Een gezochte forensenwijk. 3de Zomerconcert. DINSDAG 11 JUNI 1940 H A "A R L" E M'S D AGBL'AD 6 duldig in de file van auto's en fietsen scharen, wilt ge wel aannemen. De forensen van het Zuidelijk deel weten het beter; die hebben over particulieren grond een wegje en een brugje geconstrueerd, komen zoo op de Munterslaan en wandelen langs dezen particu lieren weg naar de Leidsche Vaart, waar een tram halte is. Het is duidelijk, dat wanneer morgen de eigenaar zijn terrein en zijn weg afzet, de communi catie verbroken is. Deze forensen hebben kinderen, die naar school moeten. U. L. O. en M. O. klanten gaan op de fiets naar Haarlem, maar het grut, dat naar de Lagere School moet is aangewezen op de scholen, in de buurt van de Kathedraal. Het is dan ook geen won der, dat tientallen kinderen uit Haarlem Zuid-West een Bloemendaalsche school bezoeken, die verder af is en waarmede de verbinding zooveel gemakkelij ker is. Zeker, de behoefte, de brandende behoefte aan scholen is reeds lang onder het oog gezien. Aan de Lorentzkade werd reeds lang geleden terrein ge kocht door de gemeente, met de bedoeling, daar een openbare lagere school te zetten. De Groen van Prinstererschool wilde een nieuwe behuizing in deze wijk, doch kreeg de school op het Leidsche Plein. De R.K. school aan de Ged. Oude Gracht had het oog geslagen op een terrein aan de Van 't Hofstraat, maar kreeg haar zin niet. Aan de Theemsstraat moet mettertijd een tweede school voor G. L. O. komen dat zijn welgeteld vier scholen, waarvan er nog niet een ook maar in aanbouw is. Kinderen willen spelen. Speelterrein is er aan den overkant van de spoorlijn niet. Aan de Ohmstraat ligt een terreintje en de kosten, om daar een speel weide van te maken zijn door den Raad gevoteerd, maar ofschoon de jeugd er robbedoest dat het een lust is, van een speelweide heeft het nog niet veel. We willen het voor ditmaal hierbij laten en niet het gemis betoogen van een hulppostkantoor, er Yniet op wijzen, dat natuurlijk geen autobus hier zal komen, zoolang de spoorboomen geen en kelen geregelden dienst veroorloven. Deze beschou wing staat al genoeg in mineur, terwijl zie bo ven het wonen in Haarlem Zuid-West toch zoo veel aantrekkelijks heeft en zóó in trek is. dat er geen huis leeg staat. En de gemeente geeft nu even gezwegen van die scholen en die speelweide aan den anderen kant toch ruimschoots blijk, oog te hebben voor dit gedeelte van de Haarlemsche pe ripheric, dat over weinig jaren de verbinding zal vormen tusschen Haarlem en Aerdenhout-Ooster- duin. Over die gemeentelijke zorg in een volgend ar tikeltje. Beschadiging van Waterstaatswerken Kosten op 2.000.000 geraamd. Ged. Staten schrijven o.a. het volgende aan de Prov. Staten: Bij artikel 1 der wet van 4 April 1940 „tot vast stelling van bepalingen ter beperking van gevaren, voortvloeiende uit beschadiging van waterstaats werken, gelegen in een of meer der provinciën Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht, in ver band met de tegenwoordige buitengewone om standigheden", werd voorgeschreven, dat Ged. Sta ten de maatregelen nemen, welke zij ter beperking van bedoelde gevaren noodig oordeelen. Ter voldoening aan dit voorschrift besloten Ged. Staten tot de uitvoering van een plan, het z.g. „plan Ringers", voor zooveel dat op deze provincie betrekking had. Dit plan omvatte o.m. voorraad- vorming ten behoeve van waterstaatswerken, voor zieningen ter voorkoming en tot herstel van dijk breuk en ter beperking van de gevolgen van zulke ongevallen, verdeeling van boezems en voorzienin gen ter verzekering van energielevering voor ge malen. De kosten van bedoelde werken, welke ten deele reeds zijn uitgevoerd, werden geraamd op f 2.000.000. Ingevolge de artikelen 5 en 6 van bovengenoemde wet zullen de kosten voor 50 pet. door het Rijk worden gedragen. Aan deze regeling lag de gedach- Water voor den „haver-motor". Een welkome verfrissching voor den trouwen viervoeter, die ons thans weer uitnemende diensten bewijst en derhalve recht heeft op een goede verzorging. Geldleeningen van Noord-Holland. Tot bedragen van 5.621.500. Ged. Staten stellen aan de Prov. Staten van Noordholland voor de volgende geldleeningen aan te gaan: a. f 5.600.000 wegens kosten van uitbreidings. werken ten behoeve van het Provinciaal Electrici- teitsbedrijf; b. f 21.500 wegens kosten van de vernieuwing van de Schippersbrug over de Oostelijke ringvaart van den polder te Berkmeer. Deze leeningen zullen worden aangegaan tegen een reëele rente van ten hoogste 6 pet. 's jaars, de aflossingen hebben in gelijke of afloopende ter mijnen plaats in respectievelijk 40 en 30 jaar. Teraardebestelling A. de Bijll Nachenius. Groote belangstelling uit den effectenhandel. Onder groote belangstelling had Maandag middag op Westerveld de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer A. de Bijll Nachenius vice-voorzitter van de Vereeniging voor den Effectenhandel. Vooral van de zijde van den effectenhandel was de belangstelling vóór deze plechtigheid zeer groot. In de aula van Westerveld, die zich geheel met belangstellenden had gevuld, werden vele woor den van waardeering aan den overledene gewijd. Eerste spreker was de h,eer S. G. A. Crommelin, compagnón van den overledene, die mede sprak namens de compagnons de heeren F. van Lennep en Halbertsma. Spreker herinnerde aan zijn sa menwerking van 30 jaar met den overledene. Deze samenwerking aldus spreker, is steeds aangenaam geweest. Meer dan 30 jaar heeft hij aan het hoofd van de firma gestaan en al die jaren heeft hij zijn beste krachten aan de firma gegeven. Steeds heeft hij het vak, dat hij liefhad, hoog gehouden. Hij stond steeds voor ieder klaar, ook voor zijn medewerkers en personeel. Waren er moeilijke kwesties, dan wist hij die steeds naar ieder ge noegen te regelen. Velen zullen betreuren, dat deze trouwe helper, die nooit naar dank vroeg, er niet meer is. Spreker dankte den overledene voor wat hij voor zijn compagnons en voor het personeeel was. Wii zullen hem zeer missen. De heer Lansberg zeide. dat de overledene de Vereen, voor den Effectenhandel 27 jaar heeft gediend waarvan 5 jaar als penningmeester en de laatste jaren als vice-voorzitter. Zijn leven was aan de belangen van den effectenhandel gewijd. Altijd toetste hij voorstellen aan de eischen van billijkheid en góede trouw. Zoo kreeg hij in fi- nancieele krfngen vertrouwen. Eerlijkheid en on partijdigheid waren de pijlers, waarop zijn gezag steunde. Zijn naam zal met grooten eerbied bij alle leden der vereeniging in herinnering be waard blijven. De heer Poggemeier voerde het woord namens procuratiehouders en personeel der firma Nache nius en Zoon. Allen waren bedroefd over het groote verlies, dat men heeft moeten lijden. De heer de Bijll Nachenius was bekwaam en be mind en een rechtvaardige chef. onder uien het een voorrecht was te mogen werken. Vol eerbied en dankbaarheid bracht spreker een laatsten groet aan hem. die allen ook in de toekomst een lichtend voorbeeld zal blijven. De heer Gerard Lieftinck sprak ten slotte als vriend eenige woorden, zulks op verzoek van den overledene zelf. Ook deze spreker roemde den grooten eenvoud en de bescheidenheid van den overledene. Een zoon van den overledene, de heer A. de Bijll Nachenius Jr. dankte de aanwezigen voor hunne belangstelling. Gevolgd door een langen stoet van belangstel lenden werd de baar daarop grafwaarts gedragen. Onder de belangstellenden merkten wij o.a. op de heeren C. Maarschalk, oud-burgemeester van Haarlem, mr. A. van Hall en K. Lansberg namens de Vereeniging voor den Effectenhandel, mr. B. H. A. van Kreel. directeur der Dell Spoorweg Mij.; A. W. Talma Steeman namens de afdeeling Am sterdam der Ned. Heide Mij., J A. G. Verkade, Santpoort, voorzitter van de Kamer van Koop handel. Zaandam. E. H. Krelage. oud-voorzitter van de Kamer van Koophandel te Haarlem, J. A. A. Ochtman. directeur van het Gem. Gas- en Waterbedrijf te Haarlem, Mr. A. S. Miedema, Heemstede, oud-directeur der Haarlemsche Hy potheekbank, ir. W. J. Burgersdijk, directeur der Noord- en Zuid-Hollandsche Tramweg Mij., M. C. Koning, Aerdenhout, oud-directeur der Mij. Nederland, mr. W. J. M. Lutterveld. vooratter van den Raad van Toezicht der Rijksverzeke ringsbank, R. W. P. Peereboom. hoofdredacteur directeur van Haarlem's Dagblad: H. C. Honing, Heemstede, D. Bangert, Bloemendaal, J. A. Hobijn. Aerdenhout, W. M. Gunning, Bloemen daal. W. Labohm. Bloemendaal, directeur der Koloniale Bank: W. J. Guepïn, Louis Stokvis, commissaris en de Vries, directeur van R. S. Stok vis-Zonen. Rotterdam: M. Odé. mede namens de directie der Nederlandsche Bank; A. Bierens de Haan. Aerdenhout. R. W. van Wieringen. Sant poort, M. van Orden Uzn.. Aerdenhout. Mr. J. F. Th. van Valkenburg, verder vele leden van de Vereeniging voor den Effectenhandel. FraAsche ministeries naar d<° provincie verplaatst. PARIJS, 10 Juni. (D.N.B.) Het ministerie van voorlichting deelt mede: Het opperbevel heeft de ministeries uitge- noodigd over te gaan tot verplaatsing naar de provincie in overeenstemming met dc vastge stelde plannen. Deze verplaatsing is reeds ge schied. Minister-president Reynaud heeft zich naar bet leger begeven. Italianen op Malla gearresteerd LONDEN, 11 Juni (D.N.B.) Alle op Malta wonende Italianèn zijn door de politie ge arresteerd en geïnterneerd. De in de haven liggende Italiaansche schepen zijn in beslag genomen. De reactie op het Italiaansche besluit in Japan. Russisch-Japansch pact op komst? Het D.N.B. meldt uit Tokio: De totale indruk in Tokio van de Italiaansche oorlogsverklaring is dat het politieke en militaire zwaartepunt steeds meer overhelt naar de as Rome-Berlijn. Militaire kringen spreken van een beslissenden factor in den Europeeschen oorlog en rekenen op de moge lijkheid, dat Italië in een snellen aanval de ge allieerde strijdkrachten in de Middellandsche Zee door gebruik te maken van duikbooten, snelle motorbooten en vliegtuigen vernietigt. De pers ziet verband tusschen de Italiaansche oor logsverklaring en de plotselinge regeling van het grensincident van Nomonhan tusschen Japan en Rusland. Japan's historische taak, zegt ..Yomioerl Sjimboen", ligt in de verdediging naar het noor den en in de uitbreiding naar het zuiden met Hainan als uitgangspunt. ..Hotsji Sjimboen" ver wacht een uitbreiding van de betrekkingen van vriendschap tusschen Japan en Rusland en acht het niet onmogelijk dat er een Russisch- Japansch pact tot stand komt. ITALIAANSCHE AMBASSADE TE LONDEN GESLOTEN. Reuter meldt: De deuren van de Italiaansche ambassade te Londen zijn hermetisch gesloten, de rolluiken zijn neergelaten. Een lid van den staf der ambassade weigerde een verklaring af te leg gen over het vertrek van het personeel der ambas sade. MGR. TISO COMPLIMENTEERT DEN ITALIAANSCIIEN KONING. Het D.N.B. verneemt uit Presburg, 10 Juni: De Slowaaksche president, dr. Tiso, heeft den koning- keizer van Italië het volgende telegram doen toe komen: „Op den historischen dag, waarop het Ita liaansche volk met. de wapenen in de hand 't recht opeischt, dat het toekomt, zijn de Slowaken, die reeds altijd vol bewondering en medeleven de ont wikkeling van het fascistisch Italië hebben ge volgd, van ganscher harte aan de zijde van Italië. Zij gelooven vast aan zijn rechtvaardige overwin ning". De minister van buitenlandsche zaken Durcansky, heeft zijn Italiaanschen ambtgenoot, Ciano, een telegram van sympathie gezonden. De houding van Hongarije. Ongewijzigde politiek. Het D.N.B. verneemt uit Boedapest: In bevoegde Hongaarsche kringen wordt met betrekking tot Italië's intrede in den oorlog vastgesteld dat Hon garije volledig begrip heeft voor de redenen en overwegingen, die Italië er toe gebracht hebben zijn houding van niet-oorlogvoerenden staat op te geven. Het Hongaarsche volk volgt den strijd van het Italiaansche volk met oprechte sympathie. Deze houding van Hongarije vloeit voort uit de nieuwe banden, die Hongarije met de as-mogendheden verbinden. De politiek van Hongarije, die streeft naar handhaving van den vrede in Zuid-Oost Europa is onveranderd gebleven, waardoor zij over eenkomt met die van de as-mogendheden. SPAANSCHE NEUTRALITEIT ONVERANDERD. MADRID, 11 Juni (D.N.B. In Spaansche poli tieke kringen wordt verklaard dat dè Italiaansche oorlogsverklaring aan de handhaving der Spaan sche neutraliteit niets verandert. De Italiaansche deelneming noemen de bladen een beslissende wen ding. De Italiaansche ambassade ontving uit ver schillende kringen der bevolking spontane geluk- wenschen Werk te Haarlem. Aanleg van sportvelden. Zooals bekend is werd eenigen tijd geleden be sloten tot den aanleg van sportvelden op een stuk weide aan den Schalkwïjkerweg, juist ten Zuiden van de Buitenrustbrug. Men heeft zich daar ook een jachthaven gedacht voor kleine zeiljachten en cano's. Het graven van deze haven zal echter nog wat uitgesteld moeten worden. Maar met het aan leggen van de sportvelden wordt een begin ge maakt. Langs den Schalkwijkerweg wordt dor Openbar^ Werken thans een steiger gebouwd, waar de zand- scheepjes het zand zullen aanvoeren. Het wordt dan met kipkarren naar het terrein gevoerd. Omdat van vrachtauto's thans geen gebruik kan worden gemaakt moet alles met handkracht wor den verricht. Een aantal zandschippers en arbeiders zal daar gedurende enkele maanden werk vinden. OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN. Dorderdag 13 Juni a.s. zal ds. C J. Hoekendijk, Vrij Evangelisch predikant te Bussum. spreken in de Begijnhofkapel aan het Begijnehof te Haarlem, hiertoe uitgenoodigd door het Comité voor Opwek kingssamenkomsten. De garnalenvisscherij van Scheveningen, Katwijk en Zandvoort is weer toe gestaan. In de Scheveningsche haven wordt de lading van een der scheepjes, onder toezicht van een beambte der Duitsche kustpolitie uitgeschept. Uit Haarlem Zuid-West. De eeuwige spoorboomen. Dringende behoefte aan scholen en een speelweide. Men moet zijn vertrouwen in de toekomst nooit laten varen. Eens zal de dag aanbreken, waarop het ongehoorde werkelijkheid zal zijn geworden: dat de bewoner van Haarlem Zuid-West zoo maar, zonder eenige beletsel van zijn huis naar zijn werk za! kunnen fietsen. Dat hij niet meer juist tien minuten te laat aan tafel komt of een verkoudheid, die men bij het wachten in regen en wind zoo spoedig op doet, aanvaardt als het risico, verbonden aan het wonen aan gene zijde van den spoorweg. Goed beschouwd en welbekeken biedt het wonen in Haarlem Zuid-West onmiskenbare voordeelen. De straten zijn ruim, de huizen over het algemeen geriefelijk en de schoone natuur is vlakbij. De tram onderhoudt de verbinding met Amsterdam en Zand voort en de autobus brengt u in weinige minuten naar het station. Alles goed, alles mooi. Als die vermaledijde spoorlijn nu maar niet Haar lem Zuid-West zoo brutaal afsneed van wat Ooste lijk van de lijn ligt! 't Is waar, het is nu niet be paald de eerste keer, dat daar over gemopperd wordt, maar met dat al is het een klacht van een twintig jaar en ee'n toestand, die even lang om ver betering Toept en ofschoon zoo af en toe moedge vende berichten naar ons overwaaien moeten we telkens maar weer constateeren, dat er nog altijd maar wéinig schot zit in de plannen, waarmede we ons nu al zoo hel lang bepaaid hebben. Men kent die plannen: Ten Westen van de spoor lijn HaarlemRotterdam is in den loop van den tijd een gansche buitenwijk verrezen die zoo goed als volkomen geïsoleerd ligt. Als er een trein trein nadert, als er gerangeerd wordt, als de boomen gesloten zijn, ligt Haarlem Zuid-West af gezonderd en alleen via Brouwersvaart-Houtvaart- van 't Hofstraat is het te bereiken. Er kan dan brand uitbreken, er kan een ongeluk gebeuren, er kan een ziekenauto noodig zijn, als de boomen néér zijn wordt het wachten, wachten, totdat de thein voorbij of de reeks goederenwagens gerangeerd is. Die toestand is twintig jaar bestudeerd. De op lossing lag twintig jaar geleden al voor de hand Dwars door een stad behoort geen spoorweg te loopen. In een zich vrij snel uitbreidend stadsge deelte behoort geen rangeerterrein van goederen, treinen thuis. Er was maar één remedie: een via duct over den toegangsweg en het rangeerterrein naar elders. Intusschen belemmerde de spoorlijn ook op an dere punten het verkeer: aan de Westergracht, de Munterslaan en de Zandvoortschelaan en het werd alweer reeds jaren geleden duidelijk, dat de spoor baan van de Brouwersvaart tot voorbij de Zand- voortsche laan opgehoogd zou moeten worden met viaducten op de genoemde plaatsen. Plannen zijn dingen, die men pleegt te wijzigen. Ik spaar u een beschrijving van de verschillende stadia, die ze doormaakten en volsta met te me- moreeren, dat we er op het oogenblik als volgt voorstaan: Goederenstation en rangeerterrein dienen te worden verplaatst naar den Waarderpolder achter, de Centrale Werkplaats der Ned. Spoorwegen met aansluiting op de havenwerken, die de gemeente in het Noorderbuitenspaarne bezig is aan te leg gen. De spoorweg moet worden opgehoogd van de Brouwersvaart tot voorbij het station Heemstede. Viaducten zullen komen aan de Westergracht, de Pijlslaan, de Munterslaan en de Zandvoortschelaan. Toegangswegen van 20 M. breedte (Pijlslaan en Munterslaan) verbinden de Leidschevaart met Haarlem Zuid-West. Mede omdat de kosten, aan een en ander ver bonden, grootendeels uit arbeidsloon zouden be staan wenschte men aan dit werk het karakter van wérkobject te moeten geven, waarbij Rijk, Pro vincie en Gemeente Haarlem bereid werden be vonden een passend aandeel in de kosten voor hun rekening te nemen. Vierde partij zijn de Ned. Spoorwegen en nu is het geen geheim, dat het eeuwig uitstellen van dit werk, waartoe het eens toch zal moeten komen telkens weer aan den dag treedt als overheid en spoorweg aan het confereeren slaan. Intusschen breidt Haarlem Zuid-West zich uit. In bet Zuidelijk gedeelte is men tot bijna de Munters laan genaderd. In het Noorden verbindt de van 't Hofstraat Haarlem Zuid-West met de omgeving van de Gemeentelijke Bad en Zweminrichting aan de Houtvaart. Een groot aantal zijstraten liggen reeds tusschen Van 't Hofstraat en Houtvaart, die ter plaatse als Lorentzkade genormaliseerd werd. Noor delijk van de Pijlslaan vormt de Van Kinsbergen- etraat den toegang tot een geheel nieuwe wijk. Te genover de Ohmstraat, aan gene zijde van de Hout vaart zal het niet lang meer duren, of Haarlem is tegen den Oosterduinweg aangebouwd. Het terrein dat reeds tientallen fraaie huizen draagt, is meer dan bouwrijp. Hier en overal in Haarlem Zuid-West wonen de noodige Haarlemmers, wier wieg niet aan de boor den van het Spaarne stond, anders gezegd: forensen. De tram brengt hen dagelijks naar Amsterdam en terug. Dat zij lederen dag tweemaal de spoorboo men aan de Pijlslaan met zeer gemengde gevoelens bekijken, des morgens als in het verschiet de tram, die niet wacht, vertrekt, des avonds, als ze zich ge tengang ten grondslag, dat bij de te nemen maat regelen het algemeer. belang, bepaaldelijk dat van i de landsverdediging, in sterke mate was betrokken. De overige 50 pet. van de kosten komen ten laste van de Provincie. Zij kunnen met de rente ad 4 pet. 's jaars door Prov. Staten onder goedkeuring van de Kroon, worden gebracht ten laste van belanghebbenden, anderen dan het Rijk. In verschillende gevallen zullen ook gemeenten als belanghebbenden moeten worden aangemerkt, immers ook aan haar konden de genomen maat- regelen veelal direct of indirect ten goede komen. De Provincie is slechts ingeschakeld, ten einde een goede en vóór alles snelle uitvoering van deze zeer gewichtige maatregelen van waterstaatkundigen aard te waarborgen. Uiteraard zal de verdeeling van de kosten thans nog niet kunnen geschieden. Ged. Staten meenen echter te moeten voorstellen, reeds in dit stadium door het nemen van hef beginselbesluit, zich uit te spreken voor de richtlijnen, door Ged. Staten aan gegeven. Ged. Staten stellen voor te besluiten, hen te machtigen, ten laste van de provincie aar. te gaan een geldleening van zoodanig nominaal bedrag als noodig zal blijken om een som te verkrijgen ter voldoening van: f 1.000.000,wegens ten laste van de Provincie blijvende kosten van maatregelen, te nemen ingevolge art. 1 der wet van 4 April 1940 en te bepalen, dat deze leening zal worden aange gaan tegen een reëele rente van ten hoogste 6 pet. 's jaars, dat de aflossingen in gelijke of afloopen de termijnen zullen geschieden in ten hoogste 40 jaren. Verder stellen Ged. Staten voor, hen te machti gen, ten laste van de provincie uit 's Rijks kas voorschotten op te nemen als bedoeld in art. 4 van meergenoemde wet tot een totaal van f 2.000.000. Toezicht op de distributie te Haarlem. Een afdeeling bij de politie. Natuurlijk eischt het toezicht op de naleving van de vele distributie-bepalingen veel werk van de politie. Bij de Haarlemsche politie is evenals in den vorigen oorlog daarvoor een speciale af deeling gevormd die staat onder leiding van in. specteur de Jong. Haarlemsche Orkest Vereeniging Het programma van Maandagavond bevatte slechts twee nummers, maar dit beteekende geen rantsoeneering, want die bevatten genoeg muzikale voedingsstoffen en vitaminen niet slechts voor een heelen avond, maar ook voor de eerstvolgende dagen, en de rijke schoonheid was weer een gees telijke verkwikking, die we in deze fel bewogen tijden nog meer dan anders noodig hebben. Velen toonen dat te beseffen en te waardeeren: ook het Amsterdamsche Corcertgebouw heeft geen kla gen over het bezoek aan zijn zomerconcerten. Van goede muziek gaat een groote, hetzij troostende, het zij verheffende, maar steeds veredelende kracht uit. Het is daarvoor niet noodig dat die muziek een scherp omlijnde, voorop gezette dichterlijke ge dachte tot onderwerp heeft. Men kan in het An dante van Beethoven's 4de Pianoconcert zulk een gedachte de tegenstelling tusschen het harde, schier onverzettelijke en het lijdende, smeekende veronderstellen, maar de componist heeft die niet nader toegelicht. Bovendien bevatten haast alle groote muzikale composities tegenstellingen of conflicten, hetzij van zuiver muzikalen. hetzij van zielkundigen aard. Zonder die tegenstellingen zou den ze gevaar loopen, onbelangrijk te worden. Brahm's 3de Symphonie is vroeger wel eens zijn „heroïsche" Symphonie genoemd, in tegenstelling met de „pastorale" Tweede. Noch de eene, noch de andere benaming treft geheel doel. Het aan- vangsthema heeft voorzeker èn in zijn melodischen gang, èn in zijn rythme een heroïek karakter, maar het verdere verloop en de uitgang van het eerste hoofddeel bevestigen die heldhaftigheid niet. Het tweede hoofddeel is een idyllisch Andarte, het volgende een melancholiek Allegretto, het laatste een strijd, die niet tot een klinkende overwinning maar tot een verheffende en verzoenende vrede leidt. Maar welk een rijkdom van muzikale schoonheid bevat deze Symphonie! Hugo Wolf moge destijds het werk en zij ren auteur bespot en verguisd hebben, gekant als hij was tegen Brahms omdat deze niet aan den leiband van Wolf's afgod Wagner wilde loopen de tijd heeft als immer recht gespro ken en het werk als een monument gesteld op een voetstuk, hooger dan Wolf ooit had durven ver moeden. Veel van die schoonheid is ons Maandag avond door Verhey en het orkest geopenbaard. Een gedeelte der doorwerking en de coda van het eerste hoofddeel, de bloeiende melodiek in het tweede en de „Verklarung" aan het einde der Finale, wanneer de thema's van het eerste Allegro zich losmaken uit het ruischen der overige orkeststemmendat waren momenten, die diepe indrukken achter lieten. Ditzelfde was vóór de pauze het geval, met het Andante van Beethoven's 4de Pianoconcert. Sober en toch poëtisch speelde de jonge pianiste Catha- rina Hopster de klavierpartij. Ook in het groote eerste Allegro ontbraken de poëtische momenten niet en de technische beheersching was toereikend om de meer brillante tot hun recht te doen komen. Alleen in het Rondo scheen wat vermoeidheid zich te doen gelden. De pianiste speelde Beethoven's eigen cadenzen. Qver 't geheel genomen mocht haar vertolking een gelukkig debuut genoemd wor den. Van de orkestpartij muntte vooral het eerste groote „tutti" door mooie, echt symphonische in terpretatie uit. Zoowel de soliste als de dirigent Toon Verhey hadden warme ovaties in ontvangst te nemen. K. DE JONG. BREIEN IN HET ZONNETJE. Een aantal Rotterdamsche geëvacueerden in Den Haag is door het Mobilisatie Comité „Breit allen mee" in staat gesteld wollen kleedingstukken te vervaardigen, waarvoor wol en breinaalden gratis beschikbaar zijn gesteld.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8