)e Mannen met Meer Werk DE KOEKOEK. FLITSEN DINSDAG 11 JUNI 1940 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Oorlogsschade aan binnen vaartuigen. Comité tot hulpverleening opgericht. De Nederlandsche particuliere Rijnvaart Cen trale. de Nederlandsche particuliere Binnen- I3art Centrale en de Nederlandsche particuliere Sleepvaart Centrale, de drie landelijke centrales jer vereenigingen van particuliere reeders. chippers en sleepbooteigenaren, hebben kort eleden een comité in het leven geroepen het welk in overleg en in samenwerking met de op üt gebied bestaande instellingen hulp en [eun wil bieden aan eigenaars van binnen- aartuigen. De kantoren zijn gevestigd in het nieuwe Beurs- ebouw te Rotterdam, ingang Roode Zand, bij de Laurensstraat. Zij, die in de periode 1015 lei 1940 oorlogsschade hebben geleden aan un toebehoorende binnenvaartuigen, kunnen Jicli schriftelijk, doch bij voorkeur mondeling, 5p de daarvoor ingestelde spreekuren (1011 j'ur en 1516 uur) tot voornoemd comité wen- itn. (A.N.P.) De 50 Reichsmark-Kassenscheine. Het A.N.P. meldt uit 's-Gravenhage: Van bevoegde zijde wordt erop gewezen, dat er ier en daar twijfel is gerezen aan de geldigheid in de Reichsmark-Kassenscheine ten bedrage van mark. Daarom wordt erop gewezen, dat deze biljetten het bezette Nederlandsche gebied in betaling enen te worden aangenomen. De Reichs-Kredit-Kasse staat erop vermeld. De jorzijde toont het beeld van een visschersvrouw, achterzijde vermeldt met groote cijfers links en echts 50, waartusschen een foto is afgedrukt van Marienburg te Danzig. Aan het strand. Als de zon wat al te hevig brandt geeft de paraplu een uitstekende beschutting Elke medaille heeft twee kanten. In dat op- Icht zijn de tijdsomstandigheden ook met een aedaille te vergelijken. De een komt in moei- ijkheden en zorgen, terwijl de ander juist door !e ingrijpende veranderingen in economie, ver leer en techniek weer eens een extra kans krijgt. Dat het paard gezegevierd heeft over de auto lal een bekend feit. Maar er is op dit gebied nog meer te constateeren. De binnenschipper die zich vrijwel verdrongen zag door de expedi- ieur die over vrachtauto's de beschikking had. tornt weer aan bod. In verband met de be perkte hoeveelheid motorbrandstof zijn de pa peren van den schipper die nog zeilen aan zijn East heeft hangen, het meest gestegen. Als hij tegenwind heeft kan het paard hem helpen. Dan tordt de jager uit den tijd van de trekschuit teer teruggeroepen. De schoenmaker, juister gezegd de schoenlapper, de man dus die onze «boenen repareert, had het tot voor kort niet druk meer.De fabrieken hadden de nieuwe schoe ien zoo in prijs doen dalen, dat het in veel geval- len de kosten niet waard was om versleten zolen en hakken te laten vernieuwen. Hoeveel dames waren er die den schoenlapper nog in eere hielden? Maar nu de heeren in Den Haag verordineerd hebben, dat niemand nieuwe Khoenen op een bon krijgt voor z'n oude on bruikbaar geworden zijn, ging vrijwel elkeen Sjn schoenenkast inspecteeren om er de paren 'Jt op te diepen die de moeite van het repareeren log waard waren. Wij spraken een schoenmaker, die de moeite tenomen had de paren schoenen, die in zijn terkplaats op een beurt stonden te wachten, te tellen. Het waren er.... 700! Daaraan heb ik zeker 6 weken werk. De menschen die nu nog ko men weten dus. dat zij voorloopig nog niet aan ie beurt zijn! Het is zoo zei de schoenmaker terder nog de vraag of no. 701 ook nog leeren solen en hakken krijgt, want als ik de schoe nen gemaakt heb die er nu zijn, dan ben ik vast en zeker door mijn voorraad leer heen. Als ik in dien tusschentijd geen nieuwen voorraad leer krijg, zullen degenen die later komen, met rub ber genoegen moeten nemen. Maar men kan gerust zijn, datjs ook uitstekend voor dit doel geschikt. Ook de rijwielhersteller .die langen tijd in het boekje gezeten heeft waar de slagen vallen, om- lat nieuwe fietsen immers niet veel duurder wa len dan hij moest vragen voor een goede voor- [aarsbeurt aan een fiets, terwijl ook van banden reparatie niet veel kwam, omdat hij voor het lap- jen haast evenveel moest rekenen dan voor een aieuwe band heeft door de tijdsomstandig heden zijn plaatsje in de zon gekregen. Nu de auto's en de autobussen in de garage staan en »k het trampersoneel voor donker thuis moet Ejn, beleeft de fiets gloriedagen. Er zijn nog nooit zooveel fietsen gekocht als in deze dagen. De fabrieken zitten vol orders. Als een winkelier <een voorraad heeft moet de klant eenige weken geduld hebben. Bovendien halen velen die in 'set verleden eens gepeddeld hebben, de oude '•ets van den zolder. De rijwielhersteller verdient een boterham mee om het oudje weer in be- njdbaren toestand te brengen. De oudste model- ben fietsen komen weer op den weg. Dezer dagen »gen wij er nog met gekitte banden. Ben her innering uit de dagen van het begin onzer eeuw. Toen waren de buitenbanden ook geheel rond. alleen was er een opening in voor het instoppen 'sn den binnenband. De buitenband werd met- kit aan de houten velg vastgemaakt. Iemand die aet zulke banden het ongeluk had in een spij- ter te rijden, had ook al was de fietsenmaker in buurt, een oponthoud van tenminste een uur, soms wel van twee. De reparateur kan het werk in dezen tijd iet meer af. ook al werkt hij van 'smorgens noeg tot 's avonds laat. Maar zoo zei er een tan ons wij klagen niet, want wij kunnen weer behoorlijk ons brood verdienen. B. en W. van Amsterdam willen tooneelgezelschappen subsidieeren Indertijd heeft de Amsterdamsche gemeente raad besloten den Stadsschouwburg op de dagen in het seizoen 1939,'40 waarop deze niet aan den vasten bespeler ter bespeling was afge staan, per avond in gebruik te geven. Deze rege ling dient naar de meening van B. en W. voor r,e seizoen 194.) '41 re worden bestendigd. Het ligt in de bedoeling van B. en W. aan de subsidies voor andere tooneelgezelschappen dan dat van den vasten bespeler, wederom de voor waarde te verbinden, dat de gezelschappen een door B. en W. te bepalen aantal volksvoorstel lingen zullen geven en dat de directies der ge zelschappen en de door hen geëngageerden zich aansluiten bij het Alg. pensioenfonds van Neder landsche tooneelisten. B, en W. verzoeken den raad met het boven staande accoord te gaan en een crediet van f 10.000 te hunner beschikking te stellen, ten einde daaruit voor 1940/41, subsidies te kunnen toestaan aan andere tooneelgezelschappen dan dat van den vasten bespeler van den Stads schouwburg, alsmede bij buitengewone gebeur tenissen op kunstgebied. (A.N.P.). PROF. BROEKEMA OVERLEDEN. Op 56-jarigen leeftijd is, naar het A.N.P. meldt, Maandag plotseling te Wageningen overleden prof. C. Broekema, hoogleeraar in de veredeling van landbouwgewassen aan de Landbouw Hooge- school. De overledene was o.m. ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De begrafenis zal Donderdagmiddag om twee uur te Wagenin gen plaats hebben. (A.N.P.) J. H. Th. O. Kettlitz overleden. Het oud-lid van Ged. Staten van Utrecht en oud-wethouder van de stad, de heer J. H. Th. O. Kettlitz. is overleden. De heer Kettlitz. die den ouderdom van 72 jaar heeft bereikt, is 32 jaar Statenlid geweest en als zoodanig heeft hij meerdere malen den Commissaris der Koningin vervangen. Voorts was hij loco-burge meester in het tijdvak 1915'22. als lid van het college van B. en W. van Utrecht. Als voorzitter der Vakvereeniging voor de typografie en als voorzitter Kon. Utrechtsche Mannenzangver- eeniging. is de overledene bekend. Hij was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en officier in de orde van Oranje Nassau. De begrafenis zal Donderdagmiddag om één uur op de algemeene begraafplaats te Utrecht ge schieden. (A.N.P.) Een verklaring van Ir. Mussert. Het A.N.P. meldt ons d.d. 10 Juni uit 's-Graven hage: Op Zaterdagmiddag werd te Utrecht een bijeen komst der N.S.B. gehouden, alwaar de leider, ir. Mussert, het kader der beweging instructies voor den komenden tijd gaf. Ir. Mussert verklaarde o.a. dat aan de N.S.B. recht zal worden gedaan en dat mishandeling van leden dezer beweging niet ongestraft zal blijven. HET AANVRAGEN VAN VISA VOOR DUITSCHLAND. Het adres te Amsterdam, waar men visa voor Duitschland kan aanvragen is Driekoningenstraat 4, niet, zooals gemeld is, Koninginneweg 4. (A.N.P.) HET POSTMUSEUM HEROPEND. Het Nederlandsche Postmuseum heeft op 10 Juni zijn deuren weder voor het publiek geopend. In het museum zijn thans tentoongesteld de eerste postzegels van Nederland, uitgifte 1852. uit de gespecialiseerde verzameling „Waller". Bovendien kan men eenige ontwerpen en proeven bezichti gen, terwijl de collectie zegels van Nederland en overzeesche gewesten steeds kan worden geraad pleegd. Het Museum is gevestigd: Kortenaerkade 11 te 's-Gravenhage en is eiken werkdag van 10 tot 16 uur geopend (A.N.P.) Weer 1600 krijgsgevangenen in het land terug. Maandagmorgen te ruim elf uur arriveerde te Oldenzaal wederom een extra trein met 1600 krijksgevangenen, afkomstig uit Hamm en Alten- grabo bij Berlijn. Achthonderd van hen stapten te Oldenzaal uit, de anderen vertrokken 12,15 naar Hengelo (A.N.P.). Behoud van den houtopstand. Artikel 7 der bodemproductiebeschikking 1939 is gewijzigd in het belang van den houtopstand. De gewijzigde alinea's van genoemd artikel luiden nu als volgt: De gebruiksgerechtigde van den grond, waarop krachtens een vergunning een-bosch of andere houtopstand geheel of gedeeltelijk is geveld of gerooid, is verplicht een gelijke oppervlakte als werd ontbloot overeenkomstig de hem door den productiecommissaris voor den boschbouw en de houtteelt te geven aanwijzingen binnen een door dezen te stellen termijn na het vellen of rooien te (bebosschen. Van deze verplichting kan de productiecommissaris voor den boschbouw en de houtteelt ontheffing verleenen. Het is verboden aan bosschen en andere hout- opstanden handelingen te verrichten, welke ten gevolge kunnen hebben dat hout op stam wordt gedood (A.N.P.). De koekoek is een vervelend beest. In de eerste plaats heeft hij de onhebbelijkheid om zijn eieren in andermans nest te deponeeren om ze daar te laten uitbroeden. Men kan dit zien als een verre gaande luiheid van het dier. Zijn tweedé eigenschap is de hinderlijke gewoonte ons te vervelen met zijn eeuwige „koekoek". De schrijver die gezegd heeft dat domheid een misdaad is zal den koekoek als den misdadiger onder de vogels ken merken, want het kleinste vogeltje heeft nog zoo veel intelligentie en zooveel muziekles van het ouderpaar gekregen dat het eenige variatie in zijn getureluur uit het keeltje tevoorschijn kan kwee- len, maar de koekoek brengt het nooit en te nimmer verder dan een monotoon koekoek, koekoek, steeds in denzelfden toonaard, immer in het zelfde.Lompo. Zooiets irriteert hevig, evenals de jï^jjfgeman van de buren boven je ovex-stuur kan brengen door het eeuwige getjengel van „boer daar ligt een kip in het water" zonder dat die boer ooit in staat is die kip uit zijn nood te verlossen. Die koekoek, die 'k op het oog heb, zit ergens verscholen aan den oever van de Westeinderplas- sen, misschien zitten er twee of meer van die beesten, dat weet 'k niet, want het kan er ook één zijn, die steeds op vex-schillende plaatsen verschijnt. In ieder geval zou ik er graag wat voor over heb ben om met het jachtgeweer eens in de richting van die monotoneling te paffen, of bij afwezigheid van dit geweer (dat we immers hebben moeten in leveren) het voorbeeld van Piet van der Hem willen volgen, die in zijn Zaterdagsche plaat den jager met eenige onwennigheid pijl en boog doet hanteeren. Ik zou het beestje niet willen raken, want voor pijn doen ben 'k in het algemeen niet te vinden, maar ik zou het diertje een psychischen schok willen bezorgen, een schok, die het zou ont ketenen uit het noodlot, zijn stem tot het monotone „koekoek" te moeten beperken. Ik stel me zoo voor dat wanneer we erin zouden slagen een pijl uit onzen boog rakelings langs hem te doen sche ien hij zoo ontdaan zou zijn dat hij, gelijk een menschenjong door een beroerd rapport of een anderen tik op zijn neus ontwaken kan uit een sufheidstrance, voortaan niet meer koekoek koekoek zou zeggen maar bijvoorbeeld kiekerdekiekiek of kiekerdekoekiekerdekoe. Er zou wellicht ook met het diertje te praten zijn, we zouden onder den boom, waarin hij zich genesteld heeft, eenige har- monica-soli op gramofoonplaten af kunnen draaien, hoewel ik van deze opvoedingsmethode toch min der heil verwacht. In ieder geval, van toon ver-anderen moet-ie. Hij bederft de variabele schoonheid van de West- einderplassen, van de boeiend-veranderende luch ten, de heen en weer deinende windzuchten, de op-en-neex--gaande horizont met "net wuivende riet, de haventjes en huisjes en kerkjes, die onder belichtingen, die varieeren van donker tot licht, allemaal andere schilderijtjes zouden kunnen vor men, wanneer ze binnen het bei-eik van een schil dersoog kwamen, het wijde water-vlak, dat door de vei-springende ï-impelingen evenveel verschillende aangezichten kan aannemen als het gelaat van een menschenkind. Heusch, die koekoek doet daar wat aan af. In al dat levende, dynamische, van ge daante wisselende natuurbeeld is hij met zijn een tonig en dom geluid misplaatst. Daar moet wat aan gedaan worden. Die koekoek hoeft niet weg, want van die kx-asse maatregelen houd ik niet, maar hij moet een liedje met variatie zingen, zoo als ik reeds heb aangegeven. En wanneer professor De Vries bij de stomme hersenlooze planten heeft aangetoond dat ze plotseling een andere gedaante kunnen krijgen, dan moet het toch bij zoo'n koekoek, die 'n kop met oogen op zijn romp heeft zitten, toch ook mogelijk zijn dat ie eens wat anders gaat zingen dan zijn ouders, grootouders, over- grootouders en betovergrootouders hebben gedaan. Ontwikkelen moet zoo'n beestje zich. En Zondag boftep we niet met ons bootje op de plas, want er was weliswaar zon volop, maar geen spi-ankje wind. En zeilen zonder wind is zooiets als voetballen zonder bal of als zwemmen zonder water. En al waren we met een glorieus gevoel uitgevaren om met den wind in de bollende zeilen van de natuur te genieten, de natuur het werk te laten doen en zelf heerlijk-leunend de oogen te laten gaan over de verre wateren, den neus de frissche bries te laten ademen, en de leden te strekken, we keer den weer met de zeilen slap langs de masten als de bungelende armen van een suf-geslagen bokser, en met twee op galeislaven gelijkende zwoe gende en zweetende zeilers aan de roeiriemen ge zeten. Ik herinner me dat ik. voor den zoovei ten keer met een zwai-e zucht de roeiriem door het water trekkend, een wanhopig gebaar zendend naar het totaal in zwijm gevallen vlaggetje in den top, dien koekoek aan den wal hoorde, en mij de tergende wei'king van dat eentonig stomme „koe koek" i-ealiseerde. Dat lag niet aan mij. Natuurlijk aan den koekoek! v. H. Veldpredikers alleu behouden. 's-GRAVENHAGE, 11 Juni, De leger- en vlootpredikant in algemeenen dienst deelt ons me de, dat van alle veldpredikers bekend is, dat ze behouden zijn. De reserve-veldpredikers ds. G. Bai-ger, ds. W. B. Bergsma, ds. J. Gei-ritsen, ds. M. Onnes en dr. W. L. Slot zijn met de Nederlandsche krijgsgevange nen uit Duitschland teruggekeerd. ds. N. J. A. van Exel, die voor een voetverwonding te Dorsten (Westfalen) verpleegd wordt, zal zeker spoedig volgen. Ook ds. Ph. J. Greeven, die een schou derverwonding had opgeloopen, kon het zieken huis te Calais verlaten en bevindt zich als herstel lend patiënt weer bij zijn gezin. (A.N.P.) Vele handen maken licht werk In de hoofdstad is opgericht het Comité Amsterdam als onderdeel van het Centraal Comité voor den gewonden en zieken soldaat Voor de behandeling der zeer omvangrijke administratie hebben zich talrijke dames opgegeven NIEUWE SERIE No. 19 Weerbericht 1. Weerstoestand onzeker. 2. Koel met toenemende be wolking. 3. Bewolkt en dreigend: storm - sein: weest op uw hoede. 4. Stormachtig, volle orkaan met veel regen. 5. Afnemende wind, ophelde rend. 6. Onbewolkt, zonnig. Het A.N.P. meldt uit Amsterdam: Zaterdagavond omstreeks elf uur hebben een twintigtal leden van de N.S.N.A.P., een nationaal-socialistische oi-gani- satie onder leiding van majoor Kruijt, een ovexwal gedaan op café de Paris in de Beethovenstraat alhier. De mannen hebben zonder zich te storen aan het vi"ij tali-ijke publiek dat zoowel in het café als op het terras aanwezig was, met klinkex-s acht groote spiegelruiten en vier kleine ruiten inge gooid. Daarna drongen zij het café binnen, waar zij een lichtleiding vernielden en een wai-e chaos aan richtten. Alles ging zeer snel in zijn werk. Het bleek het publiek noch het personeel mogelijk weerstand te bieden. Na enkele minuten verlieten de mannen haastig het café. Een juist passeerende nachtwaker zette de achtervolging in. Negen man nen vluchtten de Cox-ellistx-aat in, waar zij recht in de armen van twee politieagenten liepen, die hen onder bedreiging van hun revolvers konden arres teeren. Zij zijn overgebracht naar het politiebureau Leidscheplein, waar zij zijn opgesloten. Onder leiding van inspecteur L. J. Ponne stelde de politie een uitgebreid onderzoek in. Vermoedelijk zijn deze mannen ook debet aan het ingooien van acht spie gelruiten van de Bijenkox*f en van café „De Kroon" op het Rembrandtpleïn. Binnenkort zullen deze negep belhamels voor den officier van justitie worden geleid. Huif p voor Rotterdamsche gemeente ambtenaren gevraagd. Speciaal comité opgericht. ROTTERDAM. 10 Juni (A.N.P.) Op initiatief van de organisaties van gemeente-personeel is een comité gevormd, dat door het inhouden van 1 pet. op de salai-issen van het geheele ge- ineentepersoneel een tegemoetkoming aan de door de oorlogsramp getroffen ambtenaren der gemeente wil geven. Daar thans gebleken is, dat het aantal slachtoffers onder de ambtenaren niet minder dan ongeveer 1000 personen bedraagt, zal het op de bovenbedoelde wijze bijeexi te brengen bedrag slechts toei-eikend zijn tot het toeken nen van een zeer bescheiden tegemoetkoming. Hoewel het comité met erkentelijkheid gewag maakt van de tot dusvei're reeds ontvangen gif ten van buiten de Rotterdamsche ambtenaars kringen staande personen en organisaties, zul len verdere vrijwillige bijdragen het comité zeer welkom zijn. Het heeft zich daarom gewend tot de bestu iten van verscheidene gemeenten met het ver zoek te willen bevorderen, dat ook onder het per soneel dier gemeenten een organisatie tot stand zal worden gebracht, waardoor aan de spontane actie, die door het Rotterdamsche gemeente- personeel is ingezet, daadwei-kelijke steun kan worden geboden. Nogmaals zij onder de aandacht gebracht, dat eventueele bijdi'agen ten kantore van den ont vanger der gemeente (Stadhuis) kunnen wor den gestort of o-vergeschi-even op postrekening no. 7552 texx name van genoemden ontvanger onder bijvoeging van de vermelding „Gemeente- Ambtenaren-Nood-Comité Rotterdam 1940". De interneering van Duitsclicrs in Indië. Motie van in Duitschland wonende Indiërs. Het D.N.B. meldt: Naar aanleding van de onlangs door de Brit- sche regeering verrichte interneering van Duit- sche mannen, vrouwen en kinderen, heeft de Indische kolonie in Duitschland een protestbe- tooging gehouden. De buitengewone algemeene bijeenkomst der in Duitschland woonachtige In diërs heeft een motie aangenomen, waarin het volgende wordt gezegd: De Brilsche regeering heeft Indië betrokken in haar imperialistischen oorlog tegen Duitsch land en dat, tegen den wil der Indiërs, die naar de Britsche regeering zeer goed weet. in het ge- hee1 niet den werisch koesteren in den oorlog gewikkeld te worden. De Britsche regeering in Indië heeft ten onrechte vriendschappelijk ge zinde Duitsche mannen, vrouwen en kinderen, in Indië leven, geïnterneerd. De buitenge wone bijeenkomst van de in Duitschland woon achtige Indiërs protesteert tegen deze eigen machtige daad der Britsche regeering in Indië. Zij eischt daar Duitschland slechts vriend schappelijke gevoelens voor de Indiërs koestert, dat de Britsche regeering ln Indië alle aldaar geïnterneerde Duitschers zonder verwijl zal vrijlaten. Staatsloterij trekt drie weken. Naar het A.N.P. verneemt is in de Maandag aangevangen trekkingen van de 5e klasse der Staatsloterij eenige wijziging gebracht, ten gevolge waarvan deze trekkingen niet zooals gebruikelijk, vier weken zullen dui'en, doch slechts drie weken. In verban'd hiermede zullen deze en de volgende week 5 trekkingen worden gehouden ieder van 1000 nummers, terwijl in de derde week vier trek kingen van 1000 nummers, een van 500 en een van 100 nummers zullen plaats hebben. VERHITTE GEMOEDEREN. Het A.N.P. meldt: De politie van het bureau Stadhouderskade te Amstex-dam heeft Maandag avond een aantal mannen gearresteerd en opge sloten, die er van worden verdacht tijdens een relletje op den hoek WeteringschansVijzel gracht een colporteur van de N.S.B. te hebben mishandeld. Het onderzoek is nog gaande, daar vermoed wordt, dat de eigenlijke dader is ont komen. De mishandeling bleek overigens niet van emstigen aard te zijn. De colporteur kon, na ver bonden te zijn. naar huis terugkeeren. Zuinig gebruik van electriciteit. Het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland verspreidt de volgende wenken voor zuinig gebruik van Electriciteit voor huis houding en maaltijd. 1. Zet voor thee of koffie niet méér water op dan noodig is. 2. Warm een weinig pap in een inzetje of schaaltje in-op den snelkoker tegelijk met het aan de kook brengen van het theewater. 3. Gebruik de kookplaat, na het koken van de melk, nog voor andere doeleinden. 4. Doe wat van de kokende melk in een ther- mosflesch of -kan en houdt ze zóó voor gebruik gei'eed; een dergelijke flesch of kan is ook uitste kend te gebruiken voor het „opschenken" van den theepot voor den tweeden kop. 5. Overgiet een klein „restje" met wat kokende melk en dien het zóó op. 6. Gebruik voor den maaltijd niet meer kook platen dan strikt noodig is. 7. Schakel terstond op I, zoodra er stoom uit de pan komt voor spijzen, die langer dan een half uur noodig hebben om gaar te worden. Scha kel bij spijzen, die korter dan een half uur noo dig hebben om gaar te worden, meteen op 0. f5. Gebruik in het algemeen zooveel mogelijk de na-warmte van de kookplaat. 9. Laat de groenten niet te lang koken of sud deren (kook zomergroenten nooit langer dan een half uur en bladgroenten niet langer dan een kwartier). 10 Kook met weinig water aanhangwater en zet de bladgroenten zoo droog mogelijk op de kookplaat. Kook jonge wortelen, peulen, snijboonen di rect met de stoofboter gaar. 11. Zet zooveel mogelijk pannen op elkaar, het is verrassend hoeveel wij met de stapeling kun nen doen.Maak eventueel gebruik van den stapel- ring. 12. Maak gerechten, die zich daarvoor leenen, voor een paar dagen tegelijk klaar, bijv. gebak ken spek, vleesch e.d. 13. Gebruik den oven niet voor een enkel pro duct, maar voor meerdere tegelijk, of werk na elkaar producten af en benut ook hier de na- warmte van den oven. 14. Wees zuinig met het afwaschwater en zet het eventueel op in een met koud water voorge- spoelde. pas gebruikte kookpan op de nog warme plaat. 15. Gebruik zoo min mogelijk heet water voor de wasch of het waschje. Week de wasch in leeropaan. Vraag uittreksel waschvoorschriften aan, destijds in „Alles. Electrisch" gegeven. 16 Vouw het waschgoed eerst en strijk het bovenop; natuurlijk alleen, waar het zonder be zwaar gaat. 17. Vervang tijdelijk het theelichtje door de theemuts; gebruik den broodrooster heel spaar zaam en ze-, de straalkachel op non-actief en doe hetzelfde met alle lampen,die niet strikt noodig behoeven te branden. Eiken Woensdagmiddag wordt in het gebouw van het P.E.N.. Ignatius Bispincklaan 19 te Bloemendaal een voordracht gehouden over ..Voeding in deze tijden" met voorbeeld van „Stapelkoken".

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5