liet JOient Jan Otie&ot. Huwelijk met modern Comfort. NIEUWS IN 'T KORT. DONDERDAG 20 JUNI 1940 HAAREEM'S DA'GBEXD Haarlemsche Handelsvereenlging. „Werkzaamheden van de Kamer van Koophandel in Mei 1940'.' Actueel was het onderwerp zeker, dat jhr. dr. J. C- Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophan del te Haarlem, Woensdagavond in het Midden standshuis in de Wilhehninastraat te Haarlem voor de leden van de Haarlemsche Handelsvereenlging behandelde. De titel toch van deze lezing was: „De werkzaam heden van de Kamer van Koophandel gedurende de maand Mei 1940" en er bleek wel duidelijk uit, da* de Kamer na 10 Mei 1940 „een berg werk verzet heeft", dat het aantal gevoerde besprekingen en onderhandelingen enorm is geweest en dat uitvoe rige rapporten zijn opgemaakt. Zoo werd op 22 Mei een bespreking gehouden met de leiders der belangrijkste bedrijven in dit district, waar een 35-tal personen aanwezig was. Deze be spreking was van informatirischen aard. Aan de orde kwamen het vervoers- en het personeelsvraag stuk. Als gevolg dezer besprekingen werd besloten onmiddellijk een onderzoek in te stellen naar de nog in het district der Kamer bestaande vervoer middelen en de gegevens, daaromtrent verkregen, ter beschikking te stellen van de andere Kamers van Koophandel in Nederland. Deze arbeid is ten einde gebracht en velen hebben van het beschik bare materiaal kunnen profiteeren. Maandag 27 Mei heeft een bespreking plaats ge had te Haarlem, bijeengeroepen door den Commis saris der Koningin in Noord-Holland, tezamen met de vertegenwoordigers der Duitsche overheid en de afgevaardigden der Kamers in deze provincie. Spre ker gaf hier een uiteenzetting van de positie van het bedrijfsleven in het district der Kamer. Daarna volgden dergelijke uiteenzettingen der afgevaardig den van andere Kamers. Besloten werd aan den Commissaris der Koningin een rapport in het Duitsch, in duplo, in te dienen. Met de Commissie tot steun aan Gemobiliseerden ,de „Commissie-Dufour), welke commissie aan het einde van 1939 door de Kamer werd ingesteld werden besprekingen gevoerd omtrent eventueelen nieuwen arbeid voor deze Commissie, die buitenge woon nuttigen arbeid verricht. Zeer velen, die door de Commissie zijn geholpen, betoonden zich zeer dankbaar en er zijn er, die die dankbaarheid in klinkende munt hebben omgezet en een bedrga heb ben beschikbaar gesteld, om daar weer eventueel andere gemobiliseerden mee te kunnen, helpen. Spr. zag hierin 'n bewijs van gemeenschapszin, dat zeker groote waardeering verdient. Wat de benzine-distributie betreft: tientallen ver zoeken wei-den gesteund, om zoo mogelijk benzine tei beschikking te stellen. (Zooals bekend is in alle gemeenten van het district de benzine-rdistributie in handen der burgemeesters of gemeentelijke distri butiediensten gesteld). De burgemeester van Haarlem heeft aan de Ka mer medewerking verzocht betreffende het ver strekken van extra broodkaarten voor arbeiders, die zwaren of zeer zwaren lichamelijken arbeid verrich ten. De Kamer zal zulks doen en daarbij voor de stad Haarlem als centraal punt fungeeren, voor zoover betreft de ingeschrevenen in haar Handels register. Over de nadere uitvoering van een en an der zijn nog besprekingen gaande Met de Beurtvaartvereeniging Haarlem zijn be sprekingen gevoerd over de nieuwe vervoercondi- ties, speciaal over de clausule „franco a contant". Deze besprekingen hebben tot een bevredigend re sultaat geleid. Na een korte pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. De voorzitter, de heer B. W. Lasschuit, dankte den ini eider. EXAMENS. Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amsterdam voor het artsex. Ie ged. mej. M. P. I. van Beverwijk te Amsterdam en de heeren J. H. de Jonge te Tholne, C. S. de Moor te Zijpe, en J. H. van Wijnmalen te Deventer; voor het doet. ex. geneeskunde mej. M. A. F. Hengst, mej. P. van Vulpen en de heer S. Hiemstra; voor het cand. ex. economie de heer J. Balk. Geslaagd voor het doet. examen rechten mr. H. van Kaalte. Voor het cand. examen wis- en natuur kunde de heeren J. Hemelreyk, A. P. Snoek en E. H. Schmidt. Geslaagd aan de Leidsche Universiteit voor het eandidaatsexamen geneeskunde mej. E. M. A. de Clercq, Haarlem. Apothekerassistentexamen. Geslaagd voor het examen apothekersassistent mej. A. C. Brugman, te Haarlem. Gevangene uit Huis van Bewaring ontsnapt. Dinsdagavond om kwart over zeven is het een 41-jarigen glazenwasscher, die een hech- tenisstraf in het huis van bewaring te Amster dam onderging, op tot nog toe niet opgehel derde wijze gelukt, aan zijn gevangenschap te ontkomen. De man genoot een zekere bewegingsvrijheid en verrichtte verschillende werkzaamheden. Waarschijnlijk is hij hierdoor in de gelegen heid geweest, of zijn eigen of ander toebehoo- rende burgerkleeding te bemachtigen. Hierin is hij ontsnapt. Uiteraard wordt er door de politie met ijver naar den voortvluchtige ge zocht. Het is echter nog niet mogen gelukken den man wederom te arresteeren. (A.N.P.) Mr. CORRY STOLZ-VAN DEN KIEBOOM. 20) De naam heeft een bekenden klank, peinst Lies. In Almelo of Enschedé of daar ergens zijn fabri kanten, die zoo heeten. Misschien familie van Gerrie die komt immers ook uit die buurt. Ze lacht even. Wat hoeft ze zichzelf voor den gek te houden, je kunt goed genoeg zien, dat dat geen familie-innigheid is. Gerrie is in de weer met thee en sigaretten. Wel Muis, wat doen we? hoort Lies meneer Bloemberg, die Wim blijkt te heeten, vragen. Gerrie's oogen lachen in de zijne. Ik weet niet, zeg jij het maar. Heb je veel tijd? Tot een uur of elf minstens. Ik ga naar huis vanavond. Kan ik stomweg doorjakkeren, zonder ponten en dat geduvel. Beter dan verleden week. Toen moest ik nog naar 't Zuiden, legt hij Lies beleefd uit. Die ellendige Moerdijk over. Flip is nu naar het Zuiden. Tot morgenavond Dat heeft Gerrie haar straks ook verteld, weet Lies. Maar nu blijven de woorden hangen, lijkt het, alsof ze in de stilte, die volgt, een andere beteekenis krijgen. Lies voelt zich onbehaaglijk worden. Als ze haar thee op heeft, zal ze maar weggaan. Hier is ze toch de trop. Naar huis alleen. Alleen. Alleen. De middag. En de avond. En de nacht. En morgen den heeler, dag. Flip is naar 't Zuiden. En Frank is naar 't Noorden. Jawel, maar dat betee- keni voor hen allebei iets verschillends, voor Ger rie en voor haar. Gerrie's heldere lach doet haar opschrikken. Zeg. wat ben jij mijlenver. Ik heb je al twee keer iets gevraagd. Zeker in 't hooge Noorden? plaagt 2e. ja Wim. je aanschouwt hier twee treurende Strohwitwen. die elkaar probeeren te troosten. ik wil graag een beetje meehelpen, voor zoo- Vereeniging „Pro Juvenlute" te Haarlem. De jaarlijksche loterij. Het bestuur van „Pro Juventute" te Haarlem schrijft ons: Hevige gebeurtenissen hebben alle aandacht in beslag genomen. Veel is tot stilstand geko men. Maar wij mogen niet stU blijven staan. Ook Pro Juventute moet weer vooruit; in de zen tijd juist meer dan ooit. Er kon in het afgeloopen jaar met vrucht gewerkt worden in het jaarverslag komen wij.hierop nader terug maar voor het verple gen van pupillen, het reclasseeringswerk en het algemeen jeugdwerk is geld noodig. Daarom moeten wij elk jaar en ook dit jaar weer. een beroep doen op het publiek. Evenals andere jaren is thans weer een ver loting georganiseerd. Wij vragen u allen daar om. als u loten zullen worden aangeboden, een kwartje te willen afstaan voor dit doel. Velen zullen kaarten ontvangen, waarin gevraagd wordt geld te willen storten voor één of meer loten. "Eenigen zullen dit jaar minder kunnen afstaan dan vorige jaren, maar laten dezen vooral niet denken, dat 'n kwartje niet de moeite waard is om te sturen. Moge ieder, die hiertoe in staat is. dat kwartje willen afstaan, opdat het werk van Pro Juventute in stand kan blijven. SPECTALE RESPONSIECOLLEGES TE LEIDEN. Aan de Leidsche Universiteit is voor alle stu denten. in het Nederlandsch recht zonder onder scheid de gelegenheid geopend gedurende de va- cantiemaanden leiding bij hun studie te ontvan gen door middel van responsiecolleges, teneinde aldus in dezen voor velen moeilijken tijd den snel leren voortgang van hun studie te bevorderen. Op het universiteitsbureau zijn lijsten neergelegd, ge splitst naar de candidaats- en de doctoraalstudie, waarop z die van deze gelegenheid gebruik willen maken, kunnen inteekenen. Deze lijsten zullen tot 22 Juni ter teekening lig gen. (A.N.P.") De officier van justitie bij de Rotterdamsche rechtbank heeft tegen den 48-jarigen bankwerker C. v. d. W. vijf jaar gevangenisstraf geëischt ter zake van inbraak en diefstal in den fotowinkel van den heer Bollemeyer op de Nieuwe Markt te Rotterdam. Dinsdag is op den hoek van de Noorder Amstellaan en de Scheldestraat te Amsterdam een 29-jarige wielrjjdster door een auto- aangereden. Zij kreeg verschillende verwondingen over het ge- heele lichaam en ernstige inwendige kneuzingen. Gedurende de oorlogsdagen werden uit een der rijksgebouwen te Delft bijna 200 prismakijkers ge stolen tot een gezamenlijke waarde van ruim 8000 gulden. Verdacht van diefstal, subsidiair heiing heeft de politie thans vier personen uit Delft gearresteerd. Het onderzoek wordt voortgezet. (A.N.P.) Ik zal een orkaan voor je bestellen, zei Krent droog, dan heb je een verzetje. Wie weet wat dat gaat worden, en hij wees naar een donkere wolk aan den horizon. 'k Ga eens bij den kapitein informeeren, zei Krent. ver mijn zwakke krachten toelaten, biedt deze ge dienstig aan. We zullen er de paarde-dito van je wagen bijsleepen, vindt Gerrie. Hoe is T, Lies, voel je er voor om eer. eindje mee te gaah rijden? Me vrouw Robberts heeft voornamelijk verlangen naar de schoone natuur, verduidelijkt ze. Dat verlangen kan bevredigd worden, belooft meneer Bloemberg bereidwillig. Laten we nu even plannen maken. Ik heb tijd tot elf uur, maar ik heb geluncht met een troepje Arnhemmers, waarvan ik er vanavond twee of drie moet meene men. Ik heb beloofd, dat ik om half vijf in „Lido" zou komen of af te spreken. Mooi .dan gaan wij ook mee. hè Lies. Jij wou toch met alle geweld buiten zitten? Ja.... graag, zegt Lies aarzelend. Uitgaan met Gerrie en die wildvreemde meneer, die het niet onder stoelen of banken steekt, dat het ge weldig „aan" is tusschen hen. is dat niet réar? On zin, vindt ze meteen, die vriendschap dateert blijk baar niet van vandaag of gisteren, daar kan zij niets aan veranderen gaat haar ook niet aan. Ja maar, als je met hen uitgaat, keur je het stil zwijgend goed. Klets, ze is toch geen oudbakken zeurkous. Vroeger, in die onnoozele provinciestad hadden al hun kennissen onderlinge combinaties, werden Frank en zij altijd voor antiek en voorwe reldlijk gescholdenFrank„je wordt knap vervelend met je gezeur".... Ik vind het dol, zegt Lies. Maar Gerrie, schrikt ze ineens. Je kinderen, 't is kwart voor voor, wil ik ze even halen? Ik ben toch per fiets. Nu kan er van uitgaan immers niets komen, denkt ze, even opgelucht, als ze de deur van Gerrie's flat dichttrekt. Gerrie kan de peuters immers niet mee- sleepen. Aan de deur van het Montessorischooltje vangt ze Miesje op. dan gaan ze samen bij de aangren zende „groote school" Flip junior opwachten. Ze zal nog maar wat chocola met hen gaan koopen. dan duurt het nog even larger voor ze thuis zijn. Goe: keuren, dat van Gerrie? Kom jongens, nu gaan we wat lekkers koo pen. Ze neemt Miesje bij de hand. Flip vraagt, of ONDERNEMERSOVEREENKOMSTEN YVOLLENSTOFFENINDUSTRIE. 's-GRAVENHAGE, 19 Juni. De secretaris generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart heeft aan de vaste commissie van den economischen raad voor de ordernemersovereenkomst een advies ge vraagd over een verzoek tot algemeen verbindend verklaring van een ondernemersovereenkomst voor de wollenstoffenindustrie. Deze ondernemersover eenkomst is bestemd om in de plaats te treden van die, welke voor het tijdvak van 10 Augustus 1939 tot en met 31 Juli 1940 algemeen verhinderd is verklaard. (A.N.P.) AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM 19 Juni 1940. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 263 vette kalveren: le kw. 5865 c., 2e kw. 5056 c., 3e kw. 4048 c. per K.G. levendgewicht. 138 nuchtere kalveren f 6.50f 10,50 per stuk* Zware varkens 7972 c., vette varkens 7072 c. per K.G. slachtgewicht. Overzicht: Vette kalveren ruime aanvoer, handel vlug, met hoogere prijzen. Nuchtere kalveren ge wone aanvoer, handel kalm, onveranderde prijzen. Varkens behoorlijke aanvoer, handel vlug, met iets hoogere prijzen. VOOR DE KINDEREN Beiden waggelden op hun zeemansbeenen naar de kapiteinshut. Krent vroeg wat hij weten wilde. Tja zei de kapitein bedenkelijk ,en draai de eens aan zijn snor. Ik zal 't u maar zeggen, dat wordt mis. Bereidt U zich maar I voor. hij haar een arm mag geven, aan een handje loo- pen is zoo kinderachtig voor een jongen van de groote school. Tante, ik wou een gouten ding met snoepjes, decreteert Miesje. Best, puk, zegt Lies, voorloopig nog in het duister. Wat voor een ding en waar halen we •dat? Ginds op den hoek, tante, weet Flip te ver tellen. U weet wel, van die blikken koffiemo lens en kolenbakken en zoo. Miesje denkt, dat blik goud is, maar ze is ook nog zoo klein Een dub beltje kosten ze, voegt hij er practisch bij. Na lang aarzelen heeft Miesje haar keus be paald op een kinderwagentje en een koffiemolen. Flip heeft liever een plak chocolade. dat kun je tenminste heclemaal opeter?. Nou ga ik thuis fijn moedertje spelen, zegt Miesje verheugd. Doe je mee, Flip? Niks hoor, ik vraag, of ik op straat mag, ga ik lekker voetballen, wimpelt Flip af, Hè toe nou! Miesje trekt een pruillipje. Hè Flip, doe nou mee. Dan was ik moeder en ik ging eten koken en jij was vader en dan ging jij naar het koefeeTante.... onderbreekt ze zichzelf, ben jij wel eens in het koefee geweest? Nee. nooit, zegt Lies. Gerrie en Flip zijn alle bei stommelingen, denkt ze verontwaardigd. Ik wel, praat Miesje verder, In zóó'n groot koefee, tante. En toen bracht de october mij een glaasje midade. Limonade bedoelt ze, legt Flip weer uit. En Octobers zijn van die meneeren met zwarte jas sen aan. Die brengen je gewoor alles waar je om vraagt, tante. Limonade en biefstuk en borrels en aarpels ook, echt leuk, tante. Leve hemel, waar heb jullie al dien tijd ge zeten? verwelkomt Gerrie hen aan de deur. Jasses, is dat uitblijven. Ik dacht nog wel, dat je dat leuk zou vinden, zegt Lies verongelijkt. Gerrie kijkt verbaasd, schatert opeens. Kind. wat doe jc mens.chelijk. Je wordt nog absoluut normaal. Nee hoor, hou je jas maar aan, we gaan Moeders betwisten elkaar een kind. President der Haagschc rechtbank gelast een enquête. 'S-GRAVENHAGE. 19 Juni (A.N.P.) De pre sident van de Haagsche rechtibank, mr. A. S. Rueb, zou vanmorgen uitspraak doen in een wel zeer ongewone kort geding-zaak, die Zaterdag ochtend voor hem had gediend. De familie S. had n.l. een eisch tot afgifte gesteld van het kind. dat de familie Van der W. thans bezit en als het hare beschouwt. Mevrouw S. is echter overtuigd dat dit kind haar toebehoort. De onzekerheid over de afkomst van het kind is een gevolg van de verwarring, die op tien Mei des morgens ontstond, naar men weet. toen in de kraamvrouwenkliniek „Huize Bethlehem" op den hoek van de Casuariestraat en de Princesse- gracht een bom insloeg. In kort geding heeft de familie S. van mr. Rueb een uitspraak over de afkomst van het kind en afgifte geëischt. Voor eischer trad op mr. S. van Oven en voor verweerder mr. H. Smalhout. De uitspraak is echter nog niet gevallen. In verband met verschillende tegenstrijdige verkla ringen en de bestrijding van het politierapport door mevrouw Van der W. op enkele punten, meende mr. Rueb, dat getuigenverhoor en des noods deskundigenverhoor meer licht zal moeten verschaffen. Daarom beval de president den eischer met ge tuigen te bewijzen dat het kindje, dat mevr. Van der W. thans bezit, het kind is van mevrouw Steinmetz. Onverminderd het reoht van partijen om andere getuigen te doen dagvaarden, bepaalde de president dat tien getuigen zullen worden ge hoord. Den datum van de enquête stelde mr. Rueb vast op Maandag 24 Juni des middags om 2 uur. De verdere uitspraken hield de president aan. In verband met de vrij groote publieke belang stelling. die dezen ochtend voor de zaak bestond, deelde de president mede. dat bij de enquête geen publiek zal worden toegelaten, daar deze in alle rust zal moeten plaats hebben. ZWARTE RIJWIELBANDEN Ingevolge een beschikking d.d. 8 dezer van het ministerie van handel, nijverheid en scheepvaart mogen de rubberfabrieken geen andere buiten banden voor toerrijwielen en transportfietsen meer vervaardigen dan zwarte, volgens een door het departement vastgestelde samenstelling. Bij de zelfde beschikking is tevens een regeling in het vooruitzicht gesteld voor de aflevering van rijwiel banden aan den groothandel en den détailhandel en in afwachting daarvan bepaald, dat gebruikte rijwielbanden niet voor garantie mogen worden vervangen. In de voorgeschreven zwarte banden zullen bij producten verwerkt worden, die men voor de fa bricage van de beste kwaliteiten niet bezigt. Zij zullen van behoorlijke kwaliteit kunnen zijn, maar minder dan de beste kwaliteiten. MAN DOOR EEN STOOMTRAM GEGREPEN. De 63-jarige A. L. van Eyk wilde op den Groenen Hillediik te Rotterdam de tramrails oversteken. Hij heeft daarbij waarschijnlijk den naderenden stoom tram der R.T.M. niet opgemerkt. De man werd door de locomotief gegrepen en naast de rails neerge- smakt. Bij onderzoek bleek hij een schedelbasis- fractuur en eenige hoofdwonden te hebben opge- loopen. (A.N.P.1 meteen. Eerst de aapjes parkeeren. Jullie mogen mee, jongens, met de auto van oom Wim. Ikke voorin, bedingt Flip. Ikke ook voorin, echo't Miesje. Niks hoor. Jij bent rfog veels te klein. Geen ruzie hoor, kalmeert Gerrie. Anders mogen jullie niet naar Tante Carolien. vFijn. raar Tante Carolien! Ze zijn de ruzie alweer vergeten. Gaan we weer uit logeeren, Mams? Heb ie onze koffers'' Ze krijgen elk een miniatuurkoffertje te dragen. Flip rent de trappen af. Miesje volgt jubelend op den arm van ..Oom Wim". Tante Carolien is een nicht van den ouwen heer, legt Gerrie uit. Een oud-hoofdverpleeg ster. Ze is dol op kinderen en ze zit nogal krao. Daarom vindt ze 't fijn, als ik haar de kinderen af en toe als betalende logés op haar dak stuur. Uit vinding hè? Geweldig, zegt Lies. Maar om met mij uit te gaan, had je 't er toch niet voor over gehad, denkt ze er achteraan. Stop hier maar, Wim, commandeert Gerrie op den hoek van de straat, waar volgens Flip ge brul Tante Carolien woont. Dar hoef je niet te draaien. Wij loopen wel even. Kom jongens. Nou, jullie ontvoert elkaar wel niet intusschen. hè? Lies voelt zich alweer blozen. Vervelend toch, dat gevoel, of ze alles réór vindt. Vindt u 't prettig ir. Amsterdam? begint, de ander een cliché-gesprek. Nee. afgrijselijk, zegt ze oprecht. Ik ver veel me dood hier. Hoe is 't mogelijk0 Amsterdam en vervelen, dat kar mijn provinciaal brein niet bevatten. Ja, vroeger was ik er ook altijd wild op om hier te komen. Zoo voor een paar dagen. Maar wonenZe zucht. Ziezoo. Afgeleverd. Gerrie plant zich od de voorbank. Nu tijgen we Lidowaarts. De Arnhemmers zitten achter ijs en vruchten- cobblers aan den waterkant. Gerrie's vriend wordt met een hoera'tje begroet. Onze chauffeur. Gelukkig, nu hoeven we niet naar huis te lóópen. De najaarsbeurs in September. Toelichting van den heer W. Graadt van Rogge UTRECHT, 19 Juni (A.N.P.) In een persbq eenkomst te Utrecht heeft het gedelegeerd lid va den Raad van Beheer der Koninklijke Nederlarj sche Jaarbeurs, de heer W. Graadt van Rogge in tegenwoordigheid van de nieuwe directie, heeren mr. J. Milius en ir. W. Terpstra, een tos lichting gegeven op het besluit van den Raad vj Beheer de najaai'sbeurs 1940 op den bereids vas gestelden datum: 3 tot en met 12 September! laten doorga?. -. De heer Graadt van Roggen leg er den nadruk op dat het Jaarbeursbestuur dit i< sluit genomen heeft na overleg en met volle i: stemming van de be'de departementen, welke i deze aangelegenheid in de eerste plaats betrokki waren: het departement van Handel. Nijverht en Scheepvaart en dat van Landbouw en Vissche- Door het intreden van den gewiizigden toesta: is het aspect van den handel volkomen verande niet alleen wat de exportmogelijkheden betre maar ook met betrekking tot het binnenlandse! handelsverkeer. Te midden van tal van nieui zich bovendien nog telkers wijzigende problems moet het bedrijfsleven naar nieuwe wegen eigenlijken en figuurlijken zin zoeken, nieui methoden gaan toepassen, andere vormen vi productie, transport en distributie overweg! Daarbij doet zich dringend behoefte gevoelen aj een snel herstel van verbroken contact, opdat i zakenwereld zich opnieuw op eenigszins vaste basis zal kunnen oriënteeren. Voor de naaste toekomst komt het voor het b( drijfsleven in het bijzonder aan op: oriënteeren i aanpassen. Daarvan zal voor een groot deel a hangen of in onze zakenwereld spoedig weder dia danige loonende resultaten verkregen kunnen woi den, dat op een nieuwe basis aan den handel ui breiding' gegeven kan worden. Men is er in ha: delskringen volkomen van overtuigd dat niets ad terwege gelaten mag worden, waarvan vermot kan worden, dat het de orienteering en de aanpai sing op economisch gebied zal kunnen bevordert Het Jaarbeursbestuur zag zich hierin zijn tai aangewezen. Het is voor het instandhouden van het ecor.: misch bestel noodzakelijk dat vooral het persoc: lijk contact tusschen producent en afnemer, va zoover dit telkenmale mogelijk zal blijken, op pra: tische en efficiënte wijze worde hersteld. Het fc lang van het Nederlandsche bedrijfsleven brer, mede dat op de komende Najaarsbeurs, als h daarvoor aangewezen centrale orgaan, aan c streven leiding wordt gegeven: behalve de stim; leering van het handelsverkeer en het in gas houden van het zakenleven zal ook voorlichti: door bevoegde organen op industrieel, agrarisch) commercieel gebied verlichting van lasten kunni brengen. De regeeringsautoriteiten en ook de leidende 1 guren der bedrijfsorganisaties hechten er groo waarde aan de normale zakenrelaties te doen he vatten. Ten opzichte van het zoo belangrij! vraagstuk van het Jaarbeursgoederen- en Jaa beursbezoekersvervoer mocht het Jaarbeursbi stuur van de directie der Nederlandsche Spoorw gen de toezegging ontvangen, dat, in samenwerkii met den propagandadienst der Jaarbeurs, al w order de gegeven omstandigheden mogelijk zi blijken in het werk gesteld zal worden om h vervoer naar en van de Jaarbeurs te vergemakki lijken en te bespoedigen. „De dag van gisteren is geleden", zoo besloot heer Graadt van Roggen zijn toelichting, „den dl van heden zullen wij besteden om met opgehevt hoofde den dag van morgen tegemoet te kunitt gaan De Raad van Beheer is er van overtuigd dj dit streven door het Nederlandsche bedrijfsleve zal worden verstaan". TEELTPREMIE VLAS. 's-GRAVENHAGE. 18 Juni. Het Rijk bureau voor de voedselvoorziening in oorlog tijd maakt bekend, dat voor vlas van d< oogst 1939. hetwelk werd verkocht in de perlot 25 September 1939 tot en met 30 April 194 als mede voor vlas, dat op 30 April 1940 n: onverkocht was, geen teeltpremie zal word! verleend. (A.N.P.) Knoeierij met watten. Amsterdamsche Rechtbank legt geldboeten i voorwaardelijke gevangenisstraffen op. AMSTERDAM, 19 Juni (A.N.P.) De red bank heeft vandaag vonnis gewezen in de strafzai tegen de wattenknoeiers en de bij deze zaak betrol ken personen verdacht van schuldheling. Het ree! terlijke college legde voorwaardelijke gevangem straffen of geldboeten op. Een achttal confectiefabrikanten moest zit wegens verduistering voor de rechtbank verat woorden. Twee verdachten werden tot voorwaard! lijke gevangenisstraffen van drie maanden veroffi deeld, drie tot geldboeten van f 300, twee t boeten van f 100. Een verdachte hoorde zich tot fi boete veroordeelen. Twee kooplieden werden wegens schuldheli: veroordeeld tot voorwaardelijke gevangenisstraffi van één maand, aan een verdachte werd p voorwaardelijke straf van twee maanden opgele? de vierde verdachte werd tot f 100 boete veroci deeld. Meen je niets van, Kit. Zou jij vanavond n. véél liever in mijn wagen terugrijden? Met z'n vieren achterin zeker? Dank je lel ker. Kit en ik gaan met Wim mee. Oók achter beslist een lange jongen, die Jaap blijkt te heete zooals Lies bij het voorstellen, dat intusschen doo gaat, ontdekt heeft. Gerrie kent één van de Arnhemsche echtpare meneer Bloemberg laat ook vruchtencobblers aa rukken en na een half uur heeft het gezelsch: besloten, „met allebei de wagens ergens heen rijden, waar gedanst wordt". Lies begint het genoeglijk te vinden. Ze heeft het gesprek met haar buren al voldoende p meenscbappeliike Geldersche kennis ontdekt f zich onder „eigen volk" te voelen. En ze is voor blij, dat ze niet alleen met Gerrie en haar vrie: op stap hoeft. Laren maar, hè? stelt Gerrie voor, als ze na de auto's wandelen. Er is hier iemand, die ster van verlangen naar de natuur. Wie is dat? U, mevrouw Robberts? vraal de lange jongen, die Lies Jaap heeft hooren nw men. Hebt u ook zoo het land aan de Gros: stadt? Verschrikkelijk, bekent Lies. Hoera, Jaap heeft een verwante ziel gevo: den! Nou weet je, waar je binnenkort je troost ku: zoeken". Jaap. vraag of mevrouw Robberts zich ovi ie wil ontfermen, als je hier komt wonen. Woont u ook in Amsterdam? vraagt Lies, ze „Jaap" ineens naast zich vindt achterin Swallow. Nog niet. Maar het is helaas mijn voorla» Volgende week al, klaagt deze. Woont u al la: hier? Al anderhalf jaar. maar ik zou morgen aJ den dag weer naar Gelderland terug willen. Wat doet uw man eigenlijk op het oogenbU mevrouw Robberts0 vraagt meneer Bloembefl zich half omwendend. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6