Jlactlsic BeMdeH De Rijkscommissaris deelt geschenken uit. De verduistering N.V. Holster 'M^i°S.ss 7. A T ER D A G 22 J U N.I 1940 HAARDE M'S DAGBLAD 2 Aan gewonde Duitsche en Nederlandsche militairen. ROTTERDAM. 21 Juni (A.N.P.) Rijkscom missaris, rijksminister Seyss-Inquart, heeft de bijzonder sympathieke gedachte gehad Duitsche en Nederlandsche gewonde militairen, die thans nog in Nederlandsche ziekenhuizen worden ver pleegd, te bezoeken en geschenken aan 'te bie den. Reeds eenige dagen geleden ontvingen deze militairen een circulaire met het verzoek hierop hun wenschen ten aanzien van een geschenk, waarvoor een bepaald en aanzienlijk bedrag was uitgetrokken, kenbaar te maken. Het spreekt vanzelf, dat de militairen deze aardige geste van den Rijkscommissaris zeer op prijs stelden en dat de ingevulde circulaires binnenstroomden. Het totaal aantal Duitsche en Nederlandsche gewonde militairen, dat voor een geschenk in aanmerking kwam, bedroeg ongeveer 1000. In het bijzonder de cadeaux. die de Nederland sche gewonden op het verlanglijstje plaatsten, waren zoo vernamen wij van zeer practi- schen aard, zooals b.v. schoenen, overhemden, onderkleeren, enz. Even talrijk waren intusschen geschenken als vulpenhouders en andere meer luxe-voorwerpen. Zelfs waren er gewonden, die baar geld vroegen. Het is niet gemakkelijk ge weest de wenschen te vervullen. Dagenlang zijn de vrouwelijke leden van de Duitsche kolonie in Nederland en andere hulpvaardige vrouwen op pad geweest om op de verlanglijsten geplaatste goederen en voorwerpen te koopen en het moge tot groote blijdschap strekken niet in het minst voor dè betrokkenen dat voor een be langrijk percentage aan de verlangens voldaan is kunnen worden. Er deden zich echter dikwijls groote moeilijkheden voor. Zoo waren er militai ren. die bijv. een paar schoenen of een overhemd op het lijstje plaatsten en dan het nummer of de maat vergaten op te geven. Ook waren er gewonden, die de geste van den rijkscommissaris beantwoordden met een even sympathieke daad: zii stonden het geld. dat voor hun geschenk was uitgetrokken, af ten behoeve van oorlogsslachtoffers, zooals de gezinnen van gesneuvelde kameraden enz. In een ziekenhuis te Rotterdam. In een groot ziekenhuis te Rotterdam, waar thans nog verscheidene gewonde Duitsche en ook Nederlandsche militairen worden verpleegd, heerschte vanmiddag een bijzonder blijde stem ming. Alvorens zich naar het stadhuis te begeven, vertoefde de Rijkscommissaris gerulmen tijd te midden zijner gewonde landgenooten. Voor ieder een had hij een vriendelijk woord, iedere ge wonde ontving uit zijn handen het geschenk, dat op het verlanglijstje had gestaan of indien het niet mogelijk was geweest hieraan te voldoen een cadeau dat er mee overeenkwam. Na het bezoek aan de gewonde Dultschers, be groette dr. Seyss-Inquart twee gewonde Engel- sche militairen, die hier worden verpleegd. Ook aan hen werden geschenken aangeboden. Hierna waren de Nederlandsche gewonde soldaten aan de beurt. Hartelijk schudde de Rijkscommissaris 0113e gewonde landgenooten de hand en over handigde hij hun het geschenk, dat zij hadden uitgekozen. Evenals hij dat aan de Duitsche ge wonden had gevraagd, vroeg de Rijkscommissaris ook aan de Nederlanders naar den aard hunner verwondingen en onderhield hij zich gerulmen tijd met hen. Heden Zaterdag"— zal dr. Seyss-Inquart op andere plaatsen in ons land gewonde militairen bezoeken en hun dc gevraagde cadeaux persoon lijk overhandigen. h. o. v. Het zevende volksconcert. Op het Volksconcert dat Maandagavond in den Stadsschouwburg onder leiding van Toon Verhey zal worden gegeven, wordt, als eerste nummer uit gevoerd het Concerto grosso op. 8 van G. Torelli, waarna door de solisten Lily van Spengen het Piano concert in Es op. 7 van J. Chr. Bach zal worden vertolkt. Na de pauze speelt Lily van Spengen nog het Pianoconcert in a. kl. Terts van R. Schumann. Het concert wordt besloten met de uitvoering van „Valses nobles et Sentimentales" van Maurice Ravel. Het concert begint kwart voor acht uur. Uitbreiding postverkeer. 'S GRAVENHAGE 21 Juni (A. N. P.) Zooals reeds in korte trekken is medegedeeld, kunnen thans niet alleen naar Nederlandsch-Indië en de Ver een igde Staten van Amerika, maar ook naar alle andere buïten-Eupropeesche bestemmingen niet- aangeteekende brieven en briefkaarten worden ver zonden, met uitzondering van Nederlandsch West- Indië, den Belgischen Kongo en de gebieden, die als Britsch of Fransch kunnen worden aangemerkt (bezittingen, koloniën, protectoraten). De correspondentie voor al deze bestemmingen, dus ook die voor Amerika,, wordt via Duitschland en Siberië verzonden en bereikt vervolgens per schip haar bestemming. Daar over de scheepsverbindin gen in het verre Oosten geen gegevens bekend zijn. kan hierover niets naders worden medegedeeld. Voor briefpost voor Midden- en Zuid-Amerika (met uitzondering van het Nederlandsche gebied in West-Indië, de Britsche en Fransche bezittingen en Mexico) staat bovendien de Italiaansche luchtver- bïnding met Zuid-Amerika ter beschikking. Wil men van den snelleren verzendingsweg via Italië ge bruik maken, dan dient men de correspondentie te voorzien van de mededeeling „Per Luchtpost" en behalve met het gewone internationale port ook met het extra luchtrecht te frankeeren. Dit bedraagt voor Brazilië voor briefkaarten en voor brieven per 5 gram f 1,05. Voor alle overige bestemmingen in Midden- en Zuid-Amerika voor briefkaarten en voor brieven per 5 gram f 1,25. Bloembollenreizigers in Amerika en Engeland. Kunnen via de firma Copex le New-York bereikt worden. De firma Copex, expeditiebedrijf te New-York gaf aan haar kantoor te. Hillegom de namen der Hollandsche reizigers, welke zich thans nog in Amerika bevinden en via Copex, New-York, te be reiken zijn. Ook werden de namen opgegeven van die rei zigers welke eind April per s.s. Volendam en s.s. Westernland van New-York vertrokken en niet verder dan tot Engeland konden komen. Enkele van hen zijn alweer op den terugweg naar Amerika en anderen zullen vermoedelijk volgen. Copex New York staat met de heeren in Engeland in telegra fische verbinding. Zoowel de reizigers welke in Engeland, als die in Amerika verblijven, hebben den wensch te kennen gegeven informaties over hun families in Holland te onvangen. Naar wij vernemen is dit reeds door een collectief telegram geschied Telegrafische verbinding met deze reizigers in Amerika en Engeland is voorloopig alleen via een omweg mogelijk en alleen op zakelijken grondslag. Daarmede belast zich Copex Hillegom, waar ver dere inlichtingen te bekomen zijn. Op 6 Juni waren de volgende reizigers waarmede 'Copex New-York in verbinding staat, in Engeland: B. Bakker, J. A. M. Beekman, W. Bergman, C. Col ij n, P. C. Drost, F. D. Elenbaas, C. den Hartog, J. Hoogstraten, H. J Hylkema, J. v. d. Kamp. B. D. Kapteyn, B. Langeveld, J. van Leeuwen, K. v. Leeuwen. J. Lefeber, G. P. Lommerse, J. v. d. Meer, M. W. v. Noort, J. G. Pennings, C. Pieper, P. Preenen, A. Roozen, J. J. Rusman. A. Scheep maker. A. L. Smit, J. Stammes, J. C. Valkering, G. J. J. en L. v. d. Meij.'A. W. v. d. Vlugt, J. A. v. d. Voort. C. Westerbeek. C. N V. en E. van Zanten, J. en W. van Zonneveld. Onderstaande lijst van reizigers in Amerika is niet volle: ig, daar zij die in Amerika wonen of wier postadres aan Copex niet bekend is, daarin niet zijn opgenomen. A. Beerhorst, J. Benschop, J. C. en W. P. v. d. Berg, J. Boender, C. Driehuizen. P. Duijs, A. C. v. El, W. Eldering. C. Ph. Freriks, C. Gouverneur, Th. Grevers, D. Grullemans, A. Guldemond, P. v. Haaster, J. Hansen, E, en H. Heemskerk, Th. de Jong, J. Kapteyn, J. van Klaveren. B. Korsten Jr. J Mcsselaar. C. en G. Nieuwenhuis. G. Papen- el recht, Jac. Preijde. J. H. Bes, J. Roon, C. Rooze- krans, T-h. Sabelis. II. J. Schouten, J. Tëeuwen, J. v. d. Mcij, S. Vlasveld. G. A. v. Zanten, A. W. en William v. Zonneveld, C. en J. L. v. Zijverden. DE BOUWNIJVERHEID. Vacanties. Door de organisaties van werkgevers en werk nemers uit het bouwbedrijf is besloten dat de vacan- tie dit jaar voor den burgerlijken en utiliteitsbouw zal worden gegeven van 5 tot en met 10 Augustus. Indien de werkzaamheden zulks dringend eischen, kan onder bepaalde voorwaarden dispensatie ten aanzien van deze data worden verleend. De centrale commissie voor bet schildersbedrijf heeft bepaald dat de vacantie dezen zomer eveneens in de week van 4 tot en met 10 Augustus gegeven zal worden. In bijzondere gevallen kan de centrale commissie voor een bepaalde gemeente andere dagen vaststel len welk verzoek dan minstens vier weken voor den vacantiedatum moet worden ingediend. MR. DR. F. S. WITTEVEEN. Met ingang van 1 Juli a.s. verlaat mr. dr. F. S. Witteveen, administrateur en chef der afd. on derwijs, personeel en militaire zaken ter Pro vinciale Griffie, den dienst der Provincie Noord- Holland wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd. De heer Witteveen is voornemens, Donderdag 27_ Juni a.s. om 11 uur afscheid te nemen van de' ambtenaren van zijn afdeeling. Dienzelfden dag zal er des middags van 3 uur af voor ande ren, die dit wenschen, gelegenheid zijn, afscheid van den heer Witteveen te nemen. N.V. BOTERMIJN 's IIERTOGENBOSCH. Aanvoer 17600 K.G. Hoogste prijs f 1,65 per K.G. Laagste prijs f 1,50 per K.G. Middel prijs f 1,58 per K.G. TOONRUIMTE FIRMA C. EN A. SWAALF. De steenhouwersfirma C. en A. Swaalf te Haarlem opent vandaag haar nieuwe toon- ruimte. Een modern gebouw is verrezen op den hoek van Kleverlaan en Judith Leysterstraat met een uitstekend front aan de Kleverlaan 58, goed geproportioneerd van vardeeling en uitgevoerd in dóór deze firma zelve bewerkten baksteen. De gëheele benedenverdieping is ingericht als toonruimte van het voornaamste artikel dei* firma. n.l. grafmonumenten. Het behoeft nauwe lijks gezegd, dat er veel inzicht wordt verèischt tot het samenstellen van een goed geheel met geen ander materiaal dan zerken en grafstee- nen. Hierin nu is de firma op uitnemende wijze geslaagd. In het voorgedeelte is door aanwen ding van een soberen tuinaanleg met zwarte aarde, flagstones en beplanting een omgeving verkregen, waarin de fraaie, in diverse steen soorten uitgevoerde grafsteenen een passende omgeving hebben gekregen en tegen het crème der wanden naai' den eisch uitkomen. Het hierachter gelegen gedeelte biedt ruimte aan «een fraai werkstuk van steenhouwerskunst, het bassin uit het gewezen Brongebouw, waarin destijds het bronwater werd aangevoerd. Een ■oassende beplanting is ook hier aangebracht. Zij vormt den overgang naar het achtergedeelte, een peristyle, uitgevoerd in crême-gekleurden steen. Diverse nissen bevatten elk een stijlvol grafmonument, uitgevoerd in de diverse steen soorten, die door de firma worden aangewend: graniet, de roode Tranas, Red Balmoral, het zwarte Zweedsche graniet en de Silezische soor ten. het witte marmer „Blanc clair", hardsteen in de verschillende bewerkingen enz. Ieder mo nument is voldoende van een volgend afgeschei den. zoodat, mede door afzonderlijke belichting, een rustige beschouwing gegarandeerd wordt. Gebrand glas overdag en indirecte verlichting des avonds geeft aan het geheel de vereischte sfeer. De firma Swaalf bestaat reeds van 1906 af. Deze nieuwe uitbreiding van haar zaak geeft be wijs van voortvarendheid en inzicht en verdient daarom zeker waardeering. Fransche regeering nog in Bordeaux? IRUN, 21 Juni. Men beweert dat de Fraiische regeering haar vertrek uit Bordeaux heeft opge schort. Bordeaux zal de zetel der regeering blijven (Stefani). Wie krijgt een extra-rantsoen brood? Een omschrijving die tot misverstand leidde. Het is bekend dat voor personen die zwaren arbeid moeten verrichten een extra-rantsoen brood wordt beschikbaar gesteld; 50*; bij zwaren arbeid en 100?; bij zeer zwaren arbeid. Er is bij de bekendmaking een lijst gepubliceerd die aan geeft welke beroepen daarvoor in aanmerking kunnen komen. De directeur van het distributiebureau te Haar lem deelt ons mede, dat er bij vele aanvragers voor extra rantsoenen misverstand bestaat. Zij denken dat elke arbeider die een van de ge noemde beroepen uitoefent ook voor zoo'n extra rantsoen in aanmerking komt. Dit is evenwel niet het geval; de toeslag wordt alleen gegeven als een arbeider in zoo'n beroep inderdaad ook zwaren of extra-zwaren arbeid verricht. Elk ge val wordt door het Distributiebureau afzonderlijk bekeken. In twijfel-gevallen wordt door een con troleur een onderzoek ingesteld in de werkplaats van den aanvrager. De ervaring is reeds dat een vrij groot aantal verzoeken om extra-rantsoen moest worden afge wezen omdat de 'betrokkenen geen zwaren arbeid hadden. Indien iemand zwaren arbeid verricht in een beroep dat niet op de lijst is aangegeven kan hij toch een aanvraag om extra rantsoen indienen, zulke bijzondere gevallen zullen dan aan de be trokken autoriteiten in den Haag worden voor gelegd. Zon onder 10.05 Zon op 5.18 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden De broodrantsoeneering. Een uiteenzetting over het gewicht tier brooden. GRAVENHAGE, 22 Juni. (A. N. P.) De Ne derlandsche Bakkerij Stichting meldt ons het na volgende. Rekenmeesters zullen van oordeel zijn, dat 2000 gram gelijk is aan 2 1/2 x 8 ons, en in dezen tijd, nu iedere huisvrouw een rekenmeesteres is gewor den en wel moet zijn, dreigen er conflicten tusschen haar en den bakker. Immers, wanneer de bakker des morgens op 4 -of 8 bons een half of een heel broodje komt afleveren, dan nemen sommige huis vrouwen de weegschaal om te controleeren of zij wel voor haar gezin de volle maat krijgen. Daarbij kan blijken dat een broodje een half brood, dat in de wandeling een brood van 4 ons genoemd wordt soms minder, soms ook meer dan 400 gram weegt. Teneinde de disputen, die daaruit zouden kunnen voortvloeien, te voorkomen, willen wij het publiek op het navolgende wijzen. Brood is een product, dat, gelijk zooveel voe dingsmiddelen, voor een deel uit water bestaat. Dat beteekent dat het onderhevig is aan een uit drogingsproces, zoodat het gewicht van een brood nimmer constant is. Een stevig, goed doorbakken brood bevat minder water dan een brood, zooals in sommige streken van het land door het publiek ge- wenscht wox*dt, dat hoog van vorm is en minder doorbakken. Aangezien de voedingswaarde, die een brood heeft, natuurlijk niet berust op het gewicht aan water, dat daarin zit, maar wel op het gewicht aan zoogenaamde droge stof, is het wegen van een brood geen nauwkeurige methode om vast te stel len de hoeveelheid voedingsmiddelen, die erin aan wezig is. Toen de overheid voor ons dagelijksch brood een heidsgewichten ging voorschrijven, is dit natuur lijk ook in het oog gehouden. Vandaar dat het broodbesluit, dat op de warenwet berust, wel een heidsgewichten voorschrijft voor brood, maar die eenheden uitdrukt in een aantal grammen droge stof. Een half brood, d.i. een zoogenaamd brood van 4 ons, moet tenminste 240 gram droge stof bevat ten (voor bruinbrood is dit iets minder, voor rog gebrood iets meer). Een heel brood, een brood van 8 ons, moet derhalve tenminste 480 gram droge stof bevatten, en zoo vervolgens. De naleving van dit broodbesluit door de bakkers wordt gecontroleerd door de keuringsdiensten en de ambtenaren daarvan. Wanneer er dus in de cou ranten een berichtje verschijnt, dat deze of gene bakker bekeurd wordt en*veroordeeld is wegens het verkoopen van te licht brood, dan beteekent dit niet, dat hij brood heeft verkocht, dat minder dan 400 of 800 gram woog, doch brood, dat minder dan 240 of 480 gram droge stof bevatte. Het is heel wel mogelijk, dat een brood van 750 gram meer droge stof bevat dan het voorgeschreven minimum van 480 en dat een brood van 850 gram niet vol doet aan het minimum. Bij de thans ingevoerde rantsoeneering van brood heeft het publiek dus weinig houvast aan de grootte van het dagelijks rantsoen wanneer dat zou worden uitgedrukt in grammen. Gemaks halve wordt weliswaèr gesproken van een weke- lijksch rantsoen van 2000 gram, doch in werkelijk heid is daarmee bedoeld een hoevelheid brood, waarin voorkomt tenminste' 2 1/2 x 480 gram droge stof. In de verschillende circulaires, die van het cen traal distributiekantoor zijn uitgegaan, wordt dan voorzichtigheidshalve ook gesproken van een hoe veelheid van ongeveer 400 of 800 gram. die men op 4, respectievelijk 8 enkele bons kan krijgen. Het zal na het bovenstaande duidelijk zijn, dat de huisvrouw zich niet behoeft te bekommeren om het gewicht van het halve of het heele brood, dat zij krijgt. Indien zij maai* zorgt dat zij voor vier enkele bons een half broodje krijgt en voor 8 en kele bons een heel brood, dan kan zij er rustig van verzekerd zijn, dat zij dan inderdaad het rant soen krijgt, dat haar toekomt. Dat er in het halve brood inderdaad de voorgeschreven 240 gram droge stof zit en in het heele brood de hoeveelheid van 480 gram, daarvoor staan het Broodbesluit en het geheele apparaat van de keuringsdiensten haar borg. Het brutogewicht aan brood, dat men ontvangt, zal in de verschillende deelen des lands uiteen- loopen en ook bij de eene broodsoort anders zijn dan bij de andere, doch het nettogewicht, dat men ontvangt, is in alle gevallen hetzelfde. DEENSCH SCHIP BIJ DE WADDENEILANDEN VERGAAN. VIER VERMISTEN. DEN HELDER, 22 Juni (A.N.P.) De motorred dingboot „Dorus Rijkers" van de N.Z.H.R.M. is Vrijdagavond om ongeveer elf uur uit Den Helder gevaren om hulp te bieden aan een schip, waarvan men bericht had ontvangen dat het in nood ver keerde. De plaats, waar het zich moest bevinden, was ten westen van het eiland Texel. Vanochtend om twee uur mocht het gelukken zestien opvarenden van het Deenschë s.s. „Alpha", die in een sloep ronddreven, op te pikken, ongeveer vijf mijlen ten Westen van den vuurtoren van Eierland. Het schip is vermoedelijk tengevolge van een ontploffing tenondergegaan. Vier opvarenden worden vermist. Van de geredden zijn er eenigen licht gewond. Centrale Verwarming AUTOM. OLIE - KOLENSTOOKINR. SANITAIRE INSTALLATIES. (Adv Inge 2 Med.) De beschieting van een Japansch vaartuig in de Indische wateren. TOKIO, 22 Juni (Domei). De woordvoer der van het departement van buitenlandsche zaken deelt mede: Inzake het incident van 6 Juni waarbij een Nederlandsche vliegboot op een Japansch visschersva-artuig heeft geschoten, heeft de Nederlandsche gezant, de heer J. C. Pabst. vanmorgen een officieele nota gezonden aan het ministerie van buitenlandsche zaken, in antwoord op het Japansche protest. Deze officieele Nederlandsche nota behelst de vol gende vier punten: 1. Het onderhavige incident is voortgesproten uit het onverantwoordelijke optreden van een onderofficier van de Nederlandsche luchtmacht. De Nederlandsche regeering zal de volle ver antwoording voor het incident op zich nemen. 2. De Nederlandsche regeering geeft uiting aan haar grondige leedwezen over het incident, dat ontstond uit een verbreking der belofte harer zijds om daden van uitdagend karakter tegen Ja pan in Nederlandsch-Indië te verhinderen. 3. De Nederlandsche regeering heeft degenen, diqvoor het incident verantwoordelijk zijn, reeds zwaar gestraft, v 4. De Nederlandsche regeering verwacht dat de Japansche regeering begrijpt dat bovenge noemde stappen', welke de -Nederlandsche auto riteiten genomen hebben om het incident te re gelen, een waarborg vormen voor de toekomst. Nationale Woningraad. 's-GRAVENHAGE, 22 Juni. (A.N.P.) Wij ont- leenen aan het jaarverslag over 1939 van den na- tionalen woningraad: In onze laatse verslagen hebben wij nadrukke lijk gewezen op de grooe woningbehoefte op het platteland. Hoewel allerwegen een groeiende belangstelling voor de volkshuisvesting ten platte lande te con- stateeren valt bleef ook in het verslagjaar de re geering weigerachtig om op de aangegeven wijze het platteland te helpen. Het totaal aantal in ons land voltooide wonin gen, hetwelk uiteraard nog niet den invloed van den oorlog onderging, was in het verslagjaar niet veel lager dan in 1938. Het aantal door bouwver- eenigingen en gemeenten gebouwde woningen was vrijwel even hoog. Van de in November 1938 uit gevaardigde regeling ter bevordering van den bouw van woningen voor groote gezinnen waren de resultaten nog niet merkbaar. Al is het ons bestuur uiteraard een groote vol doening dat de actie voor krachtiger krotopruiming uiteindelijk toch tot resultaaat heeft geleid, het kan desondanks eenig gevoel van teleurstelling niet onderdrukken. Wij blijven het jammer vinden, dat niet reeds veel eerder tot krachtiger krotop ruiming is overgegaan. Vergelijken wij het in het oorlogsjaar 1939 ver leende bedrag aan woningwetvoorschotten met dat in het oorlogsjaar 1914, toen voor f 12.800.000 werd toegekend, d?n moeten wij constateeren, dat de uitvoering van de woningwet thans slapper is dan bij het uitbreken van den vorigen oorlog. Ons bestuur wendde zich op 2 December tot de regeering. Gewezen werd op de inzinking, welke het particuliere bouwbedrijf onderging en het hier uit voortkomende gevaar van woningnood in de toekomst. Aangedrongen werd op een krachtiger bevordering van den woningwetbouw. Op 6 Januari 1940 zond de minister van Bin- nenlandsche Zaken een circulaire aan de gemeen tebesturen, waarbij werd overgegaan tot herzie ning van de regeling der annuïteit, gelijk door ons bestuur was gevraagd. Het nuttig effect, dat deze maatregel voor den woningbouw had kunnen heb ben, werd evenwel volledig teniet gedaan, doordat tegelijkertijd de rente der woningwetvoorschotten van 3 >4 op 4 pet. werd gebracht. Kenau- en Verspronckbrug. Een verkeersregeling. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, overwegende, dat het gewenscht is een vlot ver keer te verkrijgen op de weggedeelten bij de Kenaubrug en Verspronckbrug hebben, mede ter voorkoming van ongelukken, in het belang van de vrijheid en veiligheid van het verkeer, het vol gende besloten: I. Gesloten te verklaren voor het verkeer met alle motorrijtuigen, rijwielen, alle rij- qJ voertuigen .geen motorrijtuigen of rijwie len zijnde, rij- en trekdieren en vee: a. de weggedeelten tusschen de Kenaubrug en de Verspronckbrug, zijnde een gedeelte van den Kinderhuissingel, de „weg onder het viaduct Kenaupark- West" en een gedeelte van den Schoter singel. in de richting van de Kenaubrug naar de Verspronckbrug b. de weggedeelten tusschen de Verspronck brug en de Kenaubrug, zijnde een ge deelte van het Staten Bolwerk, de „weg onder het viaduct Kenaupark-Oost" een gedeelte van het Kenaupark, in de richting van de Verspronckbrug naar de Kenaubrug. II Te bepalen, dat alle rij verkeer, uit welke richting dit den ronden vluchtheuvel bij den viersprong in het Kenaupark (nabij de uitmonding van de Rozenstraat) ook na dert, dezen ter rechterzijde moet voorbij rijden. De wijziging in het Amerikaansclie kabinet. WASHINGTON, 21 Juni (D.N.B.) De wijzi ging iri, het kabinet, der-Vereenigde Sitaten heeft gisteren tot een- politiek debat in het Gcngi-es gef-' leid. In den senaat stelde de republikein Nye voor dat Roosevelt zou aftreden en zijn ambt zou over dragen aan vice-president Garner. Slechts onder Garner, zoo zeide Nye, kan de nationale eenheid hersteld en een zuiver Amerikaansche politiek- ge voerd worden, die den Vereenigde Staten het ver_ trouwen van Europa zou teruggeven. De republikein Vandenberg verlangde een dag vaarding van den afgetreden minister van oorlog Woodring, teneinde vast te stellen, of inderdaad een „groep internationale financiers" het aftreden van Woodring gewenscht- heeft. De voorzitter van de tnarinecommissie Walsh, pleitte voor Amerika's afzijdigheid van het Europeesche conflict. Hij zeide liever af te treden dan in te stemmen met Ame rika's toetreding tot den oorlog. De senaat besloot daarop, alvorens de benoe mingen te bevestigen, de nieuwe ministers Stimson en Knox in de bevoegde commissies nauwgezet te verhooren. Ook in het huis van afgevaardigden ontstond een debat over het afzetten van Woodring. De repu blikein Carlson, eischte een parlementair onder zoek van het geval en stelde tevens een onderzoek voor naar den verkoop van Amerikaansch oorlogs materiaal aan buitenlandsche regeeringen. De bladen te Washington schrijven dat de be noeming van Stimson en Knox niet beteekent dat Roosevelt thans een coalitieregeering gevormd heeft. Algemeen wordt in de bladen geconstateerd dat Woodring tegen zijn wensch uit het kabinet ver wijderd werd, omdat hij zich er tegen verzette op kosten van de Vereenigde Staten het oorlogsmate riaal van het Amerikaansche leger aan Engeland te léveren. Ooli Dalaflicr naar Spanie. Het D.N.B. meldt uit Irun: Ook Daladier heeft, naar bekend wordt, een visum voor Spanje aan- gevraagd. Hij wordt hier ieder oogenblik ver wacht. j Aan vluchtelingen wordt vooreerst slechts een verblijf van drie dagen toegestaan. Verlenging moet telkenmale bij de Spaansche autoriteiten worden aangevraagd. Roosevelt's Pan-Amerikaanscli economisch pïan. Regeling van den uitvoer van alle staten op het Westelijk Halfrond. Het D.N.B. meldt uit New York: President Roosevelt heeft een formeele verkla ring afgelegd met betrekking tot het Pan— Amerikaansche economische plan, dat intus schen aan alle Latijnsch-Amerikaanscbe staten is voorgelegd. Het ligt in de bedoeling 'n Inter- Amerikaansche organisatie in het leven te roepen voor het regelen van bepaalde econo mische kwesties, o.a. voor den gemeenschappe- lijken afzet van de belangrijkste uitvoerpro- ducten der Amerikaansche republieken. Bovendien zullen met behulp van vele reeds bestaande organisaties stappen worden onder nomen om aan de directe moeilijkheden van eenige Amerikaansche Staten een einde te maken. De nieuwe maatregelen behooren volgens Roose velt tot het economische verdedigingsprogramma als aanvulling van het Amerikaansche militaire verdedigingsprogramma en dienen tot waarborging van den vrede op het Westelijk Halfrond, alsmede van het economische leven van alle Amerikaansche republieken tegen de .gevolgen van de wanorde in de wereldsituatie Ter verduidelijking van de problemen die ter stond aangepakt moeten worden, wees Roosevelt erop dat de vleeschexport van Argentinië, Uruguay en Brazilië, de tarwe-export van Argentinië en de katoen-export der Vereenigde Staten de laatste zes maanden met meer dan 50 procent verminderd zijn. Voor deze producten dienen markten buiten het Amerikaansche continent te worden gezocht Het Zuid-Amerikaansche schuldenvraagstuk is niet in het plan opgenomen ofschoon deze kwestie op de aanstaande Pan-Amerikaansche conferentie door dc debiteurstaten ter sprake zou kunnen wor den gebracht. Duitsclie pers over de onder handelingen. BERLIJN, 22 Juni. (D. N. B.) „De smaad van 1918 in Compiègne uilgewischt". Onder deze en dergelijke opschriften vermeldt de ge heele Zaterdagochtendpers in grooten opmaak het overhandigen van de Duitsche wapenstil standsvoorwaarden. De bladen wijzen op de waardige behandeling' van den eervol verslagen vijand alsmede op het feit, dat Hitier de Fransche delegatie ontving. De „Berliner Börsen Zeitung" legt den nadruk op het verschil tusschen Compiègne 1918 en Compiègne 1940. In Compiègne en Versailles heerschte de wil, de atmosfeer tusschen de beide volkeren te vertroebelen, den vijand machte loos achter te laten en zijn leven voor altijd met kerkermuren te omringen. De handeling van gisteren te Compiègne toont de Duitsche hou ding in zulk een toestand: de Führer overwint den vijand, neemt op harde wijze het negatieve weg, maar zijn handeling is opbouwend. De ge dwongen gang naar Compiègne toont den Franschen dat zij de 'gevolgen van de oorlogsmis daad te dragen hebben. Maar uit de formulee ring van het doel der Duitsche eischen blijkt, dat de Führer, overeenkomstig zijn manier van denken en handelen, niet het negatieve tot ele ment van de toekomst niaakt, maar door het herstel van het onrecht, door het uitroeien van wat onnatuurlijk is. de voorwaarden schept om iets beters tot stand te brengen. De oude we reld van het onrecht, van de onderdrukking, die zoov.cel leed over de volken gebracht heeft, stort ineen. Een nieuwe ontstaat. Horloge van gesneuvelden soldaat gestolen. Twee jaar gevangenisstraf geëischt. De 34-jarige landbouwer J. J. v. d. R. uit Veghel had op 12 Mei van het lijk van een ge sneuvelden soldaat een horloge geroofd. Gisteren heeft hij terecht gestaan. De officier in de Bossche rechtbank achtte het feit zeer ernstig en eischte twee jaar gevangenisstraf met aftrek en bevel tot afgifte van het horloge aan den vader van den gesneuvelde „Partij der Natie" in Roemenië. Leiding berust bij den Koning. Het D.N.B. meldt uit Boekarest: Krachtens een Vrijdagavond gepubliceerde wet is beslo ten tot de verandering van het „front der na tionale wedergeboorte" in de „Partij der natie". Volgens artikel 1 wordt het front der na tionale wedergeboorte de eenige en totalitaire partij ofader den naam ..Partij der Natie". Zij zal onder opperste leiding staan van den koning. Artikel 2 bepaalt dat de partij der natie rich ting zal geven aan het moreele en materieele leven der natie en van den Roemeenschen staat. Zij is een publiekrechtelijk lichaam. Volgens ar tikel 3 benoemt de opperste partijleider de hoogste partij-autoriteiten, die alleen verantwoordelijk zijn. Volgens artikel 4 worden de bepalingen betref fende organisatiebedrijvigheid en discipline door een speciale commissie vastgesteld, die hiertoe door den hoogsten partijleider benoemd wordt. De minister voor propaganda. Giurescoe. heeft voor de buitenlandsche pers uiteengezet dat de verandering van het front in deze nieuwe partij en de hierdoor noodzakelijk geworden reorgani satie een verdere stap beteekent naar binnenland- sche versterking. De stichting' van de nieuwe eenheidspartij, is een herhaald appèl aan alle krachten des lands. Bovendien kondigde de minister aan dat ko ning Carol Zaterdag- (heden-)avond over de radio een boodschap zal richten tot het Roemeen- sche volk over de nieuwe partij. BLOEMENDAAL CONCERT H.O.V. Vrijdagavond gaf de Haarlemsche Orkestver- eenigïng onder leiding van Marinus Adam haar eerste concert in Bloemendaal in de muziektent in het Bloemendaalsche Bosch. Een groot publiek was met den mooien, stillen avond opgekomen en heeft in volle aandacht van de muziek genoten. Een extra-nummer besloot dit mooie concert. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 22 Juni 1940. Bevallen: 21 Juni, C Engel—Klerk z„ M. G. Over- damBlok d.. H D. M. v. d. Beekv. Sehagen z M. J. HilbrinkReinders d. Overleden: 29 Juni, A. H. Revet, 73 j. Linden- straat.: H. Westerhof, 34 j., Tetterodestraat; 21 Juni P. Roldanus, 82 j. Ripperdapark; S. J. de Wit—de Wit, 65 j., Edisonstraat.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2