0 r 2iet JOtent en Olie&oi. Degelijk verduisteren! Een beetje zenuwachtig? Kunnen wij nog inmaken Huwelijk met modern Comfort. W PEN'S D A G 19 JUNI 1940 H X X R E E M'S U X CUES D' VOOR DE VROUW H" Bij moeilijkheden kunnen deze tips U allicht te pas komen. ET spreekt vanzelf, dat iedere huisvrouw haar uiterste best moet doen om de voor schriften omtrent verduistering stipt op te volgen, zaoodat geen controleur van de luchtbescherming behoeft aan te bellen om haar opmerkzaam te maken op uitstralend licht. De volgende tips kunnen u misschien helpen: Als we in de huiskamer overgordijnen hebben, die nog licht doorlaten, kunnen we dit euvel ge makkelijk verhelpen, door in een stuk stevig zwart papier van onder en van boven een houten roe te plakken, die aan beide kanten een eindje uitsteekt. Nu draaien we vier schroefoogen in 't kozijn en het ondergordijn is gemakkelijk afneembaar en door dat het strak getrokken zit, sluit het goed af. r Bij gebrek aan zwart papier dat in sommige ge vallen is uitverkoclit, kan met ook 6 of 7 lagen kranten nemen, op de machine op elkaar gestikt. Dit is heel sterk. Moet het zwarte gordijntje te vens als overgordijn dienen, dan kunnen we al die zwarte vlakken wat opvroolijken door er uit wit en gekleurd papier een eenvoudig motiefje op te plakken (zie teekening 1). Hebben we slechts kleine ramen te verduisteren, dan is een vel karton ook heel practisch en sterk. (Zie teekening 2). We snijden op regelmatige af standen in het karton knoopsgaten, waarin een schroefoog precies past en we schroeven deze vier of zes schroefoogen in 't kozijn. Nu leggen we 't karton op 't kozijn met de knoopsgaten over de oogen. en draaien ieder schroefoog een halven slag om. 't Karton zit dan stevig vast en sluit goed. Om de lamp netjes af te schermen kunnen we *t volgende toepassen: In den bodem van een leeg groenteblik maken we een rond gat, waar de fit ting van de lamp door kan. We schuiven deze. er eerst aan en schuiven dan een rond stuk karton met een kleiner gaatje en een snee naar den rand toe er overheen. Dit dient om uitstraling naar bo ven tegen te gaan. (Zie teekening 3). In gangen en trappen hebben we niet veel licht noodig. Hier kunnen we volstaan met de peertjes tc bespuiten met blauwe plakkaatverf of te bestrij ken met zwarte spirituslak. In 't laatste geval laten we van onderen een gedeelte onbedekt. (Zie tee kening 4). Tenslotte een valletje gemaakt van karton, om het licht, dat langs de gordijnen uitstraalt, weg te krijgen. De strook heeft de lengte van het venster en is op vier plaatsen ingeknipt. De bovenste stippellijn vouwen we naar binnen, de onderste naar buiten. Nu gaan we a op a en b op b lijmen. De strook c wordt boven 't gordijn tegen 't kozijn gespijkerd en er komt geen straaltje licht meer door' Kleine tips voor de Huisvrouw. Satijnen blouses die hun glans in de wasch verloren hebben, kunt u weer mooi glimmend krijgen door ze te wrijven met een spons gedoopt in water met 6 pCt. azijn. Laat het kleedingstuk dan droog worden en strijk het als 't nog iets vochtig is aan den achterkant op met een dun sitspapiertje of een stukje dun katoen er tusschen. Hang de blouse op een hanger tot ze geheel droog is. Gordijnringen Er werd een haak opgetakeld juist boven de t J plaats waar Krent in het water gevallen van echt koper, die zwart geworden zijn. kunt u was na eenige oogenblikken van span- heel gemakkelijk en vlug reinigen door een zeep- i njng WGrd de druipende Krent omhoogge- sopje te maken met een scheut ammoniak en ze haaid onder luid gejuich van de menigte aan hierin een poosje te laten liggen. Daarna droogt (jen wal_ u de ringen stevig af en ze zijn als nieuw. 1 Maak dan een wandeling, maar op de goede manier. Er zijn dagen in ons leven, dat onze zenuwen niet zóó kalm en harmonisch zijn als noodig is om ons werk naar behooren te volbrengen. Er is dan een probaat middel om het evenwicht te herstellen: We gaan een flinke wandeling ma ken. Mag ik u even vertellen, wat een wandeling niet is? 't Is niet boodschappen doen, ook niet samen met een vriendin ronddrentelen en druk praten over vermoeiende en misschien wal ener- veerende dingen. Wandelen is: uitrusten en zich inspannen tege lijk. Door het echte wandelen worden spieren, hart en longen tegelijkertijd flink aan 't werk gezet. Om het volle nut af te werpen moet bij het wan delen de snelheid worden afgewisseld van volle dige ontspanning tot een flinke inspanning, die echter nooit zóóver mag gaan, dat u werkelijk moe wordt. Bij het goede wandelen zet u de voeten plat neer. U loopt niet op de hakken, doch komt met de voetzool op den grond neer en gebruikt de hak enkel om af te zetten. Let verder op uw ademhaling. Adem in door den neus en uit door den mond en dit op een kal me rustige manier. Beweeg rhytmisch armen, borstkas en knieën. Wilt u het schema van een echt gezonde wan deling? Goed. Eerst een eindje zeer kalm loopen met hangende armen, volkomen ontspannen. Daarna zet u den pas er in. Rek de armen flink uit, strek het lichaam en stap steviger door, zonder te mar- cheeren. Vervolgens een paar zwenkbewegingen met de armen: dit verruimt de borstkas en ver diept de ademhaling. U strekt de armen op schou derhoogte naar voren, buigt ze daarna flink opzij, terwijl u inademt en ademt dan uit, terwijl u de armen laat zakken. Daarna weer een tijd stevig doorstappen en als dit verveelt een einde van „ontspanning", op deze manier houdt u 't lang vol en als u uw gedachten bij het wandelen bepaalt, komen uw zenuwen van zelf tot rust. De frissche zomerlucht, de gezonde beweging, de diepe ademhaling en de concentratie op het „volmaakte wandelen" werken samen en zullen u oneindig veel goed doen. Meer dan zenuwmiddeltjes en eïndelooze ge sprekken. Probeert u 't maar eens, de eerstvolgen de keer, dat u wat zenuwachtig bent! HET MENU VAN DEN DAG. Ham. Tuinboonen Aardappelen. Gestoofde aardbeien. De ham kan bij dit menu koud gegeten worden, men kan ze echter ook wel even met toevoeging van weinig boter in de koekepan opbakken. Dop de tuinboonen en kook ze gaar in ruim ko kend water met wat zout en een scheutje melk. Voor jonge boontjes is de kooktijd 20 a 30 minuten we kunnen ze ook in de hooikist gaar laten worden door ze 6 minuten voor te koken en V/2 uur in de hooikist te zetten. Stoof ze in een melksausjs met boonenkruid. De huishoudster van een gefortuneerde familie in de stad, die 's zomers naar een buitengoed ver huisde slaakte eens de verzuchting: Voor mij is de zomer de drukste tijd van het heele jaar. want de moestuin levert zóóveel op dat ingemaakt moet worden, dat ik dag in dag uit in de keuken sta om voor den winter te zorgen. Alle inmaak, waar veel gas aan te pas komt, uit den booze, we zullen ons dus moeten bepalen tot inmaak in azijn, in zout en tot de enkele ge rechten die ook zonder steriliseeren goed blijven. In de eerste plaats denk ik daarbij aan postelein die al van oudsher gewasschen en gekookt in zijn eigen sop in groene, speciaal daarvoor bestemde fles- schen werd ingemaakt. Die flesschen worden dan ge kurkt en met rood lak dichtgeiakt, dat ziet er frisch en veelbelovend uit. Met kleine wijzigingen kan ook ingekookte toma- tenpurée en kunnen sommige vruchten, rhabarber en zuring in gekurkte flesschen worden ingemaakt. Maar het meeste zullen toch de ingemaakte groen ten in zout worden voorbereid, om in den komenden winter tot stevige maaltijden te worden verwerkt. Snijboonen, slaboonen en andijvie kunnen uitstekend op die manier bewaard worden, wat moeilijker is het om zuurkool goed te bereiden, maar wie er wat werk voor over heeft, zal het zeker tot een goed resultaat kunnen brengen. De gewone manier van zuurkool maken is dit van witte kool te doen, wie er echter wat meer voor over heeft en dan ook een fijnere zuurkool op tafel zal krijgen maakt ze in de verhouding van twee witte kooien tegen één savoye kool. De kool is dan ook wat minder bleek van kleur en iets zachter van vezel. Een belangrijk ding bij inmaak in zout is de controle van de potten; bovenop wordt eerst een doekje gelegd dan een plankje en tenslotte een steen als verzwaringsmiddel. Deze drie moeten vooral in den eersten tijd elke paar dagen worden nagezien en als zich maar een spoortje van schim mel vertoont kim, wordt dit genoemd moeten zij er alle drie uitgenomen worden en moet nog wat zout boven de groenten worden toegevoegd. Doek, plankje en steen worden daarna zorgvuldig schoon gemaakt en weer op hun plaats gelegd. Na een paar weken kan men de controle wat ver minderen, waarna deze inmaak zes weken minstens moet staan, voordat hij voor het gebruik geschikt is. Inmaak in zuur. zooals sjalotjes, augurkjes en komkommer in azijn, groenten en komkommer in mosterdsaus zijn natuurlijk minder belangrijk als voedingsmiddel dan wel als pikant hapje bij vleesch en schoteltjes. Over het algemeen zijn zij niet inge. wikkeld om te maken en zij vragen weinig of geen gas voor de bereiding, zoodat men ze wat dit be treft, uitstekend kan maken als tenminste de huisge- nooten ze graag eten. Als de SchartenAntinks het in een van hun boeken hebben over een slinger gedroogde tomaatjes voor het huis, dan denken wij daarbij onwillekeurig de blakerende, Italiaansche zomerzon weg en stellen ons voor dat wij dat ook wel eens konden probeeren ,n ons zomerzonnetje. Er zijn immers zooveel tomaten en het zou ook heel gemakkelijk zijn om spercieboontjes op diezelfde manier te conserveeren. We kunnen ze dan voor het gebruik water laten opzuigen en ze zijn weer als versch. Maar hoe trouw de zon ons dezen zomer ook komt verwarmen, zóó blakend heet als in het zuiden van ons werelddeel is zij lang niet en alleen de hitte van een bakkers- VOOR DE KINDEREN Het leven aan boord begon na eenige dagen eentonig te worden. Met een verveeld gezicht hing de Dikke over de reeling. 't Is alle dagen overal precies hetzelfde, zuchtte hij tegen Krent. Water en lucht, 'k zou wel eens wat anders willen zien. oven direct na het bakken is in staat om dit werk goed en grondig te doen. Wie op zeer goeden voet met den bakker staat, zou het kunnen probeeren om de oven voor dit werk te mogen „leenen", maar het is niet waarschijnlijk dat velen van ons dat zullen mogen doen. Tenslotte zullen ook jams en geleien niet aan bod kunnen komen: de combinatie van gas en suiker maakt het tot een tweevoudige onmogelijk heid. Nu bestaat er alle kans, dat onze tuinbouw vol doende aan groenten zal opleveren: wij moeten dan maar eens afstand doen van zomergroenten in de wintermaanden, goed klaargemaakt doen de winter groenten niets voor ze onder. E. E. J.—P. Kwestie van competentie der Haarlemsche rechtbank. Procureur-generaal acht rechtbank niet bevoegd. Een recidivist werd eenige maanden geleden door de rechtbank te Haarlem wegens verduistering en oplichting veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden. Woensdag was het het gerechtshof te Amsterdam, dat van deze zaan kennis nam. De procureur-generaal wees er op, dat de rechtbank te Haarlem onbevoegd was geweest kennis te nemen van het te Rotterdam gepleegde feit en voor dit deel der tenlastelegging vroeg spr. verwijzing naar de rechtbank te Rotterdam. Vol gens de tenlaste legging had verd. onder allerlei voorwendsels en valsche voorgevens het vertrou wen van een Haarlemmer weten te winnen. Hij gaf zich uit voor advocaat en dominee, colporteerde met theologische boeken en bood den Haarlemmer zijn diensten aan, omdat hij naar hij beweerde graag goede daden verrichtte. Hij verklaarde zich gaarne bereid twee kwitanties te innen voor den Haarlemmer, één van 55 te Haarlem en één van 10 te Rotterdam. Inderdaad inde hij het geld, maar hij droeg het nooit aan zijn opdracht gever af, zoodat de Haarlemmer een klacht in diende. De pseudo-advocaat werd te Rotterdam aangehouden en naar Haarlem overgebracht. De Haarlemsche rechtbank grondde haar bevoegd heid op het feit. dat verd. zich na de overbrenging bevond ter plaatse, waar de klacht was gedaan. De procureur-generaal achtte deze opvatting niet juist. Verd. is immers niet vrijwillig te Haarlem gekomen en op deze wijze zou men een compe tentie kunnen scheppen. Voor de verduistering en oplichting te Haarlem gepleegd eischte de procureur-generaal thans één jaar gevangenisstraf. De verdediger was het, wat de competentie be treft met den procureur-generaal eens. Met het oog op het feit, dat verd. misschien opnieuw zou moeten terechtstaan drong pl. op de uiterste cle mentie aan, temeer daar verd. reeds zeven maan den in voorarrest zit. Arrest 2 Juli. (A.N.P.) Een halve eeuw geleden Uil Haarlem's Dagblad van 1890 FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements.Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uitgesproken op Dinsdag 18 Juni 1940. 1. Th. P. J. Jackel, behanger en stoffeerder, wo nende te Zaandam, Oostzijde 29. Curator Mr. M. van Toulon van der Koog te Haar lem. I. Egbert Oppersma, electriciën, wonende te IJmuiden, gem. Velsen, Kievitlaan 12. Curator Mr. F. M. Hagemeijer te Haarlem. Rechter-Commissaris in beide faillissementen Mr. E. J. W. Top te Haarlem. HET TOONEELSTUK „CAMERA OBSCURA". Dadelijk toen de première van de tooneel- bewerking van Hildebrand's „Camera Obscura" door 't Residentietooneel had plaats gehad, heeft de directie van den Stadsschouwburg te Haar lem zich met de leiding van genoemd gezel schap in verbinding gesteld om te trachten ook voor Haarlem nog dezen zomer één of meer op voeringen van dit voor deze plaats juist zoo bijzonder aantrekkelijke stuk te verzekeren. Deze pogingen zijn echter, althans voor zoover het dezen zomer betreft, niet met succes be kroond. De directie van het Residentie-Tooneel heeft medegedeeld, dat, daar het gezelschap gedurende de zomermaanden niet ..doubleert" (d.i. met twee groepen tegelijk werkt) wat trouwens met de uitgebreide bezetting van de „Camera" ook niet zou kunnen en het ver plicht is iederen avond op te treden in den Haagschen Koninklijken Schouwburg, het onmo gelijk elders kan spelen. Bovendien zouden de kosten van het vervoer der decors zeer hoog zijn, waardoor de risico van een dergelijke ver tooning in de zomermaanden veel te groot zou worden. Een en ander zal het wel duidelijk doen zijn, dat Haarlem en trouwens alle andere ste den van Nederland tot den komenden winter zullen moeten wachten op de „Camera Ob scura". EINDEXAMEN H.B.S. A. Bij beschikking van den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van on derwijs, is, met wijziging van de beschikking van 8 Mei bepaald dat het mondeling gedeelte van de eindexamen der gem. H.B.S. A te Haarlem (tweede commissie) zal worden gehouden op 20, 21, 22, 24, 25, 26 en 27 Juni a.s. HET PALEIS VAN JUSTITIE. In Mei 1890 werd het nieuwe gebouw in de Jansstraat dat bestemd was voor Paleis van Justitie door den aannemer opgeleverd. Het zou toen nog eenige maanden duren voor het in gebruik genomen zou worden. De Haarlemsche jeugd was in dien tijd blijk- baar nog al baldadig, want in ons blad werd door een lezer de vraag gesteld of het niet ge- wenscht was het nieuwe fraaie gebouw te be schermen tegen de vernielzucht van de jeugd, door er een schildwacht voor te plaatsen. Indertijd is het plan geweest achter het Pa leis van Justitie een Huis van Bewaring te bouwen. Daarvan is evenwel afgezien toen in het begin der 20e eeuw aan den Harmenjans- weg behalve een nieuwe Gevangenis ook een nieuw Huis van Bewaring werd gezet, ter ver- vanging van de oude inrichtingen in de Tucht huisstraat. PL'RMERENDER MARKTBERICHT. Purmerend, 18 Juni. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 20 partije wegende 95.000 K.G. Handel matig. Hoogste pr 22.50. Kaasmarkt. Gewicht 963. Handel stug. Kleine boeren 3 stapels 24 per &0 K.G. Boter 1658 K.G. 1.65—1.69 per K.G. Runderen, totaal 548 stuks. Vette koeien 280 0.800.86 per KG, matig. Gel koeien 168 150190 per stuk, matig. Melkkoe» 100 170260 per stuk, matig. Stieren 25 0.60—Oj per K.G., matig. Paarden 27 200450 per stug. Vette kalveren 45 0.650.85 per KG, Nuchtere kalveren voor de slacht 417 81 stuk, matig. Nuchtere kalveren voor de fokke 1420 per stuk, matig. Vette varkens voor de slac 156 0.600.64 per KG, vlug. 17 Vette varkens voor de zouterij 0.250.35 p Kilo. matig: 145 biggen 1322 per stuk, matig; 4< schapen 1629 per stuk, matig; 62 bokken 4—: per stuk, matig: 767 lammeren 711 per stuk, tig; kipeieren 3.504.00 per 100 st., eendeneiert 2.60 per 100 st.; 1200 Noord-Hollandsche Blauw (kuikens) 0.500.55 per Kilo: oude kippen en hj nen (wit en rood) 0.42'j0.47 1/2 per Kilo; 49 oude kippen en hanen (blauw) 0.450.50 per Kl konijnen 0.301.60 per stuk; 800 eenden 0.15—0.' per stuk, duiven 0.40 per paar; 2800 jonge han- (wit en rood) 0.42.140.50 per kilo. Eierveiling. Aanvoer 90.000 eendeneieren f 2.75f 3; 80.0 kippeneieren f 3.50-f 4.25 MARKT BODEGRAVEN. Aangevoerd 324 partijen Goudsche kat waaronder met rijksmerk, totaal 14.680 stuk wegende 131.220 K.G. Prijs met R.M., le soort f 30 tot f 31.50. 2e sooi f 28 tot f 29. Handel matig. N.V. BOTERMIJN 's-HERTOGENBOSCH. Aanvoer 21.475 K.G. Hoogste prijs f 1.56 pf K.G. Laagste prijs f 1.15 per K.G. Middelprl, f 1.54 per K.G. VEEMARKT ROTTERDAM. Aanvoer in totaal 2708 stuks. 650 vette koeie en ossen, 648 gebruiksvee, 100 stieren, 60 vet kalveren, 34 graskalveren, 749 nuchtere kalvere 2 varkens, 9 veulens, 177 paarden, 133 schap* plus 108 lammeren, 38 bokken of geiten. Vette koeien per k.g. 7890, 6676, 52—fi Vette ossen 78—88, 66—76. 54—64 Stieren 76—8 66—74, 58—64. Vette kalveren 90100, 70—8 5565, alles per kg. Slacht nucht. kalveren per kg 50, 45, 40. pi stuk f 13. f 11, f 8. Slachtpaarden per kg 73,8 53. per stuk f 325, f 225. f 165. Werkpaarden p stuk f 400. f 275, f 175. Hitten per stuk f 295. f T f 160. Schapen per kg 65, 60, 50. per stuk f 3 f 27. f 17. Zuiglammeren per stuk f 17. f 14. f Kalfkoeien per kg f 285. f 205. f 165. Melkkoeie f 280, f 205, f 165. Melkkoeien f 280. f 205, f 16 Vare koeien f 220, f 165, f 140. Vaarzen f 16 f 130, f 100. Pinken f 110, f 90. f 70. Bokken geiten f 16. f 12, f 7. alles per stuk. Overzicht: Vette koeien en ossen aanvoer koi handel tamelijk, prijzen iets stijver dan gistere: prima koe 92 cent, prima os 90 cent. Stieren aar voer als vorige week, handel willig, prijzen hoo ger. Vette kalveren als vorige week, handel rede lijk, prijzen als gisteren, prima's f 1.15. Nuchtei slacht- en fokkalveren aanvoer kleiner, handi vlot. prijzen iets hooger. Paarden aanvoer a vorige week, handel matig, prijzen onveranden Sghapen en lammeren aanvoer iets ruimer, handi kalm, prijzen le en 2e few. iets hooger, 3e to onveranderd. Zuiglammeren aanvoer ruime: handel vlot, prijzen le en 2e kw. iets hooger, 3 kw. onveranderd. Kalf- en melkkoeien aanvo iets korter, handel lui, prijzen iets stijver. Varf koeien aanvoer kleiner, handel stroef, prijze prijshoudend. Vaarzen en pinken aanvoer kiel; handel flauw, prijzen onveranderd. Bokken geiten aanvoer matig, handel vlug, prijzen ie hooger. Mr. CORRY STOLZ-VAN DEN KIEBOOM. 19) Zoo erg is 't nu ook weer niet, lacht Frank. En.... eh't spijt me, dat ik zoo driftig werd straks, zegt hij een beetje verlegen. Ik ben nu eenmaal een driftkop, enfin, u kent me langza merhand. Ik heb er achteraf altijd genoeg spijt van. Wil Je nog thee, Frank? vraagt Lies. Nee, dank je, zegt Frank en kijkt niet op van lijn boek. Lies zucht. Frank is weer buitengewoon spraak- taam de laatste dagen. Is er iets? probeert ze. Je bent zoo stil. Nee, niets. Ik heb het druk, ontwijkt Frank. Zeg. ik kom morgenavond niet thuis. Morgenavond niet? schrikt Lies. Dat is nog nooit gebeurd, zoolang ze in Amsterdam wonen. Jasses, wat is dat nou? Waar moet je heen? Pleiten in Groningen, overmorgen om tien uur. Heb je er iets op tegen soms? Nee, natuurlijk niet Maar ik mag het toch wel vervelend vinden. Daar hoef je toch niet di rect kwaad om te worden. Kwaad worden? Wie begint er met kwaad worden, ik of jij? Ik natuurlijk, zegt Lies berustend. Ja jij. Omdat het je niet bevalt, dat ik het druk heb. Omdat je het niet hebben kunt, dat ik door mijn werk in beslag wordt genomen. Omdat je zelf den godsganschelijken dag niets uitvoert en daarom niet kunt begrijpen, dat een ander des avonds wel eens te moe kan zUn om te praten. Lies zwijgt. Daar zitten ze er weer midden in. In de ergerlijkste, banaalste getrouwde-menschen- luzie. Veertien dagen is het zoo heerlijk goed ge gaan. Maar Maandagavond is Frank van kantoor gekomen in een stemming, die meer dan verschrik kelijk was. En dat duurt nu al drie dagen. Wat kun je er tegen doen? Je mond houden en alles slikken of zelf op je poot gaan spelen? In beide gevallen eindigt het er mee. dat ze begint te huilen en dan is het heelemaal mis. Moedeloos leunt ze achterover in haar stoeltje voor de wijd-open ramen. Wat is het nog ellendig warm. In de diepte beneden zitten ze overal bui ten. de bewoners van de parterre-flats, die een tuintje rijk zijn. En verder, aan den achterkant van de huizenrij, waar ze het uitzicht op hebben, overal ook wijd-open ramen, en brandende sche merlampen. Overal mer.schen, die het ook warm hebben. Misschien ook w£l overal mannen, die lastig en prikkelbaar zijn door de warmte of door allerlei zorgen. Ze zucht nog eens. Benauwend is het leven hier. Vanuit haar donkere hoekje kijkt ze naar Frank, die ingespannen doorleest. Watglanst zijn haar leuk in het licht van de schemerlamp Als een blokken de schooljongen zit hij het dikke boek steunend op zijn hoogopgetrokken knie. En nog drie andere even dikke boeken op het tafeltje naast hem. „Ne- derlandsche Jurisprudentie' staat er op. Och, het is voor hem toch ook geen pretje, al dat werken met die warmte. En het is natuurlijk druk, de laat ste weken voor de rechterlijke vacantie. Begin Juli zal het wel beter worden. Zal Frank ook wel weer tijd voor haar hebben. En in Augustus krijgt hij drie weken heelemaal vrij'. Zalig. Misschien op reis. Zeg, wat doen we als je vacantie hebt? De vraag is er uit voor ze 't weet. Wat? zegt Frank, die het niet verstaan heeft Ze durft het niet herhalen. Ik ga naar bed, zegt ze. Ja, maf ze, klinkt het verstrooid. Den volgenden morgen weet Lies meteen bij het wakker worden: er is iets vervelends, o ja, Frank gaat op reis. Kom je thuis koffiedrinken? De vraag van iederen morgen, anderhalf jaar lang nu al. Geen denken aan. O. Moet ik nu al voor je inpakken? Nee, ik laat het straks wel halen. Zorg maar dat je om elf uur alles klaar hebt. Ik ben morgen gewoon om half zes thuis. Dan pa%? O Frankie Begin je weer? Lies, je begint knap verve lend te worden met je gezeur als je dat maar weet, zegt Frank ruw. Zwijgen nu. Niet zeggen: vroeger vond je 't zelf toch ook vervelend, als je op reis moest. Niet den ken, bij dit onverschillige afscheid, aan hoe 't vroe ger was. Als Frank vertrokken is huilt ze eens flink uit. Wat is het toch miserabel Als je niet genoeg van je man houdt, ben je natuurlijk ongelukkig. En als je teveel van je man houdt, ben je ook onge lukkig. Waar is de middenweg, de uitweg? Als je niets anders hebt als je heele leven, je heele bestaan uitsluitend moet draaien om je man? Je wordt knap vervelend met je gezeur.... Moet het daarop uitloopen? Dat nooit, zegt Lies hard op Maar wat dan? Hoe redden al die andere vrou wen zich er uit? Er zijn er toch honderden zooals zij. Vrouwen zonder kinderen en zonder bezig heden Nou ja, in ieder geval blijven die niet twee dagen thuis zitten treuren. Maar waar naar toe hier in Amsterdam, waar ze bijna geen sterve ling kent? Til en Gerard zitten in de Dolomieten. Gerrie dan maar in vredesnaam. Ze kan niet thuis blijven vandaag en morgen. Na de koffie kleedt Lies zich extra-netjes aan. Gerrie zal misschien wel mee wille ngaan ergens ge zei lig buiten theedrinken. Een beetje rouge, ze is zoo bleek en Frank ziet het nu toch niet. Hallo, zegt Gerrie. Zien we jou ook weer eens? Wat voer jij toch uit tegenwoordig? Me doodvervelen, zegt Lies. Nee toch? zegt de ander met een spottend lachje. Hoe gaat 't met Flip? en de spruiten? O best. De kinders zijn naar school en Flip is naar het Zuiden tot morgenavond. Zalig rustig. Frank is naar het Noorden ook tot morgen avond. Zonder jou? Nee maar, hoe normaal! Precies als gewone menschen. Lies gaat er niet op in. Zeg, jij ziet er stukken beter uit dan twee jaar geleden, zegt ze. De Amsterdamsche lucht bekomt jou blijkbaar beter dan de Geldersche. Ja en beter dan jou ook, zegt de ander vrien delijk. Jij loopt er maar belabberd bij tegen woordig. Ik kan gewoonwegniet tegen de stad, zegt Lies. Daarom kwam ik je juist vragen, of je mee uitging. Ergens buiten zitten. Kan ik helaas niet. Ik zit toch met de sprui ten. Die moet ik om vier uur gaan halen. Maar we kunnen hier buiten zitten. Op ons privé-ter- ras. Gerrie wuift met een weidsch gebaar naar het balconnetje achter de zitkamer. O ja. Zoo rijk zijn wij niet eens. Zeg, vind jij het alles bij elkaar niet beestachtig vervelend, dat flat-leven? Gerrie schiet in een lach. Weet je waar ik nu ineens aan moet denken? Ja, zegt Lies. Aan dien middag, dat ik bij jou thee gedronken heb, daarginds op je heidorp. Toen vroeg jij mij, of ik het leven niet beestachtig vervelend vond. Ja, en toen heb jij je den heelen middag uit geput in troostreden en wijze raadgevingen. Zullen we de rollen nu omkeeren? Kom maar op. Ik ben tot je dienst. Het spottende in haar toon houdt Lies terug. Ze had toch wel graag haar hart eens uitgestort. Al leen klagen over je man, over geharrewar in je huwelijk blijft toch altijd iets minderwaardigs, zelfs tegenover je beste vriendin. En dat is Gerrie op geen stukken na. Maar Gerrie is wel zooals ze daar tegenover haar zit weer echt de mon daine, wereldwijze vrouw van vroeger. Rijkelijk egoïst misschien, rijkelijk cynisch ook. maar in ieder geval eentje, die het leven best vindt en zelf zorgt, dat ze het best heeft. Och. zegt ze aarzelend. ik verveel me. daar is alles mee gezegd. Vroeger moest ik hard werken, maar hier op die stomme flat heb je niets te doen. En Frank heeft het druk, buitengewoo druk zelfs. Ja, dat heb ik van verschillende kanten hoord, zegt Gerrie met een eigenaardig lachje. Maar dat kun je toch alleen maar een verbit dend verschijnsel vinden? vorscht ze. Of nis soms? Ja. ja. natuurlijk, zegt Lies haastig. Ma: dat neemt niet weg. dat ik daardoor een grerze' loos saai leven heb. En dan altijd die stad nie dan huizen en straten, 't is om dood te gaan. Ja lieve kind, zegt Gerrie bedachtzaam. Daar weet ik maar één recept voor. 't Is een a! doend recept, maar ik vrees, dat jij er niet aan zi willen. En dat is? vraagt Lies met een vaag vermoe den. Bereden in de straat toetert een claxon. Gerrl holt naar het raam, buigt zich wuivend naar be neden. Hier, kijk zelf maar, zegt ze. zich naar Lie omdraaiend. Daar heb je mijn recept in lever, den lijve. Lies ziet een lagen open wagen. „Swallow taxeert ze oudergewoonte. Frank heeft haar m «i chauffeurstijd getraind in merkenkennis. Een i neer in sportpak aan het stuur, die Gerrie wenk naar beneden te komen. Die gooit als antwoor haar sleutelbos uit het raam. Hoef ik al trappen niet af, legt ze Lies uit. Parterre woor. een oude mevrouw, die constant de straatdeur ooi afsluit. Bang voor inbrekers. Zeg ze legt haa hand op Lies' arm ik hoop niet, dat je i verkeerd begrepen hebt. Ik wil wel graag over dokteren, maar dit recept is voor me zelf bestemc Stel je voor. Lies voelt zich kleuren. J kunt gerust zijn, zegt ze hoog. De deur van de zitkamer gaat open en de mf neer van de auto stormt binnen met uitgestoke: handen, die hij. constateert Lies, ijlings terugtrekt als hij haar in het oog krijgt. Gerrie stelt voor: Meneer Bloemberg Grim mestein mevrouw Robberts. /[Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6