Spa'd 'tju WOENSDAG 19 JUNI 1940 HAARLEM'S DAGBLAD De over van acht ballenTijdsbesparing en voor- en nadeelen voor bowler en batsman In de competitie van den H. C B. hebben de bowlers de overhand Een sterke R. C. H.-ploeg Toen eenmaal was besloten om de over van acht balie" bij het Nederlandsche cricket in te voeren nebben velen zich de vraag gesteld, hoe de spelers op deze verandering zouden reageeren en of het be loop der wedstrijden er merkbaar door zou wor den beïnvloed. Het was duidelijk, dat er speeltijd kon worden bespaard; het aantal malen, dat tusschen de overs moest worden gewisseld, werd natuurlijk merkbaar beperkt. Want indien men den tijd voor het zich opstellen van de fielders per over op 3/4 minuut rekent, dan zal op 360 ballen, dat zijn 60 oude en 45 nieuwe overs, het normale aantal in een gemid delde innings meer dan 11 minuten worden ge wonnen. Er zijn echter andere factoren waarmede rekening moet worden gehouden. In de eerste plaats zal een bowler en vooral een snelle bowler, die een ilink aantal overs voortdurend in den aanval is ge weest, zich op den duur meer krachtsinspanning moeten getroosten om bij de twee extra-ballen zijn lengte en richting te behouden. In een echt zo- mersche temperatuur zal hem dat niet zoo ge makkelijk vallen en daar komt nog bij, dat hij zijn snelheid en effect oordeelkundig zal moeten afwisselen om te voorkomen, dat een batsman te spoedig op hem ingespeeld raakt. Daartegenover staat het voordeel dat een bowler thans krijgt, wanneer aan het begin van een over een wicket is gevallen en de inkomende batsman de kans heeft dat hij zeven ballen achter elkaar te verwerken krijgt. Dit is vooral van invloed op het zelfvertrouwen van „de staart" van een elftal. Hoewel de competitie van den Haarlemschen Cricket Bond pas kort is ingezet, kan toch reeds worden geconstateerd, dat de bowlers over het algemeen sterk de overhand hebben. Slechts een enkel elftal slaagde er in, meer dan honderd runs te maken en in de twee gevallen, waar dit wel lukte, was dat hoofdzakelijk aan de bijdrage van één of twee spelers te danken. Reeds thans kan met vrij groote zekerheid wor den voorspeld, dat R.C.H. ook dit seizoen het kam pioenschap zal veroveren. Feitelijk is dit elftal te sterk voor de plaatselijke competitie, maar aan gezien er bezwaren bestonden tegen inschrijving in den Nederlandschen Bond de Heemstedenaren beschikken slechts over een beperkt aantal spelers werd de zaak op denzelfden voet voortgezet. De ploeg heeft in Van Roon en Zonneveld een paar succesvolle bowlers, terwijl Van Musscher als een der meest bekwame batsmen van ons rayon moet worden beschouwd. Bovendien zijn er nog andere spelers, die het slaghout vaardig kunnen hanteeren. Wij hebben in deze rubriek dikwijls geijverd voor de instelling van geregelde stedenwedstrijden tusschen vertegenwoordigende voetbalploegen, om dat dit soort matches een welkome afwisseling vormt met de soms wat eentonige competitie. Nu de eerste wedstrijden van het Haarlemsch elf tal in het vierbonden-tournooi ten bate van Rot terdam zijn gespeeld, kan worden geconstateerd, dat men op deze wijze inderdaad interessante ont moetingen kan organiseeren. Allerwegen was men het er over eens, dat de wedstrijd HaarlemAm sterdam, wat spelpeil, tempo en enthousiasme betreft, verre uitging boven wat men in het af- geloopen seizoen in Haarlem en omstreken te zien heeft gekregen. Het overwicht, dat onze stadgenooten in de tweede helft verkregen, was hoofdzakelijk te dan ken aan de groote geestdrift, waarmede werd ge speeld. En ongetwijfeld zou dit overwicht in dui delijker cijfers zijn uitgedrukt, als de roodwitte place een meer doelmatige tactiek had gevolgd. De diepe W-formatie is uit den tijd geraakt en het stopper-spil-systeem is hard op weg, denzelf den kant uit te gaan. Een dergelijke tactiek, hetzij alleen wat het eerstgenoemde onderdeel betreft, hetzij in combinatie met de versterkte verdediging toegepast, mocht dan al succes hebben geoogst, HENGELEN VISCHCOLLEGE DE VRIJE HENGEL. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag haar jaarlij kschen kaswedstrijd op bovenmaatsche witvisch in dc Ringvaart bij Vijfhuizen. De prijzen die bestonden uit huishoudelijke artikelen werden des avonds in het clublokaal van den heer IJ. Doves met een toepasselijk woord aan de diverse winnaars uitgereikt. Dc uitslag was; 1. N. Out. 2. W. Out Jr.. 3. W Vermond, 4. P. Brand. 5. B. v. Luik Sr.. 6. Keur, 7. S. Post, 3. B. v. Luik Jr., 9. E. Koelemïj, 10. W. v. Luik. Vriendschap zij ons doel. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag 1.1. een wedstrijd op bovenmaatsche witvisch in de Ringvaart bij Vijfhuizen. De uitslag was als volgt; Held van den dag: A. Eerhart met de meesten en de grootste, 2e pr. H. Eerhart. 3e pr. Heinsber- gen. 4 P. Touw, 5 J. Eerhart, 6 P. John, 7 J. J. Freijer. De prijzen werden in 't clubgebouw door den voorzitter, den heer A. de Boer, met een toepas selijk woord uitgereikt. Hel Baarsje. Deze vischvereeniging hield Zondag jl. haar on- derlingen wedstrijd op witvisch in het gepachte water de Poelen, gelegen aan den Zomerweg. De vangst was slecht. Na afloop werden door den voorzitter de prijzen uitgereikt. No. 1 A. v. Wageningen, meeste, 2 A. Geerts, grootste visch, 3 J. v. Teun eb roek, 4 P. Berghuis, 5 H. Veen. 6 J. v. Doorn, 7 B. Veen, 8 J. Veen, 9 Jac. Bos, 10 N. Vernout, 11 H. Koster en prijsje voor het laatste dat gevangen werd in dezen wed strijd. TUSSCHEN HET RIET. Zondag hield bovengenoemde vereeniging haar eersten kaswedstrijd op witvisch in het ge zamenlijk gepachte water van dc Leidschevaart (Groene rak» Er werd gevischt op bovenmaat sche visch, een kleine 100 leden namen hier aan deel. Gevischt werd om den Willemse wisselbeker en 20 fraaie prijzen bestaande uit Hengelsport artikelen. Vele waterbewoners werden ver schalkt. DE FOREL. Zondag 16 Juni hield het vischcollege „De Forel" een wedstrijd in de Leidschevaart. Er werd niet veel gevangen. De uitslag was: 1 F. Hoogeboom, 2 F. Huis in 't Veldt, 3 B. Duits, 4 H. Meijer, 5 N. Balk, 6 H. J. v. Os, 7 F. Steggink, 8 K. Koek. toen de tegenpartijen er nog geen antwoord op wisten te vinden, dit succes kon toch alleen wor den verkregen, wanneer het systeem als een bus klopte. Dat wil zeggen, als een elftal was samen gesteld uit spelers, die de opstelling en manoeuvres grondig tezamen hadden ingestudeerd en die vol komen met elkanders speelwijze vertrouwd waren. Haperde er een enkel onderdeel, b.v. door het opnemen van een invaller in de ploeg, dan liep het raderwerk niet meer en de nadeelen waren grooter dan de voordeelen met den begrijpelijken achteruitgang in vorm als gevolg. Het behoeft geen betoog dat een ploeg, samen gesteld uit spelers van verschillende clubs, zich nooit aan het beproeven van een dergelijk systeem mag wagen, omdat het noodzakelijkerwijze leidt tot tallooze misverstanden en fouten in de opstel ling van de spelers ten opzichte van elkaar en van hun tegenstanders. Dat Haarlem met 21 van Amsterdam vermocht te winnen, was naast het enthousiasme van alle spelers, hoofdzakelijk te danken aan het individueel uitstekende werk van Wille, Zandstra, De Vries en Sterk, alsmede aan het doorzettingsvermogen en het harde schot van Van der Hulst. Immers in de eerste helft leek de op stelling der- achterspelers ten 'opzichte van spil De Vries en-de beide Amsterdamsche buitenvoorwaart- sen op niets, terwijl gedurende den geheelen wedstrijd het drie-man-systeem van de voorhoede de stootkracht van den aanval met meer dan vijftig procent verzwakte. WATERPOLO WEDSTRIJDEN VAN „DE WATERRATTEN". Woensdagavond worden in de Gem. Zweminrich ting aan de Houtvaart de navolgende wedstrijden gespeeld: D.W.R. 2Haarlem 2 (heeren) en D.W.R. 1D.W.R. 2 (dames). Scheidsrechter is de heer A. van Huisstede. Vrijdagavond wordt gespeeld de heerenwed strijd D.W.R. Y. Scheidsrechter de heer A. J. Braam. Gezien de wedstrijden die deze vereenigin- gen voor de wintercompetitie tegen elkaar gespeeld hebben en het resultaat dat D.W.R. bereikt heeft te Utrecht tijdens den polodag, kan een spannende wedstrijd tegemoet gezien worden. Zoowel Woens dag als Vrijdag beginnen de wedstrijden te 7.45 uur. Het D.W.R .-zevental is voor den wedstrijd tegen het Y als volgt samengesteld: N. Kollerie, D. v Viersen., J. R. Sèubring, H. Pieters, A. A. v. d. Bogaerde, H. J. Kollerie, E. Behle. VOETBAL De Kampioenscompetitie van den K, N. V. B. Naar wij vernemen zijn de volgende wedstrijden om het kampioenschap van Nederland vastgesteld: Zondag 23 Juni: HeraclesBlauw Wit G.V.A.V.Feijenoord Zondag 30 Juni: JulianaHeracles FeijenoordBlauw Wit Zondag 7 Juli: GV.A.V.Juliana- HeraclesFeijenoord Haarlem—Utrecht. Wij brengen in herinnering dat de wedstrijd Haarlem—Utrecht welke hedenavond op het E.D.O.-terrein zal worden gespeeld ten bate van Rotterdam te 8 uur aanvangt hetgeen de be langstelling ongetwijfeld ten goede zal komen. De wedstrijd zal door den heer Ch. Boeree wor den geleid. Dit jaar geen Vierdaagsche. Leiding acht zich niet verantwoord. De leider der Vierdaagsche Afstandsmarsehen deelt ons het volgende mede. Verschillende omstandigheden hebben het hou den der Vierdaagsche Afstandsmarschen van 23 t/m 26 Juli a.s. onmogelijk gemaakt. Talrijke factoren betreffende de legering, voe ding, de parcoursen alsmede de beschikbaarstel ling van materieel en personeel zijn hierop van invloed geweest. De leiding der marschen is dan ook van mee ning, dat met deze onzekerheid het niet verant woord is dit jaar den 30sten marsen te houden. Zij hoopt dat de trouwe deelnemers(sters) dit standpunt zullen kunnen billijken en ook in de toekomst hun moreelen steun aan onze mooie Vierdaagsche zullen blijven geven. De reeds gestorte inleggelden zullen binnenkort den ingeschrevenen worden teruggezonden. Aanvoer van hout te Haarlem. Binnendoor per schip uit Delfzijl. Naar wij vernemen zijn dezer dagen te Haarlem eenige schepen met hout uit Delfzijl aangekomen. De reis werd binnendoor gemaakt over het IJselmeer. Daar wij eenige weken geleden medegedeeld hebben, dat met de Duitsche overheid onder handelingen gevoerd worden om de mogelijk heid het tekort aan hout in Nederland aan te vullen door hout-export uit Scandinavië, rees de veronderstelling dat de houtaanvoeren daarmee verband hielden. Wij vernemen even wel dat het nog niet zoover is. Het hout dat nu uit Delfzijl gekomen is, was daar reeds voor het uitbreken van den oorlog aangekomen. Het werd toen gelost, maar thans was er scheepsgelegenheid om het verder naar Haar lem te transporteeren. „HET KOMENDE KONINKRIJK VAN GOD". Er worden zes Avondstilten in de Begijnhof kapel, Begijnhof 6 te Haarlem, gehouden, uit gaande van een comité uit de Gereformeerde Kerk in H.V. Het onderwerp dat daarin behandeld wordt is „Het komende Koninkrijk van God", in het licht van 6 Bijbelsche figuren. Sprekers zijn: Woensdag 19 Juni: ds. G. W. van Deth, Geref. (H.V.), over Jona; Woensdag 26 Juni: pastoor C. F. Nieuwenhuizen, Oud-Kath., over Joel; Woensdag 3 Juli: ds. H. J. Drost, Ned. Herv., over Johannes de Dooper; Woensdag 10 Juli ds. W. Spliethoff, Evang. Luth., over Jezus Christus; Woensdag 17 Juli ds. M. van der Voet, Ned. Herv., over Paulus; Woensdag 24 Juli: ds.J J. Buskes Jr., Geref. pred. te Rotterdam (in H.V.) over Jo hannes op Patmos. Verder is er medewerking van verschillende musici. Ook vleesch op de bon? Onze veevoederpositie, steeds voor een belang rijk deel afhankelijk van buitenlandsche aanvoer - mogelijkheden, is uiteraard voorshands niet bij zonder gunstig, aldus schrijft de Tel. In verband hiei;jnede en tevens vooral om de marktprijzen te steunen, heeft de Ned. Veehouderij Centrale, naar het blad verneemt, besloten, zoolang dit noodig blijkt, varkens af te nemen. Wekelijks worden er voorloopig ongeveer 5000 aangekocht ter inblik king en voorts in het Oosten des lands eenige duizenden lichtere varkens om in te vriezen. Wanneer dit te zijner tijd noodzakelijk blijkt, zullen tegen het najaar wellicht ook oude melk koeien worden opgekocht ter inblikking. Al dit blikvleesch zal bij invoering van vleesch- distributie, waaromtrent in de kringen van be langhebbenden reeds geruchten loopen. een niet onbelangrijke rol kunnen spelen. Het verbod van verkoop \an vleesch in blik en andere vleesch- conserven is ook een aanwijzing, dat deze distri butie wel niet lang meer op zich zal laten wach ten. Naar verluidt, zou het de aanvankelijke be doeling zijn. het wekelijksch rantsoen op onge veer één pond per persoon te stellen. Te bevoegder plaatse wenschte men het blad ten deze geen inlichtingen te verstrekken, aange zien de plannen nog niet geheel uitgewerkt zijn en dus nog geen beslissing genomen is De Duitsche kustpolitie neemt de omgeving op aan boord van het patrouille vaartuig, onder bescherming waarvan deze week 18 visschersschepen van Scheveningen vertrokken De visch wordt gesorteerd tijdens den vangst op de Noordzee, welke deze week voor verschillende Nederlandsche visschersvaartuigen weer mogelijk is geworden 1939 bracht den tuinbouw vele tegenslagen. Export-opbrengst geringer dan in 1938 „De Nederlandsche tuinbouw heeft in 1939, evenals vele andere takken van nijverheid en handel, zijn deel van de tegenslagen gehad. Het jaar begon in een bijzonderen winter. Het plotse ling invallen van een strenge vorst heeft het tuinbouwbedrijf verrast en in de teelten veel schade toegebracht. De nog te velde staande producten en de aardbeienplanten bevroren, ter wijl verder het jonge plantmateriaal grooten- deels werd vernietigd. Vooral door het laatste kwam in de voorjaarsteelten van den glastuin bouw een belangrijke vertraging. Bij het inhalen van dien achterstand door het telen van snel groeiende gewassen was eenzijdigheid in de teel ten uiteraard niet te vermijden, hetgeen tot uiting kwam in het prijspeil, toen deze produc ten in een kort tijdsbestek bij groote hoeveel heden ter markt werden gebracht", aldus het jaarverslag van het Centraal Bureau van de tuinbouwveilingen in Nederland. De tweede tegenslag trof den tuinbouw in zijn gevoeligste zijde. nl. in den afzet zijner produc ten naar het buitenland door de maatregelen van de omringende landen in verband met het besmettingsgevaar van den Coloradokever En tenslotte kwam, nadat in de zomermaan den de uitvoer geleden had onder de ongunstige gevolgen van de internationale spanningen, in September de oorlog, waardoor de export van tuinbouwproducten nog moeilijker werd. Kleinere export. De handel in tuinbouwproducten op het bui tenland was minder gunstig' dan in 'hef voor gaande jaar. Naar de hoeveelheid steeg de uit voer in 1939 weliswaar met 14 millioen kg tot 432 millioen kg, maar de totale opbrengst was 1.6 millioen gld. kleiner en bedroeg 41.6 mil lioen gld. In de onderdeelen van dezen export neemt de versche groente veruit de belangrijkste plaats in: Uitvoer 1939: versche vruchten 27 mill, kg (4.5 mill, gld.), versche groenten en vroege aardappelen 350 mill. kg. (29.2 mill, gld.), vruch- tenpulp 22 mill, kg (4.7 mill, gld.) en geconser veerde groenten 33 mill, kg (3.1 mill. gld). Het Duitsche afzetgebied. Ook in 1939 was Duitschland het voornaamste afzetgebied van den Nederlandschen tuinbouw. De export van groenten en fruit steeg in dat jaar van 135 tot 157 millioen kg, de waarde van 16.2 tot 16.8 millioen gld. Van den totalen Neder landschen export van versche vruchten ging niet minder dan 70% (18.8 mill, kg) en van versche groenten bijna twee-vijfde gedeelte naar het Duitsche rijk. De omvang en beteekenis van dezen handel op Duitschland blijkt verder wel uit de volgende op somming van de exporthoeveelheden der voor naamste producten: Appelen. 10 millioen kg., druiven 5 millioen kg, tomaten 21 millioen kg, komkommers 28 millioen kg. sla 9 millioen kg, bloemkool 6 millioen kg, roode, witte en gele kool 22 millioen kg en vroege aardappelen 15 millioen kg. Nu in de veranderde omstandigheden een nieuwe regeling voor den export van groenten en fruit naar Duitschland is getroffen, mag ver wacht worden, dat in den loop van 1940 deze uit voer nog belangrijk zal stijgen. De Nederlandsche tuinbouw kan deze ruimere plaats op de Duit sche markt zonder eenig bezwaar vullen en daar naast niettemin de volledige groentevoorziening van het Nederlandsche volk verzorgen. Dc andere landen, De totale export van groenten en fruit naar Engeland in 1939 was naar de hoeveelheid onge veer gelijk aan die in 1938, nl. ruim 200 millioen kg., meer dan de helft hiervan waren uien, de uitvoer van uien steeg namelijk van 95 tot 113 millioen kg., de uitvoer van bijna alle overige producten daarentegen daalde aanmerkelijk. De totale waarde van onzen tuinbouwexport naar Engeland was dientengevolge ruim een millioen gulden lager dan in 1938 Op de eerste plaats be lemmerden zware invoerrechten den invoer van onze producten, terwijl daarnaast de bepalingen wegens het Coloradokever-gevaar sommige Ne derlandsche tuinbouwcentra len opzichte van den Engelschen export in een zeer ongunstige positie hebben gebracht. Onmiddellijk na het uitbreken van den oorlog vaardigde Engeland een invoerverbod uit ten aanzien van de meeste onzer tuinbouwvoortbrengselen, met name de druiven werden hiervan de dupe. Ook de uitvoer naar België had in 1939 in bij zondere mate met handelspolitieke moeilijkheden te kampen, tengevolge waarvan de export daalde van 42 tot 34 millioen kg, de waarde van 2.8 tot 2.1 millioen gld. Vooral dc uitvoer van bloemkool, tomaten, boonen, sla en aardappelen naar Bel gië was aanmerkelijk kleiner dan in 1938 (A.N.P.) De Noord- en Zuid-Ho! lands olie Redding Maatschappij in de oorlogsdagen. AMSTERDAM, 18 Juni (A.N.P.) Ook aan het personeel en materieel der N.Z.H.R.M. werden van 1014 Mei zware eisehen gesteld. Verschillende malen werden reddingbooten, t.w. de molorredding- booten „Zeemanshoop", .Neeltje Jacoba", „Dorus Rijkers", „Abraham Fock" en „Hilda", door de militaire autoriteiten gerequireerd voor het ver- leenen van zeer. belangrijke diensten, die onder de bijzondere omstandigheden veel risico voor beman ningen en booten met zich mee brachten. Vooral de motorreddingboot „Dorus Rijkers" die op 13 Mei voor het afhalen van een gewonde van Hr. Ms. G 13" naar de Doove Balg werd gestuurd en den 14en Mei om 19 uur uitvoer op het bericht, dat Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau" op ongeveer 5 zeemijl bewesten Callantsoog in nood verkeerde, heeft groot" gevaar geloopen. Een belangrijk verlies voor de vloot van de N. Z. H. R. M. is het verdwijnen van de motorred dingboot „Zeemanshoop" van station Scheveningen Deze boot werd in den avond van 14 Mei door eenige gewapende Nederlandsche militairen buit gemaakt, die kans zagen den motor aan den gang te krijgen en met ongeveer 30 vluchtelingen aan boord naar buiten te varen. Of de „Zeemanshoop" ooit in Engeland is aangekomen (er was voor 15 uur brandstof aan boord) is onbekend. Misschien is zij op zee drijvend opgepikt en in een Britsche haven binnengebracht. Er is dus nog een kleine kans dat de N.Z.H.R.M. deze uitstekende reddingboot, die in Scheveningen reeds zooveel schitterende diensten verrichtte, na den oorlog terugkrijgt. De motorreddingboot „Prins Bernhard" van Sche veningen is echter intact en zoodra de motorred dingboot .Arthur" gereed komt zal deze boot de plaats van de „Zeemanshoop" in de Scheveningsche visschershaven innemen. De Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Mij. zal alles in het werk stellen om het reddingwezen van Rottumeroog tot Scheveningen paraat te houden. Ondanks het zeer verhoogde risico blijven de be manningen volledig bereid hun leven te wagen om in nood verkeerende opvarenden van schepen of vliegtuigen te redden. Moge het Nederlandsche volk zijn steun blijven geven aan het onmisbare menschlievende werk. dat de N.Z H R M. die, ge heel door vrijwillige bijdragen in stand wordt gfehouden. reeds gedurende ruim 115 jaar aan onze kust verricht. DE EENE BROER DEED VOOR DEN ANDER EXAMEN. Middenstandsdiploma het begeerde doel TEGEN BEIDEN VIER MAANDEN GEVANGENISSTRAF GEëlSCHT. Voor de meervoudige kamer der Arrondis.se- ments Rechtbank te Utrecht is Dinsdag een merkwaardig geval van oplichting en mede plichtigheid tot oplichting van een midden standsdiploma behandeld. Op 17 Augustus had in hotel Poll te de Bilt een middenstandsexamen plaats, waaraan o.m. aan deel moest nemen de 26-jarige bakker A. F uit Jutphaas. Deze jongeman zou het examen voor den derden keer moeten afleggen en het zap er naar uit, dat hij het ook ditmaal niet zou halen Op den ochtend van het examen voelde hjj zich. aldus de verklaring welke hij gisteren voor de rechtbank aflegde, niet erg prettig en om dat hij voor de toekomst toch het zoo zeer be geerde diploma in bezit wenschte te hebben, vroeg hij zijn broer, den 22-jarigen assurantie- bezorger J. F of die voor hem naar het exa men wilde gaan. Deze aarzelde geen moment, stapte op de fiets en reed naar het examen, waar hij de commissie een oproepingsformulier overhandigde, dat door zijn broer, den bakker, was geteekend. Het examen bestond uit drie vakken: han delscorrespondentie, boekhouden en Neder- landsch. Er was aanvankelijk niemand, die de verwisseling van broers bemerkte en in alle rust en stilte werd het schriftelijk gedeelte ge maakt. De assurantiebezorger die. naar ter zitting bjeek, geheel onvoorbereid naar het examen was getrokken, bracht het er lang niet slecht af. Het waren wel eenvoudige vragen, maar het verwonderde den voorzitter van de examen commissie, dat de „bakker" ditmaal zoo vlot zijn werk deed. Een en ander was voor hem aanleiding de zaak eens aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen en toen men daar mee gaande was, bleek alras, dat er verschil in handschrift was. Terzake poging tot oplichting van een mid denstandsdiploma had de assurantiebezorger zich Dinsdag te verantwoorden. Verdachte bekende, dat hij tot zijn daad was gekomen om zijn broer uit een benarde positie te helpen. Hij wist van zijn broer, dat hij niet al te best kon leeren en voor het gezin was het toch noodzakelijk dat het diploma eindelijk eens behaald werd. Hij had in deze fraude geen ernstig feit gezien, doch zeide thans, dat hij spijt had van zijn daad. De officier van Justitie achtte de poging tot oplichting en medeplichtigheid daaraan bewe- zenen eischte tegen ieder een gevangenisstraf van vier maanden. (A.N.P.) HET VERGAAN VAN DE PETTEN IJM. 49. De Raad voor de Scheepvaart heeft Dinsdag on derzocht de oorzaak van het lek worden en zinken van den stoomtrawler „Petten" IJM 49 op 21 Fe bruari 1940. De schipper werd op schuldvraag ge hoord. Hij verklaarde, dat geruimen tijd gevischt was. Het weer was slecht geweest doch klaarde op 21 Februari jl. weer op. Omstreeks 4 uur in den mor gen werd de schipper gewaarschuwd, dat in de machinekamer water binnendrong. Alle pompen, zoowel de machine- als de handpompen, werden in werking gesteld, doch het bleef zonder werke lijk resultaat, zoodat om vijf uur noodseinen wer den gegeven. Het viss.chersvaartüig „Viking Bank" kwam hier op af en nam om 8.15 uur de bemanning van de „Petten" aan boord. In den middag werd het zin kende schip op sleeptouw genomen. Om half zes verdween het onder de golven. Een onderzoek naar de oorzaak van het binnen dringen van het water was niet ingesteld. Een adjunctexpert van de scheepvaartinspectie te IJmuiden, die een uitvoerig onderzoek had inge steld en daarover rapport had uitgebracht, was de meening toegedaan, dat de trawler te gronde is gegaan door een opeenhooping van onkunde en na latigheid. Alle leiding ontbrak in de machineka mer. Niemand heeft daadwerkelijk ingegrepen. Was er wel behoorlijke en rustige leiding geweest, wel licht was dit ongeval dan niet gebeurd. De reeder werd eveneens gehoord over den toe stand, waarin het schip zich bevond. Deze was vol gens den reeder uitstekend. De machinisten ken den hun vak zeer goed. De vloeren van de machi nekamer waren moeilijk los te maken. Dat het schip in .goede conditie was mag blijken uit het feit dat het voor een belangrijk deel voor eigen risico voer. De reeder uitte de veronderstelling, dat het schip over iets geschuurd heeft en lek is ge raakt. De waarnemend-inspecteur voor de scheepvaart, die tenslotte het woord kreeg, gaf als zijn meening te kennen, dat de rapporten der deskundigen zeer duidelijk zijn. Er was onvoldoende leiding aan boord. Men heeft niet naar het lek gezocht. (A.N.P.) ALGEMEEN NED. VERBOND. Verschenen is het jaarverslag over 1939 van het Algemeen Nederlandsch Verbond. Er blijkt uit, dat het ledental eenigermate terugliep en wel van 5863 tot 5790. Een opgewekt vereenigingsleven viel in vrijwel alle afdeelingen waar te nemen, al bemoeilijkten de tijdsomstandigheden natuurlijk de actie van het verbond in binnen- en buitenland. De groep Suriname had met groote moeilijkheden te kampen. Daarentegen gingen de afdeelingen Kaapstac en Nieuw-Nederlar-d vooruit. De groep Vlaanderen steeg van 398 tot 458 leden. Ten gevolge van de mobilisatie is aan de boek verspreiding een groote uitbreiding gegeven. Niet minder dan 690 kisten zijn verzonden, 669 bleven in Europa, 13 gingen raar Afrika, 6 naar Amerika en 2 naar Azië. Het aantal kisten naar Vlaande ren steeg van 483 tot 554. Voor de gemobiliscerden van leger en vloot in Nederland werden 53 kisten afgestaan. Tenslotte memoreert het verslag mei voldoening I de huisvesting in het nieuwe gebouw Suriname- straat 28, Den Haag. OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN. Op Donderdag 20 Juni zal de heer J. Kits, leider van de „Openlucht-Evangelisatie" te Zeist, in de Begijnhofkapel te Haarlem, een spreekbeurt ver vullen voor het Comité voor Opwekkingssamen komsten. Donderdag 27 Juni wordt er geen bijeen komst gehouden in verband met de dan plaats vin dende tencampagne aan het Soendaplein. ZESDE ZOMERCONCERT DER H. O. V. Met de ouverture „Fidelio" van Beethoven wordt het concert, dat Donderdagavond in den Stadsschouwburg te Haarlem uitgevoerd wordt, geopend. Daarna volgt van denzelfden componist de eerste Symphonie. Na de pauze za) de solist Constant Moerman voordragen: de Symphonie Espagnole (voor viool en orkest) van Ed. Lalo. Met de ouverture ,JLe Roi d'Ys" van denzelf den componist zal het concert, dat door Mari- nus Adam zal worden geleid, worden besloten. Aanvang kwart voor acht. einde 9.30 uur. Na afloop gaan er nog in beide richtingen om de 15 minuten trams

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8