VRIJDA'G 7 JUKI '1940 H A A R li E M'S DSGBtAD 6 vangst op het IJselmeer teruggekeerd (IN/TINIETIIREh HET TOONEEL. Moeten de groote gezelschappen dezen zomer spelen? Moeten de groote gezelschappen in deze maan den spelen of met? Het is een vraag, die in too- neelkringen begrijpelijkerwijze is gesteld. Wan neer wij, Nederlanders, een tooneellievend volk waren zooals het Duitsche, dan zou er slechts één antwoord mogelijk zijn. Maar zijn wij dat? Is het tooneel werkelijk voor ons volk een levensbehoefte, zoodat wij het zelfs onder de zwaarste crisis niet kunnen missen? Hoeveel ik persoonlijk ook van het tooneel houd, zou ik dit niet bevredigend dur ven beantwoorden. Het kan nu eenmaal niet worden ontkend, dat een belangrijk deel van ons volk zeker 20 pro cent principieel tegen het tooneel gekant is. En het overige deel heeft niet een zoo groote liefde voor het tooneel, dat het er onmogelijk zonder kan. Integendeel zelfs, wanneer er moeilijke tij den zijn, dan is het altijd weer het tooneel. dat de eerste en de zwaarste klappen krijgt te incassee- ren. Wij hebben dat in de laatste jaren herhaalde lijk kunnen constateeren. Zoodra er een finan- cieele crisis was, ondervond het tooneel in ons land heel anders bijvoorbeeld dan in Duitschland hiervan het eerst de nadeelige gevolgen. Hoeveel hoeite heeft het tooneel bij ons niet gehad zich staande te houden in de jaren, die achter ons lig gen. Dat er ondanks dat toch altijd en betrek kelijk veel gespeeld werd, vond zijn oorzaak hierin, dat de tooneelspelers tenslotte toch moesten leven en daarom doorgingen met hun werk, on danks leege schouwburgen. Zouden wij nu in dezen tijd, nu wij nauwelijks op adem zijn gekomen en alles nog moeten bezin ken. kunnen verwachten, dat het Hollandsc'ne pu bliek plotseling an ier&zou zün geworden en op eens bijzondere behoefte voor tooneel zou toor.en? Men zou misschien kunnen wijzen op de groote belang stelling. juist in deze dagen, voor ernstige muziek. Maar met muziek is het eenigszins anders gesteld. Ernstige muziek geeft rust en vrede in het hart, het brengt ons evenals een kerkdienst, op een hooger geestelijk niveau. En ernstig tooneel dan? zal men mij misschien vragen. O zeker, wanneer wij een repertoire van zeer hoog gehalte zooals een werk als Goethe's Egmond hadden, dan zou ook het tooneel die voldoening kunnen schenken. Maar welke stuk ken worden er in deze dagen gespeeld? Laseur geeft „Vader thuis", in het Leidsche Plein Theater staat ..Hoera Werk!'' op het repertoire, en Het Residentie Tooneel speelt „Ik heb den graaf ver moord", ..De Errst van Ernst" en „Des Duivels Prentenboek", aardige stukken alle: maar louter amusement. En zou daaraan het publiek in deze dagen in de eerste plaats behoefte hebben? Ik be twijfel het. Mijn meening is, dat men niets moet forceeren. In andere jaren hielden de eerste gezelschappen van ons land in de zomermaanden vacantie. Waar om thans ook niet? Men gelooft toch niet in eens, dat het publiek juist nu meer behoefte aan „amu sement" heeft dan anders. Het- zeer slechte be zoek bewijst trouwens dat 't Hollandsqh publiek bij de geweldige crisis, welke wij thans doormaken, ten opzichte van het tooneel dezelfde houding aan neemt als bij voorgaande minder zware cri ses. Het zou anders zijn. wanneer de Nederlanders werkelijk een tooneellievend volk ware. Zou ons tooneel en het publiek niet het meest gediend zijn, wanneer de gezelschappen in deze maanden na een korte rust want ook de tooneelspelers zullen die nood ig. hebben, meer nog dan anders zich ernstig voorbereiden op het komende seizoen. Want dat er dan weer gespeeld moet en zal worden, daarover zullen wij allen het wel eens zijn. Maar dat men dan ook komen moet met een repertoire dat ons publiek er toe brengt om ondanks alles weer naar den schouwburg te gaan. Hoogstaande, ernstige stukken dus in opvoeringen, die toonen, dat er nog levens kracht is in ons tooneel. En vooral niet louter amu sementsstukken. Want zooals het publiek verlangt naar ernstige hoogstaande muziek, zoo zal het ook verlangen naar ernstig, hoogstaand tooneel. Het tooneel zal niet sterven, maar de verant woordelijkheid van de leidende figuren in de too- neelwereld is thans grooter dan ooit. Wij hopen en wij vertrouwen er op dat zij zich die ver antwoordelijkheid bewust zjjn. Zij hebben een moeilijke, maar een zeer schoone taak: het tooneel weer tot het publiek en het publiek weer tot het tooneel te brengen, juist in het seizoen, dat in September een aanvang neemt, J. B. SCHUIL. der hooge strijkinstrumenten voegt. Ook het stra lende E gr. t. accoord, waarmee de blazers het werk besluiten, kwam prachtig uit. Beperkte zich dus het acoustische genot bij het aanhooren der Tannhauser-Ouverture ondanks de veelszins voor treffelijke uitvoering tot speciale momenten: bij de ..Siegfried-Idyll" kon men van begin tot eind zon der voorbehoud genieten. Wagner heeft dit stuk in 1869 ter gelegenheid van de geboorte van zijn zoon Siegfried geschreven en daarin enkele mo tieven uit het gelijknamige muziekdrama verwerkt. Bestemd voor uitvoering in intiemen, huïselijken kring, is het stuk uiterst sober georkestreerd: be halve het strijkkwintet en 2 hoorns slechts enkel voudig bezette blazerspartijen. Maar welk een rijk dom en verscheidenheid van coloriet heeft de ge niale toondichter met deze weinige Instrumenten bereikt, en hoe goed voldeed de klank van dit „kamerorkest" in de schouwburgzaal! Als een droom van gelukzaligheid vlood het voorbij. En het zou moeilijk zijn één of enkele der vertolkenden boven de anderen te prijzen. Nu eens was het de clarinet, dan weer de fluit of de hobo, een ander maal waren het de hoorns, die de bewondering der luisterenden verwierven, en zoo de uiting daarvan zich tenslotte richtte tot den dirigent Adam, dan was die ook voor hem persoonlijk alleszins ver diend, want zijn samenvatting had een kostelijk geheel tot stand gebracht. De tweede helft van het programma kon als een vervolg op de Tschaikowskv-herdenking van den vorigen Maandagavond beschouwd worden. Nu was het eerste Pianoconcerthet tweede, op. 44, wordt zelden, het derde zoo goed als nooit gespeeld aan de beurt. Een jonge pianist. Johan Otten, debu teerde er mee: een demonstratie van moed en van zelfbewustzijn, die geen zelfoverschatting bleek te zijn. Want elke beweging, elke dynamische- of temponuanceering, elke pedaalaanwending was weloverwogen en kon als verantwoord gelden, ook daar waar ze van de gebruikelijke afweken. Niet elke intentie kwam aanvankelijk tot volkomen ver wezenlijking: speciaal in het eerste hoofddeel faal de de zuiverheid van den aanslag nogal eens. Maar dat beterde zich geleidelijk. En de technische be- heersching en de zekerheid van het geheugen wa ren even verheugend als de spaarzaamheid van het pedaalgebruik. al zou men kunnen zeggen dat de droge acoustiek een wat ruimere rantsoeneering van het pedaal gewettigd zou hebben. De opvatting van Johan Otten getuigde van een koele objecti viteit, die wel eenigszins in tegenspraak was met den hartstochtelijken, romantischen aard van het werk, maar die op den duur. na langere podium routine, wellicht de teugels minder straks zal hou den. In elk geval was er in het spel van Johan Otten zóó veel uitstekends, dat we hem gaarne op het podium zullen weerzien. Adam's begeleiding sloot zich over 't algemeen goed bij de solopartij aan; alleen in de stretta der Finale liep de solist onverwacht te veel uit, zoodat het moeilijk was, hem op den voet te volgen, laat staarumet hem gelijk te blijven. Maar de harde orkestratie kon in d^p ruimte niet bevredigen. De solist oogstte langdurigen bijval. K. DE JONG. Haarlemsche Orkest Vereeniging 2de Zomerconcert. Het tweede zomerconcert genoot een numeriek minder groote belangstelling dan het eerste. Waar om? is niet te verklaren. Het Wagner-Tschaikowsky programma was toch aantrekkelijk genoeg, al was te verwachten, dat de klank van een stuk als de Tannhauser-Ouverture in den Stadsschouwburg niet tot zijn recht zou komen. De uitkomst beves tigde deze verwachting. Daartegenover kon men nu eenige fijnheden der orkestrale behandeling, die in een groote zaal vervagen, duidelijk opmerken: in 't bijzonder de subtiele verdeeling der violen in 8 partijen, waarvan de helft met dempers speelt, jn het midden van het Allegro, waar de lokkende item der clarinet zich bij de aetherische klanken Houdt alle lichten gedoofd. AMSTERDAM, 6 Juni. (A.N.P.) Bij een bom inslag in een onzer steden, is gebleken, dat na den hevigen knal vele bewoners in een nabijliggende wijk hun lichten opstaken. Men verzoekt ons er nog eens uitdrukkelijk op te wijzen, dat het streng verboden is, in dergelijke gevallen licht op te ste ken. Dit vergemakkelijkt immers de oriënteering van de vliegers. Wil men, om van den schrik te bekomen, opstaan, en in een verlichte kamer gaan zitten, dan zorge men in elk huis in elk geval een geheel afgeschermde kamer in te richten en de ramen daarvan dicht te laten, hetzij bij luchtalarm, het zij bij een vliegeraanval in den nacht. Het plotseling in vol licht zetten van kamers of gangen kan niet geduld worden. Fietser bij verkeersongeluk doodelijk gewond. In de Bergschelaan te Rotterdam heeft een ver keersongeval plaats gehad, waarbij de 30-jarige wielrijder W. F. Dushiene door een vrachtauto werd overreden en gedood. De wielrijder fietste in de richting van het Noorderkanaal en wilde aan de linkerzijde een langs den weg stilstaande vracht auto passeeren. Juist toen hij naar links zwenkte passeerde een zware truck met oplegger, bestuurd door een 41-jarigen chauffeur uit Amsterdam. Waarschijnlijk is de wielrijder de macht over het stuur kwijtgeraakt, waardoor hij kwam te vallen en het rechtervoorwiel van den oplegger over het lichaam kreeg. Zwaar gewond werd D. per auto van den G.G.D. naar het ziekenhuis Bergweg ver voerd, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. (A.N.P.) Arbeider van stelling gestort. Donderdagmiddag omstreeks half twee heeft bij sloopingswerkzaamheden aan een huis in de Adel- heidstraat te 's-Gravenhage een doodelijk ongeluk jjlaats gehad. De arbeider W. D. viel van een stel ling en kwam zoo ongelukkig terecht, dat vrijwel onmiddellijk de dood intrad. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. De faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijksuniversiteit te Leiden verzoekt haar gedemo- biliseerden studenten, die door de mobilisatie hun studie en in het bijzonder hun practische werk hebben onderbroken en die voor het begin van den komenden cursus de afgebroken practica wenschen af te maken, zich te melden bij de betrokken hoog leeraren, dan wel bij den secretaris van de facul teit prof. dr. C. J. v. d. Klaauw, zoölogisch labora torium, Kaiserstraat 63, Leiden, met nauwkeurige opgave van het onderbroken werk. Ook voor verdere inlichtingen omtrent studieaangelegenheden wende men zich tot genoemde hoogleeraren, resp. secretaris. (A.N.P.) HOLLANDSCHE BETON' MAATSCHAPPIJ KEERT 10% UIT. In de Donderdag gehouden vergadering van commissarissen der Hollandsche Beton Maatschappij N.V. te 's-Gravenhage, is besloten aan de dd. 17 Juni 1940 op te roepen algemeene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1939 een dividend van 10% uit te keeren. KRUIDENIERSEXAMEN. Het bureau Kruideniersexamen te Haarlem maakt aan de candidaten en de leden van de examen commissie bekend dat het mondelinge gedeelte van het examen ter verkrijging van het diploma vakbekwaamheid kruideniersbedrijf, dat door tijds omstandigheden was uitgesteld, thans zal worden afgenomen op 22, 23 24 en 25 Juli a.s. te Araster dam, 's Gravenhage, 's Hertogenbosch, Utrecht en Zwolle. Politieagent van verduistering verdacht. Vijf maanden gevai&jsnisstraf geëischt. AMSTERDAM, 6 Juni*'.De rechtbank be handelde vandaag een strafzaak tegen een Bus- sumschen politie-agent. die als voorzitter van de wandelclub .De Kievit" verduisteringen zou hebben gepleegd. Het waren deswege twee be trekkelijk geringe bedragen ten laste gelegd. Hij zou ln 1939 resp. 89 en 25 gulden uit de ver- eenigingskas hebben geleend aan een schoon zuster en aan een schoonzoon. De agent, die se dert de oprichting van de wandelclub voorzitter van deze vereeniging is geweest en die zijn uiterste best heeft gedaan zijn vereeniging tot bloei te brengen, had de kas van de marschen onder zijn beheer. Zij, die namelijk aan de uit geschreven marschen wilden deelnemen moesten een zeker bedrag storten. Hij gaf toe, dat hij on juist gehandeld had. doch zei te zijner verdedi ging, dat hij er zeker van was geweest, dat zijn familie het geld zeer vlug zou terug betalen. Het liep hem echter niet mee. Hij kreeg het geld niet op tijd terug en bovendien had de Lente-marsch de z.g. Comeniusmarsch, die in 1938 werd ge houden, een tekort op geleverd. De man had bij een fabrikant z.g. marschbordjes besteld, Dui zend exemplaren, terwijl er maar 700 deelnemers inschreven op deze marsch. De betaling van de bordjes kon hij toen niet financieren. Hij trof echter met een deurwaarder een regeling. De vol gende lente-marsch leverde een aanmerkelijk overschot op. Bij een kascontrole bleek echter, dat het door den voorzitter uitgeleende bedrag nog niet was terugbetaald of door hem zelf in de kas was teruggestort. Bovendien had hij in de boeken een post genoteerd als betaald, terwijl in werkelijkheid deze post nog niet was voldaan zoo dat hem behalve verduistering valschheid in geschrifte ten laste was gelegd. De officier van Justitie zeide in zijn requisi toir. dat de maatschappelijke positie van den verdachte hem had moeten doen begrijpen, dat wat hij deed een verduistering en valschheid in geschrifte was. Het O.M. requireerde een gevan genisstraf voor den tijd van 5 maanden. (A.N.P.) De toestand in West-Brabant. Opruiiningswerk met groote voortvarendheid ter hand genomen. AMSTERDAM, 6 Juni (A.N.P.) Over het West-Brabantsche land spreidt de zon een milde zomerstemming. Alles bloeit weer in dit land, dat drie weken geleden onder den oorlogsstorm lag. In de eerste dagen, toen overal langs de wegen het vernielde krijgsmateriaal lag. leek de verwoes ting grooter dan zij in werkelijkheid was. Maar overal is aanstonds met groote voortvarendheid het opruimingswerk ter hand genomen en nu dit verricht is, blijkt dat de groote verwoesting in het gewest betrekkelijk is meegevallen. Slechts enkele plaatsen zijn in werkelijk ernstige mate ge troffen. In Breda is een groot aantal woningen voor namelijk ten gevolge van de bomaanvallen en daarop gevolgde branden vernield of zoo ernstig beschadigd, dat zij niet meer te bewonen zijn. «Ook Etten heeft zwaar onder de bombardementen ge leden, een dertigtal woningen is er vernield. In Roosendaal zijn 99 woningen vernield. Het zwaarst zijn evenwel het stadje Zevenbergen en het grens dorp Putte getroffen. In Zevenbergen heeft een geweldige brand gewoed, die niet minder dan 125 woningqp vernield heeft en ir Putte bleef vrijwel geen huis onbeschadigd. Voorts zijn er ook op den weg van Breda naar Antwerpen in de dorpen Zurdert en Rijsfcergen vele huizen ingestort. Het onderbrengen van de gezinnen, die door deze vernielingen cakloos waren geworden, heeft vrijwel nergens moeilijkheden gegeven, dank zij de algemeene medewerking die de bevolking ge geven heeft. Overal zijn hulpacties ingesteld, welke evenwel, met uitzondering van die te Zevenbergen, zuiver plaatselijk zijn gehouden. Voor den wederopbouw van de geteisterde ge meenten zijn nog nergens vaste plannen gemaakt en deze zal wel geheel aan het particulier initiatief worden overgelaten, dat thans nog wacht op de mèdewerkling, die daarbij van overheidswege zal worden gegeven. Inmiddels heeft overal in de streek het leven weer zoo ongeveer zijn normale aanzien gekregen. Telegraaf en post hebben de isolatie van het Zuiden weer wat minder hinderlijk gemaakt, doch nog altijd blijft de moeilijkheid van het verkeei over de rivieren, dat nog wel gedurende langen tijd met de noodige hindernissen gepaard zal gaan. In Brabant zelf zijn de talrijke vernielde brug gen met een bewonderenswaardige voortvarend, heid weer hersteld en ook voor zwaar vervoer bieden de overgangen thans weinig moeilijkheden meer. Nadat de spoorwegen al vrij spoedig lokaal treintjes hadden kunnen inleggen, die alle stations op de lijnen van Bergen op Zoom tot Den Bosch en van Den Bosch tot Eindhoven aandeden, is ook het busverkeer weer op gang gekomen. Met beperkte dienstregelingen kan men op het oogenblik de meeste plaatsen van eenige beteekenis in West-Brabant weer bereiken. Slechts enkele streken, waaronder de hoek van Baarle-Nassau, zijn nog van elk verkeer buiten dat met de red dende fiets natuurlijk verstoken. Het bedrijfsleven is reeds vrij spoedig na de oorlogsdagen weer op gang gekomen en wanneer men de moeilijkheden, die de toestand voor een aantal bedrijven m et zich brengt, in aanmerking neemt, dan kan men zeggen, dat over de geheele linie weer 'n verheugende activiteit te constateeren valt. Nog vele Bredasche vluchtelingen in Frankrijk? Woensdag is te Breda geconstateerd hoeveel in woners nog niet van de vlucht naar het zuiden in hun woningen waren teruggekeerd. Dit ble ken er ongeveer 2000 te zijn. Te Ginneken en Princenhage schat men het aantal niet-terugge keerden op ongeveer 1000, zoodat in totaal nog ongeveer 3000 personen worden vermist. Volgens een bericht uit particuliere bron zou volgens de N. Rott. Ct. een deel der nog vermiste Breda- naars er reeds in den avond en den nacht van eersten Pinksterdag in geslaagd zijn, per auto en rijwiel Brussel te bereiken. Deze groep vluchtelingen is daarop tweeden Pinksterdag, toen in België het treinvervoer zij het ook met groote vertraging nog func- tionneerden, per trein overgebracht naar Parijs, waar zij in het Julianahuis en het Philipshuis zouden worden ondergebracht. Hoewel positieve bevestiging van deze berich ten op het oogenblik niet te verkrijgen is, is de particuliere bron van dien aard, dat de mededee- lingen met vrij groote zekerheid als juist kun nen worden aangenomen, aldus het blad. Volgens berichten uit dezelfde bron zou een deel van de eerste divisie van het Wapen der Kon. Marechaussee, welke divisie nog in haar geheel vermist wordt, eveneens naar Frankrijk zijn uitgeweken en daar belast zijn met het toezicht op de Nederlandsche vluchte lingen. TERAARDEBESTELLING NOTARIS VAN MUNSTER VAN HEUVEN. Op een der schoonste en rustigste plekjes van Westerveld is Donderdagmiddag het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. van Munster van Heuven, in leven notaris te Haarlem, aan den schoot der aarde toevertrouwd. De eenvoudige plechtigheid werd door een groot aantal belangstellenden bijgewoond w.o. vele vooraan staande personen uit Haarlem en omgeving. De Kanier van toezicht op de Notarissen was vertegen, woordigd door rar. G. Sluis, president van de Arr. Rechtbank en door notaris R. C. A. van Cranen- burgh, de Ring Haarlem van de Broederschap van Notarissen door laatstgenoemde als voorzitter en den secretaris notaris N. J. Hoeflake. Verder zagen wij onder de aanwezigen de heeren mr. W. M. Paardekooper Overman, officier van justitie te Haarlem, mr. M. Slingenberg, mr. Th. A. Wesstra, gemeentesecretaris te Haarlem; mr. dr. W. P. Vis, mr. C. W. Thöne, mr. A. J. L. Liesker, griffier van het Kantongerecht te Haarlem, mr. R. C. Bak huizen v. d. Brink, mr. H. E. Prinsen Geerligs namens Pro Juventute; mr. W. M. J. van Lutter- veld. voorzitter van den Raad van Toezicht van de Rijksverzekeringsbank; mr. J. Bierens de Haan; L. Bierens de Haan. notaris W. A. Dolleman, Sant poort; W. F. Breitenstein Aerdenhout; P. Dyserinck, Heemstede; W. Siewertszen van Reesema, H. D. Tjeenk Willink, notaris G. Wolzak, P. C. André de la Porte, J. J, Swens voorzitter van de Kamer van Koophandel te Haarlem; S. de Clercq, A. E. Thierry de Bye Dolleman, L. Everard, mr. A. Beets, mr. M. Winkler, notaris T. C. Dacy Ouwens, W. N. Wol- terink directeur van 't Notarishuis, H. van Beeck Vollenhoven en vele anderen. Een zwager van den overledene, kolonel A. G. Lagerwey te Amersfoort heeft den overledene met eenige treffende woorden herdacht en het groote verlies geschetst, dat de familie door den dood van man en vader heeft getroffen. Een schoonzoon van den overledene mr. C. E. J. Mailand te Den Haag dankte de aanwezigen voor hun belangstelling. Nu de Spakenburgsche visschers vergunning hebben gekregen om ook 's met spoed in orde gebracht. Het tanen der nachts te visschen, wordt het gerei fuiken HET ZWEMSEIZOEN BEGONNEN. De Gemeentelijke Zweminrichtingen. In het tijdvak 15 Mei—1 Juni 1940 zijn in de Gem. zwem- en badinrichtingen te Haarlem 16282 baden genomen, verdeeld als volgt: Houtvaart Heeren Dames Totaal 1939 Abonnés 1359 1022 2381 3321 20 ets. baden 117 74 191 181 10 ets. baden 283 272 555 535 Vereenigingsbaden 25 21 46 61 Schoolbaden 432 302 734 807 Kostelooze baden 3600 3630 7230 5997 5816 5321 11137 10902 Delft. Heeren Dames Totaal 1939 Abonnés 1742 1893 3635 6420 29 ets' baden 140 126 266 319 10 ets. baden 285 320 605 568 Vereenigingsbaden 17 Schoolbaden 429 210 639 498 2596 2549 5145 7822 BADHUIZEN WITTE KRUIS Overzicht van de baden in Mei 1940 in de Bad huizen van „Het Witte Kruis" te Haarlem genomen: le badhuis Koudenhorn: mannen 1065, vrouwen 355, werkl. baden 127, totaal 1547. 2e badhuis Leidscheplein: m. 1615, vr. 740, school boden 465, werkl. baden 160, totaal 2980. 3e badhuis Schotersingel: m. 2074, vr. 903, school- baden 966, werkl. baden 62, totaal 4005. 4e badhuis Hofdijkplein: m. 1620. vrouwen 771, schoolbaden 545, werkl. baden 208, totaal 3144. 5e badhuis v. Egmondstraat: m. 3398, vr. 894* schoolbaden 537, werkl. baden 354, totaal 5183. Totaal 16859 baden. t GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het bureau van politie, Smede- straat te Haarlem, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur, Terug te bekomen bij Tukkers, Delistraat 100, badpak, handdoek en vulpen; v. d. Kroft, Perseus- straat 1$. kerkboekje: Meijer, Schreveliusstraat 2 rd., bril; Kosten, Nassauplein 2, rijwielband; v. Steenbergen Maasstr. 2, Heemstede, bril; Bureau v. Politie, Smedestr., Giroboekje en belastingpapieren; Postuma, Tulpenstr. 23, hondje; Slebe, Ramplaan 75, hondenhalsband; v. Hoff, Graaf van Wiedstraat 18, vischnetje; Hees, Brouwersplein 17, pakje inh. lap stof; Vasbinder, Schreveliusstraat 26, rozenkrans; Berends, Florapark 13, gymnastiekschoen; v. d. Veldt, Spionkopstraat 64, dasspeld; Jonker, v. 't Hoffstraat 268, gymnastiekschoen; Spijker, Raad huisplein 7, teekenbord; Blankwater, Jelgersma- straat 41, zilverbon; v. Honschoten, Zandvaartpad 1, Heemstede, studieboek: Spiering, Vooruitgangstraat 127, hondje; Boreman Amsterdamschevaart 86 rood, 1 paar damespantoffels; Schild, Ampzingstraat 14, damestasch m. i.; Straathof, Zijlweg 69, vulpen. PHARMACEUTISCHE ARTIKELEN. 's-GRAVENHAGE, 5 Juni. De departementfn van handel, nijverheid en scheepvaart en van so ciale zaken maken bekend dat de bekendmaking van 29 Mei 1940 van eerstgenoemd departement wordt ingetrokken en vervangen door de volgende: 1. het is aan alle verlofhouders volgens de opium wet verboden eenig product, vallende onder deze wet, te koopen, te verkoopen, te koop aan te bie den, af te leveren, te gebruiken, te verbruiken, te bewerken, te verwerken of te vervoeren, met uit zondering van levering aan apothekers en apotheek- houdende geneeskundigen in dringende gevallen op vergunning van den betrokken pnarmaceutischen inspecteur van de volksgezondheid. 2. kininezouten, v.m. hydrochloras chinini, sulfas chinini, bisulfas chinini, tannas chinini, carbonas chinini, aethylcarbonas chinini, valerianas chinini, hydrobromas chinini. worden geplaatst op tabel a van de geneesmiddelenbeschikking 1939. 1. Voor verkoop en aflevering van deze artikelen is derhalve van toepassing de ten aanzien van ge neesmiddelen van genoemde tabel vastgestelde dis tributieregeling van het rijksbureau voor genees- en verbandmiddelen, Tesselschadestraat 6, Amster dam (W.). 2. het onder 1 bedoelde verbod geldt ten aanzien van de daar genoemde handelingen evenzeer voor kinabast (pharmaceutische- en fabrieksbast). (A. N. P.) OPMERKINGEN VAN LEZERS. BALDADIGHEID DER JEUGD. Een lezer, die in het Ramplaankwartier woont, klaagt erover dat men in die omgeving zooveel last ondervindt van kinderen die op straat rondzwerven. Het ontbreken van een kleuterschool in die wijk is dan ook een groot ongerief voor de ouders. Nu deze gelegenheid er echter niet is zit er weinig anders op dan de kinderen maar op straat los te laten met het gevolg dat er geen tuinhekje onbeklommen blijft en geen bloementuintje met rust wordt gela ten. Veel erger is het echter gesteld met de school gaande jeugd, zoo vertelt de inzender. Na schooltijd en op schoolvrije dagen is haar optreden voor velen een groote plaag. Vooral de lage muurtjes van de tuintjes in deze omgeving moeten het ontgelden. De poorten tusschen de verschillende woningen, die uit sluitend bestemd zjjn voor de bewoners van de aan grenzende perceelen, worden door de jeugd druk be zocht. Groepen kinderen, die er niets te maken heb ben, houden zich in de poorten op en verstoren dik wijls in ergerlijke mate de rust. Zou men de poor ten sluiten voor hen die er niets te maken hebben, dan zou dat reeds een groote verbetering beteekenen. Ook meer politietoezicht lijkt inzender zeer ge- wenscht.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8