jiet JOient en jan OêieM. Maatregelen ter bescherming vai schuldenaren. KNIPPATROON. Voor het voldoen van verplichtinge hoogstens zes maanden uitstel te verkrijgen Huwelijk met modern Comfort. ZATERDAG 22 JUNI 1940 HAAKJE M'S DAGBLAD JAPON MET BOLEKO. Bolero's maken een japon op zeer geschikte wijze af en men kan er menigmaal verrassende effecten door verkrijgen. Aardig is om een effen rok en bolero te nemen met een gestreepte blouse in aanslui tend model, zooals deze afbeelding aangeeft. De bloemenstrepen zijn zeer modern, terwijl het apart is om bloemen op de zakjes te wer ken met kleine festonsteken. De voorbaan heeft een naad in het midden. Partoon in maat 42. Prijs van het patroon 26. ets. Het is van Maandag af gedurende een week verkrijgbaar bij de bureaux van dit blad Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. IETS OVER VITAMINE. In gewone tijden bekommert de huisvrouw zich over het algemeen niet veel om de theorie van de voedingsleer; bij gezonde mensehen legt dat niet zoo veel gewicht in de schaal, het feit dat zij gezond zijn, wijst er meestal wel op dat hun voeding vol doende is. Iets anders wordt het als er een zieke in huis is, of als er een kind is, dat niet eten wil of kan; wanneer de dokter er dan aan te pas moet komen, schrijft deze meestal het een en ander voor, waar door het geschokte evenwicht kan worden hersteld. Maar zelfs dan wordt er nog bijna nooit over voedingsleer gesproken: de dokter schrijft eenige dingen voor, maar, tenzij de huisvrouw daarop zelf dieper ingaat, in de meeste gevallen zegt hij heele maal niet, waarom dat nu juist zus of zoo moet worden gedaan. Daarom is het wel wat veel gevergd, wanneer wij ergens lezen dat de vrouw des huizes in dezen tijd toch vooral op de samenstelling van het voedsel móet gaan letten. Want wie heeft haar ooit onderwe zen in deze lang niet eenvoudige wetenschap: moe der thuis heeft het haar niet geleerd, die wist het immers zelf niet, en wanneer zij op de huishoud school is geweest, zal zij allicht de beginselen wel geleerd hebben, maar in de praktijk van een druk huishouden is geen plaats voor theoretische kennis, en die is dan ook allang als overbodig overboord gezet. Mèt de distributie komen echter ook dadelijk de problemen weer voor den dag: wat moet ik mijn gezin voorzetten met de meer beperkte middelen die mij ten dienste staan, om te zorgen dat zij toch voldoende naar binnen krijgen, waarmee bedoeld wordt niet alleen voldoende aan hoeveelheid maar ook aan kwaliteit. En omdat het te ver zou voeren om hier te schrij ven over de juiste verhoudingen van eiwitten, vetten en koolhydraten in onze maaltijden, n.l. die van 80 gr. eiwit, 80 gr. vet en 400 gr. koolhydraten, willen wij ons hier bepalen tot eenige opmerkingen over de zoogenaamde „beschermende stoffen" de vitamines. Bij die stoffen behooren ook de mineralen kalk, phosphor en ijzer, maar over hun werking zal ik het hier niet hebben. Over de eerste vooral, die een beschermende werking uitoefenen, heeft ieder wel eens een en ander gehoord; wij weten dat er verschillende soorten zijn, en dat de jonge wetenschap hierover van belang is ter voorkoming van ziekten, die vroeger alleen maar bestreden, niet afdoende voor komen konden worden. Denk maar eens aan de Engelsche ziekte bij kinderen, een gevreesde aan doening van het beendergestel, die allerlei narig heid met zich meesleepte. De wetenschap heeft ontdekt, welke de werkin gen zijn van deze vitamines en hoe zij wel en niet' in ons voedsel voorkomen. Nu is het goed om daar eens rekenschap van te geven: is er overvloed, dan is het gevaar van een tekort aan vitamines niet groot, omdat wat het eene te weinig heeft, het andere wel weer aanvult. Maar nu de keuze be perkt is geworden, dienen wij meer rekening te houden met wat wel van waarde is, en wat niet. Enkele algemeene regels volgen hieronder: Rauwkost bevat meestal meer vitamine dan ge kookt voedsel. Groenten en vruchten zijn, op enkele uitzonde ringen na, vitamine-rijk. In sommige plantaardige voedingsstoffen vindt men de meeste vitamines in de schil (graan, appelen). Oude groenten en vruchten, die dus vaak van hand tot hand zijn gegaan, hebben hun gehalte aan vitamines voor een groot deel verspeeld. Ook groenten en vruchten die ver over den eigenlijken tijd te krijgen zijn, hebben in dat op zicht weinig waarde meer. Opgewarmde spijzen hebben een deel van hun waarde aan vitamines verloren, evenals voedsel dat langer dan strikt noodig is, heeft gekookt, zooge naamd is doodgekookt, een term die al aanwijst dat hier niet alleen de voedingswaarde maar ook de smaak leelijk in het gedrang is gekomen. Alle versChe vruchten en bladgroenten, sinaas appels, tomaten, komkommers, dit alles is uitste kend, voor de aanvoer van beschermende stoffen, evenals aardappelen in de schiL Weinig waarde hebben perziken, arbrilcozen en druiven, wat echter allerminst wil zeggen, dat deze uit den booze zijn! Integendeel, wie van druiven houdt, moet ze vooral om dit geringe gehalte aan vitamine niet laten staan; smaak speelt nu eenmaal een zeer be langrijke rol bij onze voeding, en wie de druiven veroordeelt om hun theoretische waarde is een domoor, die met de praktijk van het koken nog nooit eenige connectie heeft gehad. Natuurlijk, het is niet minder dom om te zeggen: tomaten lijken me rauw zoo'n rare kost, dus ik eet het niet. Ook de meening: ik heb een paar keer tomaten gegeten, maar ik heb er een hekel aan, gaat vooral in een tijd als deze niet op. Bovendien is het verbazingwekkend, wat eèn mensch kan leeren eten. Om echter te beweren: ik houd erg van druiven, maar omdat ze geen voedingswaarde hebben, eet ik ze niet, is even dom, omdat men daarmee het be lang van een kleine vreugde in het leven uitscha kelt. En die hebben wij in moeilijke tijden eer nog meer noodig dan anders. Huisvrouwen, wordt dus niet te theoretisch, pro beer de gezinsleden goed eten voor te zetten, maar als zij eens iets minder waardevols willen hebben, omdat het zoo erg lekker is, tracteer ze er dan op als het kan, en lusten zij iets nu letterlijk heelemaal niet, maak er dan geen kwestie van hangen van: de theorie is heel best, maar met theorie alleen krijgen wij geen smakelijk maal op tafel en een opgeruimde stemming. E. E. J.—P WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten atrekenen- DE ADMINISTRATIE EEN KINDERBADPAKJE. Uit een oude wollen trui. Deze week wil ik u eens leeren. hoe u zonder onkosten een leuk, vlot kinderbadpakje kunt maken uit een oude wollen trui. Den voorkant snijden we uit, zooals op de tee- kening te zien is, de rugzijde volgens de stippellijn en zoomen de kanten goed om met een flanelsteek of een bandje er tegen. In "t midden van den rug naaien we een ring. die we met een wollen draad hebben omwoeld. Uit het overblijvende rugstuk van onze trui knippen we nu een rechthoekig lapje als we stof genoeg hebben dubbel. We maken nu in den onderkant van ae trui een knip van pl.m. 6 a 7 c.M. en zetten hierin het lapje als kruis. Nu knippen we twee lange, smalle reepen uit de mou wen en verlengen hiermee de schouderbandjes. Van achteren kunnen we ze aan elkaar naaien, na ze eerst door den ring te hebben gehaald. Dan is ons wollen badpakje klaar. Een kostelijk bezit voor den zomer! HET MENU VAN DEN DAG. Stamppot van rauwe gele andijvie. Gebakken spek. Ha vermoutkoekjes. Stamppot van rauwe andijvie met gebakken spek. Benoodigdheden voor 4 personen: 3/4 K.G. gele andijvie. 11/2 K.G. aardappelen, 4 dl. melk, zout, nootmuskaat, 2 1/2 ons rookspek, 40 gr. margarine. Bereiding: De gaargekookte aardappelen opko ken met de melk, en op de gewone manier aard appelpuree maken. Op smaak afmaken met noot, boter en zout. De andijvie heel goed wasschen, nadat de groene punten verwijderd zijn, daarna heel fijn snipperen en tusschen een schoonen doek drogen. De groente door de puree roeren, en deze 5 min. goed door laten koken. Het spek in plak jes snijden en in de koekepan langzaam bruin en knappend bakken. Het spekvet over de stamppot schenken, en het spek èr op leggen. Havermoutkoekjes. Benoodigdheden voor 4 personen: 4 afgestre ken eetlepels gewone havermout. 4 eetlepels koud water, 11/2 afgestreken eetlepel bloem, wat suiker, boter om in te bakken. Strooi de rauwe havermout in het water, laat dit een kwartiertje staan, voeg er de bloem, iets zout en wat suiker aan toe, vorm er met twee lepels platte koekjes van en bak ze in boter mooi lichtbruin. Presenteer ze met suiker of stroop of vruchten moes. Mogelijkheid wettelijke voor schriften buiten toepassing te laten. DEN HAAG. 21 Juni (A.N.P.). H«t Vrijdag ver- schenen Verordeningenblad bevat een verorde ning van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende maatregelen ten aanzien van de bescherming van schulde naren. van de burgerlijke en strafrechtspleging, alsmede van het administratieve recht met het oog op de sinds 10 Mei 1940 ingetreden bijzondere omstandigheden. Op grond van par. 5 van het decreet van den Führer betreffende de uitoefening der regee- ringsbevoegdheden in Nederland van 18 Mei 1940 (Rijkswetblad 1. blz. 778) bepaalt de Rijkscom missaris. dat de secretaris-generaal van het de partement van justitie wordt gemachtigd voor schriften betreffende de bescherming van schul denaren, de burgerlijke en strafrechtspleging, als mede het administratieve recht, met het oog op de sinds 10 Mei 1940 ingetreden bijzondere om standigheden, uit te vaardigen. In par. 2 wordt medegedeeld, dat deze verorde ning in werking treedt op den dag van afkondi ging. 1. Bescherming van schuldenaren. In aansluiting hierop volgt het eerste uitvoe ringsbesluit van den secretaris-generaal van het departement van justitie. Dit besluit luidt als volgt: 1. De rechter kan een schuldenaar, die ten gevolge van de bijzondere omstandigheden, welke zich sedert 10 Mei 1940 hebben voor gedaan, niet tijdig aan zijn vóór dien datum aangegane verplichtingen kan voldoen, een uitstel van ten hoogste zes maanden ver- leenen, indien zulks redelijkerwijze van den schuldeischer kan worden verlangd. 2. De rechter kan het uitstel ook voor een gedeelte van de verplichting verleetoen. 3. Indien de schuldenaar reeds in verzuim is, kan het uitstel met terugwerkende kracht verleend worden. 4. Het uitstel wordt niet verleend, indien en voorzooverre blijkt, dat de verplichting tusschen partijen niet vaststaat. Is de verplichting bij VOOR DE KINDEREN rechterlijk gewijsde vastgesteld, dan kan het u stel steeds worden verleend. 5. Is ter zake nog geen geding bij den rech: aanhangig, dan kan de schuldenaar, bij gebrt van overeenstemming met den schuldeischer, a bij eenvoudig request tot den bevoegden rech; wenden. 6. De rechter kan over het uitstel een voorloop: beslissing geven. Een definitieve beslissing ges hij niet, dan nadat de schuldeischer gehoord, thans behoorlijk opgeroepen is. 7. De beslissingen nopens het uitstel zijn m aan hooger beroep, noch aan cassatie ondf worpen. 2. Burgerlijke en strafrechtsplegic alsmede administratief recht. Art. 2. 1. De burgerhjke rechter kan wettelijke voo schriften betreffende termijnen en vormen buit toepassing laten, indien deze tengevolge van bijzondere omstandigheden welke zich sedert Mei 1940 hebben voorgedaan in redelijkheid n< konden of kunnen worden in acht genomen. 2. De burgerlijke rechter kan de uitvoering v; een door hem gegeven beslissing, niet zijnde a eindbeslissing, geheel of ten deele achterwe laten, indien haar uitvoering tengevolge vam in lid 1 bedoelde omstandigheden redelijkerwij niet kan worden gevorderd. Art. 3. De strafrechter kan wettelijke voorschrift betreffende termijnen en vormen buiten toepai sing laten, indien deze tengevolge van de bijzo: dere omstandigheden, welke zich sedert 10 N 1940 voorgedaan hebben, in redelijkheid niet kot den of kunnen worden in acht genomen. Art. 4. In gedingen, voortvloeiend uit het administr; tieve recht, kunnen wettelijke voorschriften bi treffende termijnen en-vormen buiten toepassli worden gelaten, indien deze tengevolge van bijzondere omstandigheden, die zich sedert Mei 1940 hebben voorgedaan, in redelijkheid nli konden of kunnen worden in acht genomen. 's-Gravenhage, 18 Juni 1940. De secretaris-generaal van het departeme: van justitie: J. C. Tenkink. Verlichting eindexamen M.ITX.O, De regelingscommissie voor het M.U.L.O examen heeft besloten, dat overal in het lar niet slechts bij het schriftelijk maar ook bij fc! mondeling examen bij de beoordeeling van prestaties der leerlingen rekening zal worden gi houden met de moeilijke omstandigheden, waa onder dit jaar is gewerkt, Het schriftelijk examen behoort reeds tot hl verleden, doch het mondeling moet nog komei Daarbij is nu, ingevolge het besluit van de regi lingscommissie, voor de moderne talen en voc het vak geschiedenis een kleine verlichting aar. gebracht; dit op grond van den korten tijd, d er deze keer tusschen het schriftelijk en het mor deling gelegen is. Bij de moderne talen zullen de candidaten kui nen volstaan met één gedicht en één boek, p; taal. Bij vaderlandsche geschiedenis laat men staatsinrichting voor dit maal vervallen. (N.R.C Zijn Jullie razend, was het lakonleke ant woord, als het schip vergaat is het nog tijd genoeg om overboord te springen. Maar wij wachten niet tot man en muis naar den kelder gaan, neen, wij redden onze levens bijtijds, zei de Dikke. Adieu, professor, goede reis naar den bodem der zee, en beiden sprongen heldhaftig over de reeling. Professor Knap gaf een gil, waar niemand iets van hoorde door den storm. Vlug schom melde hij naar den kapitein. Na 9 Mei verleende ontslagen. 's GRAVENHAGE 21 Juni. De directs generaal van den Arbeid vestigt met nadruk de affi dacht van werkgevers op het gebod, dat arbeidei die na 9 Mei 1940 zonder toestemming van de s: beidsinspectie zijn ontslagen, weder onmiddellijk: dienst moeten worden teruggenomen. Tegen niel naleving van dit gebod zal ten strengste worde opgetreden. De patroons zijn derhalve verplicht hun na 9 M j.l. ontslagen arbeiders onverwijld weder in diet te nemen, terwijl zij daarna, indien zulks nood is, een verzoek tot de arbeidsinspectie kunnï richten, om tot ontslag van arbeiders te mogen ove gaan. Ook de werkgevers, die reeds zulk een verzof hebben ingediend, zijn verplicht zoolang op dit va zoek niet is beslist, hun arbeiders in dienst te houd; of terug te nemen. (A. N. P.) KINDEREN UIT GETROFFEN GEBIEDEN NAA GRONINGEN. De „Groninger Gemeenschap" ontving berié dat de eerste groep kinderen uit de getroffen gebie den Donderdag a.s. te Groningen zal aankome Deze groep gaat in haar geheel naar het plattelac: In overleg met de commissie voor de burgerbevc! king in Den Haag wordt de komst van meer groep: kinderen geregeld. (A. N. P.) Mr. CORRY STOLZ-VAN DEN KIEBOOM. 12) Ja. maar ik vind het ook verschrikkelijk pret tig om even te praten, zegt Nick. Zoolang ik hier ben, heeft er nog niemand eens gewoon met me gesproken. Hoort er bij. Allemaal volgens programma, licht Erna in. Weet je wathoeveel brieven heb je? Geef er mij maar een stelletje van. dan help ik je er doorheen. Praten we straks verder. Dolgraag, zegt Nick verheugd. Wat buiten gewoon aardig van je. Om half zeven looper. ze samen de trappen af. Ben je ook per fiets? vraagt Erna. En eet je ook in de stad? Zullen we samen gaan, of heb Je iets anders? Niets dan een kost juffrouw, die met het eten zit te wachten, lacht Nick. Maar dat geeft niets, dat gebeurde in Utrecht om een haverklap. Heb je in Utrecht gestudeerd? Rechten zeker? Ja. Jij ook? Ik Rotterdam, zegt de ander. Maar ik ben al drie jaar op dit kantoor. Ze eten in een lunchroom. Wat is alles toch di rect gezelliger als je met je tweeën bent, geniet Nick. Het lijkt nu wéér op Utrecht. Utrecht met Loes of Elly aan een tafeltje bij Van Angeren. Verhalen over de colleges, over roeien, tennissen.... Wel vraagt Erna. Je bent bekaf zeker? Heelemaal niet, zegt Nicka. Ik zat alleen in stilte te genieten, omdat ik het zoo fijn vind, ge zelschap te hebben. Ik heb hier in die heele maand geen kip gesproken. Ken ik. Heb ik ook meegemaakt. Regelrecht van Rotterdam nog wel. Maar zoo beroerd als jij heb ik het natuurlijk niet gehad. Waarom natuurlijk? vraagt Nick verwonderd. Nou, op mij konden ze alléén tegen hebben, dat ik van de Hoogcschool kwam. En jij, ja, je kunt het ze niet heélemaal kwalijk nemen. Als je bedenkt, hoeveel geroutineerde menschen met ris sen diploma's er op de keien staan en ze moeten dan een of andere nieuwbakken juffrouw aannemen alleen omdat een van de Heeren Commissarissen dat verkiest. Ja. maar ik moet toch ook leven, zegt Nick verdrietig. Ik bedoel er ook niets persoonlijks mee. Ik vind het juist leuk, dat er iemand van mijn eigen slag bij gekomen is. Maar ja meester in de rechten èn een protégéétje van een commissaris... van wie? vraagt ze nieuwsgierig. Van Jonkheer de Laet van Neerduynen. O. Familie van je? Nee, 'n studievriend, zegt Nick kortaf. Clubgenoot, zou je kunnen zeggen, als ik een jon gen was. Ja-a, als je een jongen waszegt de ander nadenkend. Erg op je gesteld zeker? Nee waarom? Moet dat nou beslist? vraagt Nick geprikkeld. Moeten heelemaal niet. Maar het zou allicht prettiger voor je zijn Dan kon je misschien met hem trouwen en was je van het heele gezeur af. Jasses kom jij daar ook al mee aandragen? En jijzelf dan? Ik ben al vier jaar verloofd, zegt Erna. Maar we kunnen niet trouwen. Mijn verloofde is tandarts. Ook al zoo'n genoeglijk vak tegenwoordig. O ja? Ik dacht, dat dat nog zoowat de eeni ge menschen waren, die geld verdienden. Verdienen ja. Maar krijgen ho maar. Hoe voller ze de monden van hun patiënten met goud stoppen, des te leeger worden hun eigen zakken. Enfin, dat zal Je niet interesseeren. Natuurlijk wel, zegt Nick. En ik vind het kranig, dat je het zoo volhoudt Wat? De verloving of het werk? Nou allebei. En ik wou, dat je me een paar tips gaf om het ook vol te kunnen houden. Het werk, bedoel ik. Voor verlovingen hoop ik ten eeuwigen dage bewaard te blijven. Kernachtige mannentaal, hoor lacht de an der. Ik vind jou anders heelemaal niet het type van dè vrüe vrouw. Dat heb je of je hebt het niet. Je kunt ze er in je studententijd al uitpikken, heb je dat ook gemérkt? Zeg, wat vind je, zullen we op mijn kamer nog wat doorboomen of heb je an dere plannen? Ik heb niets te doen. Nooit, zegt Nick. En ik vind het dol om met je mee te gaan. Zoo ging het in Utrecht ook altijd, peinst ze, terwijl ze naar Erna's kamers fietsen. Je zat, van je novitiaatstijd af, midden tusschen de meisjes; twee-driehonderd, die je zag, die je kende. En dan ineens, toevallig, liep je tegen iemand aan je at aan hetzelfde tafeltje of je fietste eens sa men van college naar huis. En je ontdekte van elkaar: dat is mijn slag en dan was ie fneteen vriendinnen, dikwijls voor jaren. Ja, zegt Erna, als ze bij de thee zitten. En nu vroeg je om tips om het op kantoor te kunnen bolwerken. Ik kan je wel een paar wenken geven, maar die zijn natuurlijk gebaseerd op mijn eigen systeem. En ik weet niet, of je het daar mee eens bent. Het is niet- bepaald een heldhaftige methode. Ik voel me allesbehalve heldhaftig. zucht Nick. Nee, dat begrijp :k, maar het gaat hier om het principe. Ik vind namelijk, dat de aggressieve, de ellebogen-methode, zal ik maar zeggen, voor een meisje nooit aan te bevelen is. Nou, die ligt ook niet in mijn lijn, zegt Nick. Des te beter. Dan kan ik je alleen dit aan raden: Hou je vooral de eerste maanden nog vijf tig procent docieler en tammer, dan je van nature al bent. Laat je alles gedwee aanleunen en pro testeer nergens tegen. Doe je uiterste best om zoo negatief mogelijk te zijn, ik bedoel, laat ze alleen merken, dat je wérkt en niet. dat je er bént. Des te eerder zijn ze aan je gewerd en des te eerder zul len ze je opmerken en dat op een prettiger ma nier, dan wanneer je jezelf na^r voren zoudt drin gen. Prachtig zegt Nick. Zoo heb ik het tot dusverre ook gedaan. Ik zou trouwens niet anders durven*ik ben als de dood voor iedereen. Kan geen kwaad. Beter dan dat je denkt: hier ben ik meester Lenswaerdt, ik zal jullie wel eens zeggen hoe het moet. Bewaar me, lacht Nick. Is heelemaal niet onwaarschijnlijk. Zoo heb ik er twee meegemaakt, op ditzelfde kantoor. Ook juristjes. Regelrecht van de academie en een air 1 van: „jullie kantoorharken", je snapt wel. Maar of ze er uitvlogen na drie maanden! Daar ben ik niet bang voor. Wel voor t er uit vliegen natuurlijk, maar niet om die reden. Mooi, dat is dat aan. Ja en verder.Dat je nooit een vinger mag uitsteken naar de tele foon, als er een hoogere autoriteit in de kamer is, weet je natuurlijk. Kalm laten bellen desnoods. Dat in de eerste maanden iedereen, die langer op kantoor is dan jij, ook méér is dat weet je al lemaal. Ja één ding nog: Pas op voor de liefde of de vriendschap, als je dat liever hoort dat is taboe, in kantoortijd en met kantoormenschen al thans. De ï-est is jouw zaak. Ja, lach maar, ik meen het toch. Wel, ben je nu voldoende ingelicht0 Méér dan. zegt Nick. En hartelijk dank voor al je noodige en overbodige raadgevingen. En voor de thee en de rest nou, jé begrijpt het wel Ik heb het al dien tijd nog niet zoo fijn gehad. Tabeh. En het went, denkt Nick, als de eerste maand achter den rug is. Het went werkelijk. Het knetterend lawaai van de typekamer. Het werken op de „spitsuren", als je soms twin tig brieven achter elkaar hebt af te werken. Het doorloopend binnen zitten op de mooiste zomerdagen, terwijl je mag toekijken, hoe de an deren een voor een met vacantie gaan. Het geratel in de vrije oogenblikken van de andere meisjes, waar je buiten staat hier zoo goed als in Doornenburg. Alleen Erna is geweldig. Èma staat daar ook buiten, of liever ze houdt zich er buiten. Ergert zich ook af en toe. Eiken morgen, vóór „de heeren" de post hebben doorgelezen, dus vóór de typistes geroepen kunnen worden om op te nemen, is het groote bijeenkomst in de toiletka mer. Daar, bij de luxueuse waschtafels en de groo te wandspiegels, vinden ze elkaar de meisjes van de typekamer, van de boekhouding en het archief. Soms verdringen ze er zich met twintig tegelijk, wasschen. poederen, schminken, lakken hun nagels en kletsen.Tot in het oneindige Over kantoor. Over meneer zus met juffrouw zoo. En de bioscoop. Dat duurt van half negen tot kwart voor tien. Dan bevolkt de typekamer zich weer zitten Erna en Nick niet langer alleen met meneer Lammers. Ik begrijp niet, dat meneer Lammers dat goe vindt, zegt Nick op een avond, als ze met En samen door de heete stadsstraten naar huis fiets 't Is toch gewoon dagdieverij. Die moet immers zijn mond wel houden. E heele typekamer weet, dat hij in kantoortijd pr vé-werk doet. Hij krijgt typewerk van zoo'n finrJ die dat uitbesteedt en daar zit hij ieder oogenbli aan te zwoegen. En als hij achterop is. laat hij ee paar meisjes meehelpen. Nou, je begrijpt, dat zoo iets in de gaten loopt, 't Zijn meestal manuscri? ten van boeken of iets dergelijks, in elk gev: werk, waar ieder kind van snapt, dat het ró voor kantoor is. Maar dat vind ik schandelijk, zegt Nick ontwaardigd. Is het ook. Maar de goeie man verdient b ons ook geen schatten en hij heeft een sukkelenc vrouw en een schep kinderen. Och, en tensloü vind ik het toch nog beter, dat er niet geklikt word dan wel. Op haar kamer vindt Nick twee brieven. Vs thuis natuurlijk. De andere isvan Hi Toch nog toch weer, na a! die maanden, dat gezwegen heeft. Plichtmatig maakt ze eerst den brief van hc open. Mama zal nog wel als maar down en in s put zijn. En zwaar op de hand over haar., je wel: Ik kan me nog steeds niet verzoenei met het idee. dat je daar nu moederziel alleen Amsterdam woont. Je hebt me nu wel als troost verblijf in Utrecht toen je nog zooveel jonge was voorgehouden, maar kindje. Vader en zien heel goed het verschil. Daèr was je middö tusschen de meisjes, die in dezelfde omstandig!» den leefden als jij, had je door je studentenlevö onmiddellijk aansluiting in je eigen leringen milieu. Terwijl hier, in deze omgeving. enzoo* voort enzoovoort, denkt Nick. Ze zal maar gaufl een vroolijke brief met verhalen over Erna terug schrijven. Erna. de gestudeerde. Erna. de degelljl verloofde, zal door Mama wel als alleszins eben- bürtig aanvaard worden. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6