Haarlem's Dagblad De vijandelijkheden in Frankrijk gestaakt. De Nationale Hulpactie BERICHT lüapeastiCstand met J taiië tat stand, gekomen, Zomerzegels In den oorlog gevallen Haarlemmers. ƒ1.000.000 extra rijksbijdragen aan Haarlem over 1939 Engelsche ambassadeur uit Bordeaux vertrokken. Bonnen ActlkeCen- 57e JAARGANG No. 17489 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37 Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuidei Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082 Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 25 Juni 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand 1.1% per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regel3 ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35 Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. Wij hebben in ons vorige nummer medegedeeld dat in de gemeente Enschedé voor de door den oorlog getroffen gebieden in ons land een bedrag van ruim f 140.000 bijeen is gebracht. De N. R. Ct., aan welk blad wij dit bericht ontleenden, voegde eraan toe: „een belangrijk gedeelte hiervan komt natuurlijk ten goede aan Rotterdam" en men kan zich deze voldoening van een Rotterdamsch dagblad voorstel len. Des te beter natuurlijk, wanneer men de ver woesting in Rotterdam zelf gezien heeft. Dat is zoo langzamerhand met velen het geval. Hebben die allemaal naar vermogen bijgedragen, ook in dit district? En al die anderen, die niet zelf aanschouwd hebben maar er dan toch voldoende van vernomen, dikwijls van Rotterdammers zelf, en die de berich ten omtrent het groote werk van den opbouw heb ben gelezen en foto's gezien van de puinhoopen? Hebben die allemaal gegeven? Neen, lang niet. Ik schrijf vandaag opnieuw over deze zaak van de hulpverleening omdat de vrijgevigheid van Haar lem en omgeving in geen verhouding staat tot het schitterende resultaat, in Enschedé bereikt. Verge lijken wij alleen maar de bevolkingscijfers van de centrumgemeenten, dan valt meteen op dat het Haarlemsche inwonertal, 141.000, ruim anderhalf maal zoo groot is als dat van de grootste stad der provincie Overijsel. Het gemiddelde welvaartspeil van de Haarlemsche bevolking is hooger en dit geldt voor de randgemeenten in nog sterker mate. Nu vermeldde het Enschedésche bericht dat niet alleen in geld maar ook in natura steun was gebo den. Dat is hier ook gebeurd. En in Enschedé is een deel van het bedrag van f 140.000 in den vorm van nieuwe textielgoederen ontvangen, hetgeen te ver klaren is uit de positie van de stad als centrum van textielnijverheid en hier natuurlijk niet kan worden nagevolgd. Het Haarlemsche gemeentebestuur heeft indertijd medegedeeld dat groote hoeveelheden de kens enz. waren gegeven en naar Rotterdam ge transporteerd. En wij moeten hier de collecte nog hebben, die in Enschedé al heeft plaats gehad en daar overigens geen hoog percentage van het totaal namelijk f 3450 heeft opgebracht. Als men met al deze omstandigheden rekening houdt kan men toch zonder eenigen twijfel vast stellen dat Haarlem lang niet f 140.000 in geld en natura zal bereiken als het blijft gaan zooals nu het geval is. Ik leid dit voornamelijk af uit de door ons blad. geopende inschrijving voor het zeer schoone doel. In twee weken tijds hebben wij 319 giften ont vangen tot een totaal bedrag van ruim f 3900. Dit is heel weinig, vergeleken met inschrijvingen die wij- vroeger ten bate van noodlijdende medemen- schen hebben gehouden. Het bedrag bewijst dat degenen, die gegeven hebben, althans flink uit den hoek zijn gekomen. Maar het aantal dier gevers is bedroevend klein en dat valt tegen. Wij hadden iets beters van Haarlem verwacht, dat niet alleen bij inschrijvingen voor een Kerstgave aan zijn eigen stille armen maar ook bij vroegere gelegenheden, als het gold slachtoffers van rampen buiten dit district te helpen, steeds groote hulpvaardigheid heeft ge toond. De inschrijvingen in dit blad zijn steeds een belangrijke graadmeter voor de vrijgevigheid der bevolking gebleken en daarom kan ik met zekerheid vaststellen: er ontbreekt ditmaal zeer veel aan. Kan dat nog niet veranderen? Kan daar nog niet een radicale verbetering in' komen? Ik zou niet weten waarom niet en veroorloof mij daarom nog maals een beroep te doen op de ettelijke duizen den, die nog geen cent voor Rotterdam, Middel burg, Wageningen, Rjienen en de andere getroffen steden en dorpen hebben geofferd. Op de duizen den dié dat wel degelijk künnen doen. En ook op hun kinderen. Er is onlangs op deze plaats al over geschreven, dat het zoo goed is de belangstelling van de kinderen voor het lijden van anderen en het helpen van anderen vroeg,te wekken. En hen ook te laten voelen dat wij dankbaar moeten zijn dat onze stad en omgeving voor het oorlogsgeweld gespaard gebleven zijn. Behoeft dat uitvoerig be toog? Ieder is toch verheugd als zijn kinderen medegevoel met anderen toonen en offervaardig heid aan den dag leggen? En ieder kan toch voor cichzelf begrijpen dat het feit, dat wij gespaard gebleven zijn, ons een plicht tot hulp aan de ge troffenen oplegt! Dat ligt toch in de begrippen men- tchelijkheid en samenleving, dat vloeit ook voort uit het besef van een Nederlandsche saamhoorig- heiid in moeilijke tijden, waarover men niet alleen praten moet want dan blijven het holle woor den maar er naar handelen en daarmee zorgen dat het Nederlandsche volk zich zijn cultuur en zijn verleden waardig toont en zijn plaats in het nieuwe Europa, dat uit den oorlogsbaaierd ontstaat, met eere kan innemen! Denk u maar eens in het geval in van menschen die hun woning en al hun have en goed verloren hebben, vaak ook hun werk en hun inkomen omdat het bedrijf, waaraan zij i verbonden waren, ook vernietigd is. Ik pleit hier voor een goede zaak, die alle Ne derlanders warm ter harte behoort te gaan. En daarom hoop en verwacht ik dat het niet vergeefs geschiedt. Wij'hebben meer groote giften voor dit doel nooidig en ook veel en veel meer kleine.... van al diegenen namelijk, die maar weinig te mis sen hebben. En van de kinderen, die hun spaarpot er maar eens bij moeten halen. Het postgironum mer van Haarlem's Dagblad is 38810. Onze kanto ren in de Groote Houtstraat en op het Soenda plein, waar wij gaarne aan de loketten giften in ontvangstnemen, zijn wel bekend. Welnu. R. P. tij, die zich met ingang van 1 Juli per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. ROME (D. N. B.) De Italiaansch-Fransche wapenstilstand is Maandagmiddag onderteekend. De rijksregeering is volgens een om 20 uur 25 via den Italiaanschen omroep ge publiceerde officieele. Italiaansche mededeeling om 19 uur 35 Italiaanschen en Duitschen zomertij'd in kennis gesteld van de voltrokken onderteekening. Bij gevolg zijn de vijandelijkheden vandaag om 1.35 uur gestaakt. ROME (Stefani). De officieele tekst, waarin kennis wordt gegeven van de slui ting van den Italiaansch-Franschen wapenstilstand, luidt als volgt: Op 24 Juni om 19 uur 15 wettigen Italiaanschen tijd is in de Villa incisa bij Rome het Fransch-ltaliaansche wapenstilstands verdrag onderteekend. Maarschalk Badoglio, chef van den generalen staf der geheele weermacht, teekende voor Italië. Generaal Huntziger teekende voor Frankrijk. Om 19 uur 35 deelde de minister van buitenlandsche zaken, Ciano, de rijks regeering de onderteekening mede van het wapenstilstandsverdrag. ROME (Stefani) De ontmoeting tusschen de Italiaansche en de Fransche gevolmachtigden heeft plaats gehad Zondagavond in de villa Incisa della Rochetta, gelegen op 19 Kilometer van Rome aan de Via Cassia. Het eerst arriveerden de Italiaansche gevolmach tigden, t.w. de minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, maarschalk Badoglio, chef van derf generalen staf, admiraal Cavagnari, chef van den marinestaf, generaal Pricolo van het luchtwapen, chef van den luchtstaf, generaal Roatta, -souschef van den generalen staf, allen vergezeld van de officieren van hun gevolg. De Fransche gevolmach tigden, vergezeld van gendarmes en motorrijders, kwamen per auto om twee minuten voor halfacht aan uit de villa's gelegen aan de Via Cassia, waar zij logeerden. Ceremoniemeesters van het depar tement van buitenlandsche zaken ontvingen de Fransche gevolmachtigden aan den ingang van de villa Incisa della Rochetta en begeleidden hen naar de vergadei'zaal, waar de Italiaansche af gevaardigden hen ontvingen met het brengen van den Romeinschen groet. Toen de Fransche gevolmachtigden aan de ta fel hadden plaats genomen, tegenover de Italiaan sche afgevaardigden, stond graaf Ciano op om mede te .deelen, dat op bevel van Mussolini, maar schalk Badoglio de voorwaarden van den wapen stilstand aan de Franschen zou- overhandigen. Maarschalk Badoglio verzocht vervolgens generaal Roatta de voorwaarden voor te lezen. Na de voor lezing verklaarde generaal Huntziger, dat de Fransche gevolmachtigden kennis namen van de voox-waarden en verzochten deze aan de Fransche regeering over te brengen en de besluiten in de volgende vergadering ter kennis te brengen. De Fransche gevolmachtigden werden naar de auto's teruggeleid eix 'graaf Ciano begaf zich naar het Palazzo Venezia om verslag uit te brengen aan Mussolini. Het D.N.B. meldt uit Bex-lijn dd. 25 Juni: De oorlog in het Westen is afgeloopen. Dit feit beheerscht uiteraard heden volkomen het beeld van de Duitsche pers. Alle bladen brengen in den grootsten opmaak het bericht uit het hoofd kwartier van den Fühi'er over het in werking tre den van het Duitsch-Fx-ansche wapenstilstandsver drag, alsmede den oproep van den Führer aan het Duitsche volk, welke het resultaat van den oorlog in het Westen als de x-oemvolste overwinning van alle tijden kenmerkt. In haar coinmentax'en geeft de -pers algemeen uiting' aan den dank van het Duitsche volk jegens den Führer en de weermacht. Van den Oceaan tot aan de Alpen rusten de wapenen, schrijft de Ber liner Börsen-Zeitung. Frankx-ijk is vei'slagen. Het moet de gevolgen der politiek van waanzin dra gen, die zijn x'egeerende plutocratenkliek sinds Clemenceau tot op de hoogtepunten van verblin ding en misdaad in het laatste jaar gevoex-d heeft. De geest echter, waarin de overwinnaar den over- 'onnene tegemoet treedt, staat in scherpe tegen stelling tot den geest van Foch en Clemenceau, al leen reedsdoor de erkenning van de dapperheid van-sden verslagen vijand en door de ridderlijke houding, welke de Führer tegenover de Fransche delegatie in Compiegne betoond heeft. Het is de geest, die het afwijst haat te zaaien en te ver- eeuwigen, het is de geest, die het fundament van een betere toekomst is. De Völkische Beobachter schrijft: leiding in vrede en oox-log is het, die uit den schoot der volkeren overwinningen en xxedex-lagen doet geboren worden. Maar pas de samenwerking in de kunst van men- schenopvoeding, van binnenlandsche politieke lei ding, van buitenlandsche diplomatie en politiek, van economische leiding en van veldheerengenie vermag een volk tot px-estaties op te voex-en, zooals de Duitsche soldaat en het vaderland voor en in dezen oorlog geleverd hebbexx. Het is een óude waarheid, dat volkeren in de vex-schillende phasen van hun bestaan de regeeringen hebben, die zij telkens verdienen, en het schijnt, dat de erkenning van deze diepere oorzaak hunner nederlaag in de hoofden der Fx-anschen doox-schemert. Dat opent het uitzicht, dat in de verhouding der beide buur volkeren thans eindelijk, laat. maar misschien niet te laat, die beti-ekkingen zullen ontstaan, waarnaar het Duitschland van Adolf Hitler jai-enlang tever geefs gestreefd heeft. Een voorwaax-de daarvoor is echter, dat de landen van het Europeesche vaste land definitief van die booze macht bevrijd wox-den, die ginds over het Kanaal op de Britsche eilanden huist. Engeland was en is de eeuwige stokebrand van de Europeesche levensruimte. Ons en onze kin- dex-en en kleinkinderen van dezen geesel te ver lossen, daarvoor gaat de Duitsche soldaat «thans aan het wex-k. De Deutsche Atlgemeine Zeitung schrijft: In drie geweldige aanvallen, waarvan de eerste zich dwars door Nederland en België naar de Kanaal- kust ontwikkelde, de tweede met de overrompelixxg van de Weygandlinie begon en de derde ten slotte de Maginotlinie ten val bracht, is Fx-anki-ijk tegen den gi-ond geslagen. Het land, dat alle militaire theoretici van het buitenland de laatste jaren als grootste militaire mogendheid vaix Europa afschil derden, heeft tegen den storm der nieuwe Duitsche bewegelijkheid, niet langer dan zes weken ondanks het dapperste vex-zet tegenstand kunnen bieden. De wapenstilstandsvoorwaarden, die Duitschland en Italië thans stellen, scheppen de voorwaarden voor een nieuw bestaan. Duitschland moet de zekex-heid hebben, dat het den door Engeland op- gedwongen oorlog kan voox-tzetten. Want Frank rijk heeft tezamen met Engeland aan het Duitsche rijk den oorlog verklaard. De voorwaarden moeten echter den grondslag leggen voor de vorming van een vrede van morgen. Het is overeenkomstig de historische gerechtigheid, dat daarin alle elementen worden weggenomen, die aan het Duitsche volles- gevoelen als px-ikkel tegen zijn nationaal recht sinds Versailles in het bloed zitten. De oorlog tegen Frankrijk is ten einde. Dit is een feit, ook al komen er ovér het door Duitschland geblokkeex-de Kanaal stemmen die het verslagen Frankrijk trach ten te hoonen. BERLIJN, 25 Juni. (D.N.B.) Het Duitsche volk heeft in den afgeloopen nacht het begin van den wapenstilstand aan de fronten in Frankrijk aan den luidspreker mee beleefd. Om 1 uur 35 minuten klonk het aan alle soldaten wel bekende signaal „Das ganze halt" (staakt het vu ren) uit dë luidsprekers. Nog eens weerklonk het signaal uit de verte en toen richtte de omroeper de volgende woorden tot het geheele Duitsche volle: „Op dit oogenblik is aan alle fronten in Frankrijk de wapenstilstand van kracht geworden. De Duit sche natie buigt eex-biedig voor de doode helden van dezen veldtocht, die met gouden letters in het boek der Duitsche geschiedenis wordt opgeschreven. In dit historische uur richten alle Duitschers aan de fronten en in het vaderland en ver buiten de gren zen van het rijk hun blikken naar den Führer. Hij heeft het Duitsche volk uit. de diepste vernedering van Compiegne en Versailles door een roemvolle revolutie tot innerlijke eenheid gebracht. Hij gaf het weer de ki-acht der zelfbeschikking en smeedde het scherpste zwaard der nationale verdediging, dat thans de boeien der ons opgelegde schandelijke verdragen heeft gestaakt. Een overwinning, roem voller dan onze fantasie die kan uitdenken is be haald. Tachtig millioen Duitschers vatten in dit historische oogenblik al hun verwachtingen en wenschen tezamen in den roep: „Lang leve de Führer". Zij vex-binden daarmede de gevoelens van dankbaax-heid tegenover den Führer en zijn solda ten, die door hun moed, door hun dapperheid en door een heldhaftige doodsverachting de roem volste zege der Duitsche geschiedenis behaald heb ben". Bij de laatste woorden van de toespraak begon de „Duitsche klok aan den Rijn te beieren. Haar ijzei-en mor.ckzong over Duitsche land het roem volle lied van overwinning en eer. Hei „Niederlan- dische Dankgebet" en de volksliederen besloten de plechtige historische handeling, en toen, na drie minuten van stilte in den ether, klonk het „Eng- latidlied". (Dezer dagen zullen de bekende zomerzegels weder verkrijgbaar worden gesteld.) Vrienden, als ge brieven schrijft, Doe het dan in waarheid, Nuchter en in klaarheid, Zonder dat ge overdrijft. Vrienden, als ge brieven schrijft, Doe het dan van harte, Maak het een aparte, Dat er iets van hangen blijft. Vrienden, als ge brieven schrijft, Doe het dan nadenkend. Steun of vreugde schenkend, Dat er zegen van beklijft. Vrienden, als ge brieven schrijft, Zend ze dan als x-egel, Met een zomerzegel Dan wordt een goed doel gestijfd. Nadere cijfers. Twee weken geleden deelden wij mede dat bij het gemeentebestuur van Haarlem opgaven waren binnengekomen van 27 Haarlemmers die dienend bij leger of vloot in den oorlog gesneuveld waren. De namen waren opgegeven door het Nederlandsche Roode Kruis en door de Comman danten van verschillende legeronderdeelen. Het aantal vermiste Haarlemmers was op dat oogen blik ongeveer 30. Nu aangenomen kan worden dat vrijwel alle opgaven binnen zijn, hebben wij nog eens nader geïnformeerd. Het aantal gesneuvelde Haarlem mers is nu gestegen tot 35, terwijl er nog 10 ver misten zijn. Met vrij groote zekerheid kan even wel worden aangenomen dat een deel dezer ver misten naar Frankrijk en Engeland is uitgeweken (er zijn ook eenige manschappen der marine onder), zoodat het waarschijnlijk is, dat daar- oxxder nog verscheidenen zijn die nog in leven zijn, maar geen bericht naar huis kunnen sturen Dit in aanmerking nemend is er aanleiding het aantal gesneuvelde Haarlemmers niet hooger te scliattcix dan 40. Te Heemstede zijn 8 namen van gesneuvelden bij het gemeentebestuur bekend, terwijl er over eenige vermisten nog onzekerheid bestaat. Te Bloemendaal zijn geen juiste cijfers bekend, alleen weet men dat het aantal gesneuvelde Bloe mendalers ook klein is. Als men dit leest wordt dus de overtuiging, die wij in ons eerste bericht uitspraken, namelijk dat het aantal Haarlemmers dat in den oorlog gevallen is, in vei'houding tot het totaal kennelijk zeer laag is, verstex'kt. Deze ge lukkige omstandigheid wordt verklaard uit het feit dat de Haarlemmers door een toevalligen sa menloop niet ingedeeld waren bij de legeronder deelen die zwaar getroffen werden. Voorloopig wordt 70 pCt. daarvan uitbetaald Nu de begx-ooting van Haai'lem voor 1939 door het college van Ged. Staten van Noord-Holland is goedgekeurd, worden de extra bijdragen die de gemeente uit het Wei^kloosheidssubsidiefonds krijgt ter dekking van het tekort, uitgekeerd. Het totaal dezer extra bijdragen was voor 1939 vast gesteld op f 1.000.000. De gemeente krijgt daar van thans f 700.000 (70% van het totaal), de overige 30% worden uitbetaald na het goedkeu ren van de rekening over 1939. Fransch-Engelschè diplomatieke betrekkingen gehandhaafd. SAN SEBASTIAN, (Stefani). Vernomen wordt, dat de Britsche ambassadeur bij de Fx-ansche regeex-ing. Sir Ronald Campbell, Bor deaux per vliegtuig heeft vex-lateïx. Hij is naar Loxxdexx gegaan, aangezien hij vreesde in han den van de Duitschers te vallen. LONDEN, (Reuter). Naar hier vernomen wordt, handhaaft de Britsche regeering nog steeds de diplomatieke betrekkingen met de regeering Pétain. De Fransche ambassadeur Coi'bin en het personeel der ambassade blijven te Londen met volledige diplomatieke volmach ten. Generaal de Gaulle bevindt zich te Londen, waar hij besprekingen voert met Fransche on derdanen, die den oorlog willen voortzetten. Het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem. Voorloopig geen concerten. De verwachting was dat het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem in den loop der vori ge week zou vrijkomen voor het geven van con certen Onverwacht is daarin evenwel weer ver andering gekomen. De demobilisatie van het Nederlandsche Ifcger is nog niet zoover gevorderd dat dit gebouw niet meer noodig is. Voorloopig en naar wij ten Stadhuize vernamen is de kans vrij groot dat de tegenwoordige toestand nog eenigen tijd bestendigd zal blijven kunnen er dus nog geen vermakelijkheden in de zaal gege ven worden. De H.O.V.-concerten moeten dus den eersten tijd nog in den Stadsschouwburg plaats hebben. NIEUWE BOUWWERKEN TE HAARLEM Verschillende vergunningen afgekomen In vex'band met de schaarschte aan hout en andere 'materialen is door de overheid bepaald dat voor het uitvoei'en van bouwwex-ken vergunning moet worden aangevraagd. De Haaxiemsche bouwers moeten hun aanvragen indienen bij den directeur van Bouw- en Woning toezicht, die dan adviseert aan de betrokken instan ties in Den Haag. Er wordt blijkbaar met de behandeling van deze aanvragen spoed betx'acht want x'eeds ver schillende bouwers in Haarlem hebben uit Den Haag de mededeeling ontvangen, dat zij voor hxxn werken de aangevraagde materialen krijgen. Japansche vlooteenhedcn naar Haiphong. TOKIO, 25 Juni. (D.N.B.) Het keizerlijke hoofdkwartier maakt bekend, dat een deel van dc in Zuid-China geslationneerde Ja pansche vlooteenheden naar Haiphong (Fransch Indo-China) gezonden wordt, om controle uit te oefenen op het goederenverkeer uit Fransch Indo- China naar de Chineesche provincie Yoennan. die thans geldig zijn BROOD, Bons 21 tot en met 30 (broodbonboekje). Gel dig tot en met Donderdag 21 Juni, recht ge vende op totaal 2000 gram brood. Bons 31 tot en met 40 (broodbonboekje) gel dig tot en met Zondag 30 Juni (eventueel tot en met 4 Juli), rechtgevende op tolaal 2000 gram brood. KOFFIE OF THEE. Bon 69 uit het Algemeen distribulieboekje. Geldig: Tot en met 5 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER. Bon 70 uit het Algemeen distribulieboekje Geldig: Tot en met 27 Juni. Recht gevend op: 1 kg. suiker. BLOEM OF BAKMEEL Bon 75 uit het Algemeen distributieboekje. Geldig: Tot en met 12 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond tarwe bloem of 1/2 pond zelfrijzend bakmeel, PETROLEUM. (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken) Zegel „Periode 1". Geldig: Tot en met 30 Juni. Rechtgevende op: 2 Liter. HEDEN: 8 PAGINA'S. De onderhandelingen o-ver den wapenstilstand ixx het Bosch van Compiègne. De Fransche onderhandelaars begeven zic.li naar den spoorwagen, voor het in ont vangst nemen der voorwaarden. R. P.: De Nationale Hulpactie, pag 1 Flitsen: Pusten. pag. 3 v. H.: Tweeërlei bril. pag. 3 Baseball de nationale sport der Ame rikanen. pag. C Bjj het eindexamen van het gymna sium te Haarlem zijn geen bijzondere tijdsomstandigheden in acht genomen j pag. 7 Van een specialen verslaggever: Wa geningen werkt weer. pag. 7 K. de Jong: Het zevende Zomercon- cert der H. O. V. pag. 6

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1