Haarlem's Dagblad Wapenstilstand voor het Fransche Imperium Het verkeer TAXI Het Verdrag van Compiègne Betonnen vloer stortte in, 0e êeCangtifkste uooxwaaiden- Oerwoudblanken. AdiAeCen- GSAa BRINKMANN ELECTRISCHE WAGENS BERICHT 57e JAARGANG No. J7490 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschjjnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 26 Juni 1940 'Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regei meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. De volledige tekst van het verdrag van Compiègne, in den bekenden spoorwagen onderteekend, is hu bekend gemaakt en de lezer vindt haar in dit num mer. Natuurlijk betreft dit verdrag alleen den tus- schen Duitschland en Frankrijk gesloten wapenstil stand; het behelst niet de vredesvoorwaarden, want er is nog geen vrede gesloten. Belangwekkend is, met het oog daarop, wat b.v. het Hamburger Frem- denblatt betoogt over een latere samenwerking. Het blad schrijft: „De aan Frankrijk gestelde voorwaar den bewijzen, dat alle aandacht geschonken is aan den opbouw van een latere samenwerking, die de komende vrede definitief zal vastleggen." Het treft in de voorwaarden voor den wapenstil stand bijzonder, dat niet tot volledige Duitsche be zetting van het Fransche grondgebied wordt overge gaan. Een groot deel van Frankrijk, omvattend zoo ongeveer, als men een denkbeeldige lijn van West naar Oost midden door het land trekt, de Noordelijke helft des lands plus (ten Zuiden van die denkbeel dige lijn) een strook langs de Westkust, tot Spanje toe, wordt wèl bezet. Daarbij heeft de overweging gegolden dat dit geschiedt ter beveiliging van de belangen van het Duitsche rijk, d.w.z. met het oog op de voortzetting van den Duitschen strijd tegen Engeland. Wij geven in dit nummer een kaartje waarop de demarcatielijn van de bezette en onbezette deelen van Frankrijk duidelijk is aangegeven. In het bezette deel ligt de geheele Westkust des lands en liggen ook de hoofdstad Parijs en een der grootste steden van Zuid-Frankrijk: Bordeaux, dat in den laatsten tijd de zetel der regeering is geweest en nog is. Maar of Bordeaux dat blijven zal staat te bezien, want in de wapenstilstands-voorwaarden is bepaald, dat aan de Fransche regeering wordt overgelaten haar zetel in het niet-bezette gebied te kiezen. Wanneer zij dat wenscht kan zij zich ook te Parijs vestigen, voor welk geval het verdrag be paalt dat de Duitsche regeering de Fransche alle fasiliteiten zal verleenen. In het niet door de Duitschers bezette gebied lig gen o.a. de tweede stad des lands Lyon en de be langrijke steden Marseille en Toulouse. Hoofdbepalingen in het verdrag gelden verder de staking van de vijandelijkheden tegen Duitsch land zoowel in Frankrijk zelf als in de bezittingen, koloniën, protectoraats- en mandaatsgebieden, de demobilisatie van de Fransche weermacht te land, ter zee en in de lucht met uitzondering van een heden die ter beschikking blijven tot handhaving van de binnenlandsche orde en de positie van de Fransche oorlogsvloot.. Deze wordt eveneens ge demobiliseerd en ontwapend behalve een gedeelte, dat de Fransche regeering ter beschikking krijgt voor de handhaving van haar belangen in het ko loniale rijk. Waarbij de Duitsche regeering de plech tige verklaring heeft afgelegd dat zij niet het voor nemen heeft de Fransche vloot voor haar doel einden, dus voor den strijd tegen Engeland, te ge bruiken en dat zij bij het sluiten van den vrede geen eischen op de vloot zal doen gelden. Dit zijn de allervoornaamste punten. Bij door lezing van de 24 artikelen die het verdrag telt zal men nog meer vinden, dat sterk de aandacht trekt maar deze overwegen. Waarbij tenslotte is vast gesteld dat dit verdrag geldende is tot de sluiting van het vredesverdrag en door de Duitsche regee ring onmiddellijk opgezegd kan worden als de Fransche regeering in gebreke zou blijven, de op zich genomen verplichtingen te vervullen. Er is nog een anider onderwerp. Men. zal denken aan de berichten omtrent gene raal de Gaulle, die thans in Londen vertoeft, en andere Franschen die den strijd willen voortzetten en zich tegen het besluit van de regeering-Pétain hebben gekeerd. Het verdrag bepaalt dat het aan Fransche onderdanen verboden is tegen Duitsch land te vechten in dienst'van staten, waarmee het Duitsche rijk zioh in oorlog bevindt. Fransche on derdanen, die in strijd met deze bepaling handelen, zullen' door de Duitsche troepen als „vrijscharen", als francs-tireurs behandeld worden. Na de staking van de vijandelijkheden met En geland zal de Duitsche regeering de bezetting van de Fransche Westkust bepalen tot den onvoorwaar delijk vereischten omvang, verklaart art. 3 van het verdrag, dat verder aansluit bij het wapenstil stands-verdrag dat door Italië met Frankrijk is ge sloten en waarin demilitarisatie van een Fran sche zóne van 50 K.M., gerekend van de eerste linies der Italianen af, is vastgesteld evenals de ontwapening van Tunis, Algerië en Fransch Soma- liland. Dit alles voor den duur van den wapen stilstand. Dit zijn enkele der voornaamste punten uit de verdragen waarmee de strijd tussdhen Frankrijk en de as-mogendheden door een wapenstilstand be ëindigd is. R. P. Arbeider gedood, een ander ernstig gewond. Dinsdagmiddag omsti-eeks kwart over een is bij de opruimingswerkzaamheden in de binnenstad van Rotterdam een zeer ernstig ongeval gebeurd, waarbij één persoon gedood en diens broer ernstig gewond werd. De 32-jarige H. Hemmers en diens 30-jarige broer M. J. H., waren in een pand aan den Groe- nendaal aan het puinruimen. Zij bevonden zich voor deze wei-kzaamheden onder een betonnen vloer-, die schijnbaar nog intact was gebleven. Door een oorzaak, die tot nog toe onbekend is, stortte plotseling deze vloer ineen. Ijlings toege schoten omstanders hebben de beide broers zoo spoedig mogelijk bevrijd. Helaas, bleek een hunner, de 32-jarige H. H. aan de opgeloopen verwondingen overleden te zijn. Zijn broer had ernstige verwon dingen aan het hoofd opgeloopen. De laatste is naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij ter verpleging moest worden opgenomen. Het op deze kaart gestreepte gebied van Frankrijk wordt ingevolge het wapenstilstandsverdrag door de Duitschers bezet. Het niet gestreepte gebiedsdeel blijft onder Fransch bestuur. Het tusschen Duitschland en Frankrijk overeengekomen wapenstilstandsverdrag houdt o.m. in dat de Fransche regeering beveelt dat in Frankrijk, evenals in de Fran sche bezittingen, protectoraten koloniën en mandaten benevens ter zee de strijd tegen het Duitsche Rijk gestaakt wordt. Ter beveiliging van de belangen van het Duitsche Rijk wordt het gebied van den Franschen Staat als op bijstaande kaart aangegeven is door Duitsche troepen bezet. Het ligt in het voornemen der Duitsche regeering de bezetting van de Westkust na de staking van de vijandelijkheden met Engeland te beperken tot den onvoorwaardelijk vereischten omvang. Het blijft aan de Fransche regeering overgelaten den zetel van haar regeering in het onbe zette gebied te kiezen, of, wanneer zij dat wenscht, ook naar Parijs te verplaatsen. De Fransche weermacht te lande, te water en in de lucht moet binnen een nog te bepalen termijn worden gedemobiliseerd en ontwapend. Hiervan zijn slechts uitge zonderd de eenheden, welke noodzakelijk zijn voor het in stand houden van de bin nenlandsche orde. De- Fransche oorlogsvloot moet uitgezonderd dat deel dat voor de waarborging van de Fransche belangen in het koloniale Rijk voor de Fransche regeering vrijge laten wordt, gedemobiliseerd worden. De Duitsche regeering verklaart plechtig dat zij niet het voornemen heeft de Fransche oorlogsvloot in den oorlog voor haar doeleinden te gebruiken. Zij verklaart plechtig en uitdrukkelijk dat zij niet het voornemen heeft een eisch te stellen t. a. v. de Fransche vloot bij het sluiten van den vrede. Aan de Fransche koopvaardijschepen, die zich in Fransche handen be vinden, moet tot nader order verboden worden uit te loopen. Voor alle op Franschen bodem aanwezige vliegtuigen wordt onmiddellijk een startverbod uitgevaardigd. De kosten voor het onderhoud der Duitsche troepen op Franschen bodem draagt de Fransche regeering. De in Duitsche krijgsgevangenschap zijnde leden der Fransche weermacht blijven tot het sluiten van den vrede krijgsgevangenen. In het Fransch-ltaliaansche wapenstilstandsverdrag wordt bepaald dat de Italiaansche troepen voor den geheelen duur van den wapenstilstand in alle operatiegebieden de voorste linies bezet zullen houden. De strook gronds 50 K.M. van deze lijn in Frankrijk gelegen wordt gedemilitariseerd in Tunis, Algerije en in de ten zuiden daarvan Fransch-Afrikaan sche gebieden, die aan Libië grenzen, zullen zones gedemilitariseerd worden. Eveneens wordt de Fransche Somalikust gedemilitariseerd. Gedurende den wapenstilstand zal Italië het recht hebben gebruik te maken van de haven en de havenwerken van Djiboeti. Zoolang de vijandelijkheden met het Britsche rijk duren zullen de militaire en maritieme verdedigingswerken en de vlootbases van Toulon, Bizerta, Ajaccio en gedemilitariseerd worden. Ook de Italiaansche regeering verklaart dat zij niet het voornemen heeft de onder ^>ar toezicht geplaatste eenheden van de Fransche marine gedurende den oorlog e gebruiken en dat zij evenmin voornemens is na het sluiten van de vrede aan spreken op de Fransche vloot te doen gelden. Vele artikelen van dit verdrag loopen parallel aan die van het Duitsch-Fransche apenstilstandsverdrag. Voor de volledige inhoud der verdragen zie men elders in dit nummer. (Peroeaartsche vliegers hebben in het diepste oerwoud van Peroe een kolonie van 400 blanken ontdekt, die 25 jaar geleden na een rubber expeditie door Indianen van de be woonde wereld werden afgesloten en sindsdien hiermede geen contact meer hebben gehad.) Toen deze Peroeaansche vliegers vlogen Boven het dichte oerwoud van Peroe, Vertoonde zich aan hun verbaasde oogen Een menschengroep en zij er gauw naar toe. Zij vluchtte niet, toen de machines daalden, Die zoo hun eenzaamheid hadden verstoord En dit is ongeveer wat zij verhaalden; (Vermoed ik, want ik heb het niet gehoord). Er zijn hier wilde Indianenstammen, Dit oerwoud is van oudsher hun domein, Maar wij zijn blanken en daarbij nog tamme, Die zelfs niet „wild" op de beschaving zijn. Wij weten niets van het beschaafde heden, Maar hebben wel nog de herinnering Aan zoowat vijfentwintig jaar geleden, Toen ons gezelschap naar het oerwoud ging. We zijn toen voor de rubber hier gekomen En, net als die, werd ons verblijf gerekt, We hebben dat gelaten opgenomen, Maar, lieve help, nu zijn we toch ontdekt We hebben hier geen auto's en geen sporen, Behalve sporen van het wilde dier, Geen filmheldin komt ons in beeld bekoren Wij zien voor 't eerst vandaag een vliegenier. Wat? radio? neen, die 's ons ook onthouden, Wij missen veel, waaraan gij zijt gewend, In deze onherbergzaam wilde wouden, Waar de natuur alleen maar weelde kent. Maar wil aan de beschaving mededeelen, Dat onze stam zich hier toch goed bevindt, Laat ons nu rustig Indiaantje spelen, En verder heb jelui aan ons geen kind. P. GASUS. Inzameling van Haarlem's Dagblad voor de nationale hulp aan de getroffen districten. Veertiende verantwoording. Na een bezoek aan Rotterdam f 2.50; Mevr. Wed. V.-S. f 2.50; A. B. f 1.—, fam. v. d. P. f 4.—; S. f 5.—; E. S. f 0.25; A. v. G. f 0.30; M. S. f 0.25; N. C. d. B. f 10.—; N.N. f 2.50; Dr. H. J. P. f 5.—; H. D.-N. f 5.Dames L. f 5. Thans zijn in het geheel bij ons blad binnenge komen 332 giften tot een bedrag van f 3946.90, Giften kunnen worden afgegeven aan onze bu reaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 of overgeschreven worden op onze postgirorekening no. 38810 onder vermelding „Hulpcomité 1940" en onder opgave, hoe men zijn gift verantwoord wenscht. HEDEN: 10 PAGINA'S. R. P.: Het verdrag van Compiègne. pag. 1 Het is noodig de verkeersvoorschrif- ten op te volgen. pag. 1 Het Dierenpark op den Grebbeberg. pag. 2 B. K.: Ik houd nog van het proza. pag. 3 Van een specialen verslaggever: Rhe- nen herstelt zich. pag. 3 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daarbuiten. pag. 3 Flitsen: Een moment. pag. 3 Voor de Vrouw. pag. 4 Schaakrubriek. pag. 7 Damrubriek. pag 7 G. J. Kalt: Een uur muziek p de Middelbare Meisjesschool ,,'t Kopje" pag. 7 K. de Jong: Leerlingen-uitvoering Haarlem's Muziekinstituut. pag. 7 De veiligheid eischt nauwkeurige naleving der voorschriften Het verkeer is in den laatsten tijd veel van ka rakter veranderd. Het aantal auto's is, doordat de benzinenpod de wagens in de garage houdt, wel sterk verminderd, maar dat wil nog niet zeggen, dat het daardoor op alle vei'keerswegen minder druk geworden is. Wel op sommige snelwegen, waar vrijwel alleen auto's rijden, daar er voor de fietsers een apart pad is. Maar op de verkeerswegen in en nabij de steden en ook de wegen die dwars door de dorpen leiden, is 't anders. Daar zijn voor één auto of autobus misschien wel tien fietsers in de plaats gekomen, terwijl bovendien nog het aantal voetgangers is toegenomen. Door die verandering in het karakter van het verkeer is het gevaar voor ongelukken niet ver minderd. Integendeel! Daarom is het meer dan ooit noodig de verkeersregelen en -voorschriften nauwgezet in acht te nemen. Men moet bedenken dat de auto's die nog rijden in het algemeen groote haast hebben. De andere weggebruikers moeten met dit feit rekening houden. Er ontstaan gevaren voor de veiligheid van het verkeer als zij zich dan niet precies aan de voorschriften hou den. Voetgangers behooren niet op den weg, voor hen is het trottoir. Als zij een straat of weg over steken moeten zij zich eerst overtuigen, dat zij zonder gevaar aan den overkant kunnen komen. De in aantal zoo sterk toegenomen fietsers die nen zich ook te passen aan het verkeer, dat wil dus zeggen, dat zij elk voor zich zoo weinig moge lijk het verkeer op den weg moeten belemmeren. Elke fietser moet rechts van den weg rijden. Het moet niet meer voorkomen, dat fietsers naast el kaar rijden, want dan ontnemen zij anderen weg gebruikers het deel van den weg waarop zij aan spraak hebben en ontstaan gevaren. Soms ziet men wel drie of meer fietsers naast elkaar, gezellig keuvelend, alsof zij alleen op de wereld zijn. Wie op de spitsuren de stroomen fietsers op drukke verkeerswegen ziet bijvoorbeeld op den Jansweg het Kennemerplein en den Schoterweg te Haarlem zal begrijpen, dat ongelukken alleen kunnen uitblijven als ieder precies doet wat hij moet en ook laat wat hem niet is toegestaan. Er zijn al verschillende ernstige ongelukken ge beurd doordat de voorzorgen voor de veiligheid op den weg niet in acht genomen werden. Elk moet zich daaraan in het belang van zich zelf en van anderen nauwgezet houden! Wij herhalen nog eens de wenken aan wielrij ders die eenigen tijd geleden door den Commissa ris van Politie te Haarlem werden opgesteld: 1. Rijdt steeds uiterst rechts van den weg. 2. Rijdt hoogstens met zijn tweeën naast elkaar. 3. Maakt de bocht naar links groot, naar rechts klein. 4. Geeft voorrang aan van rechts komend ver- verkeer. 5. Geeft bij richtingverandering t ij d i g een duidelijk teeken. 6. Stopt bij het verschijnen van het gele of roode verkeerslicht. Stelt u bij de stopstreep rechts van den weg op; staat daarbij niet links van de auto's of op de linker weghelft. Wijkt bij tegenkomers naar rechts uit, bij het inhalen naar links. Zorgt voor goed werkende remmen en bel, alsmede voor een wit achterspatbord. Rijdt bij donker met behoorlijk afgeschermd voor- en achterlicht. Berijdt steeds de rijwielpaden. Bevordert de verkeersveiligheid door u stipt aan de verkeersregels te houden. 7. 10. 11. 12. PERSONALIA. Aan dé St. Luciakweekschool te Rotterdam slaagden v. d. acte L.O. onze plaatsgenooten de dames A. Bloem en L. Brom. WIJ RIJDEN SMEDESTRAAT 22 - TELEFOON 11025 (Adv. Ingez. Med.) LEVENDIGHEID IN DE ROEISPORT. Zij, die zich met ingang van 1 Juli per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. DE SPAANSCHE GRENS WEER OPEN. Het D.N.B. meldt uit Irun: De Spaansche grens is weer voor al degenen open gesteld, die in het bezit zijn van een doorreisvisum voor Portugal. De stroom van vluchtelingen over de Spaansche grens is reeds weer in versterkte mate begonnen. Bij de Roei- en Zefflvereemgïng Het Spaarne wordt druk geoefend, zoowel voor de roeiwedstrijden van „De Koninklijke" die as. Zaterdag en Zondag op de Amstel worden gehouden als voor de jaarlijksche onderlinge wedstrijden van Het Spaarne zelf, die een week later hier zullen plaats hebben. Deze foto werd Dinsdagavond van het clubgebouw af genomen.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1