DINSDAG 25 JUNI 1940 H'AAREEWS DAGBEAD 5 bezetting van Parijs. Fransche krijgsgevangenen passeeren hun hoofdstad op weg naar het interneeringskamp. Het D. N. B. meldt uit Berlijn. De opper bevelhebber van de oorlogsmarine, groot-admi raal dr.. H. C. Rader, heeft tusschen 17 en 22 Juni de eenheden van de oorlogsmarine en de stellingen der marine bezocht aan de Neder- landsche, Belgische en Noord-Fransche kust, ten einde zich te overtuigen van de paraatheid dezer eenheden in den strijd tegen Engeland. BRITSCHE EN FRANSCHE CONSULATEN- VERNIELD. TSJOENKING, (D.N.B.) Tijdens Japansche bombardementen zijn de gebouwen van de Brit- sche- en Fransche consulaten getroffen en ver nield DE REIS DER „DIPLOMATENSCHEPEN". Het D.N.B. meldt uit Lissabon: Gisterochtend in de vroegte is in de haven van Lissabon het zoo genaamde „diplomatenschip" aangekomen. Dit is het Italiaansche schip „Conto Rosso1' met de Fransche en Engelsche ambassadeurs en hun staven aan boord. De Engelsche en Fransche di plomaten die te Parijs en te Londen waren ge accrediteerd worden uitgewisseld. Ook de Ita liaansche diplomaten zijn aan boord van de „Monarch of Bermuda" in de haven van Lissa bon aangekomen. Het D.N.B. meldt uit Moskou: Volgens een of ficieel communiqué zijn de diplomatieke betrek kingen tusschen de Sovjet Unie en Zuid Slavic, die sedert het einde van den wereldoorlog niet bestaan hebben, hersteld. In het communiqué wordt gezegd: Na het met succes eindigen van de economische onderhandelingen tusschen de Sovjet Unie en Zuid Slavic-, en de daarop gevolgde uitwisseling der ratificatie-oorkonden hebben de regeeringen dei- Sovjet Unie en van Zuid Slavic besloten formeele diplomatieke verbindingen in het leven te roepen en tot dit doel diplomatieke vertegenwoordigers te benoemen. De Sovjet regeering heeft Victor Plot- nikow, tot dusverre Sovjet gezant in Noorwegen, benoemd tot haar gezant in Belgrado. De Zuid-Sla vische regeering heeft hem reeds haar agrément verleend. De Zuid-Slavische regecring heeft Wilan Bawrilowitsj benoemd tot gezant in Moskou. De Sovjet regecring heelt hem eveneens haar agrément verleend. WAPENSTILSTANDSCOMMISSIE TE WIESBADEN. BERLIJN, 25 Juni (D.N.B-) Op grond van het Duitsch-Franscho wapenstilstandsverdrag komt een wapenstilstandscommissic bijeen, die haar zetel in Wiesbaden zal hebben. Tot voorzitter van de wapenstilstandscommissie heelt de Führer den generaal der infanterie Von Stülpnagel benoemd. De taak van deze wapenstilstandscommissic zal zijn de uitvoering van hot wapcnstilstanclsverdrag te regelen en te controleeren. Aan de I' ranschc re gecring is verzocht harerzijds vertegenwoordigers naai- de wapenstilstandscommissie te zenden. Het Duitsche legerbericht „Atlantische kust tot de Gironde bezet". Engelsche vliegtuigen boven Nederland neergehaald. HOOFDKWARTIER van den Führer, 24 Juni (D. N. B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Aan den Atlantischen Oceaan werd de kust tot aan de monding van de Gironde bezet. La Rochelle en Rochefort wei-den ingenomen. Meer Oostwaarts werd de streek ten Noorden van Poitiers bereikt. Wat de enorme en voortdurend toenemende buit betreft, moet nog vermeld worden dat aldaar een groote opslagplaats met artillerie- munitie in ons bezit is geraakt. In Elzas -Lotharingen hebben zich weer nieuwe uiteen gedreven vijandelijke groepen overgegeven. Weer nieuwe vestingwerken in de Maginot-linie werden ingenomen. Ten Zuid-Oosten van Lyon rukken onze troepen naar Grenoble en Chambery op. Een Duitsche „Schnellboote" gelukte h.et in den nacht op den 24en Juni in het zeegebied van Dun- geness een gewapend Engelsch schip van 3500 ton en nog een ander schip van 5000 ton door torpedo's tot zinken te brengen. Een duikboot meldt het tot zinken brengen van 23.500 bruto registerton. Het optreden van het luchtwapen beperkte zich gisteren tot verkenningsvluchten boven het gebied van de Noordzee. Duitsche jagers schoten gisteren twee Britsche gevechtsvliegtuigen bij Calais neer. Van ongeveer negen Britsche vliegtuigen die des middags boven Nederland poogden te vliegen werden er zes door jagers en luchtdoelgeschut neergehaald. Beschermd door het wolkendek gelukte het aan twee of drie van de zeven vliegtuigen door te dringen naar Westfalen, waar zij bij het plaatsje Wieschenhoefen, boerenhuizen met bommen be stookten en de bewoners met machinegeweren beschoten. Hierbij werden twee burgers ernstig, vier andei-e burgers licht gewond. Des nachts zette de vijand zijn vluchten boven Noord- en West-Duitschland voort. De op tal van plaatsen op niet militaire doelwitten uitgeworpen bommen, richtten materieele schade aan en eischten weer dooden en gewonden onder de burgerbevolking. Eenige bommen vielen in een kamp van krijgsge. vangenen aan de Oostzeekust, waarbij eenige Fran- schen gedood en gewond werden. In de gevechten, ten zuiden van Toul, in den nacht van 21 op 22 Juni, dwong de eerste luite nant Klotë in een regement infanterie, slechts door twee sectiecommandanten en 20 man zijner, com pagnie vergezeld, door onverschrokken en krachtig optreden drie Fransche regimenten infanterie en twee regimenten artillerie tot overgave en ont wapening. HET FRONTBERICHT. BERLIJN, 24 Juni (D.N.B.) Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: Op 23 Juni werd nog slechts ten Zuid-Oosten van Lyon gestreden, waar de Duitsche troepen taaien tegensland van den vijand braken en in de richting van de passen van Savoye onder moeilijke terreinomstandigheden verder gebied verwierven. In Elzas Lotharingen zijn met de daar nog strij dende, zwakke Fransche groepen onderhandelin gen geopend over de overgave, ten einde met het oog op het volledig rusten der wapenen den tegen stander nuttelooze bloedoffers te besparen. Aan de kust echter gat de bezetting systematisch en zonder strijd verder. De daar oprukkende Duit sche troepen stonden op 23 Juni reeds direct ten Noorden van de monding der Gironde. Zij namen bij hun opmarsch o.m. de Atlantische havens La Rochelle en Rochefort. Na het bereiken der mon ding van de Gironde zijn alle belangrijke Fransche Atlantische havens in Duitsche handen. Den Engel- schen is daarmede ook de laatste mogelijkheid van rassende landingsmanoeuvres ontnomen. In het land werd de streek ten Noorden van Poitiers bereikt. Poiters is voor midden Frankrijk als knooppunt van spoorwegen en wegen van groot belang in verkeersopzicht. De Italianen openden den aanval aan de alpengrens. ERGENS TN ITALIë, 24 Juni (Stefan! Legerbericht no. 13 van het Italiaansche hoofd kwartier luidt als volgt: Op 21 Juni hebben onze troepen den aanval ge opend aan de Alpengrens van de Mont Blanc af tot oan de zee, De geweldige verdedigingswerken in de rotsen van het hooggebergte, de zeer krachtige reactie van den vijand, die vastbesloten bleek zich tegen onzen aanval te verzetten en ongunstige weersgesteldheid hebben de aanvalskracht van onze troepen, die overal opvallende successen be haald hebben, niet kunnen verzwakken. Dank zij het bijzonder dappere optreden van onze detachementen -wisten wij ons van bepaalde vestingwerken meester te maken, zooals bijv. van Chanaillet, nabij Briancon en Razet aan den be nedenloop van de Roja. Al onze eenheden bereikten de dalen van de Isere, de Are, de Guil, de Ubaye, de Tinee en de Vesubie, drongen door in het verde digingsstelsel van den vijand en bedreigden alle vijandeljjke fronten in den rug. Aan alle fronten wordt de opmarsch van onze troepen voortgezet. In de Tyrheensche zee werd een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. Onze luchtmacht, die ondanks de moeilijke weersge steldheid voortdurend met de landmacht samen werkt, heeft ook gisteren haar aanvallende actie voortgezet en bomaanvallen ondernomen op de luchthaven van Micabba op Malta en op het ar senaal van Bizerta. Twee van onze jachtvliegtui gen zijn niet teruggekeerd. In Noord-Afrika werden de bombardementen op de basis van Marsa Matrouh en van Sidi Bar rani herhaald. Een belangrijke concentratie Engel- sdhe gevechtswagens en vrachtauto's werd op doel treffende wijze met bommm van groot en klein kaliber bestookt. Al onze vliegtuigen keerden op hun bases terug. In Oost-Afrika werden bomaanvallen onderno men op de luchtbases van Dzjiboeti en Berbera en op vijandelijke troepen in Kenya. De vijand on dernam, zonder resultaat, eenige vluchten boven Massaouah, Assab en Diredawa. Gisterenmiddag heeft de vijand bomaanvallen ondernomen op de stad Palermo, zonder schade aan militaire werken te berokkenen. Onder de burgerbevolking werden 25 personen gedood en 153 gewond. Een toestel werd door onze jachtvliegtui gen neergehaald. De speciale correspondent van het D.N.B. meldt: Het legerbericht maakt melding van de herhaling van het Italiaansche bombardement op de Engel sche basis Mersa Matroeh en Sidi Barrani. Mersa Matroeh, het Engelsche steunpunt aan de Egyp tische kust, driehonderd kilometer ten Westen van Alexandrië, was reeds door de Egyptische bevol king lang voor de Italiaansche oorlogsverklaring op bevel van de Engelschen ontruimd, die deze plaats tot zetel van de leiding der operaties aan het Lybische front hebben gemaakt. Door de aanvallen van het Italiaansche luchtwapen van Vrijdag en Zondag is de grond onder de voeten van den Engelschen generalen 9taf waarschijnlijk te heet geworden. Aangenomen kan worden, dat de zich daar bevindende staven intusschen zijn verplaatst Sidi Barrani vormt het eindpunt van den door de Engelschen aangelegden kustweg die van Alexan drië naar het Westen in de richting van de grens loopt. Van daar tot aan het grensplaatsje Amseat leidt een ingereden woestijnweg. Hierdoor wordt het duidelijk, waarom Sidi Barandi gekozen is als voornaamste stapelplaats voor deEngelsche ra vitailleering, zoodat de Italianen bij hun gisteren gisteren gedane aanvallen gunstige objecten gevon den kunnen hebben. Bovendien wordt in bevoegde Italiaansche kringen opgemerkt, dat Engeland aan de grens tusschen Egypte en Cyrenpica zijn belang rijkste pantserdivisies heeft laten oprukken. De eerste dezer divisies beginnen na tiendaagsche ononderbroken gevechten reeds teekenen vn uit putting te geven. Ook het materiaal vertoont reeds slijtage, zoodat Engeland een nieuwe gemotori seerde divisie moest sturen. Doch de Italiaansche strijdkrachten en voornamelijk het luchtwapen belagen den vijand zonder ophouden. Het Egyp tische gebied staat over een lengte van verschei dene honderden kilometers langs de grens naar het binnenland geheel onder controle van het Ita liaansche luchtwapen. Het feit, dat de Italianen in de eerste tien dagen van den oorlog bij hun luchtgevechten slecht 6 eigen vliegtuigen hebben verloren, terwijl de Engelschen negentien machines verloren, kenmerkt den oorlogstoestand aan de Egyptische Cyrenaicagrens. GERUCHTEN OVER RUSSISCHE TROEPEN CONCENTRATIES TEGENGESPROKEN. D.N.B. verneemt uit Moskou: Het volgende of- ficieele communiqué spreekt de geruchten tegen over groote Sovjet-Russische troepenconcentra ties aan de Littausch-Duitsche grens: De bescherming van bet Engelsche Koningspaar. De Londensche correspondent van Aftonbla- det meldt aan zijn blad het volgende over de veiligheidsmaatregelen, die genomen zijn ter be scherming van het Britsche koningspaar voor het geval van een luchtaanval op Londen. Bij een bomaanval wordt in het Buckingham Palace het bevel door een speciale beschermingsorganisatie aanvaard. Deze bestaat uit uitgelezen leden dei- paleiswacht. De koning en koningin zijn ver plicht te gehoorzamen aan de bevelen van deze organisatie. De bomvrije schuilplaats onder het paleis wordt iederen dag geïnspecteerd en voorzien van versch water. In de schuilplaats is een haard aangelegd voor het bereiden van thee en spijzen. In de slaapka mer van den koning en de koningin worden iede ren dag gasmaskers en warme kleeren gereed gelegd, zoodat zij zich snel kunnen aankleeden en in enkele minuten in den schuilkelder zijn. Hier staan een tafel en stoelen, benevens een telefoon voor den koning, terwijl voor de koningin steeds een handwerkje gereed ligt. Ook staat er een ra diotoestel. De kelder is groot genoeg om alle be woners van het. paleis te kunnen bex-gen. Eens per week wordt de kelder grondig gelucht, opdat hij niet vochtig wordt en oudere personen geen verkoudheid zullen oploopen. (D.N.B.) Spaansche grens bij Irun gesloten. Het D.N.B. meldt uit Madrid: Tengevolge van den toenemenden stroom vluchtelingen uit Frankrijk bij de PortugeeschSpaansche grens hebben de Spaansche autoriteiten vandaag de Fransche grens bij Irun gesloten. Alleen di plomaten en personen, die in het bezit van een doorreisvisum voor Fransch-Marokko zijn mo gen nog over de grens. Naar de vluchtelingen mededeelen hebben de Fransche autoriteiten maatregelen genomen te gen deze massa-vlucht. Desniettemin zijn de vluchtelingen colonnes op de wegen van Zuid- Frankrijk niet geringer geworden. Het gebrek aan levensmiddelen wordt steeds meer merkbaar. Gewetenlooze handelaars maken van de gelegen heid gebruik om oneerlijke zaken te doen en ma ken zich schuldig aan prijswoeker. Terwijl Zon dag nog talrijke auto's aan de grens kwamen, is thans het autovervoer wegens gebrek aan ben zine geheel lamgelegd. Fransche troepen in de Vogezen capituleeren. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 24 Juni. (D.N.B.) Hedenmiddag heeft de bij den Donon in de Vogezen ingesloten vijand de wa pens neergelegd. Meer dan 22.000 gevangenen, waaronder een bevelvoerend generaal van een legercorps, drie divisiecommandanten en rond 1000" officieren, twaalf geheele artillerie-afdee- lingen waarvan zes gemotoriseerde, zijn met een geweldigen buit in onze handen gevallen. Q Duitsche werkkrachten in Brazilië FRANSCHE AFGEVAARDIGDEN EN SENATOREN BIJEEN. Het D.N.B. meldt uit Genève: Te Bordeaux zijn de daar aanwezige senatoren en afgevaardigden bijeengekomen. De minister Laval en Marquet voerden het woord. Zij wezen op de noodzakelijk heid, dat de volksvertegenwoordigers achter de re geering blijven. De activiteit der parlementariërs moet zich thans tot practische dingen beperken. De vergadering stemde met deze woorden in en betuigde Pétain voor zijn laatste verklaringen haar dank en haar vertrouwen. Heden dag van ronw in Frankrijk. Het D.N.B, meldt uit Genève: De Fransche radio heeft medegedeeld, dat de dag van heden in Frankrijk een dag van nationalen rouw zal zijn- Tegen den middag zal in de kathedraal van Bordeaux een rouwdienst voor de gevallenen wor den gehouden, waarbij president Lebrun en de re geering tegenwoordig zullen zijn. De „Wellington" getorpedeerd. Uit Figueira da Fez wordt gemeld, dat al daar door een Portugeesche visschersboot 17 overlevenden aan wal zijn gezet van het 13.000 ton metende schip ..Wellington" van de Blue Star Lino. dat op 16 Juni door een duikboot bij Kaap Finisterre is getorpedeerd. (D.N.B.) Voorbereiding van den aanval op Engeland. ENGELSCHE PERSSTEMMEN. LONDEN. (D.N.B.) De Londensche bladen houden zich bezig met den nieuwen toestand in Frankrijk, waarbij zij, evenals Churchill, maar schalk Pétain en zijn regeering veroordeelen en verklaren, dat thans het Britsche rijk de laatste hoop is voor de vrijheidlievende wereld. De Daily Telegraph beweert, dat de regeering Pétain geen volmachten heeft ontvangen om met Duitschland een wapenstilstand te sluiten. Vol gens berichten uit deelen van het Fransche im perium, kan worden aangenomen. dat de Franschen in overzeesche gebieüsdeelen verder willen strijden. Hierop zal het Fransche natio nale comité steunen. De Daily Herald trekt eveneens van leer te gen maarschalk Pétain en is van meening, dat thans de krachten buiten het Fransche moeder land den ten uitvoerlegging van den eigen Fran schen volkswil zullen overnemen. De News-Chronicle moet toegeven, dat de aanvalsmogelijkheden van Duitschland op En geland wezenlijk zijn toegenomen. De verkla ring van Churchill over de regeering van maar schalk Pétain heeft de gevoelens van het Engel sche volk weergegeven die voornamelijk in de twee woorden verbazing en ontsteltenis tot uitdruk king komen. De Daily Mail noemt den wapenstilstand een schaamtelooze capitulatie. De Daily Express schrijft, dat het bekend is geworden, dat de Britschp regeering alles in het werk zal stellen om het den Franschen overzee sche bezittingen financieel en anderszins moge lijk te maken den oorlog verder te voeren. Alle Franschen, die willen strijden of munitie ver vaardigen, zullen in Engeland onder Fransche leiding worden georganiseerd. Generaal de Gaulle zal hierbij een groote rol spelen. Naar de Daily Telegraph bericht, heeft gene raal de Gaulle reeds zijn bureaux geopend. FRANSCH KABINETSLID AAN HET WOORD. NEW YORK. 25 Juni (D.N.B.) Een niet ge noemd lid van het Fransöhe kabinet heeft giste ren via de Amerikaansche correspondenten in Bordeaux een beroep gericht tot de Ver. Staten om begrip voor Frankrljk's besluiten. De zeven pagina's lange verklaring constateert, dat Frank- rijk's besluit om met de asmogendheden vrede te sluiten volkomen onafhankelijk en vrijwillig is geschied. De verklaring keert zich. volgens Asso ciated Press, tegen de huidige houding van En geland en zegt, dat Engeland's gewijzigde houding deels te wijten is aan den vroegeren Franschen minister van blnnenlandsche zaken, Mandel, die Engeland verzocht er op te staan, dat Frankrijk ln alle omstandigheden moet doorvechten. De verklaring maakt zich los van alle gevluchte leden der regeering en verzoekt de Franschen in het belang van de nationale eenheid het verzet niet door vorming van een rompregeering in Londen voort te zetten. De Fransche regeering verzoekt haar Amerikaansche vrienden de bittere smart van Frankrijk te begrijpen. Zij betreurt de onrechtvaardige critiek van bepaalde Britsche ministers, die beter hun eigen geweten konden onderzoeken. Voor het uitbreken van den oorlog heeft Engeland beloofd in de eerste oorlogsmaand 26 divisies naar Frankrijk te sturen, maar toen Frankrijk reeds 48-jarigen onder de wapenen had, had Engeland nog niet eens zijn 28-jarige mannen gemobiliseerd. Een in Maart naar Enge land gezonden Fransche delegatie journalisten heeft zich van de onvolmaaktheid der Engelsche oorlogsvoorbereidingen overtuigd, en nog op den vooravond van het groote Duitsche offensief heeft Engeland met een half millioen werkloo- zen en in vertrouwen op zijn vloot een politiek van „business as usual" gevoerd. De verklaring schildert dan de dramatische Fransche kabinetszitting van 12 Juni, waartoe ook Churchill was uitgenoodigd, die echter na een gesprek met Reynaud en Mandel voorgaf naar Engeland te moeten terugkeeren, zonder het ge heele kabinet ontmoet te hebben. Alleen liet Churchill door Reynaud mededeelen, dat Enge land begrip zal toonen en niets ten nadeele van zijn bondgenoot zal ondernemen ingeval Frank rijk een wapenstilstand zou moeten sluiten. In afwachting van het antwoord van president Roosevelt op het Fransche beroep om hulp is het besluit tot wapenstilstand met, 24 uur vertraagd, Ten slotte verzoekt de verklaring Engeland. Londen niet tot een nest, van politieke en .sepa ratistische agitators te maken, want Frankrijks buitenlandsche politiek wordt niet door Enge land. Duitschland of Italië bepaald maar uitslui tend door Frankrijk. JASPAR NAAR LONDEN. Havas meldt: De Belgische regeering deelt mede. dat de Belgische minister voor de volksge zondheid. Marcel Henri Jaspar, om redenen van persoonlijk gemak zijn post verlaten heeft en zonder zijn ambtsgenooten te waarschuwen naar Londen is vertrokken. Jaspar wordt niet langer geacht tot de regeering te behooren. Oproep van den Führer. BERLIJN, (D. N. B.) De Führer heeft den volgenden oproep uitgevaardigd: Duitsch volk. uw soldaten hebben ln nauwe lijks zes weken na een heroïeken strijd den oorlog in het Westen tegen een dapperen tegen stander geëindigd. Hun daden zullen in de ge schiedenis opgetcekend worden als de roemrijk ste overwinning aller tijden. In deemoed dan ken wij den Heere God voor zijn zegen. Ik be veel het uitsteken der vlaggen in het Rijk voor tien, het luiden der klokken voor zeven dagen Adolf Hitler. Diplomatieke betrekkingen tusschen Rusland en Zuid Slavic hersteld. DE ST.-JANSPROCESSIE TE LAREN. LAREN, 24 Juni. Begunstigd door een fraai zomerweer is heden weder dc aloude St.- Jansprocessie te Laren in het Gooi uitgetrok- Evenals andere jaren was het pittoreske Gooischc dorp geheel versierd, terwijl van de to rens der St.-Jansbasiliek en ook van vele par ticuliere woningen de pauselijke kleuren wapper den. De wegen waarlangs de processie trok, van en naar het St.-Janskerkhof. dat gelegen is tus schen Laren en Hilversum, waren aan weerszij den versierd met witte masten waaraan wim pels in wit-gele, rood-wltte en paarse kleuren, terwijl daartusschen sparreboompjes waren ge plaatst. Om negen uur werd in de St.-Jansbasilick, die tot in de uiterste hoeken gevuld was. een plech tige hoogmis opgedragen door pastoor J. P. J. Kaarsgaren uit Kortenhoef, om elf uur begon nen de klokken te luiden en trok de processie van het Kerkplein af. Inmiddels waren tal van pelgrims van heinde en verre, te voet en per fiets, per tram en auto bus gearriveerd, zoodat Laren weer het oude beeld van een drukken St.-Jansdag bood. Op het St.-Janskerkhof werd de predikatie gehouden door pastoor A. H. Elschot uit Hilver sum, die in gloedvolle woorden den lof van het H. Sacrament der Altaars bezong. Na de processie werd het Allerheiligste uitge steld op de loggia der basiliek. Een plechtig moment was het, toen mgr. Huurdeman. van de loggia af, onder doodsche stilte de geknielde compacte massa onder tromgeroffel en bazuinge schal den zegen met het allerheiligste gaf. De feestdag werd besloten met een plechtig lof. (A.N.P.) Voor het graf van Napoleon In de .Invalides" te Parijs is een Duitsche wacht geplaatst PROGRAMMA WOENSDAG 26 JUNI 1940. JAARSVELD 414.4 M. VARA-Uitzending. 8.00 Berichten A.N.P. 8.10 Orgelspel. 8.30 Gramofoonmuziek. 10.00 VPRO Morgenwij ding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.20 Declama tie 10.40 Gevarieerd programma (opn.l. 11.40 Declamatie. 12.00 Berichten. 12.05 VARA-or- kest. 12.45 Berichten A.N.P., 1.00 Gramofoon muziek. l.io VARA-orkest. 2.00 Esmeralda. 2.40 Gramofoonmuziek. 3.15 Orgelspel en zang. 3.45 Voor de kinderen. 5.30 Accordeon- duetten. 3.45 VARA-orkest. 6.40 Letterkundig overzicht. 7.00 Berichten. 7.05 Felicitaties. 7.10 Koorzang. 7,30 ,.De Golfbrekers", 7.40 Hobo en piano. 8.00 Berichten A.N.P.. 8.15 Puzzle-uitzendlng. 8.30 De Ramblers. 9 00 Ra- diotooneel. D.25 Rosian-orkest. 10.0010.10 Berichten A.N.P. KOOTWIJK, 1875 M. AVRO - Uitze n d Ing. 8.00 Berichten A.N.P., 8.15 Gramofoonmu ziek. 9.00 Berichten (Fransch). 10.00 Morgen wijding. 10,15 Gewijde muziek (gr. pl.). 10.30 De Twilight Senenaders en solist (opn.). 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Omroeporkest. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Berichten A.N.P., eventueel Gramofoonmuziek. 1.00 AVRO Amusementsorkest. 1.45 Berichten (Fransch) 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Omroep-orkest 3.15 Berichten (Fransch). 3.30 „La forza del destino", opera (opn.), 4.40 Orgelspel 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 AVRO-Amusements- orkest en soliste. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 AVRO-Aeolian-orkest en gramofoonmu ziek. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten (Engelsch). 3.30 Berichten ANP.i. 8 45 Zang en orgelspel. 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 AVRO-Danxorkest. 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15 Berichten ANP., sluiting. 11.15—11.30 Be richten (Fransch), „Den laatsten tijd zijn in verband met het binnenrukken van Sovjettroepen in het gebied van de Baltische staten in versterkte mate ge ruchten verspreid, volgens welke aan de Lit tausch-Duitsche grens 100 of 150 Sovjetdivisies geconcentreerd waren, dat deze concentratie der Sovjettroepen ontstaan was door de ontevreden heid der Sovjetunie over de successen van Duitschland in het Westen, dat zij de verslechte ring der Sovjetrussisch-Duitsche betrekkingen weerspiegelde en ten doel had druk op Duitsch land uit te oefenen. De verschillende variaties van deze geruchten worden den laatsten tijd bijna dagelijks door de An\erikaansche, Japansche, Engelsche, Fransche, Turksche en Zweedsche pers herhaald. Tass is gevolmachtigd te verklaren, dat al deze geruchten, welker dwaasheid in ieder geval dui delijk is, op geenerlei wijze* in overeenstemming zijn met de feiten. In de Baltischen staten bevin den zich in werkelijkheid geen 100 en geen 150 Sovjetrussische divisies, maar in het geheel niet meer dan 18 tot 20 divisies, Deze divisies zijn niet aan de Littausch-Duitsche grens geconcentreerd, maar in verschillende gebieden der drie Baltische republieken en hebben geen „druk" op Duitsch land ten doel, maar het scheppen van waarbor gen voor de tenuitvoerlegging van de bijstands pacten der Sovjetunie met deze landen. In toonaangevende Sovjetkringen is men van meening. dat de verspreiders van deze onzinnige geruchten een speciaal doel nastreven, n.l. een schaduw te werpen op de Sovjetrussisch-Duitsche betrekkingen. Deze heeren echter geven hun eigen wenschen als werkelijkheid uit. Zij zijn klaarblijkelijk niet in staat het in het oog sprin gende feit te begrijpen, dat de betrekkingen van vriendschappelijke nabuurschap, die zich hebben ontwikkeld tusschen de Sovjetunie en Duitsch land als resultaat van het nietaanvalspact, door geenerlei geruchten en minderwaardige propa ganda kunnen worden gestoord, want deze be trekkingen zijn niet gegrondvest op voorbijgaande motieven van conjunctuuraard. maar op de we zenlijke staatsbelangen van de Sovjetunie en Duitschland". ontslagen. RIO DE JANEIRO (D.N.B.) In geheel Bra zilië is groot opzien gebaard door het ontslag van alle Duitsche werkkrachten der vleeschconserven- fabriek Swift in Rio Grande. Dit ontslag is vol gens den leider der fabriek gegeven op grond van het dreigement der Engelsche regeering, dat anders de aankoopen bij Swift zouden worden gestaakt. Het ontslag zal nog een gerechtelijk naspel hebben, aangezien de werkkrachten door de Braziliaansche arbeidswetgeving waren beschermd. HARA OPVOLGER VAN KONOJE. Het D.N.B. meldt uit Tokio: De vice voorzitter van den geheimen raad is als opvolger van Prins Konoje tot voorzitter van dien raad benoemd en in deze functie i-eeds aan den keizer voorgesteld. Burgerbevolking keert naar geëva cueerde Duitsche gebieden terug. HOOFDKWARTIER van den Führer, 24 Juni (D.N.B.) De Führer heeft het volgende bepaald. In September 1939 ontstond door de Britsch- Fransche oorlogsverklaring de noodzakelijkheid, deelen van de aan het Westelijk front grenzende gebieden door de Duitsche burgerbevolking te doen ontruimen. Honderdduizenden volksgenooten werden door dezen maatregel getroffen. De ontruiming zelf geschiedde volgens een zorgvuldig voorbereid plan. Desondanks moest zij veel ellende meebrengen Alle betrokkenen hebben zich echter op voorbeel dige wijze naar de eischen van den oorlog ge dragen. cv Thans is het uur van den terugkeer in de ontruim de steden en dorpen gekomen. Instructies voor een geordend verloop worden onverwijld gegeven.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7