Haarlem s Dagblad Qv&ieensteMmirig) tusschm diitlex en HlussoÜai. ActikeCen De Oorlog in Frankrijk. Pantoffels. BERICHT 57e Jaargang No. 17484 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgavan en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuidei Buiten Spaarne 12. feletoon: Directie 13082 Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 19 Juni 1940 Abonnementen per week ƒ0.25. per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35 Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. R. P.: De oorlog in Frankrijk pag. 1 3 Volkstuintjes. pag. 3 3 Flitsen: Haast. pag. 3 jj J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en J daarbuiten. pag. 3 Voor de Vrouw. pag. 4 g Sport in 't Kort. pag. 6 g J. B. Schuil: V. Z. O. D. speelt „On- s der één dak". pag. 2 S. S.-troepen in Nederland. Belast met politietaak. 's-GRAVENHAGE, 19 Juni (A.N.P.) Van middag te half een zal op het Binnenhof de rijks- sommissarïs van het bezette Nederlandsche gebied, rijksminister Seyss-Inqrart. rnr défilé afnemen nan een „S.S.-Totenkopfregiment", een keurkorps, dat met onze marechaussee te vergelijken valt en hier te lande is met het doel een politietaak te vervul len. Een kustvloot, bestaande uit 18 visschersscbepen. is uit Scheveningen uitgevaren ter vangst. Een rijke buit wordt zichtbaar, als het net boven den waterspiegel wordt getrokken Het woord is aan Petit-Senn Niet wat toy hebben doch wat wij ge nieten maakt onzen overvloed uit. Zeven dooden bij luchtaanval op Keulen. Huizen vernield en beschadigd. KEULEN, 19 Juni (D.N.B.) Bij een luchtaanval van vijandelijke vliegers op het stadsgebied van Keulen in den naoht van 17 op 18 Juni zijn zeven burgers gedood en een aantal anderen gewond. Eenigc woonhuizen werden vernield en verscheidene gebouwen gedeeltelijk beschadigd. Roosevelt tegenstander van gebruik van Amerikaansclie troepen in Europa. WASHINGTON, 19 Juni (DN.B.) De vice- minister van oorlog, Johnson heeft gisteren in een rede gesproken over de moeilijkheden om een strijdend Amerikaansch leger te verzorgen. Troepen te verzorgen, die op manoeuvres zijn, aldus Johnson, is vrij eenvoudig, maar heel iets anders is het wan neer Amerikaansche troepen buiten de grenzen der Vereenigde Staten zouden moeten strijden. Hier mede doel ik niet op de mogelijkheid, dat een Amei iaanseh expeditiecorps naar Europa zou ge zonden worden. President Roosevelt is tegen het gebruik van Amerikaansche troepen in Europa. Men moet echter in het oog houden dat de Ver eenigde Staten zich verplicht hebben tot de verdedi ging van het Westelijke halfrond en dat beteekent dat desnoods Amerikaansche troepen ergens tus- schen Alaska en Vuurland zouden worden heen gezonden, dat zij in het Poolklimaat of in het tro pische oerwoud zouden moeten strijden en verzorgd worden en dat men waarschijnlijk ook nog zou moe ten zorgen voor de troepen van bondgenooten. N.V. NEDERLANDSCHE LLOYD AMSTERDAM, 19 Juni. In de algemeene ver gadering der N.V. Nederlandsche Lloyd, te houden op 9 Juli a.s„ zal door de directie worden voor gesteld over 1939 een dividend van 15 procent (v.j. 15 procent) uit te keeren. (A.N.P.) „Haarlem's Bloei". Een vacanticplan voor Zuid-Kennemcrland. Menigeen zal misschien denken: Haarlem's Bloei, och, dat is een organisatie die in den tegen- woordigen tijd niet veel doen kan. Wie denkt er nu aan vreemdelingenverkeer en wat er mee sa menhangt? Wij willen de bewoners van Haarlem en om streken, die zoo redeneeren, tot andere gedach ten trachten te brengen. Zeker: ..Haarlem's Bloei" heeft in den laatsten tijd heel wat plannen, waaraan veel werk is ge weest, moeten opgeven: de fototentoonstelling, de Camera Obsoura feesten, de loterij (een belang rijke bron van inkomsten) dat alles kon niet doorgaan. Maar toch heeft' men ten kantore in het Verkeershuis aan het Stationsplein niet stil gezeten: de veranderde omstandigheden gaven ook ten deele verandering in den aard van het werk. maar gewerkt wérd er. Zoo is er bij Haarlem's Bloei een vacant ieplan voor Zuid-Kennemerland in voorbereiding, waar voor de medewerking zal worden gevraagd van Horeca f Men heeft gemeend en dit zal ook wel het geval zijn dat toch nog wel velen met vacantie zullen gaan maar dan op een goed- koopere manier. Er zal b.v. veel van de fiets ge bruik gemaakt worden. Nu ligt Haarlem al zeer gunstig voor vreemdelingenverkeer en voor de uitvoering van vacantiepiannen op den huidigen grondslag. Bij dien grondslag behooren ook niet te hooge tarieven van hotels en pensions. In dit opzicht is natuurlijk de medewerking van Hore ca f van groote waarde. Veel vragen komen in den laatsten tijd bij Haarlem's Bloei in van dezen aard: hoe kan ik reizen? Kan ik daar en daar per fiets heen? Ten kantore is men nu bezig, daarover inlich tingen te verzamelen, ook in samenwerking mot den A.N.WB. Binnen zeer korten tij'd, misschien Donderdag al, zal Haarlem's Bloei doen verschijnen een beknopte dienstregeling voor spoor, tram en bus. Wij spraken zoo juist van een gedeeltelijke ver andering in de taak van Haarlem's Bloei. Deze verandering kwam wel duidelijk aan den dag toen dc treinenloop nog niet geregeld was. Toen werd op twee voortdurend bijgewerkte kaarten in het kantoor van Haarlem's Bloei door middel van ge kleurde lijnen dagelijks aangegeven hoe ver men kon komen met trein en bus. Het publiek, dat zoo gemakkelijk in het kantoor even binnenloopt, omdat het zioh er thuis gevoelt, kon dan onmid dellijk worden ingelicht. Buitengewoon goed werk is ook gedaan wat betreft liet geven van inlichtingen over ver misten. Over een groot deel van het aantal ver misten heeft, men bij Haarlem's Bloei binnen zeer korten tijd het publiek kunnen inlichten en ge ruststellen. doordat velen op het kantoor hun wedervaren kwamen vertellen en men met deze mededeelingen weer anderen kon helpen. Zoo blijkt wel dat Haarlem's Bloei ook in dezen tijd veel werk verzet heeft. Zij nog vermeld dat bij het samenstellen van het vacanfcleplan van Zuid-Kennemerland na tuurlijk ook de Bond voor Vreemdelingenverkeer voor Zuid-Kennemerland wordt ingeschakeld. HEDEN: 8 PAGINA'S. Met groote snelheid heeft zich de debacle van het Fransche leger verder voltrokken. La debacle dat is de titel van Emile Zola's roman, gewijd aan den ondergang in den Fransch-Duitschen oor van 1870'71. En dat boek werd op deze plaats enkele dagen geleden nog geciteerd naar aanleiding van de overgave van Parijs, dat zeventig jaar ge leden nog een vesting was en pas na een beleg van K/ maand capituleerde. Nu was het een open stad, die werd prijsgegeven zonder strijd om haar ver nietiging te voorkomen. Degenen die verwacht hadden dat de terugtrek kende Fransche legers na de overgave van Parijs nog den uitersten weerstand zouden bieden b ebben ach daarin kennelijk vergist. Men kan uit het tempo van den Duitschen opmarsch niet anders af leiden dan dat slechts op enkele punten goed-ge- organiseerde weerstand is geboden en dat het al gemeene beeld een vluchtend leger toont. Tegen de overmacht der Duitsche technische bewapening en organisatie is het niet bestand gebleken of schoon het naar verhouding tot dien tijd on getwijfeld veel beter bewapend en voorbereid was dan de Fransche legers van het Derde Keizerrijk dat in 1870 waren. Als later de historie van dezen oorlog geschreven zal worden zal ongetwijfeld veel meer omtrent de oorzaken van de Fransche ineenstorting aan den dag treden dan men nu weet. Veelzeggende ver schijnselen hebben zich voorgedaan reeds toen de insluiting van het geallieerde leger in Vlaanderen op verkeerde strategie duidde, toen generaal Ga- melin van zijn opperbevel werd ontheven en ver vangen door den bejaarden Weygand, toen her haalde wijzigingen in het kabinet bewezen dat de Fransche politici het onderling niet eens waren over het te voeren beleid en tenslotte de premier Paul Reynaud moest aftreden en vervangen werd door den ouden maarschalk Pétain, die vier-en- tachtig is. Onmiddellijk wendde hij zich per radio tot het Fransche volk en deelde hij mede dat Frankrijk den strijd moest staken en dat hij zich tot de Duitsche rijksregeering gewend had. Over zijn verzoek om een wapenstilstand hebben Hitier en Mussolini gisteren te München beraadslaagd. Tot dusver is alleen medegedeeld dat zij het om trent het antwoord geheel eens zijn geworden. Hun voorwaarden zijn nog niet bekend en de achtervol ging der Fransche legers door de Duitschers is zich inmiddels blijven voortzetten, waarbij tal van steden en vestingen met historische namen in han den van de overwinnaars zijn gevallen zonder dat van eenig blijvend verzet sprake was. Dit geldt voor Verdun, dat in den wereldoorlog het midden punt van een ontzettenden strijd was, vele maan den lang, waarbij aan weerszijden honderdduizen den dooden vielen. Het geldt voor Metz, eveneens een vesting, waarin in 1870 het Fransche leger on der maarschalk Bazaine geruimen tijd belegerd werd en voor Belfort, in dien tijd als „sleutel van den Elzas" eveneens maanden lang belegerd. Het is duidelijk dat de Duitschers zeer groote beteekenis hechten aan de verovering van het in Midden- Frankrijk félegen Le Creusot, niet als herinnering aan historische wapenfeiten en gebeurtenissen maar omdat deze stad de grootste wapenfabrieken van het land herbergt, in feite het centrum van de Fransche wapenindustrie is. Haar verovering, na de bezetting van de groote industrie-centra in het Noorden, sluit den aanvoer van nieuwe bewapening voor de Fransche troepen vrijwel uit. Was daar ove rigens nog kans op? Men is geneigd te veronderstel len dat de overgave van Parijs op de reeds in aftocht zijnde Fransche legers een zoo ontmoedigenden in vloed moet hebben gehad dat de strijd toen feite lijk al beslist was. Maar daaromtrent, evenals om trent de fouten in het militaire beleid, de technische minderheid in bewapening en de geschillen die zich onder militaire en politieke leiders van het land hebben voorgedaan zal pas later een duidelijk beeld tiaar voren kunnen treden. Het is een ontzaglijke overwinning die de Duit schers op de Franschen hebben behaald in een veldtocht van zoo korten duur. Blijkens de gisteren door den Engelschen pre mier Churchill in het Lagerhuis afgelegde ver klaringen stelt de Engelsche regeering zich op het standpunt dat Engeland den strijd zal blijven voe ren, zoo noodig alleen, en „dat de Franschen hun toekomst in het geding zouden brengen als zij niet den oorlog zouden voortzetten volgens hun ver dragsverplichtingen, waarvan Engeland hen niet heeft ontslagen". Men kan thans niet anders ver wachten dab dat de strijd te land op het Europee- sche continent weldra geëindigd zal zijn en dat de Duitschers spoedig hun offensief op Engeland zullen gaan richten. R. P. Conferentie te München reeds geëindigd. MÜNCHEN, 18 Juni (D. N. 6.). Hitler en Mussolini zijn heden in een bespreking in München over het standpunt van de beide verbonden regeeringen ten aan zien van het Fransche verzoek om een wapenstilstand tot overeenstemming gekomen. De Führer en de Duce zijn na afloop der besprekingen weer uit München vertrokken. (Men zie ook elders in dit nummer.) (Dc verkoop van pantoffels is vrij gebleven.) Schoenen zijn wel heel gewichtig In ons menschelijk bestaan, Of wij dapper of voorzichtig Door ons aardsche leven gaan. Dus een schrik heeft ons bekropen, Toen ons onlangs werd gezegd, Dat het vrije schoenen koopen Nu aan banden werd gelegd. Eén ding om ons te verzoenen Met die voetzorg is er wel, Er zijn nog veel vrije schoenen Van bijzonder soort model. En speci'aal kunnen de vrouwen In den schoonen zomertijd, Zich nog vreugdevol beschouwen, Als van schoenenzorg bevrijd. Voor de mannen geeft het halen Van een nieuw paar grooter last, Als tenminste dan sandalen Niet de soort zijn, die hun past. Maar één uitzondring moet 'k geven, Een merkwaardige daarbij. Voor het eerst in heel hun leven Zijn pantoffelhelden vrij. P. GASUS. Opzienbarend heetwater apparaat Direct aan iedere kraan aan te sluiten, waarna op slag KOKEND WATER vloeit. Geheel com pleet ƒ12.75. Vraagt nog heden gratis demonstratie zonder koopverplichting aan TECHN. INDUSTRIE. Tempeliersstraat 26, HAARLEM. lAdv.^lngez. Med.) Kotter aan groot gevaar ontsnapt. Mijn op twintig meter achter den achtersteven ontploft. SCHEVENINGEN, 19 Juni. Gisterenmiddag omstreeks vijf uur was de Scheveningsche trawl- kotter SCH 12, schipper G. de Heyer. van de vis- scherij op weg naar huis. Het schip had bijna de Scheveningsche haven bereikt, toen ongeveer 20 meter achter den achtersteven een hevige ontplof fing plaats had. Een geweldige waterzuil spoot om hoog, terwijl de kotter als het ware uit het water werd gelicht. De ruiten van de stuurhut moesten het ontgelden en het kompas raakte onklaar. Hevig ontdaan bracht de bemanning het schip de haven binnen, waar bleek dat verder geen noemenswaar dige schade was aangericht. Vermoed wordt, dat men hier te doen heeft ge had met eer. magnetische mijn, die echter gelukkig te laat tot ontploffing is gekomen. Dc SCH 12 is hedenochtend in verband met de noodige reparaties niet naar zee vertrokken. (A.N.P.) Inzameling van „Haarlem's Dagblad' voor het „Hulpcomité 1940". Negende verantwoording. E. M. B.—S. ƒ2.50; V,—v. D. ƒ10.—; Kaart- potje Heemstede-Bloemendaal 20.Dames K, ƒ3.50; Mej. H. I. G. P. 10.—; W. P. J. 2.—; Mej L. W. K. 5.—; E. A. f 1.—; Mr. M. A. v. E. 50.— Dames H. f 25.—; A. E. 5.—; S. R. 5.—; J. G. F. ƒ5.—; M. J .F. E. ƒ2.50; A. H. K.—W. ƒ2.50; Dr. E. C. ƒ2.50; P. J. v. A. ƒ2.Personeel Beynes (Verspronckweg) ƒ15.J. K. ƒ2.50; Th. J. ƒ1.—; L. M. ƒ2.50. Thans is in het geheel bij ons blad ontvangen 3167.60. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 of overgeschreven worden op onze postgiro rekening No. 38810 onder vermelding „Hulp comité 1940" en onder opgave, hoe men zijn gift verantwoord wenscht. Roemeensche regeering treedt af. Koning Carol pleegt overleg met zijn raadgevers. Het D.N.B. meldt uit Boekarest: Onder den onmiddellijken indruk van de ver klaring van maarschalk Pétain heeft koning Carol met zijn politiek** raadgevers den toe stand besproken. Alle ministers hebben hun aftreden zonder opgave van datum ingediend, zoodat de koning in staat is ieder oogenblik het kabinet te- reorganiseeren. Over de leden van het nieuwe kabinet wordt het grootste stilzwijgen in acht genomen. De Roemeensche regeering heeft een minister raad gehouden, waarover een korte verklaring is verschenen. Daarin wordt meegedeeld dat minister president Tataresoe in verband met de jongste in ternationale gebeurtenissen een algemeen over zicht van den toestand heeft gegeven, waarin de houding van Roemenië nader was vastgelegd. Te Ankara doet volgens Stefani het gerucht de ronde, dat tengevolge van de ontwikkelingen in den internationalen toestand zekere wijzigingen binnenkort zouden worden aangebracht in het Turksche ministerie. In bevoegde kringen is dit bericht nog niet bevestigd. Oud-Haarlem. Afbraak van een huis op de Bakencssergracht Een afbeelding van een punt in Haarlem dat aan elk stadgenoot en ook aan menig vreemdeling be kend is. De mooie toren van de Bakenesserkerk, op den voorgrond schilderachtig afgesloten door een oud huis op den hoek van de Vrouwesteeg. Veel schilders, teekenaars, etsers en fotografen hebben dit plekje vereeuwigd. Maar nu hebben ze er geen kans meer voor. De slooper is gekomen en heeft het huis tot den grond toe afgebroken. Nu staat er een dreunende heima chine, die betonnen palen slaat; straks komen er bouwvakarbeiders en over enkele maanden zal er een ander huis verrezen zijn. Als woning of winkel zal het nieuwe pand ongetwijfeld beter voldoen dan het oude, wat dat vertoonde alle gebreken van don ouderdom. Maar het mooie nieuwe kan ons niet te ruggeven de zeldzame bekoring die lag in het haast- bouwvallige oude! Wij' gelooven niet dat het huis bijzondere oudheidkundige waarde had. want dan zou Monumentenzorg wel voor het behoud gewaakt hebben. Wij behooren niet tot degenen die al het oude willen bewaren alleen omdat het oud is. Maar dat wij en velen zeker met ons de af braak betreuren komt alleen omdat wij het steeds zagen in combinatie met de kerk en den toren. Er wordt aangenomen dat in den eersten tijd van de Bakenesserkerk de bebouwing op die plaats aan de gracht ontbrak. Voor de kerk werd een plein ge vonden, zoodat men een vrij uitzicht daarop had, Dat moet ongetwijfeld nog mooier geweest zijn. Er zijn wel eens stemmen opgegaan om dien ouden toestand te herstellen, maar dat zou veel geld kosten. En nu op de plaats van het afgebroken huis een nieuw pand gebouwd wordt, zijn de kansen op de verwezenlijking van dat ideaal weer kleiner ge worden. Wij zijn overtuigd dat de Schoonheidscommissie haar bijzondere aandacht aan het bouwplan dat nu wordt uitgevoerd gegeven heeft, zoodat zij er wel naar gestreefd zal hebben de mooie doorkijk op de kerk nog zooveel mogelijk te behouden. Er komt een huis dat in vorm geheel op het oude gelijkt. Maar het schilderachtige dat juist in het oude gelegen was zal, althans voor den eersten tijd niet teruggekregen worden. Fransch tegoed in Amerika geblokkeerd. Bedrag van meer dan een milliard dollar. Het D.N.B. deelt mede dat Roosevelt een besluit onderteekend heeft, waarbij de Fransche credie- tcn en andere Fransche saldi in de Vereenigde Staten geblokkeerd worden. Bevoegde kringen schaten het goudbezit, de saldi en het tegoed aan effecten van Franrijk in de Vereenigde Staten op meer dan een milliard dollar. Aanvragen om werk en steun. De Burgemeester van Haarlem herinnert er aan. dat men zich met verzoeken om werk en steun uitsluitend dient te wenden tot de Arbeidsbeurs respectievelijk de organen van steunverleening en niet tot de Duitsche autoriteiten. Zij, die zich met ingang van 1 Juii per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis, DE ADMINISTRATIE. De verlaagde haven- en bruggelden te Haarlem. Raadsbesluit nog niet goedgekeurd. De Haarlemsche gemeenteraad heeft in Januari, bij de behandeling der begrooting van 1940. het voorstel van B. en W. aangenomen om de haven en bruggelden te verlagen. Voor dit besluit even wel toegepast kan warden moet het, omdat het hier een belastingverordening geldt, goedgekeurd worden door de Kroon. Tot heden is dat nog niet gebeurd. Dit verklaart het i'eit dat de schippers te Haarlem nog steeds het hoogere haven- en brug geld moeten betalen.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1