7,iet JOteut m Jxut Otie&ol. Huwelijk met modern Comfort. DTNSDAG 25 JUNI 1940 H A A REEM'S DAGBLAD Ze zijn prachtig. Jong Nederland weegt de kersen af, die thans bij duizenden ponden een weg naar de gretige magen vinden De „Spaargasbroeier". De hooikist is al zeker vijfentwintig jaar oud. IMisschien nog wel ouder, maar populair werd zij toch eerst goed tijdens de jaren 19141918. Toen na 1918 mocht de gaskraan weer wat verder open staan en de meeste hooikisten verhuisden naar zolder, van waar ze nu weer naar beneden zijn gehaaid, voor zoover ze ten minste nog bruik baar en voorradig waren. Voor de gezinnen, waar de keuken-inventaris niet of niet meer een hooikist bevat, heeft nu de Zaanlandsche Houthandel, Hoogerwoerdstraat 812 te Haarlem iets nieuws gemaakt; /uit gaande van het zelfde principe, waarop de hooi kist berust vervaardigde men hier een kistje van het sterkst-isoleerende „isolatie-board", een houtvezelstof, die ook voor geluiddemping veel wordt aangewend en het vermogen bezit, spij zen uren lang op temperatuur te houden. Het verschil met de hooikist zit dus hierin dat in de hooikist de vulling (houtwol, kranten e.d.) de warmte moet vasthouden, terwijl in de nieuwe vinding het materiaal waarvan de kist is ge maakt zelf voor het bewaren der warmte zorgt. Het voordeel ligt voor de hand: Men heeft er «meer ruimte door ter beschikking gekregen en dat is uit den aard der zaak voor de huisvrouw van niet geringe beteekenis. De „Zaanlandsche Houthandel" die deze inventie den naam „Spaargasbroeier" schonk, maakte er een aardig keukenmeubeltje van en stelt het voor een matigen prijs beschikbaar. OrBRENGST OPVOERING „POLLY PERKINS" Het bestuur van de Geheel-onthouders Too- neelvereeniging „Nieuw Leven" te Haarlem, deelt ons mede, dat na de voorstelling van „Polly Per kins" in den Stadsschouwburg te Haarlem, op Woensdag 19 Juni j.l., na aftrek van de nood zakelijkste kosten een bedrag van f 60 is over gemaakt aan het betreffende comité ten bate van de slachtoffers te Rotterdam. EXAMENS. Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Am sterdam voor het doet-examen scheikunde mej. J. B. Strijken. Voor het cand -examen wis- en natuurkunde (L.) de heer G. Seegers. Geslaagd voor het cand.-examen rechten de heer W. A. C. Francissen; voor het doet. examen Nederlandsche taal- en letterkunde de heer A. de Groot; voor het cand.-examen klassieke letteren de' heer E. J. M. Blankert en voor het doct.-examen klas sieke letteren de heer J. P. v. d. Zijden. GYMNASIUM TE HAARLEM. Geslaagd zijn voor het toelatingsexamen voor de eerste klasse: Bastiaan de Jong, Henk de Vries, H. Siewertsz v. Reesema. Elisabeth Posthuma, Frederika Spliethoff, Christiaan Troost, W. de Groot v. Embden, Carrie Frenkel, Emma Thomése. A. Fuhri Snethlage, Hendrik Cransberg, J. v. Hoey Schilthuizen v. Pompe. Richard Mac Neill, Ruurdje Halbertsma, Catharina ten Bokkel, Jan ten Bokkel, Marjolijn Robert, Cornelia Berkel- Ibaeh v. d. Sprenkel, Isa Hoog. Hans Pelt, J. v. d. Sluys Veer, Hanna Verhaar. Louisa Tjaden, H. [Berdenis v. Berlekom, Chr. Kluitenburg, p. Tuyn- man, R. Meyer, Jan Barendsen, H. Boot. Gerda van Leeuwen, Margaretha Schraagen, Catharina v. Utenhoven, Anneke Boltjes, Huibert Reirrhold, IJsbrandina Rein hold, -Anna Schaank, Jan van Eek. Willem Luikinga, Johannes Pieterse, Cor nel is Weidema. Frans v. d. Bogaerde, Cornelia Backer, Mona Snijders, Johannes Caro, Rense de Boer, Anny Both, Maria v. Bruggen, Groen dolen LUiyvendak. Gerard van Noort, Annechina Haitsma, Drude Mooyman, Anna Westerwoudt, Frederika Schuurman. Johanna Geysendorffer, Maria Rodenhaag, Trudi Hoekstra. Verkoop van zomer zegels. Comité voor Haarlem en Omstreken opgericht. Om don verkoop dezer zegels te bevorderen, heeft zich een comité gevormd voor de gemeenten Haarlem, Bloemendaal en Heemstede onder de be naming: „Comité voor den verkoop van Zomer zegels Haarlem en Omstreken". De zegels zijn behalve aan de loketten van alle postinrichtingen verkrijgbaar aan de bekende „standjes" welke zullen worden geplaatst in de hal van het hoofdkantoor te Haarlem, in de wacht kamer van de bijkantoren Bloemendaal, Over- veen en Heemstede alsmede in de wachtkamer van het bij-postkantoor Tempeliersstraat te Haarlem. Het uitvoerend comité is als volgt samengesteld: Eere-presidente: Bronesse J. W. de Vos van Steenwijkv. Royen te Haarlem. Jonkvrouwe Den Tex geb. Baronesse Bentinck, te Bloemendaal. J. H. P. Pfaff, voorzitter, Overveen, Mw C. J. CramerKuipers, secretaresse, Haarlem, A. Arens, Mw. D. v. Blommenstein van Lutterveld. Bloemen daal, G. D. Gratama, Haarlem, Mej. Heerkens Thijssen, Haarlem, Mw. J. ter KuileGoedkoop, Heemstede, Mw. P. Lutge Reeser, Overveen, G. Michels. Haarlem. Mw. T. MollerusBlanke, Haar lem, Mw. F. Ozingav. Dusselüorf, Haarlem, M.w R. J. PfaffReudler, Overveen, Mw. J. C. Smid Loth, Overveen, W. J. Saeys, Heemstede, Mw VisserBrutel de la Rivïère, Heemstede. In het Comité van aanbeveling hebben de vol gende dames en heeren zitting genomen: Als eere-leden: Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, burgemeester van Haarlem; Jhr. J. P. W. van Doom, burgemeester van Heemstede: Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, burgemeester van Bloemen daal. Als leden: Ds. H. E. Beker, Haarlem, Mr. dr. F. A. Bijvoet Haarlem, Mr. A. Bruch Haarlem, Mr. L. G. van Dam Haarlem, Mw. Delbaere-Jiscoot Haarlem, Mw. de Wed. C. DrosteSany, Haarlem, F. Filbry, Haarlem, H. Franken Jr. Haarlem, C. J. de Groot Overveen, Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, Haar lem, Dr. Hoge Haarlem, Dr. Heeres, Haarlem, J. G. van Kessel, Haarlem, Dr. W. C, v. d. Laan, Haarlem Dr: A. A. G. Land, Haarlem. W. J. B. van Liemt, Haarlem, C. Maarschalk van Egmond en Rin- ncgom, Haarlem, Ph. Mees, Heemstede, A. W. Michels, Haarlem, R. W, P. Peereboom, Heemstede, Mr. S. J. Pit, Haarlem, M. A. Reinalda, Haarlem, S. Rijkes, Heemstede, S. J. van Houten, Haarlem, H. C. J. Sondaal, Haarlem, J. J. Swens, Haarlem J. C. Smid, Overveen, Mr. M. Slingenberg Haarlem, Mr. F. Teding van Berkhout Jr.. Haarlem, Mr. E. J. W. Top Aerdenhout, Mr. Dr. W. P. Vis, Haarlem, P. Voogd, Haarlem, S. Ph. de Vries. Haarlem, N. Vos, Heemstede Mr. Th. A. A. Wesstra, Haarlem, D. J. A. Westerveld, Haarlem Ds. J. IJntema, Haarlem. Een opwekking aan allen om dit mooie werk door aankoop van zegels en de mede-verkrijgbaar ge stelde prentbriekaarten te steunen, vinde hier een plaats. DE BEGRAFENIS VAN DR. J. H. GUNNING J.H.Zn. AMSTERDAM, 24 Juni (A.N.P.) Vanmorgen is onder zeer groote belangstelling uit alle lagen van de bevolking het stoffelijk overschot van dr. J. H. Gunning J. H. Zn., ter aarde besteld op de begraaf plaats „Zorgvlied" te Amsterdam. Bij den ingang van het kerkhof stond het muziek corps van het Leger des Heils, onder leiding van den heer G. Claeys, majoor in 't Leger des Heils, opgesteld. Het bracht treurmuziek ten gehoore, Van de aanwezigen noemen wij vertegenwoordi gers van den kerkeraad der Nederduitsch Her vormde Gemeente, ds. J. C. van Bruggen, ds. K. H. Miskotte, ds. W. van Limburg en ds. W. A. Hoek. Het Leger des Heils was vertegenwoordigd dooi den commandant Bouwe Vlas. Voorts waren aan wezig ds. P. J, E. Bik, veldprediker, ds. J. Riemers. afgevaardigde van den kerkeraad te Leiden en de heer Klaas de Vries. VOOR DEN POLITIERECHTER. Ie Haarlem. Mishandeling. Een 29-jarige opperman had op 11 Mei des morgens om 4 uur een jongeman mishandeld, die kopjes thee aan Nederlandsche soldaten gaf. Nu zou men na een dergelijke handeling geen pak slaag verwachten, doch de opperman had geen kopjes thee gedronken, doch iets anders en daar door wist hij niet meer precies wat hij deed. De verdachte zei dat hij zich niets meer kon herin neren, doch de getuigen bleken een beter geheu gen te hebben en verklaarden, dat de opperman gezegd had: De N.S.B.'ers zijn landverraders. Daar heb je nog zoo'n landverrader". Daarop had hij den jongeman in het gezicht geslagen zoodat deze nog drie dagen later pijn had. De opperman vertelde, dat hij heelemaal niet geweten had, dat de jongeman N.S-B.'er was. De Officier vond het een ernstig geval van mishandeling en eischte een week gevangenisstraf. De politie rechter vond het een ergerlijke mishandeling daar er heelemaal geen uitlokkerjj aan was voor afgegaan. Hij veroordeelde den verdachte daar om conform den eisch. OP HEETERDAAD BETRAPT. AMSTERDAM, 24 Juni. Rechercheurs van het hoofdbureau hebben vanmiddag in de Plan tage Kerklaan een rijwieldief'op heeterdaad be trapt. het bleek een 28-jarige man te zijn, die zich reeds verscheidene keeren aan dit soort dief stallen schuldig had gemaakt. De man, die op gesloten is. zal voor den officier van justitie wor den geleid. (A.N.P.) OVERPLAATSING. Bij beschikking van den wnd. secretaris-gene raal, wnd. hoofd van het departement van finan ciën is verplaatst de collectrice der staatsloterij mej. Th. M. C. Melchers van Rotterdam naar Haarlem. (Stcrfc.)- MAIKT BIKIC1TEM AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Amsterdam, 24 Juni 1940. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 338 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwaliteit 8694 ct., 2e kwaliteit 7284, 3e kwaliteit 6070 ct. per K.G. slachtgewlcht. 14 melk- en kalfkoeien f 190f 280 per stuk: 103 vette kalveren: 2e kwaliteit 5056 ct., 3e kwali teit 4048 ct. per K.G. levendgewicht; 102 nuch tere kalveren f 7f 12 per stuk; 64 schapen f 22— f 30 per stuk: 46 lammeren f 44—f 18 per stuk. 595 varkens: vleeschvarkcns, wegende van 90110 K.G. 7073 ct. per K.G. slachtgewicht. Overzicht: Runderen matige aanvoer, handel stug met iets hoogere prijzen. Vette kalveren ruime aanvoer, handel vlug met onveranderde prijzen. Nuchtere kalveren korte aanvoer, handel vlug, prijzen hoo- ger. Sdhapen korte aanvoer, handel stug, prijzen hooger. Varkens ruime aanvoer, handel goed, prij zen hooger. De afloop was minder willig. DE BEVOLKINGSREGISTERS Te Haarlem bestaat geen lust tot filmen De bureaux voor de Bevolking en den Burger lijken Stand te Amsterdam hebben voor de inrich ting van hun archieven de hulp ingeroepen van de klein-toeeld-fotografie. De opberging van afge werkte persoonskaarten eischte namelijk zooveel bergruimte in het archief, dat er plaatsgebrek kwam. Daarom zijn alle oude persoonskaarten op een film vastgelegd, waardoor het mogelijk was het geheele archief in een schrijfbureau op te ber gen. Bovendien werd de gelegenheid te baat geno men de film in duplo te maker, zoodat de gegevens al mocht één film verloren gaan toch behouder, blijven. Voor de raadpleging van het „archief" wordt gebruik gemaakt van een vergrootingsappa- raat. Wij hebben den heer J. Smit, referendaris chef van de Bevolking en den Burgerlijken Stand te Haarlem, gevraagd of dit filmen ook aan te bevelen is voor onze gemeente. Hij deelde ons mede, dat daaraan hier geen behoefte is, omdat te Haarlem persoonskaarten gebruikt worden die veel kleiner zijn dan die te Amsterdam gebezigd worden. Bij den bouw van den nieuwen vleugel van het Stad huis is bovendien gerekend op voldoende berg ruimte .zoodat het Amsterdamsehe.archiefpro'bleem hier niet bestaat. Is (zoo vroegen wij) het geen bezwaar dat van de registers van het Bevolkingsbureau slechts één exemplaar bestaat? Het antwoord was: Dat valt niet te ontkennen, maar Amsterdam gaat er ook niet toe over om het bestaande register in duplo te maken. Alleen de „afgewerkte" kaarten worden dubbel gemaakt. Wil men een dubbel register hebben dan zou dat voor Haarlem zeker f 25.000 kosten om het aan te leggen en nog ongeveer f 10.000 per jaar om het van dag tot dag bij te werken. Het aantal ambte naren dat nu aan het register werkt zou dan ver dubbeld moeten worden, want het werk zou im mers ook dubbel zooveel worden. Het is waar dat in 1929 bij den Stadhuisbrand te Leiden, toen het geheele archief van den Burgerlijken Stand en de Bevolking vernietigd werd, de wenschelijkheid ge bleken is van een dubbel archief, maar de kosten zijn een bezwaar. In den oorlog zijn gelukkig weinig archieven vernietigd. Alleen het halve archief van Middel burg is verloren gegaan, alsook de geheele archie ven van twèe kleine gemeenten. Met het organi- seeren van gemeentelijke volkstellingen is even wel zoo'n verloren gegaan archief wel weer ge deeltelijk op te bouwen. Van de archieven van den Burgerlijken Stand bestaan wel afschriften. Van elke akte, die opge maakt wordt bij geboorte, trouwen of overlijden, worden twee exemplaren gemaakt, één bewaart de gemeente en de andere wordt op de griffie van de rechtbank gedeponeerd. Als dus het archief van den Burgerlijken Stand verloren mocht gaan drei gen er geen moeilijkheden bij het verleenen van afschriften van die akten. Brandgevaar bestaat er in den nieuwen vleugel van het Haarlemsehe Stadhuis practisch niet om dat zooveel mogelijk brandvrij materiaal is ver werkt. Bovendien zijn alle registers nog ten over=- vloede in stalen kasten opgeborgen. VOOR DE KINDEREN Deze had al order gegeven een reddingboot uit te zetten om de twee vermisten te zoeken, Tien tegen één dat die eigenwijze men- schen den dood in de golven gevonden heb ben, zei de kapitein. Zoover ik kan zien is er nergens meer iets te bekennen. Nadat de Dikke en Krent in de golven wa ren gesprongen hadden ze zich op goed geluk laten drijven. Een heelen avond en nacht dreven zij in zee, totdat ze met het ochtend gloren meer dood dan levend op een strand werden geworpen. Mejuffrouw J van Engelen in actie bij het sehoonspnngen tijdens de nationale zwemwedstrijden, welke in het Amstel- parkbad te Amsterdam gehouden werden ten bate van Rotterdam Geen openlijk feestbetoon. Aanschrijving van het waarnemend hoofd va het departement van onderwijs. Het waarnemende hoofd van het departeme van onderwijs, kunsten en wetenschappen, hee naar de N.R.Ct. meldt de volgende aanschrijving a; de besturen van de scholen gericht: „De storm, die over Europa woedt, heeft ook o land zwaar getroffen. Haast ieder van ons hef onder vrienden en bekenden, stads- of dorpsg nooten, één of meer doodem te betreuren. Bovendi zijn velen nog in groote ongerustheid omtrent t lot van hun verwanten, die aan den oorlog def namen, dan wel hun woonplaats moesten verlak Ons volk rouwt om de eigen dooden; het roui ook om de duizenden andere menschenlevens, de oorlog reeds vroeg. Aldus te deelen in het leed der wereld is Chr! tenplicht. Met dien rouw in het hart moeten wij echi tevens den blik gericht houden op de toekom van ons land en ons volk; wij moeten ons bezirmi op de fundamenteele waarden van ons volksbestaa wij moeten arbeiden aan geestelijken en materieels herbouw. Wat in positieven zin gedaan kan worden, onder zóó duisteren hemel nog niet in bijzond« heden aan te geven. Slechts de richting won duidelijk en scherp bepaald. Maar negatief dient een ieder zich er rekei schap van te geven dat met dit samentreffen i rouw en gespannen arbeid uiterlijk vreugdebetcx niet -vereenigbaar is. Het is dus noodig, dat, althans in de maande van 1940, die ons nog wachten, ieder openlij feestbetoon achterwege blijft, in het bij zonde dat niet gevlagd wordt op de dagen, waarop het tl dusverre gewoonte was van openbare gebouwen f particuliere woningen de vlaggen uit te steken. Zij die een publieke verantwoordelijkheid dr gen, kunnen in dit opzicht een voorbeeld geve en anderen opwekken desgelijks te doen. Het verdient alle aanbeveling, dat ook de i dacht van de schooljeugd, voor zoover van een lee tend, die tot eenig begrip er van in staat steld, V£ tijd tot tijd opzettelijk bepaald wordt bij den err. van de tijden, die wij beleven. Daarnaast is h. goed, als de jeugd volop gelegenheid krijgt o zichzelf te zijn. Schoolfeestjes dienen dus achte wege te blijven; schoolreisjes, schoolwandelinge museumbezoek, dit alles dient, voor zoover de or standigheden het toelaten en de noodige geldmif delen beschikbaar zijn, door te gaan. Ook daarbij dient voor te groote uitbundighei die anderen kan kwetsen, te worden gewaakt". DE PROVINCIALE BIBLIOTHEEK TE MIDDELBURG. MIDDELBURG, 24 Juni. Toen op 17 Mei I Middelburg de hevige brand tengevolge van hi bombardement uitbrak is o.a. de hoofdstraat, i Lange Delft, grootendeels verwoest, waarbij ook provinciale bibliotheek met zijn duizenden boel werken in vlammen opging. Aanvankelijk hoopt men, dat de boeken welke in den kelder ware geborgen behouden waren. Enkele dagen latei bleek echter, dat het vuur ook in den lcelde woedde en men moest; dezen toen onder water zet ten. Men haalde nadat het water was weggepomij de boeken uit de kelder, doch vele waren danij beschadigd. Men heeft thans de beschikking ovfi de zolders van het nieuwe gebouw van de pro vinciale Zeeuwsche Electriciteitsmaatschappij. Mei zal de boeken daar voorzichtig drogen en daarfl eatalogiseeren, zoodat men hoopt dat een belangrlj] deel van de spècifiek Zeeuwsche verzameling be houden is gebleven. (A.N.P.) Mr. CORRY STOLZ-VAN DEN KIEBOOM. 24) Ja, zegt ze. toch is het zoo, ik hou veel te veel van je Ik heb nog nooit om iemand anders een sikkepit gegeven. En jij je leeft maar langs me heen, 't is soms net, of ik niet meer besta voor je. Franks oogen, die de bare zooken. zijn gezicht vlak bij het hare. Zijn lieve gezicht, Wat heeft ze verlangd naar dit. alleen naar dit. Er bestaat tooh niets anders op de heele werelid Ja, ik geloof je wel.... Frank zuoht. Ver waarloosd, Niet begrepen, De klacht van allemaal. En dan afleiding en troost zoeken bij een ander. Het beproefde geneesmiddel. Niet eentje, die zich moeite geeft om door te bijten, om vast te houden. Dat Lies nu ook al niet anders is, niet sterker Kindje, zegt Frank, ik begrijp je zoo goed. Maar toch, 't is niets voor jou, al die malligheid. Heusch, ik gun je graag alle pretjes en afleiding, idie je kunt krijgen. Dat heb ik je straks al gezegd. Maar denk er om, Lies, speel niet met vuur. Dat is een gevaarlijk spelletje en een spelletje, waar jij te goed voor bent. Je bent lief, zegt ze met een zucht. Als je maar altijd zoo was. Dan konden ze me allemaal gestolen worden. Gerrie en.... en allemaal. Erg vriendelijk klinkt het niet, zegt Frank Maar toch wou ik. dat je het meende. Weet je. ik heb deze week een paar menschen van de Oliefa- brleken over gehad. Er als je gehoord had. hoe er daarginds gesproken wordt over Gerrie en die me neer Bloemberg Glimmestein! Ja. ik ben volledig ingelicht, dat hoor ie. En als je niet oppast, klet sen ze over een tijdje precies even hard over jou. En dal zou mij niet bevallen, als je dat maar weet. Och, kletsen.... Er wordt over jou ook ge kletst, wil ze zeggen. Maar ze durft niet. Ze wil immers niets liever dan gelooven, dat het nu weer heelemaal goed is tusschen hen. En dan kan dat andere, dat wat haar angstig maakt, beter onge zegd blijven. Dan is er immers niets...- Ze kletsen zoo gauw, zegt ze. Maar je hoeft niet bang meer te zijn, ik zal ze geen kans geven. Weet je, ik.... ik ben toch te antiek voor die grapjes. Hoe antieker hoe liever, zegt Frank. Al leenvan gerestaureerde antiquiteiten hou ik niet. Waar is je taschje? Hier. Gei wee kijkt Lies toe. hoe hij de lippen stift en dc andere ingrediënten opdiept, Zie zoo, zegt Frank. Je poederdoosje mag je houden. Maar die andere rommel in de vuilnisbak er mee. En heel gauw. Begrepen? Een paar weken later wordt er 's morgens om half twaalf gebeld aan de straatdeur. Lies kijkt naar beneden. Een auto jasses, Jaap tooh niet? Ze heeft Frank immers beloofd.... Maar het is een gesloten auto en aan de deur staat een chauf feur in uniform. Dè uniform donkerblauw met nik kelen knoopen, Ze holt de trappen af. De Jonker! Ze kan hem bijna niet anders noemen. O wat eenig! zegt ze. Komt u gauw binnen. Drie trappen op, vindt u 't niet erg? Zoo, zegt ze, als ze den ouden heer in den simakelijksten stoel geïnstalleerd heeft. Blaast u nu eerst maar eens uit. U blijft toch koffiedrin ken, hè? Dan zal ik Frank even opbellen, dat hij in elk geval thuis moet komen. Ik ben al op kantoor geweest, zegt Jhr. de Goedelaer. Westhove was op reis en Frank was naar het Huis van Bewaring, vertelde de klerk. Ik heb de boodschap achtergelaten, dat Frank, als hy weg kan, tusschen half één en één uur bij Dikker en Thijs moet komen. Dan lunchen we daar met ons drieën. O, dol, zegt Lies. Wat gezellig. Maar dan drinkt u nu toch wel een kopje koffie hier? Graag, want aan jouw koffie heb ik nog steeds de aangenaamste herinneringen. Ja, zegt dc oude heer een oogenblik later over zijn dampend kopje, zulke koffie kan Hendriks vrouw niet produceer en. Stuurt u ze maar eens hier, lacht Lies, dan zal ik ze wel les geven. Ja, daar heb je blijkbaar slag van. Jimmy is je tenminste nog steeds erkentelijk voor de ken nis, die je Ada hebt bijgebracht. O ja, die lessen van Ada! Wat was het toch een leuke tijd op „de Waeldonck". Ik verlang er nog dikwijls genoeg naar terug. Daar heb ik helaas niet veel van gemerkt. We hebben jullie den heelen zomer niet gezien. Jammer genoeg. Ik was dolgraag eens geko men. Maar Frank heeft zoo vastgezeten. En nu r.og. Hij heeft zijn eerste groote strafzaak onder handen, vertelt ze trotsch. Direct na de vacantie komt het voor. Zóó? Prachtig, zegt de Jonker. Dus Frank heeft géén spijt? Niet zooals ik natuurlijk, dat begrijpt u. Hij gaat op In zijn werk, heelemaal. En ik heb veel te weinig te doen naar mijn zin. Ja ja. De oude heer knikt nadenkend. Merkwaardig is dat. Zou ze dat nu werkelijk mee- nen? De telefoon belt. Oogenblikje, zegt Lies. Ja Frank, wat is er? Zeg, ik hoor juist, dat de jonker hier is ge weest, maar ik kan niet met jullie lunchen, 't spijt me ontzettend. Jakkie Frank, waarom niet? Omdat ik me onmogelijk vrij kan maken, ab soluut onmogeiyk, zegt Frank ongedu.dig. Breng mijn excuses maar over met mijn hartelijke groe ten. Ja maar Frank, hoor eens. Ik heb geen tijd, zeg. Dag hoor. Veel plezier. Verdrietig hangt Lies de telefoon op den haak. Wéér niet. Nooit. Die ellendige practijk, die hem heelemaal opslokt Ik moet u Franks verontschuldigingen over brengen. zegt ze. Hij kan zich onmogelijk vrij maken. Hei spijt hem heel erg Mij ook. Maar zaken gaan voor. Ja kindlief, dan zul je 't alleen met mijn gezelschap voor lief moeten nemen. Als u zoo begint, maakt u me verlegen, lacht ze. U weet best, dat ik er geweldig mee ver eerd ben, met u uit te mogen. De eer is geheel aan mij om een gloednieuwe uitdrukking te gebruiken; zegt de Jonker hoffelijk. Hoe denk je er over? Zullen we meteen maar opstappen? Mag ik vijf minüte nom me presentabel te ma ken? vraagt Lies. Wilt u een sigaar of een si garet? En hier is het ochtendblad. Dan voorzie ik, dat het wel een uitgebreide vijf minuten zullen worden, plaagt de oude heer. Terwijl ze zich vlug verkleedt, duwt Lies haar teleurstelling weg. Lam, dat Frank er niet bij kan zijn, lam, dat ze nooit meer iets samen kunnen meemaken. Maar 't is tooh leuk, de ouwe baas is een dot, precies een goeie ouwe oom. De bekende uniform en het vreemde gezicht onder de chauffeurspet. Dc auto kent ze ook niet. ook niet, Wat een prachtige wagen, bewondert ze. Die hebt u pas, hè? Ja, sinds April. Wacht even, Mulder, zegt hij tot den chauffeur. Wat vind je, Lies nu Frank toch niet komt hoeven we niet beslist naar Dikker en Thijs te gaan, Dat had ik uitgekozen omdat het voor hem het makkelijkst te bereiken was. Maar ik wed, dat jij Carlton prefereert. Ja, dol, daar heb ik nog nooit geluncht, zegt Lies verrukt. Mooi. Carlton dan maar, Mulder. Carlton is al najaarsachtig behaaglijk en gezel lig op zoo'n guren en somberen Augustusdag, vindt Lies, als ze de zaal rondkijkt. Zalig, zegt ze en knikt over hun tafeltje den Jonker toe. Die wijdt zich aandachtig aan de samenstelling van het menu, confereert gewichtig over de wijn kaart. Zulke uitgezochte heerlijkheden heb ik u nooit voorgezet, lacht Lies. Eigenlijk jammer, dat u me vroeger nooit geïnviteerd hebt. Ik had hier beslist veel kunnen opsteken voor de fijne keuken. Een goed idee, dat je me daar aan de hand doet, zegt de Jonker. Den volgenden keer, dat ik naar Amsterdam ga, neem ik bepaald Mar:( mee. Lies proest. Hoe voelt Hendrik zich wel il zijn nieuwe waardigheid? En hoe gaat het me Bart en Lena? En met Annie? Vertelt u toch een van allemaal, ik brand gewoonweg. En de Jonker vertelt Ze ziet het allemaJ weer voor zich. De studeerkamer, de tuin in d zomerzon. En dc keuken. De avonden aan de keu kentafel. Moeilijk'' Makkelijk, heerlijk ongecom pliceerd was het leven toenOfschoon, pretje als dit had ze toen niet. Zalig, zoo'n luxueus ui: gangetje. Ze kijkt de zaal ror.d. Druk is het Vef vreemdelingen, je kunt er de buitenlanders al bi het binnenkomen uitpikken. Die geweldig elegant mevrouw bijvoorbeeld wat een bééld. En daar achterhaar hart staat stil..,. Frank. Fran: in druk gesprek, Frank, die geanimeerd een tafelt) zoekt. ...n, maar ze moet zich goed houden, da moét.... Yvonne de Faucourt, dat is ze, weet a meteen. De vrouw van den oranje brief, de Zuid Limburgsche cliënte, die jaren in België heeft ge woond. Een uitgesproken Zuidelijk type met he bijna zwarte haar, de matte teint, de oogendi heele groote donkere oogen. Die Frank annkijker lachend, vriendelijk, o, ze houdt het niet uit, di is te erg. „Ik kar me onmogelijk vrijmaken Jawel. Lunchen in Carlton met de interessant mevrouw de Faucourt of misschien is het wt weer een ander, een nieuwe cliënte een van d velen. Gelukkig, dat de Jonker met zijn rn naar hen toe zit. Als hij hen maar niet ontdekt De blamage zou tè erg zijn Wat is er. Lies? Voel je je niet goed? Je zie zoo bleek opeens, zegt de Jonker hartelijk. Beetje duizelig, zegt ze zwakjes. —Ik.... II kan niet goed tegen de stad 's zomers. Ik ben eei geboren buitenmenseh. weet u. Ik heb altijd li Gelderland gewoond. Praten maar, doordazen. Nié derken. Niet kijken. Ja. zegt ze. toen Pap nog leefde, zijn we dikwijls verhuisd, maar Arn hem was de grootste stad. die ik heb meegemaakt Papa was officier. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6