Na drie weken offensief. De stand van zaken aan het Westelijk Front ZATERDAG 1 JUNI 1940 HAÏREEM'S DAGBEAD Aan het einde van de derde week van het groote offensief aan het Westelijk Front ont vangt het D. N. B. van Duitsche deskundige militaire zijde de volgende opsomming van de resultaten: 1. Het Belgische leger heeft gecapituleerd en is voor den strijd volledig uitgeschakeld. De Duitsche troepen staan aan de Belgische kust. 2. Het Fransche eerste, zevende en negende leger zijn in den grooten vernietigingsslag in Vlaanderen en in Artois uiteengeslagen en buiten gevecht ge steld. De voortzetting van de Fransche Maginol- Unie naar het noord-westen is van de kust bij Duin kerken tot Montmédy bedwongen en in Duitsche h&nden. Een nieuw Duitsch front strekt zich uit van de Fransche Kanaalkust bij Abbeville, de Somme op, langs de Oise en de Aisne tot de Maas ten zui den van Sedan. Daarmede is het Duitsche front tot op rond 100 K.M. van de Fransche hoofdstad Parijs genaderd. De Duitsche luchtmacht beheerscht niet slechts de lucht boven dit front, doch dringt ook d:ep in het vijandelijke achterland, waar verzamel punten en opmarschbases onder haar voortdurende controle en wapenbereik liggen. 3. Het naar het vasteland gezonden Britsche ex peditiekorps is in Vlaanderen vernietigd. Van de Belgische en Fransche Kanaalkust uit beheerschen het Duitsche leger, de marine en de luchtmacht het smalste punt van het Kanaal en den toegang tot de Theems. Van de nieuwe steunpunten aan de Kbnaal- fcust uit is de Duitsche luchtmacht evenals de marine in staat doeltreffende aanvallen op Engeland te ondernemen. 4. De belangrijkste verbindingswegen en spoor banen voor den étappedienst door België en Noord- Frankrijk zijn in Duitsche handen. Door het spoe dige herstel hiervan is de ravitailleering van den noordelijken vleugel van het Duitsche leger in Frankrijk verzekerd. 5. In Duitsche handen zijn echter ook de buiten gewoon belangrijke Belgische en Noord-Fransche kolenmijnen en industriecentra. Aan het einde van de derde week van het offen sief hebben de Duitsche troepen derhalve het ge- ieele Britsch-Fransche stootleger uitgeschakeld en vernietigd en het front over 300 K.M. van de Duit sche grens naar het westen verlegd. Zij staan diep in Noord-Frankrijk, gereed voor nieuwe taken. De Bntsche troepen bieden nog tegenstand op een kuststrook langs het Kanaal tusschen Duinkerken en Nieuwpoort, met een breedte van ongeveer 45 K.M. De diepte van dit frontoverblijfsel van het binnenland tot de kust bedraagt nog slechts 10 K.M. op zijn hoogst. De Britsche leiding tracht blijkbaar, ook met achterlating van wapens en uitrusting, ten minste nog zooveel mogelijk manschappen op de schepen te redden. De Duitsche aanval is echter aan het front Furnes-Bergues en ten westen van Duin kerken reeds weer aan den gang om ook deze laat ste rest der Britsche troepen weg te vegen. OORDEEL VAN DE „BERLINER BöRSEN ZEITUNG." BERLIJN, 1 Juni. (D.N.B.) Precies drie weken na het begin van den grooten Duitschen aanval, welke den vijandelijken stcot naar het Roergebied verijdelde, zoo schrijft de „Berliner Börsen Zei- tung" kan het bericht van het opperbevel der weermacht melden dat de kern van de Fransche troepen in Noord-Oost Frankrijk vernietigd of ge vangen is en dat de aanvallen tegen de laatste resten van het Engelsche leger aan de kust ten westen van Duinkerken aan den gang zijn. Behalve het feit dat de groote slag te land dus beslist is en een geweldige nederlaag beteekent voor de westelijke mogendheden, brengen steeds nieuwe gebeurtenissen het bewijs dat wij ook in den sector tusschen Engeland en Vlaanderen den vijand ter zee en in de lucht het initiatief reeds lang uit de hand hebben genomen. Ook dit is bij zonder kenmerkend voor het behaalde succes. Te genover ons staat een onzuiver front van leugens en slechtheid. Het Duitsche zwaard zal op onbarm hartige wijze opruiming houden. De Duitsche bladen bevatten ook thans weer tchilderingen van Duitsche berichtgevers over de onmenschelijke behandeling van Duitsche krijgs gevangenen. De Franschen en Engelschen, zoo Amcrikaansche pers bespreekt den toestand aan het front. De „New-York Times" over leger en tactiek der Duitschers. De New Yorksche bladen aldus het D. N. B. bespreken uitvoerig de Duitsche overwinning in Vlaanderen. De Amerikaansche openbare meening bemerkt met ieder nieuw bericht meer en meer, het geen haar tot dusver gedeeltelijk door de pers werd onthouden, dat namelijk een Duitsche overwinning gelijk te stellen is met een vernietigenden slag en een catastrofe voor de geallieerden. De door de agentschappen en de correspondenten van de groote New Yorksche bladen gegeven oogge tuigenverslagen van de eerste terugkeerende ver slagen troepen hebben te New York grooten indruk gemankt. De „New York Times" spreekt van een „ongeluk in Vlaanderen" en zegt dat de overweldi gende Duitsche overwinning een militaire prestatie van de eerste rang is sedert Tannenberg. Het blad noemt als oorzaak voor de Duitsche wapensuccessen niet alleen de superioriteit van het lucht- en tank wapen, doch ook de samenwerking in het landleger en de Duitsche tactiek. De volle uitwerking van deze tragedie zal, zoo gaat het blad verder, voor de ge allieerden nog komen. De verovering van de Ka naalkust stelt Engeland aan het vreeselijke gevaar van een Duitschen inval bloot. Bulgaarsch blad over het lot der geallieerde legers. BELGRADO, 31 Mei (D.N.B.) Naar aanleiding van de gevechten in Vlaanderen schrijft de militaire medewerker van de -,Vreme" dat de doodstrijd der geallieerde noordelijke legers een der meest dra matische gebeurtenissen in de oorlogsgeschiedenis j vormt. De Duitsche weermacht, zoo gaaat het blad ver der, heeft een ontzaglijke stootkracht en een on uitputtelijke energie in het benutten van de bij het begin verkregen resultaten. Hun eigenschap van snel te kunnen manoeuvreeren is bijna volmaakt te beschouwen. Het is bijna niet te gelooven hoe het den Duitschers mogelijk was hun divisies in de omgeving van Amiens en Calais te ravitailleeren. Napoleon heeft gezegd dat het geheim van de over winning ligt in de verkeersverbindingen. De Duit schers hebben dit vraagstuk opgelost. Men zal eerst later te weten komen op welke manier. JAPANSCHE LORD ZEGELBEWAARDER TREEDT AF. TOKIO, 31 Mei. (DNB) De „Yomioeri Sjimboen" meldt dat de Lord Zegelbewaarder Koerahai Yoeassa, die als adviseur van den troon juist met bet oog op de huidige internationale situatie de grootste verantwoording draagt voor het lot van Japan, officieus tot uiting heeft gebracht te wil len aftreden wegens zijn slechten gezondheidstoe stand. schrijft de „Berliner Börsen Zeitung", hebben in dezen oorlog, die zoo heel anders verloopt dan zij zich gedacht hadden, de wreedheid in de behan deling van Duitsche gevangenen tot een systeem gemaakt, dat overeenkomt met de woede over de reeks zware nederlagen, doch dat hun ook defini tief het masker van huichelarij van het gezicht heeft gerukt. Er verloopt geen dag zonder dat nieuwe gruwel daden bekend worden. Engelschen en Franschen schijnen te wedijveren wie van hen op de weerzin wekkendste wijze kan zondigen tegen de wetten van de eenvoudigste menschelijkheid. Wij kunnen slechts constateeren: beiden zijn aan elkaar ge waagd. De schandelijke daden van hun troepen zijn zoo ontzettend dat de namen van Engeland en Frankrijk voor altijd bezoedeld blijven. Vriendschappelijke regeling van liet Russisch-Litausche geschil verwacht. KAUNAS 31 Mei (D. N. B.) De door Littauen benoemde speciale commissie tot het onderzoeken van de in de Sovjetnota genoemde gevallen van verdwijning van leden der in Littauen gelegen Russische garnizoenen, is gistermiddag in Wilna met haar werkzaamheden begonnen en heeft reeds eenige gevallen onderzocht. Daar de Sovjets tot dusver in de geheele aange legenheid geen concrete voorstellen gedaan hebben neemt men in Littausche kringen aan dat na op heldering van de incidenten een modus gevonden zal worden om dergelijke gevallen voortaan te ver mijden. De Littausche regeering schijnt bereid te zijn een regeeringsvertegenwoordiger naar Moskou te zen den, indien Moskou een desbetreffenden wensch uit. In zekere politieke kringen heeft het volste ver trouwen in de betrekkingen tusschen Littauen en de Sovjet Unie en neemt men absoluut aan dat de kwestie op vrienschappelijken grondslag zal worden bijgelegd. De Duitsche bezetting van Denemarken. Uiteenzetting van generaal Kaupisch, die naar het front vertrekt. Het D.N.B. bericht uit Kopenhagen: De bevelhebber der Duitsche bezettingstroe pen, generaal der vliegers Kaupisch. heeft voor zijn a.s. vertrek uit Kopenhagen de vertegen woordigers der pers ontvangen. U zult begrijpen, aldus de generaal bij het begin van zijn afscheidstoespraak, dat een sol daat zich getrokken voelt naar de plaats, waar gevochten wordt. Daarna gaf de generaal met betrekking tot de gebeurtenissen in het Westen een indrukwekkend beeld van de ontwikkeling, die Denemarken ook bedreigd zou hebben, als niet zijn koning en zijn regeering op 9 April het veelbeteekenende besluit had genomen, toen Duitschland zich gedwongen zag de bescher ming der Deensche neutraliteit op zich te ne men. Bij een kalme beschouwing blijkt dat over Denemarken, evenals over andere landen, slechts hetzelfde ongeluk en dezelfde verwoesting zou zijn gekomen. De generaal sprak tenslotte over de ontwikke ling der verhouding tusschen de Duitsche troe pen en de Deensche bevolking tijdens de thans reeds bijna twee maanden durende bezetting. De koning heeft Donderdag tijdens de afscheids- audiëntie de ontwikkeling van de verhouding te genover de Deensche bevolkng bevestigd. De ko ning heeft daarbij opgemerkt dat de Duitsche troepen zich zoo correct gedragen hebben als de leiding het wenschte. De legers in Egypte. In kleine groepen over het binnenland verdeeld. Op grond van zekere overwegingen heeft het Britsche commando er bij het Egyptische leger- bevel op aangedrongen aldus een D.N.B.-bericht van de Egyptische grens dat de Egyptische troepen uit de westelijke woestijnzóne worden teruggetrokken en in kleine groepen van 25 tot 50 man worden verdeeld over het binnenland, in het bovengebied van den Nijl tot aan den Soedan. De uitreiking van munitie aan deze verstrooide groepen moet worden beperkt tot het minimum voor de handhaving van de veiligheid. Er moeten niet meer dan vijftien patronen per man worden uitgedeeld. Ook de Indische regimenten in Egypte worden ontbonden in bataljons, die ver van elkander ge scheiden worden en waarbij Britsche troepen wor. den ingedeeld. Zoo zijn bijvoorbeeld de Indische kampen langs den straatweg van Kalro naar Fajoem door Engelsche afdeelingen bezet. In de straten van Kaïro ziet men geen Britsch-Indische soldaten meer. De Britsche officieren vertoonen zich in het openbaar niet meer, zooals tot dusverre, in uniform. Zelfs onderofficieren en manschappen kunnen thans in burger uitgaan, voor zoover zij niet in de kam pen en kazernes moeten blijven. Ondergang van Engelschen kruiser. Bevestiging door de Britsche Admiraliteit. LONDEN, 31 Mei. Officieel is toegegeven dat de Engelsche kruiser „Curlew", groot 4290 ton, tengevolge van een bomaanval eenige dagen ge leden aan de noordkust van Noorwegen is ge zonken. (DNB) Voorzorgen in het Roemeensclie petroleumgebied. Het D.N.B. meldt uit Boekarest: Krachtens de nieuwe bepalingen ter bescher ming van de petroleumgebïeden heeft het mi nisterie voor luchtvaart en marine uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen voor de petro leum in de Donauhaven Giurgiu en in de haven van Constanza. De bemanningen der tankbooten mogen van nu af slecht-s met een speciale vergunning de schepen verlaten. Elk vuur aan boord der vaar tuigen moet gedoofd worden. Het schoonma ken van de tankbooten in de haven is verboden. Overtreding van deze verordeningen wordt ge straft met hooge geldboeten en gevangenisstraf. De haven van Lulea weer ijsvrij. De eerste schepen binnengeloopen. Blijkens een D.N.B.-bericht uit Stockholm is de haven van Lulea weer ijsvrij. Over het alge meen is de haven reeds begin Mei ijsvrij. Wegens den zeer strengen winter heeft men ditmaal ech ter vier weken langer moeten wachten. Reeds zijn de eerste vier schepen de haven binnengeloopen. Teneinde het spoorwegverkeer met Duitschland zoo spoedig mogelijk te herstellen, worden de boven de spoorlijnen vernielde bruggen door Duitsche militairen verwijderd. De werkzaamheden op een der lijnen in het Oosten des lands Italië's eischen in de Middellandsche Zee. Volgens de „Relazioni Internazionali" is het oogenblik van handelen gekomen. Het DNB meldt uit Rome: Wanneer het Italiaansche volk aanspraak maakt op de Middellandsche Zee, dan eischt het niet slechts zijn historisch, maar ook zijn natuurlijk recht, aldus de „Relazioni Internazionali". De poli tieke en militaire macht van Italië is afhankelijk van de Middellandsche Zee. Het is onlogisch dat Frankrijk en Engeland in deze zee politieke macht bezitten en daarmede de controle op de ontwikke ling van het Italiaansche volk oefenen. De eischen van het Italiaansche volk, die door Engelschen en Franschen afgewezen zijn, zullen met de wapenen tot geldigheid gebracht worden. Het oogenblik waar naar méér dan vijftig jaar gehunkerd is, is thans gekomen. Het Italiaansche volk zal den Franschen en Engelschen vijand met vastberadenheid bestrij den tot de overwinning. Hij die zich verzet heeft te gen iedere rechtvaardige herverdêeling der rijk dommen moet thans geven. De blikken der Italiaan sche arbeiders zijn thans meer dan ooit gevestigd op Tunis, waar het Italiaansche recht op iederen duim gronds is geheiligd door het zweet van Italiaansche boeren en ondernemers. Die blikken zijn ook gericht op Corsica en Nice, waar de noodzakelijke veiligheid van Italië samengaat met de Italiaansche traditie, en op Dzjiboeti en Suez. Hei vertrek der Amerikanen uit Europa. Het DNB verneemt uit Washington: Het departement van buitenlandsche zaken maakt bekend, dat den oorlogvoerenden regeeringen ver zocht is het ss. „Washington" dezelfde bescherming toe te staan als het ss. ..President Roosevelt", dat te Galway verwacht wordt. Den nadruk werd er op gelegd, dat het ss. „Manhattan" vandaag waarschijn lijk voor zijn laatste reis van Genua vertrekt en ge heel met terugkeerende Amerikanen bezet is. Alle Amerikanen, die niet op de „Manhattan" zijn of zij.' die thans tot terugkeer besluiten, hebben aanwij zing gekregen zich naar Bordeaux te begeven, waar zij door de „Washington" aan boord worden geno men. Men wijst er op dat dit schip wellicht niet naar Genua zal doorvaren. Voorts werd medegedeeld dat alle Amerikaansche passagiers- en koopvaardijschepen in de Middel landsche Zee thans op de thuisreis naar de Ver- eenigde Staten zijn. ïtaliaansch oordeel over den toestand. Aanval op de Fransche politieke leiders. ROME 31 Mei (D. N. B.) De diplomatieke me dewerker van Stefani schrijft: Het dóór den Fran schen minister-president bevolen onderzoek heeft het échec der geallieerde legers in het noorden toe geschreven aan de den Franschen soldaten bijge brachte opvatting dat de oorlog zonder veldslagen kon worden gewonnen, aan de onvoldoende oor logsvoorbereiding en aan de onbekwaamheid van het opperbevel. Deze conclusies zijn al direct onvol ledig, omdat men daarbij de politieke oorzaken vol komen buiten beschouwing laat. Waar zijn de 300 of 400 milliarden gebleven, die het regime der Derde Republiek van de belastingbetalers had gekregen voor de organisatie van de verdediging"? Wie anders dan juist de politieke leiders cn dc officieuse pers heeft bij den Franschen soldaat de illusie gewekt van een oorlog zonder bloedvergieten en een over winning door de blokkade? De diplomatieke medewerker wijst er dan op dat in 1914, toen Duitschland aan twee fronten moest vechten, Frankrijk tengevolge van de Italiaansche neutraliteitsverklaring al zijn legers voor de verde diging van Parijs kon concentreeren. Hij vervolgt: Thans is de toestand juist andersom, omdat Duitsch land al zijn krachten in het westen kan samentrek ken en Frankrijk zijn leger over verschillende plaat sen moet verdeelen. De verantwoordelijkheid voor deze omkeering der situatie is van politieken aard en de politieke leiders der Derde Republiek kunnen haar niet op het militaire commando schuiven. De verantwoordelijkheid ligt bij Clémenceau en bij het Verdrag van Versailles, maar zij strekt zich ook uit tot een twintigjarige verkeerde politiek en tot dege nen, die de sancties tegen Italië tot stand brachten en die na de pogingen tot omsingeling van Duitsch land en Italië hun toevlucht namen tot de piraterij der blokkade. De anti-Duitsche en ook anti-Italiaan- sche politiek, welke Frankrijk in volledige overeen stemming met Engeland heeft gevoerd, heeft geleid tot het Duitsch-Italiaansche bondgenootschap en tot de situatie, die Frankrijk dwingt zijn krachten te verdeelen en die thans een beslissenden invloed op den afloop van den oorlog heeft. Negen maanden oorlog. Berlijn maakt dc balans op. BERLIJN, 31 Mei (D.N.B.) Met de maand Mei eindigt tevens de negende oorlogsmaand en daarmede het eerste driekwart jaar van het ge wapend conflict, dat de Westelijke mogendheden in September van het vorig jaar het Groot-Duit- sche Rijk, zonder ook maar in het minst be dreigd te zijn en tegen het ondubbelzinnige verlangen van Duitschland naar een goede ver standhouding in, hebben opgedrongen. De ba lans, die men bij deze gelegenheid in politieke kringen alhier uit de achter den rug liggende gebeurtenissen opmaakt, houdt reeds de consta teering in dat datgene tot werkelijkheid gewor den is. waarvan men van den aanvang af in Duitschland overtuigd was: De Duitsche over winning. Want hoewel de afrekening met de oorlogsdrijvers te Londen en Parijs nog geens zins geëindigd is kunnen aan den anderen kant nog slechts dwazen zich vastklampen aan de hoop, dat deze afrekening op de een of andere daadwerkelijke wijze zou kunnen worden ver- hifiderd. Hoe het ook zij, zoo voegt men er in politieke kringen alhier aan toe, de geestesge steldheid van den tegenstander van het Duitsche Rijk werd in dezen strijd, of het nu ging om de vroegere Poolsche regeering. de thans geëmi greerde voormalige bewindslieden van Nederland en België of om de heerschende „kliek" in Frankrijk en Belgie. van den aanvang af geken merkt door een werkelijk ontstellend gebrek aan werkelijkheidszin, waartegenover men slechts kan herinneren aan het woord, dat God hen, die hij vernietigen wil, met blindheid slaat. Toen aan het einde van het eerste half jaar van den oorlog in Duitsche politieke kringen de toestand in dien zin gekenschetst werd dat, terwijl een overwinning der Westelijke mogend heden noch met economische noch met militaire maatregelen kon worden bereikt, de Duitsche weermacht paraat wachtte op het bevel tot den beslissenden slag, beschouwde men in het vijan delijke. deels echter ook in het neutrale buiten land. deze constateering als gebral, dat slechts eigen zwakte moest bedekken. Het verloop van de militaire operaties op Noorsch grondgebied, vooral echter de Duitsche tegenactie tegen den beoogden Britsch-Franschen overval op 't Roer gebied hebben wellicht intusschen deze vergis sing uit de wereld geholpen. Nederland was na vijf dagen uitgeschakeld. België dertien dagen later eveneens. Zeer sterke Fransche élitelegers zijn na een gigantische strategische operatie ver nietigd en het sterke Britsche expeditieleger korps viel hetzelfde lot ten deel. De Duitsche luchtmacht en luchtafweer hebben onder de vijandelijke luchtmachten opruiming gehouden op een wijze, waarvan men zich geen voorstelling kan vormen. Met reeds sterk verminderde krachten, na onvervangbare verliezen aan men- schen en materiaal, ten deele beroofd van hun bewapenings- en grondstoffen bases, die thans ter beschikking van Duitschalnd staan, en uit sluitend steunend op de overblijfselen der eigen krachten, staan Engeland en Frankrijk thans tegenover de in elk opzicht sterkere Duitsche weermacht, die ten deele reeds diep achter den Franschen vestinggordel, ten deele voor de Brit sche kusten staat. Het zal niets baten, zoo verklaart men hier, dat de Westelijke mogendheden strijden met methoden, die. zooals bijvoorbeeld blijkt uit de stelselmatige mishandeling van de Duitsche krijgsgevangenen door de Franschen. het ge bruik van modern gewapende neger-regimenten en de wilde anti-Duitsche gruwelpropaganda der Engelschen. slechts een bewijs vormen van de ontaarding der klieken, die eens de vermetelheid hadden het Groot-Duitsche Rijk te willen ver nietigen. Vijfduizend Amerikaansche sclieeps- bouwarbeiders in staking. Bouw van oorlogsbodems als gevolg hiervan stilgelegd. Het DNB meldt uit New York: Naar uit Kearny in New Jersey wordt vernomen, zijn 5000 arbeiders van de daar gevestigde scheepswerf om een loonkwestie in staking gegaan. Daardoor kan de bouw van twee kruisers, twee torpedojagers en drie koopvaardij schepen niet worden voortgezet. Behalve loonsver- hooging eischen de arbeiders een week betaalde va- cantie. De vakvereeniging, die bij het Committee of Industrial Organisation is aangesloten, voert als mo tieven aan: de gestegen kosten van levensonderhoud, de vrees, dat de voorgenomen defensie belasting een nieuwen druk op de arbeiders zal leggen en door de wapeningsopdrachten gestegen inkomsten dei- scheepsbouwmaatschappij. Wilna weer bet centrum van Littauen. Uiteenzetting van minister-president Merkys. De Littausche minister-president, Merkys, heeft naar het D.N.B. uit Kaunas meldt, tegenover de pers een verklaring over het politieke programma der regeering ten aanzien van het gebied van Wil na afgelegd. In deze verklaring wordt gezegd dat Wilna en het omliggende gebied als onafscheide lijk deel van Littauen bestuurd worden. Anders dan wel beweerd wordt zijn de bewoners van het gebied en de stad op enkele uitzonderingen na Littauers. Wilna is weer centrum en hoofdstad van Littauen geworden. Bij een groot deel der bevol king is het maatschappelijke en economische peil gestegen, zooals gedurende den langen tijd van het Poolsche regime nooit het geval is geweest. Er is nog slechts een kleine groep van Poolsche intel- lectueelen gebleven, van welke onware geruchten uitgaan. Tot deze groep behoort ook een deel van den Clerus. Op sociaal en economisch gebied heeft de ontwikkeling in het gebied van Wilna het ver wachte verloop. Men heeft den Polen drie kranten gelaten, van welke een Littausch georiënteerd is. De premier kwam nogmaals op het vraagstuk der Polen terug en zeide dat in het geheel 26.000 oorlogsvluchtelingen geregistreerd zijn, van wie de meesten te Wilna een toevlucht hebben gezocht. Moeilijk is het probleem der zoogenaamde binnen- gesijpelde Polen, welker aantal ongeveer 80.000 zal bedragen. Door overeenkomsten met Duitschland en de Sovjet Unie zijn bijna 8.000 hunner geëmi greerd. De rest vormt een zwaren last voor den Littauschen staat. Al met al mag men den toestand met vertrouwen bezien. Hainan geheel in Japanscli bezit. Melding van het Keizerlijk hoofdkwartier. Het Japansche persbureau Domei meldt: Naar het Keizerlijke hoofdkwartier mededeelt is de zuiveringscampagne op het eiland Hainan, die in begin Maart door de vlootstrijdkrachten werd ingezet, voltooid. Niet alleen de vlakten langs dc kust. maar de grootere steden en dorpen en het bergachtige binnenland zijn bezet. Sinds 1 Januari heeft de luchtmacht der Japansche vloot 133 Chi- neesche vliegtuigen vernield, waarmede de Chi- neesche vliegtuigverliezen sedert het begin der vijandelijkheden tot 1776 is gestegen. De vloot heeft 5058 Chineesche mijnen, waarvan 299 in de Jangtse en de Paarlrivier, onschadelijk gemaakt. AEIC PROGRAMMA ZONDAG 2 JUNI 1940. JAARSVELD 414.4 M. 8.00 NCRV. 10.30 VPRO. 12.00 AVRO. 5.00 NCRV. 7.00 tot sluiting: AVRO. 8.00 Berichten A. N. P. 8.10 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek (gr.pl.) 10.30 Vrijzinnig Hervormde Kerkdienst. 11.40 Zondagsschool. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten A. N. P., gramofoonmuziek. 1.00 AVRO- Amusementsorkest en solisten. 2.00 Boekbespreking. 2.20 AVRO-Aeolian-orkest en gramofoonmuziek. 3.30 Officieele berichten, eventueel reportage. 4.00 Orgelspel. 4.20 AVRO-dansorkest. 4.50 Berichten A. N. P. 5.00 Gewijde muziek (gr.pl.) 5.30 Gerefor meerde Kerkdienst (Hersteld Verband). 6.30 Ge wijde muziek (gr.pl.) 7.00 De Vagebonden en solis ten. 8.00 Berichten A. N. P. 8.10 Omroeporkest en soliste. 9.10 Radiotooneel. 9.35 Gramofoonmuziek met toelichting. 10.00 Berichten A. N. P., sluiting. KOOTWIJK. 1875 M. KRO-Uitzending. 11.1511.30 n.m. Berichten 8.00 Berichten A. N. P. 8.05 Gramofoonmuziek. 9.00 Berichten (Fransch). 9.15 Gramofoonmuziek. 9.45 Rotterdamsch Philharmonisch orkest en solist (cpn.) 10.45 Gramofoonmuziek. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 KRO- orkest (12.451.00 Berichten A. N. P.). 1.45 Be richten (Fransch). 2.00 Gramofoonmuziek. 3.15 Be richten (Fransch). 3.30 Gramofoonmuziek. 4.30 Musiquette (4.505.10 Gramofoonmuziek). 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 KRO-Melodisten. 6.15 Be richten (Engelsch). 6.30 Gramofoonmuziek. 6.45 KRO-Melodisten. 7.30 Rococo-octet. 8.00 Berichten A. N. P. 8.15 Berichten (Engelsch). 8.30 KRO- kamerorkest. 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 Gra mofoonmuziek. 10.0010.15 Berichten A. N. P. 11.1511.30 Berichten (Fransch). MAANDAG 3 JUNI 1940. JAARSVELD. 414.4 M. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. VPRO. 8.00 Berichten ANP., gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Keukenpraatje. 10.50 Gramo foonmuziek. 11.00 Orgelspel. 11.30 Gramofoonmu ziek. 12.00 VARA-orkest. (12.45 Berichten ANP.), 2.00 Voor de vrouw. 2.3,p Rosian-orkest. 3.30 Offi cieele berichten, eventueel gramofoonmuziek. 4.00 Utrechtsch Stedelijk orkest en solist (on.), 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.30 De Ramblers. 6.00 Esmeralda (opn.) 6.30 Populair-we- tenschappelijke lezing. G.50 Gramofoonmuziek. 6.55 VARA-Kalender. 7.00 VARA-Kinderkoor „De Me rels". 7.30 Officieele berichten, eventueel gramo foonmuziek. 8.00 Berichten ANP., 8.15 VARA-or kest. 9.00 Reportage. 9.20 Rosian-orkest. 10.00 Be richten ANP. Sluiting. KOOTWIJK 1875 M. AVRO-Uitzending. 11.15—11.30 n.m. Be richten. 8.00 Berichten ANP., 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Berichten (Fransch) 9.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Om roeporkest. 11.15 Berichten (Engelsch); 11.30 Syl- vestre-trio, 12.15 Zang met orgelbegeleiding. 12.45 Berichten ANP.. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.45 Be richten (Fransch). 2.00 Concertgebouworkest (opn.) 3.15 Berichten (Fransch). 3.30 Disco-causerie. 4.20 Twilight Serenaders (opn.). 5.00 AVRO-dansor kest. 5.30 AVRO-Amusementsorkest. 6.15 Berich ten (Engelsch). 6.30 Omroeporkest, pianovoordracht en gramofoonmuziek. 8 15 Berichten (Engelsch), 8.30 Berichten ANP.. 8 45 Da Capo-orkest. 9.15 Be richten (Engelsch). 9.30 Hongaarsch programma (opn.) 10.00 Berichten ANP., sluiting. 11.15 Be richten (Fransch). De uitzendtijden van de nieuwsberichten in het Nederlandsch, Fransch en Engelsch, op den zender Kootwijk 1875 M., zijn als volgt: 8.008.15 Nieuwsberichten van het A.N.P. 9.009.15 Berichten in het Fransch. 11.1511.30 Berichten in het Engelsch. 12.4513.00 Nieuwsberichten van het A.N.P. 13.4514.00 Berichten in Ket Fransch. 15.1515.30 Berichten in het Fransch. 18.1518.30 Berichten in het Engelsch. 20.0020.15 Nieuwsberichten van rea A.N.P. 20.1520.30 Berichten in het Engelsch. 21.1521.30 Berichten in het Engelsch. 22.0022.15 Nieuwsberichten van het A.N.P. 22.1523.15 Geen uitzending. 23.1523.30 Berichten in het Fransch. Tot nader order zullen de zenders Jaarsveld en Kootwijk om 22.15, na de nieuwsberichten van het A.N.P., sluiten, behalve dat, zooals uit bovenstaan de opgave blijkt, de zender Kootwijk om 23.15 terugkomt met berichten in het Fransch. wachtte. Frank weL Frank is weer terug in züa

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9