o/i 4poede xeep staat Oorlog in Noord-Europa wordt als geëindigd beschouwd. N.V. „GRANITO" AGENDA. De verduistering WANDGEDIERTE Vit de Omstxeken M A A N D A" G 10 JUNI 1940 HAARIE M'S D A GBL'AD (Vervolg van pag. 1). Het D.N.B. meldt uit Stockholm: „De oorlog in het Noorden van Europa is geëindigd. Dit bericht heeft in politieke kringen te Stockholm geweldig opzien gebaard en tevens onmiskenbare voldoe ning gewekt. Men is hier van meening, dat het besluit van het Noorsche opperbevel vooral is ingegeven door het besef, dat zelfs wanneer men plaatselijke suc cessen in den sector van Narvik had kunnen be halen, dit op het verloop der operaties in haar geheel geen invloed zou hebben gehad. De over winningen der Duitsche troepen aan het Westelijk front, zoo verklaart men in politieke kringen alhier, spreken een te duidelijke taal, dan dat men thans in de Scandinavische landen op een uiteindelijk succes der Westelijke mogendheden zou kunnen rekenen. Dit is waarschijnlijk van beslissenden invloed geweest op de besluiten van de Noord-Noorsche legerleiding, geheel afgezien nog van de jongste successen der Duitsche ma rine voor Narvik en van den waarlijk heldhafti- gen tegenstand, dien (Je Duitsche troepen in den sector van Narvik onder uiterst moeilijke om standigheden geboden hebben. Men gelooft hier ook, dat de Noorsche legerleiding de ontoerei kendheid van de geallieerde „hulp" zeer duide lijk ondervonden heeft en derhalve niet meer be reid is, nog langer Noorsch gebied in een vrijwel geen kansen biedenden strijd aan de verwoestin gen van den oorlog bloot te stellen. Ook moeilijk heden met de ravitailleering zijn wellicht, naar de meening van Zweedsche deskundigen, op het besluit van de Noord-Noorsche legerleiding van Invloed geweest. In Zweedsche militaire kringen geeft men in dit verband uiting aan zijn bewon dering voor de prestaties der Duitsche troepen, die ondanks ontzaglijke moeilijkheden door hun taaie volharding een beslissing in hun voordeel hebben afgedwongen. Duitsche troepen in Narvik, zoo zegt men in deze kringen, hebben met hun daden een nieuw epos in de geschiedenis geschreven. Om trent de verblijfplaats van den Noorschen koning en de vroegere Noorsche regeering doen de meest verschillende geruchten de ronde. Het waarschijn lijkst acht men het, dat zij zich met Engelsche schepen naar Engeland hebben begeven. Hier en daar hoort men de meening verkondigen, dat koning Haakon en zijn regeering zich wellicht naar Finsch gebied hebben begeven. Tot dusver zijn hierover echter in Noorsche kringen alhier geen nauwkeurige mededeelingen te verkrijgen". MEDEDEELINGEN VAN MINISTER KOHT. STOCKHOLM, 10 Juni (D.N.B.) De vroegere Noorsche minister van buitenlandsche zaken, Koht, fceeft gisteren via den zender van Tromsö een ver klaring afgelegd, waarin hij o.a. het volgende zeide: Het Storting heeft in de laatste vergadering van 9 Juni besloten dat de Noorsche regeering den militairen tegenstand moet opgeven. Op 7 Juni werd besloten dat de koning en de regeering hun zetel buiten de grenzen van Noorwegen zouden kiezen. Koht deelde verder o.a. mede dat de koning en de regeering den wensch tot uiting hadden ge bracht dat generaal Ruge, de opperbevelhebber van het leger in het noorden van Noorwegen, met hen tezamc-n buitenslands zou gaan. Generaal Ruge heeft dit echter geweigerd. Hij voert thans de on derhandelingen met den Duitschen commandant. Generaal Fleischer volgt den koning en de regee ring Daar het buitenland. PROCLAMATIE VAN KONING EN REGEERING. STOCKHOLM, 10 Juni. (D.N.B.) Het Zweed sche telegraaf agentschap publiceert de volgende mededeeling van het Noorsche telegraaf agentschap uit Tromsö: De koning, de kroonprins en de regeering ver klaren in een proclamatie dat de harde noodzake- kelijkheid van den oorlog de geallieerde regeerin gen ertoe gedwongen heeft al haar krachten op andere fronten te concentreeren, waar alle men- schen en al het materiaal noodig zijn. De Noorsche troepen, die in een strijd van twee maanden moed en dapperheid hebben getoond, bezitten niet vol doende munitie en jachtvliegtuigen en kunnen den strijd tegen de Duitsche overmacht niet voortzetten. Maar de Noren nemen aan den strijd op andere fronten deel. Om een verdere verwoesting der nog ongeschonden gebleven landsdeelen te verhinde ren hebben de koning en de regeering besloten den raad van het opperbevel te volgen en voorloopig den strijd in het land op te geven en dezen naar buiten het land te verplaatsen. Tevens zal de arbeid voor het herstel van de vrijheid en de rechten van het land worden voortgezet. Bommen op Düsseldorf en bij Kassei. Het D.N.B. meldt: In den nacht van 6 op 7 Juni hebben geallieerde vliegers boven Düsseldorf in de nabijheid van een sportveld een reeks bommen laten vallen op een stadsgedeelte, dat het duide lijk karakter van een woonwijk droeg. Zes perso nen werden gewond. De schade aan burgerlijken eigendom is aanzienlijk. In den nacht 'van Vrijdag op Zaterdag tegen twee uur heeft een vijandelijk vliegtuig het Kas seier dal overvlogen. Het wierp bij Nieder Vellmar een aantal brandbommen. Een particuliere woning werd door drie dezer bommen getroffen. De an dere bommen vielen op open terrein. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De aangerichte schade was hier slechts gering. N. BOERKOEL Aelbertsbergstraat 80 Telef. 14028 - Zaak: Ged. Oude Gracht 46 Alle GRANITO- en TEGELWERKEN „Strak van lijnsoepel van prijs". (Adv. Ingez. Med.) MAANDAG 10 JUNI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Derde volkscon cert H. O. V., 7.30 uur. t Frans Hals Theater: Vadertje Langbeen. 2.30, 7 en en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Alleen engelen hebben vleu- vleugels. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: Broadway Serenade. 2.30, 7 en 9 uur. Palace: De terugkeer van Dr. X. 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders.. 104 uur. DINSDAG 11 JUNI Groote Kerk: Orgelbespeling van 8 tot 9 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders.. 104 uur. DOBBEIMAN N.V. NIJMEGEN (Adv. Ingez. Med.) Berlijnsche pers over den strijd aan de Somme. „Der Montag" noemt vijf punten, waarmede Weygand rekening moet houden. BERLIJN 10 Juni (D. N. B.) „Sterke vijandelijke krachten aan de Somme en de Oise verslagen". „Successen van de zeestrijd krach ten in de Noordzee". Onder deze opschriften publiceeren de Berlijnsche Maandagochtend bladen het Duitsche legerbericht van gisteren. Generaal Weygand, zoo schrijft de „Montag", moet met de volgende vijf feiten rekening houden: 1. De door hem in groote haast en met alle mid delen der moderne vestingtechniek opgebouwde Weygand-linie heeft op sommige plekken slechts enkele uren standgehouden. Zij was in haar ge- heele breedte van de monding van de Somme tot de Aisne in twee dagen doorbroken. 2. De verdedigingsgordel, welke Weygand door verordeningen over strategisch en tactisch optreden der Fransche divisies op een diep terrein aan de Somme en de Aisne gemaakt had, is gebleken een verkeerde speculatie te zijn. De Duitsche aanval was er natuurlijk bij het gebruik van troepen en wapenen op ingesteld dat het terrein aan de over zijde van de Somme en de Aisne vele kilometers diep den Franschen divisies de mogelijkheid tot ver dediging bood in bosschen, dalen en dorpen. 3. De buitengewoon taaie tegenstand van enkele Fransche regimenten heeft niet gebaat. De Fran sche divisies, die den verdedigingsgordel moesten houden, zijn verslagen. Nieuwe divisies zijn reeds weer tot den aftocht gedwongen. 4. De voorstelling van Weygand, dat de Duitsche aanval in een verbonden linie zou plaats hebben, of dat hij den Duitschers deze aanvalstactiek door zijn verdedigingslinie en zijn verdedigingsgordel kon opdwingen, is gebleken verkeerd te zijn, Weygand heeft zijn plan uitgewerkt naar voor stellingen, die in den vorigen oorlog golden, maar die door de Duitsche aanvalstactiek zijn achter haald. De Duitsche troepen hebben weer in samen werking tusschen luchtwapen, pantserafdeelingen en gemotoriseerde troepen, alsmede de nakomen de divisies infanterie, op bepaalde plaatsen van het front breede en diepe inkervingen gemaakt en daar door in het geheele gebied een vrije bewegingsslag ontwikkeld, waarvoor de Duitsche plannen en niet de plannen van de Fransche verdediging gelden. 5. Terwijl Weygand deze volledige mislukking van zijn voorbereidingen voor een langdurige ver dediging tegen den Duitschen aanval moet consta- teeren en terwijl hij Duitsche successen zoowel in de richting van de Benedeh-Seine als van Parijs moet toegeven, worden nieuwe Duitsche aanvallen op andere deelen van het front gemeld. Het is Weygand niet meer mogelijk de geheele verdedi ging stelselmatig te organiseeren. In zijn militaire commentaar schrijft de „Völki- scher Beoachter": Weer heeft onze jonge kleine vloot aan het de zee bêheerschende Albion de tan den laten zien en het in zijn eigen element een slag toegebracht. De vernietiging van het vliegtuigmoe derschip „Glorious" en van belangrijke andere een heden der Britsche vloot in het coorden van de Noordzee is een bijzondere prestatie. Sinds maan den zitten de Engelschen met hun groote schepen voor Narvik, sinds maanden hebben zij daar ver lies na verlies ..door ons luchtwapen geleden, en thans is de Duitsche vloot ook doorgedrongen tot het Engelsche eilandenrijk ën heeft daar haar slachtoffers gehaald. Dat de „Gneisenau" en de „Scharnhorst" aan deze ondernemingen deelnamen, heeft de grootste verrassing gewekt Churchill had immers laten verspreiden dat deze Duitsche sche pen tijdens den veldtocht in Noorwegen waren ge zonken of althans stuk geschoten. De „Washington" heeft Frankrijk verlaten. Alle lichten van het Amerikaansche vaartuig des nachts ontstoken. BORDEAUX, 9 Juni (Havas). Het stoom schip „Washington", met de Amerikaansche vlag in top is gisteren vertrokken naar New-York, met duizend Amerikaansche passagiers aan boord uit verschillende Europeesche landen, die naar hun vaderland terugkeeren. Watermann, de Amerikaansche consul te Bordeaux, regelde de bijzonderheden van de inscheping. Alvorens naar Amerika over te steken, zal de „Washing ton" Lissaiboji en Ierland aandoen om nog meer passagiers aan boord U> nemen. Alle lichten van het vaartuig zullen des avonds ontstoken zijn. De Anierikaansche regeering heeft alle oorlog voerende landen van dit vertrek in kennis ge steld en erop gewezen dat het vaartuig, waarop aan weerskanten de Amerikaansche vlag is ge schilderd. uitsluitend Amerikaansche passagiers en een Amerikaansche bemanning vervoert. De „President Roosevelt" in New-York. NEW-YORK, 10 Juni (D.N.B.) De mailboot „President Roosevelt" is met 723 Amerikaan sche burgers aan boord, die op advies van huh regeering Engeland verlaten hebben, hier be houden aangekomen. Er zouden zich nog 500 Amerikanen in Ierland bevinden, die tegen het weekeinde met de „Washington" naar Amerika zullen terugkeeren. Engelsche pers beziet den toestand. Op zenden van nieuwe troepen en nieuw materiaal aangedrongen. LONDEN. 10 Juni 'D.N.B.' Naar het oor deel van de bladen is de militaire situatie ernstig, maar nog niet wanhopig. De bladen komen op voor het zenden van nieuwe troepen en nieuw materiaal naar Frankrijk. De Franschen vechten prachtig schrijft de „Daily Mail". Wij moeten hun onverwijld elke gram. hulp doen toekomen waarover wij beschikken, De „News Chronicle" rekent op een spoedige beslissing, daar zelfs de Duitsche troepen een dergelijke inspanning niet zeer lang kunnen volhouden. De „Daily Herald" zegt: Het is.niet te vermijden geweest den vijand eenige strooken terrein over te laten. Een zoo geweldig gebruik van wapens en menschen door den vijand moest wel tot eenig succes lei den. Alle p'nysisch mogelijke hulp moet onvoor waardelijk aan Frankrijk verleend worden. De „Daily Telegraph" beweert dat het front tot dusver niet doorbroken is. Thans moet alles gedaan worden om de offensieve kracht van de Britsche luchtaanvallen te verhoogen en om de Britsche troepen te versterken die ten westen van de linie strijden. Evacuatie van kinderen uit Londen. LONDEN. 10 Juni (D.N.B.) Het ministerie voor de openbare gezondheid maakt bekend dat Zon onder 9.59 Zon op 5.19 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. besloten is van a-s. Donderdag af te beginnen met de evacuatie van 120.000 kinderen uit de overbevolkte stadsdeelen van Londen. De kinde ren zullen in de westelijke graaf schappen wor den ondergebracht. Het oordeel der Fransche bladen. „Uren van beslissende betcekenis". PARIJS, 10 Juni (D.N.B.). Volgens de Pa- rijsche blad maakt Frankrijk thans een van de meest dramatische perioden van zijn geschiedenis door. De thans verstrijkende uren zijn beslissende beteekenis. De „Petit Parisien" schrijft dat het geloof de Fransche soldaten nooit verlaten zal, ook wanneer de stormloop van de Duitsche troepen ongelukki gerwijze de voorposten van Parijs omver zou loo- pen. In de „Populaire" geeft Blum toe dat de Fran sche troepen steeds ingewikkelder en doeltreffen der wapens gebruiken, doch dat tenslotte alles aan komt op het „menschenmateriaal". Men mag het geloof niet opgeven, dat Frankrijk niet overwon nen kan worden. In de „Journal" probeert generaal Duval aan het terreinverlies geen al te groote beteekenis t.e hechten, daar dit verlies overeenstemt met de methode van de Fransche terugtochtsgevechten. De Parijsche correspondent van het Joego Slavi sche blad „Vreme" bericht dat eidereen in de Fransche hoofdstad voelt dat de slag steeds dichter bij Parijs komt. In de straten van de Parijsche voorsteden worden verdedigingsstellingen aange legd. In de straten van Parijs houdt de mobiele garde oefeningen in straatgevechten. Alles wordt georganiseerd voor de verdediging. Gisteren is een aanvan gemaakt met het evacueeren der kinderen uit Parijs. Het gisterochtend vroeg uitgevaardigde bevel van Maarschalk Weygand heeft, naar de „Vreme" verder bericht, de zenuwachtigheid op de spits gedreven. De Fransche hoofdstad vertoont een volledig oorlogsbeeld. Van gisteren af, is, vol gens het genoemd blad, ook het verbruik van elec- trïschen stroom door particuliere personen be perkt. Over den Zaterdag gehouden ministerraad is geen mededeeling verstrekt. Hedenavond om negentien uur komt de geheele regeeering opnieuw in vergadering bijeen. wustzijn gerakt. Een E. H. B. O.-lid verleende de eerste hulp; de dame werd hierna per ziekenauto van Mathot naar het Diaconessenhuis te Haarlem overgebracht, waar zij werd opgenomen. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN TRAM. Zaterdagmiddag 12 uur reed een personen auto, over den Oosterduinweg in de richting Over- veen. Van Haarlem naderde een uit drie wagens bestaande trein van de N.Z.H. De bestuurder van de auto lette, door onbekendheid met de situatie, niet op het onveilig staande roode lichtsignaal; gelukkig had de tram, daar zij bij de halte moest stoppen geen groote snelheid; niettemin was een botsing onvermijdelijk en werd de auto door de tram gegrepen. De beide inzittenden liepen geen letsel op, doch de wagen werd zoodanig gekraakt dat hij moest worden weggesleept. De Italiaansch-Russisclie betrekkingen. Ambassadeurs van beide landen keeren naar hun posten terug. Het D.N.B. verneemt uit Moskou: De ambassadeur der Sovjet-Unie in Italië, Gorelkin, en de ambassadeur van Italië in de Sovjet-Unie, Rosso, die aan het einde van verleden jaar door hun regeeringen tijdelijk werden teruggeroepen, zullen weer naar hun posten terugkeeren, gelijk blijkt uit het vol gende, door het Russische agentschap Tass ver spreide bericht: De Italiaansche ambassadeur in de Sovjet-Unie, Rosso, is uit Rome naar Moskou vertrokken De ambassadeur der Sovjet- Unie in Italië Gorelkin is uit Moskou naar Rome vertrokken. De Italiaansche ambassadeur in de Sovjet-Unie en de ambassadeur der Sovjet-Unie in Italië zullen na hun aankomst onverwijld hun werkzaamheden aanvangen. EEN LEGAAT. Mevr. de Wed. Mulder, wier echtgenoot ds. R. Mulder, van 18811914 predikant is geweest bij de Geref. Kerk van Haarlem, heeft aan deze kerk gelegateerd i 1500, waarvan f 500 voor de Diaconie ten behoeve van „Ziekenzorg". GEGARANDEERD TOTALE UITROEIING. Fa. H. v. LOON - TELEF. 23037 MARNTXSTRAAT No. 116 HAARLEM. Zuiveraar van Rijks- en Gemeentegebouwen. (Adv. Ingez. Med.) jiiinir OVERVEEN DOOR EEN ZONNESTEEK GETROFFEN. Mej. J. B. uit Haarlem had zich Zondag den geheelen dag op het Bloemendaalsche strand ver maakt. Toen zij tegen den avond over den Zee weg naar huis terugkeerde, werd zij plotseling door de warme bevangen en verloor het bewustzijn. Dr. Immink constateerde een zonnesteek. Per dokters auto werd de juffrouw naar haar woning te Haar- vervoerd. MEISJE AANGEREDEN. Op den Brouwerskolkweg wilde het 12-jarige meisje A. van S., afkohstig uit Haarlem, zich ver- frisschen bij een langs den weg staande drink bak; zij stak den weg over, maar werd daarbij aangereden door een passeerende militair, die per- fiets met vrij groote snelheid reed. Het meisje kwam ongelukkig terecht; zij kreeg ernstige schaaf wonden aan haar rechteronderbeen. Nadat een lid van E. H. B. O. haar verbonden had, werd het meisje door de politie naar haar woning gebracht. AERDENHOUT WIELRIJDSTER GEVALLEN. mevr. J. B. uit Aerdenhout, reed op den Aerden- houtsduinweg, zij keek even achterom, kwam met den trottoirband in aanraking en viel op haar arm en schouder. De arm schoto uit het lid en de dame kreeg een schouderfractuur, terwijl zij buiten be- VELSEN Collecte Nationaal Hulpcomité 1940 Zaterdag 15 Juni wordt een straatcollecte gehouden. Voor hulpverleening aan de rechtstreeksche slachtoffers der oorlogsomstandigheden is opge richt het Nationaal Hulpcomité 1940. Zooals in vele andere gemeenten is ook in Velsen, door den Burgemeester een plaatselijk comité gevormd, dat zich zal belasten met het houden eener straat- en huizencollecte, ten bate van genoemd Nationaal Comité, op Zaterdag 15 Juni a.s. In dit plaatselijk comité hebben zitting: De dames: Mevr. KesslerStoop en mevr. GroosmullerVoet en de heeren W. F. Visser, wethouder van Sociale Zaken, voorzitter, Mi*. L. Vorstman, W. van Haselen, J. Mac Daniel, K. H Tusenius, J. Smit, IJ. Schmitz chef der af- deeling Sociale Zaken ter secretarie, secretaris en P. Waardenburg, directeur van den Ge meentelijken Dienst van Maatschappelijk Hulp betoon, penningmeester. Wij twijfelen niet of de ingezetenen van Vel sen zullen, ten zeerste begaan met het lot van velen hunner landgenooten en anderzijds dank baar gestemd voor het feit, dat hunne ge meente voor de ergste gevolgen van den ramp spoed van den oorlog mocht worden gespaard, naar hun vermogen tot het welslagen van deze collecte bijdragen. Collectanten kunnefi zich aanmelden ten Raad huize, afdeeling Sociale Zaken. Zij die reeds thans een bijdrage zouden over maken kunnen dit doen door storting of over schrijving op girorekening 18905 van den Ge meentelijken Dienst van Maatschappelijk Hulp betoon te IJmuiden, onder vermelding: „bijdrage Nationaal Hulpcomité 1940". grepen. Toen ontstond een vechtpartij, waarbij dt sergeant L. groote moeite deed om den man in te rekenen, wat hem inderdaad gelukte. De gemeentepolitie van Halfweg werd direct waarschuwd. De spoedig ter plaatse zijnde Halfwegsche po litie bracht den rijwieldief geboeid naar het Raad huis. j - Men bleek met een zeer goeden bekende van de politie te doen te hebben, want J. H. heeft tal van veroordeelingen achter den rug. Hij is ter beschikking van den Officier van Justitie te Haar lem gesteld en daar in het Huis van Bewaring J ingesloten. IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. IJMUIDEN. 10 Juni. 2652 K.G. snoek baars 32—23 ct. per K.G. 159 K.G. blei 10—9 ct. per K.G., 150 K.G. baars 22—14 ct. per K.G., 7 K.G. karper 23 ct. per K.G. SANTPOORT ALS KINDEREN MET LUCIFERS SPELEN. In het bosch langs de Cremerlaan ontstond brand, doordat kinderen, die met lucifers speel den een boomstam in brand staken. Door de groote droogte van den laatsten tijd greep het vuur snel om zich heen. De brandweer, die spoe dig aanwezig was, wist het vuur echter te be dwingen. Men zij voorzichtig met vuur. BLOEMEN DAAL FLORALIA 1940. Het toestuur van Floralia zet haar mooie werk: „liefde kweeken voor de natuur tojj de jeugd", voort. Dank zij de medewerking van vriendelijke gevers konden 2200 planten worden uitgereikt margarieten, fuchsia's, begonia's jagetes, enz. Men was steeds gewoon, om de planten in soor ten over de scholen te distribueeren. maar door transportmoeilijkheden heeft men dit nu niet kunnen doen en heeft men het geschonkene ge bracht naar de dichtstbijzijnde school. Dit jaar is de Koningin Wilhelminaschool ook bij de deelnemende scholen gekomen. MACIIT OVER HET STUUR VERLOREN. Een 10-jarig Haarlemsch meisje M. S., reed Zaterdagmiddag half vijf met groote snelheid bij de betonnen trap van het Bloemendaalsche Kopje Zij verloor de macht over haar stuur en kwam met een smak in het prikkeldraad terecht. Dr. Drijber, die spoedig ter plaatse was, legde het eerste ver band, waarna het meisje per auto naar haar woning werd vervoerd. ONVOORZICHTIG. De elfjarige Haarlemsche knaap L. E. beging de onvoorzichtigheid met een duo-passagier op zijn fiets van den Hoogen Duin en Daalscheweg te rijden in de richting Zomerzorgerlaan. De gevol gen bleven niet uit; in de fatalen bocht botste de fiets tegen een hek en de elfjarige knaap kreeg ernstige wonden aan het hoofd. Nadat de politie de eerste hulp had verleend, werd de knaap door familieleden huiswaarts gebracht. HALFWEG Verkeerde toepassing van het ruilsysteem. Goede vangst van de Halfwegsche politie. Zaterdagavond kwam J. H. uit Amsterdam den Kanaalweg afrijden in de richting Halfweg. Een omwonende zag, dat de man zijn rijwiel voor een langs den weg staande fiets ruilde, welke toebehoorde aan een arbeider, die op eenigen afstand in het land werkzaam was. De man begaf zich op het nieuwe rijwiel in de richting Halfweg, doch werd onmiddellijk achter volgd. Bij het militaire Sectorpark viel hij. waarna hij gegrepen werd. Plotseling wist hij zich weer los te rukken en nam hij de vlucht. Zijn vrijheid was echter van korten duur, want na een .zoowel spannende als inspannende achtervolging werd hij wederom ge ZANDVOORT Duizenden naar Zandvoort. Dc animo voor kampeeren wordt grooter. Hoe groot de aantrekkingskracht is. die de zei op de menschen in 't algemeen en op de stadsbewo. ners in het bijzonder uitoefent, bleek Zondag wel v weer heel duidelijk. Men moet er toch wel wat voot v over hebben om met twee personen op één fiets van k Amsterdam te komen, om beurten trappend en os beurten uitrustend op de bagagedrager, Een trouw o huisvader slaagde er na een moeizamen tocht in ziji jj vrouw en vier kinderen in een bakfiets naar Zand- voort te vervoeren. Na een heerlijken dag aan ze aanvaardde de familie tegen zeven uur op dezelfd; wijze den terugtocht. Laten we hopen dat het eind-1( punt zonder ongelukken werd bereikt. j, Duizenden fietsen met en zonder aanhangwager.- e tjes vormden van den vroegen morgen tot ver ij n den namiddag een onafgebroken stroom, zoowel d langs den Zeeweg, als langs de Zandvoortsche laai De rijwielstallingen konden den grooten aanvoei van fietsen nauwelijke verwérken en vele „puil den" naar alle zijden uit. Trein en tram werkten met extra materieel oe aan de aanvraag te kunnen voldoen. Vele passa giers maakte de reis van Amsterdam of Haarlee liever staande, dan te wachten. Het strand zag er werkelijk zomersch uit. Oven heerschte bedrijvigheid en de wapperende vlagge op de tentjes gaven het strand een vroolijk aaa zien. De badinrichtingen mochten zich m een dru- bezoek verheugen en ook aan het stille strand ge noten velen van zon en zee. De roodverbrande ge zichten, armen en beenen toonden duidelijk, dj men de kracht van de Junizon had onderschat, li de komende dagen zal men daardoor wellicht o: minder prettige wijze aan het uitstapje naar Zand voort herinnerd worden. Het Noorderbad trok op dezen mooien dag we extra veel bezoekers. De ruime zonnebad terrassen het mooie zwembassin en de uitstekende fietsen stallingen werkten daaraan wel mede. Op het kampeerterrein op het Noorderstrand. het nog minder druk dan in vorige jaren. Toe waren er op dezen mooien Zondag reeds vele dag kampeerders. Ook het aantal vaste tenten die voe langeren tijd blijven staan groeit met den da: Nu het daarbuiten practisch den geheelen nacM< niet donker wordt, wordt het verbod om 's avond 1 licht aan te steken, nauwelijks als een bezwaar ge voeld. Daar aan het heerlijk rustige strand vergete de tentbewoners de groote en kleine zorgen, die he leven in de stad vaak veronaangenamen. Ook het aantal badgasten neemt dagelijks toe, gaat het niet zoo snel als men wel zou wenschet Verscheidene huurders van gemeubileerde wonin gen, die hun contracten in verband met de ver- andere omstandigheden reeds hadden opgezegc zijn op dit besluit terug gekomen en zij geniete thans volop van het mooie weer en de volkomen rui aan zee. Bij de V. V. V. en de makelaars beginnen de laat ste dagen steeds meer aanvragen voor gemeubileerd huizen en pensions binnen te komen. Op het oogen blik is er nog niets van te zeggen hoe de toestan zich dan zal ontwikkelen, doch we zijn er van over tuigd, dat het verlangen naar zee velen te machti] zal zijn. Ondanks alle voornemens om dit jaar rus tig thuis te blijven zullen ze toch naar Zandyoor komen, al is 't wellicht wat later dan andere jaren ZANDVOORTSCHE REDDINGSBRIGADE. De langdurige vorstperiode heeft het wintel programma van de Z. R. B. wel eenigszins in c war gestuurd. Zoodra het voorjaar in het zicht kwam, wei den de materialen grondig hersteld. De vas posten aan Zuid en Noord hadden gedurem den winter ernstig geleden; die werden geres taureerd. De vletten werden keurig in de va gezet. Al dit werk werd door een kleine grex leden geheel belangeloos verricht. Dit waren evenwel nog maar de voorbere dende werkzaamheden. Het groote werk van q Brigade, de beveiliging van de duizenden bade: en zwemmers, aan het vrije strand, begint thai pas; met de zomermaanden komt ook de drukte De taak die de Reddingsbrigade nu reeds ve achtereenvolgende jaren op zich heeft genome is wel zeer zwaar. Een groote voldoening' is he evenwel, dat het publiek langzamerhand i groote waarde van dit werk gaat inzien en zie! meer en meer gedraagt naar de aanwijzingfl die de brigade geeft. Laten we hopen, dat de bezoekers van Zand voort zich ook in het komende seizoen weer aa: de voorschriften houden, dan zal het aant! ongelukken zeker tot een minimum bepert blijven. EEN NIEUW BEDRIJF. Een ondernemende rijwielhersteller uit Haarle: pakte Zondag het noodige gereedschap op zijn bak fiets en begaf zich daarmede naar de ZandvoortscS laan om de pechvogels, die te kampen hadden mi lekke bandjes en andere gebreken aan hun fiet ter plaatse van dienst te zijn. Vooral na den midda had de man druk werk, terwijl de fietsers, die an ders den langen -weg terug voor een groot dee loopende hadden moeten afleggen, hem zeer dank baar waren. HOOFDDORP CONSULTATIEBUREAU T.B.C.-BESTRIJDLVG. Volgens het jaarverslag van het consultatie bureau der t b c.-bestrijding werden in het j loopen jaar 528 (534) personen onderzocht, wie 687 666consulten werden verstrekt. Voor d eerste maal werden onderzocht 45 (56) manner. 62 (76) vrouwen en 55 (751 kinderen. Hiervan bleken 9 (14) lijdende aan een ope: longtuberculose 15 (13) aan een gesloten long tuberculose en 10 (4) aan een anderen vorm val tuberculose. In een ziekenhuis werd verpleegd 1 (5) patiënt terwijl 14 (12) naar een sanatorium werden zonden, waarvan 2 (5) voor rekening van eK Raad van Arbeid. VERVOER VAN HOOI EN STROO. Bekend wordt gemaakt, dat het verbod tot ver voeren en afleveren van hooi en stroo is inge trokken, tevens het verbod tot bewerken en ver werken van haverstroo en zomergerststroo. Tegelijk zijn de prijsvoorschriften ingetrokken de maximum-prijzen blijven evenwel gehand haafd. BENZINEBONS KUNNEN BIJ BENZINEPOMP- HOUDERS WORDEN INGEWISSELD. Personen, die door den burgemeester va: Haarlemmermeer voorzien zijn van een bewijs va: vergunning om met een motorrijtuig te rijden mogen de aan hen afgegeven benzinebons inwis selen bij alle benzinepomnhouders in deze me en te.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2