liet JOient en Jxui OtieM. ONS KNIPPATROON Een menu in tijd van bezuiniging. Huwelijk met modern Comfort. ZATERDAG 1 JUMI 1940 HA ARE EM'S DAGBEAD VOOR DE VROUW Ons kopje troost en onze thee. Jaren geleden hoorde ik eens aan een café-tafel tje naast het onze iemand zeggen: er gaat bij mij niets boven een lekker kopje koffie. Dat leek wel een beetje heel kras, en ik heb er later nog meermalen aan moeten denken, toen de wereldoorlog uitbrak en diegene die dat daar met zoo'n nadruk zei, hoogstwaarschijnlijk tijden lang geen druppel koffie heeft geproefd, en dat in ver houding tot de moeilijkheden die het leven toen bood, ook heelemaal niet meer zoo erg zal hebben gevonden. Intusschen zijn we, na weer jarenlang ons kopje koffie als de gewoonste zaak van de wereld te heb ben gedronken, opnieuw aan een inkrimping toe, en we zullen weer zuinigheid met koffie moeten be trachten, omdat de voorraden beperkt zijn en bij een verstandige manier van distribueeren iedereen in staat zal zijn om ervan te gebruiken. Met de thee gaat het op dezelfde manier. We zul len ons theegebruik moeten matigen, en we.zullen er op aan moeten sturen, dat de thee die beschik baar is, met overleg wordt gebruikt SLIP-OVER. We geven hierbij een model van een slip-over, zooals de jongelui ze tegenwoordig graag dragen: de hals afgewerkt met een dubbel boordje, zoodat het niet kan rekken, sluitend rond de boord. Het patroon is voor een jongen van 17 tot 19 jaar. We hebben noodig 250 gr. 3-draads wol en pen nen no. 3y2. We zetten 80 st. op voor het voorpand en breien eerst een boord van 16 toeren 1 recht 1 averecht. Nu beginnen we aan het patroon, dat wordt: ave rechte steken aan den rechten kant met breede en smalle strepen van rechte steken, die over elkaar worden gekruist. Moeten we de rechte steken kruisen, dan breien we den tweeden steek eerst achter den eerste langs, den vierden steek achter den derden langs, enz. Breien we dit patroon aan den averechten kant, dan nemen we eerst den tweeden steek en breien dezen averecht vóór den eersten langs, den vier den vóór den derden. Het is het beste even een proeflapje te breien van het patroon op een oneven aantal steken, we kunnen dan zien, hoe de steken moeten vallen en een beetje vaardigheid krijgen in het kruisen der steken. Van de 80 st., waarop we de boord hebben ge breid maken we 103 st., door aan het begin en aan het eind 1 st. te meerderen en verder om de 4 st.. 1 st. bij te maken. Het patroon gaat nu als als volgt: 3 a 2 st recht kruisen, 3 a., 11 st. recht kruisen (dat is dus 10 st. kruisen, 1 recht toe) 3 a., 2 st. recht kruisen, 3 st. averecht, enz. Aan den verkeerden kant worden de averechte steken recht en de rechte steken averecht gebreid. Na 50 toeren boven de boord meerderen we aan weerskanten 2 steker., dit herhalen we om de 10 toeren. Hebben we 100 toeren boven de boord, dan kanten we aan weerskanten 8 st. af voor het arms gat. zetten we de steken van de middelste streep (11 st.) op een draad voor den hals; we breien één helft verder op en zetten telkens 1 st. bij deze draad op, tot er 24 st. voor den schouder over blijven. Het heele armsgat wordt 60 toeren hoog. De steken zetten we op een draad. Als ook de andere helft van het voorpand naast de halsuitsnijding klaar is en de steken voor den schouder op een dr;>«d zijn gezet, beginnen we aan het achterpand, dat gelijk is aan het voorpand. Hierin wordt ech ter geen hals gemaakt; als we 60 toeren boven het armsgat hebben, breien we 24 st. van den schou der tezamen met den schouder van het voorpand en kanten af. Het boordje langs den hals en de mouwen breien op pennen no. 2j/$, zonder knop. We nemen de steken rond den hals op en meerderen tot er 110 st. op de pennen zitten. Het boordje breien we 1 recht 1 averecht, 12 toeren hoog. Nu nemen we langs de armsgaten de steken op, meerderen deze ook tot 110 st. en breien ook hierop een boordje van 1 recht 1 averecht 12 toeren hoog. We naaien de zijnaden van de slip-over dicht, en leggen de boordjes aan den verkeerden kant dub bel. Het werkstuk wordt gestreken onder een voch- tigen doek. Sp. Th. Hoe kunnen wij die bezuinigingen toepassen? Wat koffie betreft doen wij als volgt: lo. Er wordt niet meer gezet dan wij, strikt ge nomen, denken noodig te hebben. Komt er onver- wacht bezoek, dan schenken wij de kopjes maar wat minder vol, of wij laten, als gastvrouw, ons eigen tweede kopje achterwege, wat heelemaal niets bij zonders is, maar een doodgewone gastvrouwen plicht. 2o. De koffie wordt gezet in een potje dat bij de hoeveelheid past: veel koffie in een grooten pot met wijde filter weinig in een klein potje met een nauwe filter. Dit laatste is van veel belang, want hoe hooger de kolom gemalen koffie is, hoe moeilijker het kokende water er doorheen zakt, en hoe sterker de koffie zal worden. En toch wordt hierop nog al te weinig gelet. 3o. Blijft er wat koffie over tot den volgenden dag. dan wordt dit niet met de versche vermengd, maar het wordt eerst opgemaakt. Opgewarmde koffie boet aan geur vrij sterk in, en de nieuwgezette is niet in staat, dit tekort aan geur, waarom het bij koffie toch in hoofdzaak gaat, aan te vullen. 4o. De koffie is het geurigst wanneer ze snel gezet en daarna dadelijk gebruikt wordt: koffie die een halve ochtend op een lichtje heeft staan zeuren en waar zoo nu en dan eens een scheutje water bij ordt gevoegd, is meestal lauw en flauw. Voor bezuiniging op thee houden we ons aan het navolgende: lo De thee wordt gezet in een potje dat juist de joede hoeveelheid kan, bevatten, en waar we vooral niet meer thee in doen dan wij denken noodig te hebben 2o We zijn voorzichtig met het bijschenken van water: die er onnadenkend een plens water bijgiet, bederft de thee voor eventueel bezoek of voor een huisgenoot die nog eens een kopje extra wil drinken o. Gezette thee kan bewaard worden voor een volgende gelegenheid, wanneer ze dan maar vooral van de bladen wordt afgegoten en in een schoon, liefst steenen of glazen potje wordt bewaard en warmgehouden. Dat warm houden is ook nog een punt: blijft ze op een lichtje staan, dan gaat ze misschien koken en verliest het laatste restje geur, dat. dit zij eer lijk gezegd, toch al niet groot meer is bij bewaren. In een theemuts wordt ze meestal te spoedig koud en is dan niet meer bruikbaar. In een goede thermoskan echter kan afgeschon- ken thee uren achtereen, soms zelfs wel vierentwin tig uur lang. zoo heet blijven, dat ze uitstekend drinkbaar blijft. Nu moeten wij bij al dit bezuinigen niet uit het oog verliezen dat koffie en thee genotmiddelen zijn en dus zeer afhankelijk van persoonlijken smaak. Er zijn menschen, die zeggen: slapper dan anders, minder geurig dan anders, dat kan me allemaal niets schelen, als ik het maar drinken kan. Maar er zijn er ook, die van meening zijn, dat een kop koffie en een kop thee versch en geurig moeten zijn, anders kun je evengoed warm water drinken, en zij zullen dus voor dat bezuinigen niets voelen: als het op is, drinken we het maar niet meer, is hun standpunt en dat kan men zich ook indenken. En laten wij dan ook vooral dit bedenken: koffie en thee behooren tot de genoegelijkheden des le vens, die wij desnoods ook kunnen verminderen, of zelfs missen, laten wij er daarom vooral niet een tragische geschiedenis van maken; al beweren wij misschien ook wel: „er gaat bij mij niets boven een lekker kopje koffie", in ons hart weten wij dat er veel waardevoller dingen zijn, die ver boven een dergelijk klein genoegentje uitgaan. E. E. J.P. TWEE IN EEN PATROON. Gekleurde middagjapon, die bij voorkeur van zwarte zijde, of van dunne stof gemaakt kan worden. Een model met doorloopende banen is wel het meest afkieedend, evenals de hals, in V-vorm welke met of zonder kraagje gedragen kan worden. Het patroon wordt geleverd met lange mouwen, waarop een lijn is aangegeven voor de korte mouwen. Pa troon in maat 48. Benoodigde stof pl.m. 5 M. 90 breed. Prijs van het patroon 26 cents. Het is van Maandag af gedurende een week ver krijgbaar bij de bureaux van dit blad, Gr. Hout straat 93 en Soendaplein 37. HOE WE VAN OUD NIEUW MAKEN Deze week een origineele garneering om een oude jurk op te frisschen. Een oud, vervelend japonnetje kan keurig worden opgefrischt met eigengemaakt galon. Dit is zeer modern, staat uitstekend en kost bijna niets. We nemen vier dik ke wollen draden van dezelfde of verschillende kleur en vlechten het galon precies als ons haar, al leen nemen we voor één van de strengen twee draden inplaats van één. Vervolgens trekken we één dei- draden strak n.l. éen van het bree de gedeelte, en schuiven het galon op, waarna we het in dien vorm stevig vastzetten. Wenscht u een breeder galon, dan kunt u twee van deze vlechtjes aan elkaar bevestigen met onzichtbare steekjes. Op allerlei manieren kan deze aar dige versiering worden toegepast. van ons lichaam dan staan Het is niet bevorderlij voor de goede sfeer in uw gezin, als u 's avonds ver moeid en prikkelbaar bent. Daarom moet u ondatil alle drukte zooveel mogelijk trachten dat te voor komen. Rommel die toch nooit gebruikt wordt, kunnen u beter weggooien dan ieder jaar maar opnieuw b< waren. In het algemeen is het goed alles een vaste berj plaats te geven en zoo min mogelijk allerlei voor werpen rond te laten slingeren. Leert dit ook n uw kinderen, want „Jong geleerd is oud gedaatf Laat b.v. nooit de vuile wasch liggen (bovendien dit ook nog zeer onhygiënisch), maar bergt dit o. een wasehzak, kist of mand. Bergt het wintergc* op in een goed sluitende kast of koop hiervoor theekist (kosten 40 a 50 cl".). Zorgt dat het winti- goed óf gewasschen is of goed gelucht heeft, motwerende stoffen gebruiken we kranten, tabakj kamferballen. Voor het opbergen van allerlei kruidenierswa:; gebruiken we b.v. leege cacaobussen of groote ja potten. Misschien hebt u er zelf nog wel wat sUa en anders kunt u er ongetwijfeld bij uw kruideni el enkele koopen. Met een beetje verf of met e etiket wordt de inhoud aangegeven. Vergeet t vooral niet. want het voorkomt tijdverlies door a noodig zoeken. U zult zien dat dit veel netter staat in uw k- terwijl ook van veel belaflg is dat de geur van w schillende producten beter bewaard blijft. Uitknipsels uit kranten, tijdschriften etc. bewan we niet in een la met allerlei rommel. Beter is i om er de gewoonte van te maken, ze direct in ei schrift te plakken. In veel gevallen zult u dit dek; deren kunnen laten doen. U hebt dan alles bij e kaar; ook komt u er eerder toe om het later m weer eens na te lezen. De Stichting voor Huishoudeliji Voorlichting ten Plattelande. VOOR DE KINDEREN Dat komt er ook nog bij, zei de verbolgen Citroen. Ze hebben zich voor anderen uit gegeven dan zij waren en hebben mij be drogen met dien vogel. Ze verkochten mij een kakatoe inplaats van een papegaai. Voor zulke menschen eisch ik de gevangenis. Tut, tut, suste de inspecteur, wat de straf betreft, heeft' U niets te eischen. Dat kunt U gerust aan den rechter overlaten. Ik zal nu eerst overgaan tot ondervragen. Beklaagden, voor wien heeft U zich uitgegeven tegenover meneer Citroen? Meneer Oliebol mag ant woorden. Stoofsla Gehakt Aardappelen. Rijst met bessensap. Maak de sla op de gewone wijze schoon, snijd ze en kook ze tot ze geslonken is. Meng intusschen het gehakt aan met wat brood, kruiden en desgewenscht een ei of eidooier. Besmeer een vuurvaste schotel met boter, leg een laagje van de uitgelekte stoofsla onderin, giet hier over wat overgebleven jus of gesmolten boter, leg hierop een dun laagje gehakt en ga zoo door tot alles op is; de bovenste laag moet weer sla zijn. Strooi er wat beschuitkruim of paneermeel over, leg er een deksel op en stoof de schotel direct op een spaarvlam .van het gas gedurende drie kwartier. Gebruikt u een steenen of glazen vuurvasten schotel leg dan op de gasvlam een vuurvast plaatje. Stoom de aardappelen in weinig water in een goedgesloten pan op een kleine vlam, na ze op een groote aan den kook gebracht te hebben, gaar, en droog ze even zonder deksel. Zet anderhalf kopje rijst op met drie kopjes wa ter, laat dit 6 minuten zacht doorkoken en zet het minstens anderhalf uur in de hooikist. Maak de bessensap op de gewone wijze klaar, en maak ze zoet met half zoetstof, half suiker. Omdat rijst in een kleine pan kan worden kookt, is de hooikist maar half vol, zoodat de bes sensap, als we zorgen dat ze klaar is op het oogen- blik dat de rijst in de hooikist gezet moet worden op die rijstpan in de hooikist warm gehouden kan worden. Leg voor het stevig staan tusschen de beide pannen een stuk flanel of molton, dat eenige malen dubbelgevouwen is. Dit op elkaar zetten van pannen in de hooikist kan natuurlijk alleen, wanneer zij geen geuren van elkaar kunnen overnemen, die het gerecht schade zouden doen HOE SPAREN WE TIJD EN KRACHTEN? Wenken voor de zuinige huisvrouw. Het voorjaar is voor de huisvrouw altijd een zeer drukke tijd. Daarom is het nu, meer dan ooit, noodig, dat u met verstand werkt. Probeert u eens om voor de geheele week een werkplan op te maken en dit zooveel mogelijk na te volgen. En denkt u er ook vooral aan, dat al het werk, waarbij u niet behoeft te staan, zittende moet gebeuren! Want zitten vraagt veel minder kracht PAPAVER NUDICAULE. IJSLAND PAPAVER Het is moeilijk om tijdens den prachtigen bits van onze tuin- en parkheesters nog oog te hei ben voor wat er op den bodem van onzen tui opkomt en gaat bloeien. Toch komen er naast,t als opvolger van onze bolgewassen, al zeer va aardige planten in bloei. Daaronder vormen i Papavers zeer zeker een vroolijke noot. Een zeer dankbare Papaversoort is de Papan nudicaule. Er zijn Papavers, die het voordeel hebben i vaste planten behandeld te kunnen wores hiertoe behooren o.a. de vele variëteiten vanh paver oriëntale, en deze zullen, wat het gem betreft, daardoor bij sommige liefhebbers a streepje voor hebben bij Papaver nudicaule, Maar de echte liefhebber zal Papaver nudicai zeker niet uit zijn tuin verbannen, omdat 1 haar telkens weer opnieuw moet zaaien. Papaver nudicaule. Papaver nudicaule wordt niet hooger dan ong veer veertig centimeter, en bloeit zeer rijk m niet heel groote maar allervroolijkst gekleun bloemen, die men zeer goed als snijbloemen ft gebruiken. Vooraan in den border zullen deze Papan het prachtig doen, maar ook in den rotstuins ze onmisbaar met hun heldere witte, gele, ora: en roode kleuren, die, als evenzoovele kleur, vlinders, op hun ranke behaarde stelen in c wind heen en weer wiegelen, tusschen de a hangende, ongeopende knoppen. In het gunstigste geval vergast Papaver nui caule ons van eind Mei tot in October op e onafgebroken bloemenweelde. Hoewel de kleuren alle zeer hel zijn, passen uitstekend bij elkaar. Enkele variëteiten zijn: Papaver nudics: alba, met witte bloemen, Papaver nudica: coccinea, bloemen donker oranje. Papaver mi: caule, croceum, met helder gele bloemen Papaver nudicaule Tangerine, die scharlate oranje bloemen draagt. Papaver nudicaule verlangt veel zon, maan een eenigszins beschutte standplaats en get het beste in een goed bewerkten, maar versch bemesten grond. Zaait men Papaver nudicaule in August: dan bloeit ze het volgend jaar in eind Mei of tt gin Juni. Dit is het meest gebruikelijk. Men ft deze Papaver echter ook vroeg in het voorja zaaien, ze zal dan bloeien in Augustus van tó zelfde jaar. Wie zeker wil zijn van een zonnig kleurt: plekje, waar hij maandenlang pleizier van hfS die plaatse Papaver nudicaule in zijn tuin. A. J. D. Mr. CORRT STOLZ-VAN DEN KIEB60M. 4) Frank speelt met haar vingers. Kijk, zegt hij. zulke mooie handjes en zulke glimmende nagels had je toen bijvoorbeeld niet. En ook niet zoo'n ge zellig huis. Kindje laten we toch blij zijn met wat we hebben. En we hebben elkaar toch nog, precies als vroeger, al zijn we niet meer den heelen dag samen. Als ik dat maar zeker wist, zegt Lies, dan zou ik alles verder goed vinden. Maar jij.... je bent zoo veranderd, 't is dikwijls net, of je van me afdrijft. Ja, ik weet wel, dat ik lastig ben en prikkel baar, zegt Frank berouwvol. Maar ik heb nu ook dikwijls vervelende dingen, net als vroeger. Alleen, over pech met den wagen of een nijdige bui van den Jonker, daar kon ik makkelijker met jou over praten, dan over moeilijkheden in de practijk. Je moet niet vergeten, Lies ik heb nu ook een baas, al noem je dat in de advocatenwe- reld officieel niet zoo. Denk je soms, dat Westhove me nooit op mijn vingers tikt? Ik heb dikwijls be roerdigheid genoeg, méér dan op „de Waeldonck" en méér dan op de Oliefabrieken. Als je dat maar weet. Maar praat er dan todh over, Frankie, Be loof me nu, dat je daar voortaan niet meer alleen mee blijft rordloopen. Dan heb ik tenminste nog het gevoel, dat ik naast je sta. net als vroeger. Ik beloof het je, zegt Frank. Tenminste voor zoover het dingen zijn, die jij begrijpen kunt. Is 't nou goed? Ja, zegt ze blij. En nu nog iets leuks. We gaan d:neeren in Carlton, vandaag drie weken.. Wie wü? Jij en ik en nog een stuk of twintig menschen. Invitatie van Til en Gerard. En ze doet verslag van haar bezoek. Kolossaal, zegt Frank. Wat een eer voor ons, met zoo'n collectie deftige, gezeten Amster dammers aan tafel te mogen zitten. Wie weet, mis schien fok ik nog wel relaties. Wel ja, dat kan best. En ik hoef geen nieuwe jurk te hebben, hoor. Die zwarte kan nog best. Nou merk ik pas, dat het je bloedige ernst is met je goeie voornemens, zegt Frank. En ik heb mijn lippenstift in de vuilnisbak gegooid, vertelt Lies. Dat is teveel op één dag, zegt Frank. Zeg, loop nu niet te hard van stapel, want dan hou je het nooit vol. Voor jou kan ik alles volhouden, zegt Lies beslist. Vanmorgen nog iemand voor mij geweest, Van Dijk? vraagt Frank aan den klerk, als hij des middags op kantoor komt. 't Is weer een latertje geworden met de rolzitting, hij heeft weer geen tijd gehad om thuis te gaan koffiedrinken. Jawel meneer. De klerk bladert in de agenda. Drie cliënten en een prodeaan, meneer. Wanneer heb je ze terug besteld? Geef eens hier die agenda. Hier, ziet u, meneer. De vinger van den ouden klerk wijst: Vanmiddag om half vier en hier morgen om tien uur en een om elf uur. Morgenoch tend hebt u toch niets anders, wel? Nee, 't is goed; dank je wel, Van Dijk. Frank, de agenda voor zich, lacht even. Drie cliënten, dat beteekent tegenwoordig drie vrouwen of dames, al naar je 't noemen wilt. En minstens drie keer een hatelijke opmerking van den baas o neen, van confrère Van Westhove. Alsof hij het helpen kan. Alsof het zijn schuld is, dat den laat- sten tijd al die malle vrouwen, die van hun mannen af willen, bij hem om hulp komen, 't Lijkt waar achtig wel of ze elkaar naar hem toesturen. Spe cialiteit in echtscheidingen 't begint er aardig op te lijken. In de advocaterkamer hebben ze er af en toe al zure grapjes over. Nou ja jalousie de métier, 't betaalt immers goed. En werk heb je er practisch niet mee. Confrère Van Westhove vindt het niet overeen komstig de standing en de tradities van het kan toor best, dan moet hij hem maar op een an dere manier meer laten verdienen. Hij kan toch zijn leven lang niet voor dat hongerloontje blijven werken. Een jonge kracht, die zasen aanbrengt, dat is toch de bedoeling geweest. En dat het nu juist echtscheidingen zijn. ja. hij heeft het ook niet voor het zeggen. Hij had ook liever een stuk of wat stevige civiele of handelsquaesties. waar je wat aan te kluiven en uit te zoeken hebt en die je de voldoening van een eerlijke overwinning kunnen geven. Ofschoon amusant is het dikwijls wel en er zit toch wel een echt menschelijke kant aan de meeste eohtscheidingsgevallen. Juist als aan straf zaken ook al beneden de waardigheid van confrère Van Westhove. Maar die kan kieskeurig zijn- geld en geen vrouw. En bij hem is 't precies omgekeerd. Maar als een half uur later de zooveelste geper manente mevrouw met de geplukte wenkbrauwen en het kanten zakdoekje voor de bijgewerkte oogen tegenover hem zit en het stereotype verhaal over elkaar niet begrijpen enzoovoort begint af te draaien, wordt Frank inwendig toch kriebelig, 't Is toch eigenlijk geen mannenwerk. En al die confi denties. die etalage van intimiteiten het maakt hem altijd onbehaaglijk. En 't heeft er soms waar achtig den schijn van, alsof ze 't daarop aanleggen. En dit is nog het ergste niet. Zoo op je kantoor, tusschen je vier muren, kun je je nog wel een hou ding geven. Maar daarna, als ze met hun request naar den President in raadkamer moeten en hij moet ze dan opwachten en vóór en na de compa ritie opkikkeren en moed inspreken, want dat hoort er nota bene bij, daar wordt hij voor be taald Is meneer Robberts nog in conferentie? hoort Frank de stem van Mr. Van Westhove op de gang. Nee, ik ben klaar. Frank doet zijn deur open. Mr. Van Westhove komt binnen, even onmerkbaar snuivend. Damesbezoek gehad? Een cliënte, ja, zegt Frank kortaf. Hebt u de rol al doorgekregen? In die eene zaak van u. Hendriks contra Van Dam, hebben we acht dagen peremptoir. Heb ik gezien. Ik zal de conclusie deze week nog klaar maken. Maar nu iets anders. Volgende week hebben we dat pleidooi inzake Zeepfabrieken contra Müller. Het was immers afgesproken, dat jij daarin zoudt gaan pleiten? zegt Mr. Van West hove weifelend. Ja, hoezoo Vertrouwt u 't me soms liever niet toe? vraagt Frank direct geprikkeld. Daar is geen sprake van. Je weet heel goed, dat ik jouw irzicht in octrooiquaesties altijd ge waardeerd heb. Alleen nu je belangstelling den laatsten tijd zoo'n totaal andere richting uitgaat... Hm, meneer Westhove, valt Frank uit, wat wilt u nu eigenlijk van me? U denkt toch hopelijk niet ,dat ik voor mijn genoegen in die onverkwik kelijke scheidirgshistories zit te wroeten? De men schen komen toch uit zichzelf bij me. Moet ik ze dan wegsturen? Mijn omstandigheden zijn er nog al na, dat ik pretentieus kan zijn. Hoor eens, Frank, zegt Mr. Van Westhove kalm, ik verwijt je «iets in deze. Daar heb ik overigens het recht niet toe. Zoolang je je houdt aan je verplichtingen als fatsoenlijk advocaat en als onze medewerker en geen onbehoorlijke of du bieuze zaken aanneemt, hebben wij niets te zeg gen. Maar ik vind het jammer van je jongen. Van je capaciteiten en nu ja, überhaupt. Enfin sans rancune, hè? Natuurlijk, zegt Frank ....conclusie bepaald op elf Maart, zegt de President van de Doornenburgsche Rechtbank. De oudste rechter naast hem mompelt iets voor zich heen. Verzoek veertien dagen, meneer de Presi dentGeen bezwaar, meneer de President... klinkt het tweestemmig van de advocatenbanken. Veertien dager. Geen bezwaar.... Elf Maart Veertien dagen Geen bezwaar. Elf Maart Het eentonige vraag-en-antwoordrefrein rolzitting. Veertien dagen. Geen bezwaar. Elf Maart Pardon, zei je iets fluistert President haastig er tusschendoor tot zijn bu. man die blijkbaar iets op zijn hart heeft. Ik zeg: die jongelui van tegenwoordig., bromt deze kwaadaardig. Pleidooi wordt bepaald op twintig Juni., ia, wat bedoel je? Die tegenwoordige jongeluikomt bromstem van den oudsten rechter opnieuw. Kijk nou die kérel daar eens zitten. Met haóér! Elf ch.... elf MaartOp de advoc tenbanken dringt het door, dat de Rechtbank J onderling grapje heeft. De jongste rechter ha merkbaar moeite om zich goed te houden. De P: sident dreunt oogerschijnlijk onverstoorbaar vt der* Elf Maart.... Pleidooi wordt bepaald., royement verleend.maar telkens opnieuw tri een jolig lachje om zijn mond en de heldere oogi in het pientere oude-heerengezicht kijken met ondeugende tinteling naar een van de achteri plaatsen op de advocatenbanken. De oudste rechter kijkt vei-wondei'd en in hoa mate geïndigneerd denzelfden kant uit, op een to van diepe verontwaardiging voor zich heen m<* pelend: een dame. een vrouw.... dato: brak er nog maar aan! Natuurlijk beëedigd, ter* hij ziek was. Niemand heeft het noodig gevondt het hem te vertellen. Een aanwinst voor de Do: r.enburgsohe balie, zoo'n nieuwbakken juffrouw! Meester Nicolire Lenswaerdt, advocate en fi cureur, zit intuschen, onbewust van de vrooÜ? heid en de woede, die haar verschijning vand* veroorzaakt, zielsgelukkig op haar plaatsje I maal achteraan in de advocatenbanken. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6