Sjp&d in 't JCoU Vii de Omstreken J ZATERDAG 22 JUNI 1940 HAARLEM'S DAGBLAD 10 jim«tiimm!iinuiii«fliiimiiiiiiiiHMi:iiii.-;iiliiiiii!i.ii.iniiiii:?aliiii-..i.ii!iii!iaiiiauammuiiiüiiiiUMmmll^!! HEEMSTEDE Uitbreiding Algemeene Begraaf plaats. Met tewerkstelling van werkloozen. B. en W. schrijven o.a. aan den raad: Het groot aantal teraardebestellingen dat in den loop der jaren hee£t plaats gehad maakt het noodig dat maatregelen worden getroffen tot het scheppen van nieuwe gelegenheid voor het begraven. Wij meenen daarom dat thans overeenkomstig het oor spronkelijk plan overgegaan moet worden tot toe voeging van den tot 1 November a.s. bij Van Dort in huur zijnden tuin aan de algemeene begraafplaats Daardoor wordt het mogelijk om nog pLm. 10 jaren door te gaan met de uitgifte van graven. Met deze toevoeging zouden wij thans niet langer willen wachten, omdat daardoor ook spoediger tot beplanting zal kunnen w orden overgegaan. De kosten van deze uitbreiding, op de normale wijze uitgevoerd, worden geraamd op rond f 14.400, waarin is begrepen een bedrag van f 3000 aan ar beidsloon. Wij meenen echter dat dit werk dienstbaar kan worden gemaakt aan de bestrijding der wei'kloos- heid en daarom hebben wij nagegaan op welke wijze dit zou kunnen geschieden. Het is ons gebleken dat de heer Jos. M. J. Braam, bloembollenkweeker te Heemstede, bereid is, gratis aan de gemeente af te staan een hoeveelheid zand van pl.m. 6000 M3., aan wezig op een terrein aan den Kadijk. Dit zand kan gemakkelijk per vaartuig worden vervoerd en de werkzaamheden aan laden en lossen verbonden, leenen zich uitstekend voor tewerkstelling van werkloozen. Wij zijn dan ook van meening dat bij de uitvoe ring van dit werk zooveel mogelijk werkloozen moeten worden tewerkgesteld. De extra-kosten daaruit voortvloeiende worden geraamd op pl.m. f 6000, zoodat in totaal noodig zal zijn pl.m. i' 20.400, waarin dan is begrepen een bedrag aan arbeidsloon van pl.m. f 11.000. B. en W. stellen den Raad voor voor genoemd doel het noodige crediet te verleenen. OVERNEMING NATRIUMVEKLICHTING DOOR HET RIJK. B. en W. stellen den Raad voor, hen te machtigen met het Rijk een overeenkomst aan te gaan, waarbij de gemeente onder bepaalde voorwaarden aan het Rijk overdraagt de natrium-installatie aan wezig op den Rijksweg HaarlemSassenheim, tus- schen km. 38.250 en km. 40.4, en zich verbindt tot het leveren van electrische energie ten behoeve van deze natriumverlichting en de nieuwe aan het •Rijk toebehoorende natriumverlichting tusschen km. 36.385 en km. 38.250. alsmede lot het onderhou den van deze beide verlichtingsinstallaties; voorts tot het vervangen van defecte lampen en armaturen bij deze installaties en bij de installatie tusschen km. 35.168 en km. 36.385 in de gemeente Benne broek, een en ander gedurende vijf jaren nadat de installatie tusschen km. 35.168 en km. 38.250 in nor maal bedrijf zal zijn gesteld, met recht van ver lenging na dat tijdvak. RAAD. De agenda voor de vergadering van den raad der gemeente Heemstede op Donderdag 27 Juni 1940. des namiddags om drie uur luidt: 1. Vaststelling van de notulen der vergaderin gen van 25 April en 11 Mei 1940. 2. ingekomen stukken en mededeelingen; 3. Verhuur tuingrond aan de Westzijde van de Vrijheidsdreef. 4. Overeenkomst toelating leerlingen buiten gewoon lager onderwijs. 5. Vaststelling Herziening XLA van het Uit breidingsplan. 6. Wijziging prijzen verordening gas, water en electriciteit. 7. Voorbereidend onderwijs. 8. Overname natriumverlichting Heerenweg door het Rijk. 9. Uitbreiding Algemeene Begraafplaats. 10. Comptabiliteitsbesluiten. WIJZIGING PRIJZENVERORDENING GAS, WrATER EN ELECTRICITEIT. B. en W. stellen den Raad voor. de verorde ning regelende de prijzen van gas, duinwater en eiectriciteit en de meterhuren in de gemeen te Heemstede, vastgesteld bij raadsbesluit van 26 Apnl 1928 en laatstelijk gewijzigd bij raads besluit van 25 Januari 1938. te wijzigen, door in artikel 2 en artikel 4 na de 2e alinea een nieuwe alinea op te nemen, luidende als volgt: ..Gedurende een voorgeschreven bezuiniging of rantsoeneering wordt ambtshalve het voor de verbruikers meest voordeelige tarief toegepast, zulks met terugwerkende kracht over het loopen- de kalenderjaar". „OMSCHOLING VAN WERKLOOZEN". Het algemeen comité tot ontwikkeling van werk loozen heeft zich in de jaren van zijn arbeid naast ontspanning ook bijzonder toegelegd op de ontwik keling der werkloozen. Veel zorgen zijn besteed aan de cursussen van hout cn koperbewerking, waarin goede resultaten zijn bereikt in den vorm van het vervaardigen van bruikbare huishoudelijke dingen als meubelen en gereedschappen. Maar dit alles moest toch meer beschouwd wor den als een tijdverdrijf in de dagen van werkloos heid. In de laatste jaren heeft dit comité zich echter ook toegelegd op de omscholing van arbeiders ii andere vakken. Zoo is al eens een cursus in motor techniek gegeven met als gunstig gevolg dat eenige vroegere werkloozen nu een bestaan hebben als chauffeur en monteur. Eén der laatste pogingen om de werkloozen in een anderen en in de toekomst misschien meer loo- nenden werkkring op te leiden is de cursus tot omscholing van werkloozen tot betonarbeiders. Op 2 April werd deze cursus aangevangen, en onder leiding van den heer v. Dijk werden de eerste lessen gegeven om de cursisten de eerste be ginselen der betontechniek bij te brengen. Na die eerste theoretische voorbereidingen werd het meer practische werk toegepast door het vervaardigen van eenvoudige werkstukken, die echter gebruikt konden worden voor schoeiïngen aan de Crayenes- terVaart en broeibakken van de gemeentelijke kweekerij in Groenendaal. Zoo werden een 300-tal betonnen platen en palen vervaardigd, waarbij ge leerd werd het vlechten van het ijzer, waarna volg de het betonmengen en storten, waarvoor groote vaardigheid noodig is. De vrucht van dezen cursus tot nu toe ligt thans op het Yerreintje naast het houten gebouw aan de Cruquiusweg, waar dit werk is uitgevoerd; het wacht op het plaatsen, ter ver fraaiing en versteviging van de kanten van den Cr ayenestersi ngel Een even belangrijk object voor deze cursus is een nieuwe duikerbrug op het terrein der gemeen tereiniging. De oude brug, die toegang geeft tot het stortingterrein moest noodig gerepareerd worden. Naast die oude houten brug wordt door hen een nieuwe betonnen brug gemaakt. Hiervoor worden nu niet enkel de zwaardere schotten en palen ge maakt, maar ook geplaatst, zoodat zij een kijk krij gen op allerhande constructieve puzzles. Met veel animo wordt door dc 11 cursisten gearbeid onder de goede leiding van hun 1 eeraar. OVEREENKOMST TOELATING LEERLINGEN BUITENGEWOON L.O. B. en W. stellen den Raad voor, te besluiten, zich bereid te verklaren met de gemeente Haar lem een overeenkomst te treffen inzake de toe lating van kinderen uit de gemeente Heemstede op de scholen voor openbaar buitengewoon lager onderwijs te Haarlem, waarin wordt bepaald, dat voor ieder toegelaten kind een bijdrage wordt betaald, gelijkstaande aan 40% van de netto- kosten per leecling. VERHUUR TUINGROND. B. en W. stellen den Raad voor, met ingang van 1 Augustus 1940 tot 1 Augustus 1943 onder hands te verhuren enkele perceelen tuingrond, gelegen aan de westzijde van de Vrijheidsdreef. en wel aan: P. de Jong Jr.. aldaar, een perceel tuingrond, ter geraamde oppervlake van 6000 M2-, voor een jaarlijksch huurbedrag van f 110 en aan A. H. Rot. aldaar, een perceel tuingrond, ter geraamde oppervlakte van 8700 M2., voor een jaarlijksch huurbedrag van f 160. UITREIKING VERKEERSSPELDJES. Aan ruim 250 meisjes en jongens van de hoog ste klassen der openbare lagere en der bijzondere scholen in Heemstede zijn Vrijdagmiddag in een feestelijke bijeenkomst in het gymnastiek lokaal der Dreefschool de verkeersinsignes uitge reikt. Twintig kinderen waren niet voor het ver- keersexamen geslaagd. In zijn openingswoord herdacht de heer Van de Weyer, Inspecteur van het Onderwijs in de Inspectie Haarlem, de in ons land gevallen mili tairen en verzocht den kinderen op te staan en een minuut stilte in acht'te nemen. Door den heer Dekker, onderwijzer van de Bronsteeschool werden eenige filmpjes vertoond, die belangeloos waren afgestaan door den heer Bakker, directeur van het Rembrandt-theater. In de pauze reikte de leider der Verkeers- examens. Hoofdinspecteur Berentsen de extra- prijzen uit aan een 25-tal kinderen, die een foutloos examen hadden gemaakt. Hij deed een beroep op alle geslaagden zich in de practijk op den weg het verkeersinsigne waardig te toonen en spoorde hen aan zich als >ede weggebruikers te blijven gedragen. Nadat de kinderen nog onthaald waren op ijs en een reep chocolade sloot de Wethouder van Onderwijs, de heer van Unen dezen bijzonder geslaagden middag met woorden van dank namens het gemeentebestuur aan de organi satoren. der Heemsteedsche Verkeersexamens. Speciaal dankte hij den heer Van de Weyer, die al zoo vele jaren voor de verkeersexamens in zijn inspectie de groote stuwkracht is. ZANDVOORT Met paard cn wagen naar het strand. Nu door de tijdsomstandigheden het autoverkeer tot een minimum beperkt werd, was het voor de directie van het Noorderbad een moeilijk op te lós sen vraagstuk om haar gasten, die per trein tram in Zandvoort aankwamen op geriefelijke wijze verder te vervoeren, daar de afstand van tram treinstation naar het Noorderbad voor velen be zwaarlijk was om deze te voet af te leggen. De heer Van Deursen is er nu eenmaal de man niet naar om voor moeilijkheden uit den weg te gaan en na lang zoeken en veel onderhandelen vorfd hij de directie van de Manege Duinrand be reid een geregelden dienst te onderhouden met rij tuigen van het tram- en treinstation naar het Noor derbad en desgewenscht ook naar het Zuiderbad. Vrijdagmiddag werd met een aantal genoodigden een proeftocht gereden van de manege Duinrand naar het Zuiderbad met een viertal keurige rijtuigen n.l. een dos a dos. een tonneau, een omnibusbrik en een jachtwagen. De optocht van rijtuigen met uit stekend verzorgde bespanningen van ponies ei paarden had natuurlijk veel bekijks. We twijfelen er geen oogenblik aan of velen zullen gaarne van deze vervoermiddelen gebruik willen maken. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Maria Catharina Theodora, dochter van A. J. M. Koot en G. M. Warmerdam. Halte straat 54. Arie Cornells, zoon van K. Kerkman en E. Molenaar, Potgieterstraat 72. Leendert, zoon van J. Brand en A. Terol. Oosterparkstraat 60. Getrouwd: Jb. Keesman en A. M. Keur, de Genestetstraat 16. A. van Breukelen en A. A. Kees man. Da Costaplein 3. Overleden: H. Vallentgoed, oud 23 jaren, wo nende te Warmond. Levenloos aangegeven dochter van C. Faber en C. C. Besse, Zandv.laan 21. OPBRENGST COLLECTE. In de vorige week gehouden gecombineerde bestuursvergadering van de Zandvoortsche Han delsvereeniging en de Hanze werd besloten een inzameling te houden ten behoeve van het Centraal Comité Middenstandsoffer 1940, ten doel hebbend de leniging van den nood van de door oorlogsmolest getroffenen. Alhoewel de toestand van de hier gevestigde winkeliers heusch niet rooskleurig is, terwijl men nu ook ten opzichte van het a.s. seizoen niet zoo opti mistisch gestemd is, mag het toch nog een succes genoemd worden, dat deze inzameling een bedrag van f 317.50 heeft opgebracht waar voor de milde gevers alsook de commissie har telijk dank wordt gebracht. VERKEERSEXAMEN. Het verkeersexamen voor de leerlingen van de hoogste klassen der Zandvoortsche scholen, dat aanvankelijk was vastgesteld op Vrijdag 28 Juni. moet wegens bijzondere omstandig heden uitgesteld worden tot een nader te be palen datum. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat dit examen, waarvoor de jeugd zich zeer ernstig heeft voorbereid, nog in den loop van de vol gende maand wordt gehouden. De korte haan-draverij te Zandvoort. De onderhandelingen, van W,V. met de Hard- draverijveerenigirg te Beverwijk over het houden van korte baandraverijen te Zandvoort zijn thans in een zoodanig stadium gekomen, dat het al of niet doorgaan slechts afhangt van het aantal in schrijvingen, dat vermoedelijk zal binnen komen. HILLECOM RAADSVERGADERING. De gemeenteraad is bijeengeroepen tegen Woens- ig 26 Juni des namiddags te 2 uur, ter behande ling van de navolgende agenda: 1. Vaststelling van de notulen der vorige ver-, gadering. 2. Ingekomen stukken. 3. Reclames plaatselijke belastingen. 4. Comptabiliteitsbesluiten. 5. Benoeming van twee commissarissen van de N.V. Electriciteitsbedrijf HillegomLisse-Sassen- heim, wegens periodieke aftreding van de heeren B. N. Loerakker en Th. Paase. (Voorgesteld wordt de af tredenden te herbenoemen). 6. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan den stoker van het Gasbedrijf H. Soet en tot het voorzien in deze vacature door de benoeming van den wachtgelder J. Verhoeven. 7. Benoeming van een lid van de Commissie van Openbare Wer ken, wegens bedanken van den heer Th. Pase. 8. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst inzake toelating leerlingen op scholen voor buiten gewoon lager onderwijs te Halarlem. 9. Voorloopige vaststelling uitgaven O.L. Onder wijs over 1939. 10. Mededeelingen. Eenige onderwerpen welke nader door den voor zitter aan de orde zullen worden gesteld. BEKENDMAKING. De burgemeester maakt nogmaals met nadruk bekend dat alle personen van Poolsche, Engelsche, Fransche, Belgische en Tsjechische nationaliteit zich onmiddellijk ten gemeentehuize moeten aan melden. Slowaken zijn hiervan uitgesloten. VERKEERSONGEVAL. Vrijdagmiddag raakte de chauffeur van een groote tractor beladen met slakken der Hoogovens te IJmuiden op de Leidschestraat bij de Steenfa briek door een defect aan de stuurinrichting, de macht over zijn wagen kwijt en botste tegen een lichtmast, die afknapte. De zware lading van den wagen ging schuiven, waardoor de tractor geheel in elkander werd gedrukt. De chauffeur'kwam er gelukkig met eenige lichte verwondingen af, hij werd door E.H.B.O. verbonden. PERSONALIA. Onze plaatsgenoot M Nïeuwenhuys is benoemd tot tijdelijk gemeente-veldwachter te Castricum. De heer W. Out slaagde voor het examen ge meente-administratie A. I (schriftelijk gedeelte) der Ned. Vereen, voor Gemeentebelangen. HALFWEC WIJZIGING ALGEMEENE GEDRAGSREGELS. De burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarnwoude maakt bekend, dat door hem een besluit is genomen, waarbij punt 1, verduistering van de Algemeene Gedragsregels voor de be volking, vastgesteld den lOden Mei 1940, met ingang van heden is gewijzigd in dien zin dat het voortaan van zonsondergang tot zonsopgang aan bestuurders van motorrijtuigen, rijwielen of eenig ander rij- of voertuig verboden is met deze rij- of voertuigen of rijwielen, enz. op of aan den openbaren weg of eenige andere buitenshuis gelegen ruimte te parkeeren, tenzij wordt aan getoond dat het parkeeren noodzakelijk is voor het doel. omschreven in de t£n behoeve van het vervoermiddel afgegeven benzinevergunning. Opkomst der Hulpdiensten. Het hoofd van den Gem.Luchtbeschermingsdienst te Halfweg, de heer W. J. Cornelissen, maakt be kend dat het personeel van onderstaande hulp ploegen op het sein „luchtalarm" dat thans alleen na bominslag gegeven wordt zich on middellijk en zoo spoedig mogelijk moet bege ven naar de eveneens hieronder genoemde hulpposten, waar het zich stelt onder de leidinj van het hoofd of plaatsvervangend hoofd van de betrokken afdeeling, onverschillig of de bomin slag in de eigen gemeente dan wel in een aan grenzende gemeente heeft plaats gehad. De regeling is als volgt samengesteld: Ordon nansen en gasverkenners begeven zich naai den Commandopost van het Raadhuis. Red- dings- en transportploegen van de geneeskundige afdeeling begeven zich naar den hulppost in de Vakteekenschool aan de Schoolstraat te Halfweg. De hulppolitie begeeft zich naar 't politiebureau in het Raadhuis. Het personeel van de brandweer afdeeling begeeft zich naar de brandweerkazer ne in de Schoolstraat. Met nadruk wordt er op gewezen dat de burgerbevolking, voor zoover niet behoorende tot het hierbovengenoemde per soneel van den gem. luchtbeschermingsdienst verplicht is om tijdens de alarm periode binnens huis te blijven en voor zoover zij zich op straat bevindt, zoo spoedig mogelijk binnenshuis dek king te zoeken. Een eventueele bominslag voor het gedeelte Zuid-Schalkwijk. Vijfhuizen Nieuwebrug moet zoo spoedig mogelijk gemeld worden aan den gem. luchtbeschermingsdienst te Haarlem, telefoon 11850. GROOT ZWEMFEEST TEN BATE VAN ZWANENBURG. Alle prominenten aan den start! Onder voorbehoud van de noodige goedkeu ring zal het bestuur van de Halfwegsche zwem- vereeniging en reddingsbrigade in samenwer king met de Poloclub ..Halfweg" en den heer D. F. J. Stijl een zwemfeest organiseeren waarvan de opbrengst geheel ten goede zal komen aan getroffenen te Zwanenburg. De bekendste Nederlandsche zwemsters zullen belangeloos hun medewerking verleenen, o.a. Riet van Veen, kampioene van Nederland, Alie Stijl, wereldrecordshoudster 100 yards. Iet van Feggelen, enz. BEVERWIJK DE HEER K. STEYN BEDANKT ALS GEMEENTERAADSLID. Wij vernemen, dat de heer K. Steyn het voorne men heeft, zeer binnenkort ontslag te nemen als lid van den gemeenteraad. De heer Steyn. die on langs ernstig ongesteld was, doch gelukkig her telde, is evenwel genoodzaakt vele van zijn func ties prijs te geven. Vandaar zijn voornemen om af te treden als raadslid. 9 De Raad zal in den heer Steyn niet alleen zijn nestor verliezen, maar bovendien een zeer bekend en verdienstelijk lid, wiens zienswijze in de vroed schap steeds veel gezag had. Sedert 1919 maakte hij deel uit van den Raad als vertegenwoordiger van den Vrijz. Dem. Bond. Voorts was de heer Steyn van 1919 tot 1935 wethouder, in welke func tie hij veel bekwaamheid aan den dag legde. Voor benoeming in de opengevallen plaats komt als eerste in aanmerking de heer R. van Lunzen, onder-directeur van de N.V. Conservenfabrieken v.h. Gebrs. Docter. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: A. Q. E. F. Kool, radiotechnicus Velsen. Vischstraat 7 en H. Tjeertes, zonder ber., Beverwijk, Baanstraat 61, Adres na hu welijk: Hamburg, Beckmannstraat 15. Geboorten: .M. C. Jansen—Burgmeijer, Meer straat 88, z.; C. Versluis—Gootjes, Graafw.- straat' 69, d.; C. J. Bakkum—Noordermeer, Boeweg 10, d.; C. Krommenhoek—Krommenhoek, Creutzberglaan 25 a. mers, Acacialaan 60 Breestraat 167, Alkm. w. 47, straat 27 z Overleden: A. M. W. Hagenes oud 70 jaren, geh. m. -J. F. Steinbömer, alhier Lijsterbeslaan 10; M. KI. Welage. oud 69 jaren, wed. van P. J. Doll, alhier, Arendsweg 61; G. M. Welle oud 73 jaren, ongeh., alhier, Zeestraat 95; A. W. Tinsel, oud 31 jaren, ongeh., wonende Hengelo, Oude Postweg 99. De verbinding tusschen het tram- en spoorstation te Zandvoort en het Noorder en Zuiderbad wordt thans door een aantal 1 P.K. vehikels onderhouden. Ernstig verkeersongeluk op den Schulpweg. Voetganger aangereden. Op den Schulpweg, nabij de buitenplaats „Schey- beeck", werd gistermiddag een voetganger de heer D. genaamd, wonende te Velsen-Noord aangereden door een hem achteroprijdende auto, geladen met Hoogoven-slakken. De man werd tegen den grond geslingerd, waar hij met een bloedende hoofdwonde en een schou derfractuur bleef liggen. Geneeskundige en geeste lijke hulp waren spoedig ter plaatse. Met de auto van dr. Muys van der Moer is het slachtoffer naar zijn woning overgebracht. Volgens getuigenverklaringen is de vrachtauto bij het passeeren van den voetganger iets naar rechts uitgeweken. De simultaanseance van Dr. Euwe. Aan de simultaanséance, die Dr. Max Emve Zon dagmiddag voor de Hoogoven Schaakclub in Hotel „Sonnevanck" te Wijk aan Zee zal houden, wordt o.m. door den kampioen van Velsen. den heer Jil- ling van Dijk, deelgenomen. Van de schaakclub „Weenink" zullen de heeren Ph. Bakker, P. Sett, P. Hart en H. van Lent den strijd aanbinden. z.; P. C. HelsenTim- d., J. E. JezeerAalders, H. de Koning—Kooyman, v. d. Kolk—Wijntjes, Zee- IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. Snoekbaars 44—40; Baars 21; Paling 70—62; Tong 1,80; alles per K.G. VELSEN BURGERLIJKE STAND. Bevallen: T. W. C. M. de Roos—Cornelissen. 2 z., Schulpweg 27, Velsen-N.; W. M. C. Kalk manPaters, d., Breesaapstraat 48, IJmuiden; A. J. Harms—Uittendaal, d., Bloemstraat 27, IJmuiden; H. W. v. d. BergBeentjes, z.; Stationsweg 173, IJmuiden; J. SamshuijzenSchouten, z., Iepen straat 20, IJmuiden. Overleden: C. H. King, 69 j., wedr. v. J. Visser, Bloemstraat 29 rd., IJmuiden; J. Kossen, 55 j., echtgen. v. S. Platjouw, Verl. v. Themaatlaan 47, Velsen; A. Sluiter, 62 j., ongehuwd, Beverwijk; A. J. Faase, 81 j., echtgen. v. Q. Immers, Hagelingerweg 249, Velsen-N. Ondertrouwd: J. M. Krijger, Kompasstraat 70, IJmuiden en K. de Blois, Hadleystraat 10, IJmui den, toek. adres: Kon. Wilhelminakade 46 rd., IJmuiden; C. Meeuwenoord, Noordwijkerhout en A. G. Tervoort, Hoofdstraat 87, Santpoort, toek. adres: Noordwijkerhout; W. P. Heespelink, Hoofdstraat 117, Santpoort en W. H. Bauer, Hoofdstraat 117, Santpoort, toek. adres: Hoofdstraat 117, Santpoort Getrouwd: W. J. Hoogzaad en P. C. Hoenderdos, Kweekerslaan 30, Santpoort; A. Schong en M. J. v, Acker, Ratelsstraat 15, IJmuiden; J. N. Aris en A, v. d. Kolk, Beverwijk, Heemskerkerweg 212; J. P, Wajon en Ch. B. Stroethoff, Postjeskade 81 II, Am sterdam; H. H. v. Leeuwen en M. Schuller, Amster dam; J. C. Dammers en G. v. Berkum, J. P. Coen- straat 63, IJmuiden; A. Smit en N. Stark, Koog a/d. Zaan; T. de Vries en J'. G. Nottelman, Trompstraat 149, IJmuiden. De Rotterdamsche voetbalclub V. O. C. vroeger en nu; Het afdeelingskampioenschap behaaldDe Olympische Balkanspelen te Istamboel; Joego-Slavië heeft een sterke voetbalploeg Herinneringen aan Amsterdam 1928; U. Z. C.' moeilijkheden opgelostEen zeer spannende cricket wedstrijd. Het is al weer twintig jaar geleden, dat de Rotterdamsche voetbalclub V.O.C. haar laatsten competitiewedstrijd tegen Ajax met 21 won en daardoor met één punt voorsprong op H.B.S. het Westelijk kampioenschap behaalde. In den strijd om den landtitel slaagden de roodzwarten er in om den uiteindelijken winnaar Be Quick uit Gro ningen de eenige nederlaag van het geheele sei zoen toe te brengen, maar dat was dan ook een nederlaag (7—1), die de Noorderlingen niet snel hebben vergeten. De tijd, dat de gebroeders Bulder, de twee Tetzners, Van Linge, Rodermond en de Haas hun club tot de sterkste van ons land maakten, ligt reeds lang achter ons, maar Be Quick bleef toch steeds in de eerste klasse gehandhaafd. V.O.C. daarentegen geraakte, evenals een aan tal oudere vereenigingen. in verval, hoewel de cricke taf deeling er voor zorg droeg, dat de naam van de club nog altijd vermeld wordt in verband met sportprestaties van den eersten rang. De voetballers daalden af tot in de derde klasse van den K.N.V.B. en men kan zich nauwelijks voorstellen, dat in den goeden ouden tijd spelers als Van Prooye fde tegenwoordige bondsvoorzit ter). de gebroeders Hörburger. Van der Sluys, Beyers, Boerdam. Stenger. de doelman Hagen en zijn opvolger Jeekel het elftal tot een der toon aangevende ploegen van het Westen maakten. De roodzwarten laten het er echter niet bij zitten en het zal velen ouderen verheugen te vernemen, dat het aloude V.O.C. Zaterdag j.l. door een 80 overwinning op Steeds Volharden het afdeelingskamoioenschap behaalde. Wellicht is dit succes het begin van een opleving, die de club eerlang weder in de hoogere regionen brengt. De zoogenaamde Olympische Balkan-spelen hebben sinds lang burgerrecht verworven en mo gen ziah in een steeds toenemende populariteit verheugen. De deelnemende landen zijn: Turkije. Bulgarije. Roemenië. Joego-Slavië en Grieken land; tot nu toe deden de Grieken hun athle- tische reputatie steeds eer aan en zij eindigden telkenmale als winnaars Ook ditmaal, te Istam boel. geeft men den Hellenen de beste kansen. In het aan de spelen verbonden voctbaltournooi moeten zij zich echter met een bescheiden plaats tevreden stellen, meestal gaat de strijd om de eind-overwinning tusschen Roemenië en Yoego- Slavië. wier elftallen geregeld contact hadden met eenige van de sterkste voetballanden van Europa. Zoowel de Turken als de Joego-Slaven namen aan het Olympisch voetbaltournooi in 1928 te Amsterdam deel Eerstgenoemden brachten er toen weinig van terecht en zij werden al in de eerste ronde door Egypte met 71 uitgeschakeld. De Joego-Slaven echter beschikten over een flink elftal van uitzonderlijk krachtig gebouwde spelers, die bovendien zeer snel waren. In het oude Stadion speelden zij een zeer spannenden weds'rijd tegen Portugal, waarbij het meermalen hard tegen hard ging. Dank zij eenige fenomenale saves van den Portugeeschen doelverdediger, die een aantal kogels van den middenvoor Kukoljevic onschadelijk maakte, bleef de stand tot de laatste minuut 1—1 gelyk. Intusschen had de Duitsche scheidsrechter, die zeer goed leidde, van iedere partij een speler uit het veld moeten sturen, om dat zij met elkaar het boksen gingen beoefenen. Enkele oogenblikken voor het einde scoorde de Portugeesche linkshalf Da Silva bij verrassing het winnende doelpunt, waardoor Yoego-Slavië ietwat onverdiend van verdere deelname werd uitge sloten. Zooals men weet. werd U.Z.C. In de waterpolo- competitie bij D.W.R. en H.P.C. ingedeeld en daar het gewoonte is, dat dè wedstrijden des avonds worden gespeeld, rezen er voor de Utrechtenaren in verband met de beperkte reisgelegenheid be zwaren. want natuurlijk wilden zij gaarne nog na afloop van de matches hun haardsteden weer bereiken. Met medewerking van de beide Haarlemsche clubs is er nu een regeling getroffen, die de be doelde bezwaren ondervangt. Zaterdag 13 Juli om half acht speelt U.Z.C. aan de Houtvaart tegen D.W.R. en daags daarna in het zwembad Groe nendaal om half drie tegen H.P.C. Aangezien het treffen tusschen Utrecht en Heemstede op den Zondag j.l. gehouden oolodag waarbij onze stadgenooten zulke fraaie successen behaalden tevens voor de competitie gold. moet dus thans nog slechts een oplossing eevonden worden voor den uitwedstrijd, dien D.W.R. in Utrecht zal moeten spelen. Het wil wel eens voorkomen, dat een wedstrijd in een lagere klasse meer spanning oplevert dan een ontmoeting tusschen ploegen uit de hoogste afdeeling. Dat kan ook bij cricket het geval zijn en daarvan gaf het afgeloopen weekeind een voorbeeld. Terwijl de eerste klasse match tusschen Rood en Wit en de Stichtsche, enkele goede momenten daargelaten, weinig fraais te genieten gaf en vooral de innings der bezoekers in tempo en spelpeil onder de maat bleef, bracht de H.C.B.- wedstrijd op Zaterdagmiddag tusschen Rood en Wit III en C.V.H. m de uiterste spanning. De bezoekers, die over een aardig elftal be schikten. begonnen goed door op het slecht loo- pende veld het fraaie totaal van 104 te maken en deze score zou hooger zijn geweest als Chapon 6 voor 27» met den bal niet zoo goede resulta ten had geboekt. Door zeer goed veldwerk, waarbij Jacobs en Feitzzich in het vangen onderscheidden en door zuiver bowlen van Van der Pas zag het er aanvankelijk naar uit, dat C.V.H. zou zege vieren. De veteraan Kruseman en NijhuLs deden de kansen keeren. maar toch zag het er met den stand 100 voor 9 slecht voor de thuisclub uit. Faber en Chapon zetten toen de tanden op elkaar en onder gespannen aandacht der aanwezigen, die bij eiken bal den adem mhielden. gelukte het dit tweetal het totaal op 105 te brengen, waar mede de overwinning met één wicket, vijf minu ten voor het cênde van den speeltijd, was behaald.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8