Haarlems Dagblad Arbeiders aan het Werk. Belgische Koningskinderen naar Portugal Eenheidsband. Hotel Hermitage Fransche onderhandelingen met Duitschland. BERICHT Bonnen De schipper kwam weer aan bod. 57e Jaargang No. 17485 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij. Zuidet Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082 Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen KreclieP. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 20 Juni 1940 Abonnementen per week ƒ0.25. per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Het is gebleken dat bij de bezettende overheid in ons land het streven voorzit, in haar samenwer king met de Nederlandsche autoriteiten niet alleen den opbouw te bespoedigen van al hetgeen door den oorlog verwoest is, maar ook de werkloosheid te bestrijden, ja er een einde aan te maken. Der halve staat de kwestie der belangrijke werkobjec- ten opnieuw op den voorgrond en als men daarbij denkt aan het eigen district, in de eerste plaats aan de centrum-gemeente Haarlem, komt meteen de gedachte op aan de twee zeer belangrijke groote werken die onderhanden maar nog niet voltooid zijn. Maar ook aan een derde dat al jaren op het programma staat en door de moeilijkheid der kostenverdeeling tusschen de betrokken instanties het nog steeds niet tot een begin van uitvoering heeft gebracht. Onderhanden is al sinds meer dan een jaar de uitvoering van het groote rioleeringsplan voor de gemeente, die gestadig vordert. Het is een werk dat millioenen kost. Het publiek geeft er zich wei nig rekenschap van-, behalve dan degenen die de last van opgebroken straten tijdelijk ondervinden, maar het is een onderneming die van het groot ste belang voor stad en bevolking is, hetgeen na alles wat er vroeger over geschreven is wel geen nadere toelichting meer behoeft. De aanvankelijke opzet hield rekening met een uitvoeringstijd van een jaar of acht maar opende de mogelijkheid tot uitbreiding van het aantal te werk gestelde ar beidskrachten naar behoefte. Men is geneigd tot de vraag of de uitvoering van het werk zou kun nen worden bespoedigd. Ook het eerste deel van de uitvoering der ha ven- en industrieplannen in den Waarderpolder, achter de Lichtfabrieken, is onderhanden genomen en ook hier geldt het een groot plan. Weinigen ko men daar ooit en weinigen beseffen dus dat dit eerste stadium van een nieuwe wording is aange vat. Maar als men er aan denkt komt meteen de gedachte boven aan het derde plan, dat voorna melijk op de kostenverdeeling is blijven stuiten en niet alleen de gemeente maar ook Rijk en Provin cie aanbelangt en niet in het minst de Nederland sche Spoorwegen, dewelker bereidheid tot finan- cieele deelneming tot dusver zeer veel te wenschen heeft overgelaten. Ik bedoel natuurlijk de ophoo ging van de spoox-baan in het Westen der stad, waarmee de verplaatsing van het goederenstation naar dienzelfden, hierboven genoemden Waarder polder gepaard zou moeten gaan en die zou moeten leiden tot den bouw van viaducten bij de Wester gracht, Pijlslaan, Munterslaan en Zandvoortsche- laan. Daardoor zou het groeiende Westen van Haarlem uit zijn vei-keers-isolement verlost en het groote verkeer met Zandvoort, voor het zeer be langrijke deel dat over de Zandvoortsche laan gaat, van zijn zeer hinderlijke barrière worden bevrijd. Zoodat ik daareven eigenlijk nog niet voldoende belanghebbende instanties heb genoemd, want ook de gemeenten Heemstede, Bloemendaal en Zand voort zouden onmiskenbaar voordeel hebben van een uitvoering van dit groote werk. Er is onlangs nog in dit blad over geschreven en er worde hier nu weer eens met nadruk op teruggekomen. Te lang heeft deze zaak al gesleept; haar oplossing schijnt geenszins onoverkomelijk. Het is duidelijk dat het hier een belangrijk werk- object geldt in het algemeen belang. Nederlandsche wex-kobjecten van deze beteekenis zullen ons allen ten goede komen en niet het minst den velen arbei ders, die erdoor aan den slag zullen gaan. Er zijn meer wenschelijkheden, meer desiderata die in een stad als Haai-lem naar voren komen, zoo als die er altijd zijn. Wij zullen gelegenheid hebben andere naar voren te brengen. Het leven staat niet stil. Dit plan van de ophooging der spoox-baan en de verplaatsing van het goederenstation heeft zóó lang gehangen, het is ook in den Haarlemschen Raad al zoo vaak ter sprake gekomen dat wij het opnieuw op den voorgrond meenen te moeten plaat sen als een stads- en tevens als een districtsbelang van den eex-sten rang. R. P. CHIAPPE GOUVERNEUR VAN.PARIJS. BORDEAUX, 20 Juni (Havas) Verschei dene bladen melden dat Jean Chiappe tot gouverneur van Parijs is benoemd. De gemeen teraad, die niet uit Parijs vertrokken is, zou den vroegeren prefect van politie eenstemmig gekozen hebben. Duff Cooper over de nieuwe situatie. „Sterkste actiefpost verloren". Het D.N.B. meldt; De Britsche minister van voorlichting, Duff Cooper, heeft een radiorede gehouden, waarin hij verklaarde het lot van Frankrijk te betreuren, gezien het feit, dat En geland in het Fransche leger zijn sterkste actiefpost heeft verloren. Cooper meende voorts dat het probleem voor Engeland in de toekomst ernstig is, doch wel eenvoudiger omdat het front aanzienlijk korter is geworden. Hij be schouwde in dit verband den Atlantischen Oceaan als een krachtige rugdekkng. welke En geland in den strijd zou beschermen. Hij be weerde dat aan de andere zijde van dezen Oceaan de Vereenigde Staten en alle landen van Midden- en Zuid-Amerika hun hulpbron nen ter beschikking van Engeland zouden stel len. Ondanks het falen van den blokkade-oor log stelde Cooper tenslotte zijn hoop op dit middel, waarbij hij verklaarde, dat Engeland een langdurigen oorlog kan doorstaan. SAN SEBASTIAN, 20 Juni. (Stefani). De kinderen van Koning Leopold van Bel gië zijn de internationale brug te Irun ge passeerd en zullen via Spanje naar Portugal gebracht worden. Rijkscommissaris dr. Seyss-lnquart inspecteert het 4de S.S. Totenkopf Bataljon na de oHicieele over dracht, welke Woensdagmiddag op het Binnenhof te Den Haag plaats vond (Volgens de verwachtingen zal er geen noodzaak ontstaan tot distri butie van fietsbanden over te gaan. Door de Nederlandsche fabrieken zal een eenheidsband worden ge construeerd.) Dit is een nieuws dat zeker wel Met vreugde wordt vernomen. Er zal in banden (fietsmodel) Geen distributie komen. Wij zullen later, zooals nu, De bandeloosheid mijden, Er blijft een band voor mij en u Als band tusschen ons beiden Lucht is er ook in overvloed, Waarvan een band moet leven, Wij kunnen hem dit hartebloed Ook x-ijklijk blijven geven. Het is dus voor ons fietsverkeer Verheugend goed in orde, Mits glas en spijkers en zoo meer, Als steeds ontweken worden. U kunt als steeds in Nedex-land, Uw rijwielbanden koopen, Men maakt aan den loopenden band, Den band, die vlot moet loopen. Heel veel méér dan fietsverkeer Heeft in de lage landen, Behoefte haast aan niets zoozeer, Als hechte eenheidsbanden. P. GASUS. BOOTTOCHT AMERICAN CLUB totaal UITVERKOCHT! Nog enkele kaarten vóór ZONDAG 23 JUNI A.S. a 1.50 bij H. KWEKKEBOOM, Nwe. Gracht 98. (Adv. Ingez. Med.) Vereeniging van Vrijzinnige Hervormden te Haarlem. Dr. W. Banning aanvaardde het beroep. Neemt Uw welverdiende Va can tie in gelegen in het rustige ZEIST Matige prijzen (Adv. Ingez. Med.) Twee brillen is geen luxe, maar wel een weelde die U zich mag veroorloven, omdat het alles vóór heef!. Informeer eens bij KEIP GR. HOUTSTRAAT naast Luxor (Adv. Ingez. Med.) Gevolmachtigden aangewezen. LONDEN, 19 Juni (D.N.B.) Naar Reuter meldt zou de Fransche radio heden de volgende mededeeling verspreid hebben: De ministerraad is hedenmorgen onder voor zitterschap van president Lebrun bijeenge komen. De raad nam kennis van de door den Spaanschen ambassadeur in Frankrijk over handigde mededeeling van het Duitsche rijk. Volgens de mededeeling van de rijksi-egeering is deze bereid aan de Fransche regeex-ing mede deeling te doen van haar voorwaarden voor het staken der vijandelijkheden, zoodra de namen der Fransche gevolmachtigden aan haar zijn medegedeeld. De rijksregeering zal datum en plaats be kend maken, wanneer en waar deze gevolmach tigden ontvangen worden. De ministerraad benoemde daarop de ge volmachtigden. Stefani bericht nader: Radio Bordeaux meldt dat de Fransche minister van buitenlandsche zaken. Baudoin, benoemd is tot leider der gevolmachtigde delegatie, welke door de Fransche regeering is aan gewezen om zich naar de vastgestelde plaats te be geven teneinde de Duitsche delegatie te ontmoe. ten. die haar de voorwaarden van Duitschland en Italië voor een wapenstilstand zal overhandigen DE DELEGATIE VERTROKKEN GENèVE, 20 Juni (D.NR.) De Fransche radio deelde hedenmorgen mede, dat de Fran sche gevolmachtigden voor de staking der vijandelijkheden gisteren van een vliegveld in Zuid-Frankrijk zijn vertrokken. Het vliegtuig, waarmede de gevolmachtigden reizen, was wit geschilderd om het kenbaar te maken. Voorts deelde de Fransche radio mede dat oyei den verderen gang van zaken volkomen stil zwijgen bewaard wordt en dat noch de namen dei gevolmachtigden noch plaats en tijd der bijeenkonxsl met de vertegenwordigers van de rijksregeering bekend gemaakt worden. Dr. W. Banning. Het toestuur van de Vereeniging van Vrijzin nige Hervormden te Haarlem deelt ons het vol gende mede: Ds. B. Nijholt uit Slootdorp heeft voor het be roep bedankt. Het niet aanvaarden van het be roep is in overleg en met instemming van het bestuur geschied. Beroepen is nu dr. W. Banning te Bentveld die het beroep aanvaard heeft. In den wijdingsdienst van de Vereeniging van Vrijzinnige Hervormden die Woensdagavond in het kerkgebouw aan de Jacobstraat werd gehou den is van dit besluit mededeeling gedaan. Ook werd daar bekend gemaakt dat dr. Banning op 1 September het ambt van voorganger zal aan vaarden. Dr. Banning werd in 1888 te Makkum 'Fr.) ge boren. Hij werd opgeleid voor onderwijzer aan de Rijkskweekschool te Haarlem <19031907) en was tot 1911 bij het lager onderwijs werkzaam. Hij studeerde daarna theologie aan de Leidsche Universiteit '19131917 i en was daarna predi kant te Haarlo (Gld.) (19171921» en te Sneek (19211928^. In 1931 promoveerde hij op een proefschrift ..Jaurès als denker". Van 19281939 was dr. Banning directeur der Vereeniging Woodbrokers in Holland met haar centrum te Barchem (Gld.); sedert 1931 is hij tevens leider van het werk der Arbeidersgemeen schap der Woodbrokers te Bentveld. Zijn voornaamste geschriften zijn: Religieuze Opbouw: Marx en verder: Wat denkt u van den mensch?; Theologie en Sociologie. Hedendaag- sche sociale bewegingen en Een weg opwaarts. Het is de bedoeling van dr. Banning, te Bent veld te blijven wonen en het werk in de Wood- brookersgebouwen aldaar mede te blijven lelden. De legerpaarden. Vandaag nog niet aangekomen. Heden zouden de vijftig legerpaarden. die tei beschikking van den landbouw en ten dienste van het transport van levensmiddelen e.d. gesteld wor den, te Haarlem aankomen. Dit zal intusschen nog even moeten wachten, aangezien een der instanties, die heden verlof tot aflevering der paarden moeten verleenen afwezig was. De verwachting is echter, dat de dieren Vrijdag aan hei Gem. Slachthuis zullen arriveeren. Zooals men weet overtrof de vraag naar een paard ver de beschikbare hoeveel heid. Er is dus een verdeeling naar billijkheid ge maakt. waarbij uit den aard der zaak het alge meen belang in de eerste plaats in het oog gehouden Inzameling van Haarlem's Dagblad voor het „Hulpcomité 1940". Tiende verantwoording. Mevr. H. R. f 1; P. W. V. f 10; W. J. V. f 25; v. d. Z. f 2: L. B. f 2.59: W. F. L. S. f 5; K. f 2: afd. Haarlem v. h. Nationaal Verbond van Ge meente-Ambtenaren in Nederland f 100; N.V. Houthandel Peltenburg Zonen f 100; Onbeken de gever f 25; H. M. v. d. B. f 10; N.N. Heemstede f 10; Ir. K. F. D. f 5; Mevr. H. f 5; Mevr. de Wed. B. P.—E. f 3; Mevr. H. v. A. f 2; Mej. C. M. S. f 1. Thans is in het geheel bij ons blad binnenge komen f 3476.10. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 of overgeschreven worden op onze postgiroreke ning no. 38810 onder vermelding „Hulpcomité 1940" en onder opgave, hoe men zijn gift verant woord wenscht. Zij, die zich met ingang van 1 Juli per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Vorstelijke emigranten in Spanje. Het D.N.B. deelt mede: Te Irun zijn ex-keizerin Zita en aartshertog Otto aangekomen, die uit Frankrijk gevlucht zijn. Naar men zegt willen zij naar Portugal doorreizen. Voorts zijn in Spanje de infanten Francisco, Max'ia Isabel en Maria Antonia van Bourbón-Parma, alsmede de groothertogin van Luxemburg aangekomen. die thans geldig zijn BROOD. Bon 21 tot en met 30 uit het broodbon- boekje. Geldig: tot en met 23 Juni (eventueel tot en met 27 Juni). Recht gevend op: totaal 2000 gram brood. KOFFIE OF THEE. Bon 69 uit het Algemeen distributieboekjp Geldig: Tot en met 5 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER. Bon 70 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 27 Juni. 1$echt gevend op: 1 kg. suiker. BLOEM OF BAKMEEL Boxi 75 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 12 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond tarwe bloem oj 1/2 pond zelfrijzend bakmeel. PETROLEUM (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken) Zegel „Periode I". Geldig: Tot en met 30 Juni. Reehtgevende op: 2 Liter. Het woord is aan Christina van Zweden: Vaak te zeggen „ik weet het niet" strekt niemand tot schande. Hij voorziet voor een belangrijk deel in het tekort aan transportmiddelen. Het is juist een eeuw geleden dat Hildebrand in de Camera Obscura een klaagzang over de trekschuit schreef omdat die „allengs" verdron gen werd door de spoorwegen. Maar nadat burge meester Dikkerdak kans gezien had zijn trouwen bediende Kees tot knecht op het veer te „bevor deren". zijn er toch nog trekschuit-schippers ge weest die tientallen jaren den hopeloozen strijd hebben volgehouden. Voor 40 jaar voer er Immers nog een trekschuit uit Haarlem op Leiden, ook al zaten er toen niet meer zooveel passagiers in het roefje als in Hildebrand's tijd. De jager dreef zijn paard langs de Leidschevaart naar de Sleu telstad. de schuit trekkend. Niet de trein maar de vrachtauto heeft de schippers aan den afgrond van den ondergang gebracht. Zij heeft gemaakt dat van de eens zoo bloeiende veerdiensten te Haarlem weinig over gebleven is, 25 a 30 jaar geleden waren er hier nog. verscheidene veeren. De Stoombootmaat schappij „W. Bus" had een vloot van 30 stoom- en motorbooten, plus een groot aantal dekschui ten, die geregelde diensten onderhield niet alleen op Amsterdam, maar ook op Leiden, Gouda en Rotterdam. Dan waren er nog beurtvaarten van Kaarseladeveer. Vogelpoel en Noorwegen en an deren. Het Spaarne, in het bijzonder tusschen de Melk- en Gravesteenenbrug. was vol drukte en beweging, daar klopte in dien tijd de hartslag van het Haarlemsche bedrijfsleven. Ook de binnenschippers die op de „wilde" vaart waren aangewezen konden den concurrentiestrijd met de vrachtauto niet volhouden. In den laat- sten tijd werd gesproken van „den nood der bin nenschippers", zij hadden geen bestaansmoge lijkheid meer en 'werden ,de armsten der bevol king" genoemd. Om het bedrijf eenigszins te sa- neeren werden de bevrachtingscommissies inge steld, maar ook die konden geen uitkomst bren gen. De vracht die er was werd zoo eerlijk moge lijk verdeeld, doch er was te weinig. Er waren schippers die soms acht weken op een vracht moesten wachten. Nu is de oorlog gekomen. En met den oorlog het benzinc-tekort en de beperking van het spoor wegverkeer. Het onverwachte ls gebeurd: de schippers heb ben weer een kans gekregen Een redelijke kans weer! Op het havenkantoor der gemeente Haarlem werd ons verzekerd, dat de schepen die in Haarlem en omgeving zijn weer alle in de vaart gekomen zijn. maar het aantal is betrekkelijk klein vergeleken bij vroeger. Daardoor is de scheepvaart in de Haar lemsche wateren toegenomen. De motorschippers krijgen olie, want het is voor de voedselvoorziening en ook voor het in standhouden van de industrie van veel beteeke nis dat zij varen. Het vervoer gaat niet zoo snel als per vracht auto. maar één schip vervoert niet zelden meer dan 10 wagens. Ook de zeilschepen zijn weer aan de beurt ge komen. Als de wind niet gunstig is. loopen de schippers als vroeger „in de lijn", een en kele gelukkige kon zich de hulp van een paard verzekeren, waardoor dus ook de scheepsjager weer in cére hersteld is Dezer dagen zijn te Haarlem eenige zeil schepen met hout uit Delfzijl aangekomen. Zij hadden een gunstigen wind gehad en waren In ongeveer 3 dagen over. Deze schepen varen over het IJselmeer. Het is van beteekenis dat er binnendoor een goede scheepvaartweg naar Delfzijl is, want het is te verwachten dat ons handelsverkeer met de Scandinavische landen over die havenplaats In het Noorden van ons land zal gaan. Op die ma nier hopen wij immers niet alleen hout voor het bouwbedrijf maar ook grondstoffen voor de papierfabricage te verkrijgen. In de naaste toekomst zfal zoo werd ons verzekerd de beteekenis van de binnenschip- perij nog toenemen. Als de resten van de ver nielde bruggen zijn opgeruimd en de schepen naar het mijngebied in Limburg kunnen varen, zullen ongetwijfeld veel schepen aangenomen worden voor het vervoeren van kolen. Zoo lang de benzine-nood blijft aanhouden zullen de schippers niet meer werkloos aan den kant staan. Het is een geluk dat Nederland veel bin nenschepen heeft, want nu zijn die in staat voor een vrij belangrijk deel te voorzien in het tekort aan transportmiddelen. HEDEN: 8 PAGINA'S. Op de werf van de Haarlemsche Scheepsbouw Mij. aan het Noorder Buiten Spaarne te Haarlem wordt thans druk gewerkt. Er staan vier schepen op stapel, bestemd voor de binnenvaart. Artikelen- R. P.: Arbeiders aan het wefk. pap. 1 jj De schipper kwam weer aan bod. p pap. 1 m De zomerpostzegels verschijnen morgen weer. pap. 2 jj| Dr. Alb. v. d. Poel: De taak van de J pers. pap. 3 jj Flitsen: Ongedurigheid pap. 3 g L.: Onze buitenlandsche handel 1 pap. 3 j§ Fraaie zege van het Haarlemsche op het Utrechtsche elftal. pap. 6 g

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1