£eexcvifreid Verfrisschende dranken. ONS KNIPPATROO Huwelijk met modern Comfort. ZATERDAG 15 JUNI 1940 HA" A EE EM'S DAGBEAD VOOR DE VROUW w>— De laatste les voor- loopig: hoe we onze restjes opmaken Nu het leer voor het vervaardigen van practi- sche werkstukjes niet of moeilijk te krijgen is, leek het ons gewenscht, deze rubriek, die steeds zooveel belangstelling bij onze lezeressen heeft ontmoet, voorloopig te vervangen door een serie, waarin dezelfde schrijfster allerlei in dezen tijd doelmatige werkstukjes niet van leer dus met u behandelt. Vóór we hiertoe echter overgaan moeten we toch onze leerrestjes opmaken, niet waar? 't Zou jammer zijn, deze te laten slingeren! We organiseeren dus een gezelligen knutsel- middag met onze kinderen. Op regenachtige zomerdagen, als allerlei plei- zierige uitgaansplannetjes in duigen vallen, is het soms een heele toer de stemming bij onze sprui ten en -jeugdige logés op peil te houden. Welnu, op zoo'n dag haalt u uw doos met leer- resten te voorschijn, plant de aspirant leerar- beiders en arbeidsters van 10 jaar en ouder om de met kranten beschermde tafel en gaat met ze aan den slag. Ik ga van de veronderstelling uit, dat u zelf eenigszins geoefend zijt, zoodat het u geen moeite zal kosten aan de hand van de foto en schetsjes de werkteekeningen op ware grootte te maken. U maakt daarbij gebruik van ruitjes- papier (klein ruitje). Grootere kinderen kun nen dit werkje zeer goed zelf doen. Inmiddels laat u de kinderen even het maken van gaatjes oefenen op een proeflapje. Trek eerst een lijntje voor ze, maar laat ze het latei- op net oog doen. De afstand altijd 3 m.M. van den rand en 3 m.M. tusschenruimte. Laat ze dit oefenen tot ze het keurig netjes kunnen. Als eerste voorwerpje maken we den bladwijzer. Het patroon is op ruitjespapier geteekend, de gaatjes versiering door stipjes aangegeven. Na dat het patroon met punaises is vastgezet, laat u de omtreklijn met een scherp mesje of puntig schaartje doorprikken en de gaatjes met een ponspijpje door het papier heen slaan. Het pa pier wordt er af genomen, de franje fijn inge- knipt, natgemaakt en tusschen duim en vinger opgerold, allemaal in dezelfde richting. Men kan een stukje leer in afstekende kleur er achter plakken. Laat ze ook zelf eens een ander pa troontje verzinnen, bijv. een naamletter. De achthoekige Inktlap volgt hierop in moei lijkheid. Binnenin komen eenige lapjes suède of zeemleer. Versiering: steeds kleiner wordende lapjes van allerlei afstekende kleuren, die men kan inknippen, perforeeren, enz. Afmaken met een kwastje of houten kraal. Een ronde inktlap is ook leuk en nog makkelijker, men trekt de cir kels om een kopje, glaasje, gulden, enz. Na deze oefening met spons, schaar en tang maken ze een eenvoudig beursje. Ons voorbeeld geeft een applicatie in afstekende tint, die met leerband opgezet is. Wanneer men aan de ach terzijde ae' bandjes netjes afplakt met synde- ticon, behoeft men niet te voeren. Vulpen, kam en schaarétuitje zijn nu aan de orde. Voor de knapperds geef ik nog een leuk luci- fers-étuitje. Aan den achterkant zijn hier twee rechthoekjes uitgesneden, waarachter de strijkvlakken var. een gewoon lucifersdoosje ge lijmd worden. Hiertegen plakt men het vlerkante stukje leer. Het ultgeronde deel vormt het zakje waar de lucifers in komen. Voor onze meisjes tenslotte nog een eenvoudige corsage. De bloempjes worden langs een gulden en een 21'2 centstuk omgetrokken, uitgeknipt en met de tang uitgetand. Artex-bloemendraad met een knoopje bovenop en onder het bloempje vormt het steeltje. De blaadjes worden in het midden van gaatjes voorzien, waardoor op en neer een nerf geregen wordt. Met een beetje fan tasie komt men van het een tot het ander. Wees niet bang om redelijke eischen aan net heid en accuratesse te stellen. Zeg vooral niet ,,'t is toch maar kinderwerk". Integendeel wees zelf serieus en zorg voor behoorlijke instrumen ten. Ik heb werk van kinderen van ongeveer twaalf jaar gezien, op school gemaakt en zóó keurig, dat geen volwassene het ze zou verbete ren en dat nog wel met klassen van 30 leerlin gen. De onderwijzer had de vijf beste leerlingen een les vooruit gegeven en deze hielpen nu elk weer zes anderen. Laat ook de grooten en klein tjes helpen, het is uitstekend om ze geduld te leeren en tenslotte zijn ze net zoo trotsch op de producten van hun pupillen als op die van zich zelf. En het resultaat van den regendag: blijde, voldane gezichten en een reeks keurige cadeau tjes voor resp. grootouders, tantes, enz. HET MENU VAN DEN DAG. Tomatensoep Haringsla. Beschuit met kaas. Tomatensoep (4 personen.) 1V2 pond tomaten. 1 klein uitje. Wat boter. 1 L. water. 2 ons rijst. 1 eetlepel peterselie. Bereiding: Snijd de tomaten in vieren, snipper "net uitje en bak het lichtbruin in de bo ter, kook intusschen de tomaten met het water en zeef dit gezamenlijk. Breng het vocht weer aan de kook, strooi de rijst erin, laat ze zes minuten voorkoken en zet ze gedurende drie uur in de hooikist. Maak de soep af met zout en ten slotte met de peterselie. Haringsla (4 personen). 4 haringen. 4 groote tomaten of 4 zure appelen, maar deze zijn slecht te krijgen in dezen tijd en zij be vatten veel minder vitamine dan de tomaten. 3 eieren. 12 groote, gekookte aardappelen. 3 kropjes sla. Olie en azijn. Augurkjes en uitjes. Maak de haringen schoon, snijdt ze in stukjes, ontdoe de tomaten van de velletjes, maak de aardappelen zoo fijn mogelijk, kook de eieren hard, maak de sla schoon en meng dit alles, be halve één ei door elkaar, met olie en azijn, peper en zout. Garneer de schotel dan met uitjes, augurkjes in waaiers, het overgehouden ei, sla blaadjes en desgewenscht nog enkele stukjes haring. KWASTJE VERSPIL GEEN WATER. Het regent dat het giet, en menigeen, die op een mooien tuin is gesteld, kijkt er met vreugde naar, Want de grond was immers door en door droog, en we mochten niet spuiten, was er gezegd. Nu, daaraan heeft de eene zich wel gehouden, en van uit zijn deugdzaamheid zijn hoofd geschud over den ander, die er zich niet aan stoorde. Er worden zelfs verhalen gedaan van buren, die er hoogloo- pende ruzie over kregen en natuurlijk al heel gauw spijt hadden van hun kleinzieligheid! Intusschen zorgt de regen er nu wel voor, dat alle gekibbel over wel spuiten niet spuiten met één slag is opgelost. Maar het is ook waar, dat er met mate wel van een tuinslang gebruik mag wor den gemaakt, mits er geen water wordt verspild, wat dus zooveel wil zeggen, dat alle vaste sproeiers uit den booze zijn. Want wie zoo'n instrument wel eens gebruikt heeft, weet, dat het ware waterver- knoeiers zijn. In de eerste plaats omdat wij ze moeilijk zoo kunnen zetten, dat ze niet óf den gevel van het huis óf de paden, of de bladeren van de boomen mee begiftigen. En dat is nu niet. direct noodig. Daarbij komt, dat het versieepen van den sproeier een vervelend werkje is, dat maar al te spoedig wordt vergeten. Wie met overleg den tuin straks weer wil spui ten, doet het best dit werkje tot een bepaalden tijd te beperken, waarin hij weet, dat alles klaar kan zijn. Ook uit een zuinigheidsoogpunt is het matig gebruik van duinwater aan te bevelen: zet niet de kraan open boven een emmer, om daarna de keu ken uit te loopen en een tijd later het water over den rand van de emmer te zien golven. Gebruik voor het baden ook niet meer water dan strikt noodig is; een halfvol bad met heet water, dat tot den rand bijgevuld moet worden met koud, opdat men zich er niet aan branden zal, is ook ver spilling. Zorg dat het water op temperatuur in het bad komt, dat is ook voor de gasbesparing beter Zuiniger ten opzichte van gas en water belde is het om de douche te gebruiken, en eigenlijk is het hygiënischer bovendien, omdat het zeepwater wordt afgespoeld met schoon water, terwijl het badwater natuurlijk vuil wordt. Vooral bij kin deren, die zich erg vuil gemaakt hebben en bij volwassenen die in hun werk vuil worden speelt dit een belangrijke rol. lederen dag een bad nemen kunnen wij ook tot de verspilling reker.en;. vooral in de zomermaan den, wanneer er genoeg gelegenheid tot baden en zwemmen is, wat bovendien nog meer sportiviteit vraagt dan een bad in huis, is het overdreven om aan deze verspilling mee te doen. Moet u het gebruik van water nog verder be perken om financieele redenen, dan zijn er nog wel meer middelen daartoe te vinden, namelijk de te wasschen bladgroenten, die u toch ook niet graag met zand vermengd eet, in een teil te doen. er ruim water over te gieten, de groenten flink met de handen er door te halen en dan een kwartiertje te laten staan, zoodat het zand gelegenheid heeft om naar den bodem te zakken. Dat spaart zeker eenmaal wasschen uit. Voor het zeemen van de ramen kunt u de be kende hout handgreep met gummiband, zooals die bij de glazenwasschers algemeen in gebruik is, als waterbezuiniger instellen; bovendien spaart dit spons en zeem omdat deze veel minder vuil wor den. Vaste waschtafels zijn bijna onmisbare onder- deelen van ons huis geworden, maar ongemerkt verslinden zij water. Het „wasschen in een kom metje'' zooals het soms zoo geringschattend wordt genoemd, is niet prettig, ook zeker minder hygië nisch, maar bedenkt u maar dat er duizenden zijn die het zoo doen, en dat de omstandigheden zoo kunnen zijn, dat de financiën de allesbeheer- schende factor in huis zijn dan is er geen keus en het gaat ook goed. Kolengebruik speelt bij de waterleiding vrijwel geen rol. het is meer een voorzorg om waterver spilling tegen te gaan, dat de overheid verzoekt om matig gebruik. Gaat het echter om de eigen be zuiniging dan kan met voldoende overleg nog ge noeg bespaard worden. E. E. J.-P. In plaats van thee te gebruiken. Als de kinderen warm en moe uit school komen, moeten ze iets te drinken hebben. Maar limonade is beslist te duur, thee schaarsch en boven dien onvoordeelig vanwege de suiker. Wat moet Moeder doen? Wel, ze koopt wat stelen zoethout en een citroen, die ze in schijfjes snijdt en laat dit alles een tijdlang in lauw water weeken. Als 't niet vlug genoeg gaat kan men het ook op een zacht pitje laten sudderen. Hierdoor ontstaat een uitstekend extract voor een goedkoope limonade, die de kinderen heerlijk zullen vinden. Water naar smaak toevoegen. Een tweede zeer vexTrisschende en gezonde drank wordt op de volgende manier bereid: in een bier- fleschje, van 7/8 deel gevuld met schoon water, doet men een eetlepel poedersilfker, een halve eet lepel oranjebloesem-extract bij den drogist ver krijgbaar 5 gram wijnsteenzuur in poedervorm en 5 gram dubbelkoolzure soda. Sluit de flesch vlug en schud flink! In den zomer verdient het aanbeveling al de poedertjes, die hiervoor noodig zijn van tevoren te mengen. Men maakt dan in minder dan geen tijd een verfrisschende mousseerende drank. VROUWEN IN TIJD VAN NOOD Ook in de moeilijkste oogenblikken liep alles als gesmeerd. Het werk van den wederopbouw is in vollen gang. Nu blijkt, meer dan ooit, wat ook vrouwen doen kunnen! De oorlogsstorm is over ons heengegaan als een bange en booze droom, die niettemin als volle werkelijkheid werd doorleefd. En in die zware dagen hebben de mannen èn de vrouwen van Nederland getoond, welke goede krachten er in hen leven. Ook de vrouwen! Het is gebleken, dat de Nederlandsche vrouw in alle opzichten paraat is om haar medemen- schen te helpen. In de allermoeilijkste oogenblik ken is dit ten volle gebleken. Dat geeft groot ver trouwen in de toekomst. ..Achter onze taak in oorlogstijd ligt onmid dellijk onze vredestaak". Er is gelukkig voor ons! ontzaglijk veel te doen en te helpen. Nog altijd vinden zeer vele handen bij de Vrijwillige Vrouwelijke hulp werk. ende leidsters verklaren het steeds weer met de grootste voldoening: er ziin iederen dag voor alle oproepen krachten genoeg. Dit is begrijpeliik. Er zal wel geen vrouw in Nederland zijn. die er niet naar snakt, iets te mogen doen om den nood van haar landgenooten te lenigen, geen vrouw die niet soms verzucht, dat zij toch nog zóó weinig kan doen! En naast het doen komt het aan op het z ij n. Er wordt nu van alle Nederlandsche vrouwen verwacht, dat zli vertrouwen in de toekomst heb ben en dat ze dit vertrouwen in woord en daad uitdragen. Dit is niet zóó moeilijk als het mis schien lijkt. Immers, wanneer het leven rustig en kalmpjes daarheen glijdt, heeft men tijd en krachten beschikbaar om te tobben over de toe komst, te wikken en te wegen, zich over te geven aan allerlei voor 't grootste deel nuttelooze bespiegelingen! Maar wanneer het leven diepe ernst wordt, ont breekt hiervoor de tijd. Dit is heel gelukkig. Het is n u een eerezaak voor de Nederlandsche vrouw, iederen dag opnieuw al het- nuttelooze leed. dat ontstaat door tobberij over onzinnige praatjes en geruchten, met vaste hand uit te roeien. Niet en nooit mee te doen aan klaag tonen en moedelooze gesprekken. Toe te zien dat al haar woorden kracht, opgewektheid en ver trouwen Inhouden voor anderen. Er blijft behalve het nut.telooze leed nog ge noeg werkelük leed over. dat we samen moeten dragen. Dragen we het met waardigheid en met hoop in het hart. Een onverwoestbare hoop op de toekomst gegrond op de vele s o e d e krachten in ons volk en in de menschheid. We moeten steeds bedenken, dat geen leed. wat het ook zij. tevergeefs geleden wordt In alle smart en nood ligt geestelijke groei opgeslo ten. Duizenden van ons hebben dit in de afge- loonen weken ervaren en ervaren het nog dage lijks. We moeten dapper en geduldig zijn. Blijven vertrouwen, dat alle leed een rijkere vreugde inhoudt en dat uiteindelijk en op Gods tijd het groote wereldduister dat wij thans doorleven, in licht zal verkeeren. Eerst als we dit doen. vervullen wij ten volle onzen plicht. R. DE RUYTERv. d. PEER. ïtïrl mi MA1KT EIElUiïIN KAASMARKT ALKMAAR. (Vrijdag) Aangevoerd 30 stapels zijnde 100.000 K.G. Fa- briekskaas kleine 22.50 per 50 K.G.; Boerenkaas kleine 23 per 50 KG. Handel matig. De Duitsche Brandweer. Komt niet te Haarlem. Wij hebben reeds medegedeeld, dat eenige pagnieën van de Brandweer der Ordnungspolj Duitschland met materiaal (motorspuiten en teriaalwagens) naar ons land gekomen zijn brandweer te Amsterdam, Rotterdam en andere groote gemeenten bij te staan in hg strijden van branden. De Duitsche brandweerlieden zijn niet Haarlem gekomen en bij de staf van de brac is ook niet bekend dat het voornemen bests alsnog te zenden. Us. „Met ijs eten behoeft men thans niet voorzichtiger te zijn clan vroeger." De bovenstaande verklaring is van den teur van den Keuringsdienst voor Waren it district Haarlem. Wij vroegen of er, nu er van overheidsweg! waarschuwd is de melk goed te laten doorki ook reden is voorzichtigheid te betrachten bjj gebruik van ijs. De heer C. J. Mieras antwoordde: IJs isi een delicaat artikel, zoodat ieder goed zal geen ijs te eten waarvan hij de herkomst vertrouwt. Maar er is geen reden om nu zichtiger te zijn dan vroeger. In onze omg zijn tot heden geen gevallen van typhus stateerd. zoodat daarin geen gevaar kan scü Mochten in onze omgeving alsnog gevallet besmettelijke ziekten voorkomen, dan zal de: heid, als daartoe althans aanleiding bestaat waarschuwing niet achterwege laten. Zoolang er niet gewaarschuwd is behoeft zich dus niet ongerust te maken. NIEUWE UITGAVEN. Bij den uitgever J. Philip Kruseman te Haag zagen de volgende boeken het licht: „Jack, de ontembare" door Frank C. Robet uit het Amerikaansch door Geert Venema; raadsel van de geknoopte sjaal" door Mignc Eberhart, vertaling van G. J, Werumeus Buni Ensinik; „Iederen dag een goede daad" doo: lentine, geaut. vertaling van J. A. W. van 8 en ,,De grootste leugen" door Lola Stein, ges riseerde vertaling van M. J. LandréTolls EEN SCHORTJE. Dit is een zeer aardig schortje, dat heel ee: dig zelf te maken is van een bedrukte stof, biesd met effen. Andersom van effen goec zakjes, enz. van een afstekende kleur geef ook een heel aardig effect. Benoodigde stof 125 c.M. van 80 c.M. breed Patronen in maat 46. Hel patroon is van Maandag af gedurende week verkrijgbaar bij de bureaux van dit blac Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Mr. CORRY STOLZ-VAN DEN KIEBOOM. 16) Nick schuift door de draaideur het Jaarbeurs restaurant binnen. Kwart voor één, ze heeft het netjes afgemikt. Boy zit er al. iUt de verte ziet ze zijn bolle wangen nog rooder worden, als hij haar in het oog krijgt. Hij springt op, komt haar tege moet. Nick, wat een geweldig idee van je, zeg. Nee maar, wat vind ik dat genoeglijk. Hij schudt haar handen. Je ziet er patent uit, zeg. Allemaal vreugde, dat ik weer in Utrecht beh, lacht ze. En hoe maak jij het? Hoe staat het met je proefschrift? Bah, hoe wreed! Nu sta ik me uit te putten om je duidelijk te maken, hoe verrukt ik bon, je weer terug te zien en de eerste woorden, die ik uit jouw mond te hooren krijg, zijn: hoe staat het met je proefschrift. Ben je dèar nu extra voor hier gekomen? Om me dat te vragen? Stil maar, sust Nick. 't Was niet zoo be doeld. Nee, ik kom heel ergens anders voor, voegt ze er ernstig aan'toe. Dan eerst een koele dronk, zegt Boy, Sher- ry-soda met veel Ijs, ja? Boy wil het blijkbaar een beetje rekken begint direct druk te vertellen. Over alle mogelijke men- schen, die examen gedaan hebben. Over de inter academiale tenniswedstrijden. Nick, toch geïnte resseerd, luistert, vraagt, lacht mee om een gek verhaal. Dan raapt ze al haar moed bij elkaar. Zeg Boy, begint ze, je hebt er zeker to taal geen vermoeden van, wat ik je eigenlijk kom vragen. O Jawel, zegt Boy. Ik weet het allang. Hij kucht onhandig, kijkt dan met een nog rooder hoofd langs haar heen de zaal in. Je hebt na tuurlijk geklets gehoord over die geschiedenis van Han met dat lunchroomjuffie en nou kom je mij vragen, wat er van aan is en of je hem moet lo ten schieten. Is het 'm dat niet? Half opgelucht, half triomfantelijk kijkt hij haar aan. Hèè? Waètt?? zegt Nick suf. Wat vertel je me daar allemaal? Alle goden, schrikt Boy. Was het dat niet? Nee maar, dan heb ik dan heb ik.... radeloos blijft hij steken. Nick haalt diep adem. Het is niet zoo erg als jij denkt, zegt ze eindelijk. Tusschen Han en mij staat het nog precies eender als toen ik hier wegging. Gewoon vriendschap, verder niets. Maar dat neemt niet weg, dat ik het toch verschrik kelijk lam zou vinden, als hij stomme dingen ging doen. Vooral omdat... Ze zwijgt. Ze hoeft Boy niet te gaan vertellen, dat het haar schuld is. Trou wens, is het haar schuld wel? Waarom krijgt het meisje, dat een jongen weigert, altijd de schuld, als de jongen, uit wanhoop over die weigering, met een dollen kop onverstandig wordt? Enfin 't is toch ellendig, ze moet toch van Boy zien te weten te komen, of dat al langer geleden begonnen is. of het misschien een gevolg is van haar stilzwij gen op Han's laatsten brief. Ze kijkt Boy aan. Hij zit onbehaaglijk te draaien op zijn stoel, wanhopig verlegen over zijn blun der. Ze schiet in een lach. Kijk toch niet zoo als een uil in doodsnood, zegt ze. O Boy, als je eens wist, wat ik je wer kelijk kom vragenze schatert. Vertel het dan gauw, dan kan ik tenminste meelachen, zegt Boy. Vooruit dan maar, begint Nick opnieuw. Wëet je nog wel, die eene avond, een jaar of an derhalf geleden, toen we zoo'n knallende fuif bij jou gehad hebben, vanwege die erfenis van je? Van Oom Berend vult Boy aan. Nou of ik het nog weet. En toen zei Je. gaat Nick door. 't Is toch moeilijker dan ze dacht. Misschien is het maar een grapje in het wilde weg geweest, misschien heeft hij wel niets te zeggen in die fabriek Toen zei jij, hervat ze, dat, als we later een van allen soms een baantje zochten, dat we dan maar bij jou moesten komen. En nu dacht ik, zie je, ik heb vorige week examen typen en steno ge daan, omdat ik zoo graag een echte baan wilde hebben, maar ik weet heelemaal niet. hoe ik daar aan moet komen en toen dacht ik aan jou. O, zegt Boy en probeert het te verwerken. O juist, je wou dus.eh. Een betrekking zien te krijgen als particulier secretaresse of secretaresse van de directie van een vennootschap of iets dergelijks. En zooiets krijg je momenteel absoluut niet, als je geen connecties hebt. Dus als jij nu je invloed eens zoudt willen aanwenden bij die maatschappij van jou, dat is te zeggen, als je tenminste invloed hebt en als ie er voor voelt om me te helpen natuurlijk. Wat het eerste punt betreft, kun je gerust zijn, zegt Boy, een tikje hautain. Volkomen. Als :k iemand helpen wil. dan is er daar altijd wel een plaatsje te maken. Natuurlijk een min of meer be scheiden plaatsje, want crisis is het overal En dat ik jou graag wil helpen, spreekt ook vanzelf. Al leen. ik zou je eerst nog Iets anders willen vra gen, eindigt hij aarzelend. En dat is? Ja, zie je. zegt Boy, ik heb nu uit je eigen mond gehoord, hoe de zaken staan tusschen jou en Han. En dat heb ik nooit eerder geweten, wij geen van allen trouwens. De laatste weken heb ben we Han hier weer doorlóopend zien ronddazen met dat meisje waarmee hij vroeger. hij stokt. Ga maar door, zegt Nick. Ik ben geen schaap van zestien. Hij heeft weer een oud vrien dinnetje opgeduikeld, wil je zeggen. Ja, en daar maakt hij de laatste weken veel werk van. En natuurlijk vragen ze hem nu links en rechts; Is het uit met Nick? En dan bekt hij terug: nooit aan geweest. En dat geloofde nie mand. Maar nu je het zelf zegt. Nick, als ik dat geweten had, dannou. dat snap je wel. dan was ik allang eerder op de proppen gekomen. Boy! zegt Nick verbijsterd Jij0 Bedoel Dat ik je hierbij ten huwelijk vraag Ja zegt Boy plechtig. Had je dat niet verwacht? Nooit van m'n leven, zegt Nick. .Je meent tiet toch niet, hè? 't Is me bloedige ernst, zegt Boy. Al jaren lang. Heb je daar nooit iets van gemerkt? De tranen springen Nick in de ooger. O, Boy, wat spijt me dat, ik vind het zoo ellendig. Ik dacht het wel, zegt Boy nederig. Maar 't kón toch' altijd, zie je nu het Han niet is. Nick schudt treurig het hoofd. Nee, zegt ze. Han niet. En jij ook niet. En ik vind jullie allebei toch zoo verschrikkelijk aardig. Huil d'r maar niet om, troost Boy. Ik ik't is nu natuurlijk wel een klap voor me, zie je, want ik kreeg straks ineens hoop. toen je dat zei van Han. Maar ik kom er wel overheen. O ja. zegt ze luchtig. Een gebroken hart, daar kom je wel overheen. Jullie jongens zeker. Jullie kunt je tenminste makkelijk laten troosten links en rechts. Boy kijkt haar opmerkzaam aan Wat zeg ie dat eigeraardia. Precies alsof je zelf Ook een gebroken hart hebt. vult ze aan. Heb ik ook. In gruzelementen. Serieus, ik meen het, zegt ze. als ze zijn ongeloovig lachje ziet. En wie .is dan die onnoemelijk stomme ezel. neem me niet kwalijk, zeg.... Iemand, die er geen blasse Ahnung van heeft. Iemand, die ternauwernood weet. dat ik besta. Ik heb er nog met geen sterveling ooit over gespro ken En ik verte] het alleen aan jou. omdat ik het zoo verschrikkelijk vind, dat ik je verdriet heb moeten doen. En om je te te laten begrijpen, dat die baantjeszoekerij niet zoo maar een bevlieging van me is. Boy schudt peinzend het hoofd. Krankzin nige boel is het toch in de wereld. Die ouwe Heine was er nog zoover niet naast, zeg. Maar daarom niet getreurd. Weet je wat we doen. zeg? We gaan naar mijn kast en dan open ik van daaruit onmid dellijk een telefonisch offensief op de Directie van de Noord-Nederlandsche Zeepfabrieken. Wal zeg ie daarvan? Je bent een schat, zegt Nick Maar hoor eens, ik wil er niet bij zitten, terwijl jij telefoneert, dat vind ik veel te griezelig. Dan loop ik even een straatje om en dan ben ik om half vier bij je dank je vast wel voor alles, hoor. Boy zit met een overwinhaarsair in zijn clut teuil, als Nick zijn kamer binnenkomt, O.K. hoor, zegt hij. En ik heb me niet erg hoeven uit te sloven. Er ging onverwachts typiste trouwen, zeiden ze Ja secretaresse ie nog niet direct, vind Je 't erg? Heelemaal niet. zegt Nick enthousiast, vind het prachtig. Wat moet ik nu doen? Je moet je morgenochtend komen prese: ren en proeve van bekwaamheid afleggen, taalt Boy de woorden van den Directeur, „stuur dat juffertje van je maar eens op z gezegd heeft En dar. kun je volgende direct beginnen. Volgende week al? Wat gauw zalig O Boy. ik ben je zoo dankbaar. Hoeft niet. Doe maar liever 'je jas uit er zitten, dan laat ik thee aanrukken. Ja. maar als ik nu meteen ga. kan ik trein van vier vijftien nog halen. Verbazend hartelijk ben Je. Heb ik me voor nu zoo uitgesloofd? Kun je nu niet eenl kwartiertje gezellig zijn? Nick kijkt hem een seconde aan, trekt dan luut haar mantel uit en gooit haar hoedje op stoel. Je hebt gelijk, zegt ze. Ik ben een on telijk schepsel. Maar ik zal me alsnog beti Laat die thee nog maar even wachten, zeg Een trouwe vriend als Boy, die je zóómaar in handomdraaien aan een baantje helpt,... kwartiertje gezellig zijn, 't is niet te veel vraagd Zeg. als je nu in Amsterdam zit, dan kol je eens gauw opzoeken, zegt Boy, als Nick stalten maakt om te vertrekken. Dan bel op kantoor op en dan gaan we genoeglijk sa dineeren. Welja, zegt Nick met een hard lachje, opbellen lijkt me vooral erg geslaagd. Dan b« daar op *«ntbor meteen als jouw vriendinnetje doodverfd (Wordt vervolgi

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6