3iet JOient en Jan Otie&ol. Spact en Spel Huwelijk met modern Comfort. VRIJDAG 7 JUNI 1940 H A AR t EM'S D'AG BE AD' jU#*- «mlF Scheidsrechter N. J. TWISTERLING. Voetballers in dienst der liefdadigheid. Haarlem klopt Amsterdam met 21 Na een prettigen wedslrijd. Ook op de voetballers die in zeven a acht maan den van het jaar zooveel aangename uren aan het publiek verschaffen, wordt nooit vergeefs een be roep gedaan als hun medewerking voor een lief dadig doel gevraagd wordt. Dat is ook Donderdagavond weer in Haarlem bewezen. Het bestuur van den Haarl. Voetbalbond had zich bereid verklaard, mede te werken aan een bondentournooi, waarvan de baten bestemd zijn voor de slachtoffers van het bombardement van Rotterdam en den wederopbouw van deze stad. Het bestuur deed dit in het vertrouwen dat het elf voor aanstaande spelers bereid zou vinden, voor dit doel een wedstrijd te spelen. Het Bondsbestuur had goed gezien, want het heeft geen enkele af schrijving ontvangen en dat nog wel in een maand dat men meer aan zwem men, dan aan voetballen denkt. Ook van andere zijde werd zeer gewaardeerde medewerking verleend. Het gemeentebestuur had vrijstelling van vermake lijkheidsbelasting ver leend en de K. N. V. B.. scheidsrechter N. J. Twisterling liet zich dadelijk vinden om den wedstrijd te leiden. Zoo stelden zich dan op het terrein aan den Scho- terweg, dat nog heerlijk door de zon beschenen werd. de uitverkoren elftallen zich als volgt op: Haarlem: Wille, Zandstra, Drijver, Visser, De Vries, Koppen, De Winter, Kammeijer, v. d. Hulst, Hellingman, Sterk. Amsterdam: Bergman, Westphal; Van Nol, Hazeweijer, Drager Fanger, Anderiesen, Stijger, Van Stokken, Wilders, Ferwerda. EEN MINUUT STILTE. Voordat de heer Twisterling het beginsignaal blaast, laat hij ter nagedachtenis van hen, die in de angstige weken van Mei het leven lieten, één minuut stilte in acht nemen. De Amsterdammers begonnen al dadelijk met een pittigen aanval; de bal rolde echter naast het doel. Dit geschiedde ook met hun tweeden aan val. Toen kwamen ook de Haarlemmers opzetten. Na goed samenspel schoot Sterk keihard rakelings naast. Hoewel de temperatuur vrij warm was, heten beide partijen fraai voetbal zien, met de Amster dammers aanvankelijk een tikje in de meerder- derheid; met schieten hadden zij echter geen suc ces. Wederom kwamen de Haarlemmers terug. Bij een aanval, die over den linkervleugel geleid werd, kon Ferwerda, die zijn doel verlaten had, nog juist een hard schot van Van der Hulst weg slaan. Wille moest ook een paar maal in actie komen; O.a. stopte hij een goed gericht schot van Van Nol De Amsterdammers vonden in Zandstra en Drij ver geduchte struikelblokken. Gaandeweg werden de Haarlemmers sterker. Na een goeden voorzet van Sterk maakte Kammeijer, die in een gunstige positie stond, zich gereed om te schieten, maar op hetzefde moment kwam ook De Winter toeloopen. waardoor zij elkaar in den weg liepen: Van Stokken maakte daarvan een dankbaar gebruik, door den bal weg te trappen. Hierdoor ging een fraaie kans verloren. Bij een aanval van Amsterdam werd de bal tot vlak bij het doel van Wille opgebracht; Hazeweyer schoot van twee meter afstand hard in (01). Dadeljjk daarop schoot Hazeweyer weer hard in, maar toen keerde Wille het schot. De Amsterdammers kwamen nu meer in den aan val, maar middenlinie en achterhoede van Haarlem wisten van geen wijken. Fraaie staaltjes van samenspel zagenwe links tusschen Sterk en Hellingman en rechts tusschen De Winter en Kammeijer. Het was jammer dat Van der Hulst een weinig te zelfzuchtig speelde. Vóór rust kwam er geen verandering in den stand. Na de hervatting begon het Haarlemsch elftal met aanvallen. Er was nauwelijks vijf minuten gespeeld, toen de gelijkmaker kwam. Sterk zette voor de zoo- veelste maal goed voor; De Winter, hoewel sterk ge hinderd, zag kans den bal over een paar Amster- damsche hoofden heen in het door Ferwerda verla ten doel te koppen (11). Dit was een fraai doelpunt Wederom kwamen de Haarlemmers terug. Wilders werd zóó in het nauw gebracht, dat hij den bal hard bijna in eigen doel trapte. Ferwerda wist nog op het laatste oogenblik te redden ten koste van een cor ner, die niets opleverde. De Amsterdamsche keeper kreeg het druk. Een schot van De Winter kon hij nauwelijks onschade lijk maken. Even later mocht de V. S. V.'er De Vries, die een gave spilpartjj vertolkte, van 30 M. afstand een vrijen schop nemen. Ook dit schot verwerkte Ferwerda tot corner. Hellingman had met zijn tal rijke mooie kopballen helaas geen geluk. Bovendien was de Amsterdamsche verdediging niet gemakkelijk te passeeren en Anderiesen, die ook nog een uitstekend partijtje liet zien, was nogal eens in duel met Kammeijer; zij gaven elkaar niets toe. Van der Hulst trachtte herhaaldelijk door de ver dediging heen te wandelen, maar Van Stokken en Wilders waren telkens zoo hoffelijk om hem tege moet te loopen, zoodat er van de schoten van den Haarlemmer niet veel terecht kwam. Het begon al aardig naar het eind te loopen. De strijd verslapte geen oogenblik. Van Nol wilde een aanval opzetten, maar botste daarbij tegen den ro- busten De Vries op. Onder algemeen gelach kaatste Van Nol eenige meters terug. Een paar minuten vóór het einde zag Van der Hulst eindelijk zijn kans. In een sneltreinvaart en met een paar Amsterdammers op de hielen snelde hij op Ferwerda af en wist dien met een zeer hard schot te passeeren (21). Terecht kreeg de Haar lemmer daarvoor een hartelijk applaus. Er werd nog even doorgespeeld en toe'n kondigde de heer Twisterling, die uitstekend leidde, het einde aan. Het Haarlemsch elftal won verdiend. f 525.— NAAR ROTTERDAM. Niet alleen was het sportief resultaat vooral voor het Haarlemsche publiek verblijdend, het stemt ook tot groote tevredenheid dat een bedrag van on geveer f 525.nahr Rotterdam gezonden kan worden. HONKBAL OM DEN ZILVEREN BAL. Ter viering van den zeventienden verjaardag van de Honkbalclub „Haarlem" worden Zondag 9 Juni in het Noorder Sportpark de traditioneele wedstrijden om den Zilveren Bal gespeeld. Aangemeld hebben zich vijftien negentallen, alle uit de tweede klasse. Na loting is het programma als volgt samenge steld: Eerste ronde: 9 uur: a. H. C. Kinheim IE.H.S. I; b. T.H.B. I E.D.O. II. 10 uur: c. Haarlem IIAF.C. II; d. Zeeburgia I Schoten I; e. Quick IKruisster I. 11 uur: f. H.H.C. IIThe Catchers I; g. R.C.H. I V.V.GA.. II. D.O.S. (Utrecht) vrijgeloot. Tweede ronde: 12 uur: h. Winnaar eD.O.S. I; i. Winnaar c Winnaar a. 1 uur: j. Winnaar dWinnaar g; k. Winnaar b—r Winnaar f. Halve finales: 2 uur: 1. Winnaar hWinnaar i; m. Winnaar j Winnaar k. 3.15 uur: Finale: Winnaar 1Winnaar m. ZWEMMEN Wedstrijden ten bate van Rotterdam. De inschrijving voor de wedstrijden, welke Zon dagmiddag 3 uur ten bate van Rotterdam door de Z. C. Haarlem in Stoop's Bad te Overveen worden gehouden, is zeer goed te noemen. Allerwege ont vangt men groote medewerking. Op de 100 m. borstcrawl dames starten o.a. Riet van Veen, B. Groenedijk, A. van Schaik, W. Soete- kouw en A. Stijl. Deze serie kan zeer spannend worden daar het de eerst aankomenden op de Nederlandsche kam pioenschappen van het vorig jaar zijn. Ook toen was de strijd om de eerste plaats zeer fel. Ook op de 100 M. rugslag kunnen weer de oude rivalen den strijd aan binden. Het gaat hier voor namelijk tusschen de twee snelle zwemsters Kint en Van Feggelen. Verder zullen zij ook nog zeker rekening met mej. Kerkmeester moeten houden. Het gaat hier dus weer om den ouden strijd Kint Van FeggelenKerkmeester. Op nummer 4 van het programma is de inschrij ving bijzonder goed. Hier starten de dames: Waal- berg, Bijland, Stijl, Heeselaars en Stroomberg allen in één serie. Een voorspelling is hier niet te wagen. Allen zijn zeer snelle zwemsters, die reeds heel wat gepresteerd hebben. Ook de estafettes 3 x 50 m. wisselslag en de 10 X 50 m. borstcrawl resp. voor dames en heeren zijn snelle ploegen ingeschreven. De medewerking is dus zeer goed te noemen; het belooft dan ook met een beetje mooi weer een prachtige sport-middag te worden. DAMMEN. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN HAARL. DAMCLUB De wedstrijd om het derde klasse clubkampioen schap 1939/1940 der Haarlemsche Damclub is thans geëindigd. De kampioenstitel werd gewonnen door J. M. Rutgers. Hieronder volgt de eindstand: gesp. gew. rem. verl.pnt. J. M. Rutgers (kampioen) 9 8 1 0 17 J. J. Zalm (2e pr.) 9 6 1 2 13 P. van Dijk (3e pr.) 9 5 1 3 11 A. Blom 9 4 2 3 10 W. Jonkhof 9 4 2 3 10 G. J. Steenkist 9 3 2 4 8 F. Akersloot 9 14 4 6 J. H. Klaverstijn 9 0 6 3 6 H. L. Philippo 9 13 5 5 G. van Es 9 12 6 4 Naar de tweede klasse promoveeren J. M. Rut gers, J. J. Zalm, die beiden het vereischte moyenne (minstens 12 punten) behaalden. BEGRAAFPLAATS VOOR DUITSCHE MILITAIREN TE ARNHEM. ARNHEM, 6 Juni. (A.N.P.) Graaf K. L. G. von der Goltz te Arnhem heeft op zijn landgoed „Zijper.daal" bij den Deelenschen weg een terrein beschikbaar gesteld als eere-begraafplaats voor Duitsche militairen, die in de omgeving van Arn hem sneuvelden. Het door bosch omgeven terrein zal later in overeenstemming met het karakter worden aange legd en beplant. VOOR DE KINDEREN PROF. KNAP SPE-ClAwLtSr IM SALAMANDER. - Z1E.V-C-T&N - doorloopewo Jk SPAEEKUUR Met een zaag fabriceerde de Dikke werke lijk iets buitengewoons. Met gekleurde verf schilderde hij sierlijke letters op het bord. Zooiets kun je niet voorbij loopen, sprak hij voldaan, toen het klaar was. Het geval zou boven de deurpost aange bracht worden. De Dikke zou het zelf doen, doch toen hij het wankele trapje zag, waarop hij staan moest, liet hij er Krent voor op draaien, die niet zoo zwaar was als hij zelf. Arr. Rechtbank. Bejaarde inan van spaarduitjes beroofd. Voorwaardelijke gevangenisstraf geëischt. Een bejaarde man had voordat hij in het Te huis voor Ouden van Dagen werd opgenomen zijn spaarbankboekje aan een houtbewerker in bewaring gegeven. Op het boekje stond een be drag van f 255, doch de houtbewerker haalde er voor zich zelf zooveel af dat het tegoed na eenigen tijd nog maar f 12.50 bedroeg. Inderdaad had de oude man den houtbewerker eenmaal opdracht gegeven geld voor hem te ha len. Daarna had de verdachte echter de for mulieren ten eigen bate ingevuld. Pres.: Dat is fraai, die oude man van zijn spaarduitjes te berooven. Bent u van plan dat geld terug te betalen. Verd.: Jawel. De officier wilde de verdachte dan nog wel een kans geven en eischte 6 maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van 3 jaar. EEN MAAND TEGEN AUTO BESTUURDER GEëlSCIIT. Op 5 Februari vond op den weg langs het Noord zeekanaal tusschen IJmuiden en Amsterdam een autobotsing plaats waardoor een der autobestuurders ernstig werd gewond. De andere autobestuurder, een inwoner van Velsen, was met zijn auto een voor hem rijdende wagen gepasseerd en had door den mist de uit de tegenovergestelde richting komende auto te laat gezien. Hij had zich Donderdagmiddag voor de Haarlemsche Rechtbank te verantwoorden. De officier meende op grond van de getuigenver klaringen dat de verdachte niet voldoende rekening gehouden had met de slechte weersomstandigheden en dat hij hoogst onvoorzichtig en roekeloos had ge reden. Hij eischte derhalve een heehtenisstraf van 1 maand en 1 jaar intrekking van het rijbewijs. De verdediger Mr. Folkers pleitte, vrijspraak op grond van het feit, dat verdachte te plotseling was verrast door een dichte mistbank. RESTAURATIE VOORGEVEL PERCEEL TE AMSTERDAM. Ged. Staten van Noord-Holland stellen Prov. Staten voor, ten behoeve van de restauratie van den voorgevel van het perceel Oude Schans 39 te Aimsterdam ter beschikking te stellen van W. O. J. Nieuwenkamp's Handel Maatschappij N.V., al daar, een subsidie van 15 pet. der kosten, tot een maximum van f 930 ondeh voorwaarde dat voor het zelfde doel door het Rijk en de gemeente Am sterdam bijdragen onderscheidenlijk van 40 pet. der kosten tot 'n maximum van f 2480 en van ten hoogste f 800 zullen worden toegekend en het ver der benoodigde door de vennootschap wordt opge bracht. RESTAURATIE KERKRUÏNE TE BERGEN. Ged. Staten van Noord-Holland stellen Prov. Staten voor, aan de Ned. Herv. Gemeente te Ber gen, ten behoeve van de instandhouding van de aan haar in eigendom toebehoorende Kerkruïne aldaar, waarmede, naar raming, een uitgave van f 4.500 gemoeid zal zjjn, uit de provinciale fondsen een subsidie van ten hoogste 20 pet. der kosten tot een maximum van f 900 te verleenen, onder voor waarde, dat voor het zelfde doel door het Rijk en de gemeente Bergen bijdragen, onderscheidenlijk van 40 pet. der kosten, met een maximum van f 1.800 en van f 1.500 zullen worden toegekend en ten minste f 300 door de Ned. Herv. Gemeente te Bergen zelve zal worden bijeengebracht. INSTANDHOUDING BOSCH WILDRIJK ONDER ZIJPE. Ged. Staten van Noord-Holland stellen Prov. Staten -voor. aan de stichting „Het Noordhol- landsch Landschap" te Amsterdam, ten behoe ve van de instandhouding, het onderhoud en de exploitatie van het bosch „Wildrijk" onder Zijpe tot wederopzeggings toe jaarlijks, te beginnen met 1940, een subsidie uit de provinciale kas te verleenen ten bedrage van f 500, onder voorwaar de. dat door het Rijk jaarlijks een bijdrage tot ten minste een gelijk bedrag wordt beschikbaar gesteld. PLANTAARDIGE VEZELS. 's-GRAVENKAGE. 5 Juni. Het departement van handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat heden bij het Rijkstextielbureau te Arnhem is ingesteld een sectie „plantaardige vezels". Katoen, jute en vlas vallen hier niet on der, aangezien hiervoor reeds eerder afzonderlij ke regelingen zijn getroffen. Ondernemingen, die van de bewerking of ver werking van, of van den handel in hoogerge- noemde grondstoffen, alsmede van de daaruit vervaardigde halffabrikaten en eindproducten hun normaal bedrijf maken, zijn verplicht een verzoek tot inschrijving te richten tot de sectie „plantaardige vezels" van het Rijks-textielbu- reau, Willemsplein 5, Arnhem. Van deze verplichting zijn uitgezonderd die handelaren, welke deze artikelen uitsluitend leve ren voor direct verbruik door den uiteindelijken consument. (A.N.P.) Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1890 Juni. HET LOON DER TIMMERLIEDEN. De timmerlieden hier ter stede die cent per uur verdienden, stelden in Me 1890 een actie in om dat verhoogd te krij- gen tot 18 cent. Een deel van de patroons (er wa.en toer 52 patroons in het timmerbedrijf te Haar lem) verklaarden zich bereid dit verzoek i te willigen, maar pas met ingang van November, omdat eerst de loopende con tracten onder het oude loon moesten wor den afgewerkt. Thans is het uurloon der Haarlemscht timmerlieden 66 cent. Een halve eeiw geleden werkte een timmerman zoo 1 het dag was. 's Winters dus kort. maar zo mers lang, soms wel 70 of 80 uur, eer enkele keer zelfs 90 uur in de week. Me: begon dan 's morgens om 4 uur en werk* dan door tot 's avonds de schemerig dwong tot staken. Verdacht van verduistering en heli van watten. Straffen van drie en vier maanden geëischl Woensdag hebben voor de Amsterdams Rechtbank nog acht confectionnairs terecht staan. Zij hadden pakken watten weten over houden bij het maken van uniformen, vellen verkochten zij tegen 48 a 60 ct. per terwijl de waarde ongeveer f 1.45 bedroeg. In alle gevallen hield de officier van Just een zeer kort requisitoir, zich daarbij refereer de aan zijn requisitoir in de eerste zaak en te alle verdachten eischte hij een uniforme drie maanden. In den namiddag kwamen de kooplieden i de beurt, die de watten hadden opgekocht <a langs een omweg weer aan het rijk aan te t den. Zij werden verdacht van heling, i schuldheling. De officier van justitie mr. 's-Jacob achtte schuldheling bewezen en hij requireerde een i vangenisstraf van vier maanden. Ook tegen de andere verdachten, die wegf heling terecht stonden eischte het OM. 1 maanden gevangenisstraf. Vonnis 19 Juni. CREDITEURENLIJST. Het weekblad Handelsbelangen neemt op de diteurenlijst in het faillissement J. Telkamp, delende onder den naam John. Telkamp Bota: Gardens Hillegom-Haarlem en Gerhardt van E ten, Hillegom-Hollande te Hillegom. Deze lijst 84 crediteuren, waarvan 5 met betwiste va ringen. Het totaal passief bedraagt 47.094.57, w van preferent 525.14 en betwist 363,01. Op staat van baten en schulden komen nog voor crediteuren met een bedrag van 54.052.30, w zich niet hebben gemeld. De baten bedn 38.527,41 plus een pro memorie post bestas uit 10 obligaties Hillegomsche Veiling. De vc naamste crediteur is: Elbemühl Papielfabrikatec Grafische Ind. A. G. geleverde drukweri 20.129.13. GEEN PETROLEUM VOOR KAMPEERDE! Het is den A.N.W.B. gebleken dat de beschik": voorraad petroleum, voor zoover thans kan woi overzien, niet toestaat dat bij de te verwad petroleum-distributie rekening wordt gehouden de kampeerders. Het ligt voor de hand en het is bovendien b dat de belangen van de kampeerders ondergesc worden gemaakt aan die van den landbouw, huishoudelijk gebruik in streken, waar geen of electra is e.d., terwijl natuurlijk in de e plaats de verwoeste gebieden geholpen dienea worden. Thans wordt met verschillende deskundigen kampeergebied overleg gepleegd, hoe een gevonden zou kunnen worden om de kampeerf in staat te stellen toch zelf hun potje te 1 In elk geval zullen verschillende eigenaren exploitanten van kampeerterreinen aangexa worden, veilige kookplaatsen gereed te maken" hen. die op houtvuur koken. Tenslotte blijft voor den kampeerder voor: middagmaal nog altijd de mogelijkheid een regé te treffen met het naastbijzijnde hotel of restaai waar men hem zeker tegen billijke vergod een behoorlijk maal zal willen verstrekken. Hoewel de kampeerder zijn primus zeer zeker missen, zal hem dit toch niet behoeven te n hinderen er, evenals vorige jaren, met de I op uit te trekken. KOERSEN NEDERLANDSGH CLEARING- INSTITUUT. 's-GRAVENHAGE. 6 Juni. (A.N.P.) Kff sen voor stortingen op 7 Juni 1940 tegen plichtingen luidende in Reichsmarken 75.63. Lires 9.55. Turksche ponden 1.45K. Deensche kronen 36.40. Noorsche kronen 42.80. Mr. CORRY STOLZ-VAN DEN KIEBOOM. 9) Oooo, zegt Lies. Nu ben ik heelemaal spra keloos Zeg. wat dol. wat geven ze? En wat zal ik aantrekken? En hoe laat zal ik je afhalen? Frank duwt haar handen tegen zijn ooren. Uit voorzorg tegen dat je je spraak weer terug hebt, lacht hij. Dag apekop. zorg maar. dat je om half vijf present bent. Ik trek er eens vroeg tusschenuit vandaag. Om half vijf loopt Lies voor Franks kantoor op en neer. Ze zal maar niet naar boven gaan. 't is de moeite niet waard. Leuk toch dat naambordje: „Mr. F. Robberts, advocaat en procureur". Dat is haar man Frank. Toch wel eenig. En dadelijk komen zijn lange beenen de stoep afstormen langzaam loopen heeft hij nog niet weer aange leerd. De deur gaat opennee, mis. Een dame niet gering: een wandelend schoonheidsinstituut. Zeg, die opgedirkte mevrouw, die zoo juist de deur uitkwam, hoorde die bij jullie thuis? is haar eerste vraag, als Frank er eindelijk is. Nou, thuishooren goddank niet. zegt Frank. Maar 't was wel een cliënte, als je dat bedoelt. Van meneer Westhove of van jou? Van my. O. En heb je er meer van dat soort? Van welk soort bedoel je? Nou, van die geverfde exemplaren en zoo. Ja. lieve kind, dat nemen we zooals 't valt, zegt Frank We kunnen moeilijk een boixije op hangen: „Geverfde dames worden niet toe gelaten". Trouwens, dan kwam jij ook niet ver der dan de stoep. Ik? zegt Lies verontwaardigd. Vanwege dat beetje poeder op mjjn neus zeker? En die mooie blosjes op je wangen? Die komen van vreugde, dat ik met jou uit mag. Ben je nu tevreden? Dubbel en dwars, zegt Frank, die het onder werp maar matig vond. En nu de blauwe jurk. Ik ben zóó benieuwd. Daór vind je die niet leuk? wijst Frank even later. Mmmm, zegt Lies. Erg meisjesachtig. Ik had me iets anders voorgesteld, meer zooals die bijvoorbeeld. Die??? vraagt Frank ontsteld. Maar daar zit heelemaal geen rug in. Noo, 't is toch voor een diner. In Carlton nog wel. Carlton is geen strandbad. Je kunt evengoed je badpak aantrekken als zoo'n ding. En ik vind het leelijk ook. Nee, weet je. die blauwe, die deed me nu juist denken aan die andere blauwe van je, die je toen in het „Wapen van Gelderland" al tijd aan had. Op onze tweede huwelijksreis, weet je nog wel? O, die, zegt Lies. minachtend. Daar zat no- tkbene een wit kraagje op. Ik kan hier toch niet met een kraagje aan tafel komen. Verlang ik ook niet. Maar je kunt den gulden middenweg bewandelen. Laten we maar eens kijken, of ze die voor radig hebben. Er blijkt gelukkig een jurk te zijn een blauwe bovendien die aan de eischen voldoet En een paar „practisch-ênzichtbare" kousen, zegt Lies. Meer onzichtbaar dan practïsch, dunkt me, vindt Frank. En een paar brocaat pumps met bijbehoorend avondtaschje. Lies is overweldigd. Ze moeten nog gauw-gauw eten om op tijd in de bioscoop te zijn. Als na de eerste film het licht opgaat, wuift Lies naar een loge rechts. Wie zie je? vraagt Frank. Gerrie en Flip. Kijk daar. Frank groet zonder animo. Hij mag Flip van Vuerden niet. En Gerrie, wier verkeerden invloed op Lies hij vermoedt, nog veel minder. Zeg. we pappen niet aan met hen, fluistert hij. Als Flip uit is, wil hij het altijd op een hijschen zetten en daar pas ik voor. Nee hoor. In het donker grijpt ze zijn hand. Samen uit, samen thuis. Maar natuurlijk loopen ze bij den uitgang toch tegen de Van Vuerdens aan. Hallo, groet Gerrie. Zeg, gaan jullie mee naar die nieuwe bar, hier vlak om 't hoekje? Daar is een neger, zeg Nee hoor, wimpelt Lies af. Wij zijn al van half vijf aan 't pierewaaien. En 't is morgen vroeg dag. Voor ons zeker niet? zegt Flip. Maar je kunt er toch wel een uurtje aanknoopen. Heb jij soms geen trek in een whisky. Frank? Nee, we gaan werkelijk naar huis, zegt Frank. Kerel, doe niet zoo misselijk degelijk. -Kom Flip, schiet op, zegt Gerrie ongeduldig. Graag of niet, even goeie vrienden. Als we niet vlug zijn, krijgen we niet eens meer plaats. Veel plezier dan, zegt Frank droog. Kom Lies, daar is juist een tax. Daag! Bij het instappen kijkt ze hen na, toch wel even met spijt. Als je nu toch eenmaal uit bent, wat geeft het dan, een uurtje vroeger of la ter. Nou ja, je kunt niet alles hebben. Als Gerrie wist, hoe Frank haar vandaag verwend heeft, zou ze direct willen ruilen. O ja! Ze lacht even. Waarom lach je? Ik dacht nog wel, dat je 't land had, zegt Frank. Ik het land hebben? Ik dacht juist, Gerrie keek precies, of ze me beklaagde, en als ze alles wist, zou ze onmiddellijk willen ruilen. Maar ik niet, hoor! Allemaal om die jurk en die schoenen? plaagt Frank. Ze legt haar wang tegen zijn schouder. Om alles. Ik zou met niemand willen ruilen. Nu ben je weer de ouwe Lies. En zóó moet je blijven. Zijn handen omklemmen haar schou ders. Je moet, hoor je, zegt hij heftig. Want zóó heb ik je zoo noodig. Kindje, je weet niet half, hoe noodig ik je heb. Krampachtig probeert Lies het vol te houden, de goede stemming tusschen hen te bewaren. Eiken morgen begint ze moedig opnieuw. Frank prikkelbaar door het altijd vroeg moeten opstaan, het eeuwige haasten om op tijd weg te komen ze wonen een half uur trammen van kantoor kan over iedere kleinigheid uitvallen. En telkens, als ze het heeft klaar gespeeld om het morgen- programma zonder haken en oogen af te werken en hij met een vroolijk gezicht vertrokken is, blijft ze, over zichzelf voldaan, aan de ontbijttafel achter. En dan ligt de lange dag voor haar. Met het weinige werk en de vele leege uren. En met niets in het vooruitzicht, dan: misschien komt hij koffie drinken misschien belt hij op. Den morgen kun je met dat vooruitzicht en met het werk nog wel omkrijgen. Maar 's middags, het telefoongesprek of de gezamenlijke koffietafel achter den rug, is er niets meer om je aan op te houden dan de avond, die beginnen zal op het oogenblik, dat Frank den huissleutel in het slot zal steken. En is dat soms niet genoeg? verwijt ze zichzelf. Is het niet een onbeschrijfelijk geluk, te weten, dat je, vijf jaar getrouwd, nog even hard als den eersten dag ver langt naar dat oogenblik. Waarop hij er weer zijn zal. Ja als het maar niet zoo dikwijls tegenviel. Want zelfs, als ze er in slaagt, alle aanleidingen tot onaangenaamheden te omzeilen, als het eten lekker is en er ontbreekt nergens een knoop en alle sok ken zijn gestoptdan nog blijft het feit, het ellendige feit.dat ze zoo weinig maar samen te praten hebben. Je kunt toch niet eeuwig stoeien en gekheid maken. En verder Frank weet van zijn werk nooit veel te vertellen, denkt zeker, dat ze er toch niets van begrijpen zou of het taai zou vinden. Op haar onhandige vragen in die richting krijgt ze altijd maar vage antwoorden. En zij wat heeft zij te vertellen? Ze kent niemand en ze spreekt niemand. Een enkel bezoek bij Til of bij Gerrie maar met Gerrie hoeft ze niet eens bij Frank aan te komen. En dan is er niets. Is iedere avond een teleurstelling na de verwachtingen van den langen dag. De krant, een boek, de radio. Frank, die nog stukken moet doorkijken. Stilte. Een saaie avond van getrouwde menschen. Vroeger bij de Oliefabrieken had Frank ook werk. waar zij buiten stond. Maar toen kende ze ten minste de menschen met wie hij samenwerkte, toen kon ze begrijpen en meevoelen, als hij vertelde: die of die was zoo vervelend, of: de baas was nog al over te spreken, dat ik dat of dat zoo p had opgeknapt. Toen had ze ook zelf altijd i verhalen gehad. Onbenullige kliekpraatjes, alles elkaar. Goed. Maar het discours van negentig cent van de echtparen zal wel niet op hooger staan. Of er nu verteld wordt over een ore die meneer A. lekker langs zijn neus is gegaan, over de blinde darm van mevrouw X., die B. zoo leelijk verprutst heeft, of over wat de vro van den overste heeft gezegd van dat jonge luj nartsvrouwtje het is au fond toch allemaal' zelfde. Maar het zijn: dingen van man en vrt samen. En als je die niet hebt, heb je niets. W je hebt ook geen kinderen. Frank, ik wou eigenlijk, dat je dokter zegt ze op een avond, als*e weer zonder woon bij elkaar zitten. O ja? Had me dat tien jaar geleden verk zeg. Dan had ik nog kunnen omzwaaien. Waa? wou je dat zoo graag? Dan kon ik je tenminte helpen met je \ve zegt ze. Ik vind het zoo verschrikkelijk, dal daar nu heelemaal buiten sta. Als je dokter kon ik tenminste je spreekkamer schoonhouden je rekeningen schrijven. En de telefoon en Of. als je nu kunstschilder was bijvoorbeeld, kon ik voor je poseeren en je atelier opruimen met je meegaan, als je buiten ging schilderen Nog meer soms? lacht Frank. Zeg, ik! nu op mijn dertigste jaar al aan mijn derde bï tje bezig, ik wou me hier nu maar liever bij te houder, als je 't goed vindt. Maar als jij j«: graag nuttig wilt maken Ja? vraagt Lies gespannen. Dan moest je de voering van mijn ovel eens vastnaaien, want die hangt er heelemaal Lies heeft een gevoel, alsof ze uit elkaar zal sp: gen. Het liefst had ze Frank een theekopje s zijn hoofd gegooid. En dan gaan huilen v£< over op tafel snikken van woede en wanhfl omdat hij haar niet begrijpt, omdat hij zóó, zo* met een straal koud water reageert op haar kin ten. Maar ze doet geen van beide. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6