Jiunstr Wie? FLITSEN Volkstuintjes. WOENSDAG 1'9 JUNI 1940 HAAR JE M'S DAGB E 'A D 3 Jongen speelde met een hand- granaat. Bij ontploffing ernstig gewond. THOLEN. 18 Juni (A.N.P.' Maandagmid dag vond de tienjarige Cornells Kot een hand granaat. Toen een paar kleine kinderen voorbij liepen, wierp de knaap het gevaarlijke voor werp weg, doch er gebeurde niets. Hij raapte de handgranaat weer op maar nauwelijks had hij het projectiel in de hand. of het ontplofte. De jongen kreeg ernstige wonden aan hand en arm, terwijl de kinderen, die het dichtst bij hem stonden, eveneens verwondingen opliepen. Men bracht Cornells Kot naar het Alge meen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom, waar zijn rechterhand werd geamputeerd. Vermoedelijk zal hij ook zijn rechterarm moe ten missen. De moord op den Kanaaldijk te Geulle. Verdachte te Maastricht aangehouden. Dinsdag is de 21-jarige M. S., afkomstig uit Stein die Maandagavond de 24-jarige vrouw M. Ploem Schepers op den Kanaaldijk te Geulle met een twee tal revolverschoten doodde, te Maastricht aange houden. M. S. is voorgeleid voor den officier van justitie en in arrest gesteld. Later is nog gebleken, dat tusschen den dader M. S. en den echtgenoot van de verslagene een worsteling heeft plaats gehad en Ploem probeerde de revolver aan den onverlaat tc ontrukken. Ter wijl hij zich los trok, loste M. S. twee schoten op de echtgenoote van Ploem, die doodelijk ge troffen ineen zonk. (A.N.P.) N<vP ■A <<F N *\jr O Vakkundige reparatie van alle merken stofzuiger.- (Adv. Ingez. Med.) Af en toe vindt men in deze dagen in de krant nuttige wenken voor hen, die in deze onzekere tijden de enkele vierkante meters tuingrond, die zich daartoe leenen, wenschen te betelen met het een of ander voedinggewas. Want de tijden zijn onzeker en al hebben we den langsten dag nog niet eens gehad, we zullen gauw genoeg weer aan de korte en koude dagen toe zijn en dan is niets zoo prettig dan een beetje wintervoorraad in den kel der en op de plank te hebben. Nog maar enkele weken geleden stelde in dit blad een medewerker de gewetensvraag: Wat zal ik in mijn tuintje telen? en zelf gaf hij het antwoord: Boonen voor de winterprovisie. En een preitje voor de erwtensoep!, en hij knoopte daar een doorwrochte beschouwing aan vast, hierop neer komend, dat de teelt van boonen en prei nog de minste kans op teleurstelling geeft voor den ama teur tuinier. Er is echter een categorie van Haarlemsche bur gers, die zulke raadgevingen niet meer noodig hebben, en dat zijn de volkstuiniers, de huurders van een lapje teelgrond, dat in hun vrije uren bewerken, weliswaar als amateur-tuinier, maar dan toch als amateur met een dikwijls ja renlange practijk en een daaraan evenredige op brengst van hun akkertje. Zij kennen de waarde van een stuk welbemesten grond en halen jaarlijks een niet onaanzienlijken oogst binnen. Volkstuintjes hebben we allang. Vergissen we ons niet, dan begonnen indertijd de bijenhouders er mede. Die verhuurden in het toenmalige Scho ten en aan de Haarlemsche Zomervaart grond, tegen een civielen prijs, op voorwaarde, dat een deel van dezen grond met bloemen werd beteeld want daar was het deze bijenvrienden natuurlijk om te doen en voor het overige was men vrij. Niet daarna stelde ook de gemeente grond voor volkstuintjes beschikbaar zonder de bekende be paling van het bloemenplanten en sindsdien hebben de Haarlemmers, wier liefhebberij in die richting gaat, gelegenheid, boonen voor de winterprovisie en een preitje voor de erwtensoep en nog heel wat meer te verbouwen. Belangstelling genoeg! 't Is zelfs noodig. dat men zich tot het verkrijgen van een volkstuintje bij de gemeente zeer bijtijds aanmeldt, want er is altijd veel, zeer veel vraag en het beschikbare terrein is beperkt, zoodat het wel gebeuren kan, dat men een jaartje moet wachten, vooraleer de gemeente het verzoek om een volkstuintje kan inwilligen. En toch is Haarlem er niet al te schriel mede: Aan den Schalkwijkerweg en den Vergierdeweg, aan de Delftlaan en de Munterslaan heeft zij terrein voor volkstuinen ingericht. Dat. is voor een gemeente als Haarlem behoorlijk, vooral wannaar men in aan merking neemt, dat men ook nog bij menigen par ticulier terecht kan, die een deel van zijn terrein Voor volkstuinen verhuurt. Meer dan 21 roe verhuurt de gemeente Haarlem niet. Intusschen, op een lap van bijna 300 M2. kan men heel wat verbouwen als dat met oordeel ge schiedt en het ioont de moeite, zoo in den avond een kijkje te nemen op de Volkstuinen. Want de dagen zijn lang en er valt in dezen tijd veel in den grond te doen. Nu ja, er zijn tuiniers en er zijn tuiniers. Wie de zaak in tweeën gedeeld heeft, de helft aardappelen en de helft boonen kan het op Zijn slofjes af. Af en toe een schoffel door den grond tegen het onkruid, daar komt men al een heel eind mede, maar de meeste volkstuinhouders hebben meer fantasie en stelten hoogere eischen, die eten in het vroege voorjaar de eerste spinazie van het eigen land en verlaten het niet dan nadat de laatste koolrapen zijn ingekuild en de laatste win terwortelen gerooid. En daartusschen ligt de lange, lange zomer, die op het land immers zooveer eerder begin en zooveel later eindigt dan in de stad. En tusschen de spinaziebedden komt al een regel sla te staan en nauwelijks warmt een Maartzonnetje de «arde, of de doppers en de peulen gaan den grond ln, zoo goed als de tuinboonen langs de randen en de vroege piepertjes. ja, dan wordt het aan pakken van onzen amateur, dan is elk uurtje er één. Dan wordt het wieden en schoffelen en bij- planten en uitzetten. Later, in Mei gaan de stokken in den grond voor de snij- en spercieboonen. "n Tomatenliefhebber zet een rijtje van die planten op een luw en zonnig plekje en informeert intus schen, of buurman hem wellicht aan wat kool- weeuwen kan helpen, die straks de plaats van de sla en de erwten zullen innemen Zoo wordt er gewerkt, hard maar met animo gewerkt op de volkstuintjes. Er is een boerenspreek - woord, dat luidt: 't Grijpt als 't rijpt". Dat weten de volkstuiniers en daarom Zonderen ze ieder oogenblik, dat ze kunnen missen, af en tuinen en knutselen op hun akkertje en maken, als zorgzame menschen in een tijd, die helaas zorgen heeft ge bracht, wintervoorraad en teerkost. Mr. J. A. H. baron van Zuyleu van Nijevelt overleden. Te Doorn is op 86-jarigen leeftijd overleden mr. J. A. H. Baron van Zuylen van Nijevelt. De heer Van Zuylen. die voor-Al in Den Haag zeer bekend was. werd op 5 October tot lid van den Haagschen gemeenteraad gekozen, waarin hij 31 jaar zitting had. De overledene hield veel van muziek. Hij was een der stichters van de volksconcerten van het Residentie-Orkest. Voorts heeft hij, als lid van de Carnegie-stichting, zijn invloed uit geoefend voor het tot standkomen van het Vre despaleis. Baron van Zuylen van Nijevelt was kamer heer in buitengewonen dienst van H.M. de Ko ningin en ontving de volgende onderscheidin gen: Ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, commandeur der Huisorde van Oranje en ridder tweede klasse der orde van verdien sten van Waldeck en Pyrmont. De begrafenis zal Vrijdag om twee uur te Doorn plaats hebben. (A.N.P.) BOND VAN PATROONS IN GRAFISCHE VAKKEN. AMSTERDAM. 18 Juni (A.N.P.) De Bond van Patroons in de Grafische Vakken kwam op Maandag 10 Juni te Utrecht in buitenge wone algemeene jaarvergadering bijeen, kozen zich een nieuw bestuur en ontwierpen onder leiding van den heer Berlott een werkpro gramma. De Bond nam de volgende motie aan: „De Bond van patroons in de grafische vak ken, in buitengewone algemeene vergadering bijeen te Utrecht, op 10 Juni 1940. wenscht mede te werken aan den opbouw van een nieuw economisch leven in Nederland; veroordeelt elke tot dusver bestaande kunst matige scheidingslijn tusschen hen die tot het zelfde organisch geheel behooren en is mits dien bereid, in samenwerking met alle bedrijfs- genooten, tot het ontwerpen en aanvaarden van een prijzenpolitiek, die eenerzijds de volksge meenschap dient met zoo laag mogelijke prij zen en anderzijds het bedrijfsbelang beschermt tegen ongezonde concurrentie. Deze verklaring wordt ter kennis gebracht van de regeering. de Federatie van werkgevers in het boekdrukkersbedrijf en de pers" in Haarlem en daarbuiten. HALCYON. De verschijning van een nieuw, kostbaar en kostelijk tijdschrift, dat geheel zich in dienst stelt van de schoonheid, waarin boek, prent en drukwerk zich vertoonen kunnen, zou in deze dagen een vermetele uitdaging lijken tegen den geest van versobering, die zich, ook in de din gen die het leven nog waarde geven, van velen heeft meester gemaakt Al kan ze als zoodanig dienst doen, ze is niet aldus bedoeld. De voor bereidingen, door den eminenten drukker-uit- gever A. A. H. Stols te treffen, vóór tot de pu blicatie van Halcyon kon worden overgegaan, moeten van dien aard geweest zijn, dat reeds lang voor de omstandigheden geworden waren als ze nu zijn. arbeid voltooid en materiaal gereed lag. Laat het dan echter, nu de eerste aflevering van het driemaandelijksch tijdschrift Halcyon voor ons ligt, inderdaad een uitdaging, maar nog beter een aansporing zijn om dc Schoonheid te blijven zoeken, ook daar waar ze in den vorm van boekkunst, drukkunst, prent kunst zich vertoont en voor velen bereikbaar is. Deze eerste aflevering heeft, in haar groot kwarto-formaat, haar ongebondenheid en ver scheidenheid van gebruikte papiersoort, let tertype en versiering, niets van wat men in den regel onder een tijdschriftaflevering verstaat. Het is eer een album, waarin verschil lende bijdragen in los verband verzameld zijn. ieder daarvan op de haar best passende wijze verzorgd en tezamen hopen wij dat de uit gaaf voortgang mag vinden later een klein museum vormend van specimina van de wijzen waarop de bovengenoemde kunsten nu en vroe ger beoefend zijn. Een overzicht van den rijken inhoud van ons album geeft dan eerst aandacht aan de histori sche aanteekeningen van Dr. E. de la Fon taine Verwey over een achttiende-eeuwsch Ani- sterdamsch graveur Jacob van der Schley, die onder invloed van den in Holland gevestigden Franschman Bernard Picart gewerkt heeft, na diens dood verscheidene zijner platen heeft afgemaakt en later voor geïllustreerde edities van den Don Quichot, van een Historie van bijzondere reizen, en van een werk over kerke lijke ceremoniën talrijke bladen gegraveerd heeft. Een zestal zijner prenten zijn bij dit opstel uitmuntend gereproduceerd in rotogra vure, op Hollandsch Pannekoek-papier, dat zich voor deze reproductie prachtig leent. Een volgende bijdrage bevat een inleiding tot en verscheidene pagina's zetsel in de nieuwe, door onzen stadgenoot S. H. de Roos getee- kende letter, door hem de Libra" gedoopt, waarvan de oorsprong in vroeg-Middeleeuw- sche missalen te vinden is en die. op elegante manier gemoderniseerd, een even helder-lees- bare als toch sprankelende pagina oplevert. Aan haar oorsprong is het wellicht te danken dat de met blauw en rood verluchte bladzij, waarop De Roos den aanvang van het boek Genesis afdrukken liet. het meest indruk maakt, al mag ook de boektitel voor Crane en het frag ment der Fransche ballade op schoonheid aanspraak maken. Ook in dit zetsel worden hoofdletters (kapitalen) spaarzaam gebruikt en midden in den tekst geheel geweerd, waar door de rust op de pagina natuurlijk bevorderd wordt en iets architectonisch-bedwongens krijgt. John Buckland Wright schrijft dan een voor de grafische kunstenaars zeer be langrijke bijdrage, in den vorm van een open brief aan den uitgever, over de houtgravure als origineele kunstuiting en de werkmethode waarvan hij, John B. W.. zich bedient. Repro ducties naar de orgineele gravure en naar zes oploopende staten van dat prentje vergezellen den brief, die de inzichten van dezen kunste naar doet kennen en voor zijn mede-artisten en prentkenners geschreven schijnt. Een oorspronkelijke kopergravure door Hu- bert Levigne, op een eigenaardige, gevlekte Ja- pansche papiersoort gedrukt, een speelsche uiting van dien knappen Limburgschen artist, is op zichzelf al een waardevolle bijdrage, die niet* geheel geëvenaard wordt door een origi neele litho van de nog zeer jonge mej. M. Wit- teveen, een .Alchimist" die in een volgend om slag gepresenteerd wordt. De schoonschrijfkunst. in onze zeventiende eeuw zoo zeer ir. eere. wordt nog beoefend en hier met een staal vertegenwoordigd, door Erna van Osselen geleverd, die daarvoor Jan van Nijlen's gedicht De Cactus op schrift bracht. De wijsbegeerte der schoonheid wordt niet vergeten, Post kan hot tempo weer opvoeren. Ook weer grooter regelmaat bij het postvervoer. 's GRAVENHAGE, 18 Juni (A.N.P.) Reeds enkele dagen na het einde van de oorlogshande lingen in Nederland is de post begonnen alles in het werk te stellen teneinde met de grensprovincies vooral ook met het moeilijk bereikbare Zeeland, verbinding tot stand te brengen. Hel begon per auto, n.l. een dagelijksche autorit van Utrecht via Breda naar Middelburg en terug. Intusschen begon het treinverkeer zich te herstellen en kon het auto vervoer dienovereenkomstig worden ingekrompen. Eerst was alleen nog dc treinroute Utrecht's Her togenboschBredaBergen op Zoom beschikbaar waarvan, wegens het ontbreken van de brug over de Waal. nog het traject WaardenburgDen Bosch per auto moest worden afgelegd. Daarna kwam op 15 Juni de spoorverbinding Rotterdam-Breda tot stand, welk traject dus weer geheel per rail kon worden afgelegd, en binnenkort reist de post tusschen Bergen op Zoom en Vlissingen ook reeds weder per spoor. Dit spoorvervoer beteekent niet alleen een snellere overkomst, maar ook een belangrijk grootere vervoersfrequentie. Zoo wordt er thans reeds vijf maal per dag post van Den Haag naar het Zuiden, weldra ook naar Middelburg verzonden. Met Zeeuwsch-Vlaanderen wordt verbinding onder houden via Antwerpen; binnenkort wordt ook via Hoedekenskerke weer post vervoerd. Ook Maastricht wordt sedert 15 Juni via Venlo weder geheel per spoor bereikt. Op het traject Den BoschMaastricht moet het stuk Eindhoven Roermond echter nog per autobus worden afgelegd. Naar Maastricht vindt van het westen en noorden des lands uit, weer eenige malen per dag postver voer plaats. Hetzelfde geldt voor de verbindingen met Twente en de Noordelijke provinciën. Via Deventer de brug bij Zwolle is nog defect wordt naar en van deze bestemmingen thans 5 maal per dag post vervoerd. Post voor Friesland wordt ook regelmatig via de route EnkhuizenStavoren verzonden. Daal de vervoerscapaciteit der treinen beperkt is, worden ook nog groote hoeveelheden pakketpost en druk werk voor 't Noorden met den bootdienst Amster damKampen meegegeven. Zoo begint het postvervoer zich geleidelijk over het geheele land te herstellen. Door snelle en veel vuldige verzending staat het. wat het dagvervoer betreft, nog slechts weinig bij het postvervoer van voor den oorlog ten achter. Alleen het nachtpost- vervoer ontbreekt nog. Op een spoedige weder in dienststelling van de nachtposttreinen en de daarbij aansluitende autodiensten is op dit oogenblik echter nog weinig uitzicht. RIJWIELDIEF TE AMSTERDAM GEGREPEN. Het aantal rijwieldiefstallen in de hoofdstad blijft van groote afmetingen. Daar de dieven van de duisternis en de nonchalance van de eigenaars der fietsen gebruik maken is de taak van de politie zeer moeilijk. Dinsdagmiddag wisten twee rechercheurs van het hoofdbureau echter een rijwieldief in Zuid op heeterdaad te betrappen. De man is voorloopig ingesloten en zal een dezer dagen worden voorgeleid. (A.N.P.) NOG kunt U koopen tegen lagen prijs alle moge lijke zijden stoffen en fournituren, chintz, brocat, kant, zijden franjes, bandfluweel in alle breedten, koord, enz. enz. STRAKS komt ook daar een einde aan D. S. LEEFLANG (dc Groote Lampenzaak), Lange Veerstraat 23. (Adv Ingez. Med.) NIEUWE SERIE No 26 Haast 1. Rent naar beneden, onderwijl trui aantrekkend en roepend dat hij te laat voor school is. 2. Slokt havermout en boterham naar binnen, met de opmerking dat hij heusch niet kan gaan zitten. 3. Rent weer naar boven om zijn rekenboek te halen. 4. Vliegt naar beneden. 5. Schiet de deur uit. 6. Staat stil om op jantje te wachten, gooit met Jan tje om het verst met een steentje in de gracht, blijft bij een draaiorgel staan luisteren en komt te laat op school De distributie van motorbrandstof. In de bladen is bij bekendmaking van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart een nieuwe regeling voor de dis tributie van motor-brandstof openbaar ge maakt. In aansluiting daaraan zal zeer binnenkort een vergunningsstelsel voor het vervoer van goederen en personen langs den weg worden bekend gemaakt. In afwachting van deze na dere bekendmaking zij reeds medegedeeld dat de aanvraag-formulieren voor een vergun ning zich bij de distri'outie-toureaux bevinden en daar kunnen worden afgehaald. (A.N.P.) een „Dialog über des schóne Buch" van Wolf gang Cordan, door Stols in de Lutetia-letter gedrukt op blauw Strathmorepapier. komt ook aan deze begeerte tegemoet. Dan vinden we in ons album nog een paar vellen zwaar Engelsch handgeschept papier, waarop met een 17e eeuwsche letter van Anton Janson door J. Barchem Green verteld wordt hoe zulk handge schept papier wordt vervaardigd en dan kom ik tot het slot van mijn overzicht: een origineele houtsnee door Nico Bulder bij een gedicht van P. N. van Eyck: „De tuinman en de Dood". Van beide kanten bezien, zoowel als in zich zelf haar bestaansrecht vindende kunstuiting, als in haar ondergeschiktheid aan een in beeld te brengen tekst, liikt mij deze prent de be langrijkste der kunstbijlagen van deze Halcyon I. De* nog jonge artist Nico Bulder heeft zich als illustrator en houtsnijdend graficus in de laatste paar jaar op den voorgrond geplaatst. Als illustrator kon men hem reeds in verschei dene boekuitgaven volgen; door de publicaties van den Nederlandschen Exlibris Kring werd ook zijn werkzaamheid op het gebied der ge- bruiksgrafiek meer algemeen bekend. Wij ne men de vrijheid zijn houtsnee voor Halcyon hierbij te reproduceeren en ook het geestig- wijsgeerig gedicht van Van Eyck daarnaast over te drukken, om Bidder's qualiteiten naar beide zijden te doen uitkomen. De oorspronkelijke houtsnee is van twee hout blokken gedrukt: éen, dat de volledige teeke- ning in zwart aflevert, en een tweede, een kleurblok, waarmee een aanvullende ondergrond verkregen wordt, op de wijze waarop Fransche artisten als Louis Jou hun prachtige camaieu prenten doen ontstaan. Die aanvullende kleur mag nooit opdringend zijn of het zwart-en-wit overheerschenkundigheid en goede smaak moeten samengaan om daarbij een bevredigend of nog liever een ons overtuigend resultaat op te leveren. Reeds uit ons plaatje is te zien dat Bulder over beide beschikt: knap is de behan deling van den rozenhof, de teekening der figu ren en de vulline van het kader, van den recht hoek waarbinnen de in beeld gebrachte vertel ling getoond wordt. Dat is alles eerste klas ar- tistenwerk en dat Bulder ook den zin van het gedicht in zich opgenomen en met geest ver werkt heeft zal den lezer uit het hieronder volgend vers blijken: Een Perzisch edelman spreekt: Van morgen ijlt mijn tuinman, wit van schrik, Mijn woning in: „Heer. Heer. één oogenblik! Ginds in de rooshof. snoeide ik loot na loot. Toen keek ik achter mij. Daar stond de Dood. Ik schrok, en haastte mij langs de andre kant, Maar zag nog juist de dreiging van zijn hand. Meester, Uw paard, en laat mij spoorslags gaan. Voor de avond nog bereik ik Ispahaan!" Van middag - lang reeds was hij heengespoed - Heb ik in 't cederpark de Dood ontmoet. ..Waarom", zoo vraag ik, want hij wacht en zwijgt. „Hebt gij van morgen vroeg mijn knecht gedreigd?" Glimlachend antwoordt hij': „Geen dreiging was 't. Waarvoor uw tuinman vlood. Ik was verrast. Toen ik 's morgens hier nog stil aan 't werk vond staan, Die 'k 's avonds halen moest in Ispahaan". Halcyon is geen goedkoop tijdschrift, (f 15 per jaar). Bij het vele dat geboden wordt is dat begrijpelijk. Toch hoop ik dat velen, bi bliotheken en boekkunstvrienden, het zich aan schaffen en het anderen toonen. Van de veel soortigheid der manifestaties op dat terrein geeft het een welverzorgd beeld en de omslag legt daar, eenigszins speelsch, den nadruk op. J. H. DE BOLS. verstopping, overmatig vet wlB doen verdwijnen en de schade lijke gevolgen: aambeien, rheu- matielc, zenuwachtigheid wik voorkomen, die zuivere bloed en Ingewanden met Dr. Schieffer's Stofwisselingszout Het resultaat Is verrassendl Men bespeurt terstond den grooten dienst aan de gezondheid; men gevoelt zich vrijer en beter. Flacon f 1.06. Dubbele flacon f 1.7* bij apothekers en vakdrogiiteru (Adv. Ingez. Med.) Kolonel Drooglever overleden. Bekend sportsman. Te O verveen is overleden de heer W. W. B. Droogleever, gepensionneerd kolonel bij den topo grafischen dienst in. Ned. Oost-Indië. De overlede ne. die aan de Academie te Bréda studeerde werd in 1904 officier. In 1905 vertrok hy naar Indië. Hij aienfle eerst bij de infanterie en ging later over naar den topografischen dienst. Aan belangrijke krijgsbedrijven in Atjeh en Bali heeft kolonel Drooglever deelgenomen. In 1932 verliet hij Indië en den dienst met den rang van overste. Hij werd toen tot kolonel bevorderd. De heer Drooglever was een zeer bekend sport man, een uitstekend zwemmer en voetballer en een verdienstelijk schaker. Voor de voetbalvereni gingen Hercules, en D.F.C. was hij een belangrij ken steun evenals later voor het cadettenelftal Ve- locitas en het officieren-elftal in Malang. Van 1932 tot 1938 was hjj bij den topografischen dienst bij den A.N.W.B. werkzaam. In breeden kring was kolonel Droogleever een zeer geziene figuur. De crematie zal plaats hebben Dor derdag a.s. te Westerveld, na aankomst van trein 15.15. Plunderaars tot flinke straf veroordeeld. ROTTERDAM, 18 Juni. De rechtbank te Rot terdam heeft Dinsdag uitspraak gedaan in de zaalc tegen een drietal plunderaars, die op 19 Mei j.l. bij 't puinruimen op de Schiekade op een brandkast van den heer Kok waren gestuit, waarin zich voor ongeveer f 16009 aan goud- en juweelen sieraden bevonden. Toen rechercheurs, die door den eigenaar gewaarschuwd waren dat zijn brandkast onder het puin lag ter plaatse verschenen, hadden de man nen reeds een belangrijk deel van de sieraden bij zich gestoken. De officier van justitie had tegen de plunderaars, den 28-jarigen loswerkman A. K.t den 36-jarigen grondwerker P. v. d. G. en den 44- jarigen expeditieknecht H. v. d. L., elk twee jaar gevangenisstraf gerequireerd. De rechtbank veroordeelde hen ieder tot ander half jaar gevangenisstraf. (A.N.P.) Nieuwe tak van onderwijs aan Grafische School te Amsterdam. Niet het minst is het de kleuren-fotografie geweest, welke in de laatste Jaren nieuwe pers pectieven opende voor wetenschappelijke labora toria en die voor alle drukkersbedrijven een ge heel nieuwe techniek schiep. Het groote belang bij de nieuwe vindingen deed de vraag rijzen, of het nu niet tijd werd. dat een onderwijsinrichting zich beschikbaar stelde om voor geschoolde krachten te zorgen op het ge bied van bedrijfs- en reproductie-fotografie ten dienste van hoog-, vlak- en diepdruk." Het bestuur van de Amsterdamsche Grafische School besloot ln de leemte in opleiding te voor zien Eenige jaren geleden, bij het bouwen van de nieuwe school. Dinielstraat 15. had het school bestuur geen rekening gehouden met den enor- men vooruitgang der fotografie in dienst van de drukkersbedrijven. Twee leeraren, specialisten in hun vak. die de beschikking hebben over de meest moderne In stallaties. zullen thans de opleiding verzorgen op het gebied van bedrijfs- en reproductie-fotogra fie De school heeft hiermede de ontbrekende schakel ingelast voor haar onderwijs in het let terzetten. boekdrukken, lithografie, steendi ukken en boekbinden.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5