Spact en SpeC j H.B.oVerfellim ZATERDAG JUNI 1940 HASSEE MrS D" X G B C A O Dr. J. Weener. Heeft emeritaat verzocht tegen 1 October a.s. Naar wij vernemen heeft dr. J. Weener, nestor der Ned. Herv. predikanten te Haarlem tegen 1 October a.s. zijn emeritaat aangevraagd. Ds. Weener werd 15 Februari 1873 te Zuilen (waar zijn vader steenfabrikant was) geboren. Hij studeerde aan het gymnasium en de rijks universiteit te Utrecht en werd in 1896 candi- daat in Zeeland. Op 15 Augustus 1897 bevestig de ds. Verhagen van Zuilen hem te Ter Aa in zijn eerste gemeente, waaraan dr. Weener zich verbond sprekende over 2 Cor. 4:5. De jubilaris, die op een dissertatie getiteld: Schepping en voorzienigheid" promoveerde tot doctor in de theologie, vertrok in 1901 naar Wa- geningen, welke standplaats hij in 1904 met zijn tegenwoordige verwisselde. 26 Juni van dat jaar bevestigde ds. A. J.Montijn toen te Haar lem, dr. Weener en dien dag verbond de jubila ris zich aan deze gemeente sprekende over Joh. 6:68. Tal van jaren was dr. Weener lid van het hoofdbestuur van het Java-comité, alsook van dat van de Evangelische Alliantie, die hij ook als secretaris heeft gediend. Vele jaren was hij ook praeses van het classicaal bestuur van Haarlem. Thans is hij nog lid van het Prov. kerkbestuur van Noord-Holland en hij is scriba archivaris van den kerkeraad geweest.. Hij was ook scriba van den ring Haarlem, waarvan hij nu voorzitter is. Ook had hij zitting in het bestuur van de afd. Haarlem van de Evangelische Maatschappij. Ver der is hij voorzitter van 't bestuur van de Noord- Holl. Predikantenvereeniging en lid van het Provinciaal College van Toezicht op de ker kelijke goederen en fondsen. Evenals dit in Wageningen het geval was, maakt dr. Weener ook in Haarlem deel uit van de commissie van toezicht op het M.O. waarvan hij thans voorzitter is. Herhaaldelijk was hij gecommitteerde voor de eindexamens van de kweekscholen te Haarlem, Amsterdam, enz. Hij was godsdienstleeraar aan de Nutskweek- school voor onderwijzeressen te Haarlem en is bijkans 25 jaar godsdienstleeraar aan de Rijks kweekschool voor Onderwijzers. Van zijn hand zag o.m. een bundel meditaties het licht getiteld: „Bij de bron", terwijl bijdragen van zijn hand het licht zagen in Theol. Stu diën: ..Overdenkingen en Practisch Christen dom". Ook schreef hij een verhandeling over: „De Christen en de militaire dienst". Hij is tenslotte medewerker aan het zendingstijdschrift „De Kennemerbode". Bij zijn 25-jarig jubileum als predikant te Haarlem en bij zijn veertigjarige ambtsvervulling mocht dr. Weener van vele zijden hartelijke be wijzen van belangstelling ontvangen. Bij laatst genoemde gelegenheid erkende de Regeering zijn verdiensten door hem te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Zolderschuiten bewijzen goede diensten op de Nederlandsche rivieren, waar de bruggen bij de nadering der Duitsche troepen werden vernield Nuts-Spaarbank te Haarlem. Een saldo van 104.219 over 1939. In het verslag over 1939, het 122e boekjaar, van de Nuts-Spaarbank te Haarlem, zegt de directeur, mr. P. Führi Snethlage, o.a.: Wat de inlagen betreft, daalde in de eerste 8 maanden onder den invloed van de kans op oorlog het maandgemiddelde tot f 490.000 (v. j. f 581.000) om dan in de volgende 4 oorlogsmaanden te vermin deren tot f 353.000 (v. j. f 486.000). In dezelfde pe rioden steeg het maandgemiddelde der terugbetalin gen tot f 574.000 (v. j. f 510.000) en f 544.000 (v. j. f 507.000). Het gevolg was, dat in het afgeloopen jaar per saldo een bedrag van f 1.434.700.27 van het ge^ spaarde werd teruggenomen, terwijl in het vorige jaar het saldo-tegoed nog met f 505.615.51 toenam. Het aantal inleggers bedroeg op 31 December 37.068 (v. j. 36.609) en hun gezamenlijk tegoed, na toevoeging van de rente over 1939 a f 258.179,07 be liep f 10.892,985,14 (v. j. f 12.069.506.64). De financieele uitkomst van het bedrijf wijst na aftrek van alle bedrijfs-onkosten een saldo aan van f 104.219,27 (v. j. f 80.979.77). Na de aardige afschrijvingen op onroerend goed en kantoorinrichting en beschrijving op de pensioenre kening, kan een bedrag van f 83.493.85 worden toe gevoegd aan de reserve, welke dan f 1.069.501.85 be draagt. De ophaaldienst bleef zich tot Augustus gunstig ontwikkelen. Het uitbreken van den oorlog heeft ook hier de opwaartsche gang verstoord. Een 200-tal deelnemers staakte zijn stortingen en anderen verminderden hun gebruikelijke inlagen Het aantal deelnemers bedroeg op 31 Decembe 1815 (v. j. 2008). In totaal werd in 70115 (v.j. 70430) posten f 158.254,84 (v.j. f 168.871.05) opgehaald. Uitgegeven werden 800 busjes; 889 busjes werden terugontvangen. Op 31 December 1939 bedroeg het aantal uitgegeven busjes 3766 (v. j. 3855). Het met busjes gespaarde bedrag beliep f 67.404.34 tegen f 72.402.80 in het vorige jaar. In het afgeloopen jaar hebben 561 (v. j. 553) in leggers gebruik gemaakt van de bemiddeling dei- Spaarbank om periodiek de door hen verschuldigde belastingtermijnen uit hun spaarbanktegoed te vol doen. Van de gelegenheid om door middel van de Spaar bank bij den Postchèque- en Girodienst bedragen in te leggen en terug te ontvangen werd een toenemend gebruik gemaakt. In het afgeloopen jaar gaven 138 inleggers (v.j. 153) hun boekjes in bewaring en namen 178 (v.j. 163) hun boekjes terug. Op 31 December 1939 waren 596 boekjes in bewaring. In den loop van het jaar werden 119 loketten ver huurd, terwijl van 64 de huur eindigde. Op 31 De cember 1939 waren 700 loketten verhuurd. Negen en vijftig (v. j. 63) gepensionneerden ont vingen in 1939 een bedrag van f 16.483.50 voorschot op hun pensioen (v.j. f 18.603). Er wordt voortdu rend naar gestreefd, het bedrag van elk verleend voorschot telkens te doen verminderen. De Heeinsteedsclie Dreef krijgt weer boomen. In het najaar worden ze geplant. Men zal zich herinneren dat de boomen, die aan weerszijden van de Heemsteedsche Dreef groeiden, voor defensieve doeleinden werden gekapt.De Dreef heeft daardoor een wat „kaal" aanzien gekregen. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling dat hier weer boomen geplant worden. Aangezien de plant- tijd thans echter voorbij is. zal dit niet eerder dan in het najaar kunnen geschieden. Waarschijnlijk zul len dan weer lindeboomen deze Dreef verfraaien. Intusschen is men reeds nu bezig de plantsoenen op te knappen. MILITAIREN TE AMSTERDAM DIENEN HUN STAMKAART AF TE HALEN. AMSTERDAM. 31 Mei. Vele van de thans afgezwaaide militairen zijn niet in het bezit van hun distributie-stamkaart. Voor de hoofdstad geldt voor hen de volgende regeling: Zij kunnen hun stamkaart afhalen van het distributiekantoor in de Staalstraat op vertoon van de verlofpas. Mocht de stamkaart niet aanwezig zijn, doordat zij des tijds door den corpscommandant niet is opgestuurd, dan dient de betrokken militair zich met zijn corps commandant in verbinding te stellen. Hun zullen dan, tot hij zijn staamkaart heeft ontvangen, losse bons worden uitgereikt. (A.N.P.) EXAMEN TANDHEELKUNDIGE. Het examen, bedoeld in de wet van 12 Mei 1939. Staatsblad no. 80 (tandheelkundige), is met goed ge volg afgelegd door A. C. Goedhart, W. Swaap en F. J. IJland. allen te Haarlem, zoodat zij in het bezit zijn gesteld van het in artikel 3 van die wet bedoeld diploma en dientengevolge bevoegd zijn den titel van „tandheelkundige" te voeren en de daaraan ver bonden bevoegdheden uit te oefenen. GEVONDEN VOORW ERPEN. Badpak. Bosch. Brouwerstraat 19; Regenjas Rootlieb. Schoterweg 132. 2 Kilometertellers, Bureau van Politie, Smedestraat; Medaillon, Boes Magdalenastraat 14; Mes, Zandberger, Alb. Thijmstraat 38: Portemonnaie met inhoud, Tersmitten de Clercqstraat 114; Pet, v. Schagen Heerensingel 31 zw.. Rozenkrans, ten Wolde. Gasthuislaan 157 zw., Damestaschje met lnh„ Frans Halsstraat 43 rood. VERDRINKINGS- EN REDDINGS" GEVALLEN. Van 28 April tot 28 Mei 1940 verdronken in ons land: 6 jongens beneden 16 jaar. 4 meisjes, idem, 13 mannen en 3 vrouwen, in totaal 26 dooden. Onder dit getal van 26 waren 2 jongens en 4 meis jes beneden 6 jaar. Een soldaat kwam bij het baden (de zwemkunst niet voldoende machtig) om het leven. Nu het zwemseizoen nadert worden niet- zwemmers nadrukkelijk gewaarschuwd zich niet in diep of stroomend water te wagen. Bij auto's te water kwam niemand om. In het zelfde tijdvak werden gered of wisten zich te redden: 19 jongens beneden 16 jaar, 7 meis jes, 17 mannen en 4 vrouwen, te zamen 47 personen bovendien werden uit auto's te water 2 menschen gered in totaal gered: 49. Van het getal 47 werden 12 jongens, 5 meisjes, 1 man en 4 vrouwen, te zamen 22, zwemmend gered. De groote waarde en het nut van zwemmend redden, voorgestaan en gepropageerd door de in ons land bestaande Reddingsbrigades is in Mei wel aan getoond. 11 mannen wisten zich zwemmend in veiligheid te stellen. Met boothulp werden nog in veiligheid gesteld: 3 personen en door middel van handreiking nog 11. Door het zeer beperkt snel verkeer, ook door het langere daglicht, is het aan tal auto's dat te water reed, gelukkig zeer ge ring. Drie auto's verdwenen in het water; bovendien nog 2 wagens die in slooten terecht kwamen, zon der ernstige gevolgen. Deze worden niet ingeschre- Een daad van naastenliefde. Wielrijders ver richten koeriersdienst tusschen Zeeland en Hol land voor het overbrengen van familieberichten. T eraar debestelling Mr. A. J. Enschedé. Onder zeer groote belangstelling had Vrijdag middag op Westerveld de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van mr. A. J. Enschedé, een der directeuren van de Grafische Inrichting Joh, Enschedé en Zn. te Haarlem, plaats. Vooral uit Haarlem en omgeving waren velen per extra- trein naar Westerveld gekomen om de plechtig heid bij te wonen. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op de heeren dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, bur gemeester van Haarlem, den gemeente-secretaris mr. Th. A. Wesstra, dr. J. D. Bierens de Haan. mr. J. Bierens de Haan, deze mede namens de Nederl. Maatsch. voor Nijverheid en Handel, mr. S. H. Venïng Meinesz, oud-griffier der Staten, jhr. mr. C. J. A. den Tex, burgemeester van Bloemendaal, jhr. F. Tedirg van Berkhout Jr., directeur der Twentsche Bank te Haarlem, mr. H. E. Prinsen Geerligs en mr. A. J. L. Liesker. namens de Ver- eeniging Pro Juventute, mr. C. M. J. de Jongh, J. C. Tadema en J. D. Rutgers van der Loeff, na mens de Vereeniging „Haerlem", Ph. A. Mees, directeur-hoofdredacteur van de Oprechte Haar- lemsche Courant, P. W Peereboom. directeur van Haarlem's Dagblad, mr. E. J. W. Top, kin derrechter te Haarlem, mr. R. C. Bakhuizen van der Brink, namens de Woningstich ting „De Voorzorg", S. S. Korthuis, voorzitter van de Federatie der Werkgeversorganisatie in het Boekdrukkersbedrijf, W. Smidt van Gelder, G. A. Crone, namens de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam, mr. L. J. van Toulon van der Koog na mens de Waalsche kerk, mr. W. E. baron van Till, J. P. de Josselin de Jong, mr. A. Beets, namens „Trou moet blycken", de heer J. Wildschut namens het Enschedéfonds, mr. F. J. D. Theijsse en de heer J. A. Boskamp namens Bloemen daal's Bloei, R. D. Baart de la Faille, Nel Bakema, beeldhouw ster, mr. M. van Toulon van der Koog. Bij het begin van de plechtigheid speelde de organist het Lutherlied. In de aula sprak eerst de burgemeester van Bloemendaal, Jhr. mr. C. J. A. den Tex. Hij zei dat de overledene het werk van zijn voorgangers in de firma Joh. Enschedé en Zonen op waardige wijze heeft voortgezet. De wijze waarop hij zijn taak vervulde, viel zeer te roemen. „De kleine let ters, waarmede hij zijn naam schreef, kunnen nooit vertolken de grootheid van zijn werk. Ook als lid van den gemeenteraad van Bloemendaal heeft hij zijn taak op uitnemende wijze vervuld. Hoezeer de gemeente en haar natuurschoon hem ter harte gingen, bewijst zijn zorg voor den Zeeweg. Hij bezat niet de meesleepende gave van het woord, maai' wel historisch besef en groote plichtsgetrouw heid. Met groote sympathie kwam hij de velen tegemoet, die hem na aan het hart lagen. De her innering daaraan doet ons beseffen, welk een ver. lies zijn heengaan beteekent. Het moge een troost zijn voor de weduwe en de familie, dat zijn groote gaven van hart en zijn figuur bij allen in dankbare herinnering zullen voortleven". De heer G. F. Enschedé, neef van den overledene, achtte het een treurige plicht, afscheid te nemen van een goed vriend, neef en mede-directeur. Spre ker herdacht de vele functies, die de ontslapene bij de fa. Joh. Enschedé en Zonen had vervuld en zijn opmerkelijke gave, om contact met zijn mede werkers tot stand te brengen. Spreker zei te weten, dat velen van het personeel, ook van den Machine- handel Hahez, het heengaan van den directeur betreuren als dat van een waar vriend. ..Zijn arbeid is veelzijdig geweest, n.l. als direc teur van de Grafische Inrichting, directeur, later commissaris van den Machinehandel Mahez, com missaris van de Oprechte Haarlemsche Courant, de Evangelische Gezangen Comp., enz. Deze functies vroegen veel tijd, maar hij zag het vervullen daar van als een heerlijke opgave. Met gebogen hoofd vernamen wij zijn heengaan; wij zullen voortgaan met te trachten de traditie der firma hoog te houden". Mr. C. W. Thöne, zwager van den overledene sprak een woord van afscheid namens de familie. Hij dankte den overledene voor het geluk, dat hij zijn zuster had geschonken, voor de hartelijkheid en vriendschap, die de familieleden van hem moch ten ondervinden. Ook voor de kinderen had hij steeds groote belangstelling. „Allen, die het voor recht genoten hem te kennen, hielden van hem. Velen zullen hem missen, ook zij die hij in moeilijke omstandigheden geholpen heeft". Namens alle vrienden sprak de heer P. A. L. A. baron van Ittersum, die zei dat de overledene vele vrienden had. want hij kon niet buiten vriend schap. Hij bezat een groot gevoel voor traditie, gepaard aan belangstelling voor het nieuwe, welke traditie veel in het geslacht Enschedé voorkomt. „In dezen tijd, waarin zooveel twijfel is aan den familieband en ook aan de kerk, was hij een echte optimist. Hij bezat een warm hart voor de in stellingen. waaraan hij verbonden was. Hij was trouw aan zijn beginselen en zulke menschen heb ben wij noodig. Hij is met een vast geloof heen gegaan". Spr. besloot met een gedicht van Rabin dranath Tagore: „De dag, dat de tijd voor mij ten einde was", enz. De organist speelde het gezang „Beveel gerust uw wegen", van Paul Gerhard, waarna de kist werd uitgedragen. Bij de groeve zong het Mannenkoor Johez (be staande uit personeel der fa. Joh. Enschedé en Zonen) directeur de her J. Scheffer. Beati Mortuis. van Mendelssohn. Ds. E. Michelin Moreau, Waalsch predikant te 's Gravenhage, bad het Onze Vader, waarna de broeder van den overledene ir. F. E. D Enschedé te Utrecht, voor de belangstelling heeft be dankt. NUTS-SPAARBANK TE HAARLEM. Vergelijkend overzicht over Mei 19401939. Aantal behandelde poster. 18722; v.j. 15511.. Aantal inlagen 5098: v.j. 9111. Aantal terugbetalingen 13714: v.j. 6400. Ingelegd f 273.168.91: v.j. f 606.403.26. Terugbetaald f 598.270.03; v.j. f 568.297.70. Minder ingelegd f 325.101.12: v.j. meer f 38.105.56 Aantal nieuwe boekjes 133; v.j. 254. Aantal afbetaalde boekjes 134; v.j. 180 WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk Wo e n sd a gs avona-. betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdaa moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE. VOETBAL. De wedstrijden voor Zondag. Het campetitierad is weliswaar weer aan hot draaien gebracht, maar het gaat uiterst lang zaam. En dat Is te begrijpen, want intusschen is de zomermaand Juni in het land gekomen. Verscheidene clubs voelen er niet veel meer voor om nog te gaan voetballen, zooals bijvoorbeeld H. F. C. en R. C. H.. die liever de zomersporten gaan beoefenen; andere clubs kunnen hun ge wone eerste elftal nog niet in het veld brengen, enz. Er zijn ook clubs, die nog wèl willen spelen, zoo- als E.D.O. en Kinheim. Het veld van eerstge noemde club in het Noorder Sportpark is nog ge heel als voetbalterrein intact gebleven. Vermoe delijk wordt daar, aldus deelde men ons mede, Zondag over acht dagen de wedstrijd H.F.C.— Bloemendaal gespeeld. Kinheim, die o.a. nog thuiswedstrijden tegen H. F. C., R. C. H. en Zeeburgia op het program ma heeft, zou deze wel gaarne willen spelen. „Als de clubs bezwaren tegen het spelen op Zondag hebben, dan kunnen ze .dat toch op een avond in de week doen", zei onze zegsman; „dat zijn in den regel prettige wedstrijden". We zullen derhalve maar rustig afwachten, hoe de competitieleider, dien we Salomo's wijsheid toewenschen, zich uit de moeilijkheden zal red den. Voor de eerste klasse in Afdeeling I worden gespeeld de wedstrijden D.O.S.A.D.O. en V.S.V.K.F.C. De twee laatstgenoemde vereeni- gingen eindigen daarmee hun competitiepro gramma. Alleen voor de bezetting van de laatste plaats heeft deze wedstrijd eenige beteekenis, want die is bestemd voor K.F.C of D.O.S. We herinneren er aan, dat de Koogers op 3 Decem ber op hun terrein de eerste ontmoeting met 60 verloren. We gelooven dat V.S.V. ook de tweede zal winnen A.D.O. zal haar laatste kans op het kampioen schap wel benutten door D.O.S. ook voor den tweeden keer in dit seizoen te kloppen. Dan res- teeren in deze afdeeling nog de wedstrijden 't GooiD.W.S. en D.O.S.—Blauw Wit. Voor Groep C is alleen vastgesteld de wedstrijd ZeeburgiaA.F.C. Het bestuur van A.F.C. heeft dus blijkbaar de uitnoodiging van de thuis spe lende club geaccepteerd. Zandvoort tenslotte speelt Zondagavond zes uur op haar terrein tegen Haarlem 2. Heden, alle bladen. DE BONDENWEDSTRIJDEN. Ten bate van Rotterdam A.s. Donderdag Haarlem-Am sterdam De voetbalwedstrijd Haarlemsch ElftalAmster- damsch Elftal ten bate van Rotterdam wordt a.s, Donderdagavond half acht op het terrein aan den Schoterweg gespeeld. Het Haarlemsch elftal zal zoo sterk mogelijk worden opgesteld. Evenals de Bonden te Utrecht, Den Haag en Am sterdam gedaan hebben, heeft ook het bestuur var. den Haarlemschen Voetbalbond aan B. en W. van Haarlem vrijstelling van vermakelijkheidsbelasting gevraagd. Om er toe mede te werken, dat de opbrengst van dezen wedstrijd zoo groot mogelijk wordt, krijgen de officials van deri H.V.B. en K.N.ViB. en de leden van „Haarlem" geen vrijen toegang. V. S. v.—K. F. C. A.s. Zondag speelt het elftal van V. S. V. een thuiswedstrijd tegen K. F. C. De opstelling van V. S. V. is als volgt: Michel, v. d. Gevel, Voet, Heins, de Vries, Van Osch, Karrenbelt. de Zeeuw, v. d. Lugt, Balvers, Sterk. KENNEMERS—BEVERWIJK. Na eenige weken van voetbal verstoken te zijn geweest, zullen de Beverwijkers Zondag hun hart weer eens kunnen ophalen en dan nog wel aan een plaatselijke ontmoeting. In het Gemeentelijk Sportpark wordt de compe titiewedstrijd gespeeld. Ongetwijfeld zal voor deze ontmoeting wel groote belangstelling bestaan. De elftallen worden als volgt opgesteld: Kenncmers: Van Urk, B. Brethouwer, Van den Bo6, Six, Van der Putten, Steeman, Van der Kolk. Horeman, Van Luin, Ooyevaar, M. Brethouwer. Beverwijk: Holman, C. Albers, J. Albers. Marx, Koning, Kuyer. Steenvoorden. Woortman. Maenhout, Grapendaal, Van Roon. ROEIEN Duitsch oordeel over onze roeiers. In alle deelen van Duitschland zijn j.l. Zondag de roeiwedstrijden hervat. De grootste belangstelling ging uit naar de voorjaarsroeiwedstrijden, die reke ning houdend met het vroege jaargetijde, reeds goede verrichtingen van de roeiers te zien gaven. Naar aanleiding hiervan publiceert het „Hambur ger Fremdenblatt" een beschouwing over de roei- sport in Duitschland, waarbij een vergelijking ge trokken wordt over den stand van zaken in Dene marken en Nederland, aldus meldt het A. N. P. Over ons land wordt o.m. het volgende opgemerkt. De Nederlanders kunnen gerekend worden te be- hooren tot de in opkomst zijnde landen in de Euro- peesche roeiwereld. Zij hebben in de laatste jaren steeds betere resultaten weten te verkrijgen en in den strijd met tegenstanders, die gerangschikt die nen te worden onder de eerste klasse, zeer veel ge leerd. Een Duitsche sportleeraar. die de situatie in Nederland goed kent, verklaarde: „De Nederland sche roeiers trainen flink: hun voornaamste kracht ligt in de stuurmanlooze vier, waarmede zij zich thans reeds met de beste tegenstanders kunnen me ten. Nog een paar jaar en het zal uitermate moeilijk zijn. hen op dit nummer te slaan. Dat zij uitstekende organisatoren zijn, hebben zij verleden jaar bewezen te Doetinchem, waar het wa- terpolotournooi om den Horthy-beker gedurende vier dagen achtereen veel belangstelling van het Europeesche sportleven trok. Ook de Europeeschc roeikampioenschappen toonden eenzelfden kame- raadschappelijken geest onder de roeiers der deel nemende landen en als nu nog gesproken wordt over de Amsterdamsche wedstrijden, dan kan men uit deze gesprekken telkens opnieuw constateeren de bijzonder hartelijke wijze waarmede de Nederland sche sportslieden hun buitenlandsche sportvrienden tegemoet zijn getreden en ontvangen hebben. Dik wijls hebben Nederlandsche roeivereenigingen de groote West-Duitsche roeiwedstrijden bezocht en de West-Duitsche roeiers hebben regelmatig in Neder land deelgenomen aan den wedstrijd om het kam pioenschap van den Amstel. Meer nog dan ooit te voren kur.nen wij thans verwachten dat deze onder linge uitstekende verstandhouding in de nabije toe komst nog beter zal zijn". Een inspiratie d o o r J. J. P. E groote zaal van hotel Ritz-Splendide bood (niet gisteren, maar eenige jaren geleden) een aanblik, die geen twijfel overliet aangaande het evenement, dat er plaats vond: er was een bal. Op een podium zat een band, die de op het oogenblik populairste wijsjes tot een polonaise vormde en in de zaal stampten vrijwel alle aanwezigen, bedekt met pa pieren mutsen en lawaai produceerend uit toeters, met overtuiging op den grond, waarbij zij de lied jes, waarvan zij de woorden niet kenden, mee zongen. In een hoek zaten vier jonge menschen, die on derling uitgemaakt hadden dat zij geen sympathie voelden voor papieren mutsen, toeters en stampen op den grond en dus niet meededen. Het waren twee studenten met hun meisjes: zij keken met liefde, niet naar elkaar maar naar de glazen met kostelijk vocht, die voor hen opgesteld stonden en waarvan men de uitwerking zonder moeite bij hen kon waarnemen. „Zeg Rein", zei een van de jongens met onvaste stem. „zie jij die deur daar? Die dichte deur?" „Gijs, kerel, ik zie haar", verklaarde Rein beslist. „Ik geloof dat daar een kast achter zit", om niet te zeggen: ik weet dat daar een kast achter zit en hier kreeg zijn stem een dreigenden achtergrond „ik vertrouw die kast niet! Jij soms wel?" „Ik schenk nooit mijn vertrouwen aan kasten", zei Rein met superieure mirachting. „Ik verwacht zoo meteen een spook uit die kast te zien komen: een groen-lichtend geraamte, zon der iets aan", ging Gijs griezelig verder. „Uitgesloten, avondtoilet is verplicht", zei Rein verontwaardigd. „Nonsens, heb jij ooit een spook in avondtoilet gezien?" „Nee, ik heb trouwens nog nooit een spook ge zien, hoe dan ook". „Daar hebben we het niet over. Ik vertelde dat het spook er uit kwam. Het blijft staan, kijkt rond, vol van slechte plannen; het wil een moord ple gen! Zie je. dat er geen sleutel in die kast zit? Die kast is in geen tijden open geweest, daar heeft het monster ongestoord zijn plannen kunnen be ramen". „Hu", zei Rein. „Nu staat hij midden in de zaal: een paniek ont staat: niemand kan meer een stap doen, iedereen is verstijfd van schrik. Hi.i kijkt rond. Het gat, waar eens zijn oog zat, valt op jou, hij stormt op je af „Ik ken drie jlu-jitsu-grepen", zei Rein zorge loos. „Hij kent er vier. Hij gebruikt de vierde, hij legt je, knielt bovenop je en grijpt je bij den strot, om langzaam het leven uit je te persen!" Rein maakte geen grapjes meer. De ernst van de situatie was hem duidelijk: hij voelde zich al in de handen van het spook en hij en de twee meisjes keken in angstige spanning raar Gijs. „Jij stribbelt tegen, je vecht voor je leven, maar het helpt je niet: je gelaat verkleurt langzaam.... en daar lig je, dood!" Rein stond op: hij keek verwilderd en klampte zich aan de tafel vast. „O Ober" schreeuwde hij. „Ober". De ober stormde toe. „Ober, doe die kast daar open". „Zeker meneer", zei de ober, te ontsteld om te weigeren. Hij liep naar de deur stak den sleutel in het slot, de kast ging openErin lag een kat met groen lichtende oogen aan een rat te kluiven. Gijs stak Rein een hand toe; „Rein. kerel", zei hij. ..ik wonsch je geluk: het groenlichtend mon ster heeft al een ander tot slachtoffer gekozen. Ober. vier champagne". (Nadruk verboden, houden.) Auteursrecht voorbe- SCHAKEN SCHAAKVEREF.NIGIXG „IIET OOSTEN" De door de omstandigheden uitgestelde beker uitreiking aan de groepswinnaars van de winter competitie had Donderdagavond plaats. De wisselbekers met de daaraan verbonden di ploma's werden door den w.n. voorzitter, den heer C. Smal. met een toepasselijk woord aan de winnaars uitgereikt. Clubkampioen werd dit jaar J. J. \an Kampen met een fraai gemiddelde van 90.6. Tweede aankomende in groep 1 werd C. Hoving na een her kamp met R. J. Bijl. In de volgende groepen waren de uitslagen: gioep 2: 1. A. G. van Eis. 2. H. P. J. Koning, groep 3: 1 Th. Bergman. 2. R. van Weert. Groep 4: 1 A. van Geyls- wijk. 2 A. Pen. groep 5: 1 Th. Venema, 2 W. J. Beke. Mededeeling werd gedaan van de plannen om ter gelegenheid van het eerste lustrum van „Het Oosten" o.a. een tweedaagsch tournooi te organl- seeren met open inschrijving. Er kon worden over gegaan tot de indeeling der zomerkwartetwedstrij- den en ook tot het vormen van een reservegriep. In deze kwartetwedstrijden, volgens een systeem, samengesteld door het bestuur van „Het Oosten" binden 40 spelers den strijd op de 64 velden aan, die gecombineerd zoowel individueel als in groeps verband spelen. Tot besluit werd een simultaan-.séance gehouden, waarin een 30-tal borden onder de 3 sterkste spelers verdeeld werden met als resultaat: J. J. van Kam pen 1 1/2 verliespunt, C. Hoving 2 verlicspunten, R. J. Bijl, 2 verliespunten. CRICKET DE INDEEEING DER COMPETITIE De competitieleider van den Ned. Cricketbond heeft voor het a.s. seizoen de noodcompctitie als volgt ingesteld: Afdeeling West (Noord) I: Rood en Wit, V R.A., V.V.V., A.C C„ Haarlem. S.C.H.C. en Hercules. Afdeeling West (Noord) II: V.R.A. 2, V.V.V. 2, A.C.C. 2. Kampong en U.V.V. Afdeeling West (Noord) III: Rood en Wit 2, Haarlem 2, Haarlem 3 en C.V.H. Afdeeling West (Noord) IV: A.C.C. 3. Rio, Olympia, V,R_A. 3 en waarschijnlijk V.V.V. 3. Afdeeling West (Zuid) I: H.C.C. 1 H.C.C. 2, H.B.S., V.O.C., H.D.V.S., Excelsior en warschijnlijk Sparta. Afdeeling West (Zuid) II: Ajax (Leiden), L.C.C., V.C.C., H.B.S. 2, Quick (Haag), H.C.C. HF.T PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Het wedstrijdprogramma voor Zondag 2 Juni luidt: Amsterdam: A.C.C.Haarlem. Amsterdam: V.V.V.—V.R.A. Haarlem: Haarlem 2Haarlem 3. Amsterdam: V.R.A. 2—V.V.V. 2. Haarlem: C.V.H.Rood en Wit 2. Amsterdam: RioA.C.C. 3. A. C. C.—Haarlem. Haarlem opent a.s. Zondag het cricketseizoen met een wedstrijd tegen A.C.C. in Amsterdam. Het elftal van Haarlem is voorloopig als volgt samengesteld: Kleefstra, Maas, Allart. Abendanon, Hub. Boeree, W. Peschar, Voogd. Middelink; Healey, Hartog en A. van den Bergh. Het tweede elftal van Haarlem speelt aan den Schoterweg een wedstrijd tegen het derde.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7