FLITSEN Dienstregeling der spoorwegen weer aangevuld. Noorderbad 3m twtn en biem. Ontdekking. ifRlJDAG 7 JUNI 1940 HASRCEM'S DAGBEXB 3 NIEUWE SERIE No 16 Schoonmaak 1. Hoort man thuis komen en waarschuwt hem niet in de huiska mer te gaan, er wordt schoon gemaakt. 2. Man komt onmid dellijk tot de conclusie, dat hij nu juist daar vandaan een boek moet hebfoen. 3. Zucht, zegt, dat zij het wel voor hem zal halen en rommelt tus- schen de zoolang opge stapelde literatuur. 4. Roept, dat het niet in de huiskamer is en man antwoordt van bo ven. dat hij het giste ren op de tafel heeft laten liggen. 5. Zoekt opnieuw en vindt het tenslotte op een radiator. Is nauwelijks weer aan het werk, als man vraagt, of zij weet waar zijn leesbril en zijn pijp zijn. Doet of ze niets hoort. UTRECHT, 6 Juni (ANP) Op de beperkte dienst- jgeling van de Nederlandschc Spoorwegen is van- ehtend een vierde aanvulling verschenen, waaruit nj zien, dat weer tal van steden en dorpen in ons ind per trein bereikbaar zijn. De lijn Hoek van HollandRotterdam is door een urdienst tot stand gebracht, te beginnen van Rot- ■rdam van 6.49 tot 20.49 en van Hoek van Holland 8n6.ll-20.il. In het Zuiden is de lijn EindhovenVenlo en Vcn- j-Roermond weer in orde gebracht. Er loopen vier reinen per dag met tusschenpoozen van drie uur. laasbracht en Maastricht zijn met elkaar verbon- jen. Er gaan drie treinen uit Maastricht en wel om jt, 8.35 en 18.03 naar Maasbracht. Van deze plaats it vertrekt de trein naar de Limburgsche hoefdstad B) 7.12, 10.35, 16.45 en 19.21. ZutphenDeventer en Zwolle zijn onderling ver- onden met een drie-uurdienst. Van Zutphen van jó tot 18.25, van Zwolle van 8.08 tot 19.08. De jein van Zwolle naar Groningen is in deze dienst- egeling opgenomen met andere uren. Want deze srvangt de dienstregeling van tabel 15a en b van de èrde aanvulling op dienstregeling 1. De eerste trein uit Zwolle vertrekt om 7.09, de atste om 20.00. De eerste trein uit Groningen ver- ïkt om 7.00 precies, de laatste om 16.15. Leeuwarden is per trein weer bereikbaar van iug-Smildervaart via Steenwijk, Peperga, Wolvega, herenveen, Akkrum, Grouw-Irnsum en Wirdum loopen vijf treinen per dag v.v. De lijn Sittard-Heerlen v.v. is weer in orde ge- racht. Van Sittard gaan drie treinen, van Heerlen vier ïinen per dag. Van Maastricht kan men weer over thin op Geul naar Heerlen kómen. Ook het traject EindhovenValkenswaard is weer ;aen dienst opgenomen. Amersfoort en Rhenen zijn jor buurtverkeer mét elkaar verbonden. Er is pen reeuurs-dienst ingesteld, te beginnen van Amers- jort om 5.55 en eindigende om 19.55, van Rhenen ran 6.40 tot 20.40. Van Arnhem uit is een busdienst rgesteld naar Westervoort, vanwaar men per trein na Zevenaar over Elten naar Emmerik kan komen. r zijn drie verbindingen per dag: van Arnhem om 15.30, 14.30 en 17.30 en van Emmerik om 10.29, 14.14 a 18.00. Er is een nieuwe dienstregeling voor de lijn Zut- hen—Winterswijk, en wel een tweeuurdienst. Van lütphen van 5.30 tot 18.30, van Winterswijk van IOO tot 20.00 uur. Voor de lijn ZutphenHengelo is een nieuwe üenstregeling tot stand gekomen. De eerste trein uit ulphen vertrekt om 8.05 en verder met tusschen- foozen van 2 uur tot 20.05. Van Hengelo zijn de ver- rekuren vastgesteld van 8.33 af tot 20.33. Van Roodeschool uit kan men met den trein weer naar Groningen komen. Er loopen op dit traject vijf treinen per dag. Eveneens is dit het geval met de lijn Almelo en Zwolle over Mariënberg naar Emmer.. Hier rijden drie treinen per dag. Van Nijmegen uit kan men weer over de grens naar Kleef komen, te beginnen om 6.45 en verder om 11.38 en 16.55. Van Kleef uit om 9.51 en 13.19 en 19.16. Een belangrijke verbinding is in deze vierde aan- wiling opgenomen, namelijk de lijn LeidenDen HaagRotterdam en UtrechtArnhem. Van Leiden naar Rotterdam is een uurdienst ingesteld, te be ginnen om 7.14 tot 20.14 en van Rotterdam naar Leiden van af des morgens 7.41 tot 21.41. Vervolgens rail Rotterdam naar Utrecht van 7.23 tot 20.23 en ran Utrecht naar Rotterdam van 6.58 tot 20.58. De verbinding UtrechtArnhem, welke reeds ge- uimen tijd bestond, is, wat den tijd betreft, veran- lerd, want thans vertrekt de trein uit Utrecht elk nir van 6.08 af tot 20.08 en van Arnhem van 6.38 ot 20.38. Ook voor de lijn DeventerBentheim is met in- ang van heden een nieuwe dienstregeling ingesteld. Op dit traject loopen twee treinen per dag v.v. Voor GroningenDelfzijl is eveneens een nieuwe dienst- egeling gevormd, alsmede voor ApeldoornVoorst a Assen-Stadskanaal-Zuidbroek. Tenslotte vermelden wij nog de veranderde iienstregeling voor de lijn AmsterdamUitgeest. AlkmaarDen Helder, en AlkmaarHoorn. Wat de Krste lijn betreft: er is een uurdienst van Amster dam af, te beginnen om 6.05 tot 21.05, en van Alk- raar uit om 6.00, 6.44, vervolgens tot 20.44. De trein *an de lijn AlkmaarHoorn rijdt van 6.59 tot 20.59, terwijl de trein uit Hoorn om 8.08 tot 20.08 rijdt. t°' een tusschenruimte van 2 uur. In deze vierde aanvulling op dienstregeling 1 van ie Nederlandsche spoorwegen van 13 Mei 1940 zien *ij dus enkele geheel nieuwe lijnen Voor het mee- rendeel betreft het hier een vervanging van andere beperkte dienstregelingen. JEUGDIGE ROOVERSBENDE VOOR DEN RECHTER. ZUTPHEN, 6 Juni. In 1938 werden ie Deventer «nige diefstallen gepleegd door een groepje jonge lui, waarvan de aanvoerder een 13-jarige jongen was. Eerst thans kon de rooversbende voor den rechter gebracht worden. De leider had zich Don derdag voor den kinderrechter te Zutphen te ver antwoorden, die de zaak met gesloten deuren be handelde. De andere jongens verschenen voor den politierechter. Twee 18-jarige fabrieksjongens, die meegeholpen hadden aan een diefstal van geld, hoorden een en twee maanden gevangenisstraf tegen rich eischen, een 19-jarige fabrieksarbeider, die op den uitkijk had gestaan en daar 5 voor in ont vangst had genomen, hoorde een maand tegen zich vorderen terwijl tegen een 20-jarigen fa brieksarbeider en een 24-jarigen loodgieter wegens heling van gouden voorwerpen, resp. een en twee maanden gevangenisstraf werden gerequireerd. Over veertien dagen zal de politierechter schrif telijk vonnis wijzen. (A.N.P.) Provinciaal Comité voor hulp in Zeeland. MIDDELBURG. 6 Juni. Onder voorzitterschap van mr. P. Dieleman, waarnemend Commissais ier Koningin in Zeefend, is in die provincie een provinciaal comité opgericht dat zich o.a.ten doel stelt een schakel te zijn tusschen het landelijk comité en de plaatselijke comités die in de meeste <fer geteisterde plaatsen zijn gevormd. Het pro vinciaal comité neemt de leiding op zich voor het verdeelen der goederen, die in zoo groote mate jan heinde en ver worden toegezonden en die zoo hoog noodig zijn om te voorzien in de behoefte van hen, die niets of zoo goed als niets meer overhielden. In het zeer uitgebreide comité hebben vele bur gemeesters. wethouders en andere autoriteiten zit ting, terwijl in het dagelijksch bestuur, behalve de voorzitter, zitting hebben mrs. J. I. van Doornick an W. K. H. Dieleman, beiden als secretarissen, P- W. M. Hoegen van Hoogelande als penning meester en mr. W. F. baron Van der Feltz. Het adres van het secretariaat en het penningmeester schap is Houtkade 11 te Middelburg. Het comité heeft zich reeds tot alle gemeenten in Zeeland gewend met verzoek opgave te doen van benoodigde gelden en goederen en het zal ook gaarne individueele aanvragen ontvangen. Zij. die goederen beschikbaar hebben, kunnen er kennis van leven aan het comité. Vooral mannenkleeren en huisraad zijn naast alle andere zaken zeer ge- Kenscht. (A.N.P.) Bezoek aan het militaire kerkhof op den Grebbeberg te Rhenen. RHENEN, 6 Juni. De burgemeester van Rhenen maakt bekend dat het door het overwel digend drukke bezoek aan het militaire kerk hof op den Grebbeberg te Rhenen noodig is ge bleken om op den Zondag bijzondere politie maatregelen te treffen. Van Zondag 9 Juni a.s. af zullen de volgende maatregelen worden genomen: 1. Tot het kerkhof worden alleen toegelaten Duitsche en Nederlandsche militairen in uni form en familieleden van de aldaar begraven soldaten. De familieleden dienen zich zoo moge lijk te voorzien van een bewijs, waaruit hun ver wantschap blijkt. 2. Het verkeer, komende uit de richting Wage- ningen, wordt van hotel de Grebbe af geleid langs den Cuneraweg en Heimensteinschelaan naar den Rijksstraatweg. Deze bepaling is niet van toepassing voor mi litaire voertuigen en bestaande autobusdiensten. Het verkeer, komende uit de richting Rhenen, volgt gewoon den Rijksstraatweg. 3. Op den Rijksstraatweg, langs hotel de Grebbe en Ouwehand's dierenpark, mogen geen voertuigen, wielrijders of personen blijven stil staan. 4. E>e verder door de politie in het belang van de openbare orde en veiligheid te geven beve len, moeten stipt worden opgevolgd. 5. In overweging wordt gegeven het kerkhof zoo mogelijk te bezoeken op een werkdag, daar dan een rustiger bezoek mogelijk is. (A.N.P.) Het begraven van gesneuvelde militairen. •s-GRAVENHAGE. 6 Juni (A.NP.l De secretaris-generaal wnd. hoofd van het departe ment van binnenlandsche zaken heeft een brief gezonden aan de burgemeesters omtrent het be graven van gesneuvelde militairen. Hierin wordt er op gewezen, dat de lijken van militairen in eerste instantie moeten worden overgebracht naar een bewone begraafplaats in de gemeente, waar zij worden aangetroffen, of waar zij voor- loopig zijn begraven. Eerst nadat zij zijn ge ïdentificeerd, enz. kan verlof worden verleend het lijk van een militair over te brengen naar een begraafplaats in een andere gemeente. Omtrent het in bepaalde gevallen verkrijgen van een bijdrage in de kosten van overbrenging moet voor elk geval afzonderlijk overleg worden gepleegd met het departement van defensie (6e afd. In het algemeen komen deze kosten ten laste van hen die het verlof tot overbrengen heb ben verzocht. RESTAURATIE GROOTE KERK TE ALKMAAR. Ged. Staten van Noord-Holland stellen Prov. Staten voor, ten behoeve van de voortzetting van de restauratie van de Groote of Sint Laurenskerk te Alkmaar een subsidie uit de provinciale kas van 15 pet. der kosten, tot een maximum van f 78.090 ter beschikking van Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente te Alkmaar te stellen, onder voor waarde, dat voor hetzelfde doel door het Rijk en de Gemeente Allernaar bijdragen, onderscheiden lijk tot een maximum van f 296.400 en van f 124.800 beschikbaar worden gesteld en het verder be noodigde van andere zijde zal worden bijeenge bracht. Goed uitgerust trekken' de Maastricht- sche hengelaars langs de boorden der Maas, in de hoop een lekker maaltje visch te bemachtigen LANGS DE STRAAT NOG EENS: DE GROOTE HOUTSTRAAT. Ik ben maar een arme, gewone maar behoorlijke voetganger. Ik maak het fietsers en in gewone tij den auto's niet moeilijk. Ik let op alle mogelijke werken, waarschuwingen, teekens en seinen. Kort om, er is, in mijn kwaliteit als voetganger althans, niets op mij aan te merken. Toen ik onlangs het stukje over het verkeer in de hoofdstraten in dit blad las, met den ondertitel: „Voetgangers: kent uw plicht!" heb ik mij gewe tensvol afgevraagd, of ik mij van de opmerkingen van de lezeres, die ons een beschouwing zond over de moeilijkheden van een onschuldig fietstochtje door de Groote Houtstraat, iets had aan te trekken. Ik kwam tot de conclusie, dat dit niet het geval was en meen dus recht van spreken te hebben. De voetgangers, zegt genoemde lezeres, hooren op het trottoir, hetgeen natuurlijk juist is. En een van mijn geachte collega's voegt aan haar stukje een klein commentaar toe, waarin hij die arme voetgangers ook nog eens streng onderhanden neemt: zij dienen zich slechts bij uiterste noodzaak op den rijweg te begeven. Zij moeten medewerken, zegt hij. De trottoirs zijn breed genoeg. Ziet, daarom draait nu mijns inziens de geheele zaak. Naar mijn overtuiging zijn de trottoirs in de Groote Houtstraat, meer in 't bijzonder het gedeel te tusschen Verwulft en 'Groote Markt, niet. overal breed genoeg. En dit hangt weer samen met het feit, dat op diezelfde punten de geheele Groote Houtstraat niet breed genoeg is om het moderne verkeer, zelfs al is dit maar éénrichtingverkeer, be hoorlijk te verwerken. Dit heeft tengevolge dat iemand, die geen tijd heeft, te wachten tot het zich langzaam voortbewegend voetgangersverkeer voor hem op een breeder trottoirgedeelte is aangeland, zich even op den rijweg begeeft, al hoort-hij aan, theoretisch, op het trottoir. Nog onlangs kreeg ik in zoo'n geval een flinken por in mijn rug van een wielrijder, die op zijn beurt door het drukke lij- verkeer gedwongen was, vlak langs den trottoir band te rijden. Als er eenmaal bij het drukke rij- wielverkeer weer veel auto's op den weg zullen zijn en voor de winkels blijven parkeeren, zal het er voor de voetgangers in de Groote Houtstraat niet prettiger op worden. Het is alweer vele jaren geleden, in de dagen toen het asphalt als wegdek voor de Haarlemsche stralen zou toegepast worden, dat ik het genoegen had van een onderhoud met den tegenwoordigen directeur van Openbare Werken - te Amsterdam, toen nog adjunct-directeur van dien dienst in de hoofdstad, ir. W A. de Graaf. Die zei mij toen: „Haarlem mist een breeden verkeersweg door de stad. U zult zien: dat wordt een probleem bij u in de toekomst". Ik zou zoo zeggen: liet probleem is er nu, begit althans steeds nader te komen. In het begin der tweede helft van de 19e eeuw brak Georges Eugène Haussmafin, toen Prefect van de Seine, nieuwe breede wegen door het oude Pa rijs. Vele huizen vielen daai'bij als offer. Ik droom wel eens dat een Haarlemsche Hauss- mann aan het werk gaat in onze goede stad. Maar dit zal wel een droom blijven. Intusschen is mis schien iets anders de overweging waard; het ver bieden van rij verkeer op de drukke uren in de Groote Houtstraat, althans in het trechtervormig gedeelte tusschen Groote Markt en Verwulft. Eerbiedig geef ik dit den Haarlemschen autori teiten ter overdenking tegen den tijd, waarin alles weer gewoon zal zijn. De middenstand zal geen schade van dien maat regel ondervinden: wie wil winkelen kan immers auto of fiets in de buurt stallen. Ik geloof niet dat één inkoop te Amsterdam uit gesteld of geschrapt wordt omdat geen auto of fiets in de Kalverstraat wordt toegelaten. J. C. E. Onbestelbare correspondentie te Rotterdam. Mededeeling van adreswijziging verzocht, 's-GRAVENHAGE. 6 Juni. Tengevolge van de oorlogsgebeurtenissen hebben vele inwoners van Rotterdam hun oude adres verlaten. Daar zij in vele gevallen verzuimd hebben de post om trent hun gewijzigd adres in te lichten, hoopt op het postkantoor te Rotterdam de corresponden tie, welke niet aan de geadresseerden kan worden bezorgd, zich op. Belanghebbenden, die dit tot nog toe verzuim den. wordt dringend verzocht aan het districts kantoor Noord. Soetendaalscheweg 99 te Rot terdam hun oud en nieuw adres op te geven. Eventueel voor hen aanwezige correspondentie zal hun dan ten spoedigste worden toegezonden. Correspondentie, waarvan niet binnen twee we ken een nieuw adres is binnengekomen, zal als onbestelbaar worden beschouwd en als zooda nig worden behandeld. (AJST.P.) Vijf wethouders te Amsterdam. AMSTERDAM. 6 Juni (A.N.P.) B. en W. noo- digen den raad uit te besluiten het aantal wet houders der gemeente op vijf te bepalen. In ver band met de onlangs in het college ontstane vacature hebben zij de mogelijkheid overwogen het getal wethouders tot vijf te verminderen. Zij meenen, dat dit thans zonder vrees voor nadeel in het vervullen der taak van het college van B. en W. kan geschieden Vrijgelaten krijgsgevangenen nog niet in ons land. Raad aan familieleden wacht thuis rustig af. 's-GRAVENHAGE, 6 Juni (A.N.P.) Het be richt, dat de Nederlandsche soldaten, die in Duitschland krijgsgevangen waren, naar Ne derland zouden terugkeeren, heeft tengevolge gehad, dat familieleden zich ter verwelkoming in grooten getale naar de grens hebben begeven. Deze verwelkoming welke op enkele plaatsen bijna kleine volksverhuizingen tengevolge heeft gehad, heeft groote moeilijkheden aan de grens veroorzaakt. Men heeft daar geen accomodate voor zulk een groot aantal menschen, het grens verkeer wordt ernstig bemoeilijkt, enz. enz. Wij kunnen familieleden dan ook niet anders dan dringend aanraden kalm den terugkeer van hun verwanten uit Duitschland af te wachten. De Duitsche overheid heeft alle organisatorische maatregelen getroffen om dien terugkeer in de komende dagen zoo goed mogelijk te laten ver- loopen. Een uittocht van familieleden naar de grens zal slechts moeilijkheden veroorzaken en aan de blijde verwelkoming geen goed doen. Men wachte dus kalm in eigen huis af tot de bekende gezichten zich weer vertoonen. De kapitein van den staf der infanterie Zomer, die belast is met de ontvangst van de krijgsge vangenen te Arnhem, heeft aan den gevel var. .Musis Sacrum", waar de ontvangst van edn groep zal geschieden, en derhalve de grootste drukte heerscht een mededeeling van den volgenden inhoud doen aanplakken: ..Met nadruk wordt er op gewezen, dat niets met zekerheid te zegge n valt over da tum en plaatsen van aankomst van Nederland sche krijgsgevangenen uit Duitschland. Steeds weer zijn in den regel zeer positieve geruchten verspreid over een en ander. Waar blijkbaar on voorziene omstandigheden den afvoer steeds weer stagneeren. meenen wij goed te doen hier op te wijzen. Daar het te verwachten is. dat op zeer verschillende punten door de Nederland sche krijgsgevangenen de grens wordt overge stoken, doet iedereen, die familieleden hoopt te treffen, er goed aan rustig thuis den terugkeer van verwanten af te wachten, beter dan naar een speld in een hooiberg te gaan zoeken". In Oldenzaal verwacht men, volgens de N. Rott. Crt., dat Zaterdagmorgen een aanzienlijke groep krijgsgevangenen zal arriveeren. Wat de soldaten betreft, die ons land via Bent heim bereiken, deze zullen per trein naar Olden zaal, Enschede, Hengelo en Almelo worden door gezonden, waar zij zullen worden ingekwartierd en medisch gekeurd. Tevens zullen daar de admini stratieve maatregelen worden genomen. Een speciale verslaggever meldt ons nog uit Oldenzaal: Toen Woensdagavond door de radio be kend gernaak werd, dat alle toegangswegen naar Oldenzaal afgezet zouden worden, vaagde dit hier het laatste restje twijfel weg: de krijgsgevangenen zouden Donderdagochtend komen. Alle plaatselijke autpriteilen hadden hierop gerekend en hun laatste voorbereidingen getroffen. De spanning steeg zien- deroogen in Oldenzaal om ineens Donderdag om streeks het middaguur uit te gaan als een nacht kaars. Wat er ook kwam, geen enkele krijgsgevangene. Alles bleef stil. En langzaamaan werd de groote zekerheid, die alom ook bij de hooge Nederlandsche officieren, die in Oldenzaal waren 's morgens bestond om trent de aankomst, weer vervangen door twijfel. En toen al het getelefoneer, al het geconfereer geen op lossing of zekerheid bracht, is men eerst begonnen de kuch, die in groote stapels voor de krijgsgevan genen gereed lag, aan de bevolking uit te deelen. Padvinders hebben hierbij geholpen men vond het zonde om onze hooggeroemde en zooveel be zongen kuch oudbakken te laten worden. En dus at men Donderdag in Oldenzaal de kuch der krijgs gevangenen. Maar hoepel het goed smaakte, at men het met lange tanden. Men had immers zooveel gehoopt en zooveel schoone illusies gekoesterd Men had verwacht menigeen in levende lijve terug tc zien en nu ging dat allemaal c*er. Velen, die van Dinsdagmiddag af in Oldenzaal gewacht hebben en Donderdagmiddag hoorden, dat het nog wel even aan zou loopen, zijn maar weer naar huis terug gekeerd. Voor allen, die naar Oldenzaal gekomen waren in de hoop, een familielid terug te zien, waarom trent zij sedert het uitbreken van den oorlog niets meer vernomen hadden, zijn de achter ons liggende dagen wel een teleurstelling geworden. Ook in den nacht van Woensdag op Donderdag hebben weer verschillende menschen den nacht nabij de grens post de Lutte doorgebracht hun aantal was ech ter aanzienlijk geslonken, vergeleken bij den vorigen nacht. Een jonge vrouw kwam aanhoudend bij de douane ZANDVOORT. ZEE- EN ZONNEBAD ALLES GEOPEND ZONDAG DANSEN (Adv. Ingez. Med.) HET spijt me, dat ik U moet teleurstellen: cr is niets bijzonders gebeurd tijdens mijn laatste tram- en treinreizen. Waarom schrijf je dan, zult u mij terecht tegenwerpen doch ook de bakker bakt wel eens brood, dat niet zoo wit ziet als het papier, dat voor me ligt en smaakt hel er eigenlijk minder om? Wel nu dan, luistert naar de gewone dingen, die do treinreiziger in warme dagen overvallen en stap met mij de coupé binnen. Warme trillende lucht komt u tegen en schroeit uw gelaat als de verzen gende woestijnwind het gebronsde gezicht van den geharden Arabier. Helaas, is er een breede klove tusschen geharde Arabieren met gebronsde koppen en Hollandsche treinreizigers in de warmte met heele witte of heele roode gezichten. De eerste zit ten bovendien op vurige paarden of deinende ka- meelen en de laatsten op houten of leeren banken. Dat zitten, van die treinreizigers dan, is trouwens maar betrekkelijk en ontaardt meestal in een lui hangen waarbij men er zorgvuldig op let, dat het hoofd, hetzij bleek of rood, den verkoelenden lucht stroom, die van een open raampje komt, geheel op kan slurpen. In oogen. die een schelvisch op het droge jaloersch zouden maken, ligt de stomme bede; kom alsjeblieft niet naast ons zitten. Ge loopt dus verschillende coupés door teneinde een bank te vinden, die nog onberoerd is doch die moeite kunt ge u sparen. Het beste is maar meteen door de passieve af weer heen te dringen met een: zoudt u misschien zoo vriendelijk willen zijn.... Meestal is men dan wel „zoo vriendelijk" zij het met een diepe zucht. Een enkele maal blijven vriendelijkheid en zucht echter achterwege. Dan begint ge aldus: Neemt u rnjj niet kwalijk maar ik zou toch wel graag. het aan het verstand uwer mede-reizigers overlatend, wat ge dan wel graag zoudt willen. Goed: ge zit dus. Naast u zit een meneer met een fruithoofd (gelaat: tomaat neus: aardbei) en als de warmte u zelf niet te pakken had zoudt ge haast medelijden met hem krijgen, zóó schijnt de man naar een verfrisschenden dronk te snak ken. Aan den anderen kant zit een verpleegster, correct in een frisch uitgesteven uniform, dat koel aandoet. Tegenover haar een sergeant met een snor, een meneer met zijn hoofd op een krant en een juffrouw met een hoed waarop veel bloemen. Allen zwijgen. De sergeant kijkt naar de verpleegster doch die heeft meer aandacht voor de koeien bulten dan voor hem. De meneer met het fruithoofd heeft zijn oogen gesloten evenals de meneer met zijn hoofd op de krant. Iedereen soest, alleen de juffrouw met den bloemenhoed zit vol aandacht in een modetijdschrift tc lezen. De wind, volgens mij is het tocht maar ik ben te lui om er iets van te zeggen, doet de pagina's ritselen. De verpleegster kijkt van de koeien bui ten naar de mode-teekeningen binnen. Haar oogen glijden weer van het papier weg en blijven rusten op den sergeant die kennelijk met groot verlof gaat. Beiden glimlachen.... De trein raast voort. Iedereen slaapt of doet alsof. Alleen de sergeant en de verpleegster niet. Twee menschen hebben elkaar ontdekt. In den trein, in den zomer. Er is toch iets gebeurd op die treinreis. B. K. en de Nederlandsche officieren informeeren, doch men kon haar niets positiefs zeggen. Zij had name lijk net korte bericht thuis gekregen, dat haar man gedurende den oorlog krijgsgevangen was gemaakt en nu deed zij niets anders dan over den zon-over- goten weg tusschen Oldenzaal en de Lutte heen en weer wandelen. Af en toe sprak zij iemand aan of telefoneerde ergens. Zoo hebben er meer gewacht en zijn er meer te leurgesteld. Maar ondertusschen zal in dit geval uitstel geen afstel beteekenen. ROMANTIEK IN HET HUWELIJK. Een typische stoet, het bruidspaar gezeten in een fraai bewerkte sjees met daarachter de familieleden in open rijtuigen, trok in Den Haag groote belangstelling.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5