Haarlem's Dagblad bmaddi&ttiêutie. De Overgave van Parijs. Prinses Juliana in Canada. Ongeveer twee Kilo per week Geen Britsche troepen op Oost-Java Voor huispantoffels geen bon noodig. De Autowacht. T)e team te 3iaadem BERICHT ActLkeien- 57e Jaargang No. 17481 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groots Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. telefoon: Directie 13082. Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 15 Juni 1940 'Abonnementen per week ƒ0.25. per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35 Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15 Groentjes zie rubriek. Het feit van de overgave van Parijs is een ge beurtenïs van groot belang in dezen oorlog, die alom in de wereld diepen indruk moet hebben maakt. Precies vijf weken nadat de Duitschers den aanval in het Westen begonnen hebben zij de Fran- sche hoofdstad bezet. De geweldige stootkracht der Duitsche legers, die in zoo korten tijd dit hebben bereikt, is daarmee opnieuw bevestigd. De Franschen hebben Parijs opgegeven zonder te pogen het militair te verdedigen, waardoor het als open stad is erkend en van alle oorlogsverwoes ting gevrijwaard. Een der schoonste steden van de wereld is daarmee behouden gebleven. De strijd die tot het bezetten van Parijs door de Duitschers heeft geleid is ditmaal niet voor de muren van de stad uitgevochten maar tientallen kilometers ten Noorden ervan, op het breede front van de Aisne en de Somme waar na den slag in Vlaanderen de volgende groote overwinning door de Duitschers werd behaald. De vorige overgave van Parijs aan de Duitschers geschiedde in 1871, aan het einde van den Fransch- Duitschen oorlog, die leidde tot den val van het Tweede Fransche Keizerrijk, van Napoleon III, en tot de schepping van de Duitsche statenbond en daarmee van het Duitsche Keizerrijk in Versailles. Nadat de Franschen in het najaar van 1870 de nederlaag bij Sedan hadden geleden, die de ge vangenneming van hun voornaamste leger, ondei Mac Mahon, de gevangenneming van Napoleon III en daarmee reeds den val van het Keizerschap tengevolge had rukten de Duitschers naar Parijs op, dat sriel omsingeld werd. Het was toen evenwel door voor dien tijd zeer groote en belangrijke vestingwerken omgeven, de regeering en de be volking hadden besloten het te verdedigen en iy2 maand lang hield het stand. Het werd door een groote troepenmacht onder bevel van generaal Trochu verdedigd en meermalen ondernamen de belegerden uitvallen, maar zij leidden evenmin tot eenig blijvend succes als het in het binnenland ge vormde nieuwe Fransche leger er in slaagde de hoofdstad te ontzetten. Daarbij kwam dat de be legerde stad een steeds nijpender gebrek aan le vensmiddelen kreeg. In zijn boek „La Débacle", dat den Fransch-Duitschen oorlog in krachtige trekken schildert, heeft Emile Zola daarvan een schrille voorstelling gegeven. „Parijs zieltoogde Men had veertigduizend paarden opgegeten, het was zoover gekomen dat er hooge prijzen betaald werden voor honden, katten en ratten. Aangezien er geen graan meer was moest men klef en moei lijk verteerbaar brood, samengesteld uit haver en rijst eten, en om de driehonderd gram rantsoen te bemachtigen vormden zich eindelooze queues voor de bakkerijen.... De sterfte was verdrievoudigd, de schouwburgen werden alle als ziekenhuizen ge bruiktDe winkels waren gesloten, de zeld zame voorbijgangers ontmoetten geen voertuigen meer in de uitgestorven stratenMen hoorde slechts het voortdurend dreunen van het bombar dement". Den 27en Januari 1871 begon de minister Jules Favre zijn onderhandelingen met Bismarck over een wapenstilstand., die leidden tot den eïsch van de overgave. Twee dagen later werd het laatste schot gelost. De Duitschers bezetten aanvankelijk alleen de forten. Tijdens de voortgezette onderhan delingen werd de kwestie van een intocht der over winnaars in Parijs afhankelijk gesteld van de vraag of Frankrijk bereid was de vesting Belfort af te staan. Men wilde den intocht vermijden maar koos tenslotte toch het behoud van Belfort en de Duit schers zegden toe, hun zegemarsch te beperken tot het Westelijk deel der stad. Op den eersten Maart rukten 30.000 man Parijs binnen, trokken door den Ai-c de Triomphe dien Napoleon I als symbool van zijn overwinningen gebouwd had en langs de Champs Elysées naar de Place de la Concorde, maar gingen niet verder dan daar. De bezetting van het Westelijk deel der stad werd na twee da gen, toen de Nationale Vergadering in de voor waarden voor den vrede had toegestemd, weer op geheven. Bij den vrede moest Frankrijk Elzas- Lotharingen afstaan en een oorlogsschatting van vijf milliard francs betalen. Dat was de vorige overgave van Parijs, nu bijna zeventig jaar geleden. Er zullen oude menschen zijn die ditmaal, voor den tweeden keer in hun leven, de Duitschers Parijs hebben zien binnen trekken. Maar het geschiedde nu uit Noordelijke richting door de Porte Saint-Denis. Tusschen die twee gebeurtenissen in speelde zich de ontzettende wereldoorlog van 19141918 af. Het is juist éen-en-twintig jaar geleden dat het geallieerde défilé-der-overwinning door den Are de Triomphe, langs de Champs Elysées, over de Place de la Concorde, door de Rue Royale, langs de groote boulevards trok, na een strijd van vier jaar en vier maanden dien de Engelschen „den oor log tot beëindiging van den oorlog" genoemd had den maar die dat wel allerminst zou blijken te zijn en beëindigd was met het noodlottige vredesver drag van Versailles, dat de kiemen in zich droeg van den volgenden strijd. Deze enkele historische herinneringen geven slechts even een beeld van de stormen die over Europa gewoed hebben in de korte spanne van een menschenleeftijö.in zeventig jaar tijds.... R. P. Met beide kinderen te Montebello aangekomen. Reuter meldt uit Ottawa dat H. K. H. Prinses Juliana met haar beide kinderen Vrijdag te Montebello is aangekomen. Maandag, a.s. Extra toewijzing aan hen die zwaren arbeid verrichten. 's-GRAVENHAGE, 15 Juni. De secre taris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visschcrij, maakt bekend, dat op Maandag 17 Juni a.s. met de distributie van brood een aanvang zal worden gemaakt. Onder brood wordt ver staan alle soorten wit brood, bruinbrood, rogge-brood, krentenbrood en luxe-brood jes. Beschuit, ontbijtkoek, banket en koek jes zullen derhalve niet onder de distributie vallen. Per hoofd van de bevolking wordt per week beschikbaar gesteld ongeveer 2000 gram brood, of een daarmede gelijkstaand gewicht aan klein brood. Per week zullen in totaal 20 bonnefi worden geldig verklaard, met dien verstande, dat men de voor een bepaalde week bestemde bonnen desge- wenscht nog tot en met den Donderdag der daarop volgende week voor het koopen van brood zal kunnen gebruiken. Per bon wordt derhalve pl.m. 100 gram brood verstrekt. Aan arbeiders, die zwaren lichamelijken arbeid te verrichten hebben, zal een extra-rant soen van 50 pet. van het normale rantsoen wor den toegekend. Zij, die zeer zwaren arbeid ver richten, krijgen 100 pet. van het normale rant soen extra. Indien men in aanmerking denkt te komen om onder een van bovengenoemde cate gorieën te worden gerangschikt, dient men zich met den plaatselijken distributiedienst in ver binding te stellen ter verkrijging van extra broodbonnen. Voor groote bedrijven is de mo gelijkheid opengesteld, dat de werkgever voor alle daarvoor in aanmerking komende arbeiders van zijn bedrijf, na overleg met den plaatselij ken distributiedienst, de aanvraag collectief in dient. De bakkers mogen zonder in ontvangstneming van bonnen geen brood aan hun klanten ver strekken en zijn verplicht de bonnen in te leveren bij de plaatselijke distributiediensten. De inleve ring der bonnen zal niet geschieden op opplak- vellen. zooals dit voor de tot nog toe gedistri bueerde artikelen voorgeschreven is, maar in en veloppen. welke bij de plaatselijke distributiedien sten verkrijgbaar zijn. Tegen inlevering van de bonnen wordt onmid dellijk aan de bakkers een toewijzing tarwebloem en'of tarwemeel verstrekt door de distributie diensten. Indien de bakker roggebrood wenscht te bereiden, kan hij zijn toewijzing tarwebloem en'of tarwemeel bij de Nederlandsche meel centrale inwisselen voor een toewijzing rogge meel. De bakkers kunnen zoo noodig van de meel centrale een voorschottoewijzing meel en'of bloem ontvangen. Voor eiken m a a It ij d, waarbij brood verstrekt wordt, moeten in de hotels, café's. restaurants en in de zoogenaamde broodjes winkels enz. het met de verstrekte hoeveel heid brood overeenkomende aantal bonnen van de bezoekers in ontvangst worden ge nomen. Op deze bonnen kan door de hotels enz. brood worden betrokken van de bakkers. Teneinde er voor te zorgen, dat de hotels, cafés, restaurants enz. bij den aanvang der dis tributie over brood beschikken en om hen in staat te stellen aan de vergroote vraag naar brood, bij voorbeeld op den Zaterdag en Zondag, te kunnen voldoen, is bepaald, dat zij van Maandag 17 Juni a.s. tot en met Donderdag 20 Juni a-s. het brood van hun leverancier (bakker) kunnen be trekken. zonder dat zij hiervoor bonnen behoe ven af te geven. Daarentegen is het onmiddel lijk van den aanvang der distributie af, dus met ingang van Maandag 17 Juni a.s., aan de hotels enz. slechts geoorloofd brood aan hun bezoekers te verstrekken tegen in ontvangstneming van het met de verstrekte hoeveelheid brood correspon- deerende aantal bonnen. Met deze bonnen kun nen zij dan na Donderdag 20 Juni a.s. brood be trekken. Op deze wijze behouden zij steeds een zekeren reserve-voorraad aan bonnen, welken zij kunnen gebruiken om het verschil in behoefte op verschillende dagen op te vangen. Aan iederen Nederlandschen militair, die niet in eigen voeding voorziet, zal maandelijks door de militaire autoriteiten een kaart met 16 brood bonnen worden verstrekt, welke voorziet in de behoefte aan brood gedurende het periodiek ver lof. Voor langere verloven zullen de distributie diensten losse bonnen verstrekken. Gedurende de week van Maandag 17 Juni a.s. tot en met Zondag 23 Juni a.s. geven de bonnen 21 tot en met 30 van het broodbon- boekje dat zijn dus, aangezien van elk nummer 2 bonnen in het boekje voorkomen, in totaal 20 bonnen recht op het koopen van ongeveer 2.000 gram brood. Bonnen, die om een of andere reden op Zondag 23 Juni a-s. nog niet gebruikt mochten zijn. kunnen nog tot en met den daarop volgenden Don derdag 27 Juni a.s. voor het koopen van brood worden gebruikt. De bakker moet de bonnen uiterlijk op Zaterdag 29 Juni a.s. bij den distributiedienst inleveren. Nadien nemen de distributiediensten dus geen bonnen 21 tot met 30 meer ter inwisseling aan. Inzameling van Haarlem's Dagblad voor liet „Hulpcomité 1940". Zesde verantwoording. A. B.—W. f 25, Mej. v. S. f 25. Mej. C. E. P. f 5. De 3 W'tjes f 10. P. H. R. f 100, G. v. d. A. f 5. C. K. f 2.50, Mej. A. B. f 2.50, M. G f 10. v. M. f 2.50, M. B. C. f 2, N. v. K. V.—R. f 2.50, Marietje f 5, B. A. f 2.50, Uit Nellekens spaarpot f 1.50. N. N. Ramplaan f 25, W. C. B. f 10, W. B. f 5. S. H'stede f 1 fam. K. T. f 2.50, A. C. S. f 2.—. Mevr. C. R.-S. f 5.—: J. M. f 2.50; H. J. P. f 2.50: A. v. d. H. f 2,50; T. de B. f 2.50; mevr. L.. f 2.—: J. D. f 1.50; A. V. f 2,50; I. C. A. f 10; J. C. f 5.—; W. A. II.-M. f 100: M. J. K. f 10: P. v. d. W. f 1.—; wed. S. Z.-K. f 5.—; Dames L. f 2.50; D. f 1.50; G. F. f 10.—; v. Sk. f 10.—; J. B. T. f 10.—; H. M. f 50.—; Kees B f 5.—: Elke B. f 5.— D. J. B. f 40.—; Mr. J. C. D. f 10.—; J. L. B. f 10.—; J. C. K. f 10.—; M. D. v. D. f 10.—; mej. M. S. f 1.—; G. V. 'f 2.50: J. S. V. f 1.50. Totaal is thans bij ons blad binnengekomen f 2205.85. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bu reaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 of overgeschreven 'worden op onze postgirorekening no. 38810 onder opgave „Hulpcomité 1940" en on der vermelding, hoe mén zijn gift verantwoord wenscht. BATAVIA, 14 Juni. (Domei). De berichten in de Japansche bladen, volgens welke twee duizend man Britsche troepen uit Singapore heimelijk geland zouden zijn in Nederlandsch- Indië, zijn vandaag uoor de Neaerlandsch-In dische regeering officieel tegengesproken. TOKIO 14 Juni (D. N. B.) De Japansche regee ring heeft den Nederlandschen gezant generaal Pabst een scherp protest overhandigd in verband met 't beschieten van een Japansche visschersboot door een Nederlandsch marinevliegtuig in de Gas parstraat ten Oosten van Sumatra. 's-GRAVENHAGE. 15 Juni. De secretaris generaal, waarnemend hoofd van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart, •maakt bekend, dat met ingang van heden de verkoop van huispantoffels is toegestaan, zon der dat daarbij een distributiebon behoeft te worden ingeleverd. (A.N.P.). Bezitters van open auto's zijn te Amsterdam door de Duitsche overheid in de gelegenheid gesteld, hun wagen ten verkoop aan te bieden. Velen maakten hiervan gebruik, om hun wagen, welke in dit benzinelooze tijdperk van geen nut is, van de hand te doen Die arme brave autowacht, Vaak oud, maar van een jong geslacht, Dat zich maar pas ontplooide; Het liep met de benzine spaak, Een feit, dat plotseling zijn „zaak" Finaal in 't honderd gooide. Nu dwaalt hij om zijn standplaats heen, Er is geen auto meer, niet één Voor hem om te behoeden; Zijn klanten rijden op de fiets Hem glad voorbij en hij vindt niets, Om hen voor te doen bloeden. Of 't slecht weer is, of prachtig weer, Hij kan dit den chauffeur niet meer Als nieuwtje mededeelen; Hij tikt niet langer aan zijn pet En mist zijns levens grootste pret: Auto-verzetje spelen. Hij had een kalme goede baan. Zoolang hij er maar naast mocht staan. Of zitten op een bumper: Nu d'auto niet meer rijden mag. Nu staat hij pas den heelen dag Totaal ernaast, de stumper. Die arme brave autowacht. Wat doet hij nu. heb ik gedacht, Waar moet hij zich aan wijden? Hij uit in stilte 'n jammerklacht Denkt aan zijn oude taak en.... wacht Tot d'autos weer gaan rijden. Een pleidooi om 's avonds later te rijden. De verplichte verduistering levert in dezen zo mertijd niet veel bezwaren op, omdat wij, door de invoering van den Midden-Europeeschen zomertijd, bijna geen avonden meer hebben. De menschen die om 11 uur uit de bioscoop komen, kunnen voor het geheel donker is nog thuis komen, als ze ten minste niet al te ver van het theater at wonen. Het eenige bezwaar is, dat de tram het rijden te vroeg opgeeft. Het verkeer tusschen Haarlem en Heemstede heeft in den avond thans niet veel meer te beteekepen. De Heemstedenaars kunnen nog nel de eerste avond-voorstelling in de Haarlemsche bioscopen bijwonen, maar het is hun dan niet meer mogelijk een kopje koffie of een biertje te nemen, want zij moeten uit de bioscoop naar de tramhalte hollen om de laatste tram naar Heemstede te ha len. die om 9.20 uur van de Groote Markt vertrekt. Toen wij bij de tramcirectie de wenschelijkheid bepleitten de trams later te laten loopen, werd toe gegeven dat dit in deze dagen zonder verduiste ringsmaatregelen mogelijk zou zijn, maar na 21 Juni gaan de dagen al weer korten, zoodat de la tere trams slechts van zeer korten duur zouden zijn. Daarom werd er geen heil in gezien. Wij zou den zoo werd verder door de tramdirectie op gemerkt reeds nu met verduisterde trams kun nen rijden, maar daaraan zijn bezwaren verbon den. De Spoorwegen staken ook den dienst voor de duisternis invalt, terwijl die, wat de verduistering bereft, in gemakkelijker omstandigheden verkeeren dan de tram. De trein rijdt immers op een eigen baan, terwijl de tram met ander verkeer op den weg moet rekening houden. Tot zoover de meering van de tramdirectie. Wij zijn overtuigd, dat het aanbeveling verdient dat de trams als het eenigszins mogelijk is, 's avonds later rijden. In den Haag loopen zelfs nachttrams op het tra ject Schevenïngen. De Haarlemmers en de Heemstedenaars zouden gaarne zien, dat de N. Z. H. hen niet langer er toe aanzet Wiet de kippen op stok te gaan. Juist nu de autobussen en de taxi's niet meer mogen rijden en ook de bezitters van een auto, voor zoover zij niet van de fiets gebruik maken, op de tram zijn aangewezen, dient de tram zooveel mogelijk in de vermeerderde verkeersbehoeften trachten te voor zien. Het is niet noodig dat na 9 uur een 5 of 6 mi nuten-dienst wordt gereden. Met trams die des noods om het kwartier rijden, zal het publiek on der deze omstandigheden zeker tevreden zijn, maar het zou gaarne tot 11 uur van de tram gebruik maken. Als wij twee maanden verder zijn moet de N.Z.H. toch met verduisterde trams gaan rijden om den tegenwoordigen dienst nog te kunnen volhouden, want dan is het om 9 uur donker. Nu moeten de schouwburgbezoekers als zij van de tram gebruik willen maken wandelen naar'het Plein. Het Gemeentelijk Concertgebouw ligt geluk kig iets dichter bij de tramhalte, ook al is het nog een flink eindje van de Lange Begijnestraat naar de halte op de Groote Markt voor het Stadhuis. Bij voorstellingen en concerten kwamen steeds veel bezoekers met eigen auto of taxi's. Bij een Bach- concert rekende de politie op niet minder dan 200 auto's. Het is de vraag of al die bezoekers nu toch zullen komen, want niet allen kunnen van de tram gebruik maken. De Bloemendalers zitten de trein uitgezonderd, maar die rijdt in dezen tijd niet veel later dan negen uur naar Overveen en Bloemen de al geheel zonder communicatiemiddel met Haarlem. Hier kan alleen de fiets uitkomst bren gen. Tenzij de spoorwegdirectie ook latere treinen Iaat rijden. Het gemeentebestuur van Haarlem is overtuigd dat het noodig is, dat te Haarlem, als de oorlog blijft voortduren, in den winter een beperkte straatver lichting wordt ingevoerd. Anders zou het verkeer op straat immers in het hartje van den winter beperkt worden van 8 uur 's morgens tot 4 uur 's middags. Zoowel het electriciteitsbedrijf als de gasfabriek zi,n bezig met het nemen van proeven met lampen dit kunnen branden bij een verplichte ver duistering. Het zal zoo zei ons een van de directeuren zoo worden, dat het publiek niet bang behoeft te zijn, dat het te water loopt. Maar wie dan 's avonds een dubbeltje verliest, zal, ook al brandt die be perkte straatverlichting, met het zoeken moeten wachten tot de morgen aangebroken is. Wil, als de oorlog blijft voortduren, in den ko menden winter iets terecht komen van bioscopen, concerten, schouwburgvoorstellingen, dan zal er toch een verduisterde tramdienst dienen te komen die in de vervoerbehoeften voorziet. Wij hadden over deze aangelegenheid een ge- Zij, die zich met ingang van 1 Juli per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. sprek met eenige exploitanten van vermakelijkhe den. Zij merkten op, dat het geven van voorstel lingen en concerten onder die omstandigheden on getwijfeld moeilijk zal zijn, maar zonder tramver keer is het vrijwel uitgesloten. Wij verkeeren zoo zei een hunner nog in de gelukkige om standigheid, dat wij een tram hebben die de stad recht doorsnijdt en bovendien nog communicatie biedt met Heemstede, Aeröenhout, Bentveld en Zandvoort. In het verleden zijn er vaak stemmen opgegaan de tram in de stad door autobussen te vervangen, maar nu zijn wij zoo blij als kinderen, dat Haarlem in deze niet het voorbeeld van Utrecht gevolgd heeft, want daar zit men nu vrij wel zonder eenig verkeersmiddel. De pachter van den Stadsschouwburg betreurde het dat dit gebouw niet meer aan een tramlijn ligt. Ons geïllustreerd Zondagsblad Tot ons leedwezen moeten wij mededeelen. dat er weder vertraging is ontstaan in de levering van het Geillustreerd Zondagsblad. De uitgever kan het ons deze week niet leveren en tengevolge daar van zal de bezorging door ons bij de abonnés niet voor Maandag kunnen plaats hebben. De transport-moeilijkheden. Te Haarlem nog geen vervoercentrale. De Kamer van Koophandel en Fabrieken in het district Haarlem heeft nog eens de quaestie van de oprichting van een vervoercentrale onder oogen gezien. Besloten werd op dit oogenblik nog niet tot de oprichting daarvan over te gaan, omdat concurrentie gevreesd werd voor onder nemingen die geen benzine gebruiken mogen. De quaestie wordt opnieuw bekeken als de rijksdistributieregeling zal zijn afgekomen, om dat het niet onmogelijk is dat daardoor wij zigingen komen in de thans verstrekte benzine vergunningen. Het generale pardon. Heeft in de Belasting-inspectie te Haarlem niet veel opgeleverd. Eenige jaren geleden heeft het „generale pardon" bij de belastingen veel succes opgele verd. Van de gelegenheid straffeloos onjuiste belastingaangiften te corrigeeren werd toen een ruim gebruik gemaakt. Er kwamen veel belas ting- zondaars bij den Fiscus om hun opgaven over vorige jaren aan te vullen. Het gevolg was een belangrijk hoogere ontvangst aan belastin gen. Nu is er weer zoo'n generaal pardon aange kondigd. Opnieuw konden straffeloos onjuiste opgaven gecorrigeerd worden. De hoofdinspecteur van de belastingen in de inspectie Haarlem deelde ons mede, dat het „generale pardon" dit keer weinig heeft opgeleverd. Er zijn wel wat belastingaangif ten verbeterd, maar dit beperkte zich tot kleine bedragen. Haarlem maakt in dit geval geen uitzondering want ook In Den Haag heeft het „generale par don" dit keer weinig opgeleverd. Beschikbaarstelling van militaire paarden. Ook voor Haarlemmers. Het gemeentebestuur van Haarlem deelt mede: De ingezetenen van Haarlem die gebruik wen- schen te maken van militaire paarden kunnen zich daartoe mondeling of schriftelijk melden ten Stadhuize, le Afd. op Maandag 17 Juni a.s. des voormiddags tusschen 9 en 12 uur. De voorwaarden zijn: De gebruikers zijn ver antwoordelijk voor een juist gebruik, het onder houd. de voeding en het beslag der paarden. De door den militairen commandant gegeven aan wijzingen moeten stipt worden opgevolgd. De beschikbaar gestelde paarden bevinden zich in de omgeving van Driehuis (Velsen). De positie van het Noorsche koningshuis. Het D.N.B. meldt uit Oslo: De positie van het Noorsche koningshuis tegen over het Noorsche volk heeft een verandering on dergaan, zoo meldt het Noorsche Telegraafagent- schap. De koning en de kroonprins, die zich tezamen met Noorsche troepen buitenslands hebben begeven, hebben daarmede in strijd gehandeld met de Noor sche grondwet. Doordat de koning Noorsche troepen meegenomen heeft, die aan andere oorlogsfronten in den strijd geworpen moeten worden, heeft hij niet overeenkomstig de belangen van het Noorsche volk gehandeld. HEDEN: 12 PAGINA'S. R. P.: De overgave van Parijs, pag. 1 Een pleidooi om de tram te Haarlem 's avonds later te laten rijden, pag. I Flitsen: Junior helpen. pag. 3 Turf als brandstof. pag. 3 P. v. d. Hem: De moeilijke keuze. pag. 3 J. H. de Bois: Litteraire Kantteeke- ningen. pag. Voor de vrouw. pag. Filmschouw pag. De positie van onze zuivelindustrie pag. 7 Van onzen specialen verslaggever: De dijk van den Noord-Oostpolder groeit weer. pag. 7 A. J. D.: Pernettya. pag. 7 Haarlemsch gas wordt voorloopig aan Heemstede als aanvulling gele verd. pag. 7 H. D. Vertelling: Beursspeculatie. pag. 7 «e- tl

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1