RADIO Distributie van Textielproducten Gunstige kentering op de arbeidsmarkt. ERDTSIECK OPTIEK ERDTSIECK PONNY TAX-DIENST N.V. Holster "S£fl£S.~ NOORDERBAD De verduistering ZATERDAG IS JUNI 1940 H A" ART.E M'S DA'GEEA'D 2 Alom een frissche Fabrieken weer in werking gesteld. 's-GRAVENHAGE, 15 Juni. (A.N.P.) De di recteur van den rijksdienst der werkloosheidsver zekering en arbeidsbemiddeling deelt het volgende mede aangaande den stand van de arbeidsmarkt. Door de sedert 10 Mei 1940 ingetreden buiten gewone omstandigheden zijn belangrijke deelen der arbeidsmarkt ontwricht, waardoor het aantal werk zoekenden, ingeschreven bij de organen der open bare arbeidsbeurzen van 208.691 op 27 April 1940 tot 295. 517 op 1 Juni 1940 is toegenomen. De geheele stillegging dér handelsvloot en der zeevisscherij plaatsen deze bedi-ijfstakken voor groote moeilijkheden. Ook vele andere bedrijfs takken ondervinden stagnatie. In den loop der laatste twee weken heeft zich evenwel, reeds een gunstige kentering voorgedaan. Talrijke fabrieken, die aanvankelijk geheel of voor een deel kwamen stil te liggen, zijn weer in bedrijf gesteld en trach ten hun personeelspeil weer op te voeren. Trans portondernemingen voorzien zich van andere ver voermiddelen en stellen opnieuw hun arbeiders in dienst. Bij opruimingswerkzaamheden vinden duizenden bezigheid en zelfs is hier en daar weer ijverig be gonnen aan den wederopbouw. De werkzaamheden in land- en tuinbouw zijn toegenomen en alles wijst er op, dat de vraag naar arbeiders in deze bedrijfstakken r.og sterk ver meerderen zal. Door het wegvallen van de motortractie zal veel meer handenarbeid moeten geschieden, dan voor heen het geval was. Dit heeft vooral zijn uitwer king in die streken, waar het akkerbouwbedrijf zich op zeer modernen leest geschoeid heeft. Daarbij komt, dat iedor begrijpt, van hoe groot gewicht het thans is den oogst zoo groot mogelijk te doen zijn en zoo goed mogelijk binnen te krij gen. De vooruitzichten zijn, wat de arbeidsgele genheid betreft, hier dan ook zeker niet ongunstig. Hetzelfde kan gezegd worden van de werkge legenheid in het mijnbedrijf. De mijnen zetten er alles op om de productie tot een zoo hoog mogelijk peil op te voeren. Mogen er thar.s voor dit bedrijf nog ernstige vervoersmoeilijkheden zijn, waardoor men gedwongen is groote voorraden aan te leg gen, verwacht mag worden, dat zoowel de water wegen als de spoorlijnen binnen afzienbaren tijd weer ter beschikking zullen zijn, zoodat de voor raden afnemen en voor het vervoer de werkgele genheid weer belangrijk zal toenemen. Er openbaart zich alom een frissche onder nemingsgeest en groote bereidheid om de moei lijkheden te helpen overwinnen. Behalve de bïnnenlandsche arbeidsmarkt, waar van hierboven eenige perspectieven werden ge geven, is er de toenemende vraag naar arbeids krachten in Duitschland. Te verwachten is, dat Hierbij deelen wij U mede, dat de heer uit den militairen dienst is terug gekeerd en de leiding van de zaak weer op ziel} zal nemen. (Lev. alle Ziekenfondsen) ZIJLSTRAAT 57 Telefoon 19223. (Adv. Ingez. Med.) Zondag by goed weer vanaf Zandv.-stations, tram en trein naar ondernemingsgeest. Wegvallen van motortractie geeft velen handen werk. zeer velen van de gelegenheid om aldaar goed be taalden arbeid aan te vatten, gebruik zullen ma ken. De organen der openbare arbeidsbemiddeling zijn reeds druk bezig met het inschrijven van gegadig den, waarvan reeds direct geplaatst kunnen wor den een groot aantal melkers, paardeknechten en andere vaste boerenknechten, metaalarbeiders, bouwvakarbeiders en havenarbeiders, terwijl ar beiders uit andere beroepen spoedig aan de beurt zullen komen. PHILIPS EN ERRES. OOK IN HUURKOOP HAGEMAN - Getl. Oude Gracht 52 TELEFOON 12762 HAARLEM. (Adv. Ingez. Med.) Centrale Verwarming AUTOM. OLIE - KOLENSTOOKINR. SANITAIRE INSTALLATIES. (Adv Ingez. Med.) Moeilijkheden voor de sigaren winkels. Er moet gestookt worden. De sigarenwinkeliers verkeeren in een moei lijke situatie, omdat zij geen brandstoffen kun nen krijgen, terwijl het toch noodig is. dat in deze dagen, nu het vochtig is, in de winkels ge stookt wordt. Door deze atmosfeer wordt de tabak namelijk door „verweeren" bedreigd. De sigarenwinkeliers in Haarlem en Zandvoort die voor deze moeilijkheid zitten hebben zich tot het bureau van de Kamer van Koophandel te Haarlem gewend, dat zal trachten een oplossing te vinden. JEUGDGEMEENSCHAP. De Jeugdgemeenschap, die gedurende het winter seizoen iederen week bijeenkwam gaat weldra sluiten. Zaterdag 22 Juni wordt opgevoerd het tooneelspel Ruth bewerkt naar het Bijbelsch ver haal. Zondag 23 Juni, wordt in gebouw Brugstraat een Jeugddienst gehouden, welke geleid wordt door den heer J. Goorhuis. Na den dienst wordt een wandeling gemaakt die omstreeks één uur eindigt bij het jeugdhuis in Plan Noord. Hierna wordt een „vossenjacht" in de duinen georganiseerd. 's Avonds komen weer allen in het Jeugdhuis bijeen om te genieten van een bont programma. Hiermede wordt het Jeugdgemeenschapsjaar ge. sloten. De eerstvolgende bijeenkomst zal worden ge houden in begin September. De stemming te Berlijn. Na het binnenrukken der Duitsche troepen ïn Parijs. Het D.N.B. meldt: „De bevolking van Berlijn vernam de inneming van Parijs door middel van een extra bericht in de radio. Op de straten en pleinen verzamelden zich na de aankondiging van het extrabericht door de „Frankrijk-fanfare" een groote menschenmenigte, die in ademlooze stilte het overwinningsbericht aanhoorde. Hierop volgde het lied, dat geestdriftig werd meege zongen. Daarna zwegen de radiozenders, terwijl ook de menigte een stilzwijgen bewaarde. Toen brak een geweldige jubel los. Overal hoorde men het lied „Die Wacht am Rhein". Uit de gesprekken van de met blijdschap vervulde bevolking kwam steeds weer de verbazing en bewondering tot uit drukking dat Parijs, de hoofdstad en het hart van Frankrijk zoo snel in Duitsche handen is gevallen. Spoedig hingen weer overal de vlaggen uit, die juist na de achtdaagsche periode naar aanleiding van de overwinning in Vlaanderen waren binnen- gehaald". Het D.N.B. meldt: Voor de eerste maal sedert 1871 melden de Duit sche dagbladen het binnenrukken van Duitsche troepen in Parijs. Dikke opschriften op de frontpagina's maken melding van dit ontzaglijke militaire succes. Weygand, zoo constateert 'de „Deutsche Allge- meine Zeilung", heeft den slag om Frankrijk, den slag om Parijs, verloren. De „Nachtausgabe" legt er den nadruk op dat het feit. dat Parijs tot open stad werd verklaard, hetgeen is afgedwongen door den geweldigen druk der Duitsche successen, de bekentenis vormt van een militaire nederlaag zon der weerga. Want de Fransche leiding heeft, naar het blad in het ligt stelt, Parijs niet tot open stad verklaard om nieuwe onmetelijke ellende voor het gemartelde Fransche volk te verhoeden, maar omdat zij inzag dat een militaire strijd om Parijs de volkomen catastrofe van Frankrijk zou zijn. Ook de „Berliner Börsenzeitung" verklaart, dat de laatste vijf weken een militaire prestatie inhou den, die een door hel hoogste succes bekroonde aanvalsoperatie vormt, zooals zij in de krijgsge schiedenis van alle tijden haars gelijke niet heeft. Door de overwinning der Duitsche troepen, zoo merkt het „Hamburger Fremdenblatt" op, valt in het wereldhistorische conflict tusschen Duitsch land en de Westelijke mogendheden de beslissing. Thans maken de machthebbers van een land hun droeve balans op. Dat land werd om der wille van Polen gejaagd in een oorlog met Duitschland, welks Führer enkele maanden te voren de fier heid had gehad om de voorwaarden in het leven te roepen voor een eeuwigen vrede aan den Rijn, aldus dit blad. INDRUK TE ROME. Stefani meldt: Onder geweldige koppen, die ge heele voorpagina's beslaan, kondigen de bladen het zegevierend binnenrukken van de Duitsche troe pen in Parijs aan. Dit is een stoot door Duitsch land in het hart van Frankrijk toegebracht, schrijft de „Tribuna", want deze hoofdstad herbergt alle Er is een voorloopige distributieregeling voor textielproducten verschenen. Deze bepaalt dat ingaandee 28 Mei 1940 man nen en jongens van 15 jaar en ouder per halfjaar mogen koopen: 1 costuum «jas. vest en hoogstens twee broe ken» een demi-saison öf een regenjas, of een cape; een trui, of een pullover of een slipover of een gebreid vest; een badmantel", een stel fietspij- pen; een borstrok en een onderbroek, of twee borstrokken, of twee onderbroeken, of een hemd- broek: een nachthemd of een pyama; twee polo hemden «met korte mouwen); twee shorts; zes zakdoeken; zes boorden; drie paar kousen en of sokken; een rugzak of één ander kampeerartikel, uit textiel vervaardigd. Voorts per twee maanden; twee overhemden (geheel echte zijde of kunstzij de) of een overhemd uit andere grondstoffen. De aflevering van winterjassen is verboden. Vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder kun nen per half jaar, ingaande 28 Mei 1940, koopen; Twee japonnen of deux pièces of rok, geheel uit echte zijde of kunstzijde; een japon of deux piè ces of rok of tailleurcostuum, uit andere grond stoffen; een mantel of cape; een trui of pullover of slipover of gebreid vest: een badmantel; twee blouses van kunstzijde of echte zijde; een blouse van andere grondstoffen, twee polohemden met korte mouwen; een huishoudschort; twee peignoirs of kimono's of kamerjaponnen van kunstzijde en.of echte zijde; een peignoir of kimono of kamerjapon van andere grondstoffen; twee onderjurken van kunstzijde en/of echte zij de: een onderjurk uit andere grondstoffen; zes zakdoeken; drie paar kousen of sokken (geen sportsokjes)drie paar sportsokjes; (z.g. ski sokjes); een rugzak of één ander kampeerartikel uit textiel vervaardigd; Voorts per drie maanden: 1 stel ondergoed of twee hemden (camisoles) of twee broeken (directoires) of 1 combination; een nachthemd of een pyjama. Aflevering van win termantels is verboden). Voor jongens van 4 tot beneden 15 jaar mag per halfjaar, ingaande 28 Mei 1940, gekocht wor den: een regenjas of cape, een costuum, 1 bad mantel: een stel regenpijpen (fietskleeding), drie overhemden of blouses, zes zakdoeken, zes boor den, drie paar kousen of sokken (geen sportsok jes), drie paar sportsokjes (z.g. skisokjes). Voorts mag per drie maanden voor hen ge kocht worden: een trui of pullover of slipover of gebreid vest; een speelpak of slobpakyeen slob- broek of jongensbroek; een stel ondergoed of twee borstrokken of twee onderbroeken of een combination; een nachthemd of pyjama of han sop. De aflevering van winterjassen is verboden. Voor meisjes van vier tot beneden vijftien jaar mag per halfjaar ingaande 28 Mei 1940 gekocht worden: Een mantel of cape of regenjas; twee jurken of rokken: een badmantel: twee schorten; een onderjurk: drie blouses van kunstzijde en of ech te zijde; een blouse uit andere grondstoffen; zes zakdoeken: drie paar kousen of sokken (geen sportsokjes), drie paar sportsokjes (z.g. ski-sok jes). Aflevering mag echter uitsluitend plaats vin den. indien het daaruit te vervaardigen afgewerk te product in de toegelaten hoeveelheden nog niet is gekocht, d.w.z. indien iemand een costuum ge kocht heeft kan hij zich niet ook de stof voor een costuum daarnaast koopen in het loopende halfjaar. Omgekeerd kan men zich geen costuum meer koopen indien men vanaf 28 Mei 1940 reeds dc stof daarvoor gekocht heeft. De aflevering van stoffen voor winterjassen is verboden. Uitzetten van linnenkastgoederen mogen uit sluitend worden afgeleverd tegen overlegging van een speciale vergunning van den plaatselijken distributiedienst. Hetzelfde geldt ook voor wo ninginrichtingen voor zoover niet reeds hieronder in beperkte mate is toegestaan. Bedrijfskleeding w.o. tevens begrepen unifor men voor personeel, is uitsluitend verkrijgbaar tegen overlegging van een speciale vergunning van den plaatselijken distributiedienst. Overlegging van de distributiestamkaart is uitsluitend vereischt bij verkoop aan particuliere personen. Koopers van goederen welke noodza kelijk zijn voor de uitoefening van een bedrijf tradities, alle historie en alle leven van deze natie was steeds het onvervangbare middelpunt van zijn rijk. Voorts stelt het blad vast dat de stad is ge vallen, onder omstandigheden, die veel ernstiger zijn dan in 1871, omdat zy toenmaals vele maan den weerstand bood en thans, na bijna een week sedert het begin van den Duitschen aanval tegen de Weygand-linie, op 100 kilometer afstand, capi tuleerde en zich overgaf. SPAANSCHE PERSSTEMMEN. Uit Madrid meldt het D.N.B.: De inneming van Parijs is, naar de „Ya" schrijft, de bekroning van een historisch unieke overwinning. De grootte van dit historische oogenblik doet een ieder verstom men. Parijs is de ziel van Frankrijk. Naast Parijs verbleeken alle overige Fransche steden. Het ver lies der hoofdstad is voor Frankrijks lot beslissend. De „"A.B.C." meent dat het Duitsche offensief in de Champagne voor het Fransche leger een nog grooter gevaar vormt, dan het verlies der hoofd stad, aangezien door deze operaties de troepen in de Maginotlinie worden gescheiden van het overige Fransche leger MEENING TE MOSKOU. Het D.N.B. meldt uit Moskou: In politieke krin gen en bij de geheele Sowjet Russische openbare meening heeft het bericht van den zegevierenden intocht der Duitsche troepen in Parijs, waarin* men de bekroning ziet van de Duitsche wapensuc cessen en een beslissend keerpunt van den oorlog, ontzaglijken indruk gemaakt. De onhoudbare toe stand der Fransche legers voor Parijs, was door de militaire deskundigen alhier en door de pers reeds eenige dagen ingezien. Zoo schreef vlak voor den intopht d£r Duitsche troepen in Parijs bekend was geworden de „Krasnaja Swjesója": „De strategi sche positie, zooals die zich tot dusverre aan de Seme en Marne heeft ontwikke'd, m :aKte de ver dediging van. Parijs voor de Franschen onmoge lijk". OORDEEL IN DE VER. STATEN. Een D.N.B. bericht uit New-York deelt mede: „De ineenstorting van het Fransche noordelijke front en de capitulatie van Parijs heeft in de Ver- eenigde Staten een zeer diepen indruk gemaakt. In het kamp der voorstanders van Amerikaansc'ne tusschenkomst, waar nog slechts enkele onver- stoorbaren in de mogelijkheid van een succesvolle reddingsactie gelooven, hebben de laatste berich ten uit Europa zeer tot nadenken gestemd. De isolationnisten beschouwen de gebeurtenissen als een bewijs voor de juistheid van hun standpunt. Zelfs de vurigste voorstanders van tusschenkomst beginnen er aan te twijfelen of deelneming van de Vereenigde Staten aan den oorlog thans nog zin heeft. De meening heerscht dan ook, dat na deze nieuwe Duitsche overwinning het lot van Frank rijk zoo goed als bezegeld is. Volgens United Press wordt te Washington openlijk toegegeven dat Amerika datgene, wat Frankrijk het meeste noodig heeft, nl. zwermen vliegtuigen en tanks, niet bezit. In regeeringskrin- gen heerscht een gevoel van algemeene hulpeloos heid, dat culmineert in de conclusie, dat het thans te laat is om Frankrijk te helpen". (kleermakers, costuumnaaisters, pension- en ho telhouders, inrichtingen, gestichten, ziekenhui zen e.d.) vallen buiten dit voorschrift. Aflevering aan zoodanige koopers mag echter uitsluitend plaats vinden in normale hoeveelheden aan ge regelde afnemers. Voorts mag per drie maanden gekocht worden: een trui of pullover of slipover of gebreid vest; een speelpak of slobpak of slobbroek; een stel on dergoed of twee hemden (camisoles) of twee broe ken (directoires) of een combination; een nachthemd of pyjama of hansop. De aflevering van wintermantels is verboden. Voor kinderen van beide geslachten van twee tot beneden vier jaar mag per halfjaar ingaan de 28 Mei 1940 gekocht worden; een mantel of regenjas of cape, twee jurken, twee speelpakken of slobpakken, twee truien of pullover of slip over of gebreid vest, twee schorten; een badman tel; zes zakdoeken; drie paar kousen of sokken (geen sportsokjes)drie paar sportsokjes (z.g. ski-sokjes). Voorts per drie maanden: een stel ondergoed, of twee hemden, of twee broekjes of een combination; een nachthemd of pyjama of hansop. De aflevering van winterjassen voor deze cate gorie is verboden. Voorts mag ieder houder van een stamkaart ongeacht leeftijd, per halfjaar ingaande 28 Mei 1940, koopen: 1 deken; een shawl of omslagdoek, verder per maand: 150 yards naaigaren; 5 knot ten van 100 gram breigaren; zes kaartjes maas- of stopgaren. Gezinshoofden kunnen ten slotte per halfjaar, ingaande 28 Mei 1940, koopen: twee beddelakens: vier kussensloopen; een tafellaken; zes servet ten; zes vingerdoeken; een badlaken; drie bad handdoeken (geen frott.é)zes droog- en stofdoe ken; twee bad- of waschhandjes. A! deze goederen mogen uitsluitend worden af geleverd op vertoon van de stamkaart van den- gene voor wien de goederen bestemd zijn. Kleedingstoffen en stukgoederen, voor zoover bruikbaar ter vervaardiging van gerantsoeneerde goederen, kunnen worden afgeleverd in hoeveel heden, welke overeenstemmen met de beperking van de afgewerkte producten ter vervaardiging waarvan zij bestemd zijn. De navolgende textielproducten vallen voor- loopig niet onder de regeling. Bij verkoop daar van is derhalve overlegging van de distributie stamkaart en beperking van aflvering (voor zoo ver niet uit anderen hoofde is bepaald) niet ver eischt: artikelen, vervaardigd uit geperst vilt; id. uit jute, cocos, manilla; hennep; sisal; rameh; met uitzondering van bindtouw; kunstleer en daaruit vervaardigde artikelen; leerdoek en was doek benevens daaruit vervaardigde artikelen; meubelen schoeisel parapluis en parasols; koffers; handfcasschen; vaatkwasten e.d.; panschuurders; poetskatoen; baby-uitzetten; benoodigdheden en kleeding voor babies onder twee jaar oud; uniforme kleeding voor voetbalclubs e.d. sport- vereenigingen; zwemkleeding; gymnastiekklee- ding; padvlnderskleeding als eerste aanschaf bij Inauguratie of wel tegen inlevering van de te ver- vervangen onderdeelen; corsetten, bustehouders, jarretelles, lijfjes, sokophouders, bretelles, maag- en buikbanden, knie- en enkelkousen e.d.; mannen- en vrouwenhoeden, petten, baretten, dassen, hand schoenen, sous-pieds, sous-bras; mode-artikelen, d.w.z. lint,, band, strikken, corsages, dameskraagjes en manchetten, garneering, haarbandeaux e.d.; handwerkgarnituren en/of benoodigdheden; ver- bandartikelen, incl. bandages, sluitlakens e.d.; sier- artikelen als sierkleedjes, haardkleedjes, tafel- en schoorsteenloopers, kapstokkleeden, divankleeden, sierkussens, theemutsen, kastranden, anti-makas- sars e.d.; kant, kantwerk en uit kant vervaardigde artikelen; meterwaren, d.w.z. kleine resten en in courante coupons van ten hoogste 125 centimeter lengte; strandpyjama's voor vrouwen en meisjes. Alle andere hierboven niet genoemde artikelen blijven onderhevig aan het bestaande voorschrift van aanschaffing van de geringste hoeveelheid per kalenderweek. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de voor schriften betrekking hebben op de aflevering van goederen, dus eveneens geldig zijn voor de afleve ring van goederen, welke voor 28 Mei 1940 besteld zijn. EEN KWART-EEUW LID VAN DEN RAAD. De lieeren Van Liemt en Wolzak gehuldigd. Hedenmorgen half twaalf werd in dc oude raadszaal ten Staahuize te Haarlem een bijeen komst van raadsleden gehouden, om de heeren W. J B. van Liemt en G. Wolzak Hzn. geluk te wenschen met het 25-jarig lidmaatschap van den raad. Door den dienst Hout en Plantsoenen was een smaakvolle versiering van groen en bloemen aangebracht. Het college van B. en W. en vrijwel alle raads leden waren aanwezig, toen de jubilaris,sen en hun echtgenooten naar de voor hen bestemde zetels werden geleid. Gelukwcnscli van den Burgemeester. De Burgemeester, Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, sprak de heeren Van Liemt en Wolzak op hartelijke wijze toe. „Wij zijn hier gekomen", zei spr., „om uw 25- jarig jubileum als raadslid te herdenken. Als >men het woord jubileum hoort, denkt men on- willekeurig ook aan het woord jubelen. Maar wij zijn helaas geen van allen in de stemming om te jubelen. Toch verheugt het mij dat zoovele me dewerkers hier gekomen zijn, want er is hier wel een stemming van dankbaarheid en waar deering voor wat gij in die 25 jaren voor de ge meente hebt gedaan. Het is een lange tijd, een kwart eeuw, met vele gebeurtenissen, die hun sporen hebben achter gelaten." Uw pad is niet altijd over rozen gegaan en de functie van wethouder Van Liemt is in dezen tijd waarlijk niet lichter geworden door de steeds wisselende conjuncturen en omstandigheden, waardoor vele menschen in nood werden ge bracht. Dit geldt niet alleen voor de functie van wethouder, maar ook van raadslid, zooals de heer Wolzak, die als voorzitter van zijn fractie het woord heeft gevoerd. In tijd van oorlog zijt gij beiden geroepen tot uw functie en de herden king van uw jubileum valt ook in tijd van oor log. In een tijd van opbloei is het echter ook niet gemakkelijk het raadslidmaatschap uit te oefenen omdat ook dan velen een beroep op het gemeentebestuur doen. Zeer ernstig heeft de heer Wolzak zich afge vraagd hoever het gemeentebestuur dan mag gaan en ik heb gezien dat hij zijn taak zeer nauwgezet heeft opgevat. En de heer v. Liemt heeft zijn werk als wethouder van den dienst der sociale zorg en van waarnemend burgemeester voortreffelijk verricht. Weinigen als hij kennen Haarlem, haar inwoners en vraagstukken". Het verheugde spr. dat ook oud-wethouders gekomen waren om er blijk van te geven dat zij den tijd van samenwerken met de jubilarissen niet vergeten zijn. De burgemeester sprak ten slotte de hoop uit dat het den jubilarissen ge geven moge zijn nog veel tot heil van de ge meente te mogen doen, gesteund door een krach tige overtuiging. Namens het college van B. en W. overhandigde de Burgemeester aan beide jubilarissen een fraai bloemstuk. Rede wethouder M. A. Reinalda. Vervolgens kreeg wethouder Reinalda het woord. „Nu de oudsten uit den Raad hier op de eerezetels zijn geplaatst", zei spreker „rust op mij, bij verhindering van den derden, de ver- eerende taak namens den Raad een enkel woord te mogen toevoegen aan het zooeven door den Burgemeester gesprokene. Vijf en twintig jaren onafgebroken raadslid van onze gemeente te zijn is een feit van be- teekenis. Want wie hoog aanslaat de plaats, welke Thorbeeke aan den Raad heeft gegeven, en wie nauwgezet nagaat welke beteekenis de gemeen teraad heeft in het leven der stadsburgers, die weet dat aan de goede vervulling van het raads lidmaatschap groote eischen worden gesteld. Van Haarlem's Raad mag worden getuigd dat de gedachtenuitwisseling op hoog peil staat, dat in dien Raad, met eerbiediging van ieders per soonlijke gevoelens, gestreefd wordt naar het vaststellen van richtlijnen en het nemen van besluiten, welke tenslotte alle leiden naar dat groote doel: het dienen van de gemeenschap. Want op deze plaats mag ik getuigen dat juist door deze samenwerking van zoo verschillend denkende bevolkingsgroepen het Nederlandsche volk erin geslaagd is die hooge geestelijke en zedelijke positie in te nemen, welke het kenmerk is van dit volk. Dat diep verankerde gevoel dat heel ons volk deelneemt aan de werken van kunst en weten schap, deelneemt aan het economisch leven van ons land. daartoe geroepen door een sterk ver antwoordelijkheidsgevoel. is een gevolg van het feit dat heel ons volk deelneemt aan ons ge meenschapsleven. En bij die beoordeelende en uitvoerende taak hebt gij, mijne heeren, een plaats van beteekenis ingenomen. Voorzoover de plaatsruimte zulks toelaat heb ben de dagbladen ons reeds ingelicht over data en feiten, over uw beider aandeel in het orga nisatorisch leven van onze burgers. Ik behoef dat hier niet te herhalen, maar ik moge hier uitspreken dat uw mede-raadsleden eerbied hebben voor uw arbeid daar in 25 jaren verricht. Geheel in overeenstemming met de soberheid welke ons in deze dagen past geven wij met een bloemstuk uiting aan onze gevoelens bij dit, uw beider jubileum. Wij plaatsen aanstonds deze bloemen in uwe woonhuizen, omdat wij daarmede tevens willen huldigen Mevrouw van Liemt en Mevrouw Wol zak, die nu reeds 25 jaren hun echtgenooten heb ben willen afstaan voor dit belangrijk werk voor de gemeenschap. Ik moge eindelijk uitspreken de hoop dat aan u beiden nog vele jaren de gelegenheid moge wor den geboden om uw belangrijk werk in onzen Raad voort te zetten." Na de rede van den heer Reinalda drukten alle aanwezigen de jubilarissen te hand. De plechtigheid werd o.a. ook bijgewoond door hoofden van takken van dienst, door de oud wethouders Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, Mr. A. Bruch en A. G. Boes. Verder door de heeren J. J. Swens, Jhr. Dr. J. C. Mollerus en E. H. Tenckmck. Receptie. Naar wij vernemen, zullen de heeren Van Liemt en Wolzak hedenmiddag te hunnen huize «resp. Lorentzplein 9 en Van Eedenstraat 20) aan hen. die dat wenschen. gelegenheid tot com plimenteeren geven. Wc herinneren er aan, dat het bestuur der Centrale A.-R. Kiesvereeniging te Haarlem voornemens is, het jubileum van den heer Wol zak na de vacanties te herdenken. h. o. v. Een Mozart-concert. Ook het Maandagconcert in den Stadschouwburg brengt goede en oude bekenden en wordt nog met een vermeerderd. Ook zal de vox-ige concertmeester der H.O.V. Hans Byvanck. die zoo vaak de solisten plaats innam, zich weer laten hooren. Het programma is geheel aan Mozart gewijd; Toon Vcrhey leidt het orkest in de Ouverture „Fi garo's Hochzeït", alsmede de Symphonic in g kleine terts en do solist speelt het A-dur vioolconcert (Begin 7.30, uur, einde 0.15 uur). en retour. Ie rit 9.30 uur vanaf Haarlem Gr. Markt naar Zandvoort. In café DANSEN. (Adv. Ingez. Med.) GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Smede- straat te Haarlem, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Bril, Amelïnk, Schotervoetpad 1; 3 rijwielban den, Pruis, Brouwervaart' 110, steenhouwerij „De Laat en Eken"; portemonnaie m.ï., Marchant, Voor uitgangstraat 17: kinderschoentje, van Schaik, Thor- beckestraat 58; gymnastiekschoenen. Verschoor, Aagje Dekenstraat 2; vulpotlood, Schouten, Reseda straat 23; vulpen. Luijten, Jac. v. Lennep 11; zweep, Duijn, kiosk, Kleverlaan. Armband, v. Leeuwen, de Clercqstraat 81; 2 bad pakken, Koppen, Spaarnhovenstraat 93; trouwboek je, De Jong. Wilhelminastraat 49: étui. Sanders. Jordensstraat: gewicht, Eterman, Velserboscnstraat 12, Santpoort; geld. de Faam, Anegang 39; regen jas, Klomper, Wagenweg 124 rood; distributiestam kaart, Bureau van Politie, Smedestraat; portemon naie m.i., v. d. Kaay, Bloemhofstraat 9; ring, Aker sloot. Westerstraat 77: rozenkrans. Kwant, Over- toraweg 22; taschje m. i., v. d. Aa, Bakkerstraat 76; idem, v. Eis, Schalkwijkerstraat 13a rood; tabaks zakje, Prein. Voorduinstraat 7: zwabber, Erdziek, Barbarossastraat 5; armbandhorloge, v. Maris, Ven- meperweg 1197 Nw. Vennep, Haarlemmermeer. Terug te bekomen bij: Paradijs, Pleiadenstraat 35, autoped: Koole, Bastiaanstraat 74, armband; Moors, Bastiaanstraat 50, voetbal; De Groot, Schotersingel 47, kinder jas; v. Ee, Gen. de la Reystraat 64, krik van auto; Bureau van Politie. Smedestraat, mili taire uitrustingstukken; mantel; portemonnaie z. i.; rijwielplaatje: Luiken, Ridderstraat 25 a, meisjes- mantel: Dekker, Zijlstraat 39, portemonnaie m. i.; Kraak, Potgieterstraat 36. portemonnaie; v. Steijn, Voortingstraat 46, rijwielplaatje; Buiting, Pavil joenslaan 3, kinderrijwiel; Galland, v. Loostraat 10, schoen; Lunenburg, Korte Houtstraat 15 zw., tasch je m. i.; Mol'roi. Krocht 8, trommeltje met badpak en handdoek: Nijs, Gen. Bothastraat 87. vulpen Parker; Wolf. Spaarnwouderstraat 47, vulpotlood: Wentelink, Verspronckweg 77 rd., vulpotlood; .Weijers, Olieslagerslaan 5, vulpen. Broche, v. Rosmalen, Vrouwehekstraat 1; Bril. Bloemed, Rozenprieelstraat 7, Doos met rijwiel lampjes, v, d. Zeep. Vondelweg 4 rood; Etui met passers. Scheepers. Pijlslaan 18; Hamer, Warmerdam, Kleverparkweg 143; Hond. Tolen. Oranjestraat 23; Dameshorloge, Dijt, Prinsesse- kade 121, Carbidlantaarn, Danneijs, Ruychaver straat 3; Portemonnaie m. i. Handgraaf. Cherl- bonstraat 29, na 5 uur nam.; Tasch met 2 trom meltjes, Kol. Geweerstraat 24. ZILVEREN JUBILEUM BIJ DE POST. Zooals wij meldden viert de heer G. Wijker. be steller-chauffeur bij de Posterijen te Haarlem, heden zijn zilveren ambtsjubileum. De jubilaris bracht den dag thuis door. waar vertegenwoordigers van het Jubileumfonds van dc Post hem kwamen gelnkwenschen en hem een cadeau aanboden. Ook de directeur van het Haar- lemsche Postkantoor en verschillende collega's van den jubilaris kwamen den heer Wijker com- plimenteeren. HAARL. TOONEELVEREEN. „VRIENDSCHAP ZIJ ONS DOEL". De Haarl. Tooneelvereeniging „Vriendschap zij ons Doel" geeft ter gelegenheid van het tienjarig regisseursjubileum van den heer Th. Dammiaans Dinsdag 18 Juni a.s. het gebouw St. Bavo, Sme destraat, te Haarlem, een jubileumvoorstelling (te vens slotvoorst elling) Opgevoerd zal worden „Onder één dak", tooneel spel in drie bedrijven door Jan Fabricius. Na afloop van de voorstelling is er in de koffie kamer tot 12 uur gelegenheid, den jubilaris te complimenteeren BOOTTOCHTEN LICHAMELIJK GEBREKKIGEN ,jSNELVERBAND'UITGESTELD. De Bootcommissie van de E.H.V. „Snelwrband" te Haarlem meldt ons, dat de door haar georgani seerde boottochten voor lichamelijk gebrekkigen. welke in Juni gehouden zouden worden, voorloo- pig tot een nader te bepalen datum zijn uitge steld. Zon onder 10.02 Zon op 5.18 Tusschen deze beide tijdstippen .moet verduisterd worden. Mr. dr. Deckers adviseert Handhaaft uw vacautieplannen. 's GRAVENHAGE, 15 Juni. Mr. Dr. L. N. Deckers, voorzitter van de Algemeene Nederland sche Ver. voor Vreemdelingenverkeer schrijft ons: Het is begrijpelijk, dat velen, die in het voorjaar mooie vacamïeplannen hebben gemaakt, door de gebeurtenissen van den laatsten tijd er toe ge bracht werden door die plannen een streep te halen. Sommigen zullen hiertoe verplicht zijn daar zij helaas financieel zooveel geleden hebben dat voorshands elke uitgave die niet strikt noodzakelijk is, achterwege moet blijven. Voor vele anderen geldt dit echter niet. Hun zouden wij willen vragen hun plannen uit te voeren. Reeds elders betoogden wij hoe nuttig voor hen zelf eenige dagen van ontspanning zullen zijn. Hier willen wij de aandacht vragen voor de be langen van de hotels en pensions, (waarvan in ons land het totale aantal naar schatting 12000 be draagt) en van de duizenden medeburgers, die daarin werkzaam zijn. Het zouvoor vele hotel- en pensionbedrijven eenvoudig ruïneus zijn Indien allen, die een plaats hebben besproken voor den vacantietijd, die overeenkomst want dat is het toch eenzijdig verbreken. Laat men zich rustig bedenken voor men hiertoe overgaat. Wij houden ons ervan overtuigd dat dit nadenken in de meeste gevallen zal leiden tot het besluit het vacantieplan uit tc voeren en in een der vele mooie oorden van ons heerlijke Nederland nieuwe krachten te gaan opdoen voor den op- bouwenden arbeid, die ons allen wacht. (A.N.P.)

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2