Haarlem's Dagblad Land en Water. Een dierenpark in de omgeving van Haarlem BERICHT Voedsel. Latere trams. Ook distributie van tarwemeel en tarwebloem. Duitsche troepen aan de Zwitsersche grens. ActikeCen 57e Jaargang No. 17482 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant. Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdrad 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 17 Juni 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regelt ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15 Groentjes zie rubriek. Het verwondert mij in dezen tijd weer bijzonder dat het aantal Nederlanders, dat zijn sport en ont spanning op onze tallooze binnenwateren zoekt, eigenlijk zoo klein is. Want nu de motorbooten binnen moeten blijven blijken de roeiers, zeilers en kano'grs maar een heel beperkte waterbevolking op te leveren. Sinds tientallen jaren tot de roeiers behoorend en dus goed op de hoogte zijnde van hetgeen zich in hun kring sommige sportredac teuren gebruiken in zoo'n geval de vervaarlijke term „de Nederlandsche roei wereld" ontwik keld heeft, vraag ik mij af of er nu grooter toeloop paar de varende watersport zou komen. De om standigheden schijnen er gunstig voor. Niet alleen zou de gedemotoriseerde jeugd meer belangstelling voor giek, wherry en skiff kunnen gaan toonen maar ook zouden vele oud-roeiers, die in hun jonge jaren de riem plachten te hanteeren en haar sinds dien hebben laten rusten, tot hun oude sport kun nen terugkeeren: zoo niet als race-, dan toch als toerroeiers. De gevallen beginnen zich werkelijk al voor te doen, zeggen ze bij de R. en Z. V. Het Spaarne. Nu, ik hoop dat ze veel navolging zullen vinden. En eigenlijk zou dat heelemaal geen aan beveling moeten vergen, want is Holland niet met een waterland? En is het juist niet wonderlijk mooi, van het water af gezien? In deze moeilijke tijden sterkt mij de roeisport meer dan zij het ooit tevoren deed en wanneer de kans op een korte va- cantie mij dit jaar nog geworden mocht zal ik ze ker weer eens een weekje gaan varen.of er nu wimpels of Delftsche herinneringsbordjes of zoo iets bij een officieel georganiseerde „Rondvaart door Nederland'' te halen zijn of niet Dat is bij zaak. Ik zou de lof van het raceroeien kunnen gaan zingen, maar dat is vaak gebeurd en die hoort trou wens meer thuis in de wedstrijdafdeeling Van de sportrubriek, dewelke bijna de gansche sportru- briek is. Maar de geneugten van het toerroeien zijn te weinig bekend. Hebben de menschen, wier denk beelden omtrent het zien van eigen land onafschei delijk verbonden zijn aan veelsoortige automobie len, die met min of meer snelheid aan bepaalde wegen gebonden zijn, en die nu schuchter over denken hoe ver ze het op de fiets zouden kunnen brengen, wel een flauw vermoeden van de schoon heidsopenbaringen, die het water hun zou brengen? En van de heerlijke afwezigheid van stof, hinder lijke tegenliggers en dringende achterop-toete raars, queues bij overwegen en zooveel andere weg- misères? Weten zij wel hoe heerlijk je doorwaait op het water, hoeveel meer (en beter verdeelde) lichaamskracht je bij roeien heilzaam benut dan op een fiets, hoe talloos de ontdekkingen zijn die je doet bij tochten over ons prachtige, schilderach tige wa'terVvegennet? Dat woord doet een beetje ongewoon aan Maar er is een waterwegennet even als een landwegen-dito en het is groot en vooral niet minder afwisselend. Het telt niet minder mooie plekjes en kleine „paadjes" en pittoreske hoekjes en doorkijkjes nevens zijn breede en smalle routes, die ze te land primaire, secundaire en tertiaire wegen noemen. Ik zou een boek vol schoone her inneringen, vol ontdekkingen kunnen schrijven alleen over mijn ervaringen bij het toerroeien in Nederland.... in verschillende gewesten en zelfs éénmaal op de Noordzee Maar dat laatste geval betrof een avontuurlijke jeugdtocht, die de vijf deelnemers weliswaar nimmer vergeten zijn maar die slechts door geluk goed afliep en niet voor na volging kan aanbevolen worden. Ons land biedt veel schoonheid, onze binnen wateren doen het eveneens. De binnenlandrotten zullen beweren dat zij dat wel weten, omdat zij op hun tochten toch zooveel water gezien en vaak ook bewonderd hebben. Maar namens de binnenwater- rotten antwoord ik dat zij er geen begrip van heb ben, want dat niet alleen de sport maar ook „de omgekeerde blik" van het water af een gansch anderen kijk en beleving geeft. Waarbij men bovendien van luchtiger en losser kleedij ge niet en bij een tocht van eenigen duur die merk waardige sensatie ordervindt, dat men in zijn ge dachten los van het land raakt en een waterman wordt. Dat is de beste bevrijding van zorgen die ik ken Men begint zich verwant te voelen aan de schippers en de veermannen' inplaats van aan zijn- zakenrelaties op den vasten wal. De rustige groet der beroeps- en andere amateur-watermannen zoo'n korte wuif met de hand wordt beantwoord met het gevoel: bij hen hoor ik nou. Er is zooiets als een broederschap, die de taal van het ruischen- de riet verstaat en de „gezichten" der breede boe gen van tjalken maar ook die van boeiers en schouwen en tjotters kent. En die de geur van wind en water met welbehagen opsnuift en zegt dat het Ihaar weer goed is te leven, dat de dingen wel mee zullen vallen en dat het zeker is dat de zon van daag nog doorbreekt. Al is de lucht egaal-grijs en al regent het „klapmussies" op het water. Dat is een Zaansch woord voor wat de meeste menschen bellen noemen. Het toerroeien behoort tot de bronnen-van heerlijkheden des levens. Evenals, voor zooveel andere menschen, het zeilen. En het is geen sport die tot jeugdjaren beperkt blijft. Zij kan, door wie niet invalide wordt, beoefend blijven tot in den ouderdom. Ik geloof trouwens dat zij zooveel ge zondheid en ook gehardheid jegens allerlei licha melijke aandoeningen verwekt of moet ik zeg gen: genereert dat men er vele levensjareir bij wint. Die dan bovendien nog in opgewekter, fris- scher geest zullen doorleefd worden. Ik mag niet meer autorijden. Maar ik zou het veel erger vinden als ik niet meer mocht roeien. R. P. LIEFDADIGHEIDSDRIVE TEN BATE VAN ROTTERDAM. De Bridge Club Rosehaghe houdt Zondag 23 Juni een groote drive ten bate van Rotterdam. Men kan zich opgeven bij den heer G. Klaseboer Zomervaart 146 voor Haarlem-Oost, Hoofmanstraat 12 en Molenaerstraat 3. De tandem-taxi. Een goed idee is geld waard Zaterdag hebben we de komst van het nieuwe verkeersmiddel al gemeld. Nu, nadat de tandem taxi's een paar dagen bij den weg zijn geweest zingen we gaarne den lof van den nieuwen benzine- loozen taxidienst, die voor het oogenblik nog met een bescheiden wagenpark van twee stuks werkt, maar naar het zich laat aanzien gauw ge noeg tot uitbreiding zal moeten komen. Men kent de trouvaille: Een tandem met een paar stevige knapen ex-chauffeurs er op. Dat is de motor, ditmaal niet in, maar vóór de carrosserie gebouwd. Die carrosserie is achter aan de tandem geconstrueerd en bestaat uit een net mandenwagentje dat twee zitplaatsen bevat plus een laadbak voor bagage. Het wagentje loopt op wielen met luchtbanden systeem autoped en schokt dus niet of nauwelijks. Dit sierlijk wagentje brengt u van Zaterdagmiddag at overal, waarheen ge in Haarlem en omstreken verlangt gebracht te worden en in welk een behoefte het voorziet, blijkt wel uit het feit, dat Zaterdag en Zondag zonder onderbreking .dienst is gedaan en dat vanmorgen vroeg, toen wij eens ünf or meerden, hoe de ervaring na twee dagen was.... alweer zes personen in de garage van den heer ©omen in de Lange Molen- straal stonden tè wachten. „Ze moeten op 't Stationsplein parkeeren", vertelde de heer Oomen, „evenals in gewone om. standigheden mijn taxi's, maar ze komen er niet aan toe, want voortdurend zijn ze op het pad, omdat de telefoon hier niet stilstaat. Voor be jaarde menschen is het een uitkomst. Die waren tot dusver aangewezen op autobus of taxi en nu verstoken van elk vervoermiddel, behalve dan van rijtuig, dat echter wat duur uitkomt. Nu zijn ze voor 50 cent in de stad waar ze, zijn willen en voor f 1 in de omstreken. Het gewone taxi-tarief dus". „Wie zitten er op de tandems?" .Chauffeurs, die na het verbod van taxirijden werkloos geworden zijn. Die komen dus op deze wijze aan een bescheiden loon. 't Mooist zou na tuurlijk zijn/als ik een motor voor het rijtuigje kon zetten en dat zou mogelijk zijn als ik per dag 2i/2 L. benzine per taxi kon krijgen Ik weet niet. of "dat mogelijk is, maar zal er mijn best voor doen. En anders blijven het tandem-taxi's. Nog Zaterdag avond 11 uur kwam hier iemand, die naar Vijf huizen moest. Het volk was al weg. Toen zijn mijn 17-jarige dochter en ik zelf maar opgeklommen en en mijn klant was om half twaalf in Vijfhuizen..." „Is Haarlem nummer één?" „Ik heb er in Amsterdam ook al gezien, alleen.. ze zien er daar heel wat minder aantrekkelijk uit dan mijn wagentjes, die ik expres bij Ruygrok op Vogelenzang heb laten maken. Het oog wil im mers ook wat!" Zoo is het. 't Mag nog wat vreemd lijken, we zul len er spoedig aan gewend zijn de tandem-taxi door Haarlem te zien snellen tot nu en genoegen van talloozen, voor wien het prijzenswaardig initiatief van den heer Oomen een ware uitkomst is, in dezen voor den voetganger zorgvollen tijd. Inzameling van Haarlem's Dagblad voor liet „Hulpcomité 1940". M. C. B. 2.50; V. H. 10.—; T. Z- f 2.50; Th. H. 5.—; N. N. 10.—: H. K. 1.—; Dames W. f 1.—: I. H. A. B. 100.—: F. R. 100.—; N.V. Wed. O. ƒ100.—; H. d. K. ƒ25.—; C. G. H. ƒ20.— C. S. 15.—: P. M. v. d. S. 10.—; G. V.—T. f 10.—: Uit dankbaarheid, dat mijn huisraad gespaard bleef, Annie ƒ10.—; H. K. 10.—J v. d. B. ƒ10.—: N. M. V. 7.50: G. J. L. ƒ5.—; Mej. M. P. d. V. f5.—] D N. ƒ5.—; J. V. ƒ5.—; K. L. E. Sr. ƒ2.50: Mej. Ph. R. P. ƒ2.50; C. B.—W. 2.50; C. R. ƒ2.50. Thans is in het geheel bij ons binnengekomen 2685.35. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 of overgeschreven worden op onze posteiro- rekening No. 38810 onder vermelding „Hulp comité 1940" en onder opgave, hoe men zijn gift verantwoord wenscht. Zaterdagmiddag had op het Plein bij de Groote Houtbrug een autobotsing plaats. Een vrachtauto sloeg daarbij geheel op zijde. Groote plannen van Willy Hagenbeek. ..Ja. ergens in de omgeving van Haarlem" vertelt Willy Hagenbeek mij, terwijl wij genoegelijk een kopje koffie zitten te drinken aan den rand van Holland's duinen. „Maar waar precies, mag ik U nog niet vertellen...." Wie Willy Hagenbeek persoonlijk of alleen zijn naam kent (en wie doet dat niet?) ziet bij het noemen van dien naam visioenen van olifanten, tijgers, leeuwen, kortom alle mogelijk soorten dieren, die echter alle vrien den van hem zijn. Namen als Sarrasani, Strass burger en Schneider spoken door ons hoofd. Maar allen, zonder uitzondering hebben wij van dezen dierenvriend bij uitnemendheid gehoord of ge lezen. Daar, waar twee prachtige, door hooge boomen beschaduwde wegen „ergens in de omgeving van Haarlem" elkaar kruisen, vette weiden met bloeiende bloemen van de vruchtbaarheid van den bodem getuigen en alle soorten vogels hun hoogste lied jubelen, daar ontstond in het brein van Willy Hagenbeek een tafereel van eerlijke liefde en vriendschap tusschen mensch en dier en werd in hem de wensch geboren iets te stich ten, waarbij de mensch, in zijn verlangen het leven van in de natuur levende dieren te leeren kennen, een juiste leiding zou ontvangen, beter dan hem tot nu toe geboden werd in de mooie en bekende natuurparken in ons land, die weliswaar een bevrediging geven aan den mensch, die in zijn wengch het dier in den natuurstaat te kun nen aanschouwen, architectonische bouwwerken schiep, welke dezen dieren een compensatie moesten bieden voor het gemis aan hun eigen omgeving, maar al een zeer poovere imitatie vormen van de in werkelijkheid door deze bewo ners gewenschte omgeving. Een leeuw b.v. ver langt, behalve zijn beschermend bosch. ook een wijde vlakte en is maar matig ingenomen met een cementen, koude rotsformatie. Zoo heeft ieder natuurdier zooveel mogelijk zijn eigen omgeving noodig om den nieuwsgierigen, of beter gezegd leergierigen mensch zich op zijn allerbest te toonen. Zulks geldt zoowel voor een leeuw, als voor een olifant of tijger. Onzp diergaarden b.v. toonen al een opmerkelijk verschil in dit opzicht met eenige tientallen jaren geleden, vermogen echter nog niet het schilderachtig beeld van het natuurdier te toonen. Maar het plan is in wording. Het komt! Het zal komen onder leiding van Willy Hagenbeek. Ik kan daarover thans niet verder uit weiden. maar kan wel voorspellen, dan bin nen afzienbaren tijd deze grootsche plannen meer algemeene bekendheid zullen verkrijgen. Ik kon echter niet nalaten, het groote plan. waarmede ik het voorrecht had te worden bekend gemaakt, te vermelden. Ik hoop spoedig in staat gesteld te worden aanvullende berichten te geven. Een nieuw, frisch dierenpark is in wording en oud en jong zal er binnen korten tijd de dieren in hun natuurstaat kunnen aanschouwen. School kinderen zullert er wijze lessen uit trekken, zul len met eigen oogen de dieren, die voor zoovelen tot nu toe slechts een naam waren, bekijken. Men weet het over het algemeen niet. maar hoeveel kinderen zijn er niet in ons land. die een leeuw of tijger slechts van een plaatje in hun leerboeken kennen? En dat is nu juist het ver heffende en mooie van de plannen van Hagen beek; niet alleen zal het voor de kinderen een prèttige ontspanning zijn, hier te vertoeven, maar bovenal ook een uiterst leerzame. Beproefde krachten zullen antwoord geven op vragen, die door de kinderen (en niet door kinderen alleen) gesteld zullen worden. „Het is", zegt Hagenbeek, terwijl hij peinzend over de zee voor zich uit staart, „altijd mijn ideaal geweest, zooiets op te bouwen. Wij hebben er de kracht voor, wij hebben er het initiatief voor en daarom zullen wij het ook ten uitvoer brengen. Het is een mooi doel. dat echter veel van ons zal vergen, maar'de voldoening over het eindresul taat, zal alle moeite en tegenslagen, die wij on getwijfeld zullen ondervinden, vergoeden." En ik voor mij ben ervan overtuigd, dat alle lezers en lezeressen van dit blad binnenkort meer van dit grootsche plan zullen hooren. Een plan, dat zeker hun volle aandacht verdient! ,A. van M. JEUGDHERBERG JAN GIJZEN" VERPLAATST. De Nederlandsche Jeugdherbergcentrale deelt mede. dat met ingang van 17 Juni de Jeugdherberg „Jan Gijzen" te Haarlem tot 15 September is ver plaatst naar Zandvoort aan den Boulevard Barnaart nr. 13. Die Jeugdherberg draagt den naam „Jan Gijzen aan Zee". De Jeugdherberg „Assumburg" te Heemskerk i, gesloten tot nadere kennisgeving en die te Winters wijk wordt 18 Juni weer geopend. Zij, dip zich me! ingang van 1 Juli per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Wij menschen zijn in 't woelig heden, En inderdaad niet zonder reden. Weer zeer vervuld van voedselbons; Wij zijn in 't drinken en het eten, Precies aan 't passen en het meten, Geen ding weegt ernstiger voor ons. Om 't hierin handig aan te leggen, Daarvan valt niets dan goeds te zeggen, Het is een zaak van groot gewicht; De huisvrouw zit het uit te kienen En kan daarvoor slechts lof verdienen, Geen taak wordt nuttiger verricht. Toch mag men één ding niet vergeten, Het leven is niet louter eten Voor onze stoffelijke kracht; De menschen moeten in hun leven, Ook aan hun geest het voedsel geven, Dat deze als zijn recht verwacht. Juist nu, juist nu, met zooveel dingen, Die zich in onzen geest verdringen, In al hun bonten overvloed, Is 't wijs een evenwicht te zoeken In de lectuur van goede boeken. Waardoor de geestkracht wordt gevoed. WANDGEDIERTE ABSOLUTE VERDELGING onder geheimhouding en schriftelijke garantie. Zuiverings Onderneming „RADICA A L" Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11657. Waar -anderen faalden, slaagden wij. (Adv. Ingez. Med.) Het woord is aan Een Arabisch spreekwoord: God bemint den opgewekten mensch. Rijden al hedenavond op de lijn HaarlemHeemstede. De directie der N.Z.H. deelt ons mede, dat bin nenkort van de Duitsche autoriteiten voorschriften zijn te verwachten over het rijden tijdens den ver- duisteringstijd. In afwachting daarvan zijn maatregelen geno men dat reeds met ingang van heden op de lijn Haarlem- Heemstede later gereden zal worden. De 6 minuten-dienst blijft gehandhaafd tot 21.20, daarna wordt een kwartierdienst ge reden. 23.20 uur gaat de laatste tram van het Station. De laatste tram uit Heemstede vertrekt 23.45 uur. De kwartierdienst uit Heemstede begint pas om 21.44. Voor dien tijd rijden de trams nog om de 6 minuten uit Heemstede. Deze mededeeling zal het publiek ongetwijfeld met voldoening vernemen, want daardoor wordt in een belangrijke verkeersbehoefte voorzien. Aan het isolement der Heemstedenaren in de avond uren komt nu een einde. De latere trams zulléh als het donker is „ver duisterd" rijden. Het is de bedoeling in het laatst van de week ook met latere diensten op de lijnen Amsterdam HaarlemZandvoort en HaarlemLeiden te gaan rijden. Speciale bons voor broodgebruik in hotels. Samenstelling van het brood wordt nog gewijzigd. In aansluiting aan hetgeen reeds bekend is ge maakt, betreffende de invoering van de brood- distributie op Maandag 17 Juni brengt de secre taris-generaal, waarnemend hoofd van het depar tement van landbouw en visscherij het volgende onder de aandacht van belanghebbenden. Zooals bekend geven de broodbonnen elk recht op het koopen van 100 gram brood. Dit zou tot ge volg hebben, dat iemand, die slechts één broodje van ongeveer 50 gram wenscht te gebruiken in een hotel, café, restaurant of broodjeswinkel, feen broodbon van 100 gram zou moeten inleveren. Aan gezien dit tot moeilijkheden aanleiding kan geven, worden ten behoeve van de hotels, cafés, restau rants, broodjeswinkels e.d. speciale bonnen in om loop gebracht, welke elk recht geven op het koo pen van 50 gram brood en waarop in roode letters het opschrift: „een half rantsoen brood", is aan gebracht. Deze bonnen van 50 gram dragen het ka rakter van „wisselgeld" en mogen door de bakkers noch van het publiek, noch van de hotels e.d. in ontvangst worden genomen. Het publiek kan op deze bonnen uitsluitend brood betrekken in hotels enz. Iemand, die 50 gram brood in een café wenscht te gebruiken, levert dus zijn broodbon, recht- gevende op 100 gram, in en krijgt een bon van 50 gram terug. De exploitanten van hotels, restaurants, brood jeswinkels e.d. kunnen bij den aanvang der distri butie een beperkte hoeveelheid bonnen van 50 gr bij de plaatselijke distributiediensten verkrijgen. Tijdens het verdere verloop der distributie kunnen zij zoo noodig de in-hun bezit zijnde bonnen van 50 gram bij den plaatselijken distributiedienst tegen bonnen van 100 gram inwisselen en omge keerd. DISTRIBUTIE VAN BLOEM EN MEEL. Tegelijk met de invoering van de brooddistri butie is heden een begin gemaakt met de distri butie van tarwebloem en zelfrijzend bakmeel. Gedurende het tijdvak van 17 Juni tot en met 12 Juli a.s. geeft de met 75 genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 2li ons tarwebloem of 2Vi ons zelfrijzend bakmeel. In het algemeen zullen de voorraden tarwebloem en zelfrijzend bakmeel bij de winkeliers voldoende zijn om de vraag van het pubiek in de eerste distributieperiode te kunnen voldoen, zoodat geen voorschottoewijzingen zullen worden verstrekt. Mocht bij uitzondering de voorraad ontoereikend zijn, dan kunnen de winkeliers via de plaatselijke distributiediensten een verzoek tot het centraal distributie kantoor richten voor een voorschottoe wijzing. In ieder geval zal aan de winkeliers vóór het be ging van de tweede distributieperiode een toe wijzing worden uitgereikt waarop zij bij hun leve ranciers tarwebloem en zelfrijzend bakmeel kunnen bestellen, welke toewijzing hen in staat zal stellen aan alle aanvragen van het publiek in de tweede distributieperiode te voldoen. BROODBONNEN VOOR MILITAIREN MET VERLOF De volgende regeling is getroffen voor de ver strekking van broodbonnen aan Nederlandsche mi litairen met periodiek en buitengewoon verlof: De commandanten der legeronderdeelen zullen by de plaatselijke distributiediensten losse brood- en suikerbonnen kunnen verkrijgen ter uitreiking aan militairen, die niet ineigen voeding voorzien indien hun periodiek of buitengewoon verlof wordt ver leend. Per persoon zullen per maand 16 broodbon nen en één 1/4 suikerbon worden verstrekt, welke recht geven op een rantsoen brood en suiker benoo- digd voor ongeveer een week, berekend naar het rantsoen voor de burgerbevolking. SAMENSTELLING VAN HET BROOD ZAL OOK VERANDEREN De regeeringscommissaris, hoofd van het rijksbu reau voor de voedselvoorziening, schrijft ons: „Iedereen zal wel hebben verwacht, dat het onder de gewijzigde omstandigheden tot een distributie van brood moest komen. De samenstelling van het brood is reeds veranderd en zal nog meer verande ren doordat ook van andere grondstoffen dan tarwe, te weten rogge en een weinig aardappelmeel, gebruik zal worden gemaakt. De oorlogsmelange, uit vroe gere proeven welbekend, zal langzamerhand worden ingevoerd. Het rantsoen van 2 kg. per week (voor zwaar werk verrichtende arbeiders 50 of 100 pet. hooger) is zeker niet overvloedig, maar als we ons herinne ren, dat in den vorigen grooten oorlog tijdelijk tot 200 gram per dag van brood van slechter samenstel- luing moest wordden overgegaan, is 't toch ook weer niet zoo heel'erg. Het was mogelijk geweest, gezien de aanwezige voorraden, een grooter rantsoen te geven of zelfs de geheele brooddistributie nog eenigen tijd achter wege te laten, maar bij dit allerbelangrijkste volks- voedsel is voorzichtigheid een allereerste vereischte. Voor het nu vastgestelde rantsoen hebben we, als geen onvoorziene omstandigheden zich voordoen, voldoende tot de oogst van het jaar 1941 aan de markt komt en dan zal het van de oogst van het jaar afhangen of we, als dan de distributie van brood nog noodig zal blijken te zijn, er ongewijzigd mee kunnen doorgaan. Men behoeft dus geen angst te hebben, dat dit rantsoen een eerste stap is om tot een snellere ver mindering van het broodrantsoen te komen. Het te gendeel is waar, we zijn zoo begonnen, dat we het ook kunnen volhouden." (A. N. P.) Duitsche opperbevel bericht: Strijdkrachten in Elzas- Lotharingen omsingeld. HOOFDKWARTIER van den FüHRER, 17 Juni (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: Snelle troepen hebben heden bij Pont Arlier Zuid-Oostwaarts van Besangon. de Zwitsersche grens bereikt. Daarmede is de ring om de vijandelijke strijdkrachten in Lotharingen en Elzas geslo ten. HEDEN: 8 PAGINA'S. Land en water. pag. 1 van M.: Een dierenpark in de om geving van Haarlem. Langs de Straat: schoenen. Flitsen: Aandacht. pag. 1 Tweedehands pag. 3 pag. 3 J. B. Schuil: Een opvoering van de Tooneelschool. pag. 4

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1