook ditmaal twee slachtoffers te betreuren. Er werd aanzienlijke materieele schade aangericht. Bovendien werden vier per sonen zwaar en drie licht gewond. Uit dezen nieuwen bomaanval op de woonwijk, blijkt weder om de zinneloosheid van deze bombardementen der vijandelijke vliegers, daar zich in de omgeving van de getroffen plek geen militaire doelen bevinden, welke het object van den aanval hadden kunnen zijn. Generaal Prioux gevangen genomen Opperbevelhebber van het eerste Fransche leger. Woensdag is bij Steenvoorde ten oosten van Cassel de opperbevelhebber van het eerste Fransche leger generaal Prioux, tezamen met talrijke andere Fransche officieren, gevangen genomen, zoo meldt het D.N.B. Generaal Prioux is 61 jaar en gaat door voor een bij zonder bekwaam leider. In den wereldoorlog was hij officier.bij den generalen staf. Duitschers te Boulogne bevrijd. Bij de bestorming van de Fransche Kanaalhaven Boulogne door de Duitsche troepen op Zaterdag j.l. zijn aldus het D.N.B. drie Duitschers, die in de gevangenis van Boulogne waren opgesloten, bevrijd. Het waren de vertegenwoordiger van het D.N.B. in Brussel, Keerber, en twee leden van de Duitsche ambassade aldaar. Theo T^agen on me Gertrud Beckmann. Zij zijn terstond door de Duit sche leger-autoriteiten teruggezonden en Zondag avond in hun vaderland aangekomen. Tijdens hun gevangenschap waren zij ernstig mishandeld. De taxi's te Haarlem. Slechts voor invaliden en ouden van dagen. Naar ons wordt medegedeeld hebben de station- neerende taxi's te Haarlem reeds twee dagen ge leden vergunning gekregen met 5 wagens te rijden. De garage-ondernemingen mogen met vier auto's rijden. Voor het bereiken der staiionneerende taxi's kan men zich wenden tot de Amsterdamsche Rijtuig- Maatschappij en voor de wagens der Garage-onder- nemers tot „Garage 13Ó00". Met nadruk zij erop gewezen, dat de taxi's alleen bestemd zijn voor invaliden of Ouden van Dagen. Het gewone publiek zal zooveel mogelijk van de andere vervoermiddelen gebruik moeten maken. Voor doktoren bestaat er gelegenheid des nachts een taxi te bestellen op het telefoonnummer 16172. aangenomen f Onverwijld aan de politie kennisgeven. Door den Hoofdcommissaris van Politie te Utrecht werd in de dagbladen van 21 Mei j.l. de volgende op roep geplaatst: ..Aangezien het is gebleken, dat gedurende de af- geloopen weken verscheidene personen, zelfs op den openbaren weg en in cafés min of meer waardevolle voorwerpen „ten geschenke" hebben ontvangen, welke zoo goed als zeker door misdrijf zijn verkre gen, verzoekt de Hoofdcommissaris van Politie een ieder, die iets op dergelijke wijze mocht hebben be komen, daarvan ten spoedigste, in zijn eigen belang, mededeeling te doen aan het hoofdbureau van po litie". Aangezien het hierin gesignaleerde euvel zich ook op andere plaatsen kan hebben voorgedaan, ver zoekt de Commissaris van Politie te Haarlem, mede namens de politie van Bloemendaal en Heemstede, een ieder, die iets op dergelijke wijze in zijn bezit heeft gekregen, daarvan onverwijld kennis te geven aan het bureau van politie in zijn woonplaats. OOK TAXI'S TE HEEMSTEDE. In Heemstede is een zeer beperkt aantal ver gunningen aan de taxi-ondernemingen verleend. Alleen in zeer dringende gevallen mag men een taxi bestellen. Men belt dan gewoon de eigen taxi onderneming op, die dan verwijst naar de dien dag rijdende onderneming. Deze maatregel is voor- loopig bedoeld als een tegemoetkoming voor Ouden van Dagen en invaliden. DE ZATERDAGMARKT TE HAARLEM. De Zaterdagmarkt te Haarlem zal voortaan van 2 tot 9 uur geopend zijn. Het verdient echter aan beveling indien men koopen wil, niet tot het laat ste oogenblik te wachten. De Maandagmarkt blijft ongewijzigd van 85 uur. VOOR NAGELATEN BETREKKINGEN EN WEDEROPBOUW. Bij het uitgaan van de interkerkelijke bijeen komst in de Groote Kerk te Haarlem werd Woens dagavond gecollecteerd voor nagelaten betrekkin gen en wederopbouw van verwoeste gebieden. Naar men ons mededeelt heeft deze collecte 519.50 opgebracht. NED. VROUWEN ELECTRICITEITS VEREENIGING. De afd. Haarlem en omstreken van de Neder- landsche Vrouwen Electriciteits Vereeniging heeft voor Maandag 10 Juni een excursie georganiseerd naar de demonstratiezalen van Philips te Amster dam, waarbij allerlei actueele onderwerpen ter sprake zullen komen. Op Vrijdagmiddag 28 Juni a.s. zullen in het P.E.N. Gebouw te Bloemendaal mevr. Roers Sie mens en mevr. Velius het onderwerp: „Voeding in dezen tijd" (rauwkost en zuivelbereiding) behan delen. JUBILEUM G. KOSTER Heden viert de heer G. Koster, rangeerder bij de Nederlandsche Spoorwegen, zijn zilveren jubileum op de Centrale Werkplaats te Haarlem. Met een toespraak bood zijn chef hem hedenmor gen namens de directie de gebruikelijke gratificatie en een oorkonde aan. Van zijn collega's kreeg hij een fauteuil en een tabaks- en een sigarenpijp. De jubilaris bracht den dag verder in den huise- lijken kring door. VOETBAL. De wedstrijden voor Zondag. Afd. I. Eerste klas: D.O.S.—A.D.O. V.S.V.—K.F.C. Groep C: ZeeburgiaA.F.C. Groep H* ZandvoortHaarlem 2 (6 uur). Groep L. Halfweg—Z.S.G.O. Afd. n. Groep B: B.M.T.Quick. Afd. v. Eerste klasse: Veendam—W.V.V. HeerenveenSneek. W1ELRIJDEN „EXCELSIOR". Bovengenoemde vereeniging hield Donderdag avond een trainingsrit over 39 KM. met 3 klasse menten. De uitslagen luiden als volgt: le klassement: 1. E. Zekveld 5 p.; 2. L. Schelfaut 4 p.; 3. J. Walgien 3 p.; 4. Ch. Schelfaut 2 p.; 5. H. van Dijk 1 p.; 6. M. Taverne Op.; 7. H. Aarts 0 p.; 8. Ketting 0 p.; 9. Jouby 0 p. 2e klassement: 1. E. Zekveld, 5 p.; 2. H. van Dijk 4 p.; 3. Ch. Schelfaut 3 p.; 4. J. Walgien 2 p.j 5. L. Schelfaut 1 p.; 6. M. Taverne 0 p.; 7. Ketting 0 p. 3e klassement: 1. Ch. Schelfaut 5 p.; 2. E. Zek veld 4 p.; 3. H. van Dijk 3 p. Totaal uitslag 1. E. Zekveld 14 p., tijd 1 uur 10 min.; 2, Ch. Schelfaut 10 p.; 3. H. van Dijk 8 p. DAMMEN. HAARLEMSCHE DAMCLUB. Door het bestuur der Haarlemsche Damclub zijn maatregelen genomen om het normale clubleven weder zoo goed mogelijk te doen functioneeren. De wekelijksche clubavonden op Maandagavond in Restaurant Munniks zijn reeds hervat en de aan den gang zijnde wedstrijden om de clubkampioen schappen 1939/1940 en de trainings wedstrijden worden voortgezet. Gelukkig zijn alle gemobiliseerd geweest zijnde leden behouden. Plannen zijn in voorbereiding om de a.s. zomer maanden groote wedstrijden te organiseeren vol gens het Hoogland's systeem, teneinde de leden in de gelegenheid te stellen deze speelwijze aan de praktijk te toetsen. De zomersporten komen aan het woordDe cricketers over eenige dagen reeds aan den slag Voorkeur voor een regionale competitieHaarlemsche athleten hebben ijverig geoefend De middenweekcompetitieAlom veel belang stelling voor den Zevenkampdag. Hoewel er vermoedelijk nog wel menige voet balwedstrijd in de komende weken zal worden ge speeld, richt de belangstelling der sportminnende landgenooten zich bij deze temperatuur toch hoofd zakelijk op de zomersporten. Cricket, athletiek, honkbal, roeien en zeilen eischen de aandacht en ofschoon de voorbereidin gen noodzakelijkerwijze stagnatie hebben onder vonden, zal het nu toch niet lang meer duren, of alles zal voortgang kunnen hebben. Feitelijk hebben de takken van sport, die niet in ploegverband behoeven te worden beoefend, een voorsprong, want de roeier en de zeiler stapt in zijn boot, de tennisspeler kan allicht een partner vin den en de athleet kan naar hartelust zijn oefen baantjes loopen en de speer of discus werpen. De cricketers in ons rayon laten het er echter evenmin bij zitten; zoowel de H.C.B, als Rood en Wit en Haarlem nemen maatregelen om zoo snel mogelijk aan den slag te gaan, zooals men in ons vorig nummer heeft kunnen lezen. We willen niet overdreven optimistisch zijn, maar we achten de kans toch geenszins uitgeslo ten .dat de N.C.B. in den loop van het seizoen de gelegenheid zal vinden zijn plan tot het organisee ren van zoogenaamde districtswedstrijden, zij het dan wellicht in anderen dan den oorspronkelijk gedachten vorm, door te voeren. De moeilijkheid van het reizen bij avond, na afloop vari den wed strijd, zou eventueel te ondervangen zijn, door een tweedaagsohe ontmoeting vast te stellen met speel tijden van respectievelijk Zaterdags van 2 -tot 6 en den daarop volgenden Zondag van 11 tot 5 uur. De athletiekvereeniging „Haarlem" had. na de wintertraining, de oefeningen op haar terrein en op de Amsterdamsche sintelbanen eenigen tijd ge leden hervat. De leiding stelt er prijs op. dezen tak van sport in ons rayon even populair te maken, als dat in het buitenland terecht het geval is. Onge twijfeld zal de daartoe gevoerde propaganda het noodige bijdragen, maar meer nog zullen goede prestaties van de eigen leden op wedstrijden de jongelui uit onze stad en andere plaatsen er toe brengen, zelf ook de athletiek te gaan beoefenen. 'e wedstrijd om den ..Prins Hendrik beker". een der belangrijkste gebeurtenissen van het seizoen, heeft op den vastgestelden datum (7 Juli) plaats. Het zou ons niet verwonderen, als de HA.V. „Haarlem", dank zij de zorgvuldige voor bereiding, de zege zou wegdragen, zooals dat vroe ger zoo dikwijls is gebeurd. Men beschikt behalve over ouderen als Schaap, Van Geenhuizen, de Roode, Paap, Koopman en La- moree ook over eenige jongeren, die de verwach tingen niet zullen beschamen. Athleten als Potharst, Peeters, Rooyakkers. Brouwer en Hoogland, om er slechts enkelen te noemen, zullen zeer zeker kun nen bewijzen, dat zij de intensieve 'training met goede resultaten hebben gevolgd. Intusschen zullen er op 9 en 20 Juni, alsmede op 11 Juli wedstrijden op de Amsterdamsche sintel- baan worden gehouden, waaruit men zal kunnen opmaken, of de Nederlandsche prestaties een op gaande lijn vertoonen. Het bestuur van den Haarlemschen Voetbalbond heeft terecht gemeend, den leden der aangesloten vereenigirgen zooveel mogelijk ontspanning te bie den. Het plan tot het organiseeren van een mid- denweek-competitie moet onder de huidige omstan digheden te meer worden toegejuicht, omdat in ons land nu eenmaal een groot percentage der sport lieden alleen en uitsluitend voetbal beoefent. Het bezwaar van zomervoetbal wordt grootendeels op geheven door het feit, dat de voorgestelde compe titiewedstrijden des avonds zullen worden ge speeld, waartoe met den extra-zomertijd volop ge legenheid is. Dan staat zooals men weet de Zevenkampdag op het programma. Vorig jaar. bij het 40-jarig feest van den H.V.B. had deze sportgebeurtenis een da verend succes. De deelneming was zeer groot, de prestaties waren verrassend goed en de organisa tie, onder de beproefde leiding van den heer Twis- terling, prima. Het bleek, dat. mits op de juiste wijze „opge diend". een gemengd menu van athletiek en voet bal voor de volgelingen van het bruine monster veel aantrekkingskracht bezit en hoewel bij de ..eerste uitvoering" de geoefende athleten-voetbal- lers der H.A.V. „Haarlem" uiteraard een voor sprong hadden, waren er toch velen, die te mid den van deze uitblinkers een uitstekend figuur maakten, o.a. een speler van de vereeniging „Bre- óerode". Men kan er zeker van zijn. dat deze jon gelui daardoor attent zijn geworden op de moge lijkheden van succes en het is te begrijpen, dat zij zich daarna verder ijverig hebben bekwaaradi

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8