Haarlem's Dagblad Twee Zilveren Raadsleden. Sterrengewicht. Krijgsgevangenen in Haarlem terug. De Krijgsgevangenen. Nog niet teruggekeerde militairen. De Post. STALHOUDERIJ. 57e Jaargang No. 17478 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93. bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- (jlanst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12. telefoon: Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie 1060Ü, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 12 Juni 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15 Groentjes zie rubriek. In dezen bewogen tijd doet zich ten Prinsenhove het zeldzame feit van een dubbel gemeenteraads- jübileum voor Het zal a.s. Zaterdag, 15 Juni, vijf- •twintig jaar geleden zijn dat de heeren W. J. B. van Liemt (R.-K.), wethouder van Sociale Zaken Sinds 1931, en G. Wolzak Hzn. (A.-R.) voor het eerst tot leden van den Raad gekozen werden, hetr- geen zij sindsdien zonder onderbreking gebleven lijn. Een overzicht van de loopbaan der beide kwarteeuwers", vermeldend ook hetgeen zij op ander maatschappelijk terrein hebhen gedaan, is al in dit blad verschenen. Maar daar kan het toch niet bij blijven. Vooral niet omdat beiden hun ge meentelijke taak steeds met grooten ernst en toe wijding hebben vervuld en die allerminst als een eerebaantje hebben opgevat maar als een hen op gelegde taak, die groote plichtsvervulling vergt. Geen van beiden heeft het ooit in het houden van vele en lange redevoeringen gezocht en van wethouder Van Liemtom met hem te beginnen kan zelfs getuigd worden dat zijn kortheid van betoog spreekwoordelijk is. Lange uitweidingen lig gen hem heelemaal niet. Hij is kort en zakelijk, deze geboren Haarlemmer, gelijk dat past bij een man die uit het zakenleven voortkomt. Van den politieken orator heeft hij al heel weinig. Maar al zijn zijn openbare redevoeringen kort, het is zijn lot geworden, vooral als wethouder, tallooze be sprekingen te moeten voeren over tallooze aan gelegenheden. Het wethouderschap van Sociale Za ken kenmerkt zich door veelheid van onderwer pen, kleinere en grootere. En vaak zijn zij zeer triest. De wethouder heeft het niet getroffen met het oogenblik, waarop hij tot deze taak geroepen werd. In October '29 begon aan de beurzen de wereld crisis, die in 1930 in ons land nog weinig gevolgen had maar in het daarop volgende jaar haar fnui- kenden invloed begon te doen gelden en sindsdien op noodlottige wijze ging doorwerken. De vraag stukken, die werkloosheidsbestrijding en armen- lorg stelden, groeiden hand over hand en ook de Haarlemsche wethouder kreeg er zijn volle deel van. Het liet hem geenszins onberoerd, want hij is een man met een warm en vriendelijk hart. En het moet van hem getuigd worden dat hij steeds hard gewerkt heeft voor al diegenen die in nood kwamen te verkeeren, zoo vaak heelemaal buiten hun schuld. En dat hij zich heeft uitgesloofd om menschen aan werk en verdiensten te helpen en de steun-uitkeeringen met zooveel mildheid toe te passen als een reeds zwaarbelaste gemeenschap dat kon dragen. Ook in Den Haag heeft hij zich veel moeite ge geven in het belang der misdeelden. En toen indertijd de ziekte van nu wijlen wethouder mr. J. Gerritsz hem de waarneming van diens functie er bij bezorgde heeft hij ook dien last op de schou ders genomen met de opgewektheid en werklust, hem eigen. Indertijd is van hem in dit blad ge tuigd dat hij als wethouder de langste dagtaak ten gtadhuize had. Ik geloof niet dat hij er zich ooit over heeft beklaagd; klagen ligt niet in zijn aard. Maar zijn toewijding is wel opgemerkt en gewaar deerd en zijn vriendelijke persoonlijkheid zal voor velen een reden te meer zijn om hem a.s. Zaterdag met echte hartelijkheid de hand te gaan drukken. Een opgewekt en actief man is zijn mede-jubi laris, notaris Wolzak, eveneens. Hij is aanmerkelijk plechtstatiger in zijn redevoeringen dan de ge moedelijke wethouder maar toch ook allerminst een veelprater. Hij spreekt alleen als hij dat nood zakelijk acht en daarbij is altijd gebleken dat hij uitstekend op de hoogte is van de aanhangige za ken en de stukken en wat daaróp verder betrekking moge hebben grondig heeft bestudeerd. Hij zou geen notaris zijn als financiëele aangelegenheden hem niet na aan het hart lagen en daarvan is dan ook vaak gebleken. Waarbij het onderwerp zuinig beheer in hem een trouwen voorvechter vond. Er is ook een verwantschap vast te stellen met het werk van den heer Van Liemt, want als lid vars den Armenraad en lid van de Raadscommissie Voor de Armenzorg heeft ook de heer Wolzak zich het lot der misdeelden sterk aangetrokken en veel voor hen gedaan. Hij is in Alkmaar geboren en kan dus het onvervalschte Haarlemmerschap van wethouder Van Liemt niet evenaren. Maar reeds in 1910. kwam hij hier als candidaat-notaris (tien jaar later werd hij notaris) en een dertigjarig ver blijf heeft hem, die veel voor de gemeente heeft gedaan, dan toch zeker wel tot Haarlemmer ge stempeld. Ook hem zullen vele en verdiende ge- jlukwenschen op den komenden juibleumdag ten deel vallen. Laat ons hopen dat beiden nog veel voor Haar lem zullen kunnen doen. Hun arbeid gedurende een kwarteeuw verdient hartelijke erkenning. R. P. Groot was de menigte, die gisteren voor het Haarlemsche station tezamen dromde om de krijgsgevangenen uit Duitschland, die hun thuis hebben in Haarlem en omstreken, te verwelkomen. (In een wetenschappelijk tijdschrift wordt verklaard, dat de sterren op den duur aan gewicht ver liezen.) Als je in de avonduren Van de mooie zomermaand Naar de sterren staat te turen,- Fonklend aan den hemel staand; In de wolkenlooze nachten Zichtbaar in millioenental, Dan verliezen je gedachten Zich in 't machtige heelal. Dan besef je, elk dier sterren Is een wereld op zichzelf, Nietig schijnend van zoo verre, Als een glimp aan 't wijd gewelf. Maar je zult niet zoo aanvaarden, Dat zoo'n flonkrend puntje licht, Ver verwijderd van de aarde Machtig ook-is van gewitht. Het lijkt daar, zöo hoog verheven, Luchtiger haast dan een veer, Stil te hangen of te zweven, Gloeiend transparant en teer Maar je moet het dus gelooven, Want het is eenvoudig waar, Zulk een kleine ster daar boven. Is in wezen groot en zwaar. Nog een feit dat is bevonden Zulk een ster wordt door den tijd Lichter, lichter dan in ponden. Niet in 't licht dat zij verspreidt Intressant en 'k wil wel zeggen, Dat een ster niet veel gewicht Voor mij in de schaal kan leggen, Ik tel sterren thans heel licht. Zoo gewichtig is thans d' aarde, Dat zij in beteekenis, Strict figuurlijk te aanvaarden, Alles „overwegend" is. het evenals de demobilisatie. En ook nu weer willen wij de hoop en verwachting uitspreken dat werk gevers al het mogelijke zullen doen om al die terug gekeerden uit Duitschland, die na de ondervonden oorlogsbeproeving een tijd van spanning en onzeker heid hebben doorgemaakt, weer aan arbeid en daar mee aan verdienste te helpen. Zij zijn met groote vreugde in het vaderland verwelkomd; laat die blij de ontvangst haar voortzetting en bevestiging vinden in den heilzamen arbeid in de bekende om geving van kantoor, fabriek of landbouwbedrijf waarnaar zij in hun wekenlange gevangenschap allen zullen hebben verlangd. Groote drukte voor het station. Gisteren in den loop van den dag zijn op het station te Haarlem vele krijgsgevangenen uit Duitschland in onze stad weergekeerd. Zij kwa men niet in groote groepen, doch in kleine ge zelschapjes aan. Voor den uitgang van het station heerschte .omstreeks half vier een groote drukte. Het was namelijk bekend geworden dat de heer van Gink, directeur van Haarlem's Bloei een tele gram uit Enschedé had ontvangen, waarin de aan komst van een extratrein .met krijgsgevangenen voor Haarlem uit Enschedé werd gemeld. Deze zouden om 3.30 uur arriveeren. Wethouder W. J. B. van Liemt was ter opwachting op het perron aan wezig doch er arriveerde geen extratrein. Om half vier stapten uit den normalen trein een klein aantal krijgsgevangenen, dat hartelijk verwelkomd werd door de familie. Zulke tafereeltjes waren gisteren aan de orde van den dag want eigen lijk met eiken trein kwamen weer een paar sol daten thuis. Allen waren zeer tevreden over de behandeling, welke zij gedurende hun krijgsgevan genschap in kampen bij Berlijn en Brunswijk hadden ondervonden. Vele familieleden hadden bloemen meegenomen ter verwelkoming van hen, die zoo noode uit den huiselijken kring werden ge mist. Het is een groote vreugde voor de mannen zelf en niet minder voor hun families geweest dat de duizenden Nederlandsche krijgsgevangenen, die in kampen in Duitschland vertoefden, uit die gevan genschap ontslagen zijn en naar Nederland hebben tnogen terugkeeren. Zij hebben een goede behande- ondervonden; van eenige vijandige houding jegens hen is ook geen sprake geweest. En wij we ten het: er zijn zooveel krijgsgevangenen van andere nationaliteit die aan weerszijden nog in gevangen schap verkeeren, zonder uitzicht op bevrijding eer de oorlog uit is. Zoo kunnen wij uit dezen loop van zaken niet anders afleiden dan dat de Nederlanders bij de Duitschers een streepje voor hebben gehad. Hetgeen ons, in de omstandigheden waarin ons volk is komen te verkeeren, verheugt. Wij waardeeren Inzameling van Haarlem's Dagblad voor liet „Hulpcomité 1940". Derde verantwoording. Fam. C. ƒ5.—; C. S. ƒ1.—; H. C. M. ƒ10.—; M. M.—L. ƒ2.50; B. v. K.—L. ƒ2.50; A. B. C. ƒ1.—; C. K. T. te H. ƒ2.50; N. N. ƒ10.—; B. M. H. 10.—; A. G. B. 20.—; J. v V. 10—; M. J K. 1.—; M. B. H. 25.—; Mevr. Wed. J. F. C.— S. ƒ5.—. In onze eerste verantwoording stond abusieve lijk G. v. T. 1.50; dit moet zijn J. v. T. 1.50. Thans is in het geheel bij ons blad binnen gekomen ƒ724. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soenda plein 37 of overgeschreven worden op onze post girorekening No. 38810 onder vermelding „Voor Hulpcomité 1940" en onder opgave, hoe men zijn gift verantwoord wenscht Geeft nu met extra milde hand. Want er is in ons Nederland Veel steun en hulp van noode; Voor 't groote constructieve doel Is nu de kracht en 't meegevoel Van heel ons volk geboden. Ook gij. dat weet ik wel, ook gij Zijt niet van druk en zorgen vrij, Maar gij hieldt goed en have, Godlof nog gaaf en ongerept. Geeft dankend voor wat gij nog hebt Daarom naar kracht uw gave. Het ANP meldt dd. 11 Juni uit 's-Gravenhage: „De terugkeer van duizenden Nederlandsche militairen uit de Duitsche krijgsgevangenschap heeft zeer velen gerustgesteld; in duizenden huizen heerschen vreugde en dankbaarheid. In andere gezinnen echter en bij andere ouders is de onzekerheid dubbel drukkend geworden, om dat van hun man of zoon nog niets is vernomen. Van bevoegde zijde verklaart men met nadruk, dat in deze gevallen voor bijzondere ongerustheid geen aanleiding bestaat. Uit bepaalde Duitsche kampen voor krijgsgevan genen zijn thans de Nederlanders teruggekeerd. Er zijn er echter nog in andere Duitsche kampen on dergebracht: de bedoeling is, dat ook dezen binnen kort de vrijheid zullen krijgen naar huis terug te keeren. Bovendien zijn er Nederlandsche militairen teruggeweken naar Frankrijk. Over hen zijn uiter aard niet onmiddellijk inlichtingen te verkrijgen, doch men mag hopen, dat ook zij te eeniger tijd zullen terugkeeren. In ieder geval is er dus geen reden voorbarige conclusies te trekken ten aanzien van het lot van die Nederlandsche militairen, wier verblijfplaats op het oogenblik onbekend is". Er is vertraging, maar er wordt getracht die te beperken. Het is niet te ontkennen zoo zei de directeur van het Postkantoor te Haarlem in een onder houd dat wij met hem hadden dat het post vervoer niet zoo goed is als voor den oorlog. Dat komt doordat er nu veel minder treinen rijden en vooral omdat de nachttreinen zijn vervallen. Voorheen was wat de eerste bestelling aangaat het postvervoer geheel ingesteld op de nacht treinen. In een reclame schreef de Post indertijd „wij doen het werk terwijl u slaapt". En dat was ook zoo. 's Avonds deponeerden de menschen, zelfs in de uithoeken des lands, hun brieven in de bus en den volgenden morgen werden die overal voor of omstreeks 8 uur bij den geadres seerde besteld. Dat gaat nu niet meer. Het treinverkeer is ge ducht ingekrompen, 's Avonds 9 uur komt de laatste trein uit Amsterdam het station Haarlem binnen en dan duurt het weer tot den volgenden morgen 6 uur voor de eerste trein uit Amsterdam hier arriveert. De brieven die voor 8 uur 's avonds in Amster dam ter post bezorgd zijn, komen te Haarlem den volgenden morgen in de eerste bestelling, maar het is onmogelijk gebleken ook de post die 's mor gens om 6 uur te Haarlem aankomt, nog in de eerste bestelling mee te nemen. De bestellers gaan namelijk al om 7 uur uit; er zou dus een uur zijn om de post te sorteeren, maar dat is te kort en in de practijk gaat er van dat uur nog wat af, o.a. omdat de trein nog al eens over tijd is. Nu stonden wij voor de vraag of wij de eerste bestelling moesten verlaten om in de gelegenheid te zijn daarin de eerste postzending uit Amster dam mee te nemen, maar bij onderzoek is geble ken. dat daaraan ook veel nadeelen verbonden zijn. In Haarlem en omgeving willen de men schen namelijk voor zij om 8 uur het huis ver laten hün post in de bus hebben. Kantoren en bedrijven die veel belang bij de ochtendpost hebben, vinden die stukken zoo vroeg mogelijk in de box. Nu er vertraging in de verzending gekomen is. zouden de zakenmenschen die nog geen box hebben er goed aan doen er alsnog een te nemen dan hebben zij hun post eerder dan bij bestelling aan huis. De kosten te Haarlem zijn slechts f 2.50 per kwartaal. Voor het afhalen der post kan men een keuze doen tusschen het Postkantoor aan de Ged. Oude Gracht en aan het Station. Ook hebben wij zoo vervolgde de directeur de mogelijkheid overwogen de tweede bestel ling, die nu 's middags omstreeks 2 uur uitgaat eenige uren te vervroegen. Een beslissing is even wel nog niet genomen, want dan heeft men weer het nadeel dat daarin niet opgenomen worden de stukken die tusschen 11 en 12 uur per trein aankomen en daaronder zijn juist eenige belang rijke verbindingen. Maar het postverkeer kan pas weer normaal worden als het treinverkeer in zijn vollen om vang hersteld wordt. Voorloopig is nog niet te rekenen op de nachttreinen, maar wel bestaat de verwachting dat binnen korten tijd de trein verbindingen met Zeeland, Friesland en Gro ningen verbeteren zullen. Als nu een reiziger nog bijna een dag noodig heeft voor een reis naar Zeeland, is het te begrij pen. dat een brief, die met dezelfde treinen ver zonden moet worden, het niet vlugger doet. Het is nu voor de Post een tijd van aanpassen. Elke verbetering die er in het treinverkeer komt, wordt uitgebuit om het tekort in den Postdienst zooveel mogelijk te verkleinen. Het publiek kan er van verzekerd zijn. dat alles gedaan wordt \vat mogelijk is. Een ongemak is dat ook de Post met de benzine- schaarschte rekening moet houden Het is ook niet meer mogelijk gebleken de brievenbussen te laten ledigen door een postman met een auto. Alles wordt nu per fiets gedaan, maar die dienst is zoo geor ganiseerd, dat er toch geen vertraging door ont staat. Tenslotte vroegen wij of de Post sterk geleden heeft door den oorlog. De directeur antwoordde: Wat de briefpost aan- gaat( brieven en briefkaarten) is het nog al mee gevallen. Voor den oorlog verwerkte de Transor- ma (de sorteermachine) te Haarlem 90.000 stukken per dag, nu is dit gedaald tot ruim 70.000. De ach teruitgang is dus ongeveer 20 pet. Daarbij moet evenwel bedacht worden, dat er zoo goed als geen post uit het buitenland komt, terwijl ook verschil lende handelskantoren veel minder zaken doen dan vroeger. In de laatste dagen is de daling briefpost sterker dan de zooeven genoemde 20 procent, ver moedelijk omdat nu een groot gedeelte van ons leger gedemobiliseerd is. Er is weinig correspon dentie van de militairen overgebleven. Toen ons leger nog op sterkte was werd er veel door de soldaten zelf geschreven en zij kregen ook veel brieven en briefkaarten. De sterkste achteruitgang boekt de post in de afdeeling drukwerken. Er wordt veel minder handelsdrukwerk en reclame verstuurd dan voorheen. Ook kwamen er veel min der tijdschriften en periodieken uit, maar juist in de laatste weck is te constateeren, dat de uitgave van tijdschriften en periodieken zich wat gaat her. stellen. Het Residentietooneel geeft hedenavond in Den Haag de eerste opvoering van „Camera Obscura", Hildebrand's meesterwerk, dat in het bijzonder den Haar lemmers nauw aan 't hart ligt. Hier zien we een sccne „De Koekwinkel". Het woord is aan Santayana: Zichzelf te begrijpen is de klassieke vorm van troost; zichzelf te ontvluchten de romantische. Telefoon- en telegraafdienst bijna normaal. Slechts enkele netten nog niet in orde. Het geheele land op 1 plattelandsnetje bij Nijmegen en eenige kleine netten in Zeeuwsch. Vlaanderen na is weder telefonisch bereik baar. Het automatisch distrïctsverkeer en ook circa 75 procent der automatische interdistficts- verbindingen, zooals deze vóór den oorlog be stonden, is thans weder hersteld. Aan de ver betering van het lange-afstandsverkeer wordt hard gewerkt. Hoewel op enkele lijnen reeds een aanzienlijke verbetering is tot stand ge bracht, moet, vooral wat de verbindingen met Zeeuwsch-Vlaandex-en en enkele grensgebie den betreft, nog met groote vertraging gerekend worden. Ook het telegraaf verkeer beweegt zich wederom in meer normale banen. Het wordt thans weder geheel langs den draad (tele grafisch, resp. telefonisch) afgewikkeld. De telegrammen voor Zeeuwsch-Vlaanderen en andere grensgebieden ondervinden nog steeds vertraging, welke vertraging zich echter tot enkele uren beperkt. (A.N.P.) Landarbeiders vallen buiten de steunregeling. (Speciale berichtgeving) UTRECHT, 12 Juni. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is dezer dagen vanwege het de partement van Sociale Zaken aan alle gemeente besturen een aanschrijving verzonden, waarin wordt bepaald, dat voortaan alle landarbeiders buiten de rijksregeling vallen, aangezien voor deze categorie voldoende werkgelegenheid aan wezig moet worden geacht. Onder bepaalde om standigheden kan van deze verbodsbepaling echter ontheffing worden verleend. FILMVOORSTELLINGEN VOOR DE TERUGGEKEERDE KRIJGSGEVANGENEN. Dc directies der Haarlemsche bioscooptheaters hebben voor de teruggekeerde krijgsgevangenen uit Haarlem en Omstreken een aardige verrassing in petto. Hun wordt n.l. Donderdagmorgen om 11 uur in deze theaters (Frans Hals, Luxor, Palace, Rem brandt en Spaarnebioscoop) een filmvoorstelling aangeboden. Ook de familieleden der militairen zijn welkom Ongetwijfeld zullen de genoodigden deze attentie op hoogen prijs stellen. Het eerste Italiaansche legerbericht. Optreden van land-, zee- en luchtstrijd krachten. HOOFDKWARTIER VAN HET ITALLAANSCHE LEGER. 12 Juni (Stefani). Officieel Ita- liaansch legerbericht no. l. Te middernacht van den tienden Juni was de voorgenomen op- marsch van de strijdkrachten te land en ter zee en van de luchtstrijdkrachten geheel voltooid. Eenheden van bommenwerpers der Italiaansche luchtstrijdkrachten, die door formaties van jachtvliegers vergezeld waren, hebben bij het aanbreken van den dag en bij zonsondergang hevige bombardementen op militaire objecten op Malta, met klaarblijkelijke resultaten uitge voerd en zijn daarna ongedéerd naar hun bases teruggekeerd. Inmiddels hebben andere een heden verkenningsvluchten boven het Noord- Afrikaansche rechtsgebied en de havens ge maakt. Aan de grens van Cyrenaïca werd een poging van de Britsche luchtstrijdkrachten. Ita liaan sch rechtsgebied binnen te vliegen, ver ijdeld Twee vijandelijke vliegtuigen zijn neer gehaald. Amerikaanscli oorlogsmateriaal naar de geallieerden. Senaat keurt voorstel van Roosevelt goed. WASHINGTON, 12 Juni. (D.N.B.) De Senaat heeft gisteren gevolg gegeven aan een verzoek van President Roosevelt en met 67 tegen 18 stemmen een aanvulling goedgekeurd op een voorstel, waar- Ij- het ministerie van oorlog gemachtigd wordt bij fabrikanten z.g. verouderd geschut tegen nieuw in te ruilen. r H. J. FEYE Tel. 11292, Haarlem RAVELINGSTEEG 13 (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 8 PAGINA'S. Artikelen^ R. P.: Twee zilveren raadsleden. pag. 1 Hoe getracht wordt de vertraging bij de Post te beperken. pag. 1 J. T.: Aardbeien. pag. 2 „Onze voeding in dezen tijd", pag. 3 j J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daarbuiten. pag. 3 I Flitsen: Tafelmanieren. pag. 3 Voor de Vrouw. pag. 4 mwHMïi

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1