Haarlem's Dagblad Einde van het verzet in Noord oost Frankrijk spoedig verwacht Tempo. Een Concert. Nog krachtige tegenstand aan de Kanaalkast. Maatregelen tot opheffing der werkloosheid aangekondigd. Boekjaar. ONZE GEZONDHEID Wat moeten wij doen en laten Actikeien- 57e Jaargang No. 17469 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V Bureaux: Groote Houtstraat 93. bijkantooi Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij. Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdred 15054. Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM er ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 1 Juni 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, pet 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 8 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. Velen van ons doen in deze dagen de merkwaar dige ontdekking dat men er met wat minder haast ook komt. Dat wil niet zeggen dat het arbeidstempo, voor wie met een vollen arbeidsdag gezegend zijn, trager zou moeten worden, maar wel dat het goede tempo geen haastigheid behoeft en er zelfs beter be vrijd van kan zijn om tot de beste resultaten te lei den. Hetgeen herinnert aan een oud-vaderlandsch spreekwoord, dat zegt dat haastige spoed zelden goed is. Dat ziet er, zooals veel andere oude zegswij zen, nogal oubakken uit, maar in oude tijden wis ten ze ook wel wat en dat de bewoordingen oor spronkelijkheid ^pissen wil nooit zeggen dat de ge dachte onjuist of verouderd is. In velerlei vertraagde voortbeweging, waartoe wij per fiets, boemeltrein en dergelijke nu genoopt zijn komt de ontdekking tot uiting, dat met minder haast schier evenveel of hetzelfde te bereiken is. En dat men tijd wint tot rustige bezinning bovendien. Het is trouwens merkwaardig hoe weinig tijdsverschil het gebruik van de nu weer in volle glorie gekomen fiets met dat van de auto oplevert, voorzoover het korte afstanden betreft. Er zijn heel wat menschen die in deze dagen verrast zijn door de resultaten van lijd- opnemingen „op de korte baan". Nu zij uit de omge ving naar de stad en vice-versa, of binnen de stad per fiets rijden inplaats van per auto blijkt dat niet alleen hun gezondheid en hun portemonnaie ten goede te komen maar bovendien nauwelijks tijdver lies op te leveren. Wat de fiets aan snelheid mist haalt zij trouwens deels in doordat zij minder hinder nissen op haar weg ontmoet dan de auto, zelden hoeft te stoppen en zelden hoeft te kruipen. Zij glipte altijd veel makkelijker door het vei'keer dan de auto's dat plachten te doen. En nu die grootendeels verdwenen zijn rest velen fietsers slechts, de ver keersregels goed toe te passen. Daar wordt nu streng op gelet, er zijn honderden bekeuringen ge maakt, vooral wegens niet-rechts-houden en het is een goed ding dat deze zaak eens krachtig wordt aangepakt. Want hoe vaak is er tevoren al niet over geklaagd, ook in dit blad en ook in deze kolom! De naleving van de verkeersregels door het automobi lisme stond ondanks de tekortkomingen daarin, in het algemeen, vooral in de laatste jaren, op een veel hooger peil dan die onder de fietsers. Waarbij er kend moet worden dat onder de laatsten de schoolkinderen als groep het beste figuur maakten. Dat was het natuurlijk gevolg van de verkeerslessen op de scholen en van de verkeersexamens, die hun groot nut hebben bewezen. Men had ze tot de vol wassenen moeten uitbreiden om een volkomen re sultaat te krijgen en dat is in de practijk niet mo gelijk gebleken. Wellicht zullen niet alleen de be keuringen maar ook het toenemende besef dat een goed tempo een beter tempo wordt zonder over haasting de verbetering nu bewerken. Die is trou wens al in belangrijke mate ingetreden en zal zich verder voltrekken. Het is duidelijk dat het snellere vervoermiddel voor medici b.v., wien het gebruik is toegestaan, verkieselijk blijft. Van hun spoedige komst kan het behoud van een menschenleven afhangen. En op wat langer afstanden legt de fiets het natuurlijk ver tegen de auto af. Maar als het uitstapjes geldt, komt dat er dan veel op aan? Is dat tijdverlies zoo kost baar? Was er bij zulke tochtjes vroeger ook niet teveel haast, die wel vaak bespot werd maar waar van nu pas werkelijk beseft wordt hoe overbodig die eigenlijk was? Voor veel oude menschen is er veel mogelijkheid verdwenen om erop uit te gaan. En dat is jammer. Maar voor allen die jonger zijn is er veel winst uit den toestand te halen. Zij trainen zich tevens en worden alweer sneller op twee wie len. En dit weldadige seizoen geeft de goede voor bereiding en op den duur ook de harding-in-de- buitenlucht als de maanden van regen en kou weer komen. A.s. Woensdag geeft Zang en Vriendschap onder leiding van Frits Schuurman, met medewerking van de violiste Maria Neuss en den organist George Robert, in de Groote Kerk het concert ten bate van noodlijden-den in ons land. Noodlijdend in Rotterdam en in andere plaatsen van ons land ten gevolge van den oorlog. Wij hebben dat concert al bijzonder aanbevolen en komen daar nog eens op terug. Dat Haarlem gaarne bereid is hen te helpen die in beproeving verkeeren heeft het zoo vele malen bewezen en telkens weer op zoo over tuigende wijze, dat er niet getwijfeld kan worden aan de belangstelling voor dit concert. Maar ik zou er nog iets aan willen toevoegen, omdat ik Donder dag in de Groote Kerk ben geweest toen daar Zang en Vriendschap, met medewerking van de zange ressen Jo Vincent en Annie Woud en den organist George Robert, zich ook deed hooren: voor de militairen die nog niet gedemobiliseerd zijn. Op dien avond spraken ook een veldprediker en een aalmoezenier. En het waren niet alleen de diep ernstige woorden die zij spraken, het was niet al leen de verheven muziek die wij in zoo prachtige vertolking te hooren kregen die ons allen ontroer de. Het was ook de sfeer van onze nobele, statige Groote Kerk, die tot ons sprak van de Eeuwigheid waarin wij en de zorgen en moeilijkheden die wij beleven maar klein en voorbijgaand zijn. Die wekte tot dieper en hooger begrip van wat wij doormaken. En daarom weet ik dat het concert van a.s. Woensdag niet alleen ten bate zal zijn van hen die hulp behoeven en geholpen moeten worden maar ook ten bate van allen die het zullen bijwo nen, om de wijding en de rust die zij niet alleen in de kunst maar ook en zelfs vooral in de sfeer zullen beleven. R. P. KONING LEOPOLD LIT HET FRANSCHE LEGIOEN VAN EER. Volgens een officieel decreet te Parijs uitgevaar digd, is de koning der Belgen uit het Fransche Legioen van Eer gestooten. (D.N.B.) Duitsch legerbericht: Duitsche troepen in Vlaanderen en Artois voor nieuwe opdrach ten vrijgekomen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 7 31 Mei (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Terwijl de kern van de Fransche troepen in in Noord-Oost Frankrijk vernietigd of gevan gen is, bieden uiteengedreven en ingesloten afdeelingen op sommige plekken nog verzet Dit zal binnenkort gebroken-zijn. De aanval tegen de resten van het Engelsche leger in de vlakke, nog slechts enkele kilo meters diepe en door opstuwingen der kanalen beschermde kromming langs de kust tusschen Furnos-Bergues en ten Westen van Duinkerken, is aan den gang. De vijand biedt hier taaien weerstand en poogt zooveel mogelijk soldaten zij het zonder uitrusting, op de schepen te red den. De om Cassel ingesloten Engelsche strijd krachten werden bij de poging om naar het Noorden door te breken, vernietigd. De kern der Duitsche divisies in Artois en Vlaanderen is voor nieuwe opdrachten vrijgekomen. Het aantal gevangenen en de hoeveelheid buit kon ook nog niet naar schatting worden vastge steld. Op 30 Mei werd de bedrijvigheid van de lucht macht door de weersgesteldheid zeer nadeelig beinvloed. Desondanks werden de havenwerken van Duinkerken opnieuw aangevallen. De oorlogs marine nam in het geheele Nederlandsche en in het Belgische en Fransche kustgebied, dat in Duit sche handen is de kustverdediging op zich. TORPEDOJAGER TOT ZINKEN GEBRACHT. Een Duitsche „schnellboot" gelukte het een vijandelijken torpedojager door een torpedo voor de Belgische kust tot zinken te brenken. In den nacht op 30 Mei ondernamen Britsche vliegtuigen wederom aanvallen in Noord-Duitsch- land, op niet-militaire objecten. Nergens werd schade van beteekenis aangericht. In het zuiden van Holstein werd een vijandelijke machine door jagers neergeschoten. In Noord-Frankrijk verloor de vijand drie Fransche vliegtuigen en voor Stavanger ging een Britsch gevechtsvliegtuig in luchtgevechten ver loren. Twee eigen toestellen worden vermist. 's GRAVENHAGE 31 Mei. Van de zijde der Duitsche autoriteiten hier te lande zijn vanavond enkele maatregelen aangekondigd, die van groot belang zijn. Bij den door den Führer benoemden rijkscommissaris en zijn staf en de met hem samen werkende instanties in Duitschland zijn groote plan nen in voorbereiding tot opheffing van de werk loosheid, den wederopbouw van ons land en het verhoogen van het levenspeil der bevolking, in het bijzonder van de arbeiders. Verzekerd werd, dat de Duitschers in geen geval een eventueel uitzuigen van ons land zouden dulden; een overstrooming van Neder land door menschen die hier niet beliooren zal worden verhinderd. Deze maatregelen zullen geheel liggen in de lijn van de rede van den rijkscommissaris rijksministei Seyss-Inquart, die verklaard heeft, dat geen verdei gaaande beperkingen van de volkshuishouding en den levensstandaard zullen plaats hebben dan ver- eischt worden door den opgedrongen oorlog en de lotsgemeenschap van Nederland en Duitschland. De bezorgdheid, die hier en daar ten dien aanzien is gebleken, zal door deze verklaring geheel ongegrond kunnen worden geacht. (A. N. P.). FRONTBERICHT. Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: De Fransche troepen, die in Vlaanderen en Ar tois stonden, zijn in hoofdzaak vernietigd of ge vangen genomen. Slechts in enkele stukken bosch en in eenige plaatsjes trachten uiteengeslagen deelen van de verslagen Fransche legers den on- verbiddelijken loop van het noodlot door laatste tegenweer nog iets op te houden. Er zullen vermoedelijk nog eenige dagen ver- loopen tot de definitieve getallen voor gevange nen en buit, die als resultaat van een grootsch op gezette operatie van drie weken uniek zijn in de krijgsgeschiedenis, vaststaan. Na den opperbevelhebber van het negende leger, generaal Giraud, is nu ook de opperbevelhebber van het eerste Fransche leger, generaal Prioux, in gevangenschap geraakt. Zonder vooruit te loopen op het samenvattende overzicht kan reeds thans gezegd worden dat de aantallen der gevangen Fransche generaals daar mede geenszins zijn uitgeput. De laatste tegenstand voor Duinkerken wordt geboden op een smal gebied, dat een diepte tot 10 K.M. heeft. Van een corridor naar de kust is in het geheel geen sprake. De weerstoestand, die ongunstig is voor krachtiger optreden van luchtstrijdkrachten, komt den vluchtenden Britten ten goede. Dichte nevels in het Kanaal nemen onregel matig vluchtende Engelsche soldaten in hun hoede. Het tijdstip is niet ver meer, waarop van Abbe ville tot aan de Duitsche grens de Kanaal- en Noordzeekust volledig in Duitsche handen is. De beheersching van deze kuststrook is voor de ver dere ontwikkeling van den oorlog van beslissende beteekenis. Intusschen stelt de strijd aan- de kust veelzijdige militaire eischen. Het optreden van marine-artil lerieregimenten is op het naar het westen ver lengde kustfront geschied. Deze speciale troep van de Duitsche ma rine Is opgerukt in de stellingen aan de Ne derlandsche, Belgische en Fransche kusten om hier kustbattcrijen van allerlei kaliber te be zetten of tc versterken met nagezonden en opnieuw opgesteld materiaal. In den wereldoorlog vormde het marinecorps in Vlaanderen onder leiding van admiraal Von Schro der, die den bijnaam „Leeuw van Vlaanderen" kreeg, den tot de kust naar voren geschoven vleu gel van het westelijke front. Op dit corps, dat deelnam aan de verbitterdste. gevechten op de Vlaamsche slagvelden, berustte ook de last van een vijandelijken druk uit zee, die toentertijd niet kon worden verminderd door een sterk luchtwapen. Thans behoeft een soortgelijke landingsdreiging op deze kuststrook niet te worden verwacht. De hier in den wereldoorlog gevoerde afweerstrijd is ver vangen door den aanvaL Gedemobiliseerden zonder werk. Kunnen weer in dienst gaan. Ten Stadhuize te Haarlem vernemen wij dat de gedemobiliseerde militairen die geen werk hebben, ingevolge een thans ontvangen opdracht uit den Haag. aan de gemeentebesturen aangeraden wordt zich weer bij hun leger-onderdeel te voegen, omdat het de bedoeling geweest is, dat slechts die militairen den dienst zouden verlaten die zeker waren werk te vinden. De gedemobiliseerden worden niet verplicht terug te keeren, maar wel wordt hun gezegd, dat zij als zij niet gaan, geen steun krijgen. Gaan zij wel terug dan krijgen zij weer kostwinnersvergoeding. Geen taxi's te Haarlem. Naar wij vernemen is het thans alle onder nemingen tc Haarlem verboden met taxi's tc rijden. Het is dus niet meer mogelijk een taxi te bestellen. (In 1939 zijn, volgens een offi- cieele statistiek, in Nederland 6554 boeken uitgegeven, hetgeen een re cordcijfer is.) Een dergelijke kwantiteit, In slechts twaalf maanden uitgegeven, Is inderdaad geen kleinigheid, Ik memoreer het daarom even. Dit aantal gaat, naar men bericht, Elk vroeger jaargetal te boven, Misschien is dat wel van „gewicht", De vraag is, of het valt te loven. Het geeft misschien welsprekend blijk Van drang om zich in druk te uiten, Maar maakt dat op zichzelf ons rijk? Het hoeft dat nog niet in te sluiten. Per maand vijfhonderd vijftig stuks, Mag men statistisch machtig noemen, Maar ik kan zooveel boekendruks, Als „boekjaar" nog niet prachtig noemen Neen, in de werken van den geest, Kan men het kille cijfer missen, Wat is de kwaliteit geweest, Die moet de plaats van 't jaar beslissen. P. GASUS. Er zijn nog wielrijders die ?t niet weten Vrijdag 46 bekeurd. Het begint een beetje eentonig te worden. Zoo zoetjes aan mag toch wel verondersteld worden, dat alle wielrijders in Haarlem weten, dat ze in de binnenstad en op de drukke verkeerswegen zoo veel mogelijk rechts moeten houden. Vrijdag heeft de politie weer tegen 46 wielrijders wegens deze overtreding proces-verbaal opgemaakt. De belanghebbenden mogen ook wel eens goed kijken, of de witte kleur op het achterlspatbord nog werkelijk wit is, want de politie let ook daar op. Eenige wielrijders zijn daarvoor verbaliserd. I Het woord is aan Goethe: Duidelijkheid is een verdeeling van licht en schaduw. Geen inlijving, opkomst en keuring voor dienstplichtigen 's-GRAVENHAGE, 31 Mei (A.N.P.). De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht maakt, in overleg met den Duitschen bevel hebber in Nederland bekend dat zoolang niet anders wordt bepaald geen inlijving van tot gewoon dienstplichtige bestemde personen en geen opkomst in werkelijken dienst van ge wone en buitengewone dienstplichtigen zal geschieden. Evenmin heeft de keuring van de buitenge wone dienstplichtigen van'de lichtingen 1937 en 1936 en de herkeuring van de ingeschre venen voor den dienstplicht van de lichting 1941 voortgang. Dc burgemeesters worden uitgenoodigd de personen, die reeds voor inlijving, opkomst m werkelijken dienst, keuring of herkeuring zijn opgeroepen, hiermede in kennis te stellen. Nieuwe Engelsche ambassadeur te Moskou. Sir Stafford Cripps opvolger van Seeds. ATHENE. 1 Juni (D.N.B.) Sir Stafford CrippS is na een oponthoud van twee dagen in Athene :n zijn nieuwe functie van gevolmachtigd ambassa deur en opvolger van Seeds, die tot dusver Engelsch ambassadeur in de Sovjet Unie was, naar Moskou doorgereisd. Raadgevingen van den directeur van den Geneeskundigen Dienst te Haarlem Wat moeten wij in onze omgeving doen en laten voor onze gezondheid? zoo vroegen wij aan dr. W. B. Smit, den directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst te Haarlem. Het antwoord was: Op dit oogenblik is de gezondheidstoestand in Haarlem en omgeving uitstekend. Er is daarom op dit moment hier niet veel dat gedaan moet wor den om dreigende gevaren, die in den regel met een oorlog samengaan, af te wenden. Bovendien moet bij het beoordeelen van die gevaren in aan merking genomen worden, dat de oorlog in ons land slechts zeer kort geduurd heeft en ook dat wij in deze streek weinig van den krijg zelf ge merkt hebben. Er is in enkele gemeenten in ons land voor alle inwoners de gelegenheid opengesteld om ingeënt te worden tegen typhus. Juist dezer dagen heb ik over deze aange legenheid een gesprek gehad met dr. L. C. Kersbergen, den voorzitter van den Centralcn Gezondheidsraad in Nederland zoo ver volgde dc directeur van den Geneeskundigen Dienst, maar daarbij zijn wtf beiden tot de conclusie gekomen, dat het niet noodig is ook te Haarlem reeds zoo'n maatregel te nemen. Wij hebben hier in deze streek namelijk geen krijgsbedrijven van eenigen omvang gehad en ook geen evacuatie. Daardoor zijn de gevaren voor een epidemie zeer sterk verminderd. Bovendien is er thans in deze omgeving geen enkel geval van typhus. Wij hebben hier een aantal dragers van typhus-baeillen, maar die zijn allen bekend en worden onder controle gehouden, zoodat ook die geen gevaar kunnen opleveren. Met een gerust geweten laten wij daarom dezen voorzorgsmaatregel hier, althans voorloopig, ach terwege. Zulke ingrijpende maatregelen op uit gebreide schaal zijn alleen gewettigd als de om standigheden daartoe aanleiding geven. Ook wil ik niet verzwijgen, dat bij het inenten tegen typhus de kans bestaat dal enkele ingeënten nog al ziek worden. Tijdens mijn werk als militair arts heb ik dat althans ondervonden. Maar natuurlijk zullen wij onmiddellijk maat regelen nemen om tot inenting op groote schaal de gelegenheid open te stellen als de omstandig heden hier minder gunstig mochten worden. Wij houden ons op de hoogte van den toestand in ons land zoodat op korten termijn maatregelen ge nomen kunnen worden. In dit opzicht is de Ge neeskundige Dienst dus volkomen paraat. Wij hoorden dat er thans reeds verschillende particulieren zijn, die zich door hun huisarts laten inenten tegen typhus zoo merkten wij op. Dat is zoo antwoordde dr. Smit een voorzorgsmaatregel die zijn gode zijde kan heb ben. Maar voor het gemeentebestuur inenting op groote schaal gaat instellen moeten er omstandig heden zijn die de noodzakelijkheid aantoonen. Een andere vraag die wij stelden was: Wat kan de burgerij nog doen om gevaren voor besmet ting af te wenden. Daarop luidde het antwoord: Al komt de melk die wij in Haarlem en om geving drinken uit streken die ook vrij zijn van typhus, het is toch noodig dat alle melk met zorg gekookt wordt. Dc raad is reeds aan dc huis moeders gegeven om de melk ten minste drie keer te laten „opkomen". Ook durf ik in dezen tijd nog gerust rauwe sla en andere rauwe groente te eten. Die komen hier namelijk ook uit streken waar geen typhus ge constateerd is. Maar zoo verzekerde de direc teur ook op dit punt houden wij het oog. Men kan er van op aan, dat de Geneeskundige Dienst onmiddellijk een waarschuwing zal geven tegen het eten van ongekookte groente als daarvoor aan leiding gevonden kon worden. Men moet evenwel oppassen de angst voor besmetting niet onnoodig te vergrooten. Tenslotte kan ik nog mededeelen, dat te Haarlem binnenkort door de gemeente op groote schaal gelegenheid gegeven zal worden om kinderen beneden dc twee jaar in te enten tegen pokken. De voorbereidende maatregelen daartoe zullen zeer spoedig genomen worden. Er zal een opwek king tot de ouders gericht worden om zooveel mogelijk in deze mede te werken. Fransche communisten ter dood veroordeeld. STOCKHOLM, 1 Juni (D.N.B.) „Stockholm's Tidningen" meldt uit Parijs, dat daar gisteren elf communisten ter dood en 22 tot dwangarbeid ver oordeeld zijn. Zij waren beschuldigd van landver raad. HEDEN: 10 PAGINA'S. p ',1liT;:TUriVim De veemarkthallen van s' Hertogenbosch hebben het gewone aanzien herkregen en de boeren uit het Brabantsche bieden er hun loeiende koebeesten weer ten verkoop aan R. P.: tempo. Een Concert. pap- Wat moeten wij doen en laten voor onze gezondheid. pag. 1 De industrie en de bedrijven pag. 3 Wijkerboer: Wat zal ik in mijn tuin tje telen? pag. 3 Flitsen: Tocht met hindernissen. pag. 3 Voor de Vrouw. pag. 4 A. J. "D.: Papaver nudicaule pag. 4 Filmschouw. pag. 6 J. H. de Bois: Litteraire Kantteeke- ningen. pag. 6 H. D. Vertelling: Een inspiratie, pag. 7 iBiwawwiHwnniiwwifffHwnm M

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1