Haarlem's Dagblad Jtaiië in owlIoq en J-Jiankcifk Cng-eiand Oorlogstoestand heden ingegaan Koffie- en thee distributie. Waf gebeurt er met de textiel-bonnen? Een auto, die „op beukenhout loopt". Huisdier distributie. Benzine en steenkolen voor de industrie. Actiketeu^ 57e Jaargang No. 17477 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 11 Juni 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35 Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groenljes zie rubriek. i Mussolini zegt geen andere volken in het conflict te willen betrekken Het Italiaansche persbureau Stefani meldtMaandagmiddag om 16 uur 30 heeft de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, in het Palazzo Chigi te Rome, den ambassadeur van Frankrijk ontvangen. Hij iegde tegenover hem de volgende verklaring af „Z.M. de koning en keizer verklaart dat Italië zich van Dinsdag 11 Juni af in staat van oorlog beschouwt met Frankrijk." Om 16 uur 45 ontbood Ciano den ambassadeur van Groot-Brittannië, wien hij in gelijkluidende termen mededeelde dat Italië zich in staat van oorlog beschouwde met Groot-Brittannië. Mussolini deed mededeeling van de oorlogsverklaring in een rede die hij van het balkon van het Palazzo Venezia te Rome hield voor een groote menigte, die zich op het Venetiaansche Plein had verzameld. De Duce zeide o.a. „Wij nemen de wapens op ter verdedi ging, na het probleem der vastelands- grenzen te hebben opgelost, van onze zeegrenzen. Wij willen de territoriale en militaire ketenen verbreken, die ons in onze zee verstikken, want een volk van 45 millioen zielen is niet waarlijk vrij, wanneer het geen vrijen weg naar den Oceaan heeft." Mussolini verklaarde plechtig dat Italiëniet het voornemen heeft andere volken, die aan Italië ter zee en te land grenzen in het conflict mee te sleepen. „Mogen Zwitserland, Joego-Slavië, Turkije, Egypte en Griekenland acte nemen van deze woorden." Na deze betooging bedjaf de menigte zich naar het koninklijk paleis, waar den koning-keizer een hulde werd gebracht. (Voor den volledigen tekst van Mussolini's rede, zie men elders in dit nummer.) Von Ribbentrop bij den Italiaanschen ambassadeur. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Onmiddellijk nadat de Duce de wereld bekend had gemaakt dat Italië aan-de zijde van Duitsch- land den strijd opneemt tegen de- gemeenschappe- lijken vijand, Engeland en Frankrijk, begaf de rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Rib bentrop zich naar de Italiaansche ambassade om den ambassadeur, Dino Alfieri, geluk te wenschen uit naam van den Führer met deze beslissing, die het noodlot bepaalt. Tevens bracht hij de geluk- wenschen over van 't geheele Duitsche volk, dat zich thans inniger dan ooit verbonden weet met het fascistische Italië. Telegrammen van Hitier. Het D.N.B. meldt voorts: De Führer heeft den koning van Italië en kei zer van Ethiopië een telegram gezonden van den volgenden inhoud: „De voorzienigheid heeft gewild dat wij tegen onze eigen voornemens in gedwongen zij de vrij heid en de toekomst van onze volken te verdedigen in den strijd tegen Engeland en Frankrijk. Op dit historische oogenblik, waarop zich onze legers tot trouwe wapenbroederschap vereenigen, voel ik mij gedrongen Uwe Majesteit mijn hartelijkste groeten te zenden. Ik ben er vast van overtuigd dat de geweldige kracht van Italië en Duitschland de overwinning zal behalen op onze tegenstanders. De levensrechten van onze beide volken zullen dan voor alle tijden beveiligd zijn". w.g. ADOLF HITLER Aan Mussolini heeft de Führer het volgende tele gram gezonden: „De wereldhistorische beslissing, die gij hebt afgekondigd, heeft mij ten diepste bewogen. Het geheele Duitsche volk denkt op dit oogenblik aan u en uw land. De Duitsche weermacht verheugt zich in den strijd te kunnen staan aan de zijde der Italiaansche kameraden. In September van het vorige jaar hebben de Britsche machthebbers het Duitsche rijk zonder reden den oorlog verklaard. Zij wezen ieder aanbod tot een vreedzame regeling Café's krijgen 90 pCt., ziekenhuizen 100 pCt. Naar wij vernemen is er voorloopig geen kans dat de café- en restaurantbezoekers het zonder kopje thee of koffie moeten doen. Die bedrijven hebben zoo vernemen wij van het Distributiebureau te Haarlem 90% van het normale verbruik toe gewezen gekregen. Er zal dus wel zuinig te werk gegaan moeten worden, want er is natuurlijk veel hans. dat er op den duur in de café's en restau rants meer vraag naar koffie en thee komt. Als de öenschen thuis, door de rantsoeneering, de koffie- boonen en de blaadjes thee moeten tellen, komen zij er immers gemakkelijk toe om buitenshuis die versnapering te gaan genieten! Hetzelfde percentage koffie en thee hebben de cantines van inrichtingen waar veel personeel werkt. Er zijn geen toewijzingen gegeven aan klei nere bedrijven waar bijvoorbeeld een huisbewaar der voor koffie en thee zorgde. De ziekenhuizen hebben, voorloopig 100% van het gewone verbruik van koffie en thee mogen behouden. van de hand. Ook uw bemiddelingsvoorstel, Duce, kreeg toen een hard „neen" te hooren. De toe nemende miskenning der nationale levensrechten van Italië, door de machthebbers in Londen en Pa rijs heeft thans ons, die in wereldbeschouwing door onze beide revoluties en politiek door de ver dragen reeds altijd ten nauwste verbonden waren, definitief bijeen gebracht in den grooten strijd om de vrijheid en toekomst van onze volken. Duce van het Fascistisch Italië, aanvaard de verzeke ring der onverbrekelijke strijdgemeenschap van het Duitsche met het Italiaansche volk. Ik zeJf zend u als steeds in trouwe kameraadschap de hartelijkste groeten". w.g. ADOLF HITLER. Krijgsgevangenen uit Haarlem en omstreken. Een aantal komt heden en Woensdag. Bij de Stichting „Haarlem's Bloei" is een tele gram ontvangen uit Enschedé, daj, een aantal krijgs gevangenen van Haarlem en omstreken heden te 3.30 uur thuis komt. Tot zoover dit telegram. Nader vernemen wij van het gemeentebestuur van Enschedé dat ook Woensdag een aantal krijgs gevangenen kan verwacht worden. Alleen materiaal voor steekproeven. Het is al eenige weken zoo dat textielwaren alleen verkocht mogen worden op vertoon van de stam kaart. De verkooper mag van elk artikel slechts één stuk (bijvoorbeeld één japon, één mantel, een coupon voor één costuum of één jas en één paar kousen) afgegeven, terwijl hij bovendien een verkoopbriefje op naam moet invullen in duplo, één voor zijn eigen archief en een voor den kooper om té bewaren. Ongetwijfeld is de vraag bij velen gerezen: wat gebeurt er met deze textiel-bonnen? Alleen te Haarlem worden er dagelijks duizenden of zijn het er tienduizenden? geschreven. Alles gaat vrijwel op de stamkaart. Zelfs op de Botermarkt. Wie een waschhandje van 5 cent koopt moet zijn stamkaart toonen. Wij hebben een antwoord gevraagd aan den heer A. van Driel, den directeur van het Haarlemsche Distributie-bureau. Hij deelde ons mede: Er is op dit oogenblik geen distributieregeling van text iel - goederen. Of die komt moet afgewacht worden De overheid heeft voorloopig den maatregel van van verkoop van één stuk van elk artikel op de stamkaart en invulling van bonnen ingevoerd om het hamsteren, dat op vrij groote schaal geconsta teerd werd, tegen te gaan. Het is niet te doen om aan alle verkoopers van textiel-goederen voor te schrijven om de bonnen aan een centraal punt ter controle in te leveren, want dan zou men een leger ambtenaren noodig hebben om van eiken stamkaart-houder een rfegister aan te leggen van zijn koopen. Natuurlijk zou dat wel het middel zijn om te onderzoeken of er nu toch niet enkelen zijn die alsnog hamsteren. Iemand die het er bij de bestaande regeling op gezet heeft alsnog on gemotiveerde aankoopen te doen, kan immers bij verschillende winkeliers inkoopen gaan doen. Maar er staat toch een stok achter de deur om uitwassen tegen te gaan! De ambtenaren die be last zijn met de controle op de maatregelen zullen bij de winkeliers steekproeven nemen. Als er iemand is die de winkels afloopt om overal iets te hamsteren, kan deze op die manier tegen de lamp loopen. De wetenschap, dat dit controle middel bestaat, zal wel preventief werken. En het is een algemeen belang, dat zulle hamsteren voorkomen wordt! Wel worden zoo deelde de directeur ons mede in de laatste dagen de voorschriften wal soepeler toegepast bij aankoopen van huwelijks- en baby-uitzetten. Men heeft in Den Haag ingezien, dat het niet opgaat menschen die gaan trouwer af te schepen met één handdoek en één laken. Een luier voor een baby zou elke moeder tot zenuw patiënte maken. Nu is vastgesteld, dat als jonge menschen een bewijs overleggen van het gemeente bestuur dat zij ondertrouwd zijn, de winkelier hen een bescheiden huwelijksuitzet mag leveren. Ook aanstaande moeders mogen een bescheiden luier mand koopen of als zij die nog gedeeltelijk hebben met het hoog-noodige aanvullen. Het is ons tenslotte opgevallen, dat er wat den verkoop Van textiel-goederen op stamkaart betreft, niet in alles één lijn getrokken wordt. Zoo stonden er Maandag twee kooplieden in knotten wol op dp Botermarkt. De een verkocht op de stamkaart, terwijl de ander meende, dat knotten wol buiten de regeling vielen. De eerste koopman meende dal zijn collega hem op die manier oneerlijke concur rentie aandeed, want het publiek koopt blijkbaar het liefst zonder bonnen. Inderdaad zou het aanbeveling verdienen als alle kooplieden verplicht werden in deze één gedragslijn te volgen. IS PIERRE COT DOODGESCHOTEN? Het D.N.B. verneemt van de Fransche grens, 11 Juni: Volgens hier ontvangen berichten is de voor malige Fransche minister voor luchtvaart Pierre Cot door een groep Fransche vliegers in zijn woning overvallen en buiten Parijs doodgeschoten. Het menschelijk vernuft is allerwegen in de weer om de ongerieven, welke het wereldgebeuren ons oplegt, te beperken. De auto werd vervangen door paard en wagen, en we 'probeeren dat te romanti- seeren en zoo gunstig mogelijk voor te Stellen, maar velen van ons zouden, wanneer ze morgen weer in een auto konden stappen, vooral wat hun zaken betreft gelukkigei zijn. Dat heeft de be kende Haarlemsche auto-expert Gadsonides ook begrepen, en daarom construeerde hij een houtgas generator voor personen auto's, welke hij voorloo pig op een twoseater gemonteerd heeft. Deze auto loopt dus niet op benzine maar ophout! De generator wordt met blokken beukenhout gestookt, waarvan de kosten tot benzine staan als 1 3. Het voorloopig model heeft proef gereden en het was mogelijk een snelheid van 80 K.M. per uur te behalen. Als bijzonderheid dient nog ver meld, dat de wagen ook start op dit houtgas, in te genstelling met wagens, die op houtgas loopen, en die met benzine gestart moeten worden. (De secretaris van het Comité tot hulpverleening aan dieren in oor logstijd hééft n. a. v. de distributie van eten voor huisdieren verklaard, dat deze in ons land toch te vet zijn) 't Is me wat, die secretaris Werpt als dierenvriend daar maar es Op het huisgedierte 'n smet; Onze katten, onze honden Krijgen daar zoo onomwonden Achteraf van hem huu vet. Zij besluiten, saamgedreven, Niet als kat en hond te leven, Zooals de traditie was, Maar om poot in poot te strijden, Tegen d'ongunst dezer tijden, Een in nood, zoo niet in ras. 't Kan den hond een katzwijm geven En de kat een hondenleven, Als het brave huisdier weet, Dat het, volgens resolutie Van de menschendistributie Moet gaan leven op dieet. En daar, als het nieuwtje waar is, Komt dan nog die secretaris Zeggen in zijn rauwe taal, Niet, dat zij ietwat gezet zijn Maar ronduit, dat zij te vet zijn, Dat is waarlijk een schandaal. Beste katten, brave honden, Raak nou niet zoo opgewonden. Denk eens aan de slanke lijn; Houd j' eraan, je over zaken Van den mensch niet dik te maken, Dat kan slechts je voordeel zijn. Te Haarlem wordt geholpen waar dit mogelijk is. Wij weten nog niet zoo zei de heer A. van Driel, de directeur van het Distributie-bureau voor Haarlem, ons hoe het met de brandstoffen-voor ziening voor huisbrand in den aanstaanden winter zal gaan. De verwachting is, dat wij voor huisbrand de beschikking houden over de opbrengst van onze mijnen in Limburg. Algemeen wordt aangenomen dat die in onze behoeften kunnen voorzien. De moei lijkheid is evenwel dat het transport op dit oogen blik nog sterk bemoeilijkt is. Gehoopt wordt in- tusschen dat dé transport-bezwaren voor een groot gedeelte in de komende maanden overwonnen kun nen worden. Op dit oogenblik wordt gezorgd, dal de in dustrie de steenkolen krijgt die noodig zijn voor het in stand houden van de bedrijven. Daarin zijn wij tot heden geslaagd, wat een ge lukkige omstandigheid is, want het is een algemeen belang dat het industrieele leven zooveel mogelijk bevorderd wordt. Gaarne zouden we ook meer doen wat de ver strekking van benzine aan de industrie betreft, maar de ons gegeven voorschriften staan dit niet toe. Wat mogelijk is doen wij. Met combinatie is in sommige gevallen wel wat te bereiken. Wij hebben bijvoorbeeld een regeling gemaakt waarbij het bouwvak te Haarlem gezamenlijk in totaal de be schikking heeft over benzine voor 8 vrachtauto's. Daardoor is het althans mogelijk de meest-nood- zakelijke transporten te doen plaats hebben. De taxi's te Haarlem. Wij wezen er op. dat in ons land ongelijkheid bestaat wat de verstrekking van benzine be treft. Blijkbaar is dat een gevolg van de omstan digheid, dat de benzine-distrbutie in verschil lende gemeenten in andere handen is. In de eene gemeente zorgt de burgemeester er zelf voor. in een andere is het aan den commissaris van politie opgedragen, er zijn ook gevallen, dat de regeling ter uitvoering gegeven is aan den directeur van het Distributiebureau (zoo als te Haarlem), terwijl er ook weer gebieden zijn, waar de Kamer van Koophandel er mee be last is. Het gevolg is natuurlijk dat er tegenstrijdige besluiten genomen worden. In Aalsmeer krij gen, om een voorbeeld te noemen de handelaars die bloemen op de veilingen koopen, geen benzine voor de auto's, om die bloemen naar hun klanten te vervoeren, terwijl er wel in de omge ving benzine verstrekt wordt aan telers die bloemen naar de veiling te Aalsmeer te bren gen. De heer Van Driel beaamde dit. Er was te Haarlem, in het belang van zieken en ouden van dagen, een regeling gemaakt waarbij 8 van de 104 taxi's zouden rijden, maar er kwam uit Den Haag de mededeeling dat dit niet mocht. Ik heb evenwel gehoord, dat de taxi's te Leiden wel mo gen rijden. De verwachting is evenwel dat er binnenkort een rijksregeling komt voor de distributie van benzine. Het is aan te nemen dat er dan een uniforme richtlijn komt, waardoor een einde zal komen aan de verschillende maatstaven van be oordeeling. Inzameling van Haarlem's Dagblad voor het „Hulpcomité 1940". Tweede verantwoording. v. V. ƒ1.—, Dames M. 7 10.—, Mej. G. v. H. ƒ2.50. Fam. B. S. ƒ5.—, L. 2.50, De J. 1.—, J. H. V. 1.—. P. V. ƒ0.50, v. M. ƒ1.—, v. d. V. ƒ0.50, H. B. 0.50. v. K. 0.25, M. H. G. ƒ0.25. v. D. ƒ0.25. L. St. ƒ0.25. H. Sch. ƒ0.15. De Gr. ƒ0.25, W. S. 0.50. R. L. 0.25. B. R. ƒ0.25; Sch. ƒ0.15. P. v. H. f 0.20, W. A. W. ƒ0.25, H. Sch. ƒ0.15. Mevr. P. K.—M. ƒ25.—, E. J. W. K. ƒ5.—, D. S. 5.—, De M. 1.—, B. L.—H. 100—, C. H. 10—, J B. S. 2.50, B. 2— Thans is in het geheel bij ons blad binnen gekomen 618.50. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 of overgeschreven worden op onze postgiro rekening No. 38810 ten name van Haarlems Dag blad onder vermelding „Hulpcomité 1940" en onder opgave, hoe men zijn gift verantwoord wenscht. Het woord is aan Menander: Dit is eerst leven: niet alleen voor zichzelven te leven. Ned. Groènten- en Fruitcentrale koopt aardbeien. Vooruitzichten op export niet gunstig. Minimumprijs 17 cent per K.G. In verband met de transportmoeilijkheden en de onzekere vooruitzichten voor den export heeft de Ncderlandschc Groenten- en Fruit centrale met de fabrikanten van aardbeien- pulp een overeenkomst gesloten, waarbij zij voor rekening van de Groenten- en Fruitcen trale de aardbeien, die tegen een vastgestelden minimumprijs niet worden gekocht, zullen in maken. Dit is een belangrijk en ook zeer ingrijpend be sluit, dat door de tuinders ongetwijfeld met groote belangstelling zal worden vernomen. Vooral nu de vooruitzichten op export gering zijn Engeland valt als kooper af is het van beteekenis te weten, dat de oogst toch zal kunnen worden geplaatst. Voor een vlot verloop van de getroffen regeling is voor de verschillende districten, waar onder nor male omstandigheden aardbeien door de fabrikan ten worden gekocht voor verwerking, een fabri kant aangesteld, die voor de geheele groep met de leiding en de verdeeling onder de overige fabri kanten is belast. Voor de districten Beverwijk, Heiloo en Castricum is daarmede belast de firma Gebr. Bos en Co. te Amsterdam, die bij de uitvoe ring van haar taak geasissteerd wordt door de N.V. v.h. Gebr. Docter te Beverwijk. Voor deze laatste firma treedt op de heer R. van Lunzen. Veilingen, waar in normale omstandigheden niet voor fabrieksdoeleinden wordt gekocht, komen voorloopig niet in aanmerking voor deze regeling. Daarentegen moeten veilingen, die de aardbeien altijd voor versche consumptie verkochten, dit blijven doen en kunnen niet voor de fabrieken gaan verkoopen. Aan de Beverwijksche veilingen zullen dus de belangrijke verkoopen ten behoeve van de binnen- landsche markt op normale wijze doorgang vin den. De rest van den aanvoer, dat deel dus, wat in vorige jaren voor. export bestemd was, wordt voor rekening van de Groenten- en Fruitcentrale Lngepulpt. Als fabrieksaardbeien komen slechts aardbeien, zonder dop in aanmerking. Fabrikanten kunnen hieruit koopen uitsluitend voor eigen behoefte, resp. voor verkoop aan iam- en marmelade-fabri kanten, die niet zelfstandig op de veilingen koopen. In verhouding tot den totalen aanvoer zullen dit vermoedelijk geen groote hoeveelheden zijn. De hoeveelheden, die voor fabricage in aanmer king komen, dienen op de meest economische wijze te worden vervoerd. De veilingen kunnen hieraan zelf aandacht besteden en moeten zich hierover verstaan met den leider-fabrikant. De aardbeien worden op de gewone wijze ge leverd. De fabrikant zal dus de verantwoording dragen voor het door hem in ontvangst genomen aantal sloffen resp. de gewichten. Het spreekt vanzelf, dat de fabrieksaardbeien aan de daarvoor gestelde kwaliteitseischen moeten voldoen en dat de leider-fabrikant, zoowel als d® veiling daarvoor verantwoordelijk zijn. Te Beverwijk is een pulpstation gevestigd. De voor de centrale te Castricum en Heiloo gekochte aardbeien worden hier ter plaatse ingepulpt Nader vernemen wU. dat de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale voor Beverwijk de minimum prijs heeft vastgesteld op 17 cent per Kilogram, bruto voor netto. Zooals bekend is worden de manden meegewogen, terwijl aftrek van tarra niet plaats vindt. In plaatsen, waar uitsluitend netto wordt verkocht is de vastgestelde minimum prijs 18 ets. per K.G. De prijs, die aan de tuinders in Kennemerland voor de aardbeien, aangekocht voor de Nederland sche Groenten, en Fruitcentrale zal worden uitbe taald, is 17 cent per K.G. Dit is de zoogenaamde vergoedingsprijs. De mi nimumprijs aan de veilingen is 19 cent per K.G. Voor de binnenlandsche markt, dus voor aard beien, die bestemd zijn voor de consumptie, is geen minimumprijs vastgesteld. Voor deze aardbeien blijft de markt dus volko men vrij. WANDGEDIERTE. ABSOLUTE VERDELGING onder geheimhouding en schriftelijke garantie. Zuiverings Onderneming „RADICA A L" Gen. Cronjcslraat 135 Telefoon 11657. Waar anderen faalden, slaagden wij. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN; 8 PAGINA'S. Wat gebeurt er met de textiel-bon nen? pag. 1 Benzine en steenkolen voor de Haar lemsche industrie: pag. 1 Waarom te Haarlem geen taxi's rijden. pag. 1 De Zeeweg te Bloemendaal. pag. 2 Flitsen: Weerbericht. pag. 3 v. H.: De Koekoek. pag. 3 De mannen met meer werk. pag. 3 H. V. G. B. bestaat 15 Juni e.k. 40 jaar. pag 4 Uit Haarlem Zuid-West; een ge zochte forensenwijk. pag. 6 K. de Jong: Hei derde Zomerconcert van de H. O. V. pag. 6

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1