Fraaie zege van het Haarlemsche elftal. Schade door oorlogsgeweld wordt onderzocht DONDERDAG 20 JUNI 1940 HAARD EM'S DAGBLAD 6 VOETBAL. Utrecht overtuigend geslagen. Doelman Wille blinkt uit. Na een wedstrijd waarin het Haarlemsche elftal zich van zijn beste zijde liet kennen heeft Haarlem de Utrechtsche pleeg voor de stedencompetitie een gevoelige nederlaag toegebracht. De publieke be langstelling had grooter kunnen zijn en zij. die thuis bleven hadden ditmaal weer eens ongelijk want de Haarlemmers vertoonden meermalen een aardige partij voetbal, die het aanzien ten volle waard was. Wille. In de eerste helft gaf Haarlem reeds dadelijk den toon aan. Weliswaar duurde het nog ruim een half uur voor Sterk het technische overwicht in een doelpunt wist uit te drukken, doch reeds voor dien tijd was het duidelijk, dat de Stichtenaren niet tegen de Haarlemmers waren opgewassen. Had doelman Mostert zijn doel niet zoo kranig verde digd dan had de Utrechtsche ploeg de rust zeker met een grooteren achterstand ingegaan. Bij de Haarlemmers speelde Schijvenaar (EDO) op de midden voorplaats daar v. d. Hulst verhinderd was. Woudenberg (Stormvogels) speelde nu rechtsbin nen. De rechtervleugel had daardoor wel iets aan kracht ingeboet. Aan den anderen kant weerden de V.S.V.'ei-s Balvers en Sterk zich echter zoo ge ducht dat de Haarlemsche voorhoede toch steeds een bedreiging voor de Utrechtsche achterhoede vormde. Midhalf de Vries beheerschte bovendien volkomen het middenveld zoodat de strijd een eenigszins eenzijdig karakter aannam. De door braken van Utrecht bleven echter gevaarlijk door dat de Haarlemsche backs de vleugelspelers te veel vrij spel lieten. Vooral de HFC'ers Drijver bezon digde zich hieraan. Daaraan was het dan ook te wijten dat Willemse verschillende malen fraaie kansen kreeg, die echter door tijdig ingrijpen van den weer in uitstekenden stijl spelenden doelman Wille op niets uitliepen. Er werd meermalen aardig samengespeeld, doch het was alleen jammer dat de Haarlemmers het spel in de voorhoede dikwijls te kort hielden waardoor vele kansen teloor gin gen. Bovendien was Schijvenaar niet bijzonder productief en te langzaam. Zoo verliep de eerste helft zonder veel emotie. Het doelpunt van Sterk was van goed gehalte en kwam tot. stand na goed samenspel met Balvers. Ook na rust waren de Haarlemmers steeds in de meerderheid. Eenige malen ontsnapte het Utrechtsche doel ternauwernood aan een doorbo ring. Ook de Utrechtsche voorhoede kreeg nog een paar fraaie kansen om te doelpunten. Zoo kwam Cohen eenmaal alleen voor Wille te staan, doch zijn hard en goed gericht schot werd door den Haarlemschen en nu v. Male er mee uit- gescheden is waarschijnlijk ook nationalen doel man, uitstekend gestopt. De Haarlemmers lieten zich jn tusschen niet onbetuigd en succes bleef dan ook riiet uit. Bij een hard schot van Sterk kon de Utrechtsche doelman het leder niet onder con trole krijgen zoodat de toestormende Schijvenaar weinig moeite had den bal in te schieten. Even later werd de Haarlemsche voorsprong zelfs op 30 gebracht doordat Schijvenaar. die zich na rust veel productiever toonde dan in de eerste helft er in slaagde een voorzet van Sterk onhoudbaar in te kogelen. De Stichtenaren ondernamen verwoede aanvallen om den achterstand in te loopen, doch de hechte Haarlemsche verdediging gaf geen krimp. Keer op keer bewees Wille echter zijn uitsteken den vorm. Zooals het zoo dikwijls gaat ging het ook thans: succes kwam aan den anderen kant. Uit een voorzet van De Winter scoorde Schijve naar zijn derde en het vierde Haarlemsche doel punt. Dit werd de Utrechtenaren echter te bar. Talrijke goede aanvallen werden opgezet, doch verder dan tot een doelworsteling waaruit Wille natuurlijk zegevierend te voorschijn trad, kon de Utrechtsche voorhoede het niet brengen. DAMMEN. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN 1939—1940 HAARLEMSCHE DAMCLUB. Maandagavond jl. werden bovengenoemde wed strijden in de bovenzalen van restaurant Munniks voortgezet. Hieronder volgen de uitslagen: Hoofdklasse: P. J. van Dartelen wint van Ph. G. Amelung Jr., Joh. Fabel remise met Ph. G. Amelung Jr.: Ph. G. Amelung Jr. wint van K. Olij; Joh. Fabel wint van K. Ölij. Eerste klasse: Sergt. A. J. D. Bron remise met I. Risseeuw, J. J. Korten remise met J. Otter. Trainingswedstrijden: J. W. van Dartelen wint van H. A. Hoddenbach; H. W. C. van Rhoon re mise met A. Smit; G. de la Rie wint van A. J. Verwoerdt; W. H. J. v. d. Eijnde wint van A. Smit; P. L. Schrijnemakers remise met W. H. J. v. d. Eijnde: A. Blom wint van H. Bongers; G. Bakker wint van J. J. Zalm; C. van Wageningen remise met D. Schrijnemakers; C. Vrolijk remise met F. Akersloot. STEDENWEDSTRIJD AMSTERD AM—ROTTER - DAM—'s GRAVENHAGE. Daar de Haagsche damvereenigingen in 't alge meen weer hunne clubavonden hervat hebben, heeft bet bestuur van den Haagschen Districts Dambond, besloten, het voorstel van den Amsterdamschen Dambond, om de ontmoeting voor bovengenoemd tournooi te doen plaats vinden op Zaterdag 22 Juni a.s. in „Het Paviljoen", Rijswijkscheplein te 's Gravenhage, aanvang 15.30 uur, te moeten aan nemen. Het Haagsche team is voor dezen wedstrijd als volgt samengesteld: J. M. Bom, J. C. P Kalden, G. Woudenberg, W. C. van Rooij, J. F. Kujjper. G. Bylsma, P. van Oosten, R. v. d. Kliffc, M. Möllenkamp en J H. Brabers. WATERPOLO HAARLEM 2 WINT VAN D. W. R. 2. De uitslagen van den K. N. Z. B. luiden: Heeren: afdeeling t: D. W. R. 2Haarlem 2 35 Darties: afdeeling d: D. W. R. 1—D. W. R. 2 6—2 Het spel der Utrechtenaren zakte door het uit blijven van succes hierdoor eenigszins in elkaar, waarvan de Haarlemsche voorhoede dankbaar pro fiteerde. om door een fraaien kopbal van De Win ter de voorsprong op 50 te brengen. Met dezen stand kwam het einde van deze ont moeting, die in de beste verstandhouding werd gespeeld. Wedstrijden om den Zilveren Bal gaan door. De commissie voor het organiseeren van de wed strijden om der. Zilveren Bal heeft besloten zoo mogelijk ook dit jaar deze wedstrijden op de ge bruikelijke manier te houden. De „zevenkampdag" H. V. B. van den Wordt 21 Juli op het R. C. H.-terrein gehouden. Naar aanleiding van het 40-jarig jubileum heeft de Haarlemsche Voetbalbond het vorig jaar een zevenkampdag gehouden welke een groot succes is geworden. De vrijwel algemeene gedachte en wensch was toen reeds om elk jaar een dergelijken sportdag te houden. De zevenkampdag zal nu Zon dag 21 Juli op het terrein van R. C. H. plaats vinden De commissie welke 't vorige jaar dezen zevenkamp organiseerde heeft zich ook thans bereid verklaard deze taak weer op zich te nemen. Deze commisise bestaande uit de heeren Twisterling, Potharst, v. Leeuwen en Duiker is nog aangevuld met de heeren mr. J. Spoelder en G. W. H. ae Korte. De nummers zullen evenals 't vorig jaar bestaan uit 4 voetbal- en 3 athletieknummers. Tot slot van dezen dag zal een uit 4 x 100 M. be staande vereenigingsestafette worden geloopen, waaraan slechts door diè 4 leden van een vereeni- ging kan worden deelgenomen, die volledig den Zevenkamp hebben afgewerkt. De ïndividueele resultaten dezer 4 leden in den Zevenkamp plus hun resultaat in de estafette zullen uitmaken, welke vereeniging dien dag als no. 1 eindigt. Ook hiervoor zullen enkele prijzen beschikbaar worden gesteld. Eén vereeniging kan met meerdere ploegen naar een vereenigingsprijs dingen, d.w.z. indien geen beper king van het aantal deelnemers noodzakelijk is, doch. de samenstelling der ploeg(en) moet vóór den aanvang der wedstrijden bij het wedstrijd-secreta riaat zijn ingediend. BLAUW WIT—D.W.S. (0—2). Op het A.F.C.-terrein werd Dinsdagavond voor het kampioenschap van Amsterdam de wedstrijd Blauw WitD.W.S. gespeeld. D.W.S. won met 20. Den Haag verliest van Amsterdam. Beter ploegverband der Amsterdammers gaf den doorslag. Onder groote belangstelling vond Woensdag avond op het D.H.C.-veld de wedstrijd Den Haag Amsterdam plaats ten bate van Rotterdam. Evenals in den eersten wedstrijd tusschen deze elftallen te Amsterdam heeft ook nu weer het betere ploegverband van Amsterdam gezegevierd. Individueel waren de Hagenaars zeker niet slechter dan hun tegenstanders, er zat echter te weinig systeem in hun spel. Dit bleek reeds dadelijk na den aanvang, toen de Haagsche ploeg er niet in slaagde haar over wicht in een doelpunt uit te drukken. Nadat de hoofdstedelingen ingespeeld raakten werd er voor namelijk op de Haagsche helft gespeeld. Doelman Koek verrichtte uitstekend werk en voorkwam in het eerste half uur vele doelpunten. Toen kon hij echter een op grooten afstand gelost schot van den Ajaxied Bijl niet houden. De snelle buitenspelers, Drager en Bergman, die de meeste aanvallen van Amsterdam geleid hadden, zorgden er samen voor, dat de rust met een 2—0 voorsprong voor hun elf tal inging uit een snellen aanval van den linksbui ten schoot Drager den bal uitstekend langs Koek. (2-0). In de tweede helft veranderde het spelbeeld ge heel. De Hagenaars werkten hard om den achter stand te verkleinen. Amsterdam moest zich op ver dedigen toeleggen. Veel aanvallen konden zij dan ook niet meer doen. Doelman Ferwerda was ech ter in goeden vorm en wist vele schoten te stop pen. Een hard schot van linksbinnen de Heer kon hij echter niet voldoende in zijn macht krijgen. (2-1). Verder slaagden de Hagenaars er niet in te doel punten. Met onveranderden stand kwam het einde van dezen spannenden wedstrijd. Groote overwinning van D. W. V. Op het D.W.V.-terrein te Nieuwendam vond Woensdagavond om het kampioenschap van Amsterdam de wedstrijd D.W.V.A.F.C. plaats. Nadat de rust met 10 voor de bezoekers was ingegaan eindigde de wedstrijd tenslotte in een groote 62-overwinning voor D.W.V. WIELRIJDEN HAARLEMSCHE RACE-CLUB „EXCELSIOR". Bovengenoemde vereeniging hield Dinsdagavond een trainingsrit over een afstand van 30 K.M. De afstand werd gereden in een tijd van 1 uur 4 min. De uitslag werd: 1 Evert Zekveld, 2 B. Klein- hout, 3 H. v. Es, 4 B. Fennis, 5 M. Taverne, 6 Ch. Schelfout. De Junioren reden over een afstand van 26 K.M. De uitslag werd als volgt: H. Jas, 2 Ketting, 3 Schipper. 4 Tholen, 5 Van de Meulen, 6 Pette, 7 Lange veld. AVONDWEDSTRIJDEN OP DE STADIONBAAN. Donderdagavond, half acht, worden op de Sta- dionbaan te Amsterdam voor de tweede maal in dit seizoen wedstrijden gehouden. De meeste be langstelling gaat uit. raar hei debuut van Schulte achter den motor. Hij rijdt in een tweemaal 30 K.M. rit achter Bustraan. Behalve Wals, die met Kaeser als gangmaker uitkomt, heeft Schulte als tegenstanders Bosland (Wiersma), Bakker (Sles- ker) en Groenewegen (Van der Bom). Voorts staat er een nummer voor b-stayers op het programma, waarin starten Domhof (Slesker), Zwartepoorte (Bustraan), Roes (Van der Bom), Piet van Nek (Kaeser) en van Amsterdam (Wiersma.) Er zijn vier deelnemers aan de sprint, nl. Derk- sen, Van der Vijver, Van Egmond en Van der Lin den. ATHLETIEK. TOCH NOG STUDENTEN-ATHLETIEK KAMPIOENSCHAPPEN? In verband met de tijdsomstandigheden konden de Studenten-athletiek-kampioenschappen, welke oorspronkelijk op 23 Mei gehouden zouden worden geen doorgang vinden. De Commissie voor Studenten-athletiek der K. N.A.U. heeft gemeend alsnog de kampioenschap pen te venverken, zij het dan in de groote vacan- tie. Nu een ieder in eigen land blijft kan dit, naar het oordeel der commissie geen bezwaar zijn. Alvorens echter over te gaan tot het organiseeren van deze wedstrijden wil de commissie voor Stu denten-athletiek eerst weten of op voldoende be langstelling van de zijde der studenten kan wor den gerekend, zulks in verband met het ongewone tijdstip waarop en waaronder de wedstrijden zul len worden gehouden. Aan diverse studenten-orga nisaties werden hierover circulaires verzonden. Ingrijpende maatregelen t. a. vervoer te wachten? v. het Rijksverkeej»inspectie zou het zeer druk krijgen. Naar de Tel. van welingelichte zijde verneemt staan verkeersmaatregelen van ingrijpenden aard voor de deur. Het geheele autoverkeer dus zoowel 'het be- roepsgoederenvervoer, het eigen vervoer als het personenvervoer zal volgens het tolad van 1 Juli af worden geregeld door de rijksverkeers inspectie. Deze zal zoowel rijvergunningen als benzinevergunningen uitgeven, waarbij de burge meesters worden uitgeschakeld. Voor alle drie vormen van vervoer zouden kleine commissies (men spreekt van maximaal drie leden) in het leven geroepen worden, die de verkeersinspecteurs in de twaalf districten des lands zouden bijstaan. Deze commissies, in hoofd zaak bestaande uit belanghebbenden, zouden evenwel slechts een adviseerende stem krijgen. De beslissing over het uitreiken eener vergun ning zou blijven berusten bij den rijksverkeers- inspecteur. De beurtvaart zou worden geregeld door het Nederlandsch Binnenvaartbureau. Trajectcom missarissen zouden het aantal afvaarten per tra ject regelen, ten einde aldus te komen tot een organischen en doelmatigen opbouw van de ge heele beurtvaart. Voor de wilde vaart zouden, naar verwacht wordt, de secretarissen der Be vrachtingscommissies, met terzijdestelling dezer a-utonome commissie zelve, regelend optreden, De verkeersinspectie, die voor het uitgeven der rijvergunningen optreedt namens het depar tement van Waterstaat en voor het uitgeven van de benzinevergunningen namens Handel, Nijver heid en Scheepvaart (via het Rijksbureau voor Aardolieproducten) wacht dus een zeer belang rijke taak, aldus het blad. Zij zal aanzienlijk uit gebreid moeten worden, hetgeen mogelijkheden opent voor deskundigen op transportgebied die door de omstandigheden zonder werk zijn geko men. Een officieele verordening dienaangaande zou zeer binnenkort tegemoet kunnen worden gezien. PERSONALIA. Bjj de Woensdag te 's Gravenhage gehouden examens ter verkrijging van akten voor Voorbe reidend Onderwijs (Kleuteronderwijs) slaagden voor Akte B (hoofdakte) de dames A. Cats en A. Zinkweg te Haarlem, beiden leeerlingen van den Opleidingscursus voor Leerkrachten bij het Kleu teronderwijs Kleverlaan te Bloemendaal. In groote hoeveelheden vinden wortelen waarvan de oogM te groot is voor binnenlandsch gebruik, hun weg naar Duitschland. Van ..doordraaien" is daarom geen sprake meer, daar het teveel wordt geëxporteerd. Met registratie wordt spoedig begonnen 's-GRAVENHAGE, 19 Juni (A.N.P.) Op Vrij dag 14 Juni j.l. is in de pers mededeeling gedaan van een beschikking van het waarnemend hoofd van het departement van defensie, betreffende schadeloosstelling voor opruimingen en inge bruiknemingen van onroerende goederen ten be hoeve van de landsverdediging en de uitoefening van den militairen dienst, welke hebben plaats gehad op grond van de wet staat van oorlog en beleg, de inundatiewet. en de algemeene vorde- ringswet 1938 en 1939 In aansluiting aan deze beschikking, welke uitsluitend betrekking had op bij de wet geregelde schadeloosstelling, kan thans het volgende worden medegedeeld. In tegenstelling met de bovengenoemde schade tengevolge van opruimingen en inge bruiknemingen door het Nederlandsche mili taire gezag, kan degene, wiens goederen door oorlogsgeweld getroffen zijn, geen aan spraak op schadevergoeding maken, aan gezien geen enkele wettelijke bepaling hem recht op schadevergoeding geeft. Bij be sluit van den opperbevelhebber van land- en zeemacht van 22 Mei j.l. is echter, zooals reeds eerder in de pers medegedeeld, een commissie ingesteld, welke tot taak heeft voorstellen te doen over de beginselen volgens welke van overheidswege tegemoetko ming zal worden verleend in verband met geleden materieele oorlogsschade. Op advies van deze commissie waarvan, zooals be kend, ir. W. H. van Leeuwen voorzitter en prof. mr. P. Lieftinck secretaris is zal bin nenkort met een nauwkeurige registratie van alle gevalen van oorlogsgeweldschade wor den begonnen. Nader zal worden medege deeld, op welke wijze en in welke mate door de overheid een tegemoetkoming in verband met de geleden oorlogsgeweldschade zal wor den verleend. Onder oorlogsgeweldschade moet wor den begrepen alle schade door oorlogsgeweld, het zij van Nederlandsche, hetzij van vreemde her komst, toegebracht aan de volgende goederen: onroerende goederen, gebouwd of nïet-gebouwd. bosschen en veldgewassen inbegrepen; alles wat behoort tot de uitrusting van bedrijven (b.v. ma chinerieën, gereedschappen, voertuigen, vee enz.) alsmede roerende zaken dienende tot de uitoefe ning van een beroep: bedrijfs- en handelsvoor raden: huisraad: gebruiksvoorraden; schepen' Onder bepaalde omstandigheden kan verlies of materieele beschadiging van deze goederen tengevolge van diefstal of plundering, veroor zaakt door of rechtstreeksch gevolg van den op 10 Mei j.l. ingetreden oorlogstoestand eveneens als oorlogsgeweldschade worden aangemerkt. Niet als oorlogsgeweldschade wordt aangemerkt schade aan goederen tengevolge van wegruimin gen. ingebruiknemingen en vorderingen uit' hoofde van de wet op den staat van oorlog en beleg, de inundatiewet, de algemeene vorderings- wet 1938 en 1939 en andere schade tengevolge van Nederlandsche militaire maatregelen, waar voor afzonderlijke wettelijke voorzieningen zijn getroffen. Ook geldt niet als oorlogsgeweldschade schade aan goederen tengevolge van regelmatige vorderingen en ingebruiknemingen door buiten- landsche militaire autoriteiten. Ook zal de schade aan vensterruiten en andere kleine schaden aan onroerende en roerende goederen niet als oorlogsgeweld schade worden beschouwd en derhalve niet voor eventueele tegemoetkoming van over heidswege in aanmerking komen. Voor schade aan vensterruiten van bedrijfsgebouwen, b.v. van kassen in een tuinbouwbedrijf, kan echter in bijzondere gevallen een uitzonde ring worden gemaakt. Evenmin zal tegemoetkoming gegeven worden in schade aan huisraad en dergelijke, tenzij een belangrijk deel van dit huisraad e.d. is verloren gegaan. De registratie van de oorlogsgeweldschade zal als volgt geschieden. Alle gevallen van oorlogs geweldschade worden opgenomen door schade- enquêtecommissies. welke plaatselijk of regionaal zullen optreden. Van elke enquête-commissie zal een inspecteur der belastingen deel uitmaken. Rayon en zetel der verschillende schade-enquête commissies zullen nader worden bekend gemaakt. De belanghebbenden zullen in de gelegenheid worden gesteld opgave der geleden schade door oorlogsgeweld te doen op formulieren, welke kos teloos op een nader mede te deelen plaats en tijdstip ter beschikking zullen worden gesteld en ingediend kunnen worden bij de schade- enquêtecommissie, die bevoegd is ter plaatse waar het goed zich bevond toen de schade werd geleden. Schepen benevens hun ladingen, welke door oorlogsgeweldschade zijn getroffen moeten worden opgegeven bij de schade-enquêtecom missie van het rayon, waarbinnen zij zijn ge registreerd. De schade-enquêtecommissie is be voegd opgaven van belanghebbenden te weige ren, indien deze naar haar oordeel van zoo on- belangrijken aard zijn, dat zij voor behandeling niet in aanmerking komen. Er zullen zes formulieren verkrijgbaar zijn. resp. voor schade geleden aan: a. onroerend goed: b. de outillage van bedrijven (behalve schepen) en de roerende zaken dienende tot de uitoefening van een beroep: c. bedrijfs- en handelsvoorra den: d. huisraad en verbruiksvoorraden; e sche pen: terwijl tenslotte op een zesde formulier de eindcijfers der op de andere formulieren ingevulde schade zullen worden vermeld. De reeds door de gemeentebesturen verzamelde gegevens of door belanghebbenden bij de ge meentebesturen of de commissie oorlogsschade ingediende opgaven omtrent oorlogsgeweldschade zullen in handen der schade-enquêtecommissie worden gesteld. Indien derhalve door belang hebbenden reeds bij het bestuur der gemeente. De Rijksmiddelen in Mei. De opbrengst der Rijksmiddelen over Mei is. ten gevolge van de abnormale omstandigheden, laag geweest, doch niet buitengewoon laag. De overige middelen hebben f 25.617.000 opgebracht tegen f 36.538.000 in 1939. Dit beteekent een nadeelig verschil var rond f 10.920.000. De raming voor de maand Mei bedroeg f 37.541,000. Daarbij zijn de ontvangsten dus circa f 12 millioen ten achter ge bleven. De grootste terugslag is bij d i e middelen te con_ stateeren, die rechtstreeks met handel en verkeer in verband staan. Zoo hebben de rechten op den invoer in Mei 1939 f 10.257.000 opgebracht en in Mei 1940 slechts f 4.984.000, Dc omzetbelasting toont, vergeleken bij 1939. een achteruitgang van f 5.651.000 op f 3.945.000. In den stand der directe belastingen is niet veel verandering gekomen. Het zuivere bedrag der kohieren is nu f 60.460.000 tegen f 59.062.000 eer. maand geleden. Met dat al is het totaal ruim f 9 millioen hooger dan ver leden jaar, waarbij evenwel in aanmerking is te nemen, dat ditmaal onder dat totaal f 7.8 millioen begrepen is aan opcenten op de gemeentefondsbe- lasting, waar het vorige jaar c.a. f 1.3 millioen ir de opgaaf voorkwam uit de inmiddels vervallen belasting van de aoode hand. binnen welke de schade is gelegen, of bij de com missie oorlogsschade (al of niet door bemidde ling van notarissen of hypotheeknemers) opgave der schade is gedaan, behoeft geen nieuwe opgave bij de schade-enquêtecommissie te geschieden, tenzij deze laatste de belanghebbenden daartoe oproept. Dit laatste geldt echter niet voor oorlogsge weldschade binnen de gemeente Rotterdam, waar ook indien reeds opgave der schade is ge daan bij het gemeentebestuur, bij de commissie oorlogsschade of bij andere instanties door de belanghebbenden een opgave bij de schade- enquêtecommissie moet geschieden op de boven bedoelde formulieren. Aan belanghebbenden, die verzoeken bij het in vullen van de formulieren bijstand te mogen ont vangen. zal deze door de schade-enquêtecommis sie (in Rotterdam namens deze op nader bekend te maken plaatsen) worden verleend. In gevallen, waarin de belangen der voedsel voorziening het onmiddellijk herstel van land bouwbedrijven vereischt, zal de tegemoetkoming in de schade worden opgenomen in een herstel plan, goed te keuren door den regeeringscommis- saris voor den wederopbouw. Het bedrag, dat de commissie voorloopig als schade aanvaardt, houdt geenerlei beslissing in ten aanzien van de uiteindelijke tegemoetkoming in de schade. Het bedrag dat uiteindelijk als tege moetkoming zal worden toegekend wordt bij uit sluiting vastgesteld door of vanwege het waar nemend hoofd van het departement van finan ciën en zal te zijner tijd aan de belanghebbenden worden medegedeeld. Aanrander te Breda gearresteerd. Ook een oude zaak opgehelderd. In den zomer van 1939 werd in het Mast- bosch te Breda het vierjarig dochtertje van een Bredaschen tandarts aangerand en zoo ernstig mishandeld, dat geruimen tijd voor haar leven werd gevreesd. Thans is de Bredasche politie door toevallige omstandigheden er in geslaagd den dader te arresteeren. aldus meldt de N. Rott. Crt. Woensdag 5 Juni jJ. werd het 8-jarig jon getje S. door een jongeman meegelokt naar een der schuilloopgraven in het Valkenberg. In de schuilloopgraaf pakte hij het kind beet, gaf het slagen op het hoofd en kneep het de keel dicht. Gelukkig slaagde het kind er in nog eenig geluid te geven en zoodoende de aandacht van voorbijgangers te trekken waarop de aanrander ijlings de vlucht nam. Het kind kwam er met den schrik en een dik oog af. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek leverde aanvankelijk geen resultaat op. Eenige dagen later werd aangifte gedaan van een diefstal van f 425 uit een huis aan de Balfortstraat. Men verdacht hiervan een zoon des huizes, den 23- jarigen S., die echter al geruimen tijd niet meer thuis woont en die een kamertje elders in de stad heeft. Bij een huiszoeking vond de po litie inderdaad een bedrag van ongeveer f 400. Later bleek dit geld van diefstal afkomstig te zijn. De jongeman werd aangehouden en be kende den diefstal. Daar hij echter zeer veel i leek op den persoon die de aanranding in het Valkenberg had gepleegd en waarvan de politie een vrij nauwkeurig signalement bekend was, werd de aangehouden? daarover ondervraagd. Hij bekende deze aanranding te hebben ge pleegd. Toen men hem daarna ook over de mishandeling van het dochtertje van den Bre daschen tandarts ondervroeg, bekende hij zich ook daaraan te hebben schuldig gemaakt. Ecu Duitsch heldeukerkhof in Delft. Op het kruispunt KanaalwegKanaalstraat te Delft zijn dezer dagen 33 Duitsche soldaten begra ven. Zij zijn gesneuveld tijdens de gevechtshande lingen tusschen 10 en 15 Mei j.l. en hun stoffelijke resten rusten thans in een gemeenschappelijk graf. Er staan temidden van bloeiende bloemen 33 kleine kruisjes met daarop voor zoover mogelijk de namen der slachtoffers. Zij allen behoorden tot het Duitsche luchlwapen. In het midden van deze hou ten kruisjes staat een groot kruis. Met duidelijke letter staat op de dwarsbalk: „Deutschland muss leben, und wenn wir sterben müSsen". Een bekende uitspraak van Duitschlands Fiihrer. Woensdagmiddag heeft de Duitsche militaire be velhebber in het bezette Nederlandsche gebied, generaal Christiansen, dit Duitsche heldenkerkhof aan de zorgen van de Duitsche kolonie in Delft overgedragen. Deze plechtigheid werd bijgewoond door den Rijkscommissaris, den Rijksminister Seyss- Inquart en door verscheidene andere Duitsche burgerlijke- en militaire autoriteiten. Ter weers zijde van het heldenkerkhof stonden opgesteld het muziekkorps van het luchtvaartregiment Hermann Göring, een detachement van het Duitsche lucht- wapen en enkele afdeelingen van de mannen- en jongensgroepen van de Duitsche kolonie in Neder land, in het bijzonder uit Delft en omgeving. Ook de burgemeester van Delft, mr. G. van Baren, de gemeente-secretaris, de commissaris van politie en de garnizoenscommandant van deze gemeente, alsmede enkele andere Nederlandsche militaire autoriteiten woonden de plechtigheid bij. Bij den aanvang van de officieele overdracht werd de wacht bij de graven der Duitsche soldaten be trokken door vier leden van het Duitsche luc'nt- wapen. Nadat het muziekkorps drie coupletten had gespeeld van het bekende: „Wilt heden nu treden" werd allereerst gesproken door generaal Chris tiansen, die in een korte, kernachtige toespraak hulde bracht aan de heldendaden van de hier ter ruste gelegde kameraden, die thans in het tweede gelid zijn getreden. Gij zoo zeide generaal Christiansen zijt niet van ons heengegaan, onze gedachten zijn bij u en zij zullen altijd bij u blijven. Spr. bracht den Nederlandschen autoriteiten dank voor de goede zorgen die zij aan de stoffelijke resten en aan de laatste rustplaats van deze geval lenen hebben gewijd. Aan het slot van zijn toespraak droeg de generaal het kerkhof aan de Duitsche kolonie in Nederland over. De rede van generaal Christiansen werd beant woord door den leider van de N. S. D. A. P. in Ne derland, den heer Ruhberg, die de rond het graf verzamelde Hitlerjugend op het hart drukte, dat de hier ter ruste gelegde soldaten zijn gevallen voor hen en voor hun toekomst. De wacht bij deze gra ven zal door leden van de Hitlerjugend in Neder land worden betrokken. Vier leden van deze organisatie namen daarop hun plaatsen naast de reeds op wacht staande soldaten in. Nadat nog was gesproken door een R.K. en een Protestant Duitschen geestelijke, speelde het mu ziekkorps het ook in ons land bekende lied: „Ik had een wapenbroeder". Het detachement luchtvaart troepen loste tijdens het spelen hiervan een aantal geweersalvo's. De plechtigheid was hiermede afgeloopen. Het groote graf was gedekt met kransen van den rijkscommissaris. Rijksminister Seyss-Inquart, van generaal Christiansen, van de Duitsche kolonie in Nederland en van d«n Duitschen commissaris in de provincie Zuid-Holland.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8